1998 Short Course Championships

Women's 50-54 Results

Women 50  Free 
Sponsor: BARBARA & LOWELL PINNEY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 FRANCINE WILLIAMSON       50 GAJA     27.82 11
 2 SHARON WISE               51 GRIN     28.58  9
 3 ANN B. LYTTLE             50 DCM      29.53  8
 4 IRENE DAVID               54 IM       30.41  7
 5 SUE KELLY                 50 RINC     30.47  6
 6 HEIDI BOERSTLER           51 RMM      30.49  5
 7 SANDI ROUSSEAU            50 OREG     30.78  4
 8 JEANNE R. MITCHELL        51 NCMS     30.90  3
 9 RUTH R. BENNETT           51 DCM      31.35  2
10 ANN M SCOTT               54 GRIN     32.20  1
11 VICKI BUCCINO             52 TUCS     32.52  -
12 SARAH L. TYLER            53 SNM      33.87  -
13 SHIRLEY J. KING           51 UNAT     34.17  -
14 CAROL J. DETJEN           53 GOST     42.18  -
15 SUZANNE PERILMAN          52 UNAT     46.26  -
16 JANE RAE BROWN            52 IM       49.83  -
 
Women 100  Free 
Sponsor: IMAGE BUILDERS/ROWLAND PRINTING    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 FRANCINE WILLIAMSON       50 GAJA   1:00.95 11
 2 SALLY DILLON              51 PNA    1:02.93  9
 3 ANN B. LYTTLE             50 DCM    1:04.64  8
 4 RUTH R. BENNETT           51 DCM    1:08.41  7
 5 SANDI ROUSSEAU            50 OREG   1:09.18  6
 6 IRENE DAVID               54 IM     1:09.24  5
 7 SUE KELLY                 50 RINC   1:10.37  4
 8 JUDY L GILLIES            50 ARIZ   1:12.19  3
 9 VICKI BUCCINO             52 TUCS   1:12.32  2
10 ALICE H. ADAMS            51 GAJA   1:14.18  1
11 SUZANNE ALLEN             51 MCMS   1:14.19  -
12 ELIZABETH HERRING         51 PNA    1:16.10  -
13 SUZANNE PERILMAN          52 UNAT   1:42.85  -
14 JANE RAE BROWN            52 IM     2:02.58  -
 
Women 200  Free 
Sponsor: BAKER HILL, INC                    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 FRANCINE WILLIAMSON       50 GAJA   2:14.09 11
 2 SALLY DILLON              51 PNA    2:17.42  9
 3 ANN B. LYTTLE             50 DCM    2:21.67  8
 4 JOAN DIERCKS              50 GRIN   2:26.17  7
 5 SUZANNE DILLS             53 PNA    2:26.49  6
 6 RUTH R. BENNETT           51 DCM    2:30.01  5
 7 VICKI BUCCINO             52 TUCS   2:40.18  4
 8 ELIZABETH HERRING         51 PNA    2:41.95  3
 9 WINIFRED S PRALL          50 GAJA   2:42.29  2
10 SUZANNE ALLEN             51 MCMS   2:45.64  1
11 SARAH L. TYLER            53 SNM    2:48.07  -
12 JEANNE ENSIGN             51 PNA    3:05.73  -
 
Women 500  Free 
Sponsor: "INDY 500"  CRAWFISH MASTERS       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 FRANCINE WILLIAMSON       50 GAJA   6:05.19 11
 2 SALLY DILLON              51 PNA    6:15.76  9
 3 SUZANNE DILLS             53 PNA    6:26.29  8
 4 ANN B. LYTTLE             50 DCM    6:26.71  7
 5 MARY M. POHLMANN          53 IM     6:50.12  6
 6 RUTH R. BENNETT           51 DCM    6:51.55  5
 7 JUDY L GILLIES            50 ARIZ   6:57.26  4
 8 ELIZABETH HERRING         51 PNA    7:04.69  3
 9 VICKI BUCCINO             52 TUCS   7:17.05  2
10 PATRICIA B BRUMMET        52 IM     7:19.32  1
11 SUZANNE ALLEN             51 MCMS   7:19.41  -
12 WINIFRED S PRALL          50 GAJA   7:22.67  -
13 JEANNE ENSIGN             51 PNA    7:54.72  -
14 BARBARA H LARSEN          50 GRIN   8:15.16  -
 
