1998 Short Course Championships

Men's 70-74 Results

Men 50  Free 
Sponsor: BARBARA & LOWELL PINNEY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 FRANK PIEMME              73 OSB      26.70 11
 2 WILLIAM J IRWIN           70 GCAM     28.89  9
 3 PAUL HUTINGER             73 FMM      29.45  8
 4 WILLIAM PHILLIPS          70 SDSM     29.78  7
 5 DONALD HUBBARD            70 SDSM     29.91  6
 6 ROBERT S BLAKE            73 SLAM     30.29  5
 7 JOHN MURPHY               73 NCMS     31.32  4
 8 JACK O TRUBY              73 RMM      31.51  3
 9 FRANK R. GRANNIS          73 TOC      31.58  2
10 DON STUPFEL               70 SMMM     32.16  1
11 FRANK P. CAMPBELL         72 TTEX     32.45  -
12 MIKE N. POPOVICH          71 OREG     32.83  -
13 RALPH F. PERRY            71 TOC      33.38  -
14 ROBERT C. BLOEBAUM        71 GOST     33.52  -
15 EDWARD A. HABAN           73 GOST     34.03  -
16 GORDON J. SCHALLA         71 WMAC     36.28  -
 
Men 100  Free 
Sponsor: IMAGE BUILDERS/ROWLAND PRINTING    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 FRANK PIEMME              73 OSB    1:01.23 11
 2 WILLIAM PHILLIPS          70 SDSM   1:03.00  9
 3 WIN B. WILSON             71 NEM    1:05.43  8
 4 WILLIAM J IRWIN           70 GCAM   1:06.22  7
 5 JOHN MURPHY               73 NCMS   1:11.42  6
 6 ROBERT S BLAKE            73 SLAM   1:11.47  5
 7 JACK O TRUBY              73 RMM    1:11.81  4
 8 JOHN DAILY                70 OH     1:14.09  3
 9 FRANK R. GRANNIS          73 TOC    1:14.10  2
10 FRANK P. CAMPBELL         72 TTEX   1:14.46  1
11 ROBERT C. BLOEBAUM        71 GOST   1:15.34  -
12 MIKE N. POPOVICH          71 OREG   1:18.07  -
13 DOUG STRONG               73 GRIN   1:19.72  -
14 DON STUPFEL               70 SMMM   1:21.07  -
15 EDWARD A. HABAN           73 GOST   1:21.83  -
16 FRANK B. SAMOYA           72 GOST   1:23.67  -
17 JOSEPH SELIBER            72 IM     1:29.88  -
 
Men 200  Free 
Sponsor: BAKER HILL, INC                    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 WILLIAM PHILLIPS          70 SDSM   2:15.58 11
 2 FRANK PIEMME              73 OSB    2:20.07  9
 3 ROGER G FRANKS            71 C1776  2:25.92  8
 4 WILLIAM J IRWIN           70 GCAM   2:26.19  7
 5 WIN B. WILSON             71 NEM    2:29.37  6
 6 W. BYERS                  70 WMAC   2:37.75  5
 7 ROBERT S BLAKE            73 SLAM   2:42.53  4
 8 JOHN DAILY                70 OH     2:44.19  3
 9 ELMER L. LUKE             71 FMM    2:50.11  2
10 RALPH F. PERRY            71 TOC    2:52.52  1
11 FRANK R. GRANNIS          73 TOC    2:54.90  -
12 DOUG STRONG               73 GRIN   2:59.11  -
13 MIKE N. POPOVICH          71 OREG   3:02.09  -
14 FRANK P. CAMPBELL         72 TTEX   3:06.31  -
15 GLYNN JONES               73 TOC    3:13.83  -
16 JOSEPH SELIBER            72 IM     3:14.87  -
 
Men 500  Free 
Sponsor: "INDY 500" CRAWFISH MASTERS        
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 WILLIAM PHILLIPS          70 SDSM   6:12.46 11
 2 FRANK PIEMME              73 OSB    6:33.00  9
 3 WIN B. WILSON             71 NEM    6:43.84  8
 4 W. BYERS                  70 WMAC   7:28.49  7
 5 JOHN DAILY                70 OH     7:32.34  6
 6 ELMER L. LUKE             71 FMM    7:33.98  5
 7 ROBERT S BLAKE            73 SLAM   7:49.55  4
 8 DOUG STRONG               73 GRIN   8:08.54  3
 9 FRANK B. SAMOYA           72 GOST   8:20.85  2
10 JACK CANNON               72 LIB    8:23.28  1
11 JOSEPH SELIBER            72 IM     9:02.56  -
 
Men 1000  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 WILLIAM PHILLIPS          70 SDSM  12:53.77 11
 2 WIN B. WILSON             71 NEM   13:42.19  9
 3 ROBERT S BLAKE            73 SLAM  16:02.99  8
 4 DOUG STRONG               73 GRIN  16:50.08  7
 
