Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten

1989 USMS Top Ten SCY for Men 30-34

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

50 Freestyle SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Stuart J Marvin  33  FORG  Delaware Valley  21.01 
 2  Lance L Gordon  32  TEXS  Gulf  21.08 
 3  Robert C Placak  30  TOC  Pacific  21.17 
 4  Sam P Jones  30  ARIZ  Arizona  21.20 
 5  Richard Hess  34  LONE  North Texas  21.33 
 6  Wendell Smith  33  TEXS  Gulf  21.50 
 6  Charles C Norelli  33  MIDA  Delaware Valley  21.50 
 8  Daniel Stephenson  32  MICH  Michigan  21.64 
 9  Jack R Groselle  34  UNAT  Lake Erie  21.86 
 10  Donald R Carter  30  SDSM  San Diego - Imperial  21.93 

100 Freestyle SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Stuart J Marvin  33  FORG  Delaware Valley  46.14 
 2  Robert C Placak  30  TOC  Pacific  46.15 
 3  Sam P Jones  30  ARIZ  Arizona  46.42 
 4  Daniel Stephenson  32  MICH  Michigan  46.89 
 5  John (Lucky) Meisenheimer  31  TOM  Florida  47.53 
 6  Richard Hess  34  LONE  North Texas  47.55 
 7  Lawrence Meinen  31  DCM  Potomac Valley  48.03 
 8  Charles C Norelli  33  MIDA  Delaware Valley  48.29 
 9  Jeffrey S Kline  30  LAM  Pacific  48.38 
 10  Matthew P Clark  32  ADMS  Adirondack  48.48 

200 Freestyle SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  James Montgomery  34  LONE  North Texas  1:42.24 
 2  Daniel Stephenson  32  MICH  Michigan  1:42.56 
 3  Robert C Placak  30  TOC  Pacific  1:43.03 
 4  Stuart J Marvin  33  FORG  Delaware Valley  1:45.46 
 5  Thomas C Boyd  32  BOCA  Florida Gold Coast  1:46.28 
 6  Andrew S Antonetz  31  LYTA  Florida Gold Coast  1:46.68 
 7  Jeffery C Milton  33  SDSM  San Diego - Imperial  1:46.95 
 8  John (Lucky) Meisenheimer  31  TOM  Florida  1:47.39 
 9  Lawrence Meinen  31  DCM  Potomac Valley  1:47.64 
 10  David C Anderson  31  WEST  Pacific  1:49.20 

500 Freestyle SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Daniel Stephenson  32  MICH  Michigan  4:42.77 
 2  William L Specht  31  BAC  New Jersey  4:45.00 
 3  James Montgomery  34  LONE  North Texas  4:45.48 
 4  Matthew P Clark  32  ADMS  Adirondack  4:48.70 
 5  John (Lucky) Meisenheimer  31  TOM  Florida  4:49.80 
 6  Andrew S Antonetz  31  LYTA  Florida Gold Coast  4:50.07 
 7  Jeffery C Milton  33  SDSM  San Diego - Imperial  4:50.21 
 8  Rob Copeland  32  BAC  New Jersey  4:51.57 
 9  Daniel J Goerke  30  GAKW  Georgia  4:52.37 
 10  Thomas C Boyd  32  BOCA  Florida Gold Coast  4:52.96 

1000 Freestyle SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  James Montgomery  34  LONE  North Texas  9:55.39 
 2  Andrew S Antonetz  31  LYTA  Florida Gold Coast  10:03.10 
 3  Matthew P Clark  32  ADMS  Adirondack  10:05.20 
 4  Rob Copeland  32  BAC  New Jersey  10:08.61 
 5  Daniel Stephenson  32  MICH  Michigan  10:12.15 
 6  Sandy M MacDonald  33  SAC  Pacific  10:14.37 
 7  Brad T Williams  30  UNAT  Pacific Northwest  10:14.57 
 8  Thomas C Boyd  32  BOCA  Florida Gold Coast  10:17.06 
 9  Scott Rabalais  30  BRCM  Southern  10:17.30 
 10  Robert K Nichols  31  CLYM  Florida  10:20.74 

1650 Freestyle SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Daniel J Goerke  30  GAKW  Georgia  16:35.12 
 2  James H Kegley  30  DCM  Potomac Valley  16:38.57 
 3  Matthew P Clark  32  ADMS  Adirondack  17:07.43 
 4  Tom (Stik) Henika  30  ARIZ  Arizona  17:09.32 
 5  Scott Rabalais  30  BRCM  Southern  17:26.96 
 6  Steven C Breiter  32  WCM  Pacific  17:29.86 
 7  Shawn M Fischer  32  MARY  Maryland  17:33.88 
 8  Brad T Williams  30  UNAT  Pacific Northwest  17:38.02 
 9  Thomas C Boyd  32  BOCA  Florida Gold Coast  17:38.99 
 10  Jeffery C Milton  33  SDSM  San Diego - Imperial  17:39.11 

