Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten

1987 USMS Top Ten SCM for Men 30-34

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

50 Freestyle SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Richard Hess  32  LONE  Gulf  24.56 
 2  John Kafentzis  33  IEM  Inland Northwest  25.81 
 3  Matthew Whalen  34  JERS  New Jersey  25.92 
 4  Thomas C Boyd  30  BOCA  Florida Gold Coast  25.94 
 5  Christopher J Butler  30  SMMM  Pacific  25.96 
 6  Thomas C Wolf  32  DCM  Potomac Valley  25.99 
 7  Larry W Wood  33  TAM1  North Texas  26.01 
 8  Rick Johannsen  31  SWAM  Alaska  26.15 
 9  John Henson  32  SYL  Ohio  26.17 
 10  Nick C Merrill  30  LINC  Illinois  26.25 

100 Freestyle SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Michael Johnson  33  IEM  Inland Northwest  56.60 
 2  Colin C Hampton  31  HLJ  Florida  56.72 
 3  Thomas C Boyd  30  BOCA  Florida Gold Coast  56.76 
 4  Larry W Wood  33  TAM1  North Texas  56.93 
 5  John Henson  32  SYL  Ohio  58.27 
 6  Matthew Whalen  34  JERS  New Jersey  58.30 
 7  Nick C Merrill  30  LINC  Illinois  58.34 
 8  John Hoopingarner  33  O*H*  Lake Erie  58.39 
 9  Bernard Townsend  34  UNAT  Southern Pacific  58.42 
 10  Rick Johannsen  31  SWAM  Alaska  58.61 

200 Freestyle SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Larry W Wood  33  TAM1  North Texas  2:03.61 
 2  Rob Copeland  31  BACM  Nebraska  2:05.94 
 3  Colin C Hampton  31  HLJ  Florida  2:06.37 
 4  Paul S Wise  31  UNAT  Florida  2:08.12 
 5  Monty Bauer  30  NIAG  Niagara  2:09.62 
 6  Gregory S Johnson  30  DAM  Pacific  2:10.54 
 7  John Hoopingarner  33  O*H*  Lake Erie  2:10.79 
 8  David D Smith  33  SWAM  Alaska  2:11.79 
 8  Fred W Axelgard  33  RMST  Potomac Valley  2:11.79 
 10  Michael B Darling  33  SCMS  Florida  2:12.61 

400 Freestyle SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jeffery C Milton  30  SDSM  San Diego - Imperial  4:26.47 
 2  Larry W Wood  33  TAM1  North Texas  4:26.90 
 3  Rob Copeland  31  BACM  Nebraska  4:27.54 
 4  Monty Bauer  30  NIAG  Niagara  4:34.97 
 5  Colin C Hampton  31  HLJ  Florida  4:35.43 
 6  Thomas C Boyd  30  BOCA  Florida Gold Coast  4:38.81 
 7  Scott McMillen  33  IRCC  Florida  4:41.57 
 8  John Hoopingarner  33  O*H*  Lake Erie  4:45.21 
 9  David D Smith  33  SWAM  Alaska  4:47.37 
 10  Michael B Darling  33  SCMS  Florida  4:47.97 

800 Freestyle SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Rob Copeland  31  BACM  Nebraska  9:17.13 
 2  Larry W Wood  33  TAM1  North Texas  9:26.93 
 3  Michael Johnson  33  IEM  Inland Northwest  9:53.73 
 4  Bill Fenner  30  MOVY  Missouri Valley  10:00.91 
 5  John Hoopingarner  33  O*H*  Lake Erie  10:02.38 
 6  Michael B Darling  33  SCMS  Florida  10:07.87 
 7  William H Black  32  MAC  Florida Gold Coast  10:10.19 
 8  Jim Williams  30      10:12.01 
 9  Larry Peck  32  CFM  Florida  10:16.69 
 10  Jeff Thibodeaux  30  DADS  Gulf  10:22.02 

1500 Freestyle SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Rob Copeland  31  BACM  Nebraska  17:38.93 
 2  Thomas Piacentini  30  CHA  South Carolina  18:59.49 
 3  Michael B Darling  33  SCMS  Florida  19:20.11 
 4  William H Black  32  MAC  Florida Gold Coast  19:20.21 
 5  John Hoopingarner  33  O*H*  Lake Erie  19:22.70 
 6  Larry Peck  32  CFM  Florida  19:33.14 
 7  Terry A Heggy  32  RMM  Colorado  19:45.84 
 8  Michael J Baird  31  OREG  Oregon  20:02.67 
 9  Szaboles G Batizy  33  UNAT  Gulf  20:18.63 
 10  Jeff Thibodeaux  30  DADS  Gulf  20:19.46 

