3000 Yd Postal National Championship

September 1 - October 31, 1998

Hosted by Adirondack District Masters

WOMEN'S RESULTS

Women | Men | Teams | Special Info

WOMEN 19-24
REC:  K DALE               34:00.29 1996

1 KRISTEN T DAVIS  23      44:24.18 PRO
2 JASMINE R BRYANT  24     51:17.00 PRO
* DANIELLE BEARS  23       51:36.00 UNREG

WOMEN 25-29
REC:  S STRONG             36:03.38 1998

1 SUSAN D STRONG  27       36:03.38 WCM
2 ANN B HILL  29           38:03.86 CRAW
3 GENEVE E HENDRICKS  29   39:08.68 WPMS
4 KRISTINE F LEWIS  28     41:45.59 OREG
5 ERIN R GLOCK  25         42:47.49 ADMS
6 KARIN H. LUKAS-COX  29   50:07.06 WPMS

WOMEN 30-34
REC:  L HAZEN              33:43.91 1995

1 JANET M RUMBLE  30       42:18.90 AKMS
2 BETH WHITE  34           44:44.44 MOVY
3 NANCY TURNBULL  34       50:52.05 ADMS
4 THERESA A CARICCHIO  30  52:05.15 ADMS
5 NANCY E DEARSTYNE  34    52:17.73 ADMS
6 BONNIE J CERVANTES  30   55:20.28 MICH

WOMEN 35-39
REC:  K PIPES-NEILSEN      33:36.05 1998

1 KARLYN PIPES-NEILSEN  36 33:36.05 SDSM
2 ROBYNN MASTERS  39       34:02.61 UTAH
3 MARGEE M CURSAN  37      34:26.90 WCM
4 NANCY J ROSE  37         36:34.07 SNM
5 PAMELA A BLAIKE  36      41:40.07 EMP
6 CAILIE A CURRIN  36      45:11.15 ADMS
7 MARGARET M PEREZ  39     56:21.54 MICH
8 KARLENE H MARTIN  37     57:32.42 HMSW

WOMEN 40-44
REC: D OGIER               36:39.57 1995

1 WANDA H BROWN  41        37:39.40 BRAT
2 TRACY L GRILLI  41       38:45.87 NEM
3 DEBBIE R WILSON  44      40:32.99 PEAK
4 BRENDA L MEYER  44       43:12.19 MOVY
5 DEBORAH A ROBERTS  40    44:07.06 ADMS
6 JANE A WANN  42          51:59.01 HMSW
7 LINDA C CAPUTO  42       52:14.79 ROSE
8 ANNE Y ZORICH  43        53:27.62 PRO
9 PIA N SANDA  43          54:55.92 WPMS
10PILAR BURNETT  41      1:02:38.99 ADMS
DQ RITCHIE SONNER  43               AKMS

WOMEN 45-49
REC:  B DUNBAR             35:49.05 1996

1 DENISE M EVERITT  46     38:54.55 NIAG
2 SHIRLEY A LOFTUS  46     38:59.42 VMST
3 NANCY J SURDOVAL  45     43:51.67 WPMS
4 LIANA HOPKINS  45        44:55.04 WPMS
5 DIANE M BRADLEY  46      50:32.12 SPM
6 MARGARET A TOOLE  46     51:26.63 OREG
7 LIZBETH K FULLER  45     53:28.24 OREG
8 LINDA CARENA  49         54:24.48 WPMS
9 LINDA R KILLIAN  48      56:30.34 WPMS
10KATHRYN J RIVERS  47   1:03:50.34 NIAG
* JUDY BROWN  48         1:01:27.67 AUSSI

WOMEN 50-54
REC:  S DILLON             42:17.57 1996

1 ANN SVENSON  52          45:14.20 ADMS
2 KAY G TURNER  51         48:54.37 NIAG
3 MARY FELICE CROWE  51    50:21.29 MOVY
4 DIANA TUCKER  51         51:42.53 CRAW
5 SUSAN H ELLIS  51        52:19.26 AKMS
6 FREDERICKA RAPP  54      53:40.28 MICH
7 THERESA V WISTROM  54    57:38.47 HMSW
8 KATHERINE WATSON  50     58:38.20 OSB
9 ARLENE A WEYMAN  54      59:12.25 NIAG

