Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten

1986 USMS Top Ten SCY for Men 25-29

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

50 Freestyle SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  John Tudor  28  STR  South Carolina  20.83 
 2  Robin Ramirez  27  FAS2  Florida  21.13 
 3  Robert C Placak  27  TOC  Pacific  21.27 
 4  Vernon S Rogers  25  UNAT  Pacific  21.46 
 5  Gary S Nevill  27  LAAC  Southern Pacific  21.55 
 6  Michael A Makarczyk  26  DCM  Potomac Valley  21.61 
 7  Michael Hayes  27  IMSA  Utah  21.68 
 8  Rick DeMont  29  ARIZ  Arizona  21.78 
 9  Donald R Carter  27  SDSM  San Diego - Imperial  21.85 
 10  William T Younger  29  STR  South Carolina  21.95 

100 Freestyle SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  John Tudor  28  STR  South Carolina  46.25 
 2  Mark Bartlett  28  DAMM  North Texas  47.38 
 3  Carl M Maler  26  MSM1  Florida Gold Coast  47.77 
 4  Gardner Howland  26  SBSC  Southern Pacific  48.04 
 5  Eric Johnson  27  RMM  Colorado  48.31 
 6  Vernon S Rogers  25  UNAT  Pacific  48.33 
 7  John Slykhouse  26  MICH  Michigan  48.40 
 8  David L Zubero  27  FAS2  Florida  48.49 
 9  Greg K Holland  26  GOLW  Southern Pacific  48.53 
 10  Ted J Soltys  25  LINC  Illinois  48.61 

200 Freestyle SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  John Tudor  28  STR  South Carolina  1:42.50 
 2  Carl M Maler  26  MSM1  Florida Gold Coast  1:44.05 
 3  Andrew Miller  27  GOLW  Southern Pacific  1:44.81 
 4  Michael A Makarczyk  26  DCM  Potomac Valley  1:45.11 
 5  Eric Johnson  27  RMM  Colorado  1:47.60 
 6  David L Zubero  27  FAS2  Florida  1:47.80 
 7  Brent Funk  27  RMM  Colorado  1:47.87 
 8  John (Lucky) Meisenheimer  28  CHA  South Carolina  1:48.38 
 9  Robert Eberwine  25  CPM  Southern Pacific  1:48.43 
 10  Rob Copeland  29  OMAH  Nebraska  1:48.76 

500 Freestyle SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  James H Kegley  27  GISA  Indiana  4:42.58 
 2  Andrew Miller  27  GOLW  Southern Pacific  4:43.97 
 3  Robert C Placak  27  TOC  Pacific  4:44.96 
 4  Andrew S Antonetz  28  PBCM  Florida Gold Coast  4:45.99 
 5  Rob Copeland  29  OMAH  Nebraska  4:46.03 
 6  Matthew J Whitmore  25  GOLW  Southern Pacific  4:52.76 
 7  Craig M Nadel  25  MMSC  Southern Pacific  4:53.15 
 8  Robert K Nichols  28  CLYM  Florida  4:58.34 
 8  Sam Trip Strauss  28  ARK  Arkansas  4:58.34 
 10  Chris J Rock  27  SCAM  Pacific  4:59.78 

1000 Freestyle SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Andrew Miller  27  GOLW  Southern Pacific  9:43.64 
 2  Craig M Nadel  25  MMSC  Southern Pacific  10:10.01 
 3  Matthew J Whitmore  25  GOLW  Southern Pacific  10:10.66 
 4  Steven C Breiter  29  WCM  Pacific  10:20.26 
 5  Andrew S Antonetz  28  PBCM  Florida Gold Coast  10:23.20 
 6  Rob Copeland  29  OMAH  Nebraska  10:27.99 
 7  Scott D Shake  28  LVM  Southern Pacific  10:31.64 
 8  Jeffrey T Strater  27  OREG  Oregon  10:41.08 
 9  George S Missailidis  26  CONN  Connecticut  10:45.87 
 10  John H Holbeck  27  MM1  Pacific  10:50.21 

1650 Freestyle SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  James H Kegley  27  GISA  Indiana  15:52.10 
 2  Rob Copeland  29  OMAH  Nebraska  16:31.20 
 3  Andrew S Antonetz  28  PBCM  Florida Gold Coast  17:03.02 
 4  Craig M Nadel  25  MMSC  Southern Pacific  17:09.92 
 5  Robert K Nichols  28  CLYM  Florida  17:12.32 
 6  John (Lucky) Meisenheimer  28  CHA  South Carolina  17:17.37 
 7  Daniel J Goerke  27  GAKW  Georgia  17:17.38 
 8  James E Deming  27  SCCM  Pacific  17:29.46 
 9  Scott D Shake  28  LVM  Southern Pacific  17:33.46 
 10  Timothy Rumsey  29  SMMM  Pacific  17:38.74 

