2004 USMS Long Course Nationals Results

Results

Final Results are available here for each age group. Results are also available by event in the real time results area. The final team scores are also available.. There is also a zip archive containing a separate text file with results for each LMSC available here, which may be useful for local newsletters.

Women's Results:
W18-24 | W25-29 | W30-34 | W35-39 | W40-44 | W45-49 | W50-54 | W55-59 | W60-64 | W65-69 | W70-74 | W75-79 | W80-84 | W85-89

Men's Results:
M18-24 | M25-29 | M30-34 | M35-39 | M40-44 | M45-49 | M50-54 | M55-59 | M60-64 | M65-69 | M70-74 | M75-79 | M80-84 | M85-89 | M90-94

Relay Results:
Women's Relays | Men's Relays | Mixed Relays



Mixed Relay Results

Mixed 72-99 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:48.50   8/23/1992  UNIV OF SAN FRANCISCO MASTERS 
                                             Hinshaw, Cynthia              
                                             Yang, Gary Y                  
                                             Hauer, Janet                  
                                             Geller, Andrew L              
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  PAFC 'A'                        X72-99  PAFC    1:50.00     1:50.13     22.00
     1) Furlong, Brian M (M27)           2) Morales, Denise M (F24)          
     3) Mojock, Eric A (M24)             4) Mullet, Emily K (F24)            
         25.80(25.80)       55.13(29.33)    1:21.38(26.25)    1:50.13(28.75)


Mixed 72-99 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:02.31   8/23/1992  UNIV SAN FRANCISCO MASTERS    
                                             Yang, Gary Y                  
                                             Hauer, Janet                  
                                             Mackem, Greg                  
                                             Werts, Cynthia                
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  PAFC 'A'                        X72-99  PAFC    2:08.00     2:05.48     22.00
     1) Mojock, Eric A (M24)             2) Furlong, Brian M (M27)           
     3) Mullet, Emily K (F24)            4) Morales, Denise M (F24)          
         29.74(29.74)     1:02.93(33.19)    1:36.33(33.40)    2:05.48(29.15)

  2  GAJA 'A'                        X72-99  GAJA    2:10.90     2:16.18     18.00
     1) Morris, Alexis L (F22)           2) Witt, James J (M23)              
     3) Bate, Andrew E (M27)             4) Goddard, Hannah L (F25)          
         42.14(42.14)     1:18.10(35.96)    1:48.23(30.13)    2:16.18(27.95)


Mixed 100-119 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:44.84   8/25/1996  MICHIGAN MASTERS              
                                             Burrell, Dyne L               
                                             Devlin, Susie                 
                                             Mercer, Todd B                
                                             Green, Michael                
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NCMS 'A'                      X100-119  NCMS    1:48.00     1:49.07     22.00
     1) Petcu, Razvan D (M31)            2) Schreiner, Vironica M (F25)      
     3) Hageman, Heather M (F34)         4) Gellin, Jonathan C (M24)         
         24.31(24.31)       54.61(30.30)    1:23.79(29.18)    1:49.07(25.28)


Mixed 100-119 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:56.50   8/20/1990  HOUSTONIAN CLUB               
                                             Britt, J Clay                 
                                             Wetzel-Osborne, Leslie        
                                             Knowles, Stuart               
                                             Wetzel, Rebecca W             
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NCMS 'A'                      X100-119  NCMS    2:05.00     2:05.69     22.00
     0) Cummings, Jessica E (F25)        
     1) DeSorbo, Todd M (M27)            
     3) Gellin, Jonathan C (M24)         4) Schreiner, Vironica M (F25)      
         29.61(29.61)     1:08.06(38.45)    1:35.05(26.99)    2:05.69(30.64)

  2  IM 'A'                        X100-119    IM    2:10.40     2:07.86     18.00
     1) Tusa, Zsejke (F26)               2) Van Etten, Erik J (M26)          
     3) Thielen, Aaron (M33)             4) Toft, Heidi C (F31)              
         32.50(32.50)     1:08.54(36.04)    1:38.48(29.94)    2:07.86(29.38)

  3  GAS 'A'                       X100-119   GAS    2:10.86     2:10.33     16.00
     1) Northcutt, Tom L (M39)           2) Johnson, Ryan A (M28)            
     3) Splichal, Pamela K (F21)         4) Johnson, Holly F (F28)           
         31.02(31.02)     1:08.58(37.56)    1:40.69(32.11)    2:10.33(29.64)

  4  NCMS 'B'                      X100-119  NCMS    2:11.00     2:16.95     14.00
     1) Deal, Melanie J (F24)            2) Porco, Filippo M (M27)           
     3) Su, Billy (M30)                  4) Keto, Alexis D (F26)             
         36.90(36.90)     1:14.95(38.05)    1:46.41(31.46)    2:16.95(30.54)


Mixed 120-159 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:42.65   8/23/1998  GOLD COAST MASTERS            
                                             Pace, Todd H                  
                                             Moll, Tracie A                
                                             Herrington, Jamie S           
                                             Wienants, Kurt                
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  IM 'A'                        X120-159    IM    1:47.50     1:48.41     22.00
     1) Ridge, Jennifer (F36)            2) Day, Nadine K (F34)              
     3) Young, Robert (M40)              4) Gibson, Dave (M44)               
         28.34(28.34)       55.77(27.43)    1:44.68(48.91)     1:48.41(3.73)

  2  VMST 'A'                      X120-159  VMST    1:52.50     1:51.05     18.00
     1) Gill, Mark A (M36)               2) Jaeger, Debbie K (F42)           
     3) Cornell, Eric C (M34)            4) Phillips, Alice W (F39)          
         26.47(26.47)       57.55(31.08)    1:22.58(25.03)    1:51.05(28.47)

  3  GAS 'A'                       X120-159   GAS    1:50.00     1:53.98     16.00
     1) Northcutt, Tom L (M39)           2) Scott, Ashley E (F21)            
     3) Dromsky, Joseph R (M42)          4) Johnson, Holly F (F28)           
         27.51(27.51)       56.57(29.06)    1:49.14(52.57)     1:53.98(4.84)

  4  PAFC 'A'                      X120-159  PAFC    1:55.00     1:57.51     14.00
     1) O'Connor, Alan P (M31)           2) Flynn, Trish A (F28)             
     3) Burke, Barbara B (F43)           4) Platt, Jay R (M57)               
         26.71(26.71)       56.41(29.70)    1:27.59(31.18)    1:57.51(29.92)

  5  GAS 'B'                       X120-159   GAS    1:59.00     2:00.85     12.00
     1) Starr, Keith A (M44)             2) Johnson, Ryan A (M28)            
     3) Hales, Jessica G (F28)           4) Splichal, Pamela K (F21)         
         31.17(31.17)       58.77(27.60)    1:30.86(32.09)    2:00.85(29.99)

  6  HHAC 'A'                      X120-159  HHAC    1:59.80     2:04.75     10.00
     1) Gernaat, Russell (M38)           2) Stuntz, Rebekah A (F23)          
     3) Green, Joseph (M40)              4) Hennessey, Lynnette (F40)        
         30.14(30.14)     1:01.68(31.54)    1:52.46(50.78)    2:04.75(12.29)

  7  H2O 'A'                       X120-159   H2O    1:54.50     2:07.83      8.00
     1) Campbell, Geoff E (M34)          2) Elliott, Susan A (F33)           
     3) Anderson, Lisa L (F45)           4) White, Steve G (M44)             
         45.22(45.22)     1:04.97(19.75)    1:41.45(36.48)    2:07.83(26.38)

