2004 USMS Long Course Nationals Results

Results

Final Results are available here for each age group. Results are also available by event in the real time results area. The final team scores are also available.. There is also a zip archive containing a separate text file with results for each LMSC available here, which may be useful for local newsletters.

Women's Results:
W18-24 | W25-29 | W30-34 | W35-39 | W40-44 | W45-49 | W50-54 | W55-59 | W60-64 | W65-69 | W70-74 | W75-79 | W80-84 | W85-89

Men's Results:
M18-24 | M25-29 | M30-34 | M35-39 | M40-44 | M45-49 | M50-54 | M55-59 | M60-64 | M65-69 | M70-74 | M75-79 | M80-84 | M85-89 | M90-94

Relay Results:
Women's Relays | Men's Relays | Mixed Relays



Men's Relay Results

Men 100-119 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:36.15   8/20/1990  HOUSTONIAN CLUB               
                                             Pringle, James M              
                                             Knowles, Stuart               
                                             Frey, Jeff B                  
                                             Smith, John C                 
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NCMS 'A'                      M100-119  NCMS    1:41.00     1:42.28     22.00
     1) Allen, Matt G (M28)              2) Crankshaw, Erik C (M32)          
     3) Gellin, Jonathan C (M24)         4) DeSorbo, Todd M (M27)            
         25.79(25.79)       51.67(25.88)    1:17.10(25.43)    1:42.28(25.18)

  0  AMS 'A'                       M100-119   AMS    1:50.00          NS      0.00
     1) Calhoun, Terence A (M19)         2) Coughlin, Sean P (M38)           
     3) Sathitsuksanoh, Noppadon (M24)   4) Winn, Stephen (M20)              


Men 100-119 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:48.46   8/20/1990  HOUSTONION CLUB               
                                             Britt, Clay                   
                                             Putterman, Dean E             
                                             Killeen, Robert J             
                                             Pringle, James M              
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NCMS 'A'                      M100-119  NCMS    1:55.00     1:58.59     22.00
     1) DeSorbo, Todd M (M27)            2) Aber, Dan (M31)                  
     3) Allen, Matt G (M28)              4) Gellin, Jonathan C (M24)         
         29.96(29.96)     1:05.31(35.35)    1:32.74(27.43)    1:58.59(25.85)

  2  GAJA 'A'                      M100-119  GAJA    1:58.20     2:01.84     18.00
     1) Bate, Andrew E (M27)             2) Finney, Scott P (M29)            
     3) Fennessy, John M (M26)           4) Whelan, Chris M (M34)            
         33.62(33.62)     1:08.45(34.83)    1:34.92(26.47)    2:01.84(26.92)

  3  AMS 'A'                       M100-119   AMS    1:57.90     2:03.54     16.00
     1) Feller, Charles M (M39)          2) Coughlin, Sean P (M38)           
     3) Calhoun, Terence A (M19)         4) Winn, Stephen (M20)              
         34.62(34.62)     1:07.38(32.76)    1:36.78(29.40)    2:03.54(26.76)


Men 120-159 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:37.43   7/16/1986  LONE STAR MASTERS             
                                             Hague, David J                
                                             Hedrick, Trip                 
                                             Smith, Buck                   
                                             Montgomery, Jim               
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NCMS 'A'                      M120-159  NCMS    1:38.00     1:39.71     22.00
     1) Murray, Jeff L (M35)             2) Stewart, Henry D (M41)           
     3) Farrell, Andrew J (M34)          4) Petcu, Razvan D (M31)            
         25.31(25.31)       50.58(25.27)    1:15.69(25.11)    1:39.71(24.02)

  2  PAFC 'A'                      M120-159  PAFC    1:50.00     1:49.43     18.00
     1) Furlong, Brian M (M27)           2) O'Connor, Alan P (M31)           
     3) Mojock, Eric A (M24)             4) Platt, Jay R (M57)               
         25.99(25.99)       52.51(26.52)    1:18.95(26.44)    1:49.43(30.48)

  3  GAJA 'A'                      M120-159  GAJA    1:44.60     1:50.53     16.00
     1) Fennessy, John M (M26)           2) Whelan, Chris M (M34)            
     3) Bate, Andrew E (M27)             4) LeClair, David W (M37)           
         26.91(26.91)       53.63(26.72)    1:22.33(28.70)    1:50.53(28.20)

  4  VMST 'A'                      M120-159  VMST    1:58.70     1:51.10     14.00
     1) Gill, Mark A (M36)               2) Cockrell, Charles E (M36)        
     3) Cornell, Eric C (M34)            4) Meem, Lang H (M50)               
         27.36(27.36)       57.41(30.05)    1:22.95(25.54)    1:51.10(28.15)