50 Backstroke SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Thomas C Wolf  32  DCM  Potomac Valley  28.56 
 2  Thomas W Younger  31  STR  South Carolina  30.89 
 3  Jack Brethwaite  33  FCSR  Potomac Valley  30.99 
 4  J Mark Petry  30  LAKE  Kentucky  31.17 
 5  David Schwertner  30  CCMS  South Texas  31.19 
 6  Doug E Rice  31  EMPM  Metropolitan  31.25 
 7  Scott McMillen  33  IRCC  Florida  31.38 
 8  Patrick V Garcia  30  OKMS  Oklahoma  31.47 
 9  Michael B Darling  33  SCMS  Florida  32.05 
 10  Malcolm B MacLean  32  TPC  Pacific  32.13 

100 Backstroke SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Thomas C Wolf  32  DCM  Potomac Valley  1:01.42 
 2  W Casey Claflin  34  GAKW  Georgia  1:04.01 
 3  Thomas C Boyd  30  BOCA  Florida Gold Coast  1:07.23 
 4  Scott McMillen  33  IRCC  Florida  1:08.12 
 5  David Engelbert  30  MICH  Michigan  1:08.64 
 6  Thomas W Younger  31  STR  South Carolina  1:09.11 
 7  J Mark Petry  30  LAKE  Kentucky  1:09.39 
 8  Jack Brethwaite  33  FCSR  Potomac Valley  1:09.49 
 9  Michael B Darling  33  SCMS  Florida  1:09.86 
 10  Jeff Thibodeaux  30  DADS  Gulf  1:09.95 

200 Backstroke SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Thomas C Wolf  32  DCM  Potomac Valley  2:15.74 
 2  W Casey Claflin  34  GAKW  Georgia  2:25.15 
 3  David Engelbert  30  MICH  Michigan  2:29.78 
 4  J Mark Petry  30  LAKE  Kentucky  2:32.56 
 5  Michael B Darling  33  SCMS  Florida  2:34.75 
 6  Jeff Thibodeaux  30  DADS  Gulf  2:35.31 
 7  Jeff B Gilbert  31  RMM  Colorado  2:35.73 
 8  David Schwertner  30  CCMS  South Texas  2:36.76 
 9  Mark E Juenemann  31  CMET  Lake Erie  2:39.66 
 10  John F Zell  30  OREG  Oregon  2:40.21 

50 Breaststroke SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Kenneth Holmes  33  SCAC  Arizona  32.23 
 2  Dean W Ekberg  32  BOLT  Southern  32.34 
 3  Dave A Johnson  31  CPM  Southern Pacific  33.36 
 4  Leo Letendre  34  SLAM  Ozark  33.88 
 5  Jamie K Louie  30  RMM  Colorado  33.94 
 6  Howard E Ronkin  31  OREG  Oregon  34.00 
 7  David Ho  31  RMM  Colorado  34.21 
 8  Greg P Bordes  30  BOLT  Southern  34.28 
 9  Stephen Bergethon  31  CONN  Connecticut  34.32 
 10  Robert F Kane  32  CONN  Connecticut  34.84 

100 Breaststroke SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Leo Letendre  34  SLAM  Ozark  1:13.38 
 2  Dean W Ekberg  32  BOLT  Southern  1:13.70 
 3  Dave A Johnson  31  CPM  Southern Pacific  1:14.43 
 4  Stephen Bergethon  31  CONN  Connecticut  1:14.97 
 5  Jamie K Louie  30  RMM  Colorado  1:15.71 
 6  Howard E Ronkin  31  OREG  Oregon  1:16.25 
 7  David A Parler  31  CHA  South Carolina  1:16.32 
 8  Robert F Kane  32  CONN  Connecticut  1:17.07 
 9  Daniel P Johnson  34  OREG  Oregon  1:17.84 
 10  Mark G Braun  30  LYTA  Florida Gold Coast  1:18.73 

200 Breaststroke SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jamie K Louie  30  RMM  Colorado  2:42.05 
 2  Leo Letendre  34  SLAM  Ozark  2:47.01 
 3  Daniel P Johnson  34  OREG  Oregon  2:47.06 
 4  David A Parler  31  CHA  South Carolina  2:48.57 
 5  Dean W Ekberg  32  BOLT  Southern  2:49.39 
 6  James M Carter  32  RMM  Colorado  2:54.70 
 7  John A Rossi  31  EMPM  Metropolitan  2:56.33 
 8  James P Isbell  33  SLAM  Ozark  2:58.93 
 9  John C Anderson  30  UNAT  Florida  2:59.86 
 10  David Ho  31  RMM  Colorado  3:03.19 