  8  PIMM 'A'                      X120-159  PIMM    2:15.00     2:07.92      6.00
     1) Parham, Mary (F42)               2) Murray, David B (M44)            
     3) Brown, Sarah W (F30)             4) Mandell, David (M42)             
         33.17(33.17)     1:03.94(30.77)    1:37.55(33.61)    2:07.92(30.37)

  9  BRYB 'A'                      X120-159  BRYB    2:11.99     2:14.59      4.00
     1) Karantinos, James N (M34)        2) Bryson, Ginny J (F46)            
     3) Richards, Emily K (F22)          4) Yancey, Daniel C (M24)           
         48.59(48.59)     1:08.12(19.53)    2:02.80(54.68)    2:14.59(11.79)

 10  TGM 'A'                       X120-159   TGM    2:16.00     2:21.52      2.00
     1) Thornton, Eric C (M19)           2) Thornton, Evan M (M21)           
     3) Reynolds, Ronda T (F39)          4) Thornton, Charlotte (F47)        
         28.70(28.70)       59.13(30.43)    1:53.40(54.27)    2:21.52(28.12)

  0  VMST 'B'                      X120-159  VMST    1:59.80          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Mixed 120-159 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:57.30   8/23/1998  GOLD COAST MASTERS            
                                             Crawford, Craig               
                                             Van Neerden, Seth             
                                             Moll, Tracie A                
                                             Herrington, Jamie S           
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NCMS 'A'                      X120-159  NCMS    2:03.00     2:03.33     22.00
     1) Inscore, Staci K (F32)           2) Crankshaw, Erik C (M32)          
     3) Petcu, Razvan D (M31)            4) Braun, Erika L (F32)             
         36.96(36.96)     1:10.16(33.20)    1:35.76(25.60)    2:03.33(27.57)

  2  RMM 'A'                       X120-159   RMM    2:07.00     2:05.04     18.00
     1) Thomas, Daniel E (M21)           2) Mabry, Travis L (M26)            
     3) Forbes, Tiffany A (F37)          4) Hagadorn, Heather (F39)          
         30.80(30.80)     1:03.56(32.76)    1:35.71(32.15)    2:05.04(29.33)

  3  IM 'A'                        X120-159    IM    2:07.30     2:08.20     16.00
     1) Keller, Matt C (M35)             2) Lingner, Heather N (F28)         
     3) Sullivan, Solveig L (F34)        4) Mattson, Mark E (M34)            
         29.77(29.77)     1:07.64(37.87)    1:40.88(33.24)    2:08.20(27.32)

  4  NCMS 'B'                      X120-159  NCMS    2:08.00     2:10.50     14.00
     1) Hageman, Heather M (F34)         2) Aber, Dan (M31)                  
     3) Allen, Matt G (M28)              4) Hall, Christy D (F27)            
         34.78(34.78)     1:11.84(37.06)    1:39.24(27.40)    2:10.50(31.26)

  5  GAJA 'B'                      X120-159  GAJA    2:03.60     2:10.88     12.00
     1) Vander Wood, Melissa A (F21)     2) Lathi, Satish S (M38)            
     3) Ulveling, Kristina (F32)         4) Angell, Clayton (M47)            
         34.76(34.76)     1:11.70(36.94)    1:43.51(31.81)    2:10.88(27.37)

  6  GAJA 'A'                      X120-159  GAJA    1:59.90     2:11.54     10.00
     1) Vazhenin, Anastacia I (F20)      2) Vazhenin, Irina V (F40)          
     3) Vazhenin, Igor V (M40)           4) Fennessy, John M (M26)           
         32.83(32.83)     1:16.43(43.60)    1:45.66(29.23)    2:11.54(25.88)

  7  CLVM 'A'                      X120-159  CLVM    2:16.10     2:12.41      8.00
     1) Magee, Mark A (M36)              2) Boodt, Bradley N (M36)           
     3) Adams, Kari S (F38)              4) James, Paula (F45)               
         31.35(31.35)     1:03.37(32.02)    1:38.70(35.33)    2:12.41(33.71)

  8  VMST 'A'                      X120-159  VMST    2:08.10     2:13.80      6.00
     1) Buscaglia, Caycee P (F39)        2) Cockrell, Charles E (M36)        
     3) Gill, Mark A (M36)               4) Jaeger, Debbie K (F42)           
         37.89(37.89)     1:13.08(35.19)    1:42.03(28.95)    2:13.80(31.77)

  9  PAFC 'A'                      X120-159  PAFC    2:14.00     2:16.96      4.00
     1) Cecatiello, Terri (F45)          2) O'Connor, Alan P (M31)           
     3) Winkis, Annmarie (F26)           4) Platt, Jay R (M57)               
         35.91(35.91)     1:11.14(35.23)    1:46.88(35.74)    2:16.96(30.08)

 10  GAJA 'C'                      X120-159  GAJA    2:06.00     2:18.92      2.00
     1) Jones, Cathy W (F33)             2) Finney, Scott P (M29)            
     3) Reid, Mike D (M43)               4) Welling, Karol R (F43)           
         38.45(38.45)     1:13.13(34.68)    1:42.60(29.47)    2:18.92(36.32)

 11  GAS 'A'                       X120-159   GAS    2:24.08     2:20.62      0.00
     1) Hales, Jessica G (F28)           2) Scott, Ashley E (F21)            
     3) Dromsky, Joseph R (M42)          4) Starr, Keith A (M44)             
         38.95(38.95)     1:18.72(39.77)    2:07.36(48.64)    2:20.62(13.26)

 12  FACT 'A'                      X120-159  FACT    2:21.69     2:21.14      0.00
     1) Wilson, Marly J (F20)            2) Drake, Kristen L (F26)           
     3) Ruelf, Michael J (M51)           4) Carroll, Timothy J (M53)         
         38.30(38.30)     1:20.61(42.31)    1:51.69(31.08)    2:21.14(29.45)

 13  GAJA 'D'                      X120-159  GAJA    2:11.40     2:22.50      0.00
     1) Riley, Allison A (F27)           2) Brown, Richard E (M41)           
     3) Brothers, Susannah C (F27)       4) LeClair, David W (M37)           
         41.43(41.43)     1:21.24(39.81)    1:54.03(32.79)    2:22.50(28.47)

 14  H2O 'A'                       X120-159   H2O    2:20.35     2:25.53      0.00
     1) White, Steve G (M44)             2) Elliott, Susan A (F33)           
     3) Campbell, Geoff E (M34)          4) Anderson, Lisa L (F45)           
         33.68(33.68)     1:17.10(43.42)  2:21.35(1:04.25)     2:25.53(4.18)

 15  NEM 'A'                       X120-159   NEM    2:22.94     2:28.80      0.00
     1) Keil, Mark A (M51)               2) Garrow, Kendra A (F30)           
     3) Kolb, Karl A (M43)               4) Wilkes, Kristin J (F33)          
         36.73(36.73)     1:20.23(43.50)    1:55.48(35.25)    2:28.80(33.32)

  0  BRYB 'A'                      X120-159  BRYB    2:45.50          DQ      0.00
     1) Jones, Jeff R (M42)              2) Bryson, Ginny J (F46)            
     3) Veater, Mark R (M48)             4) Richards, Emily K (F22)          
         38.48(38.48) 