  5  IM 'A'                        M120-159    IM    1:56.49     1:54.88     12.00
     1) Traynor, John (M45)              2) Thielen, Aaron (M33)             
     3) Van Etten, Erik J (M26)          4) Mattson, Mark E (M34)            
         47.84(47.84)       58.77(10.93)    1:27.11(28.34)    1:54.88(27.77)

  6  GAS 'A'                       M120-159   GAS    1:57.23     1:55.34     10.00
     1) Starr, Keith A (M44)             2) Johnson, Ryan A (M28)            
     3) Dromsky, Joseph R (M42)          4) Northcutt, Tom L (M39)           
         31.62(31.62)       59.88(28.26)    1:51.83(51.95)     1:55.34(3.51)

  7  GAJA 'B'                      M120-159  GAJA    1:53.90     1:59.42      8.00
     1) Caputo, Michael J (M32)          2) Finney, Scott P (M29)            
     3) Lathi, Satish S (M38)            4) Hollub, Michael B (M28)          
         30.46(30.46)     1:00.05(29.59)    1:30.07(30.02)    1:59.42(29.35)

  8  BRYB 'A'                      M120-159  BRYB    2:16.89     2:03.80      6.00
     1) Yancey, Daniel C (M24)           2) Karantinos, James N (M34)        
     3) Jones, Jeff R (M42)              4) Veater, Mark R (M48)             
         31.96(31.96)     1:02.62(30.66)    1:33.64(31.02)    2:03.80(30.16)

  9  NCMS 'B'                      M120-159  NCMS    1:52.00     2:06.07      4.00
     1) Aber, Dan (M31)                  2) Su, Billy (M30)                  
     3) Porco, Filippo M (M27)           4) Holshouser, Boyce Jay (M42)      
         31.66(31.66)     1:01.69(30.03)    1:31.67(29.98)    2:06.07(34.40)

  0  GAJA 'B'                      M120-159  GAJA    1:46.70          DQ      0.00
     1) O'Rear, Casey D (M30)            2) Burkholder, Tracy A (M41)        
     3) Bailey, Matthew A (M43)          4) Christiansen, Stephen J (M44)    
         28.23(28.23) 


Men 120-159 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:48.75   8/18/2002  MONTGOMERY ANCIENT MARINERS   
                                             Britt, Clay                   
                                             Dicks, Wally C                
                                             Roddin, Jeffrey H             
                                             Fell, Michael A               
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NCMS 'A'                      M120-159  NCMS    1:54.00     1:54.12     22.00
     1) Crankshaw, Erik C (M32)          2) Zsoldos, Peter F (M46)           
     3) Petcu, Razvan D (M31)            4) Farrell, Andrew J (M34)          
         30.05(30.05)     1:03.47(33.42)    1:29.14(25.67)    1:54.12(24.98)

  2  RMM 'A'                       M120-159   RMM    2:01.00     1:58.76     18.00
     1) Thomas, Daniel E (M21)           2) Mabry, Travis L (M26)            
     3) Nolte, Christopher C (M47)       4) Hess, Richard W (M50)            
         30.73(30.73)     1:03.03(32.30)    1:30.64(27.61)    1:58.76(28.12)

  3  PAFC 'A'                      M120-159  PAFC    2:04.00     2:01.30     16.00
     1) Mojock, Eric A (M24)             2) O'Connor, Alan P (M31)           
     3) Furlong, Brian M (M27)           4) Platt, Jay R (M57)               
         29.09(29.09)     1:03.88(34.79)    1:31.51(27.63)    2:01.30(29.79)

  4  NCMS 'B'                      M120-159  NCMS    2:19.00     2:10.52     14.00
     1) Lehman, Timothy G (M47)          2) Porco, Filippo M (M27)           
     3) Su, Billy (M30)                  4) Gosha, Joseph D (M51)            
         31.94(31.94)     1:08.47(36.53)    1:40.27(31.80)    2:10.52(30.25)

  5  GAS 'A'                       M120-159   GAS    2:15.06     2:11.62     12.00
     1) Northcutt, Tom L (M39)           2) Johnson, Ryan A (M28)            
     3) Dromsky, Joseph R (M42)          4) Starr, Keith A (M44)             
         30.60(30.60)     1:08.99(38.39)    1:57.41(48.42)    2:11.62(14.21)

  0  BRYB 'A'                      M120-159  BRYB    2:38.50          DQ      0.00
     1) Jones, Jeff R (M42)              2) Yancey, Daniel C (M24)           
     3) Veater, Mark R (M48)             4) Karantinos, James N (M34)        
         38.33(38.33) 

  0  PALM 'A'                      M120-159  PALM    2:01.00          DQ      0.00
     2) Hastings, Peter H (M37)          
     3) Rutledge, Mark (M39)             4) Robling, Steve W (M34)           
         33.75(33.75) 