Men 1650  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 W. BYERS                  70 WMAC  25:13.18 11
 2 JOHN DAILY                70 OH    26:27.57  9
 3 ELMER L. LUKE             71 FMM   27:22.38  8
 4 GLYNN JONES               73 TOC   29:39.45  7
 5 JOSEPH SELIBER            72 IM    30:43.96  6
 6 WARREN A. FOSTER          72 GOST  31:25.75  5
 
Men 50  Back 
Sponsor: CIRCLE CITY SWIMWEAR               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 PAUL HUTINGER             73 FMM      34.31 11
 2 THOMAS E. SMITH           70 SPM      35.36  9
 3 FRANK P. CAMPBELL         72 TTEX     36.82  8
 4 RALPH F. PERRY            71 TOC      37.44  6.50
 4 JOHN MURPHY               73 NCMS     37.44  6.50
 6 ROBERT L RISLEY           70 GRIN     38.86  5
 7 ROBERT C. BLOEBAUM        71 GOST     39.80  4
 8 JACK O TRUBY              73 RMM      39.97  3
 9 DON STUPFEL               70 SMMM     41.16  2
10 GORDON J. SCHALLA         71 WMAC     44.00  1
11 EDWARD A. HABAN           73 GOST     47.28  -
12 FRANK B. SAMOYA           72 GOST     47.38  -
 
Men 100  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ROGER G FRANKS            71 C1776  1:12.88 11
 2 PAUL HUTINGER             73 FMM    1:14.51  9
 3 THOMAS E. SMITH           70 SPM    1:19.58  8
 4 FRANK P. CAMPBELL         72 TTEX   1:22.52  7
 5 JOHN MURPHY               73 NCMS   1:24.98  6
 6 JACK O TRUBY              73 RMM    1:29.31  5
 7 ROBERT C. BLOEBAUM        71 GOST   1:32.63  4
 8 LOU SILVERSTEIN           71 ARIZ   1:33.83  3
 9 THOMAS O. MAINE           72 IM     1:34.34  2
10 ROBERT L RISLEY           70 GRIN   1:35.84  1
11 GERALD WILLIAMS           70 IM     1:36.15  -
12 DON STUPFEL               70 SMMM   1:38.47  -
13 JOHN DAILY                70 OH     1:39.72  -
14 GORDON J. SCHALLA         71 WMAC   1:44.39  -
 - RALPH F. PERRY            71 TOC         DQ  -
 
Men 200  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ROGER G FRANKS            71 C1776  2:39.45 11
 2 PAUL HUTINGER             73 FMM    2:55.11  9
 3 RALPH F. PERRY            71 TOC    3:00.77  8
 4 FRANK P. CAMPBELL         72 TTEX   3:12.38  7
 5 W. BYERS                  70 WMAC   3:15.81  6
 6 ELMER L. LUKE             71 FMM    3:18.06  5
 7 LOU SILVERSTEIN           71 ARIZ   3:18.99  4
 8 THOMAS O. MAINE           72 IM     3:20.99  3
 9 ROBERT L RISLEY           70 GRIN   3:27.38  2
10 JOHN DAILY                70 OH     3:31.46  1
11 DON STUPFEL               70 SMMM   3:52.05  -
 
Men 50  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 BARTON GREENBERG          73 OMAH     37.02 11
 2 WILLIAM J IRWIN           70 GCAM     37.21  9
 3 F.H. TED HAARTZ           70 NEM      38.06  8
 4 FRED LEIPZIGER            70 LVM      38.43  7
 5 JOHN E. EMANUEL           73 C1776    41.34  6
 6 GERALD WILLIAMS           70 IM       41.44  5
 7 NORMAN D. GARSOE          74 C1776    42.91  4
 8 ED SIMMERS                71 CVM      45.54  3
 9 GORDON J. SCHALLA         71 WMAC     46.07  2
 
Men 100  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 BARTON GREENBERG          73 OMAH   1:22.55 11
 2 F.H. TED HAARTZ           70 NEM    1:23.82  9
 3 FRED LEIPZIGER            70 LVM    1:26.22  8
 4 THOMAS E. SMITH           70 SPM    1:27.33  7
 5 ROGER G FRANKS            71 C1776  1:31.02  6
 6 JOHN E. EMANUEL           73 C1776  1:31.81  5
 7 GERALD WILLIAMS           70 IM     1:32.78  4
 8 ED SIMMERS                71 CVM    1:42.74  3
 9 GORDON J. SCHALLA         71 WMAC   1:56.78  2
 