  0  NOVA 'A'                      X120-159  NOVA    2:15.50          DQ      0.00
     1) Wasko, Frank A (M44)             2) Hager, Kathryn A (F48)           
     3) Phalan, Jim M (M29)              4) Phalan, Gabriela (F31)           
         31.01(31.01) 

  0  TGM 'A'                       X120-159   TGM    2:49.00          DQ      0.00
     1) Thornton, Evan M (M21)           2) Reynolds, Ronda T (F39)          
     3) Thornton, Eric C (M19)           4) Thornton, Charlotte (F47)        
         36.15(36.15) 

  0  HHAC 'A'                      X120-159  HHAC    2:16.01          NS      0.00
     1) Williams, Rick (M44)             2) Stuntz, Rebekah A (F23)          
     3) LeCraw, Spencer C (M48)          4) Hennessey, Lynnette (F40)        

  0  MICH 'A'                      X120-159  MICH    2:15.07          NS      0.00
     0) Pacyau, Jason K (M35)            
     1) Schardt, Thomas F (M37)          2) Badger, Alison G (F38)           4) Brown, Denise H (F45)            

  0  PIMM 'A'                      X120-159  PIMM    2:34.00          NS      0.00
     2) Murray, David B (M44)            
     3) Brown, Sarah W (F30)             4) Mandell, David (M42)             

  0  VMST 'B'                      X120-159  VMST    2:19.70          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Mixed 160-199 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:45.83   8/23/1998  ROCKY MOUNTAIN MASTERS        
                                             Garnier, Kathy L              
                                             Welting, Laureen K            
                                             Abrahams, Richard T           
                                             Lilley, James E               
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NEM 'A'                       X160-199   NEM    1:49.21     1:47.71     22.00
     1) Gross, Jeremy (M33)              2) Royden, Leigh Wiki (F49)         
     3) Grilli, Tracy L (F47)            4) Ross, Michael S (M36)            
         23.79(23.79)       53.21(29.42)    1:41.52(48.31)     1:47.71(6.19)

  2  NCMS 'A'                      X160-199  NCMS    1:55.00     1:51.12     18.00
     1) Lehman, Fritz E (M46)            2) Stewart, Henry D (M41)           
     3) Haruta, Deborah Martel (F37)     4) Walsh, Susan (F42)               
         25.41(25.41)       50.77(25.36)    1:23.14(32.37)    1:51.12(27.98)

  3  PALM 'A'                      X160-199  PALM    1:51.40     1:51.24     16.00
     1) Robling, Steve W (M34)           2) Shake, Joe (M46)                 
     3) Mc Donough, Diana H (F41)        4) Wilber, Dara (F44)               
         26.10(26.10)       53.02(26.92)    1:21.10(28.08)    1:51.24(30.14)

  4  FACT 'A'                      X160-199  FACT    1:53.73     1:52.06     14.00
     1) Starford, Brian S (M41)          2) Buxton, Sylvia (F39)             
     3) Nelson, Becky A (F40)            4) Hefner, David S (M50)            
         26.27(26.27)       54.64(28.37)    1:26.07(31.43)    1:52.06(25.99)

  5  PNA 'A'                       X160-199   PNA    1:52.70     1:56.51     12.00
     1) Graham, Donald (M50)             2) Dahl, Lisa A (F43)               
     3) Casey, Kathrine J (F56)          4) Littlefield, James R (M44)       
         27.08(27.08)       54.75(27.67)    1:29.16(34.41)    1:56.51(27.35)

  6  MCM 'A'                       X160-199   MCM    1:59.70     2:00.49     10.00
     1) Osburn, Chris (M41)              2) Carter, Robert (M41)             
     3) Wendell, Nancy (F40)             4) Boyer, Kathy M (F50)             
         28.16(28.16)       56.05(27.89)    1:25.77(29.72)    2:00.49(34.72)

  7  IM 'A'                        X160-199    IM    2:08.10     2:03.85      8.00
     1) Traynor, John (M45)              2) Jones, Cynthia L (F54)           
     3) Del Greco, Jane (F48)            4) Mattson, Mark E (M34)            
         30.41(30.41)     1:02.73(32.32)    1:36.05(33.32)    2:03.85(27.80)

  8  MOVY 'A'                      X160-199  MOVY    2:10.00     2:04.91      6.00
     1) Wells, Brad R (M43)              2) Harden, Shari (F37)              
     3) Thompson, Anthony G (M40)        4) Bohl, Nan (F75)                  
         25.91(25.91)       56.57(30.66)    1:24.58(28.01)    2:04.91(40.33)

  9  NCMS 'B'                      X160-199  NCMS    2:14.00     2:08.08      4.00
     1) Baartmans, Carrie S (F39)        2) Gosha, Joseph D (M51)            
     3) Kirby, Katie (F41)               4) Dimsdale, Todd (M47)             
         33.78(33.78)     1:04.39(30.61)    1:41.39(37.00)    2:08.08(26.69)

 10  RMST 'A'                      X160-199  RMST    2:16.50     2:10.12      2.00
     1) O'Reilly, Jennifer M (F25)       2) Nakazawa, Muraji (M48)           
     3) Manheim, Frank T (M74)           4) Dilldine, Debbie L (F42)         
         28.79(28.79)     1:01.21(32.42)    1:34.38(33.17)    2:10.12(35.74)

 11  PIMM 'A'                      X160-199  PIMM    2:43.00     2:13.56      0.00
     1) Bruce, Kit J (F47)               2) Joye, Martha J (F46)             
     3) Neubig, Nicholas (M47)           4) Parham, Thomas (M49)             
         37.47(37.47)     1:12.61(35.14)    1:43.63(31.02)    2:13.56(29.93)

  0  VMST 'A'                      X160-199  VMST    1:56.40          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Mixed 160-199 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:00.37   8/20/2000  MONTGOMERY ANCIENT MARINERS   
                                             Britt, J Clay                 
                                             Dicks, Wally C                
                                             Block, Andrea J               
                                             Lim-Sharpe, Judy              
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  IM 'A'                        X160-199    IM    2:01.47     2:00.80     22.00
     1) Gibson, Dave (M44)               2) Day, Nadine K (F34)              
     3) Ridge, Jennifer (F36)            4) Mc Cabe, Thomas J (M47)          
         30.77(30.77)     1:05.35(34.58)    1:35.31(29.96)    2:00.80(25.49)

  2  GAJA 'A'                      X160-199  GAJA    2:00.80     2:01.59     18.00
     1) Taulbee, Tiffany J (F29)         2) Weissman, Chris J (M42)          
     3) Bugg, Bob (M47)                  4) Mc Gee, Beth O (F42)             
         34.07(34.07)     1:05.94(31.87)    1:33.42(27.48)    2:01.59(28.17)

  3  NCMS 'B'                      X160-199  NCMS    2:05.00     2:04.62     16.00
     1) Walsh, Susan (F42)               2) Dimsdale, Todd (M47)             
     3) Murray, Jeff L (M35)             4) Rohner, Patricia A (F45)         
         33.84(33.84)     1:07.08(33.24)    1:34.47(27.39)    2:04.62(30.15)

  4  PALM 'A'                      X160-199  PALM    2:06.30     2:06.88     14.00
     1) Wilder, Hugh (M57)               2) Wilber, Dara (F44)               
     3) Rutledge, Mark (M39)             4) Mc Donough, Diana H (F41)        
         31.97(31.97)     1:11.93(39.96)    1:39.15(27.22)    2:06.88(27.73)

