Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten

2002 USMS Top Ten SCY for Men 30-34

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

50 Freestyle SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Dan Wegner  30  SCAQ  Southern Pacific  20.84 
 2  Robbert-Paul Smit  33  RMM  Colorado  21.32 
 3  Martin Zubero  32  UNAT  Florida  21.57 
 4  Jon Olsen  32  AAST  Florida Gold Coast  21.60 
 4  Brent D Lang  34  MVM  Pacific  21.60 
 6  Erik Hochstein  33  SCAQ  Southern Pacific  21.61 
 7  Timothy L Boyd  31  GMUP  Potomac Valley  21.64 
 7  Pete Cadwell  31  NEM  New England  21.64 
 9  Eric Cornell  32  DYNA  Georgia  21.66 
 10  Jeff Murray  32  NCMS  North Carolina  21.68 

100 Freestyle SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Erik Hochstein  33  SCAQ  Southern Pacific  46.07 
 2  Timothy L Boyd  31  GMUP  Potomac Valley  46.27 
 3  A Roestenberg  30  CLVM  Southern Pacific  46.37 
 4  Dan Wegner  30  SCAQ  Southern Pacific  46.39 
 5  Robbert-Paul Smit  33  RMM  Colorado  46.94 
 6  Jeff Murray  32  NCMS  North Carolina  47.36 
 7  Eric Cornell  32  DYNA  Georgia  47.41 
 8  John Keppeler  34  TOC  Pacific  47.61 
 9  Brent D Lang  34  MVM  Pacific  47.65 
 10  Pete Cadwell  31  NEM  New England  47.87 

200 Freestyle SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  A Roestenberg  30  CLVM  Southern Pacific  1:41.55 
 2  Erik Hochstein  33  SCAQ  Southern Pacific  1:41.60 
 3  Dan Wegner  30  SCAQ  Southern Pacific  1:42.21 
 4  Timothy L Boyd  31  GMUP  Potomac Valley  1:45.16 
 5  Erik C Crankshaw  30  NCMS  North Carolina  1:45.76 
 6  Eric Cornell  32  DYNA  Georgia  1:45.97 
 7  Robbert-Paul Smit  33  RMM  Colorado  1:45.98 
 8  Andrew J Farrell  31  ORLM  Florida  1:46.57 
 9  Jeffrey Utsch  34  ARIZ  Arizona  1:46.98 
 10  Matt C Keller  32  IM  Illinois  1:47.29 

500 Freestyle SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Blake C Porch  30  MAM  Pacific  4:41.87 
 2  Mark A Magee  34  CLVM  Southern Pacific  4:48.61 
 3  Erik C Crankshaw  30  NCMS  North Carolina  4:49.99 
 4  Andrew J Farrell  31  ORLM  Florida  4:50.23 
 5  William M Zolna  32  MACO  Oregon  4:50.96 
 6  Matt C Keller  32  IM  Illinois  4:52.30 
 7  Mike Sorenson  34  AKMS  Alaska  4:53.01 
 8  Erik Hochstein  33  SCAQ  Southern Pacific  4:54.40 
 9  Andy Edmondson  34  PCAT  North Texas  4:54.77 
 10  Eric Cornell  32  DYNA  Georgia  4:55.35 

1000 Freestyle SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Blake C Porch  30  MAM  Pacific  9:39.63 
 2  Mark A Magee  34  CLVM  Southern Pacific  9:59.37 
 3  Joshua M Woodruff  30  STAN  Pacific  10:01.35 
 4  Nenad Rodic  31  SNM  Pacific  10:04.90 
 5  Matt C Keller  32  IM  Illinois  10:07.49 
 6  Jeffrey Utsch  34  ARIZ  Arizona  10:15.39 
 7  Mike Sorenson  34  AKMS  Alaska  10:16.98 
 8  Andy Farrell  31  ORLM  Florida  10:17.15 
 9  Greg D Larson  32  TOC  Pacific  10:21.56 
 10  Brandon J Carter  31  MEND  Pacific  10:30.03 

1650 Freestyle SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Nenad Rodic  31  SNM  Pacific  16:51.73 
 2  Andy Farrell  31  ORLM  Florida  17:18.81 
 3  Patrick Kavan  30  OREG  Oregon  17:28.93 
 4  Kurt Dickson  34  ARIZ  Arizona  17:31.14 
 5  Jeffrey Jotz  32  GSM  New Jersey  17:32.94 
 6  Brandon J Carter  31  MEND  Pacific  17:56.21 
 7  Steven Pohnert  32  NCMS  North Carolina  18:10.84 
 8  Shane Hebert  30  GERM  Potomac Valley  18:24.94 
 9  James Elwyn  34  INWM  Inland Northwest  18:29.04 
 10  Ed G Owen  30  MELO  Pacific  18:38.12 

