Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten

1991 USMS Top Ten SCY for Men 30-34

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

50 Freestyle SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  J Clay Britt  30  DCM  Potomac Valley  21.25 
 2  Sam P Seiple  31  HOST  Gulf  21.65 
 3  Tim P Elson  34  DUST  Southern Pacific  21.75 
 4  Donald R Carter  32  SDSM  San Diego - Imperial  21.76 
 5  Mike Schmitz  32  MICH  Michigan  21.86 
 6  James E Lilley  31  RMM  Colorado  21.87 
 7  Kirk E Kozlowski  33  RINC  Pacific  21.91 
 7  Robert C Placak  32  TOC  Pacific  21.91 
 9  Will D Douglass  31  SCAQ  Southern Pacific  21.96 
 10  Eric Johnson  32  RMM  Colorado  21.97 

100 Freestyle SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  James E Lilley  31  RMM  Colorado  47.04 
 2  Eric Johnson  32  RMM  Colorado  47.28 
 3  Mike Schmitz  32  MICH  Michigan  47.43 
 4  Sam P Seiple  31  HOST  Gulf  47.58 
 5  Will D Douglass  31  SCAQ  Southern Pacific  47.77 
 6  Scott H O'Connor  33  ARIZ  Arizona  48.19 
 7  Kirk E Kozlowski  33  RINC  Pacific  48.55 
 8  Robert C Placak  32  TOC  Pacific  48.57 
 9  Mike H Richman  30  USF  Pacific  48.64 
 10  John (Lucky) Meisenheimer  33  TOM  Florida  48.69 

200 Freestyle SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Thomas C Fristoe  31  WCM  Pacific  1:41.13 
 2  James E Lilley  31  RMM  Colorado  1:44.82 
 3  Will D Douglass  31  SCAQ  Southern Pacific  1:45.14 
 4  John (Lucky) Meisenheimer  33  TOM  Florida  1:45.46 
 5  Eric Johnson  32  RMM  Colorado  1:46.11 
 6  Robert Eberwine  30  SBAY  Southern Pacific  1:46.28 
 7  Jeffry K Pearson  31  GEFM  Ohio  1:47.34 
 8  Mark D Amberson  30  HUSK  Pacific Northwest  1:47.41 
 9  Mike H Richman  30  USF  Pacific  1:47.46 
 10  Mike Keck  31  TOC  Pacific  1:47.63 

500 Freestyle SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Cameron D Reid  30  SCM  Pacific  4:40.64 
 2  Robert C Placak  32  TOC  Pacific  4:48.74 
 3  William D Palmer  30  UNAT  Ohio  4:50.99 
 4  Andrew D Sappey  30  NMMS  New Mexico  4:51.75 
 5  Mike Keck  31  TOC  Pacific  4:51.97 
 6  Robert Eberwine  30  SBAY  Southern Pacific  4:52.46 
 7  John (Lucky) Meisenheimer  33  TOM  Florida  4:52.57 
 8  Peter Solomon  30  NEM  New England  4:53.68 
 9  Matthew P Clark  34  ADMS  Adirondack  4:54.13 
 10  Daniel J Goerke  32  GAKW  Georgia  4:54.84 

1000 Freestyle SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Cameron D Reid  30  SCM  Pacific  9:38.13 
 2  Andrew D Sappey  30  NMMS  New Mexico  9:54.39 
 3  Jeffry K Pearson  31  GEFM  Ohio  10:14.17 
 4  Matthew P Clark  34  ADMS  Adirondack  10:14.62 
 5  Mike Keck  31  TOC  Pacific  10:15.92 
 6  Craig M Nadel  30  SCAQ  Southern Pacific  10:20.22 
 7  Andrew S Antonetz  33  MSUA  Southern  10:23.68 
 8  David Grootenhuis  30  LINC  Illinois  10:24.56 
 9  James D Barber  30  GISA  Indiana  10:28.81 
 10  James A Stewart  34  MINN  Minnesota  10:33.46 

1650 Freestyle SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Andrew D Sappey  30  NMMS  New Mexico  16:28.31 
 2  James H Kegley  32  DCDR  Potomac Valley  16:48.46 
 3  Craig M Nadel  30  SCAQ  Southern Pacific  17:01.51 
 4  Daniel J Goerke  32  GAKW  Georgia  17:08.30 
 5  Rob Copeland  34  BACM  New Jersey  17:45.96 
 6  James E Deming  32  CRUZ  Pacific  17:52.21 
 7  James A Stewart  34  MINN  Minnesota  17:55.13 
 8  Mark Hahn  34  DADS  Gulf  18:00.28 
 9  Tom J Monica  33  STAN  Pacific  18:02.02 
 10  Karl A Kolb  30  NEM  New England  18:02.03 