WOMEN 55-59
REC:  S MUNN               44:05.99 1996

1 JENNIFER A PARKS  55     48:54.29 MICH
2 MARYLOU SCHULZ  59       52:57.75 ADMS
3 SANDY L STEER  59        59:09.16 SPM
4 SUSAN F LARNED  55     1:01:41.09 AKMS

WOMEN 60-64
REC:  B JORDAN             45:11.56 1997

1 KATE KNIGHT-PERRY  63    52:33.99 SPM
2 NANCY RABIN  61        1:11:16.65 LMM

WOMEN 65-69
REC:  G ROPER              48:44.10 1997

1 GAIL ROPER  69           49:58.88 HMSW
2 DOLLY HINCKLEY  68       57:16.81 NIAG
3 MARY LOU B MITCHELL  69  58:27.99 SPM
4 ANN DALLAM  67           58:57.08 SDSM
5 BARBARA A ALLEN  65    1:00:26.57 SPM
6 DOROTHEA SCRAK  68     1:02:35.58 1776
7 SYLVIA IDELSON  69     1:03:57.00 ADMS
8 VERNA ENGSTROM-HEG  68 1:12:24.70 ADMS
9 MARY B BOAZ  69        1:21:02.51 SPM

WOMEN 70-74
REC:  M MEYER              52:58.61 1996

1 LOIS KIVI NOCHMAN  73    57:10.19 MICH
* OPAL EDDY  71          1:15:43.22 AUSSI
  
WOMEN 75-79
REC:  S MARVEL           1:00:32.94 1997

1 SUE MARVEL  78         1:04:41.54 NIAG
* NELL CAREW  79         1:28:30.56 AUSSI
  
WOMEN 80-84
REC: R SIMONTON            55:12.91 1998

1 RITA SIMONTON  80        55:12.91 GOLW

MEN'S RESULTS

Women | Men | Teams | Special Info

MEN 19-24
REC:  M CAMPAGNA           35:32.85 1995

1 STEVEN M ROSARIA  24     43:46.09 PRO
2 WILLIAM R FORTIER  20    45:40.31 MICH
* JOHN VAN VELTHUYZEN  19  38:04.03 UNREG

MEN 25-29
REC: C HOBSON              31:57.00 1996

1 MIKE L GRIMM  29         41:15.12 PRO
2 DANIEL F MACHADO  29     45:07.88 WPM

MEN 30-34
REC:  J ERWIN              31:15.24 1996

1 ROBERT GEISE  34         32:02.72 GCAM
2 GREG S WERLINICH  34     36:05.99 WPM
3 ANDREW P LOVAN  32       36:25.25 PRO
4 KEN D KOPPENHAVER  30    37:34.71 NIAG
5 RICK RODGERS  33         39:42.37 GASP
6 MICHAEL W RUGGIERO  30   41:37.28 WPM
7 ERIC S CLARK  30         44:46.89 ADMS
8 DANIEL J LEVY  32        45:46.32 WPM
9 KEN J ROARK  34          47:34.18 CRAW
10DAVID C BLAIR  32        48:12.16 MOVY
11DEAN L COURTNEY  33      49:18.10 AKMS

MEN 35-39
REC:  D SANTOS             31:35.99 1996

1 JIM MATYSEK  39          37:01.20 NIAG
2 JON M SMILEY  36         37:11.84 TTEX
3 RICHARD J RUDDOCK  39    38:52.17 ADMS
4 JOHN F MARTIN  39        42:02.40 WPM
5 CHRIS E BELIVEAU  39     42:21.54 WPM
6 MICHAEL D FROHMAN  35    46:06.11 SPM
* DAVE BOES  37            51:18.99 UNREG
* MARK VANACHTE  38        37:34.15 UNREG
MEN 40-44
REC:  S MAC DONALD         32:41.61 1998