Women 1000  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 FRANCINE WILLIAMSON       50 GAJA  12:32.79 11
 2 JOAN DIERCKS              50 GRIN  13:12.22  9
 3 SHARON WISE               51 GRIN  13:15.71  8
 4 ANN B. LYTTLE             50 DCM   13:38.42  7
 5 MARY M. POHLMANN          53 IM    13:54.52  6
 6 VICKI BUCCINO             52 TUCS  14:36.91  5
 7 WINIFRED S PRALL          50 GAJA  14:54.63  4
 
Women 1650  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 SALLY DILLON              51 PNA   21:36.76 11
 2 JEAN A. WOOD              50 RMM   25:02.51  9
 3 PATRICIA B BRUMMET        52 IM    25:30.80  8
 4 JEANNE ENSIGN             51 PNA   27:16.89  7
 5 SUSAN S. ROCKAFELLOW      50 GRIN  37:21.47  6
 
Women 50  Back 
Sponsor: CIRCLE CITY SWIM WEAR              
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 BETTY BENNETT             54 IM       33.43 11
 2 JEANNE R. MITCHELL        51 NCMS     34.86  9
 3 MARY M. POHLMANN          53 IM       36.36  8
 4 CONSTANCE SASSER          51 NEM      37.04  7
 5 ANN M SCOTT               54 GRIN     37.92  6
 6 SUZANNE ALLEN             51 MCMS     38.30  5
 7 SARAH L. TYLER            53 SNM      39.54  4
 8 BARBARA H LARSEN          50 GRIN     39.75  3
 9 CHRIS S. GILLIGAN         54 GOST     40.78  2
10 JEAN M. BAILS             53 MICH     52.05  1
11 BENITA CERVANTES          52 IM       55.51  -
12 SUZANNE PERILMAN          52 UNAT     57.18  -
 
Women 100  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 BETTY BENNETT             54 IM     1:13.69 11
 2 SHERRY L PUTHOFF          50 MICH   1:15.73  9
 3 JEANNE R. MITCHELL        51 NCMS   1:16.26  8
 4 MARY M. POHLMANN          53 IM     1:18.32  7
 5 CONSTANCE SASSER          51 NEM    1:20.54  6
 6 SUZANNE ALLEN             51 MCMS   1:23.60  5
 7 MARY K. PARKER            50 ANCM   1:23.82  4
 8 ANN M SCOTT               54 GRIN   1:24.10  3
 9 SARAH L. TYLER            53 SNM    1:26.71  2
10 CHRIS S. GILLIGAN         54 GOST   1:27.34  1
11 JEAN M. BAILS             53 MICH   1:57.00  -
12 BENITA CERVANTES          52 IM     2:06.09  -
 
Women 200  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 SHERRY L PUTHOFF          50 MICH   2:41.47 11
 2 BETTY BENNETT             54 IM     2:41.86  9
 3 JEANNE R. MITCHELL        51 NCMS   2:46.13  8
 4 MARY M. POHLMANN          53 IM     2:48.13  7
 5 CONSTANCE SASSER          51 NEM    2:50.63  6
 6 SUZANNE DILLS             53 PNA    2:54.45  5
 7 JEAN A. WOOD              50 RMM    2:58.91  4
 8 SUZANNE ALLEN             51 MCMS   3:02.88  3
 9 BARBARA H LARSEN          50 GRIN   3:04.08  2
10 MARY K. PARKER            50 ANCM   3:06.83  1
11 CHRIS S. GILLIGAN         54 GOST   3:07.61  -
12 JEAN M. BAILS             53 MICH   4:08.91  -
13 BENITA CERVANTES          52 IM     4:30.52  -
 