  0  GAJA 'A'                      M120-159  GAJA    2:05.10          NS      0.00
     1) Strakos, Roman (M49)             2) Hollub, Michael B (M28)          
     3) Witt, James J (M23)              4) Bailey, Matthew A (M43)          

  0  VMST 'A'                      M120-159  VMST    2:01.70          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Men 160-199 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:39.27   8/11/1990  HOLMES LUMBER JAX             
                                             Lilley, James E               
                                             Miltenberger, Chester D       
                                             Abrahams, Richard T           
                                             Garton, Timothy R             
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NEM 'A'                       M160-199   NEM    1:41.20     1:40.89     22.00
     1) Ross, Michael S (M36)            2) Gross, Jeremy (M33)              
     3) Cromarty, Stuart I (M40)         4) Meltz, Steve Y (M51)             
         24.50(24.50)       48.16(23.66)    1:13.45(25.29)    1:40.89(27.44)

  2  IM 'A'                        M160-199    IM    1:43.53     1:44.48     18.00
     1) Gibson, Dave (M44)               2) Young, Robert (M40)              
     3) Mc Cabe, Thomas J (M47)          4) Keller, Matt C (M35)             
         26.34(26.34)       53.59(27.25)    1:19.28(25.69)    1:44.48(25.20)

  3  GAJA 'A'                      M160-199  GAJA    1:42.80     1:44.52     16.00
     1) Bugg, Bob (M47)                  2) Pakkala, Brian L (M42)           
     3) Reid, Mike D (M43)               4) Weissman, Chris J (M42)          
         26.61(26.61)       52.88(26.27)    1:19.36(26.48)    1:44.52(25.16)

  4  NCMS 'A'                      M160-199  NCMS    1:43.00     1:45.00     14.00
     1) Blank, Jon W (M44)               2) Klein, Jonathan E (M47)          
     3) Dimsdale, Todd (M47)             4) Lehman, Fritz E (M46)            
         26.78(26.78)       52.21(25.43)    1:19.18(26.97)    1:45.00(25.82)

  5  FACT 'A'                      M160-199  FACT    1:55.13     1:47.27     12.00
     1) Drennen, Mark A (M48)            2) Calvert, Mark A (M45)            
     3) Starford, Brian S (M41)          4) Bliss, Thomas G (M50)            
         28.62(28.62)       55.08(26.46)    1:20.65(25.57)    1:47.27(26.62)

  6  CLVM 'A'                      M160-199  CLVM    1:50.10     1:48.03     10.00
     1) Magee, Mark A (M36)              2) Boodt, Bradley N (M36)           
     3) Townsend, R Scott (M51)          4) Hughes, Keith W (M42)            
         26.91(26.91)       53.88(26.97)    1:21.43(27.55)    1:48.03(26.60)

  7  AWJ 'A'                       M160-199   AWJ    1:54.34     1:50.39      8.00
     1) Eng, David G (M46)               2) Ebert, Jim (M41)                 
     3) Benucci, Lorenzo (M37)           4) Kaiser, Mark A (M41)             
         30.87(30.87)       59.01(28.14)    1:23.99(24.98)    1:50.39(26.40)

  8  PALM 'A'                      M160-199  PALM    1:47.50     1:52.04      6.00
     1) Hastings, Peter H (M37)          2) Parler, David (M48)              
     3) Wilder, Hugh (M57)               4) Robling, Steve W (M34)           
         27.02(27.02)       57.81(30.79)    1:26.46(28.65)    1:52.04(25.58)

  9  NCMS 'B'                      M160-199  NCMS    1:52.00     1:54.26      4.00
     1) Lehman, Timothy G (M47)          2) Waldbauer, Eric (M45)            
     3) Siegel, Craig O (M46)            4) Shields, Larry W (M48)           
         27.21(27.21)       57.47(30.26)    1:26.44(28.97)    1:54.26(27.82)

 10  NEM 'B'                       M160-199   NEM    1:55.57     1:58.98      2.00
     1) Kolb, Karl A (M43)               2) Mooney, Jack (M44)               
     3) Meltz, Joel M (M48)              4) Alexander, Mark E (M46)          
         31.31(31.31)       59.43(28.12)    1:29.98(30.55)    1:58.98(29.00)

 11  HHAC 'A'                      M160-199  HHAC    1:56.16     2:01.98      0.00
     1) Gernaat, Russell (M38)           2) Green, Joseph (M40)              
     3) Williams, Rick (M44)             4) LeCraw, Spencer C (M48)          
         48.08(48.08)     1:00.75(12.67)    1:48.81(48.06)    2:01.98(13.17)

