Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten

1990 USMS Top Ten SCY for Men 30-34

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

50 Freestyle SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Stuart J Marvin  34  1776  Delaware Valley  21.00 
 2  Robert C Placak  31  TOC  Pacific  21.06 
 3  James E Lilley  30  HLJ  Florida  21.35 
 4  Rowdy Gaines  31  OCMT  Hawaii  21.52 
 5  Charles C Norelli  34  1776  Delaware Valley  21.59 
 6  Sam P Seiple  30  HOST  Gulf  21.61 
 7  Donald R Carter  31  SDSM  San Diego - Imperial  21.65 
 8  Michael Hayes  31  IMSA  Utah  21.73 
 9  Will D Douglass  30  SCAQ  Southern Pacific  21.82 
 10  David A Benjamin  31  CONN  Connecticut  21.89 

100 Freestyle SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Stuart J Marvin  34  1776  Delaware Valley  46.01 
 2  James E Lilley  30  HLJ  Florida  46.39 
 3  Robert C Placak  31  TOC  Pacific  47.18 
 4  Mike Schmitz  31  MICH  Michigan  47.45 
 5  Sam P Seiple  30  HOST  Gulf  47.57 
 6  Will D Douglass  30  SCAQ  Southern Pacific  47.91 
 7  Donald R Carter  31  SDSM  San Diego - Imperial  47.99 
 8  Charles C Norelli  34  1776  Delaware Valley  48.10 
 9  Matthew P Clark  33  ADMS  Adirondack  48.35 
 10  Malcolm Cooper  33  CPM  Southern Pacific  48.37 

200 Freestyle SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Stuart J Marvin  34  1776  Delaware Valley  1:42.26 
 2  James E Lilley  30  HLJ  Florida  1:42.42 
 3  Daniel Stephenson  33  MICH  Michigan  1:42.59 
 4  Thomas C Fristoe  30  WCM  Pacific  1:42.67 
 5  Craig R Petersen  30  RMM  Colorado  1:45.00 
 6  Alan A Voisard  30  SDSM  San Diego - Imperial  1:46.55 
 7  Sam P Seiple  30  HOST  Gulf  1:46.85 
 8  Mike Keck  30  TOC  Pacific  1:47.52 
 9  Patrick Mitchell  30  FOXX  Delaware Valley  1:47.55 
 10  Charles C Norelli  34  1776  Delaware Valley  1:47.75 

500 Freestyle SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Daniel Stephenson  33  MICH  Michigan  4:43.35 
 2  Craig R Petersen  30  RMM  Colorado  4:43.37 
 3  Andrew Miller  31  GOLW  Southern Pacific  4:46.50 
 4  Daniel J Goerke  31  GAKW  Georgia  4:49.21 
 5  Alan A Voisard  30  SDSM  San Diego - Imperial  4:49.43 
 6  Jeffery C Milton  34  SDSM  San Diego - Imperial  4:53.16 
 7  Matthew P Clark  33  ADMS  Adirondack  4:53.45 
 8  James H Kegley  31  DCM  Potomac Valley  4:54.04 
 9  Patrick Mitchell  30  FOXX  Delaware Valley  4:55.17 
 10  Brad T Williams  31  PNA  Pacific Northwest  4:55.69 

1000 Freestyle SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Andrew Miller  31  GOLW  Southern Pacific  9:49.79 
 2  Daniel Stephenson  33  MICH  Michigan  9:54.74 
 3  Alan A Voisard  30  SDSM  San Diego - Imperial  10:06.66 
 4  Daniel J Goerke  31  GAKW  Georgia  10:09.51 
 5  Steven C Breiter  33  WCM  Pacific  10:10.67 
 6  Matthew P Clark  33  ADMS  Adirondack  10:10.86 
 7  Andrew D Sappey  30  NMMS  New Mexico  10:12.48 
 8  Jeffery C Milton  34  SDSM  San Diego - Imperial  10:13.39 
 9  Sandy M MacDonald  34  SAC  Pacific  10:17.55 
 10  Stuart E Corliss  34  TOC  Pacific  10:23.44 

1650 Freestyle SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Daniel J Goerke  31  GAKW  Georgia  16:39.08 
 2  James H Kegley  31  DCM  Potomac Valley  16:52.24 
 3  Daniel T Redfern  31  LONE  North Texas  17:04.95 
 4  Matthew P Clark  33  ADMS  Adirondack  17:05.95 
 5  James D Barber  30  GISA  Indiana  17:06.69 
 6  Steven C Breiter  33  WCM  Pacific  17:26.25 
 7  Andrew D Sappey  30  NMMS  New Mexico  17:47.05 
 8  Brad T Williams  31  PNA  Pacific Northwest  17:50.08 
 9  Scott D Shake  32  ARIZ  Arizona  17:50.25 
 10  Shawn M Fischer  33  MARY  Maryland  17:50.40 

