1998 Short Course Championships

Men's 65-69 Results

Men 50  Free 
Sponsor: BARBARA & LOWELL PINNEY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 DONALD P HILL             66 TOC      25.09 11
 2 RONALD L. JOHNSON         66 ARIZ     25.55  9
 3 PHILIP D. CHAPMAN         67 TOC      26.93  8
 4 JOHN D. KORTHEUER         67 NCMS     27.51  7
 5 DONALD BAKER              67 SDSM     27.54  6
 6 JOHN L. RIES              66 MICH     28.34  5
 7 PETER VAN DIJK            69 OH       28.94  4
 8 ROBERT O DORSE            66 PNA      29.06  3
 9 BOB HERITIER              69 MICH     29.07  2
10 JAMES T. PITTS            67 NIAG     29.19  1
11 FRED O. LEHMAN            67 IM       29.28  -
12 LARRY SHANNON             65 UNAT     29.30  -
13 HAROLD FERRIS             67 SPM      29.53  -
14 WAYNE LEENGRAN            67 IM       29.70  -
15 WILLIAM R. BOND           66 ARIZ     29.77  -
16 MYRON W. LOCKEY           66 CMAQ     29.92  -
17 C.DENNY SAUNDERS          65 TULS     30.22  -
18 JR,FRAN MCAREE            67 GRIN     30.26  -
19 ED FARRELL                65 OSB      30.89  -
20 TIMOTHY A. REIMAN         65 GRIN     31.80  -
21 WILLIAM CUNNINGHAM        65 ALMA     31.83  -
22 GEORGE A ENSIGN           67 RMM      32.37  -
 
Men 100  Free 
Sponsor: IMAGE BUILDERS/ROWLAND PRINTING    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 DONALD P HILL             66 TOC      57.23 11
 2 DONALD BAKER              67 SDSM   1:00.53  9
 3 JOHN L. RIES              66 MICH   1:01.47  8
 4 PHILIP D. CHAPMAN         67 TOC    1:02.83  7
 5 PETER VAN DIJK            69 OH     1:03.05  6
 6 FRED O. LEHMAN            67 IM     1:04.83  5
 7 JAMES T. PITTS            67 NIAG   1:06.29  4
 8 ROBERT O DORSE            66 PNA    1:07.54  3
 9 JR,FRAN MCAREE            67 GRIN   1:08.11  2
10 RICHARD LABAHN            69 SDSM   1:13.38  1
11 WILLIAM CUNNINGHAM        65 ALMA   1:13.57  -
12 WILLIAM R. BOND           66 ARIZ   1:14.13  -
13 GEORGE A ENSIGN           67 RMM    1:14.78  -
14 TIMOTHY A. REIMAN         65 GRIN   1:14.98  -
 
Men 200  Free 
Sponsor: BAKER HILL, INC                    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 DONALD P HILL             66 TOC    2:09.86 11
 2 JOHN L. RIES              66 MICH   2:19.62  9
 3 WAYNE LEENGRAN            67 IM     2:24.70  8
 4 DONALD BAKER              67 SDSM   2:24.97  7
 5 FRED O. LEHMAN            67 IM     2:26.16  6
 6 JAMES T. PITTS            67 NIAG   2:30.90  5
 7 STEPHEN MULLINS           65 IM     2:32.09  4
 8 BOB HERITIER              69 MICH   2:35.13  3
 9 JR,FRAN MCAREE            67 GRIN   2:37.10  2
10 LARRY SHANNON             65 UNAT   2:38.00  1
11 ARTHUR C. WELCH           65 OREG   2:40.07  -
12 ROBERT O DORSE            66 PNA    2:43.64  -
13 RICHARD LABAHN            69 SDSM   2:55.97  -
14 PIETER G. CATH            67 OH     2:59.22  -
15 WILLIAM R. BOND           66 ARIZ   3:14.36  -
 
Men 500  Free 
Sponsor: "INDY 500" CRAWFISH MASTERS        
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 DONALD P HILL             66 TOC    6:06.52 11
 2 WAYNE LEENGRAN            67 IM     6:35.40  9
 3 FRED O. LEHMAN            67 IM     6:54.81  8
 4 STEPHEN MULLINS           65 IM     6:58.39  7
 5 ARTHUR C. WELCH           65 OREG   7:09.76  6
 6 JAMES T. PITTS            67 NIAG   7:22.61  5
 7 DAVID H. STALEY           68 GOST   8:19.32  4
 
Men 1000  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ARTHUR C. WELCH           65 OREG  14:20.00 11
 2 BOB HERITIER              69 MICH  14:42.72  9
 3 TIMOTHY A. REIMAN         65 GRIN  16:13.12  8
 4 HAROLD FERRIS             67 SPM   16:25.44  7
 - RICHARD LABAHN            69 SDSM        DQ  -
 