  5  VMST 'A'                      X160-199  VMST    2:06.50     2:08.57     12.00
     1) Meem, Lang H (M50)               2) Powis, Patricia M (F43)          
     3) Cornell, Eric C (M34)            4) Phillips, Alice W (F39)          
         33.93(33.93)     1:13.18(39.25)    1:40.10(26.92)    2:08.57(28.47)

  6  NEM 'A'                       X160-199   NEM    2:05.74     2:08.86     10.00
     1) Ross, Michael S (M36)            2) Roy, Michele M (F40)             
     3) Fuller, Paul W (M51)             4) Grilli, Tracy L (F47)            
         27.50(27.50)     1:06.89(39.39)    1:37.91(31.02)    2:08.86(30.95)

  7  GAJA 'B'                      X160-199  GAJA    2:03.90     2:09.51      8.00
     1) Brewington, Robyn E (F39)        2) Dyer, Andy R (M46)               
     3) Pakkala, Brian L (M42)           4) Olsen, Maari E (F35)             
         34.80(34.80)     1:09.72(34.92)    1:37.74(28.02)    2:09.51(31.77)

  8  FACT 'A'                      X160-199  FACT    2:08.03     2:09.64      6.00
     1) Buxton, Sylvia (F39)             2) Drennen, Mark A (M48)            
     3) Bancks, Jean A (F48)             4) Starford, Brian S (M41)          
         34.93(34.93)     1:09.96(35.03)    1:44.44(34.48)    2:09.64(25.20)

  9  GOLD 'A'                      X160-199  GOLD    2:10.00     2:11.28      4.00
     1) Owen, David H (M52)              2) Pace, Todd H (M36)               
     3) McDonnell, Peggy H (F49)         4) Diebler, Amy S (F28)             
         34.51(34.51)     1:06.57(32.06)    1:40.43(33.86)    2:11.28(30.85)

 10  CLVM 'A'                      X160-199  CLVM    2:22.20     2:13.45      2.00
     1) Townsend, R Scott (M51)          2) Moser, Ursula S (F35)            
     3) Hughes, Keith W (M42)            4) Battin, Carolyn H (F50)          
     1:11.52(1:11.52)      1:13.31(1.79)    1:42.04(28.73)    2:13.45(31.41)

 11  GAJA 'C'                      X160-199  GAJA    2:11.30     2:16.60      0.00
     1) DeLozier, Anna R (F41)           2) Burkholder, Tracy A (M41)        
     3) Chrzanowski, Anne D (F41)        4) Bailey, Matthew A (M43)          
         37.12(37.12)     1:12.84(35.72)    1:49.33(36.49)    2:16.60(27.27)

 12  NCMS 'C'                      X160-199  NCMS    2:17.00     2:17.18      0.00
     1) Lehman, Fritz E (M46)            2) Springer, Margie J (F43)         
     3) Farrell, Andrew J (M34)          4) Stott, Kim (F45)                 
         29.53(29.53)     1:13.91(44.38)    1:40.85(26.94)    2:17.18(36.33)

 13  PNA 'A'                       X160-199   PNA    2:40.00     2:19.04      0.00
     1) Littlefield, James R (M44)       2) Reid, Walter E (M64)             
     3) Dahl, Lisa A (F43)               4) Crandell, Kelly J (F24)          
         33.07(33.07)     1:15.65(42.58)    1:46.31(30.66)    2:19.04(32.73)

 14  NCMS 'A'                      X160-199  NCMS    2:22.00     2:22.05      0.00
     1) Baartmans, Carrie S (F39)        2) Waldbauer, Eric (M45)            
     3) Stewart, Henry D (M41)           4) Haruta, Deborah Martel (F37)     
         44.58(44.58)     1:21.17(36.59)    1:49.29(28.12)    2:22.05(32.76)

 15  MCM 'A'                       X160-199   MCM    2:19.80     2:25.37      0.00
     1) Boyer, Kathy M (F50)             2) Osburn, Chris (M41)              
     3) Wendell, Nancy (F40)             4) Carter, Robert (M41)             
         45.88(45.88)     1:22.53(36.65)    2:12.12(49.59)    2:25.37(13.25)

 16  GAJA 'E'                      X160-199  GAJA    2:20.70     2:30.39      0.00
     1) Woller, Raymond (M63)            2) Viles, Sharon M (F43)            
     3) Hurst, Kim A (F35)               4) Strakos, Roman (M49)             
         36.48(36.48)     1:23.69(47.21)    2:02.33(38.64)    2:30.39(28.06)

 17  PIMM 'A'                      X160-199  PIMM    2:32.00     2:32.66      0.00
     1) Altman, Donna (F46)              2) Joye, Martha J (F46)             
     3) Neubig, Nicholas (M47)           4) Parham, Thomas (M49)             
         40.41(40.41)     1:24.07(43.66)    2:16.72(52.65)    2:32.66(15.94)

  0  COLM 'A'                      X160-199  COLM    2:40.00          NS      0.00
     1) Eiwen, George (M51)              2) Eiwen, Virginia (F51)            
     3) Wendt, Michael O (M42)           4) Campbell, Holly (F43)            

  0  GAJA 'D'                      X160-199  GAJA    2:17.10          NS      0.00
     1) Copeland, Rob (M48)              2) Chu, Karen N (F42)               4) Yarbrough, Myrna N (F43)         

  0  SPM 'A'                       X160-199   SPM    2:15.00          NS      0.00
     1) Salzman, Sharon B (F46)          2) Moses, Tricia T (F45)            
     3) Specht, William L (M46)          4) Frazier, Russell R (M50)         

  0  VMST 'B'                      X160-199  VMST    2:11.30          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Mixed 200-239 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:52.06   8/18/2002  NEW ENGLAND MASTERS           
                                             Rogacki, Daniel J             
                                             Feldmann, Joel T              
                                             Handler, Barbara              
                                             Shaw, Greg J                  
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NEM 'A'                       X200-239   NEM    1:52.19     1:49.85N    22.00
     1) Lane, Homer W (M55)              2) Hirsty, Jacki (F52)              
     3) Feldmann, Joel T (F53)           4) Cromarty, Stuart I (M40)         
         27.23(27.23)       55.59(28.36)    1:25.07(29.48)    1:49.85(24.78)

  2  WCM 'A'                       X200-239   WCM    1:56.00     1:55.23     18.00
     1) Crittenden, Leianne S (F48)      2) Burr, Ken M (M60)                
     3) Schultz-Santos, Debbie M (F36)   4) De Lacy, James R (M58)           
         29.04(29.04)       58.30(29.26)    1:28.78(30.48)    1:55.23(26.45)

  3  GOLD 'A'                      X200-239  GOLD    2:04.00     1:59.97     16.00
     1) Owen, David H (M52)              2) Cavanaugh, Debbie D (F46)        
     3) Devanney, Celia C (F47)          4) Quiggin, David (M60)             
         28.67(28.67)     1:00.99(32.32)    1:48.26(47.27)    1:59.97(11.71)

  4  VMST 'A'                      X200-239  VMST    2:02.90     2:00.29     14.00
     1) Bennett, Lisa A (F48)            2) Hernlen, G Tracy (M51)           
     3) Gault, Terry Sue M (F54)         4) Krongaard, Jeffrey S (M50)       
         30.70(30.70)       59.68(28.98)    1:32.02(32.34)    2:00.29(28.27)

  5  NCMS 'A'                      X200-239  NCMS    2:03.00     2:01.97     12.00
     1) Schmitz, Robert (M52)            2) Amick, Beverly O (F50)           
     3) Glass, Ernie (M55)               4) Stott, Kim (F45)                 
         44.17(44.17)     1:00.53(16.36)    1:32.12(31.59)    2:01.97(29.85)