Women 50  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 GINGER L. PIERSON         52 MACO     36.44 11
 2 MARGOT K. PETTIJOHN       51 ANCM     38.60  9
 3 HEIDI BOERSTLER           51 RMM      38.97  8
 4 MAUREEN KIKUT             53 SLUG     40.15  7
 5 SHIRLEY J. KING           51 UNAT     40.62  6
 6 ALICE H. ADAMS            51 GAJA     41.40  5
 7 PATRICIA B BRUMMET        52 IM       42.14  4
 8 JEANNE R. MITCHELL        51 NCMS     42.46  3
 9 SANDI ROUSSEAU            50 OREG     42.76  2
10 ELIZABETH HERRING         51 PNA      43.27  1
11 CAROL J. DETJEN           53 GOST     54.33  -
 
Women 100  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 GINGER L. PIERSON         52 MACO   1:19.21 11
 2 SALLY DILLON              51 PNA    1:22.03  9
 3 MARGOT K. PETTIJOHN       51 ANCM   1:23.05  8
 4 HEIDI BOERSTLER           51 RMM    1:25.76  7
 5 MAUREEN KIKUT             53 SLUG   1:26.18  6
 6 ANN B. LYTTLE             50 DCM    1:26.76  5
 7 SHIRLEY J. KING           51 UNAT   1:28.54  4
 8 ALICE H. ADAMS            51 GAJA   1:29.27  3
 9 PATRICIA B BRUMMET        52 IM     1:30.82  2
10 JUDY L GILLIES            50 ARIZ   1:35.03  1
11 CHRIS S. GILLIGAN         54 GOST   1:38.52  -
12 ELIZABETH HERRING         51 PNA    1:38.95  -
13 JANE RAE BROWN            52 IM     2:14.87  -
 
Women 200  Breast 
Sponsor: UNITED SOLIDEAL COMPANY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 GINGER L. PIERSON         52 MACO   2:57.26 11
 2 MARGOT K. PETTIJOHN       51 ANCM   3:00.00  9
 3 SALLY DILLON              51 PNA    3:03.55  8
 4 MAUREEN KIKUT             53 SLUG   3:08.72  7
 5 JEAN A. WOOD              50 RMM    3:11.76  6
 6 SHIRLEY J. KING           51 UNAT   3:11.95  5
 7 PATRICIA B BRUMMET        52 IM     3:15.50  4
 8 CONSTANCE SASSER          51 NEM    3:23.88  3
 9 WINIFRED S PRALL          50 GAJA   3:28.41  2
10 JUDY L GILLIES            50 ARIZ   3:30.02  1
11 LINDA HOMO                50 GRIN   3:30.46  -
12 ELIZABETH HERRING         51 PNA    3:30.53  -
13 VICKI BUCCINO             52 TUCS   3:36.55  -
 
Women 50  Fly 
Sponsor: CHRUCH, CHURCH, HITTLE & ANTRIM    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 SHERRY L PUTHOFF          50 MICH     31.88 11
 2 SANDI ROUSSEAU            50 OREG     32.38  9
 3 IRENE DAVID               54 IM       33.11  8
 4 GINGER L. PIERSON         52 MACO     33.27  7
 5 MAUREEN KIKUT             53 SLUG     34.64  6
 6 SUE KELLY                 50 RINC     35.45  5
 7 ALICE H. ADAMS            51 GAJA     37.11  4
 8 ANN M SCOTT               54 GRIN     38.16  3
 