50 Backstroke SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Peter Dardaris  27  FORG  Delaware Valley  24.60 
 2  Daniel Marsh  27      24.90 
 3  David L Zubero  27  FAS2  Florida  25.01 
 4  John Tudor  28  STR  South Carolina  25.38 
 5  Gary S Nevill  27  LAAC  Southern Pacific  25.55 
 6  Thomas W Younger  29  STR  South Carolina  25.89 
 7  Ian Bullock  27  ARK  Arkansas  25.99 
 8  Glenn Patching  27  ARIZ  Arizona  26.04 
 9  Watson Smith  27  PNA  Pacific Northwest  26.05 
 10  Christopher Atwater  28  GAKW  Georgia  26.07 

100 Backstroke SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Peter Dardaris  27  FORG  Delaware Valley  53.31 
 2  John Tudor  28  STR  South Carolina  54.72 
 3  Carl M Maler  26  MSM1  Florida Gold Coast  55.46 
 4  Christopher Atwater  28  GAKW  Georgia  55.95 
 5  Jay R Koch  28  UNAT  New Mexico  56.42 
 6  Thomas H Lawson  26  FORG  Delaware Valley  56.47 
 7  Watson Smith  27  PNA  Pacific Northwest  56.55 
 8  Scott D Shake  28  LVM  Southern Pacific  56.78 
 8  Glenn Patching  27  ARIZ  Arizona  56.78 
 10  Mark Heinrich  28  SDSM  San Diego - Imperial  57.12 

200 Backstroke SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Peter Dardaris  27  FORG  Delaware Valley  2:00.09 
 2  Peter Solomon  25  WCM  Virginia  2:02.34 
 3  James H Kegley  27  GISA  Indiana  2:02.96 
 4  Scott D Shake  28  LVM  Southern Pacific  2:03.43 
 5  Mark Heinrich  28  SDSM  San Diego - Imperial  2:03.63 
 6  Watson Smith  27  PNA  Pacific Northwest  2:05.11 
 7  Victor Ivry  29  TOC  Pacific  2:05.80 
 8  David C Anderson  28  WEST  Pacific  2:07.40 
 9  Wayde E Mulhern  26  MINN  Minnesota  2:07.58 
 10  Ted R Orton  29  CLYM  Florida  2:07.83 

50 Breaststroke SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Richard Hofstetter  29  GISA  Indiana  26.07 
 2  Russell DeHerder  26  STR  South Carolina  27.60 
 3  Michael J Slowey  28  UNAT  Southeastern  27.70 
 4  C Scott Sawyer  26  CONN  Connecticut  28.02 
 5  Bart Banks  27  STR  South Carolina  28.27 
 5  Matthew Kanzler  29  DCM  Potomac Valley  28.27 
 7  Dane V Christensen  26  TIGR  Southern Pacific  28.29 
 8  Richard S Sarratt  29  CHA  South Carolina  28.35 
 9  Patrick Mathews  27  MPM  Pacific  28.36 
 10  Joseph E Shore  27  UNAT  Florida Gold Coast  28.37 

100 Breaststroke SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Richard Hofstetter  29  GISA  Indiana  57.16 
 2  Russell DeHerder  26  STR  South Carolina  1:00.81 
 3  Patrick Mathews  27  MPM  Pacific  1:00.92 
 4  C Scott Sawyer  26  CONN  Connecticut  1:01.27 
 5  Michael J Slowey  28  UNAT  Southeastern  1:01.37 
 6  Matthew Kanzler  29  DCM  Potomac Valley  1:01.49 
 6  Joseph E Shore  27  UNAT  Florida Gold Coast  1:01.49 
 8  Andrew Miller  27  GOLW  Southern Pacific  1:01.65 
 9  Carter Stamm  26  BOLT  Southern  1:01.94 
 10  Ken R Shilling  28  RINC  Pacific  1:02.39 

200 Breaststroke SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Richard Hofstetter  29  GISA  Indiana  2:10.62 
 2  Andrew Miller  27  GOLW  Southern Pacific  2:12.02 
 3  Matthew Kanzler  29  DCM  Potomac Valley  2:13.36 
 4  Michael J Slowey  28  UNAT  Southeastern  2:13.55 
 5  Patrick Mathews  27  MPM  Pacific  2:14.00 
 6  Russell DeHerder  26  STR  South Carolina  2:16.16 
 7  James E Manz  25  WMAC  Wisconsin  2:16.75 
 8  Michael G Casciato  26  FORG  Delaware Valley  2:16.77 
 9  Ken R Shilling  28  RINC  Pacific  2:16.80 
 10  Joseph E Shore  27  UNAT  Florida Gold Coast  2:18.35 