50 Backstroke SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  William L Specht  31  BAC  New Jersey  24.43 
 2  Peter Dardaris  30  FORG  Delaware Valley  24.83 
 3  William T Younger  32  ULT  South Carolina  25.33 
 4  Thomas C Wolf  34  DCM  Potomac Valley  25.34 
 5  Dix W Ozier  34  MAM  Pacific  25.70 
 6  Lance L Gordon  32  TEXS  Gulf  25.81 
 7  Brent A Krantz  32  HSKY  Pacific Northwest  25.83 
 8  D Scott Weir  31  HSKY  Pacific Northwest  25.95 
 9  Dan Houting  31  MICH  Michigan  26.09 
 10  Stuart J Marvin  33  FORG  Delaware Valley  26.10 

100 Backstroke SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  William L Specht  31  BAC  New Jersey  52.46 
 2  Peter Dardaris  30  FORG  Delaware Valley  54.49 
 3  Thomas C Wolf  34  DCM  Potomac Valley  54.64 
 4  D Scott Weir  31  HSKY  Pacific Northwest  56.04 
 5  Dan L Harrigan  33  MIDA  Delaware Valley  56.23 
 6  Stuart J Marvin  33  FORG  Delaware Valley  56.44 
 7  Richard Schackle  32  TEXS  Gulf  56.47 
 8  Brent A Krantz  32  HSKY  Pacific Northwest  57.05 
 9  Dan Houting  31  MICH  Michigan  57.08 
 10  David C Anderson  31  WEST  Pacific  57.38 

200 Backstroke SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Thomas C Wolf  34  DCM  Potomac Valley  1:56.97 
 2  D Scott Weir  31  HSKY  Pacific Northwest  1:59.40 
 3  Peter Dardaris  30  FORG  Delaware Valley  2:00.02 
 4  Richard Schackle  32  TEXS  Gulf  2:04.74 
 5  Daniel Stephenson  32  MICH  Michigan  2:05.01 
 6  Dan L Harrigan  33  MIDA  Delaware Valley  2:05.68 
 7  John Protzman  31  MARY  Maryland  2:05.88 
 8  Gregory S Beyerl  31  GISA  Indiana  2:06.73 
 9  David C Anderson  31  WEST  Pacific  2:06.88 
 10  Shawn M Fischer  32  MARY  Maryland  2:07.29 

50 Breaststroke SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Bruce Howell  32  BSSC  Southern Pacific  26.34 
 2  Douglas Malcolm  32  FORT  Florida Gold Coast  26.66 
 3  Sam P Jones  30  ARIZ  Arizona  26.68 
 4  R Mark Schuman  33  FORG  Delaware Valley  27.20 
 5  Jeffrey Noury  33  NEM  New England  27.21 
 6  John P Roemer  33  WCM  Pacific  27.43 
 7  Benn W Doyle  30  JERS  New Jersey  27.70 
 8  Michael S Drews  34  SMS  Florida  27.80 
 9  Michael J Slowey  31  SDSM  San Diego - Imperial  27.82 
 10  Gregory L Oxley  30  MIDA  Delaware Valley  27.94 

100 Breaststroke SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Bruce Howell  32  BSSC  Southern Pacific  58.02 
 2  Douglas Malcolm  32  FORT  Florida Gold Coast  58.86 
 3  Sam P Jones  30  ARIZ  Arizona  58.88 
 4  R Mark Schuman  33  FORG  Delaware Valley  59.08 
 5  John P Roemer  33  WCM  Pacific  59.55 
 6  Michael S Drews  34  SMS  Florida  59.69 
 7  Jeffrey Noury  33  NEM  New England  1:00.02 
 8  Joseph E Shore  30  ADMS  Adirondack  1:00.54 
 9  Michael J Slowey  31  SDSM  San Diego - Imperial  1:00.84 
 10  Benn W Doyle  30  JERS  New Jersey  1:01.09 

200 Breaststroke SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Bruce Howell  32  BSSC  Southern Pacific  2:06.56 
 2  R Mark Schuman  33  FORG  Delaware Valley  2:10.35 
 3  John P Roemer  33  WCM  Pacific  2:10.93 
 4  Michael S Drews  34  SMS  Florida  2:12.05 
 5  Douglas Malcolm  32  FORT  Florida Gold Coast  2:12.43 
 6  Stuart E Corliss  33  TOC  Pacific  2:12.52 
 7  Ken R Shilling  31  LYN  Pacific  2:13.28 
 8  Michael J Slowey  31  SDSM  San Diego - Imperial  2:13.38 
 9  Matthew Kanzler  32  DCM  Potomac Valley  2:14.30 
 10  Joseph E Shore  30  ADMS  Adirondack  2:14.31 