Men 1650  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 WAYNE LEENGRAN            67 IM    22:44.52 11
 2 FRED O. LEHMAN            67 IM    23:28.74  9
 3 STEPHEN MULLINS           65 IM    24:01.74  8
 4 DICK SPURGIN              67 IM    26:48.34  7
 5 DAVID H. STALEY           68 GOST  27:58.96  6
 
Men 50  Back 
Sponsor: CIRCLE CITY SWIMWEAR               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 CLARKE MITCHELL           65 NCMS     32.54 11
 2 PETER VAN DIJK            69 OH       33.74  9
 3 ROBERT COULTER            65 SWIM     35.83  8
 4 C.DENNY SAUNDERS          65 TULS     36.20  7
 5 FORREST M. SULLIVAN       68 VMST     36.73  6
 6 GORDON H. GILLIN          67 ARIZ     36.91  5
 7 RUSSELL L. JUDD           65 GRIN     38.21  4
 8 HAROLD FERRIS             67 SPM      42.03  3
 9 ARTHUR C. WELCH           65 OREG     42.32  2
10 TIMOTHY A. REIMAN         65 GRIN     42.63  1
 
Men 100  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 RONALD L. JOHNSON         66 ARIZ   1:10.34 11
 2 CLARKE MITCHELL           65 NCMS   1:13.47  9
 3 PETER VAN DIJK            69 OH     1:16.54  8
 4 GORDON H. GILLIN          67 ARIZ   1:20.45  7
 5 ROBERT COULTER            65 SWIM   1:22.62  6
 6 FORREST M. SULLIVAN       68 VMST   1:22.94  5
 7 C.DENNY SAUNDERS          65 TULS   1:23.46  4
 8 RUSSELL L. JUDD           65 GRIN   1:24.21  3
 9 ARTHUR C. WELCH           65 OREG   1:30.87  2
10 HAROLD FERRIS             67 SPM    1:36.44  1
11 RICHARD LABAHN            69 SDSM   1:38.05  -
12 TIMOTHY A. REIMAN         65 GRIN   1:42.90  -
 
Men 200  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 CLARKE MITCHELL           65 NCMS   2:44.22 11
 2 PETER VAN DIJK            69 OH     2:53.54  9
 3 GORDON H. GILLIN          67 ARIZ   2:59.69  8
 4 RUSSELL L. JUDD           65 GRIN   3:06.36  7
 5 ROBERT COULTER            65 SWIM   3:07.56  6
 6 STEPHEN MULLINS           65 IM     3:11.39  5
 7 ARTHUR C. WELCH           65 OREG   3:12.75  4
 8 FORREST M. SULLIVAN       68 VMST   3:14.93  3
 9 DICK SPURGIN              67 IM     3:21.45  2
10 DAVID H. STALEY           68 GOST   3:33.49  1
 
Men 50  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JOHN D. KORTHEUER         67 NCMS     33.31 11
 2 RON TAYLOR                65 AKMS     33.68  9
 3 MYRON W. LOCKEY           66 CMAQ     35.75  8
 4 JOHN R. MASTERS           67 IM       36.02  7
 5 PHILIP D. CHAPMAN         67 TOC      36.52  5.50
 5 NORMAN E. STUPFEL         65 SRM      36.52  5.50
 7 FRANK B NIEMAN            65 WCM      37.57  4
 8 ROBERT W. BADGER          67 GRIN     37.88  3
 9 WILLIAM R. BOND           66 ARIZ     38.51  2
10 ED FARRELL                65 OSB      38.68  1
11 RUSSELL L. JUDD           65 GRIN     41.05  -
12 JAMES T. PITTS            67 NIAG     41.31  -
13 ROBERT COULTER            65 SWIM     43.91  -
14 C.DENNY SAUNDERS          65 TULS     44.01  -
 
Men 100  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JOHN D. KORTHEUER         67 NCMS   1:14.88 11
 2 RON TAYLOR                65 AKMS   1:16.87  9
 3 JOHN R. MASTERS           67 IM     1:21.53  8
 4 FRANK B NIEMAN            65 WCM    1:22.65  7
 5 NORMAN E. STUPFEL         65 SRM    1:23.46  6
 6 MYRON W. LOCKEY           66 CMAQ   1:23.61  5
 7 ED FARRELL                65 OSB    1:27.21  4
 8 RUSSELL L. JUDD           65 GRIN   1:32.70  3
 9 PIETER G. CATH            67 OH     1:37.21  2
10 MIKE J TORSNEY            68 SPM    1:39.57  1
11 ROBERT COULTER            65 SWIM   1:41.15  -
 
Men 200  Breast 
Sponsor: UNITED SOLIDEAL COMPANY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JOHN D. KORTHEUER         67 NCMS   2:50.98 11
 2 FRANK B NIEMAN            65 WCM    3:03.70  9
 3 MYRON W. LOCKEY           66 CMAQ   3:11.67  8
 4 NORMAN E. STUPFEL         65 SRM    3:14.64  7
 5 ED FARRELL                65 OSB    3:14.98  6
 6 DICK SPURGIN              67 IM     3:40.52  5
 7 PIETER G. CATH            67 OH     3:46.15  4
 8 ROBERT COULTER            65 SWIM   3:49.85  3
 