50 Butterfly SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Michael Johnson  33  IEM  Inland Northwest  27.33 
 2  Thomas W Younger  31  STR  South Carolina  27.80 
 3  Matthew Whalen  34  JERS  New Jersey  28.00 
 4  Colin C Hampton  31  HLJ  Florida  28.43 
 5  Doug E Rice  31  EMPM  Metropolitan  28.53 
 6  James E Densmore  31  DCM  Potomac Valley  28.79 
 7  Larry W Wood  33  TAM1  North Texas  28.83 
 8  Rick Johannsen  31  SWAM  Alaska  29.03 
 9  David Engelbert  30  MICH  Michigan  29.33 
 10  Scott Neuhaus  32  IEM  Inland Northwest  29.36 

100 Butterfly SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Richard Hess  32  LONE  Gulf  59.57 
 2  James E Densmore  31  DCM  Potomac Valley  1:02.33 
 3  Colin C Hampton  31  HLJ  Florida  1:03.07 
 4  Roy Abramowitz  33  OREG  Oregon  1:03.10 
 5  Larry W Wood  33  TAM1  North Texas  1:05.53 
 6  Rob Copeland  31  BACM  Nebraska  1:06.06 
 7  Dennis Skupinski  31  NBM  Southern Pacific  1:06.38 
 8  David Engelbert  30  MICH  Michigan  1:07.46 
 9  John C Anderson  30  UNAT  Florida  1:08.40 
 10  Hugh Moore  33  PNA  Pacific Northwest  1:08.72 

200 Butterfly SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  James E Densmore  31  DCM  Potomac Valley  2:15.97 
 2  Paul S Wise  31  UNAT  Florida  2:21.10 
 3  Roy Abramowitz  33  OREG  Oregon  2:21.93 
 4  Rob Copeland  31  BACM  Nebraska  2:23.68 
 5  Greg J Sanchez  30  RAMA  North Carolina  2:25.46 
 6  Hugh Moore  33  PNA  Pacific Northwest  2:35.47 
 7  Leo Letendre  34  SLAM  Ozark  2:38.56 
 8  Mark L Becker  33  OREG  Oregon  2:45.43 
 9  Dennis Skupinski  31  NBM  Southern Pacific  2:49.23 
 10  William H Black  32  MAC  Florida Gold Coast  3:09.82 

100 Individual Medley SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Richard Hess  32  LONE  Gulf  1:02.63 
 2  Thomas W Younger  31  STR  South Carolina  1:06.35 
 3  Gregory S Johnson  30  DAM  Pacific  1:07.11 
 4  Dean W Ekberg  32  BOLT  Southern  1:07.21 
 5  Jamie K Louie  30  RMM  Colorado  1:07.56 
 6  Doug E Rice  31  EMPM  Metropolitan  1:08.00 
 7  Reed Farris  32  GMKW  Georgia  1:08.16 
 8  Robert F Kane  32  CONN  Connecticut  1:08.59 
 9  Scott Neuhaus  32  IEM  Inland Northwest  1:09.31 
 10  Jeff B Gilbert  31  RMM  Colorado  1:09.71 

200 Individual Medley SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  W Casey Claflin  34  GMKW  Georgia  2:22.40 
 2  Roy Abramowitz  33  OREG  Oregon  2:27.92 
 3  Jamie K Louie  30  RMM  Colorado  2:29.45 
 4  Reed Farris  32  GAKW  Georgia  2:31.39 
 5  Dave A Johnson  31  CPM  Southern Pacific  2:32.66 
 6  John C Anderson  30  UNAT  Florida  2:33.40 
 7  David Engelbert  30  MICH  Michigan  2:34.18 
 8  Scott Neuhaus  32  IEM  Inland Northwest  2:34.35 
 9  David A Parler  31  CHA  South Carolina  2:34.49 
 10  J Mark Petry  30  LAKE  Kentucky  2:34.83 

400 Individual Medley SCM Men 30-34 (1987)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Gregory S Johnson  30  DAM  Pacific  5:06.11 
 2  Mark A Montgomery  30  SDSM  San Diego - Imperial  5:12.34 
 3  Bill Fenner  30  MOVY  Missouri Valley  5:26.72 
 4  David Engelbert  30  MICH  Michigan  5:28.41 
 5  Scott McMillen  33  IRCC  Florida  5:29.14 
 6  Daniel P Johnson  34  OREG  Oregon  5:36.53 
 7  Scott Neuhaus  32  IEM  Inland Northwest  5:37.20 
 8  Hugh Moore  33  PNA  Pacific Northwest  5:37.69 
 9  Forrest W Flocker  30  SLAM  Ozark  5:39.38 
 10  Michael Heather  33  SCAQ  Southern Pacific  5:39.68 
Sponsor #51Sponsor #29Sponsor #36Sponsor #45Sponsor #49
Sponsor #52Sponsor #21Sponsor #33Sponsor #43Sponsor #20Sponsor #41Sponsor #14
Sponsor #44Sponsor #13Sponsor #35Sponsor #50Sponsor #42Sponsor #25Sponsor #47