50 Backstroke SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  J Clay Britt  30  DCM  Potomac Valley  23.51 
 2  William L Specht  33  SPM  Florida  24.37 
 3  Michael T Shepardson  31  SPCO  Florida  24.76 
 4  Peter Dardaris  32  1776  Delaware Valley  24.81 
 5  Rick Reynolds  30  EMP  Metropolitan  25.48 
 6  Robert C Placak  32  TOC  Pacific  25.67 
 7  Charles G Groen  31  O*H*  Lake Erie  25.95 
 8  Will D Douglass  31  SCAQ  Southern Pacific  26.16 
 9  Bob Buresh  32  UNAT  North Carolina  26.18 
 10  Kirk L Jensen  31  USF  Pacific  26.19 

100 Backstroke SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David Lundberg  30  TOC  Pacific  50.88 
 2  J Clay Britt  30  DCM  Potomac Valley  51.43 
 3  William L Specht  33  SPM  Florida  52.57 
 4  Peter Dardaris  32  1776  Delaware Valley  53.67 
 5  Will D Douglass  31  SCAQ  Southern Pacific  53.84 
 6  Michael T Shepardson  31  SPCO  Florida  53.86 
 7  Rick Reynolds  30  EMP  Metropolitan  54.60 
 8  Peter Solomon  30  NEM  New England  55.44 
 9  Bob Buresh  32  UNAT  North Carolina  55.57 
 10  Dean Przymus  30  CRAW  Southern  56.17 

200 Backstroke SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  William L Specht  33  SPM  Florida  1:54.42 
 2  Will D Douglass  31  SCAQ  Southern Pacific  1:56.94 
 3  Cameron D Reid  30  SCM  Pacific  1:56.95 
 4  Peter Solomon  30  NEM  New England  1:58.16 
 5  Peter Dardaris  32  1776  Delaware Valley  1:58.76 
 6  Rick Reynolds  30  EMP  Metropolitan  1:59.42 
 7  Mike Keck  31  TOC  Pacific  2:01.80 
 8  Doug A Portelance  32  PNA  Pacific Northwest  2:02.37 
 9  Charles G Groen  31  O*H*  Lake Erie  2:03.59 
 10  Scott D Shake  33  ARIZ  Arizona  2:04.14 

50 Breaststroke SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David Lundberg  30  TOC  Pacific  25.88 
 2  David M Guthrie  30  UH2O  Gulf  26.89 
 3  Robert W Lager  30  TOC  Pacific  27.36 
 4  Benn W Doyle  32  JMST  New Jersey  27.45 
 5  David S Gray  32  RMM  Colorado  27.46 
 6  Gregory L Oxley  32  1776  Delaware Valley  27.87 
 7  David J Phillips  31  MICH  Michigan  28.17 
 8  Michael G Casciato  31  1776  Delaware Valley  28.19 
 9  Michael J Slowey  33  SDSM  San Diego - Imperial  28.25 
 10  Allen K Lydick  33  RAM  North Carolina  28.32 

100 Breaststroke SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David Lundberg  30  TOC  Pacific  56.58 
 2  Thomas C Fristoe  31  WCM  Pacific  56.87 
 3  David M Guthrie  30  UH2O  Gulf  59.19 
 4  David S Gray  32  RMM  Colorado  1:00.09 
 5  Benn W Doyle  32  JMST  New Jersey  1:00.66 
 6  Gregory L Oxley  32  1776  Delaware Valley  1:00.99 
 7  Michael J Slowey  33  SDSM  San Diego - Imperial  1:01.23 
 8  Michael G Casciato  31  1776  Delaware Valley  1:01.55 
 9  Allen K Lydick  33  RAM  North Carolina  1:02.06 
 10  David J Phillips  31  MICH  Michigan  1:02.26 

200 Breaststroke SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David Lundberg  30  TOC  Pacific  2:02.32 
 2  Thomas C Fristoe  31  WCM  Pacific  2:02.92 
 3  David M Guthrie  30  UH2O  Gulf  2:09.16 
 4  Tom J Monica  33  STAN  Pacific  2:12.36 
 5  David S Gray  32  RMM  Colorado  2:12.61 
 6  Michael G Casciato  31  1776  Delaware Valley  2:13.61 
 7  Benn W Doyle  32  JMST  New Jersey  2:14.41 
 8  Matthew Kanzler  34  DCM  Potomac Valley  2:15.64 
 9  Allen K Lydick  33  RAM  North Carolina  2:15.68 
 10  Brian E Kelca  30  SBAY  Southern Pacific  2:17.43 