50 Backstroke SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Martin Zubero  32  UNAT  Florida  23.18 
 2  John Keppeler  34  TOC  Pacific  24.54 
 3  Scott P Tripps  32  MINN  Minnesota  25.17 
 4  James R Smith  32  NEM  New England  25.46 
 5  Eric C Brushaber  30  UNAT  Ozark  25.69 
 6  Greg D Larson  32  TOC  Pacific  25.85 
 7  Matt C Keller  32  IM  Illinois  25.87 
 8  Brent D Lang  34  MVM  Pacific  25.90 
 9  Dan Wegner  30  SCAQ  Southern Pacific  25.95 
 10  Tim Polack  33  MICH  Michigan  26.07 

100 Backstroke SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  A Roestenberg  30  CLVM  Southern Pacific  53.21 
 2  Greg D Larson  32  TOC  Pacific  54.16 
 3  James R Smith  32  NEM  New England  54.38 
 4  Scott W Reed  31  OSB  Southern Pacific  54.52 
 5  Jeff Murray  32  NCMS  North Carolina  54.58 
 6  Jose De Souza  30  MVM  Pacific  54.74 
 7  Peter Doig  31  AQUA  Southeastern  55.34 
 8  Andy Farrell  31  ORLM  Florida  55.57 
 9  Trent Fischer  30  AKMS  Alaska  55.81 
 10  Dan Wegner  30  SCAQ  Southern Pacific  55.87 

200 Backstroke SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Martin Zubero  32  UNAT  Florida  1:48.64 
 2  A Roestenberg  30  CLVM  Southern Pacific  1:54.07 
 3  John Keppeler  34  TOC  Pacific  1:56.20 
 4  Scott W Reed  31  OSB  Southern Pacific  1:56.57 
 5  Greg D Larson  32  TOC  Pacific  1:58.94 
 6  Peter Doig  31  AQUA  Southeastern  1:59.18 
 7  Kurt Dickson  34  ARIZ  Arizona  1:59.98 
 8  Andrew J Farrell  31  ORLM  Florida  2:00.27 
 9  Brian B Kohlmeier  32  SCAM  Pacific  2:03.16 
 10  Nenad Rodic  31  SNM  Pacific  2:03.41 
 10  William C Hale  31  MAM  Pacific  2:03.41 

50 Breaststroke SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Roque J Santos  34  WCM  Pacific  26.76 
 2  Gregory Latta  32  OREG  Oregon  27.20 
 3  Craig A Crawford  31  SWM  Southern Pacific  27.24 
 4  Butch Yerian  31  MICH  Michigan  27.27 
 5  Aaron B Bartleson  31  WACM  Pacific  27.52 
 6  Joe Bubel  34  ADMS  Adirondack  27.73 
 7  Derron C Fredrick  34  UMSN  Nebraska  27.89 
 8  Neill Williams  34  DCAC  Potomac Valley  27.90 
 9  Jeffrey Stafford  32  GOLD  Florida Gold Coast  27.91 
 10  Douglas Erickson  30  TAM  Pacific  28.34 

100 Breaststroke SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Roque J Santos  34  WCM  Pacific  57.62 
 2  Craig A Crawford  31  SWM  Southern Pacific  58.65 
 3  Gregory Latta  32  OREG  Oregon  58.86 
 4  Joe Bubel  34  ADMS  Adirondack  59.72 
 5  Neill Williams  34  DCAC  Potomac Valley  1:00.14 
 6  Jeffrey Stafford  32  GOLD  Florida Gold Coast  1:00.25 
 7  Butch Yerian  31  MICH  Michigan  1:00.43 
 8  Derron C Fredrick  34  UMSN  Nebraska  1:00.56 
 9  Chris Hagenbaumer  31  IM  Illinois  1:01.14 
 10  Leif C Engstrom  32  ADMS  Adirondack  1:01.61 

200 Breaststroke SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Roque J Santos  34  WCM  Pacific  2:03.43 
 2  Gregory Latta  32  OREG  Oregon  2:09.53 
 3  Jeffrey Stafford  32  GOLD  Florida Gold Coast  2:13.80 
 4  Chris Hagenbaumer  31  IM  Illinois  2:14.19 
 5  Neill Williams  34  DCAC  Potomac Valley  2:15.57 
 6  Mark L Harlow  30  TSUN  Pacific  2:16.21 
 7  Nico P Ghilardi  31  BMW  Pacific  2:17.53 
 8  Peter C Finney  34  MAM  Pacific  2:18.36 
 9  Jun Maruta  31  METR  Metropolitan  2:18.82 
 10  Tom Schutte  32  PNA  Pacific Northwest  2:19.60 