 12  PIMM 'A'                      M160-199  PIMM    2:36.00     2:06.37      0.00
     1) Mandell, David (M42)             2) Parham, Thomas (M49)             
     3) Neubig, Nicholas (M47)           4) Murray, David B (M44)            
         30.57(30.57)     1:01.42(30.85)    1:51.76(50.34)    2:06.37(14.61)

  0  MICH 'A'                      M160-199  MICH    1:54.10          NS      0.00
     0) Pacyau, Jason K (M35)            
     1) Schardt, Thomas F (M37)          
     3) Cowing, John M (M55)             4) Hansen, Steve (M53)              

  0  VMST 'A'                      M160-199  VMST    1:49.80          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Men 160-199 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:50.59   8/20/2000  MONTGOMERY ANCIENT MARINERS   
                                             Britt, Clay                   
                                             Dicks, Wally C                
                                             Feinstein, John               
                                             Fell, Michael A               
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NEM 'A'                       M160-199   NEM    1:53.85     1:54.30     22.00
     1) Ross, Michael S (M36)            2) Rogacki, Daniel J (M57)          
     3) Gross, Jeremy (M33)              4) Cromarty, Stuart I (M40)         
         27.93(27.93)     1:03.91(35.98)    1:29.60(25.69)    1:54.30(24.70)

  2  NCMS 'A'                      M160-199  NCMS    1:54.00     1:55.03     18.00
     1) Lehman, Fritz E (M46)            2) Dimsdale, Todd (M47)             
     3) Stewart, Henry D (M41)           4) Klein, Jonathan E (M47)          
         29.25(29.25)     1:01.96(32.71)    1:29.51(27.55)    1:55.03(25.52)

  3  NOVA 'A'                      M160-199  NOVA    1:57.50     1:56.84     16.00
     1) Benner, Tord E (M45)             2) Von Hoffmann, Gerard (M48)       
     3) Wasko, Frank A (M44)             4) Phalan, Jim M (M29)              
         31.70(31.70)     1:04.69(32.99)    1:32.45(27.76)    1:56.84(24.39)

  4  GAJA 'A'                      M160-199  GAJA    1:55.00     1:57.11     14.00
     1) Bugg, Bob (M47)                  2) Weissman, Chris J (M42)          
     3) Reid, Mike D (M43)               4) Fields, John A (M48)             
         31.24(31.24)     1:02.95(31.71)    1:31.63(28.68)    1:57.11(25.48)

  5  AWJ 'A'                       M160-199   AWJ    2:08.38     2:02.44     12.00
     1) Ebert, Jim (M41)                 2) Benucci, Lorenzo (M37)           
     3) Eng, David G (M46)               4) Kaiser, Mark A (M41)             
         32.82(32.82)     1:04.45(31.63)    1:33.05(28.60)    2:02.44(29.39)

  6  VMST 'A'                      M160-199  VMST    2:03.20     2:07.29     10.00
     1) Krongaard, Jeffrey S (M50)       2) Cockrell, Charles E (M36)        
     3) Gill, Mark A (M36)               4) Hernlen, G Tracy (M51)           
         34.10(34.10)     1:09.06(34.96)    1:38.25(29.19)    2:07.29(29.04)

  7  IM 'A'                        M160-199    IM    2:02.88     2:07.73      8.00
     1) Thielen, Aaron (M33)             2) Gibson, Dave (M44)               
     3) Mc Cabe, Thomas J (M47)          4) Young, Robert (M40)              
         32.62(32.62)     1:08.31(35.69)    1:38.13(29.82)    2:07.73(29.60)

  8  NEM 'B'                       M160-199   NEM    2:12.51     2:12.50      6.00
     1) Keil, Mark A (M51)               2) Meltz, Joel M (M48)              
     3) Alexander, Mark E (M46)          4) Mooney, Jack (M44)               
         53.33(53.33)     1:12.34(19.01)    1:44.47(32.13)    2:12.50(28.03)

  9  PIMM 'A'                      M160-199  PIMM    2:36.00     2:30.18      4.00
     1) Mandell, David (M42)             2) Murray, David B (M44)            
     3) Neubig, Nicholas (M47)           4) Parham, Thomas (M49)             
         40.58(40.58)     1:23.09(42.51)    2:15.32(52.23)    2:30.18(14.86)

  0  GAJA 'B'                      M160-199  GAJA    1:58.80          DQ      0.00
     1) Copeland, Rob (M48)              2) Dyer, Andy R (M46)               
     3) Heidt, Ron W (M43)               4) Denion, John M (M42)             
         49.82(49.82) 

  0  NCMS 'B'                      M160-199  NCMS    2:02.00          DQ      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           
                                                          
  0  GAJA 'B'                      M160-199  GAJA    2:11.80          NS      0.00
     0) Bailey, Richard D (M51)          2) Laughlin, Patrick O (M50)        
     3) Saltzman, Edward M (M54)         4) Parker, Jason M (M33)            