1 SANDY M MAC DONALD  42   32:41.61 SAC
2 LARRY W WOOD  44         33:51.87 TTEX
3 JAMES A STEWART  41      34:01.11 MINN
4 DENNIS M BOYD  43        34:48.51 RGSC
5 BRUCE WENCEL  43         36:35.38 TTEX
6 MIKE J RYDER  44         37:28.24 SNM
7 ALAN M BRAATEN  40       38:20.47 CRAW
8 PETER F DWYER  41        39:56.63 WPM
9 PAUL B ARCHIBALD  44     40:48.01 UNAT
10MIKE TABER  41           43:01.32 ADMS
* GARY KIMURA  41          51:51.75 UNREG
* KENT AASA  41          1:01:39.99 UNREG

MEN 45-49
REC:  K BELL               34:12.41 1995

1 FRANK L THOMPSON  46     35:39.73 MICH
2 BRIAN D LEE  48          37:17.08 NIAG
3 CLIFFORD H JOHNSON  46   37:25.52 SNM
4 MICHAEL C LANDIS  46     38:00.00 MICH
5 ROY A KLINE  46          38:57.13 ADMS
6 KENT C MCDONALD  45      39:05.49 MOVY
7 TOM B RILEY  47          40:30.50 SRM
8 JAMES D FISCHBECK  45    41:08.79 ADMS
9 MARK BEGERT  46          41:45.96 MOVY
10JOHN R SHRUM  49         41:55.42 VMST
11JIM NEWTON  49           43:12.73 ADMS
12JOHN H ODGEN  45         43:29.11 ADMS
13CHRISTOPHER L TOOLE  47  45:35.99 OREG
14R TRUMAN SANDS  49       45:36.82 UNAT
15STEPHEN G NELSON  49   1:02:17.12 SPM
* PETE KELLY  46           51:05.21 UNREG
* STEPHEN P LINTZ  48      41:42.72 SNM 
* JIM HARRIS  48           38:44.78 UNREG

MEN 50-54
REC:  K BELL          (SPLIT) 35:30.25 1998

1 DONALD J KROEGER  54     43:47.98 MICH
2 NEIL J SALKIND  51       43:53.89 MOVY
3 JOHN FORASTE  52         45:32.99 NEM
4 DON L BURTON  52         46:50.90 PRO
5 THOMAS E MOYER  50       46:53.74 MICH
6 GERRY W PLUNKETT  52     52:01.65 PRO
7 NOEL DUGUET  50          54:06.34 WPM
8 WILLIAM W LARNED  50     57:54.58 AKMS
9 MARK D HORNER  50      1:04:14.46 ADMS

MEN 55-59
REC:  R WILLIAMS   (SPLIT) 36:48.41 1997

1 DAVID H DARST  55        40:11.89 BRAT
2 VINCE HERRING  55        40:16.12 MINN
3 BILLY SULZBY  56         42:22.35 UNAT
4 STEPHEN N PARKER  58     45:22.67 SNM
5 MARK H POWELL  55        56:58.99 SPM
6 CLAY B QUINN  55         57:17.30 ADMS
7 MARSHALL RICE  57      1:04:14.43 ARIZ

MEN 60-64
REC:  M GOLDSTEIN          38:32.54 1998

1 MEL E GOLDSTEIN  60      38:32.54 GRIN
2 KONRAD P EULER  63       50:34.59 SPM
3 DAVID J COONS  61        58:25.41 NIAG

MEN 65-69
REC:  G JOHNSTON           37:16.16 1996

1 FRANK REYNOLDS  66       47:02.45 HBSC
2 BARNEY HUNGERFORD  65    47:24.82 1776
3 SCOTT O PETREQUIN  67    52:01.69 ADMS
4 PETER T LANSBURY  65   1:04:08.99 NIAG
5 NED P ALLEN  68        1:07:24.99 SPM
6 RALPH G PERRY  66      1:09:04.99 SPM
7 THOMAS W WEBER  68     1:10:07.99 NIAG