  6  MVN 'A'                       X200-239   MVN    2:06.00     2:04.89     10.00
     1) Campbell, John F (M57)           2) Leutner, Joy M (F46)             
     3) Kotzbach, Bonnie K (F60)         4) Leutner, Gerry P (M40)           
         30.00(30.00)     1:00.71(30.71)    1:55.75(55.04)     2:04.89(9.14)

  7  NCMS 'B'                      X200-239  NCMS    2:15.00     2:17.23      8.00
     1) Klein, Jonathan E (M47)          2) Van Meeteren, Greta (F57)        
     3) Sansbury, Mary R (F51)           4) Gilchrist, Donald B (M50)        
         26.63(26.63)     1:16.35(49.72)    1:51.41(35.06)    2:17.23(25.82)

  8  MICH 'A'                      X200-239  MICH    2:20.00     2:32.09      6.00
     1) Early, Marilyn E (F47)           2) Cowing, John M (M55)             
     3) Williams, Mary F (F73)           4) Pash, Gregory C (M57)            
         30.51(30.51)     1:02.78(32.27)    2:01.21(58.43)    2:32.09(30.88)

  9  PIMM 'A'                      X200-239  PIMM    2:32.00     2:34.94      4.00
     1) Tracy, Victoria (F48)            2) Ayers, Gary (M56)                
     3) Wood, Kristy (F52)               4) Cheney, Stephen (M55)            
         41.75(41.75)     1:18.45(36.70)    2:04.64(46.19)    2:34.94(30.30)

 10  PIMM 'B'                      X200-239  PIMM    2:38.00     2:49.88      2.00
     1) Frederick, Jane (F45)            2) Fontana, John (M63)              
     3) Kinghorn, Sissy (F55)            4) Johnston, George (M63)           
         41.70(41.70)     1:19.63(37.93)    1:59.65(40.02)    2:49.88(50.23)

  0  BRYB 'A'                      X200-239  BRYB    2:15.49          DQ      0.00
     1) Stephens, MaryLou (F62)          2) Veater, Betty B (F58)            
     3) Jones, Jeff R (M42)              4) Veater, Mark R (M48)             
     1:05.83(1:05.83) 

  0  NEM 'B'                       X200-239   NEM    2:10.10          DQ      0.00
     1) Meltz, Steve Y (M51)             2) Bright, David C (M51)            
     3) McDermott, Ann Y (F50)           4) Hummel, Barbara R (F52)          
         28.27(28.27) 

  0  ARIZ 'A'                      X200-239  ARIZ    2:14.00          NS      0.00
     1) Bunch, Brigid J (F41)            2) Schechter, Mitzi G (F48)         
     3) Hahm, Martin R (M63)             4) Gemmill, Dave G (M57)            

  0  PIMM 'C'                      X200-239  PIMM    2:53.00          NS      0.00
     0) Jones, Joan B (F45)              
     1) Black, Carlos (M64)              2) Levin, Kendall (F48)             

  0  VMST 'B'                      X200-239  VMST    2:20.00          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Mixed 200-239 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:07.56    8/4/2001  NEW ENGLAND MASTERS           
                                             Feldmann, Joel T              
                                             Rogacki, Daniel J             
                                             Shaw, Greg J                  
                                             Hirsty, Jacki                 
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NEM 'A'                       X200-239   NEM    2:07.65     2:08.64     22.00
     1) Feldmann, Joel T (F53)           2) Rogacki, Daniel J (M57)          
     3) Cromarty, Stuart I (M40)         4) Hirsty, Jacki (F52)              
         36.20(36.20)     1:12.84(36.64)    1:39.74(26.90)    2:08.64(28.90)

  2  WCM 'A'                       X200-239   WCM    2:23.99     2:13.89     18.00
     1) Schultz-Santos, Debbie M (F36)   2) Crittenden, Leianne S (F48)      
     3) De Lacy, James R (M58)           4) Burr, Ken M (M60)                
         36.97(36.97)     1:14.76(37.79)    2:05.27(50.51)     2:13.89(8.62)

  3  GAJA 'A'                      X200-239  GAJA    2:12.70     2:15.95     16.00
     1) Pakchar, Carol U (F49)           2) Brown, Robert V (M52)            
     3) Fields, John A (M48)             4) Williamson, Francine S (F56)     
         38.58(38.58)     1:14.85(36.27)    2:00.95(46.10)    2:15.95(15.00)

  4  FACT 'A'                      X200-239  FACT    2:19.17     2:21.24     14.00
     1) Dodson, Margaret R (F53)         2) Wilson, Meegan J (F56)           
     3) McCall, John T (M53)             4) Hefner, David S (M50)            
         44.10(44.10)     1:25.24(41.14)    1:53.58(28.34)    2:21.24(27.66)

  5  MOVY 'A'                      X200-239  MOVY    2:25.00     2:22.43     12.00
     1) Harden, Shari (F37)              2) Mc Candless, Peter H (M48)       
     3) Thompson, Anthony G (M40)        4) Bohl, Nan (F75)                  
         36.75(36.75)     1:12.75(36.00)    1:42.87(30.12)    2:22.43(39.56)

  6  VMST 'A'                      X200-239  VMST    2:16.70     2:23.43     10.00
     1) Krongaard, Jeffrey S (M50)       2) Miller, Nancy R (F55)            
     3) Bennett, Lisa A (F48)            4) Hernlen, G Tracy (M51)           
         33.92(33.92)     1:19.95(46.03)    1:54.08(34.13)    2:23.43(29.35)

  7  NCMS 'B'                      X200-239  NCMS    2:17.00     2:23.72      8.00
     1) Batchelor, Robin (F47)           2) Schmitz, Robert (M52)            
     3) Gilchrist, Donald B (M50)        4) Rogers, Eugenia (Jennie) A (F52) 
         39.14(39.14)     1:15.33(36.19)    1:45.30(29.97)    2:23.72(38.42)

  8  MVN 'A'                       X200-239   MVN    2:30.21     2:26.25      5.00
     1) Leutner, Gerry P (M40)           2) Campbell, John F (M57)           
     3) Leutner, Joy M (F46)             4) Kotzbach, Bonnie K (F60)         
         33.61(33.61)     1:12.84(39.23)    1:47.58(34.74)    2:26.25(38.67)

  8  NEM 'B'                       X200-239   NEM    2:26.10     2:26.25      5.00
     1) Rupert, Bill (M61)               2) McDermott, Ann Y (F50)           
     3) Alexander, Mark E (M46)          4) Fries, Beth O (F46)              
         37.07(37.07)     1:23.10(46.03)    1:54.30(31.20)    2:26.25(31.95)

 10  OREG 'A'                      X200-239  OREG    2:21.00     2:26.33      2.00
     1) Frid, Barbara (F62)              2) Stark, Allen L (M55)             
     3) Yensen, Kermit D (M51)           4) Ward, Joy (F62)                  
         44.53(44.53)     1:19.57(35.04)    2:06.42(46.85)    2:26.33(19.91)

 11  IM 'A'                        X200-239    IM    2:28.70     2:28.40      0.00
     1) Pohlmann, Mary M (F59)           2) Traynor, John (M45)              
     3) Dodson, Phil L (M51)             4) Jones, Cynthia L (F54)           
         42.70(42.70)     1:24.51(41.81)    1:55.89(31.38)    2:28.40(32.51)