50 Butterfly SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  J Clay Britt  30  DCM  Potomac Valley  22.91 
 2  William L Specht  33  SPM  Florida  23.31 
 3  Sam P Seiple  31  HOST  Gulf  23.38 
 4  Robert M Goldbloom  31  EMP  Metropolitan  23.39 
 5  Robert C Placak  32  TOC  Pacific  23.41 
 6  Mark Nedza  30  GAKW  Georgia  23.42 
 7  Michael T Shepardson  31  SPCO  Florida  23.52 
 8  James E Lilley  31  RMM  Colorado  23.73 
 9  Brian E Kelca  30  SBAY  Southern Pacific  23.75 
 10  David L Zubero  31  PINE  Florida Gold Coast  23.90 

100 Butterfly SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  William L Specht  33  SPM  Florida  51.06 
 2  Sam P Seiple  31  HOST  Gulf  51.79 
 3  Robert C Placak  32  TOC  Pacific  51.91 
 4  Michael T Shepardson  31  SPCO  Florida  52.04 
 5  Brian E Kelca  30  SBAY  Southern Pacific  52.37 
 6  Robert M Goldbloom  31  EMP  Metropolitan  52.56 
 7  James E Lilley  31  RMM  Colorado  52.75 
 8  Steven P Vela  30  PNA  Pacific Northwest  52.87 
 9  Mark Nedza  30  GAKW  Georgia  52.88 
 10  Mark D Amberson  30  HUSK  Pacific Northwest  52.93 

200 Butterfly SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Thomas C Fristoe  31  WCM  Pacific  1:52.79 
 2  William L Specht  33  SPM  Florida  1:54.32 
 3  Michael A Makarczyk  31  IMSA  Utah  1:58.66 
 4  Matt H Stevens  31  SEMS  Minnesota  1:59.29 
 5  Michael T Shepardson  31  SPCO  Florida  2:00.28 
 6  Mark D Amberson  30  HUSK  Pacific Northwest  2:00.39 
 7  Brian E Kelca  30  SBAY  Southern Pacific  2:00.91 
 8  Kerry O'Brien  34  WCM  Pacific  2:00.94 
 9  Glenn Cole  31  MICH  Michigan  2:01.49 
 10  Edgar Borja  30  1776  Delaware Valley  2:01.54 

100 Individual Medley SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David Lundberg  30  TOC  Pacific  50.98 
 2  J Clay Britt  30  DCM  Potomac Valley  52.72 
 3  James E Lilley  31  RMM  Colorado  54.12 
 4  Robert C Placak  32  TOC  Pacific  54.50 
 5  Michael T Shepardson  31  SPCO  Florida  55.05 
 6  Thomas C Fristoe  31  WCM  Pacific  55.23 
 7  Rick Reynolds  30  EMP  Metropolitan  55.33 
 7  David E Anderson  33  DCM  Potomac Valley  55.33 
 9  David S Gray  32  RMM  Colorado  55.38 
 10  Will D Douglass  31  SCAQ  Southern Pacific  55.43 

200 Individual Medley SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David Lundberg  30  TOC  Pacific  1:50.45 
 2  Thomas C Fristoe  31  WCM  Pacific  1:51.94 
 3  Cameron D Reid  30  SCM  Pacific  1:55.56 
 4  Mike Keck  31  TOC  Pacific  1:58.53 
 5  David E Anderson  33  DCM  Potomac Valley  2:00.95 
 6  Rick Reynolds  30  EMP  Metropolitan  2:01.11 
 7  Peter Solomon  30  NEM  New England  2:01.79 
 8  David M Guthrie  30  UH2O  Gulf  2:03.39 
 9  David A Cote  31  NEM  New England  2:04.03 
 10  Mike Schmitz  32  MICH  Michigan  2:04.05 

400 Individual Medley SCY Men 30-34 (1991)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Thomas C Fristoe  31  WCM  Pacific  4:00.04 
 2  Cameron D Reid  30  SCM  Pacific  4:03.81 
 3  Peter Solomon  30  NEM  New England  4:19.07 
 4  Mike Keck  31  TOC  Pacific  4:20.64 
 5  Matthew P Clark  34  ADMS  Adirondack  4:23.54 
 6  Matthew Kanzler  34  DCM  Potomac Valley  4:25.31 
 7  David R Ackerman  30  NEM  New England  4:28.64 
 8  John Protzman  33  MARY  Maryland  4:29.81 
 9  Steven P Vela  30  PNA  Pacific Northwest  4:29.90 
 10  Spencer C Eldred  34  STAN  Pacific  4:30.68 
Sponsor #21Sponsor #14Sponsor #52Sponsor #49Sponsor #50
Sponsor #33Sponsor #41Sponsor #25Sponsor #45Sponsor #35Sponsor #43
Sponsor #51
Sponsor #36Sponsor #44Sponsor #42Sponsor #20Sponsor #29Sponsor #13Sponsor #47