50 Butterfly SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Robert C Placak  30  TOC  Pacific  22.66 
 2  William L Specht  31  BAC  New Jersey  23.09 
 2  Richard Hess  34  LONE  North Texas  23.09 
 4  Sam P Jones  30  ARIZ  Arizona  23.17 
 5  R Mark Schuman  33  FORG  Delaware Valley  23.34 
 6  William T Younger  32  ULT  South Carolina  23.55 
 7  Brent A Krantz  32  HSKY  Pacific Northwest  23.79 
 7  Charles C Norelli  33  MIDA  Delaware Valley  23.79 
 7  Lance L Gordon  32  TEXS  Gulf  23.79 
 7  James T Helm  33  UNAT  Pacific  23.79 

100 Butterfly SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  William L Specht  31  BAC  New Jersey  49.84 
 2  Robert C Placak  30  TOC  Pacific  50.03 
 3  William T Younger  32  ULT  South Carolina  51.15 
 4  Richard Hess  34  LONE  North Texas  51.22 
 5  Daniel Stephenson  32  MICH  Michigan  52.36 
 6  Brent A Krantz  32  HSKY  Pacific Northwest  52.38 
 7  Kerry O'Brien  32  WCM  Pacific  53.03 
 8  Richard Schackle  32  TEXS  Gulf  53.13 
 9  Larry A Brown  31  TEXS  Gulf  53.79 
 10  R Mark Schuman  33  FORG  Delaware Valley  53.81 

200 Butterfly SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  William L Specht  31  BAC  New Jersey  1:51.72 
 2  Kerry O'Brien  32  WCM  Pacific  1:57.13 
 3  Thomas C Boyd  32  BOCA  Florida Gold Coast  1:57.92 
 4  Andrew S Antonetz  31  LYTA  Florida Gold Coast  1:58.53 
 5  Stuart E Corliss  33  TOC  Pacific  1:59.48 
 6  James E Densmore  33  DCM  Potomac Valley  2:00.22 
 6  Sandy M MacDonald  33  SAC  Pacific  2:00.22 
 8  Daniel Stephenson  32  MICH  Michigan  2:00.38 
 9  Daniel J Goerke  30  GAKW  Georgia  2:01.23 
 10  David K Vandam  33  LONG  South Texas  2:01.75 

100 Individual Medley SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Robert C Placak  30  TOC  Pacific  52.01 
 2  Sam P Jones  30  ARIZ  Arizona  53.27 
 3  Michael S Drews  34  SMS  Florida  53.58 
 4  Richard Hess  34  LONE  North Texas  53.62 
 5  R Mark Schuman  33  FORG  Delaware Valley  54.03 
 6  William T Younger  32  ULT  South Carolina  54.07 
 7  Bruce Howell  32  BSSC  Southern Pacific  54.18 
 8  Ken R Shilling  31  LYN  Pacific  54.80 
 9  Matthew P Clark  32  ADMS  Adirondack  55.20 

200 Individual Medley SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  R Mark Schuman  33  FORG  Delaware Valley  1:58.11 
 2  Michael S Drews  34  SMS  Florida  1:58.18 
 3  Bruce Howell  32  BSSC  Southern Pacific  1:58.81 
 4  Stuart E Corliss  33  TOC  Pacific  1:59.61 
 5  Thomas C Boyd  32  BOCA  Florida Gold Coast  1:59.88 
 6  David C Anderson  31  WEST  Pacific  2:00.77 
 7  Matthew P Clark  32  ADMS  Adirondack  2:01.03 
 8  Robert C Placak  30  TOC  Pacific  2:01.71 
 8  Thomas C Wolf  34  DCM  Potomac Valley  2:01.71 
 10  Brad T Williams  30  UNAT  Pacific Northwest  2:01.80 

400 Individual Medley SCY Men 30-34 (1989)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Daniel Stephenson  32  MICH  Michigan  4:14.82 
 2  Stuart E Corliss  33  TOC  Pacific  4:17.21 
 3  Michael S Drews  34  SMS  Florida  4:17.58 
 4  Brad T Williams  30  UNAT  Pacific Northwest  4:17.68 
 5  Richard Schackle  32  TEXS  Gulf  4:20.06 
 6  Thomas C Boyd  32  BOCA  Florida Gold Coast  4:21.05 
 7  Rob Copeland  32  BAC  New Jersey  4:25.40 
 8  Matthew P Clark  32  ADMS  Adirondack  4:25.67 
 9  James E Densmore  33  DCM  Potomac Valley  4:27.30 
 10  Michael J Slowey  31  SDSM  San Diego - Imperial  4:27.31 
Sponsor #52Sponsor #47Sponsor #45Sponsor #36Sponsor #25
Sponsor #44Sponsor #14Sponsor #20Sponsor #42Sponsor #29Sponsor #41Sponsor #43
Sponsor #51Sponsor #35Sponsor #49Sponsor #21Sponsor #13Sponsor #33Sponsor #50