1998 Short Course Championships

Men's 55-59 Results

Men 50  Free 
Sponsor: BARBARA & LOWELL PINNEY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JAMES E. ELDER            55 TOC      22.99 11
 2 FRANS D. NELSON           55 SNM      24.47  9
 3 JACK SCHILTZ              55 VMST     24.80  8
 4 RAV E. ELLIS              55 MINN     25.01  7
 5 PAUL A. CHAFFEE           55 MICH     25.23  6
 6 CHARLES H RAVEN           59 TOC      25.35  5
 7 PETER STRAKA              55 UWO      25.39  4
 8 BRYAN F. RATHKE           55 GRIN     25.41  3
 9 THOMAS J. OLANDER         56 GOST     25.63  2
10 DAN T. WILLERT            55 GOST     25.86  1
11 JAMES KRUEGER             59 TOC      25.89  -
12 ORRIN NORDSTROM           57 GOST     26.16  -
13 WILLIAM G. VAN HORN       59 TOC      26.41  -
14 ROLFFS S. PINKERTON       59 NCMS     26.45  -
15 JAMES MURFF               56 CFCC     26.50  -
16 JOSEPH M. LAMMERT         58 GOST     27.40  -
17 JEFFRY H GALPER           56 VERM     27.50  -
18 JOHN S. PENN              55 GOST     27.65  -
19 PETER MICHEL              55 BLS      27.77  -
20 TRENT D. TOENSING         59 NEM      28.66  -
21 JAMES MOORE               58 ORM      29.34  -
22 BOB HOPKINS               55 GSM      29.75  -
23 MARTIN O'TOOLE            58 LAKE     31.45  -
24 BILL MCCLUNG              59 GAJA     32.05  -
25 RICHARD D. HUGHES         55 GRIN     34.28  -
 
Men 100  Free 
Sponsor: IMAGE BUILDERS/ROWLAND PRINTING    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 TIMOTHY GARTON            55 UNAT     50.57 11
 2 JACK LANCE                55 WCM      55.22  9
 3 MIKE FRESHLEY             57 SDSM     55.37  8
 4 PAUL A. CHAFFEE           55 MICH     56.37  7
 5 RAV E. ELLIS              55 MINN     56.58  6
 6 DAN T. WILLERT            55 GOST     56.98  5
 7 CHARLES H RAVEN           59 TOC      57.23  4
 8 JAMES KRUEGER             59 TOC      58.03  3
 9 WILLIAM G. VAN HORN       59 TOC      58.10  2
10 JEFFRY H GALPER           56 VERM     59.29  1
11 JAMES MURFF               56 CFCC   1:00.61  -
12 THOMAS J. OLANDER         56 GOST   1:00.76  -
13 JAMES E. ELDER            55 TOC    1:00.86  -
14 ROLFFS S. PINKERTON       59 NCMS   1:00.91  -
15 BOB HOPKINS               55 GSM    1:01.64  -
16 JAMES MOORE               58 ORM    1:03.70  -
17 JOHN S. PENN              55 GOST   1:04.36  -
18 MARTIN O'TOOLE            58 LAKE   1:13.29  -
 
Men 200  Free 
Sponsor: BAKER HILL, INC                    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 TIMOTHY GARTON            55 UNAT   1:52.90 11
 2 ED CAZALETT               55 TOC    1:59.37  9
 3 JACK SCHILTZ              55 VMST   2:06.23  8
 4 MIKE WAKE                 56 BERT   2:07.65  7
 5 WILLIAM G. VAN HORN       59 TOC    2:08.38  6
 6 DAN T. WILLERT            55 GOST   2:08.46  5
 7 CHARLES H RAVEN           59 TOC    2:10.61  4
 8 PAUL A. CHAFFEE           55 MICH   2:11.42  3
 9 JEFFRY H GALPER           56 VERM   2:15.29  2
10 ALAN SOMERS               56 GRIN   2:15.72  1
11 ALAN H. BECKER            55 WMAC   2:21.00  -
12 RICHARD S. MONAHAN        56 EMP    2:27.87  -
13 JOHN C TOBIN              55 RMM    2:30.91  -
14 TOM M. WOODS              55 MOVY   2:37.69  -
 