  0  ANCM 'A'                      M160-199  ANCM    2:03.00          NS      0.00
     0) Crist, Jason A (M42)             2) Roddin, Jeffrey H (M35)          
     3) Feinstein, John (M49)            4) Pugliese, Mark D (M52)           

  0  GMUP 'A'                      M160-199  GMUP    2:01.00          NS      0.00
     1) Hansen, Robert M (M50)           2) Hudson, John S (M49)             
     3) Sax, William C (M35)             4) Oates, David R (M54)             


Men 200-239 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:45.19   6/29/1997  THE OLYMPIC CLUB              
                                             Clark, Steve E                
                                             Strand, Robert                
                                             Birnie, Tim A                 
                                             Elder, James E                
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  FACT 'A'                      M200-239  FACT    1:48.25     1:50.08     22.00
     1) Hefner, David S (M50)            2) Carroll, Timothy J (M53)         
     3) Nagle, Robert W (M53)            4) Hawkins, Carl W (M52)            
         47.13(47.13)        55.27(8.14)    1:23.14(27.87)    1:50.08(26.94)

  2  NCMS 'A'                      M200-239  NCMS    1:48.00     1:52.38     18.00
     1) Carrow, Hill (M49)               2) Coxhead, George L (M52)          
     3) Gilchrist, Donald B (M50)        4) Schmitz, Robert (M52)            
                            58.39(58.39)    1:40.99(42.60)    1:52.38(11.39)
                                                          

  3  NEM 'A'                       M200-239   NEM    1:50.70     1:53.88     16.00
     1) Lane, Homer W (M55)              2) Rogacki, Daniel J (M57)          
     3) Fuller, Paul W (M51)             4) Battistini, Rick A (M50)         
         32.04(32.04)       56.05(24.01)    1:26.07(30.02)    1:53.88(27.81)

  4  VMST 'A'                      M200-239  VMST    1:44.70     1:55.94     14.00
     1) Hernlen, G Tracy (M51)           2) Lanzara, Gennard T (M46)         
     3) Miller, Jim W (M54)              4) Krongaard, Jeffrey S (M50)       
         31.59(31.59)       59.29(27.70)    1:27.90(28.61)    1:55.94(28.04)

  5  GAJA 'B'                      M200-239  GAJA    1:56.40     2:00.36     12.00
     1) Laughlin, Patrick O (M50)        2) Dyer, Andy R (M46)               
     3) Saltzman, Edward M (M54)         4) Vander Wood, Timothy B (M52)     
         31.07(31.07)       56.30(25.23)    1:27.79(31.49)    2:00.36(32.57)

  6  FACT 'B'                      M200-239  FACT    1:55.45     2:02.09     10.00
     1) Ruelf, Michael J (M51)           2) McCall, John T (M53)             
     3) Buehler, Victor B (M50)          4) Pillmore, Bill (M56)             
         33.27(33.27)     1:03.93(30.66)    1:32.78(28.85)    2:02.09(29.31)

  7  PIMM 'A'                      M200-239  PIMM    2:40.00     2:09.26      8.00
     0) Wood, Timothy (M54)              
     1) Graber, Charles S (M59)          2) Harris, John W (M52)             4) Cheney, Stephen (M55)            
         35.01(35.01)     1:07.61(32.60)    1:38.56(30.95)    2:09.26(30.70)

  8  MCM 'A'                       M200-239   MCM    2:28.60     2:15.80      6.00
     1) Osburn, Chris (M41)              2) Carter, Robert (M41)             
     3) Hepworth, Mark (M50)             4) Kolbaba, Frank C (M73)           
         28.70(28.70)       56.74(28.04)    1:25.55(28.81)    2:15.80(50.25)

  9  PIMM 'B'                      M200-239  PIMM    3:42.00     2:38.79      4.00
     0) Andrepont, Timothy I (M53)       
     1) Painter, David J (M66)           2) Van Cleve, Jim (M58)             
     3) Thomas, Wallace C (M56)          
         42.66(42.66)     1:26.32(43.66)    2:05.91(39.59)    2:38.79(32.88)

  0  GAJA 'A'                      M200-239  GAJA    1:48.60          DQ      0.00
     1) Fields, John A (M48)             2) Angell, Clayton (M47)            
     3) Brown, Robert V (M52)            4) Couch, Bob E (M57)               
         35.18(35.18) 

  0  GAJA 'C'                      M200-239  GAJA    2:05.40          DQ      0.00
     1) Strakos, Roman (M49)             2) Parker, James D (M50)            
     3) Zeigler, John (M59)              4) Porter, Jim T (M52)              
         37.15(37.15) 