Men 50  Fly 
Sponsor: CHURCH, CHURCH, HITTLE & ANTRIM    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 RONALD L. JOHNSON         66 ARIZ     27.80 11
 2 JOHN D. KORTHEUER         67 NCMS     29.85  9
 3 CLARKE MITCHELL           65 NCMS     32.16  8
 4 LARRY SHANNON             65 UNAT     33.57  7
 5 JOHN F. LENARD            66 CONN     33.76  6
 6 JOHN L. RIES              66 MICH     33.93  5
 7 PHILIP D. CHAPMAN         67 TOC      34.37  4
 8 MYRON W. LOCKEY           66 CMAQ     35.64  3
 9 WILLIAM R. BOND           66 ARIZ     35.65  1.50
 9 ROBERT W. BADGER          67 GRIN     35.65  1.50
11 FORREST M. SULLIVAN       68 VMST     36.62  -
12 HAROLD FERRIS             67 SPM      38.99  -
13 C.DENNY SAUNDERS          65 TULS     39.27  -
14 GEORGE A ENSIGN           67 RMM      41.16  -
 
Men 100  Fly 
Sponsor: ANONYMOUS                          
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 RONALD L. JOHNSON         66 ARIZ   1:08.32 11
 2 JOHN R. MASTERS           67 IM     1:16.97  9
 3 CLARKE MITCHELL           65 NCMS   1:19.50  8
 4 JOHN F. LENARD            66 CONN   1:22.47  7
 5 MIKE J TORSNEY            68 SPM    1:23.18  6
 
Men 200  Fly 
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JOHN R. MASTERS           67 IM     2:54.29 11
 2 JOHN F. LENARD            66 CONN   3:10.20  9
 3 MIKE J TORSNEY            68 SPM    3:16.20  8
 4 GORDON H. GILLIN          67 ARIZ   3:22.86  7
 5 NORMAN E. STUPFEL         65 SRM    3:30.43  6
 6 DAVID H. STALEY           68 GOST   3:30.53  5
 7 DICK SPURGIN              67 IM     3:52.26  4
 
Men 100  IM
Sponsor: CIRCLE CITY SWIMWEAR               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 RONALD L. JOHNSON         66 ARIZ   1:05.65 11
 2 JOHN D. KORTHEUER         67 NCMS   1:09.73  9
 3 DONALD BAKER              67 SDSM   1:14.54  8
 4 CLARKE MITCHELL           65 NCMS   1:15.09  7
 5 MYRON W. LOCKEY           66 CMAQ   1:20.26  6
 6 JOHN F. LENARD            66 CONN   1:20.92  5
 7 ROBERT O DORSE            66 PNA    1:21.58  4
 8 WILLIAM R. BOND           66 ARIZ   1:22.93  3
 9 ROBERT W. BADGER          67 GRIN   1:25.28  2
10 RICHARD LABAHN            69 SDSM   1:27.40  1
11 TIMOTHY A. REIMAN         65 GRIN   1:29.69  -
12 C.DENNY SAUNDERS          65 TULS   1:29.80  -
 
Men 200  IM
Sponsor: TIM & KAREN LODGE                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JOHN R. MASTERS           67 IM     2:47.53 11
 2 DONALD BAKER              67 SDSM   2:50.48  9
 3 JOHN F. LENARD            66 CONN   2:57.79  8
 4 GORDON H. GILLIN          67 ARIZ   3:00.50  7
 5 NORMAN E. STUPFEL         65 SRM    3:09.39  6
 6 STEPHEN MULLINS           65 IM     3:10.57  5
 7 ROBERT O DORSE            66 PNA    3:16.15  4
 8 MIKE J TORSNEY            68 SPM    3:18.63  3
 9 DICK SPURGIN              67 IM     3:21.20  2
10 DAVID H. STALEY           68 GOST   3:29.28  1
11 RICHARD LABAHN            69 SDSM   3:32.31  -
 
Men 400  IM
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JOHN R. MASTERS           67 IM     6:06.32 11
 2 GORDON H. GILLIN          67 ARIZ   6:32.16  9
 3 JOHN F. LENARD            66 CONN   6:34.27  8
 4 STEPHEN MULLINS           65 IM     6:55.66  7
 5 NORMAN E. STUPFEL         65 SRM    7:09.03  6
 6 DICK SPURGIN              67 IM     7:19.32  5
 7 DAVID H. STALEY           68 GOST   7:26.28  4
 8 LOUIS P. RIVER            68 IM     8:00.06  3
                                               
Sponsor #29Sponsor #49Sponsor #41Sponsor #43Sponsor #20
Sponsor #25Sponsor #21Sponsor #13Sponsor #36Sponsor #51Sponsor #52Sponsor #45
Sponsor #42Sponsor #14Sponsor #33Sponsor #35Sponsor #44Sponsor #50Sponsor #47