Men 500  Free 
Sponsor: "INDY 500" CRAWFISH MASTERS        
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 SANDY GALLETLY            55 SCAQ   5:27.64 11
 2 ED CAZALETT               55 TOC    5:31.51  9
 3 WILLIAM G. VAN HORN       59 TOC    5:53.19  8
 4 CHARLES H RAVEN           59 TOC    5:53.82  7
 5 DAN T. WILLERT            55 GOST   6:04.69  6
 6 WARNER F. BRUNDAGE        55 VMST   6:07.58  5
 7 JOSEPH R. WALKER          56 SNM    6:14.09  4
 8 DAVID GIFFORD             57 DLNM   6:18.37  3
 9 RICHARD S. MONAHAN        56 EMP    6:22.30  2
10 TOM M. WOODS              55 MOVY   7:05.26  1
11 DIETER H. KULICKE         57 IM     7:19.79  -
 
Men 1000  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 MIKE WAKE                 56 BERT  12:18.70 11
 2 DAN T. WILLERT            55 GOST  12:37.04  9
 3 MEL GOLDSTEIN             59 GRIN  12:51.60  8
 4 ALAN SOMERS               56 GRIN  12:55.41  7
 5 GEORGE QUIGLEY            57 GRIN  12:59.44  6
 6 PAUL A. CHAFFEE           55 MICH  13:39.95  5
 
Men 1650  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 SANDY GALLETLY            55 SCAQ  19:01.25 11
 2 CHARLES H RAVEN           59 TOC   20:33.02  9
 3 WILLIAM G. VAN HORN       59 TOC   20:36.58  8
 4 JOSEPH R. WALKER          56 SNM   22:06.52  7
 5 RICHARD S. MONAHAN        56 EMP   22:10.62  6
 6 ALAN H. BECKER            55 WMAC  22:42.85  5
 7 JOHN C TOBIN              55 RMM   24:12.88  4
 8 TOM M. WOODS              55 MOVY  24:44.44  3
 
Men 50  Back 
Sponsor: CIRCLE CITY SWIMWEAR               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 FRANS D. NELSON           55 SNM      29.09 11
 2 ORRIN NORDSTROM           57 GOST     30.78  9
 3 RICK EVANS                56 SDSM     31.09  8
 4 ROLFFS S. PINKERTON       59 NCMS     31.76  7
 5 JOSEPH M. LAMMERT         58 GOST     32.45  6
 6 GEORGE QUIGLEY            57 GRIN     32.57  5
 7 THOMAS J. OLANDER         56 GOST     35.56  4
 8 JOHN S. PENN              55 GOST     35.72  3
 9 RICHARD S. MONAHAN        56 EMP      38.79  2
 
Men 100  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 HUGH J. RODDIN            56 MICH   1:07.25 11
 2 GEORGE QUIGLEY            57 GRIN   1:09.18  9
 3 RICK EVANS                56 SDSM   1:09.22  8
 4 ROLFFS S. PINKERTON       59 NCMS   1:10.70  7
 5 GEORGE R. WINTER          55 IM     1:14.23  6
 6 JOHN C TOBIN              55 RMM    1:20.94  5
 7 RICHARD S. MONAHAN        56 EMP    1:22.94  4
 8 THOMAS N. TRIPP           55 GOST   1:25.83  3
 9 MICHAEL MCNAMEE           56 SLAM   1:55.51  2
 
Men 200  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ED CAZALETT               55 TOC    2:15.33 11
 2 HUGH J. RODDIN            56 MICH   2:27.52  9
 3 GEORGE QUIGLEY            57 GRIN   2:32.85  8
 4 RICK EVANS                56 SDSM   2:35.55  7
 5 BOB HOPKINS               55 GSM    2:36.40  6
 6 ROLFFS S. PINKERTON       59 NCMS   2:37.12  5
 7 GEORGE R. WINTER          55 IM     2:43.95  4
 8 JOHN C TOBIN              55 RMM    2:56.83  3
 9 RICHARD S. MONAHAN        56 EMP    3:01.99  2
10 MICHAEL MCNAMEE           56 SLAM   4:27.33  1
 