Men 200  Breast 
Sponsor: UNITED SOLIDEAL COMPANY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 F.H. TED HAARTZ           70 NEM    3:01.83 11
 2 BARTON GREENBERG          73 OMAH   3:06.28  9
 3 FRED LEIPZIGER            70 LVM    3:18.12  8
 4 THOMAS O. MAINE           72 IM     3:25.50  7
 5 JOHN E. EMANUEL           73 C1776  3:29.59  6
 6 DONALD HUBBARD            70 SDSM   3:37.35  5
 7 ED SIMMERS                71 CVM    3:53.40  4
 
Men 50  Fly 
Sponsor: CHURCH, CHURCH, HITTLE & ANTRIM    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 FRANK PIEMME              73 OSB      30.21 11
 2 DONALD HUBBARD            70 SDSM     32.47  9
 3 PAUL HUTINGER             73 FMM      32.55  8
 4 WILLIAM J IRWIN           70 GCAM     32.69  7
 5 WIN B. WILSON             71 NEM      33.06  6
 6 ROBERT L RISLEY           70 GRIN     39.86  5
 7 FRANK R. GRANNIS          73 TOC      40.49  4
 8 JOHN E. EMANUEL           73 C1776    41.33  3
 9 ROBERT C. BLOEBAUM        71 GOST     45.42  2
10 ED SIMMERS                71 CVM      45.69  1
11 EDWARD A. HABAN           73 GOST     51.38  -
 
Men 100  Fly 
Sponsor: ANONYMOUS                          
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 WIN B. WILSON             71 NEM    1:15.80 11
 2 THOMAS E. SMITH           70 SPM    1:22.73  9
 3 DONALD HUBBARD            70 SDSM   1:27.20  8
 4 THOMAS O. MAINE           72 IM     1:27.26  7
 5 ART KELLEY                72 ARIZ   1:33.01  6
 6 FRANK R. GRANNIS          73 TOC    1:38.08  5
 7 ROBERT L RISLEY           70 GRIN   1:44.51  4
 8 WARREN A. FOSTER          72 GOST   1:59.17  3
 
Men 200  Fly 
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 THOMAS O. MAINE           72 IM     3:15.84 11
 2 DONALD HUBBARD            70 SDSM   3:35.36  9
 3 ART KELLEY                72 ARIZ   3:41.62  8
 4 WARREN A. FOSTER          72 GOST   4:32.59  7
 5 GLYNN JONES               73 TOC    4:46.13  6
 
Men 100  IM
Sponsor: CIRCLE CITY SWIMWEAR               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 FRANK PIEMME              73 OSB    1:13.97 11
 2 PAUL HUTINGER             73 FMM    1:15.26  9
 3 THOMAS E. SMITH           70 SPM    1:16.14  8
 4 FRED LEIPZIGER            70 LVM    1:17.80  7
 5 WILLIAM J IRWIN           70 GCAM   1:18.46  6
 6 W. BYERS                  70 WMAC   1:24.21  5
 7 RALPH F. PERRY            71 TOC    1:27.18  4
 8 JOHN E. EMANUEL           73 C1776  1:28.76  3
 9 FRANK R. GRANNIS          73 TOC    1:30.83  2
10 ROBERT L RISLEY           70 GRIN   1:31.55  1
11 DON STUPFEL               70 SMMM   1:38.76  -
12 GORDON J. SCHALLA         71 WMAC   1:50.30  -
 
Men 200  IM
Sponsor: TIM & KAREN LODGE                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ROGER G FRANKS            71 C1776  2:49.34 11
 2 THOMAS E. SMITH           70 SPM    2:55.25  9
 3 THOMAS O. MAINE           72 IM     3:08.25  8
 4 W. BYERS                  70 WMAC   3:09.83  7
 5 JOHN E. EMANUEL           73 C1776  3:23.53  6
 6 ART KELLEY                72 ARIZ   3:24.40  5
 7 GERALD WILLIAMS           70 IM     3:28.50  4
 8 ELMER L. LUKE             71 FMM    3:32.18  3
 9 LOU SILVERSTEIN           71 ARIZ   3:34.01  2
 
Men 400  IM
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ROGER G FRANKS            71 C1776  6:07.01 11
 2 ELMER L. LUKE             71 FMM    7:28.05  9
 3 LOU SILVERSTEIN           71 ARIZ   7:28.56  8
 4 ART KELLEY                72 ARIZ   7:35.05  7
 5 DOUG STRONG               73 GRIN   8:00.76  6
 6 WARREN A. FOSTER          72 GOST   8:42.00  5
 7 GLYNN JONES               73 TOC    8:58.30  4
                                               
Sponsor #29Sponsor #20Sponsor #21Sponsor #52Sponsor #13
Sponsor #50Sponsor #44Sponsor #14Sponsor #43Sponsor #51Sponsor #45Sponsor #47
Sponsor #41Sponsor #35Sponsor #36Sponsor #33Sponsor #42Sponsor #49Sponsor #25