50 Butterfly SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Neill Williams  34  DCAC  Potomac Valley  23.39 
 1  Robbert-Paul Smit  33  RMM  Colorado  23.39 
 1  Wade King  34  UNAT  South Carolina  23.39 
 4  Andrew L Bohlman  30  SNM  Pacific  23.78 
 5  Ed Wagner  30  DAMM  North Texas  23.80 
 6  Jeffrey H Roddin  33  ANCM  Potomac Valley  23.87 
 7  Mark S Goldman  30  NEM  New England  23.92 
 8  Jose De Souza  30  MVM  Pacific  23.94 
 9  Scott P Tripps  32  MINN  Minnesota  24.03 
 9  Eric G Peterson  31  CLVM  Southern Pacific  24.03 

100 Butterfly SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Erik Hochstein  33  SCAQ  Southern Pacific  51.56 
 2  Mark S Goldman  30  NEM  New England  51.81 
 3  William M Zolna  32  MACO  Oregon  51.93 
 4  Robbert-Paul Smit  33  RMM  Colorado  51.96 
 5  Jeffrey H Roddin  33  ANCM  Potomac Valley  52.19 
 6  Eric Cornell  32  DYNA  Georgia  52.85 
 7  Jose De Souza  30  MVM  Pacific  52.92 
 8  Mark A Magee  34  CLVM  Southern Pacific  52.98 
 9  Joe Bubel  34  ADMS  Adirondack  53.13 
 10  Jeff Murray  32  NCMS  North Carolina  53.28 

200 Butterfly SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Erik Hochstein  33  SCAQ  Southern Pacific  1:54.94 
 2  William M Zolna  32  MACO  Oregon  1:55.18 
 3  Mark A Magee  34  CLVM  Southern Pacific  1:57.26 
 4  Mark S Goldman  30  NEM  New England  1:59.19 
 5  Jeffrey H Roddin  33  ANCM  Potomac Valley  1:59.20 
 6  Blake C Porch  30  MAM  Pacific  2:01.05 
 7  Roque J Santos  34  WCM  Pacific  2:02.51 
 8  Nenad Rodic  31  SNM  Pacific  2:04.57 
 9  Peter Doig  31  AQUA  Southeastern  2:04.83 
 10  Jose De Souza  30  MVM  Pacific  2:04.93 

100 Individual Medley SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Martin Zubero  32  UNAT  Florida  51.43 
 2  Roque J Santos  34  WCM  Pacific  53.37 
 3  Greg D Larson  32  TOC  Pacific  53.38 
 4  Gregory Latta  32  OREG  Oregon  53.83 
 5  Neill Williams  34  DCAC  Potomac Valley  54.01 
 6  Jeffrey H Roddin  33  ANCM  Potomac Valley  54.93 
 7  Craig A Crawford  31  SWM  Southern Pacific  54.96 
 8  Erik C Crankshaw  30  NCMS  North Carolina  55.36 
 9  Jose De Souza  30  MVM  Pacific  55.74 
 10  William M Zolna  32  MACO  Oregon  55.89 

200 Individual Medley SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Roque J Santos  34  WCM  Pacific  1:54.60 
 2  A Roestenberg  30  CLVM  Southern Pacific  1:55.80 
 3  Gregory Latta  32  OREG  Oregon  1:56.51 
 4  Erik Hochstein  33  SCAQ  Southern Pacific  1:56.52 
 5  Greg D Larson  32  TOC  Pacific  1:58.47 
 6  Craig A Crawford  31  SWM  Southern Pacific  1:59.42 
 7  Jose De Souza  30  MVM  Pacific  1:59.43 
 8  Erik C Crankshaw  30  NCMS  North Carolina  1:59.56 
 9  William M Zolna  32  MACO  Oregon  1:59.75 
 10  Jeffrey H Roddin  33  ANCM  Potomac Valley  2:00.17 

400 Individual Medley SCY Men 30-34 (2002)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Roque J Santos  34  WCM  Pacific  4:02.78 
 2  A Roestenberg  30  CLVM  Southern Pacific  4:07.32 
 3  Blake C Porch  30  MAM  Pacific  4:13.02 
 4  Mark A Magee  34  CLVM  Southern Pacific  4:13.52 
 5  William M Zolna  32  MACO  Oregon  4:14.76 
 6  Erik C Crankshaw  30  NCMS  North Carolina  4:16.52 
 7  Patrick Brundage  34  ARIZ  Arizona  4:25.46 
 8  Steve Tothero  31  NIAG  Niagara  4:28.74 
 9  Jose De Souza  30  MVM  Pacific  4:28.97 
 10  Gregory Latta  32  OREG  Oregon  4:29.57 
Sponsor #25Sponsor #51Sponsor #44Sponsor #45Sponsor #21
Sponsor #20Sponsor #47Sponsor #43Sponsor #13Sponsor #52Sponsor #29Sponsor #35
Sponsor #50Sponsor #14Sponsor #41Sponsor #49Sponsor #33Sponsor #36Sponsor #42