50 Backstroke SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  William L Specht  32  BACM  New Jersey  24.45 
 2  Peter Dardaris  31  1776  Delaware Valley  25.21 
 3  Dix W Ozier  34  MAM  Pacific  25.22 
 4  Dan Houting  32  MICH  Michigan  25.54 
 5  Mark Heinrich  32  DCM  Potomac Valley  25.58 
 6  Charles G Groen  30  UNIC  Lake Erie  25.59 
 7  James T Ballard  32  WH2O  Southern Pacific  25.60 
 8  Stuart J Marvin  34  1776  Delaware Valley  25.67 
 9  Mark R List  33  PNA  Pacific Northwest  25.74 
 10  Brent A Krantz  33  HUSK  Pacific Northwest  26.14 

100 Backstroke SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  William L Specht  32  BACM  New Jersey  52.28 
 2  Peter Dardaris  31  1776  Delaware Valley  54.36 
 3  Charles G Groen  30  UNIC  Lake Erie  54.73 
 4  Shawn K O'Gorman  30  SDSM  San Diego - Imperial  54.82 
 5  Mark R List  33  PNA  Pacific Northwest  55.22 
 6  Mark Heinrich  32  DCM  Potomac Valley  55.28 
 7  James T Ballard  32  WH2O  Southern Pacific  55.59 
 8  Dan Houting  32  MICH  Michigan  55.83 
 9  Stuart J Marvin  34  1776  Delaware Valley  56.19 
 10  Ross Myers  30  LONE  North Texas  56.21 

200 Backstroke SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Shawn K O'Gorman  30  SDSM  San Diego - Imperial  1:57.69 
 2  Mark R List  33  PNA  Pacific Northwest  1:59.33 
 3  Peter Dardaris  31  1776  Delaware Valley  2:01.08 
 4  Charles G Groen  30  UNIC  Lake Erie  2:01.27 
 5  Craig R Petersen  30  RMM  Colorado  2:01.87 
 6  Mark Heinrich  32  DCM  Potomac Valley  2:02.49 
 7  Scott D Shake  32  ARIZ  Arizona  2:02.67 
 8  Dan Houting  32  MICH  Michigan  2:04.08 
 9  Malcolm Cooper  33  CPM  Southern Pacific  2:04.20 
 10  Daniel T Redfern  31  LONE  North Texas  2:04.67 

50 Breaststroke SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Robert L Jackson  30  PNA  Pacific Northwest  26.78 
 2  David S Gray  31  RMM  Colorado  27.11 
 3  Holden J Bank  30  RMM  Colorado  27.17 
 4  R Mark Schuman  34  1776  Delaware Valley  27.23 
 5  Benn W Doyle  31  JERS  New Jersey  27.24 
 6  Marc G Schlatter  31  LONE  North Texas  27.30 
 7  John P Roemer  34  WCM  Pacific  27.76 
 8  Karl H Kazmaier  34  CAYM  Lake Erie  27.93 
 9  David J Phillips  30  MICH  Michigan  28.09 
 10  Michael J Winterbauer  30  CPM  Southern Pacific  28.31 

100 Breaststroke SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Thomas C Fristoe  30  WCM  Pacific  58.04 
 2  Benn W Doyle  31  JERS  New Jersey  58.99 
 3  Robert L Jackson  30  PNA  Pacific Northwest  59.20 
 4  R Mark Schuman  34  1776  Delaware Valley  59.31 
 5  John P Roemer  34  WCM  Pacific  59.82 
 6  Holden J Bank  30  RMM  Colorado  1:00.08 
 7  Ken R Shilling  32  LYN  Pacific  1:00.37 
 8  David S Gray  31  RMM  Colorado  1:00.50 
 9  David J Phillips  30  MICH  Michigan  1:00.59 
 10  Karl H Kazmaier  34  CAYM  Lake Erie  1:00.80 

200 Breaststroke SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Thomas C Fristoe  30  WCM  Pacific  2:05.07 
 2  David S Gray  31  RMM  Colorado  2:11.68 
 3  Benn W Doyle  31  JERS  New Jersey  2:12.08 
 4  John P Roemer  34  WCM  Pacific  2:12.35 
 5  R Mark Schuman  34  1776  Delaware Valley  2:12.77 
 6  Ken R Shilling  32  LYN  Pacific  2:12.99 
 7  Holden J Bank  30  RMM  Colorado  2:14.27 
 8  David J Phillips  30  MICH  Michigan  2:15.15 
 8  Michael J Slowey  32  SDSM  San Diego - Imperial  2:15.15 
 10  Gregory L Oxley  31  1776  Delaware Valley  2:16.50 

