1998 Short Course Championships

Women's 55-59 Results

Women 50  Free 
Sponsor: BARBARA & LOWELL PINNEY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 NANCY J. RIDOUT           56 TAM      27.48 11
 2 JAYNE M LAMBKE            58 SPM      30.32  9
 3 NANCY BROOKS              55 RINC     31.15  8
 4 BETH SCHREINER            57 DCM      32.05  7
 5 SUSAN MEYERS              56 GRIN     33.37  6
 6 JOYCE KOWALSKI            56 MICH     34.00  5
 7 DIANNE SHERWOOD           57 IM       35.66  4
 8 BARBARA DILLARD           59 MCMS     35.76  3
 9 TITA ARNOLD               56 WILD     36.53  2
10 BARBARA KRICHBAUM         55 UNAT     37.99  1
11 MARY A CLAPP              59 RMM      46.86  -
12 MARGIE HUTINGER           58 FMM      49.95  -
 
Women 100  Free 
Sponsor: IMAGE BUILDERS/ROWLAND PRINTING    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 NANCY J. RIDOUT           56 TAM    1:01.79 11
 2 JAYNE M LAMBKE            58 SPM    1:06.98  9
 3 MARCY F. WOODROW          55 LOM    1:07.79  8
 4 NANCY MURPHY              55 IM     1:11.83  7
 5 BETH SCHREINER            57 DCM    1:12.78  6
 6 JOYCE KOWALSKI            56 MICH   1:17.53  5
 7 BARBARA DILLARD           59 MCMS   1:19.31  4
 8 ROSALYN G. SCHANZER       55 VMST   1:25.44  3
 9 BARBARA PINNEY            58 GRIN   1:27.60  2
10 MARY A CLAPP              59 RMM    1:53.58  1
 
Women 200  Free 
Sponsor: BAKER HILL, INC                    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ARDETH R. MUELLER         56 SLAM   2:17.99 11
 2 NANCY J. RIDOUT           56 TAM    2:20.70  9
 3 JAYNE M LAMBKE            58 SPM    2:30.19  8
 4 NANCY MURPHY              55 IM     2:42.66  7
 5 JOANN LEILICH             59 DCM    2:45.36  6
 6 SALLY A. BOLAR            58 ARIZ   2:46.63  5
 7 SUSAN MEYERS              56 GRIN   2:49.19  4
 8 SANDRA G. KINGDON         59 NIAG   2:57.55  3
 9 BETH SCHREINER            57 DCM    2:58.42  2
10 BARBARA DILLARD           59 MCMS   3:00.10  1
11 SUSAN SPRINGER            59 RINC   3:01.60  -
12 ROSALYN G. SCHANZER       55 VMST   3:02.80  -
13 JOYCE KOWALSKI            56 MICH   3:03.91  -
14 SANDY L STEER             58 SPM    3:20.11  -
15 MARY A CLAPP              59 RMM    4:10.90  -
 
Women 500  Free 
Sponsor: "INDY 500"  CRAWFISH MASTERS       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 MARCY F. WOODROW          55 LOM    6:36.04 11
 2 JAYNE M LAMBKE            58 SPM    6:58.37  9
 3 NANCY MURPHY              55 IM     7:22.36  8
 4 JOANN LEILICH             59 DCM    7:22.94  7
 5 SALLY A. BOLAR            58 ARIZ   7:29.54  6
 6 AAGJE A. CARON            56 NEM    7:31.99  5
 7 SANDRA G. KINGDON         59 NIAG   7:44.71  4
 8 ROSALYN G. SCHANZER       55 VMST   7:54.30  3
 9 SUSAN SPRINGER            59 RINC   8:07.51  2
10 BETH SCHREINER            57 DCM    8:09.25  1
11 SANDY L STEER             58 SPM    9:19.31  -
 
Women 1000  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ARDETH R. MUELLER         56 SLAM  12:35.79 11
 2 BARBARA C. FRID           56 DCM   13:57.30  9
 3 SANDRA G. KINGDON         59 NIAG  15:45.97  8
 4 SANDY L STEER             58 SPM   17:55.81  7
 
Women 1650  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 MARCY F. WOODROW          55 LOM   22:41.28 11
 2 NANCY MURPHY              55 IM    25:42.00  9
 3 ELIZABETH JOHNSON         58 BLS   25:59.77  8
 4 SALLY A. BOLAR            58 ARIZ  26:22.81  7
 5 ROSALYN G. SCHANZER       55 VMST  26:34.13  6
 6 BETH SCHREINER            57 DCM   27:34.15  5
 7 SUSAN SPRINGER            59 RINC  27:49.83  4
 8 SANDY S ETNYRE            56 GRIN  28:01.74  3
 9 PEGGY MC DOWELL-CRAMER    57 SCAQ  28:20.99  2
 