 12  GAJA 'B'                      X200-239  GAJA    2:18.60     2:34.60      0.00
     1) Carlton, Cece E (F49)            2) Mattson, Skippy (F51)            
     3) Laughlin, Patrick O (M50)        4) Seibel, Ben (M52)                
         42.71(42.71)     1:26.79(44.08)    2:00.32(33.53)    2:34.60(34.28)

 13  RMST 'A'                      X200-239  RMST    2:51.00     2:38.70      0.00
     1) Manheim, Frank T (M74)           2) Constantino, Patricia (F49)      
     3) Dilldine, Debbie L (F42)         4) Nakazawa, Muraji (M48)           
         58.71(58.71)     1:26.30(27.59)    2:21.64(55.34)    2:38.70(17.06)

 14  PIMM 'B'                      X200-239  PIMM    3:09.00     2:48.16      0.00
     1) Kinghorn, Sissy (F55)            2) Harris, John W (M52)             
     3) Parham, Mary (F42)               4) Van Cleve, Jim (M58)             
         50.93(50.93)     1:32.22(41.29)    2:15.25(43.03)    2:48.16(32.91)

 15  GAJA 'C'                      X200-239  GAJA    2:42.10     2:56.77      0.00
     1) Lotz, Bill (M55)                 2) Greely, Kathleen M (F44)         
     3) Zeigler, John (M59)              4) Lotz, Condit (F56)               
         43.96(43.96)     1:30.77(46.81)    2:13.06(42.29)    2:56.77(43.71)

 16  PIMM 'C'                      X200-239  PIMM    2:52.00     3:00.25      0.00
     0) Wood, Timothy (M54)              
     1) Tracy, Victoria (F48)            2) Wood, Kristy (F52)               
     3) Cheney, Stephen (M55)            
         59.00(59.00)     1:53.37(54.37)  2:55.49(1:02.12)     3:00.25(4.76)

  0  NCMS 'A'                      X200-239  NCMS    2:13.00          DQ      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           
         31.79(31.79) 

  0  GAJA 'D'                      X200-239  GAJA    2:44.90          NS      0.00
     1) Gfroerer, George L (M71)         2) Reid, Ashley E (F27)             
     3) Sharpe, Pamela E (F51)           4) Lovell, Gil R (M72)              

  0  ANCM 'A'                      X200-239  ANCM    2:20.00          NS      0.00
     1) Pugliese, Mark D (M52)           2) Pettijohn, Margot K (F58)        
     3) Feinstein, John (M49)            4) Pero, Myriam (F55)               

  0  PIMM 'A'                      X200-239  PIMM    4:25.00          NS      0.00
     0) Andrepont, Timothy I (M53)       2) Levin, Kendall (F48)             
     3) Thomas, Wallace C (M56)          

  0  SDSM 'A'                      X200-239  SDSM    2:31.00          NS      0.00
     1) Ney, James A (M46)               2) Marr, Jackie M (F61)             
     3) Dunbar, Barbara G (F55)          4) Hubbard, Donald J (M77)          

  0  SMMM 'A'                      X200-239  SMMM    2:45.00          NS      0.00
     1) Hicks, Jennifer L (F38)          2) Stupfel, Gloria M (F78)          
     3) Galine, Donald L (M59)           4) Huggins, Thomas E (M41)          

  0  VMST 'B'                      X200-239  VMST    2:40.20          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Mixed 240-279 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:06.10   3/29/2002  SAN DIEGO SWIM MASTERS        
                                             Krattli, Caroline             
                                             Jordan, Betsy T               
                                             Baker, Donald J               
                                             Earley, Bill                  
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  GOLD 'A'                      X240-279  GOLD    2:07.00     2:06.96     22.00
     1) McDonnell, Peggy H (F49)         2) Rapperport, Alan S (M71)         
     3) LaBorwit, Anne G (F54)           4) McIntyre, David R (M67)          
         31.51(31.51)     1:04.15(32.64)    1:36.67(32.52)    2:06.96(30.29)

  2  O*H* 'A'                      X240-279  O*H*    2:20.00     2:10.83     18.00
     1) Groselle, Jack R (M50)           2) Waite, Nancy A (F70)             
     3) Smith, Melinda J (F52)           4) Oyakawa, Yoshi (M71)             
         25.21(25.21)     1:06.68(41.47)    1:41.15(34.47)    2:10.83(29.68)

  3  PIMM 'A'                      X240-279  PIMM    2:20.00     2:18.71     16.00
     1) Altman, Donna (F46)              2) Palmer, Morton (M69)             
     3) Chapman, Joann (F60)             4) Painter, David J (M66)           
         58.66(58.66)     1:17.03(18.37)    2:05.32(48.29)    2:18.71(13.39)

  4  VMST 'A'                      X240-279  VMST    2:15.10     2:19.25     14.00
     1) Zaremski, Barbara M (F67)        2) DeLong, Harry P (M61)            
     3) Schreiner, Beth (F63)            4) Miller, Jim W (M54)              
         37.87(37.87)     1:15.16(37.29)    1:51.44(36.28)    2:19.25(27.81)

  5  VMST 'B'                      X240-279  VMST    2:25.30     2:24.84     12.00
     1) Hlavacek, Ida M (F62)            2) Wilmore, Chuck (M70)             
     3) Leilich, Joann (F65)             4) Lanzara, Gennard T (M46)         
                        1:16.45(1:16.45)    1:54.86(38.41)    2:24.84(29.98)
                                                          

  6  PIMM 'B'                      X240-279  PIMM    3:40.00     2:43.71     10.00
     1) Radcliffe, Carolyn S (F54)       2) Ackerman, Louis M (M68)          
     3) Davis, Martha (F64)              4) Graber, Charles S (M59)          
     1:04.85(1:04.85)     1:21.42(16.57)  2:22.77(1:01.35)    2:43.71(20.94)

  7  FACT 'A'                      X240-279  FACT    2:46.88     2:43.78      8.00
     1) Bradley, Marianne E (F61)        2) Durstein, Nancy N (F75)          
     3) Rodenfels, Bill (M62)            4) Puchalski, Donald J (M65)        
                        1:36.32(1:36.32)    2:11.36(35.04)    2:43.78(32.42)
                                                          

  8  IM 'A'                        X240-279    IM    2:26.90     2:48.51      6.00
     1) Pohlmann, Mary M (F59)           2) Rossi, Clarice M (F67)           
     3) Masters, John R (M74)            4) Pohlmann, John T (M61)           
                        1:33.52(1:33.52)    2:29.81(56.29)    2:48.51(18.70)
                                                          

  9  1776 'A'                      X240-279  1776    1:59.30     2:59.96      4.00
     1) Aaron, Ruth W (F75)              2) Babb, Wylie S (M64)              
     3) Moeller, Janet H (F70)           4) Kirlin, Jack (M66)               
         56.91(56.91)     1:32.78(35.87)  2:56.84(1:24.06)     2:59.96(3.12)

  0  NCMS 'A'                      X240-279  NCMS    2:12.50          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           

  0  WCM 'A'                       X240-279   WCM    2:24.00          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           