MEN 70-74
REC:  R. BLAKE             48:24.23 1996

1 ROBERT S BLAKE  73       49:20.44 SLAM
2 GEORGE J MCVEY  71       50:08.56 NIAG
3 TED J BREEN  71          55:19.52 1776

MEN 75-79
REC:  R TAFT               47:52.73 1995

1 JAMES K EDWARDS  75      51:08.99 NEM
2 T.R. JOHNSON  76       1:38:43.71 NBMS

MEN 80-84
REC:  D SCHOFIELD        1:02:46.25 1995

1 HARRY CLASS  82        1:05:42.29 GMST
2 FRANK H TILLOTSON  83  1:25:50.10 FMM

MEN 85-89
REC: D MALBROUGH         1:09:50.99 1998

1 DAVE MALBROUGH  85     1:09:50.99 FMM
2 BILL M REEDER  88      1:31:49.90 SNM

3 X 3000 TEAM RELAYS

TEAM RESULTS

Women | Men | Teams | Special Info

WOMEN 25+
REC:  DAVIS AQUATIC MASTERS 1:57:24.97 1996

1 ADIRONDACK MASTERS             2:27:10.37
  E GLOCK 25, T CARICCHIO 34, N TURNBULL 34

WOMEN 35+
REC:  DAVIS AQUATIC MASTERS1:58:07.97 1996 

1 ADIRONDACK MASTERS             2:31:57.20
  C CURRIN 36, D ROBERTS 40, P BURNETT 41
2 HEALDSBURG MASTERS             2:37:30.31
  G ROPER 69, J WANN 42, K MARTIN 37
3 MICHIGAN MASTERS               2:38:56.11
  M PEREZ 39, F RAPP 54, J PARKS 55

WOMEN 45+
REC:  NIAGARA MASTERS       2:16:54.82 1997

1 NIAGARA MASTERS                2:27:01.17
  D EVERITT 46, K TURNER 51, A WEYMAN 54
2 MICHIGAN MASTERS               2:39:44.74
  L NOCHMAN 73, F RAPP 54, J PARKS 55
3 ST PETE MASTERS                2:42:15.27
  D BRADLEY 46, S STEER 59, K KNIGHT-PERRY 63

WOMEN 55+
REC:  ADIRONDACK MASTERS    3:09:24.45 1998

1 ADIRONDACK MASTERS             3:09:24.45
  M SCHULZ 59, S IDELSON 69, V ENGSTROM-HEG
  68

WOMEN 65+
REC:  ST PETE MASTERS       3:19:57.07 1998

1 ST PETE MASTERS                3:19:57.07
  B ALLEN 65, M MITCHELL 67, M BOAZ 69


MEN 19+
REC:  DAVIS AQUATIC MASTERS 1:44:09.37 1996

1 MICHIGAN MASTERS               2:16:21.98
  W FORTIER 20, T MOYER 50, D KROEGER 54

MEN 25+
REC:  SIERRA NEVADA         1:42:58.91 1996

1 ADIRONDACK MASTERS             2:06:40.38
  E CLARK 30, R RUDDOCK 39, M TABER 41

MEN 35+
REC:  TEXAS AQUATICS       1:43:10.99 1995

1 TEAM TEXAS                    1:47:39.09
  L WOOD 44, B WENCEL 43, J SMILEY 36

MEN 45+
REC:  MICHIGAN MASTERS     1:59:31.50 1997

1 ADIRONDACK MASTERS            2:03:35.03
  R KLINE 46, J FISCHBECK 45, J OGDEN 45
2 MICHIGAN MASTERS              2:06:21.45
  F THOMPSON 46, T MOYER 50, D KROEGER 54