Women 50  Back 
Sponsor: CIRCLE CITY SWIM WEAR              
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 BARBARA C. FRID           56 DCM      35.73 11
 2 LYNNE H.K. LUND           57 SDSM     36.76  9
 3 NANCY MURPHY              55 IM       38.63  8
 4 NANCY BROOKS              55 RINC     39.91  7
 5 BARBARA DILLARD           59 MCMS     41.78  6
 6 DIANNE SHERWOOD           57 IM       45.94  5
 7 SUSAN SPRINGER            59 RINC     49.26  4
 8 MARGIE HUTINGER           58 FMM    1:00.39  3
 
Women 100  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JANE KATZ                 55 EMP    1:18.20 11
 2 BARBARA C. FRID           56 DCM    1:19.46  9
 3 LYNNE H.K. LUND           57 SDSM   1:25.73  8
 4 NANCY MURPHY              55 IM     1:27.42  7
 5 BARBARA DILLARD           59 MCMS   1:31.59  6
 6 ROBERTA L. BRADEN         56 AMAM   1:35.71  5
 7 SUSAN SPRINGER            59 RINC   1:36.35  4
 8 GAILE HARDEN              58 RMM    2:03.17  3
 9 MARGIE HUTINGER           58 FMM    2:09.85  2
 
Women 200  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JANE KATZ                 55 EMP    2:48.56 11
 2 BARBARA C. FRID           56 DCM    2:58.31  9
 3 LYNNE H.K. LUND           57 SDSM   3:04.86  8
 4 ROBERTA L. BRADEN         56 AMAM   3:20.70  7
 5 BARBARA DILLARD           59 MCMS   3:21.95  6
 6 SUSAN SPRINGER            59 RINC   3:22.30  5
 7 GAILE HARDEN              58 RMM    4:13.35  4
 
Women 50  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JOANN LEILICH             59 DCM      36.84 11
 2 NANCY BROOKS              55 RINC     39.54  9
 3 JUDY A. BENDORF           58 OMAH     41.67  8
 4 CAROLYN BEHSE             55 PNA      42.45  7
 5 SUSAN MEYERS              56 GRIN     43.05  6
 6 TITA ARNOLD               56 WILD     43.76  5
 7 HELEN GEOFFRION           59 UCLA     45.94  4
 8 BARBARA KRICHBAUM         55 UNAT     46.39  3
 9 SANDY L STEER             58 SPM      47.56  2
10 JOYCE KOWALSKI            56 MICH     48.97  1
11 GAILE HARDEN              58 RMM    1:00.31  -
 
Women 100  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JOANN LEILICH             59 DCM    1:20.95 11
 2 NANCY BROOKS              55 RINC   1:25.89  9
 3 CAROLYN BEHSE             55 PNA    1:30.95  8
 4 ELIZABETH JOHNSON         58 BLS    1:33.87  7
 5 JUDY A. BENDORF           58 OMAH   1:34.05  6
 6 AAGJE A. CARON            56 NEM    1:34.60  5
 7 TITA ARNOLD               56 WILD   1:35.80  4
 8 SANDRA G. KINGDON         59 NIAG   1:36.28  3
 9 SUSAN MEYERS              56 GRIN   1:36.57  2
10 PEGGY MC DOWELL-CRAMER    57 SCAQ   1:36.63  1
11 SANDY S ETNYRE            56 GRIN   1:38.98  -
12 ROSALYN G. SCHANZER       55 VMST   1:41.04  -
13 BARBARA KRICHBAUM         55 UNAT   1:41.85  -
14 SANDY L STEER             58 SPM    1:45.17  -
15 HELEN GEOFFRION           59 UCLA   1:46.03  -
 
Women 200  Breast 
Sponsor: UNITED SOLIDEAL COMPANY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 CAROLYN BEHSE             55 PNA    3:11.08 11
 2 NANCY BROOKS              55 RINC   3:11.96  9
 3 AAGJE A. CARON            56 NEM    3:21.35  8
 4 ELIZABETH JOHNSON         58 BLS    3:21.47  7
 5 TITA ARNOLD               56 WILD   3:24.41  6
 6 PEGGY MC DOWELL-CRAMER    57 SCAQ   3:28.06  5
 7 SANDY S ETNYRE            56 GRIN   3:28.30  4
 8 JUDY A. BENDORF           58 OMAH   3:32.87  3
 9 SANDY L STEER             58 SPM    3:54.15  2
 