Women 100  Fly 
Sponsor: ANONYMOUS                          
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 SHERRY L PUTHOFF          50 MICH   1:12.58 11
 2 FRANCINE WILLIAMSON       50 GAJA   1:15.33  9
 3 IRENE DAVID               54 IM     1:19.90  8
 4 SANDI ROUSSEAU            50 OREG   1:20.80  7
 5 JOAN DIERCKS              50 GRIN   1:21.72  6
 6 SUE KELLY                 50 RINC   1:23.05  5
 7 CONSTANCE SASSER          51 NEM    1:23.69  4
 8 CAROL HALL                50 GRIN   2:02.86  3
 
Women 200  Fly 
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 GINGER L. PIERSON         52 MACO   2:55.50 11
 2 JEAN A. WOOD              50 RMM    3:11.96  9
 3 SUE KELLY                 50 RINC   3:15.13  8
 4 BARBARA H LARSEN          50 GRIN   3:17.14  7
 5 MARY K. PARKER            50 ANCM   3:28.75  6
 6 WINIFRED S PRALL          50 GAJA   3:32.11  5
 7 LINDA HOMO                50 GRIN   3:50.97  4
 8 CAROL HALL                50 GRIN   4:33.12  3
 
Women 100  IM
Sponsor: CIRCLE CITY SWIMWEAR               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 SHERRY L PUTHOFF          50 MICH   1:13.16 11
 2 BETTY BENNETT             54 IM     1:15.55  9
 3 SUZANNE DILLS             53 PNA    1:19.03  8
 4 JEANNE R. MITCHELL        51 NCMS   1:19.35  7
 5 MAUREEN KIKUT             53 SLUG   1:19.36  6
 6 SANDI ROUSSEAU            50 OREG   1:20.84  5
 7 ALICE H. ADAMS            51 GAJA   1:21.69  4
 8 MARY K. PARKER            50 ANCM   1:22.44  3
 9 ANN M SCOTT               54 GRIN   1:23.57  2
10 SHIRLEY J. KING           51 UNAT   1:24.21  1
11 CAROL J. DETJEN           53 GOST   1:49.08  -
 
Women 200  IM
Sponsor: TIM & KAREN LODGE                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 SHERRY L PUTHOFF          50 MICH   2:40.00 11
 2 BETTY BENNETT             54 IM     2:45.71  9
 3 SUZANNE DILLS             53 PNA    2:46.84  8
 4 JEAN A. WOOD              50 RMM    2:54.11  7
 5 MARGOT K. PETTIJOHN       51 ANCM   2:55.49  6
 6 MAUREEN KIKUT             53 SLUG   2:58.78  5
 7 CONSTANCE SASSER          51 NEM    2:58.95  4
 8 ALICE H. ADAMS            51 GAJA   3:01.86  3
 9 MARY K. PARKER            50 ANCM   3:06.37  2
10 BARBARA H LARSEN          50 GRIN   3:10.19  1
 
Women 400  IM
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 SUZANNE DILLS             53 PNA    6:00.02 11
 2 JEAN A. WOOD              50 RMM    6:06.44  9
 3 BETTY BENNETT             54 IM     6:08.64  8
 4 JOAN DIERCKS              50 GRIN   6:12.98  7
 5 MARGOT K. PETTIJOHN       51 ANCM   6:17.50  6
 6 MARY M. POHLMANN          53 IM     6:18.39  5
 7 WINIFRED S PRALL          50 GAJA   6:44.56  4
 8 MARY K. PARKER            50 ANCM   6:48.02  3
 9 PATRICIA B BRUMMET        52 IM     6:49.89  2
10 CAROL HALL                50 GRIN   9:02.85  1
                                               
Sponsor #21Sponsor #44Sponsor #50Sponsor #45Sponsor #25
Sponsor #51Sponsor #43Sponsor #33Sponsor #52Sponsor #41Sponsor #13Sponsor #35
Sponsor #29Sponsor #49Sponsor #14Sponsor #36Sponsor #20Sponsor #42Sponsor #47