  0  WMST 'A'                      X240-279  WMST    2:17.50          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Mixed 240-279 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:21.08   3/28/2002  SAN DIEGO SWIM MASTERS        
                                             Jordan, Betsy T               
                                             Krattli, Caroline             
                                             Earley, Bill                  
                                             Baker, Donald J               
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  ISF 'A'                       X240-279   ISF    2:32.70     2:34.89     22.00
     1) Mennen, Marty A (M68)            2) Gettelfinger, Cheryl M (F47)     
     3) Goldstein, Mel E (M66)           4) Meyers, Susan L (F62)            
         38.21(38.21)     1:20.60(42.39)    1:57.26(36.66)    2:34.89(37.63)

  2  NCMS 'A'                      X240-279  NCMS    2:36.00     2:36.45     18.00
     1) Mitchell, Jeannie R (F58)        2) Van Meeteren, Greta (F57)        
     3) White, Bernard T (M61)           4) Clark, Jerry (M67)               
         41.46(41.46)     1:34.25(52.79)    2:06.81(32.56)    2:36.45(29.64)

  3  GOLD 'A'                      X240-279  GOLD    2:37.00     2:37.46     16.00
     1) LaBorwit, Anne G (F54)           2) Silverstein, Leonard (M70)       
     3) Devanney, Celia C (F47)          4) Rapperport, Alan S (M71)         
         38.66(38.66)     1:28.73(50.07)  2:35.94(1:07.21)     2:37.46(1.52)

  4  VMST 'A'                      X240-279  VMST    2:33.70     2:39.57     14.00
     1) Wilmore, Chuck (M70)             2) Leilich, Joann (F65)             
     3) Gault, Terry Sue M (F54)         4) Miller, Jim W (M54)              
         50.88(50.88)     1:35.29(44.41)    2:10.74(35.45)    2:39.57(28.83)

  5  WMST 'A'                      X240-279  WMST    2:38.00     2:40.15     12.00
     1) Boak, Carolyn (F59)              2) Boak, Thomas D (M61)             
     3) Cattarin, Sandy B (F65)          4) Bailie, Bob (M69)                
         58.36(58.36)     1:20.37(22.01)    2:10.54(50.17)    2:40.15(29.61)

  6  NCMS 'C'                      X240-279  NCMS    2:59.00     2:57.08     10.00
     1) Robbins-Bonitz, Suzanne E (F71)  2) Jacobs, Joel P (M68)             
     3) Carrow, Hill (M49)               4) Jones, Alice U (F66)             
         51.22(51.22)     1:36.45(45.23)    2:07.90(31.45)    2:57.08(49.18)

  7  VMST 'B'                      X240-279  VMST    2:50.20     2:57.62      8.00
     1) Schreiner, Beth (F63)            2) Detrick, Johnnie (F69)           
     3) Swiger, Ralph B (M48)            4) DeLong, Harry P (M61)            
         46.22(46.22)     1:39.06(52.84)  2:42.74(1:03.68)    2:57.62(14.88)

  8  RMM 'A'                       X240-279   RMM    2:52.00     2:59.49      6.00
     1) Murphy-Sherman, Jane (F60)       2) Patten, Bob W (M70)              
     3) Dyck, Mel (M63)                  4) Dyck, Grace C (F63)              
         47.10(47.10)     1:28.38(41.28)    2:25.77(57.39)    2:59.49(33.72)

  9  FACT 'A'                      X240-279  FACT    2:58.58     3:00.60      4.00
     1) Sterling, Jean M (F68)           2) Puchalski, Donald J (M65)        
     3) Rodenfels, Bill (M62)            4) Bradley, Marianne E (F61)        
         57.16(57.16)     1:36.94(39.78)    2:16.20(39.26)    3:00.60(44.40)

 10  PIMM 'A'                      X240-279  PIMM    3:21.00     3:00.87      2.00
     1) Bruce, Kit J (F47)               2) Davis, Martha (F64)              
     3) Painter, David J (M66)           4) Palmer, Morton (M69)             
         57.62(57.62)     1:42.23(44.61)  2:59.59(1:17.36)     3:00.87(1.28)

 11  GAJA 'A'                      X240-279  GAJA    2:43.10     3:01.33      0.00
     1) Couch, Bob E (M57)               2) Stolz, Irwin W (M75)             
     3) Prall, Winifred S (F57)          4) Skarsaune, Sandy (F61)           
         53.09(53.09)     1:26.72(33.63)    2:18.88(52.16)    3:01.33(42.45)

 12  NCMS 'B'                      X240-279  NCMS    3:01.00     3:05.33      0.00
     1) Mitchell, Clarke E (M72)         2) Dockendorf, Pat (F77)            
     3) Glass, Ernie (M55)               4) Sansbury, Mary R (F51)           
         42.10(42.10)   1:59.47(1:17.37)    2:29.78(30.31)    3:05.33(35.55)

 13  ARIZ 'A'                      X240-279  ARIZ    4:00.00     3:09.41      0.00
     1) Bayly, Helen H (F67)             2) Bernard, Kimball (M60)           
     3) Hahm, Martin R (M63)             4) Bolar, Sally A (F65)             
     1:07.87(1:07.87)     1:46.99(39.12)    2:33.83(46.84)    3:09.41(35.58)

 14  MCM 'A'                       X240-279   MCM    3:16.90     3:11.34      0.00
     1) Kolbaba, Frank C (M73)           2) Davies, Alison (F57)             
     3) Hepworth, Mark (M50)             4) Birkhead, Jane C (F64)           
     1:04.14(1:04.14)     1:57.65(53.51)    2:30.00(32.35)    3:11.34(41.34)

 15  PIMM 'B'                      X240-279  PIMM    3:39.00     3:21.96      0.00
     1) Harbeck, Jay C (M70)             2) Chapman, Joann (F60)             
     3) Radcliffe, Carolyn S (F54)       4) Graber, Charles S (M59)          
         51.29(51.29)   1:56.39(1:05.10)    2:45.34(48.95)    3:21.96(36.62)

  0  NEM 'A'                       X240-279   NEM    2:37.73          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           

  0  WCM 'A'                       X240-279   WCM    2:57.00          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Mixed 280-319 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:21.18   9/30/2000  SAN DIEGO SWIM MASTERS        
                                             Baker, Donald J               
                                             Jordan, Betsy T               
                                             Little, Jeanne                
                                             Eubank, Jim R                 
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  FMM 'A'                       X280-319   FMM    2:34.00     2:36.36     22.00
     1) Browne, James F (M66)            2) Homans, Margaret T (F72)         
     3) Blake, Robert S (M80)            4) Troy, Jean D (F77)               
         33.98(33.98)     1:17.06(43.08)    1:54.97(37.91)    2:36.36(41.39)

  2  WCM 'A'                       X280-319   WCM    2:40.00     2:37.43     18.00
     1) Johnston, William H (M86)        2) Alexander, Joan E (F72)          
     3) Mayo, Robert W (M71)             4) Alexander, Martha A (F55)        
         44.46(44.46)     1:30.69(46.23)    2:04.91(34.22)    2:37.43(32.52)

  3  NCMS 'A'                      X280-319  NCMS    2:48.00     2:39.69     16.00
     1) Kremer, Sandra L (F68)           2) Jones, Alice U (F66)             
     3) Kortheuer, John D (M73)          4) Webber, Dick N (M75)             
         46.25(46.25)     1:33.01(46.76)    2:06.57(33.56)    2:39.69(33.12)

  4  FACT 'A'                      X280-319  FACT    2:42.91     2:47.05     14.00
     1) Sigersmith, Robert E (M80)       2) Holmes, Rogers B (M83)           
     3) Campbell, Joan K (F74)           4) Dodson, Margaret R (F53)         
         40.99(40.99)     1:21.60(40.61)  2:28.60(1:07.00)    2:47.05(18.45)