Women 50  Fly 
Sponsor: CHRUCH, CHURCH, HITTLE & ANTRIM    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ARDETH R. MUELLER         56 SLAM     29.73 11
 2 NANCY J. RIDOUT           56 TAM      31.78  9
 3 BARBARA C. FRID           56 DCM      32.44  8
 4 JAYNE M LAMBKE            58 SPM      34.46  7
 5 MARCY F. WOODROW          55 LOM      34.73  6
 6 LYNNE H.K. LUND           57 SDSM     36.31  5
 7 JUDY A. BENDORF           58 OMAH     37.82  4
 8 SANDY S ETNYRE            56 GRIN     40.73  3
 9 DIANNE SHERWOOD           57 IM       42.39  2
10 JOYCE KOWALSKI            56 MICH     43.34  1
 
Women 100  Fly 
Sponsor: ANONYMOUS                          
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ARDETH R. MUELLER         56 SLAM   1:10.41 11
 2 MARCY F. WOODROW          55 LOM    1:24.14  9
 3 LYNNE H.K. LUND           57 SDSM   1:25.24  8
 4 SALLY A. BOLAR            58 ARIZ   1:29.81  7
 5 JOANN LEILICH             59 DCM    1:30.63  6
 6 CAROLYN BEHSE             55 PNA    1:31.77  5
 7 SANDY S ETNYRE            56 GRIN   1:35.52  4
 8 AAGJE A. CARON            56 NEM    1:43.58  3
 9 ROBERTA L. BRADEN         56 AMAM   1:44.96  2
 
Women 200  Fly 
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ARDETH R. MUELLER         56 SLAM   2:40.80 11
 2 CAROLYN BEHSE             55 PNA    3:11.79  9
 3 LYNNE H.K. LUND           57 SDSM   3:12.55  8
 4 SALLY A. BOLAR            58 ARIZ   3:17.94  7
 5 ELIZABETH JOHNSON         58 BLS    3:27.85  6
 6 ROBERTA L. BRADEN         56 AMAM   3:44.91  5
 7 HELEN GEOFFRION           59 UCLA   4:00.40  4
 
Women 100  IM
Sponsor: CIRCLE CITY SWIMWEAR               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 BARBARA C. FRID           56 DCM    1:16.60 11
 2 JAYNE M LAMBKE            58 SPM    1:20.03  9
 3 NANCY BROOKS              55 RINC   1:24.20  8
 4 JUDY A. BENDORF           58 OMAH   1:26.56  7
 5 JOYCE KOWALSKI            56 MICH   1:32.86  6
 6 PEGGY MC DOWELL-CRAMER    57 SCAQ   1:33.82  5
 7 BARBARA KRICHBAUM         55 UNAT   1:46.13  4
 8 DIANNE SHERWOOD           57 IM     1:51.91  3
 
Women 200  IM
Sponsor: TIM & KAREN LODGE                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ARDETH R. MUELLER         56 SLAM   2:38.80 11
 2 JOANN LEILICH             59 DCM    3:02.16  9
 3 SUSAN MEYERS              56 GRIN   3:08.34  8
 4 ELIZABETH JOHNSON         58 BLS    3:11.62  7
 5 ROBERTA L. BRADEN         56 AMAM   3:23.03  6
 6 PEGGY MC DOWELL-CRAMER    57 SCAQ   3:26.98  5
 7 HELEN GEOFFRION           59 UCLA   3:36.70  4
 
Women 400  IM
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 CAROLYN BEHSE             55 PNA    6:41.24 11
 2 ELIZABETH JOHNSON         58 BLS    6:45.95  9
 3 SUSAN MEYERS              56 GRIN   6:48.73  8
 4 TITA ARNOLD               56 WILD   6:49.82  7
 5 SANDY S ETNYRE            56 GRIN   6:57.08  6
 6 SALLY A. BOLAR            58 ARIZ   7:02.12  5
 7 ROBERTA L. BRADEN         56 AMAM   7:16.99  4
 8 PEGGY MC DOWELL-CRAMER    57 SCAQ   7:34.55  3
                                               
Sponsor #52Sponsor #21Sponsor #42Sponsor #50Sponsor #36
Sponsor #43Sponsor #41Sponsor #49Sponsor #20Sponsor #35Sponsor #33Sponsor #14
Sponsor #25Sponsor #45Sponsor #29Sponsor #44Sponsor #51Sponsor #47Sponsor #13