  0  COLM 'A'                      M200-239  COLM    2:15.00          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Men 200-239 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:58.50    7/9/1994  THE OLYMPIC CLUB              
                                             Birnie, Tim A                 
                                             Strand, Robert                
                                             Bassi, Richard A              
                                             Elder, James E                
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  FACT 'A'                      M200-239  FACT    2:02.23     2:02.49     22.00
     1) Hefner, David S (M50)            2) Walker, Rick B (M54)             
     3) McCall, John T (M53)             4) Bliss, Thomas G (M50)            
         48.81(48.81)     1:08.06(19.25)    1:36.28(28.22)    2:02.49(26.21)

  2  GAJA 'A'                      M200-239  GAJA    2:01.40     2:07.21     18.00
     1) Couch, Bob E (M57)               2) Ellwanger, David C (M50)         
     3) Brown, Robert V (M52)            4) Angell, Clayton (M47)            
         50.95(50.95)     1:09.23(18.28)    1:39.95(30.72)    2:07.21(27.26)

  3  PALM 'A'                      M200-239  PALM    2:07.50     2:08.25     16.00
     1) Wilder, Hugh (M57)               2) Parler, David (M48)              
     3) Shake, Joe (M46)                 4) Walker, Trenholm (M51)           
         31.31(31.31)     1:08.94(37.63)    1:39.43(30.49)    2:08.25(28.82)

  4  NCMS 'A'                      M200-239  NCMS    2:04.00     2:09.90     14.00
     1) Carrow, Hill (M49)               2) Gilchrist, Donald B (M50)        
     3) Coxhead, George L (M52)          4) Schmitz, Robert (M52)            
         37.39(37.39)     1:12.34(34.95)    1:42.67(30.33)    2:09.90(27.23)

  5  PCAT 'A'                      M200-239  PCAT    2:18.00     2:12.99     12.00
     1) Wolf, Tom (M50)                  2) Peng, Xiaohang (M45)             
     3) Fox, Michael (M55)               4) Young, David (M55)               
         29.99(29.99)     1:07.50(37.51)    1:40.46(32.96)    2:12.99(32.53)

  6  PIMM 'A'                      M200-239  PIMM    2:54.00     2:44.80     10.00
     0) Wood, Timothy (M54)              
     1) Fontana, John (M63)              2) Van Cleve, Jim (M58)             
     3) Graber, Charles S (M59)          
     1:24.76(1:24.76)      1:32.55(7.79)    2:30.18(57.63)    2:44.80(14.62)

  0  FACT 'C'                      M200-239  FACT    2:12.17          DQ      0.00
     1) Calvert, Mark A (M45)            2) Ruelf, Michael J (M51)           4) Nickodem, Peter W (M55)          
         34.46(34.46) 

  0  FACT 'B'                      M200-239  FACT    2:05.35          NS      0.00
     3) Starford, Brian S (M41)          4) Carroll, Timothy J (M53)         

  0  PCAT 'B'                      M200-239  PCAT    2:55.00          NS      0.00
     1) Pipkin, Ken (M60)                2) Chang, Tinjin (M35)              
     3) Crowley, William H (M65)         4) Solow, Bob (M56)                 

  0  VMST 'A'                      M200-239  VMST    2:08.50          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Men 240-279 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:52.01   8/17/2003  GOLD COAST MASTERS            
                                             Cavanaugh, Cav                
                                             Greenberg, Jerry              
                                             Burns, Joel J                 
                                             Schmidt, George L             
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  GOLD 'A'                      M240-279  GOLD    1:58.50     1:57.84     22.00
     1) Owen, David H (M52)              2) McIntyre, David R (M67)          
     3) Ingolfsrud, Geir (M61)           4) Quiggin, David (M60)             
         29.33(29.33)       59.26(29.93)    1:30.66(31.40)    1:57.84(27.18)

  2  FACT 'A'                      M240-279  FACT    2:08.32     2:08.03     18.00
     1) Rodenfels, Bill (M62)            2) Stollmeyer, Michael A (M67)      
     3) Redic, James P (M58)             4) Nickodem, Peter W (M55)          
         50.78(50.78)     1:08.86(18.08)    1:38.83(29.97)    2:08.03(29.20)

  3  NCMS 'A'                      M240-279  NCMS    2:08.00     2:12.38     16.00
     1) Glass, Ernie (M55)               2) Gee, Milton (M67)                
     3) White, Bernard T (M61)           4) Jacobs, Joel P (M68)             
         28.20(28.20)     1:04.00(35.80)    1:34.78(30.78)    2:12.38(37.60)

  4  ARIZ 'A'                      M240-279  ARIZ    3:15.00     2:33.50     14.00
     1) Bernard, Kimball (M60)           2) Gruender, Daniel (M75)           
     3) Gemmill, Dave G (M57)            4) Hahm, Martin R (M63)             
         31.43(31.43)     1:17.41(45.98)    2:08.38(50.97)    2:33.50(25.12)