  5  WCM 'B'                       X280-319   WCM    3:06.00     3:10.27     12.00
     1) Haworth, Joyce M (F67)           2) Howell, Jae (F82)                
     3) Morner, Stan F (M70)             4) Haworth, A Emory (M68)           
     1:00.57(1:00.57)     2:00.42(59.85)    2:36.18(35.76)    3:10.27(34.09)

  6  FMM 'B'                       X280-319   FMM    3:11.00     3:33.51     10.00
     1) Tillotson, Frank H (M90)         2) Bayers, Pat C (F50)              
     3) MacDonald, Robert C (M76)        4) Tullman, Patricia A (F67)        
     1:23.76(1:23.76)     2:07.37(43.61)  3:09.80(1:02.43)    3:33.51(23.71)

  0  ARIZ 'A'                      X280-319  ARIZ    3:13.00          NS      0.00
     1) Gruender, Daniel (M75)           2) Gruender, Edie B (F76)           
     3) Silverstein, Lou (M78)           4) Kinney, Nancy (F75)              

  0  HHAC 'A'                      X280-319  HHAC    2:58.78          NS      0.00
     1) Whalen, Nana (F67)               2) Eisele, Barbara (F74)            
     3) Bongiorno, Joe (M71)             4) Dawson, Kenneth R (M74)          

  0  NCMS 'B'                      X280-319  NCMS    3:20.00          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Mixed 280-319 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:46.45   8/23/1999  ARIZONA MASTERS               
                                             MacBeth, Nancy                
                                             Von Isser, Max                
                                             Johnson, Ronald L             
                                             Gruender, Edie B              
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NCMS 'A'                      X280-319  NCMS    2:53.00     2:55.79     22.00
     1) Newell, Sally (F67)              2) Kortheuer, John D (M73)          
     3) Webber, Dick N (M75)             4) Kremer, Sandra L (F68)           
         48.90(48.90)     1:28.69(39.79)    2:10.72(42.03)    2:55.79(45.07)

  2  O*H* 'A'                      X280-319  O*H*    3:30.00     2:58.77     18.00
     1) Van Dijk, Peter (M75)            2) Kron, Lilly (F73)                
     3) Oyakawa, Yoshi (M71)             4) Waite, Nancy A (F70)             
         58.27(58.27)     1:36.23(37.96)    2:16.49(40.26)    2:58.77(42.28)

  3  GOLD 'A'                      X280-319  GOLD    3:05.00     3:00.77     16.00
     1) McIntyre, David R (M67)          2) Cavanaugh, Debbie D (F46)        
     3) Krauser, June (F78)              4) Smith, Ned E (M89)               
         55.05(55.05)     1:18.06(23.01)  2:32.66(1:14.60)    3:00.77(28.11)

  4  WCM 'A'                       X280-319   WCM    2:59.00     3:02.90     14.00
     1) Alexander, Martha A (F55)        2) Alexander, Joan E (F72)          
     3) Haworth, A Emory (M68)           4) Johnston, William H (M86)        
         43.46(43.46)     1:42.02(58.56)  2:44.80(1:02.78)    3:02.90(18.10)

  5  WCM 'B'                       X280-319   WCM    3:18.00     3:09.54     12.00
     1) Mayo, Robert W (M71)             2) Howell, Jae (F82)                
     3) Morner, Stan F (M70)             4) Scott, Stephanie I (F57)         
         42.07(42.07)   1:51.76(1:09.69)    2:30.32(38.56)    3:09.54(39.22)

  6  FMM 'A'                       X280-319   FMM    3:10.00     3:16.56     10.00
     1) Browne, James F (M66)            2) Kurtzman, Aaron (M75)            
     3) Troy, Jean D (F77)               4) Homans, Margaret T (F72)         
     1:03.67(1:03.67)     1:34.12(30.45)    2:32.13(58.01)    3:16.56(44.43)

  7  ARIZ 'A'                      X280-319  ARIZ    4:06.00     3:24.05      8.00
     1) Silverstein, Lou (M78)           2) Gruender, Daniel (M75)           
     3) Kinney, Nancy (F75)              4) Gruender, Edie B (F76)           
         51.82(51.82)     1:41.41(49.59)  2:52.96(1:11.55)    3:24.05(31.09)

  8  FMM 'B'                       X280-319   FMM    3:22.00     3:37.02      6.00
     1) Tillotson, Frank H (M90)         2) Vaughn, Holly A (F43)            
     3) Tullman, Patricia A (F67)        4) Blake, Robert S (M80)            
                        2:05.42(2:05.42)    2:58.19(52.77)    3:37.02(38.83)
                                                          

  9  FACT 'A'                      X280-319  FACT    3:25.75     3:42.86      4.00
     1) Schofield, Elliott W (M82)       2) Campbell, Joan K (F74)           
     3) Durstein, Nancy N (F75)          4) Bliss, Thomas G (M50)            
     1:18.65(1:18.65)                     3:15.42(1:56.77)    3:42.86(27.44)
                                                          

 10  IM 'A'                        X280-319    IM    3:34.77     3:43.82      2.00
     1) Stevens, Ann B (F71)             2) Snyder, Hannelore (F74)          
     3) Koblish, Arthur M (M80)          4) Pohlmann, John T (M61)           
     1:21.69(1:21.69)     2:04.07(42.38)  3:06.90(1:02.83)    3:43.82(36.92)

  0  HHAC 'A'                      X280-319  HHAC    3:28.70          NS      0.00
     1) Whalen, Nana (F67)               2) Dawson, Kenneth R (M74)          
     3) Bongiorno, Joe (M71)             4) Eisele, Barbara (F74)            

  0  METR 'A'                      X280-319  METR    3:05.00          NS      0.00
     1) Quinn, Adeline A (F69)           2) Gaschke, Lida A (F72)            
     3) Goldberg, Bruce D (M53)          4) Guido, Dick (M87)                

  0  NEM 'A'                       X280-319   NEM    3:01.00          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Mixed 320-359 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:55.56    8/1/2004  SANTA BARBARA MASTERS         
                                             Piemme, Frank                 
                                             Altus, Grace                  
                                             Baar, Ruth                    
                                             Schmidt, Jurgen               
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NEM 'A'                       X320-359   NEM    2:58.01     2:57.49     22.00
     1) Edwards, James K (M82)           2) Burrill, Billie Ann (F83)        
     3) Smith, Petey M H (F80)           4) Haartz, F H Ted (M76)            
                        1:32.83(1:32.83)    2:19.37(46.54)    2:57.49(38.12)
                                                          


Mixed 320-359 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   3:33.41   8/18/2002  FLORIDA MAVERICK MASTERS      
                                             Kenner, Regan                 
                                             Zint, Gertrud J               
                                             Maloney, Alan                 
                                             Cleaveland, Brud              
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  FACT 'A'                      X320-359  FACT    3:36.69     3:57.38     22.00
     1) Newman, Marjorie R (F81)         2) Holmes, Rogers B (M83)           
     3) Eisele, Sylvia (F75)             4) Graves, Edwin H (M81)            
     1:15.40(1:15.40)   2:15.49(1:00.09)    3:10.53(55.04)    3:57.38(46.85)
Sponsor #49Sponsor #25Sponsor #13Sponsor #59Sponsor #14
Sponsor #20Sponsor #60Sponsor #41Sponsor #52Sponsor #42
Sponsor #36Sponsor #29Sponsor #62Sponsor #43Sponsor #61