MEN 55+
REC:  DAVIS AQUATIC MASTERS2:08:27.97 1996

1 ST PETE MASTERS               2:54:58.57
  M POWELL 55, K EULER 63, N ALLEN 68

MEN 65+
REC:  NIAGARA MASTERS      3:04:25.54 1998

1 NIAGARA MASTERS               3:04:25.54
  P LANSBURY 65, T WEBER 68, G MC VEY 71

MIXED 19+
REC:  DAVIS AQUATIC MASTERS1:44:46.37 1996

1 MICHIGAN MASTERS              2:28:55.59
  W FORTIER 20, T MOYER 50, M PEREZ 39

MIXED 25+
REC:  SIERRA NEVADA        1:41:49.27 1996

1 ADIRONDACK MASTERS            2:39:41.92
  N DEARSTYNE 34, J NEWTON 49, M HORNER 50

MIXED 35+
REC:  TEAM TEXAS           1:46:08.20 1997

1 SIERRA NEVADA                 1:51:27.83
  N ROSE 37, C JOHNSON 46, M RYDER 44
2 NIAGARA MASTERS               1:54:56.03
  J MATYSEK 39, B LEE 48, D EVERITT 46
3 MICHIGAN MASTERS              2:27:03.26
  M PEREZ 39, T MOYER 50, D KROEGER 54

MIXED 45+
REC:  DAVIS AQUATIC MASTERS 2:03:37.97 1996

1 MICHIGAN MASTERS               2:08:22.00
  F THOMPSON 46, D KROEGER 54, J PARKS 55
2 OREGON MASTERS                 2:30:30.86
  C TOOLE 47, P TOOLE 46, L FULLER 45
3 MICHIGAN MASTERS               2:37:44.19
  F RAPP 54, L NOCHMAN 73, T MOYER 50
4 ST PETE MASTERS                2:51:58.40
  S NELSON 49, D BRADLEY 46, S STEER 59

MIXED 55+
REC:  DAVIS AQUATIC MASTERS 2:18:54.97 1996

1 ST PETE MASTERS                2:40:07.57
  K EULER 63, K KNIGHT-PERRY 63, M POWELL 55
2 ADIRONDACK MASTERS             2:42:16.74
  C QUINN 55, S PETREQUIN 67, M SCHULZ 59

MIXED 65+
REC:  NIAGARA MASTERS       2:51:34.36 1998

1 NIAGARA MASTERS                2:51:34.36
  P LANSBURY 65, G MC VEY 71, D HINCKLEY 68
2 ST PETE MASTERS                3:06:19.55
  M MITCHELL 67, B ALLEN 65, N ALLEN 68

SPECIAL INFORMATION

Women | Men | Teams | Special Info

INDIVIDUAL RECORDS:
Susan D Strong  27            WCM             36:03.38
Karlyn Pipes-Neilsen  36      SDSM            33:36.05
Rita Simonton  80             GOLW            55:12.91
Sandy M MacDonald  42         SAC             32:41.61
Keith Bell  50                TTEX    (split) 35:30.25
Mel E Goldstein  60           GRIN            38:32.54
Dave Malbrough  85            FMM           1:09:50.99

TEAM RECORDS:
ADIRONDACK MASTERS 55+Women                 3:09:24.45
      (M Schulz 59, S Idelson 69, V Engstrom-Heg 68)
ST PETE MASTERS 65+Women                    3:19:57.07
      (B Allen 65, M Mitchell 67, M Boaz 69)
NIAGARA MASTERS 65+Men                      3:04:25.54
      (P Lansbury 65, T Weber 68, G McVey 71)
NIAGARA MASTERS 65+ Mixed                   2:51:34.36
      (P Lansbury 65, G McVey 71, D Hinckley 68)

FASTEST SWIMS:
Women's 3000:   Karlyn Pipes Neilsen 36   SDSM         33:36.05
Men's 3000:     Robert Geise 34           GCAM         32:02.72
Sponsor #51Sponsor #41Sponsor #21Sponsor #45Sponsor #13
Sponsor #44Sponsor #14Sponsor #42Sponsor #49Sponsor #35Sponsor #47Sponsor #20
Sponsor #29Sponsor #43Sponsor #52Sponsor #36Sponsor #33Sponsor #50Sponsor #25