50 Butterfly SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Michael A Makarczyk  26  DCM  Potomac Valley  22.88 
 2  David L Zubero  27  FAS2  Florida  23.01 
 3  Thomas W Younger  29  STR  South Carolina  23.61 
 4  John Tudor  28  STR  South Carolina  23.65 
 5  Brian E Kelca  25  MMSC  Southern Pacific  23.69 
 6  Robin Ramirez  27  FAS2  Florida  23.76 
 7  Carl M Maler  26  MSM1  Florida Gold Coast  23.82 
 8  Gardner Howland  26  SBSC  Southern Pacific  24.15 
 9  Michael Hayes  27  IMSA  Utah  24.23 
 10  Ted J Soltys  25  LINC  Illinois  24.25 

100 Butterfly SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David L Zubero  27  FAS2  Florida  49.92 
 2  Michael A Makarczyk  26  DCM  Potomac Valley  50.43 
 3  Robert C Placak  27  TOC  Pacific  51.81 
 4  William T Younger  29  STR  South Carolina  51.90 
 5  Brian E Kelca  25  MMSC  Southern Pacific  52.73 
 6  Gardner Howland  26  SBSC  Southern Pacific  52.94 
 7  Carl M Maler  26  MSM1  Florida Gold Coast  53.00 
 8  John F Owsiany  25  UNAT  Ohio  53.30 
 9  Kerry O'Brien  29  WCM  Pacific  53.33 

200 Butterfly SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Michael A Makarczyk  26  DCM  Potomac Valley  1:51.83 
 2  Andrew S Antonetz  28  PBCM  Florida Gold Coast  1:57.27 
 3  Kerry O'Brien  29  WCM  Pacific  1:57.30 
 4  Timothy M Dodge  25  FAS2  Florida  1:58.16 
 5  Robert B Moore  28  PNA  Pacific Northwest  2:00.95 
 6  Thomas G Hieber  29  UNAT  Lake Erie  2:01.95 
 7  Kirk Hutchinson  25  NEM  New England  2:03.67 
 8  John M Allen  28  MICH  Michigan  2:03.77 
 9  Rob Copeland  29  OMAH  Nebraska  2:03.79 
 10  Gavin Hendricks  25  CPM  Southern Pacific  2:04.69 

100 Individual Medley SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David L Zubero  27  FAS2  Florida  51.86 
 2  John Tudor  28  STR  South Carolina  53.21 
 3  Michael A Makarczyk  26  DCM  Potomac Valley  54.52 
 4  Daniel Marsh  27      54.63 
 5  Thomas W Younger  29  STR  South Carolina  54.65 
 6  Thomas H Lawson  26  FORG  Delaware Valley  54.68 
 7  Robert C Placak  27  TOC  Pacific  54.81 
 8  Gardner Howland  26  SBSC  Southern Pacific  55.35 
 9  Peter Dardaris  27  FORG  Delaware Valley  55.45 
 10  C Scott Sawyer  26  CONN  Connecticut  55.61 

200 Individual Medley SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David L Zubero  27  FAS2  Florida  1:54.03 
 2  John Tudor  28  STR  South Carolina  1:57.20 
 3  Michael A Makarczyk  26  DCM  Potomac Valley  1:58.59 
 4  Ken R Shilling  28  RINC  Pacific  2:00.94 
 5  Thomas H Lawson  26  FORG  Delaware Valley  2:02.30 
 6  Steven C Breiter  29  WCM  Pacific  2:03.25 
 7  Michael J Slowey  28  UNAT  Southeastern  2:03.48 
 7  Frank Maciejewski  25  WHSC  Southern Pacific  2:03.48 
 9  Robert A Crawford  25  PNA  Pacific Northwest  2:03.82 
 10  Robert B Moore  28  PNA  Pacific Northwest  2:03.89 

400 Individual Medley SCY Men 25-29 (1986)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David L Zubero  27  FAS2  Florida  4:04.17 
 2  Andrew Miller  27  GOLW  Southern Pacific  4:14.62 
 3  Steven C Breiter  29  WCM  Pacific  4:20.21 
 4  Tom O'Brien  27  PNA  Pacific Northwest  4:20.38 
 5  Rob Copeland  29  OMAH  Nebraska  4:22.26 
 6  Michael J Slowey  28  UNAT  Southeastern  4:23.34 
 7  Stephen E Eisenhaur  25  NEM  New England  4:24.49 
 8  Scott D Shake  28  LVM  Southern Pacific  4:27.25 
 9  Robert B Moore  28  PNA  Pacific Northwest  4:28.77 
 10  Michael A Makarczyk  26  DCM  Potomac Valley  4:29.18 
Sponsor #45Sponsor #50Sponsor #43Sponsor #14Sponsor #52
Sponsor #25Sponsor #33Sponsor #13Sponsor #51Sponsor #47Sponsor #49
Sponsor #41
Sponsor #42Sponsor #44Sponsor #21Sponsor #35Sponsor #36Sponsor #20Sponsor #29