  0  GAJA 'A'                      M240-279  GAJA    2:23.10          NS      0.00
     1) Witt, James J (M23)              2) Prior, Dick (M65)                
     3) Lovell, Gil R (M72)              4) Kidd, Arthur G (M84)             

  0  PIMM 'A'                      M240-279  PIMM    2:54.00          NS      0.00
     2) Fontana, John (M63)              
     3) Ayers, Gary (M56)                4) Black, Carlos (M64)              

  0  VMST 'A'                      M240-279  VMST    2:22.20          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           

  0  WCM 'A'                       M240-279   WCM    2:13.00          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Men 240-279 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:06.28   8/19/2001  OREGON MASTERS                
                                             Smith, Robert S               
                                             Stark, Allen L                
                                             Petersen, Bert L              
                                             Radcliff, David A             
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  O*H* 'A'                      M240-279  O*H*    2:59.00     2:11.60     22.00
     1) Oyakawa, Yoshi (M71)             2) Groselle, Jack R (M50)           
     3) Sinsheimer, Bob (M55)            4) Van Dijk, Peter (M75)            
         35.47(35.47)     1:07.59(32.12)    1:38.89(31.30)    2:11.60(32.71)

  2  FACT 'A'                      M240-279  FACT    2:30.12     2:18.91     18.00
     1) Hawkins, Carl W (M52)            2) Wiedamann, Karl E (M66)          
     3) Redic, James P (M58)             4) Stollmeyer, Michael A (M67)      
         34.54(34.54)     1:15.05(40.51)    2:02.15(47.10)    2:18.91(16.76)

  3  WCM 'A'                       M240-279   WCM    2:31.00     2:19.28     16.00
     1) Mayo, Robert W (M71)             2) Perilman, Jim E (M65)            
     3) De Lacy, James R (M58)           4) Burr, Ken M (M60)                
         41.12(41.12)     1:20.48(39.36)    2:09.67(49.19)     2:19.28(9.61)

  4  GOLD 'A'                      M240-279  GOLD    2:24.00     2:22.67     14.00
     1) Quiggin, David (M60)             2) McIntyre, David R (M67)          
     3) Owen, David H (M52)              4) Ingolfsrud, Geir (M61)           
         51.10(51.10)     1:18.94(27.84)    1:51.41(32.47)    2:22.67(31.26)

  5  NCMS 'A'                      M240-279  NCMS    2:27.00     2:24.43     12.00
     1) Glass, Ernie (M55)               2) Gee, Milton (M67)                
     3) White, Bernard T (M61)           4) Clark, Jerry (M67)               
         37.20(37.20)     1:21.97(44.77)    1:54.70(32.73)    2:24.43(29.73)

  6  FACT 'B'                      M240-279  FACT    2:33.44     2:38.71     10.00
     1) Pillmore, Bill (M56)             2) Davis, Ron D (M63)               
     3) Rodenfels, Bill (M62)            4) Kilbourne, Charles E (M65)       
         53.99(53.99)     1:21.77(27.78)    2:02.26(40.49)    2:38.71(36.45)

  7  PIMM 'A'                      M240-279  PIMM    2:40.00     2:56.19      8.00
     1) Painter, David J (M66)           2) Black, Carlos (M64)              
     3) Cheney, Stephen (M55)            4) Ayers, Gary (M56)                
         56.19(56.19)     1:21.84(25.65)    2:19.43(57.59)    2:56.19(36.76)

  0  SMMM 'A'                      M240-279  SMMM    2:38.00          NS      0.00
     1) Galine, Donald L (M59)           2) Brenner, Gary R (M57)            
     3) Stupfel, Don L (M76)             4) Stupfel, Norman E (M72)          

  0  VMST 'A'                      M240-279  VMST    2:42.80          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Men 280-319 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:04.50   8/18/2002  O*H*I*O MASTERS SWIM CLUB     
                                             Oyakawa, Yoshi                
                                             Van Dijk, Peter               
                                             Florance, John R              
                                             Quiggin, David                
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NCMS 'A'                      M280-319  NCMS    2:20.00     2:09.77     22.00
     1) Mitchell, Clarke E (M72)         2) Kortheuer, John D (M73)          
     3) Webber, Dick N (M75)             4) Clark, Jerry (M67)               
         33.80(33.80)     1:07.43(33.63)    1:59.57(52.14)    2:09.77(10.20)

  2  WCM 'A'                       M280-319   WCM    2:25.00     2:20.72     18.00
     1) Johnston, William H (M86)        2) Haworth, A Emory (M68)           
     3) Mayo, Robert W (M71)             4) De Lacy, James R (M58)           
         46.50(46.50)     1:20.14(33.64)    2:17.28(57.14)     2:20.72(3.44)