50 Butterfly SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Michael Bottom  34  SANR  Pacific  22.83 
 2  Robert C Placak  31  TOC  Pacific  22.91 
 3  William L Specht  32  BACM  New Jersey  23.15 
 4  Sam P Seiple  30  HOST  Gulf  23.34 
 4  Brent A Krantz  33  HUSK  Pacific Northwest  23.34 
 6  James Belardi  33  SCAQ  Southern Pacific  23.51 
 7  Michael A Makarczyk  30  IMSA  Utah  23.55 
 8  Charles C Norelli  34  1776  Delaware Valley  23.69 
 8  David L Zubero  31  AJAX  Florida  23.69 
 10  Michael Hayes  31  IMSA  Utah  23.75 

100 Butterfly SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Robert C Placak  31  TOC  Pacific  50.02 
 2  Michael Bottom  34  SANR  Pacific  50.22 
 3  William L Specht  32  BACM  New Jersey  50.84 
 4  James Belardi  33  SCAQ  Southern Pacific  51.26 
 5  Sam P Seiple  30  HOST  Gulf  51.69 
 6  Brent A Krantz  33  HUSK  Pacific Northwest  52.34 
 7  Michael A Makarczyk  30  IMSA  Utah  52.44 
 8  James E Lilley  30  HLJ  Florida  52.79 
 9  Charles C Norelli  34  1776  Delaware Valley  53.13 
 10  Kerry O'Brien  33  WCM  Pacific  53.15 

200 Butterfly SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  William L Specht  32  BACM  New Jersey  1:51.28 
 2  James Belardi  33  SCAQ  Southern Pacific  1:52.25 
 3  Michael A Makarczyk  30  IMSA  Utah  1:57.45 
 4  Daniel T Redfern  31  LONE  North Texas  1:58.07 
 5  James E Densmore  34  DCM  Potomac Valley  1:58.15 
 6  Kerry O'Brien  33  WCM  Pacific  1:59.81 
 7  Michael Bottom  34  SANR  Pacific  1:59.97 
 8  Stuart E Corliss  34  TOC  Pacific  2:00.38 
 9  Sandy M MacDonald  34  SAC  Pacific  2:01.99 
 10  Matt Stevens  30  MINN  Minnesota  2:02.18 

100 Individual Medley SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Robert C Placak  31  TOC  Pacific  52.12 
 2  James E Lilley  30  HLJ  Florida  53.03 
 3  Holden J Bank  30  RMM  Colorado  54.59 
 4  Shawn K O'Gorman  30  SDSM  San Diego - Imperial  54.93 
 5  David A Benjamin  31  CONN  Connecticut  55.06 
 6  Charles G Groen  30  UNIC  Lake Erie  55.17 
 7  Andrew Miller  31  GOLW  Southern Pacific  55.23 
 8  Mike Schmitz  31  MICH  Michigan  55.25 
 9  David L Zubero  31  AJAX  Florida  55.46 
 10  Benn W Doyle  31  JERS  New Jersey  55.93 

200 Individual Medley SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Thomas C Fristoe  30  WCM  Pacific  1:54.79 
 2  Shawn K O'Gorman  30  SDSM  San Diego - Imperial  1:57.49 
 3  James Belardi  33  SCAQ  Southern Pacific  1:59.82 
 4  Stuart E Corliss  34  TOC  Pacific  2:00.30 
 5  Charles G Groen  30  UNIC  Lake Erie  2:00.89 
 6  Andrew Miller  31  GOLW  Southern Pacific  2:00.91 
 7  Daniel Stephenson  33  MICH  Michigan  2:00.99 
 8  Brad T Williams  31  PNA  Pacific Northwest  2:01.35 
 9  Mike Keck  30  TOC  Pacific  2:01.44 
 10  Alan A Voisard  30  SDSM  San Diego - Imperial  2:01.58 

400 Individual Medley SCY Men 30-34 (1990)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Thomas C Fristoe  30  WCM  Pacific  4:03.23 
 2  Ken R Shilling  32  LYN  Pacific  4:10.97 
 3  Shawn K O'Gorman  30  SDSM  San Diego - Imperial  4:12.60 
 4  James Belardi  33  SCAQ  Southern Pacific  4:15.06 
 5  Stuart E Corliss  34  TOC  Pacific  4:17.71 
 6  Daniel T Redfern  31  LONE  North Texas  4:18.32 
 7  Alan A Voisard  30  SDSM  San Diego - Imperial  4:19.24 
 8  Andrew Miller  31  GOLW  Southern Pacific  4:19.46 
 9  Daniel Stephenson  33  MICH  Michigan  4:20.59 
 10  Charles G Groen  30  UNIC  Lake Erie  4:21.27 
Sponsor #14Sponsor #50Sponsor #49Sponsor #25Sponsor #20
Sponsor #13Sponsor #51Sponsor #35Sponsor #44Sponsor #41Sponsor #21Sponsor #47
Sponsor #52Sponsor #36Sponsor #33Sponsor #42Sponsor #45Sponsor #43Sponsor #29