  3  GAJA 'A'                      M280-319  GAJA    2:36.10     2:28.65     16.00
     1) Mitchell, Jack (M77)             2) Stolz, Irwin W (M75)             
     3) Gfroerer, George L (M71)         4) Eisner, David S (M57)            
         59.64(59.64)     1:22.03(22.39)    1:54.46(32.43)    2:28.65(34.19)

  4  PIMM 'A'                      M280-319  PIMM    3:42.00     3:09.03     14.00
     1) Palmer, Morton (M69)             2) Harbeck, Jay C (M70)             
     3) Ackerman, Louis M (M68)          4) Neubig, Philip H (M75)           
         36.15(36.15)     1:24.05(47.90)    2:05.32(41.27)  3:09.03(1:03.71)

  0  FACT 'A'                      M280-319  FACT    2:17.45          NS      0.00
     1) Schofield, Elliott W (M82)       2) Jones, Burwell (M71)             
     3) Kilbourne, Charles E (M65)       4) Puchalski, Donald J (M65)        

  0  SMMM 'A'                      M280-319  SMMM    3:15.00          NS      0.00
     0) Peterson, Dick A (M67)           
     1) Stupfel, Norman E (M72)          2) Stupfel, Don L (M76)             
     3) Milliman, Mike (M70)             


Men 280-319 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:26.17   6/29/2003  N CAROLINA MASTERS SWIMMING   
                                             Mitchell, Clarke E            
                                             Kortheuer, John D             
                                             Kitchell, Richard W           
                                             Webber, Dick N                
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  NCMS 'A'                      M280-319  NCMS    2:25.00     2:22.68N    22.00
     1) Mitchell, Clarke E (M72)         2) Kortheuer, John D (M73)          
     3) Kitchell, Richard W (M64)        4) Webber, Dick N (M75)             
         39.25(39.25)     1:17.81(38.56)    1:50.44(32.63)    2:22.68(32.24)

  2  FMM 'A'                       M280-319   FMM    2:40.00     2:56.41     18.00
     1) Hutinger, Paul (M80)             2) Kurtzman, Aaron (M75)            
     3) Weatherbee, Charles E (M72)      4) Blake, Robert S (M80)            
     1:01.33(1:01.33)     1:33.32(31.99)    2:32.87(59.55)    2:56.41(23.54)

  0  PIMM 'A'                      M280-319  PIMM    3:42.00          NS      0.00
     1) Harbeck, Jay C (M70)             2) Palmer, Morton (M69)             
     3) Ackerman, Louis M (M68)          4) Neubig, Philip H (M75)           

  0  RMM 'A'                       M280-319   RMM    3:11.00          NS      0.00
     1) Clegern, Wayne M (M75)           2) Patten, Bob W (M70)              
     3) Dyck, Mel (M63)                  4) Weber, Bruno H (M77)             

  0  WCM 'A'                       M280-319   WCM    2:44.00          NS      0.00
     ) NO SWIMMER SPECIFIED ()           


Men 320-359 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:35.01   7/11/1999  OREGON MASTERS                
                                             Walter, Earl                  
                                             De Lay, Allan J               
                                             Huestis, Gerald A             
                                             Holden, Andrew W              
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  FACT 'A'                      M320-359  FACT    2:44.06     2:48.58     22.00
     1) Corse, John D (M80)              2) Sigersmith, Robert E (M80)       
     3) Holmes, Rogers B (M83)           4) Graves, Edwin H (M81)            
         40.39(40.39)     1:22.15(41.76)                    2:48.58(1:26.43)
                                                          

  2  FMM 'A'                       M320-359   FMM    3:03.00     3:43.00     18.00
     1) Tillotson, Frank H (M90)         2) MacDonald, Robert C (M76)        
     3) Blake, Robert S (M80)            4) Kurtzman, Aaron (M75)            
                        2:06.55(2:06.55)    3:03.31(56.76)    3:43.00(39.69)
                                                          


Men 320-359 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   3:00.89   8/17/2003  FLORIDA MAVERICK MASTERS      
                                             Hutinger, Paul                
                                             Cleaveland, Brud              
                                             Kurtzman, Joseph L            
                                             Blake, Robert S               
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  FACT 'A'                      M320-359  FACT    3:14.43     3:41.71     22.00
     1) Sigersmith, Robert E (M80)       2) Corse, John D (M80)              
     3) Holmes, Rogers B (M83)           4) Graves, Edwin H (M81)            
     1:04.32(1:04.32)     1:54.85(50.53)  2:57.82(1:02.97)    3:41.71(43.89)
Sponsor #41Sponsor #25Sponsor #61Sponsor #29Sponsor #14
Sponsor #43Sponsor #62Sponsor #49Sponsor #42Sponsor #59
Sponsor #20Sponsor #36Sponsor #60