Men 50  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JACK SCHILTZ              55 VMST     31.26 11
 2 FRANS D. NELSON           55 SNM      32.03  9
 3 JACK LANCE                55 WCM      32.65  8
 4 PETER MICHEL              55 BLS      32.69  7
 5 MIKE FRESHLEY             57 SDSM     32.87  6
 6 JAMES KRUEGER             59 TOC      33.45  5
 7 KARL E. WIEDAMANN         59 GOST     33.71  4
 8 WARNER F. BRUNDAGE        55 VMST     33.73  3
 9 DICK W. POMEROY           55 WCM      33.89  2
10 JIM E. PERILMAN           59 UNAT     34.48  1
11 JOSEPH M. LAMMERT         58 GOST     34.79  -
12 EDWARD H. GAULRAPP        55 VMST     35.14  -
13 JAMES MURFF               56 CFCC     35.93  -
14 JOSEPH R. WALKER          56 SNM      37.11  -
15 BILL MCCLUNG              59 GAJA     37.27  -
15 DIETER H. KULICKE         57 IM       37.27  -
17 MICHAEL MCNAMEE           56 SLAM     42.51  -
 - JAMES MOORE               58 ORM         DQ  -
 
Men 100  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JACK SCHILTZ              55 VMST   1:08.71 11
 2 JACK LANCE                55 WCM    1:11.11  9
 3 PETER MICHEL              55 BLS    1:12.11  8
 4 MIKE FRESHLEY             57 SDSM   1:12.36  7
 5 DICK W. POMEROY           55 WCM    1:12.42  6
 6 WARNER F. BRUNDAGE        55 VMST   1:14.12  5
 7 JOHN C. STOVER            56 MICH   1:14.21  4
 8 MIKE WAKE                 56 BERT   1:15.38  3
 9 JIM E. PERILMAN           59 UNAT   1:15.57  2
10 KARL E. WIEDAMANN         59 GOST   1:15.86  1
11 EDWARD H. GAULRAPP        55 VMST   1:15.97  -
12 JOSEPH R. WALKER          56 SNM    1:18.47  -
13 JAMES MURFF               56 CFCC   1:19.49  -
14 TIMOTHY K. NORLING        56 IM     1:21.45  -
15 BILL MCCLUNG              59 GAJA   1:22.60  -
16 DIETER H. KULICKE         57 IM     1:23.01  -
17 MARTIN O'TOOLE            58 LAKE   1:26.49  -
 
Men 200  Breast 
Sponsor: UNITED SOLIDEAL COMPANY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JACK SCHILTZ              55 VMST   2:33.17 11
 2 DICK W. POMEROY           55 WCM    2:35.30  9
 3 MIKE FRESHLEY             57 SDSM   2:38.90  8
 4 JACK LANCE                55 WCM    2:39.52  7
 5 MIKE WAKE                 56 BERT   2:40.66  6
 6 WARNER F. BRUNDAGE        55 VMST   2:41.86  5
 7 PETER MICHEL              55 BLS    2:45.11  4
 8 JOHN C. STOVER            56 MICH   2:46.72  3
 9 JOSEPH R. WALKER          56 SNM    2:48.61  2
10 EDWARD H. GAULRAPP        55 VMST   2:49.55  1
11 KARL E. WIEDAMANN         59 GOST   2:52.76  -
12 DAVID GIFFORD             57 DLNM   2:53.39  -
13 ANDY BARRY                55 IM     2:54.29  -
14 TIM TIMKEN                59 TOC    2:56.40  -
15 JAMES MURFF               56 CFCC   2:56.43  -
16 JIM E. PERILMAN           59 UNAT   2:57.40  -
17 DIETER H. KULICKE         57 IM     3:06.90  -
18 BILL MCCLUNG              59 GAJA   3:14.06  -
 
Men 50  Fly 
Sponsor: CHURCH, CHURCH, HITTLE & ANTRIM    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JAMES E. ELDER            55 TOC      25.59 11
 2 RAV E. ELLIS              55 MINN     26.56  9
 3 BRYAN F. RATHKE           55 GRIN     27.01  8
 4 FRANS D. NELSON           55 SNM      27.67  7
 5 ORRIN NORDSTROM           57 GOST     27.98  6
 6 PETER STRAKA              55 UWO      28.22  5
 7 JOSEPH M. LAMMERT         58 GOST     28.43  4
 8 JAMES KRUEGER             59 TOC      28.86  3
 9 THOMAS J. OLANDER         56 GOST     28.89  2
10 CHARLES H RAVEN           59 TOC      29.57  1
11 JEFFRY H GALPER           56 VERM     29.69  -
12 ALAN H. BECKER            55 WMAC     30.12  -
13 MIKE WAKE                 56 BERT     30.77  -
14 BEN WRIGHT                55 TAM      30.93  -
15 JIM E. PERILMAN           59 UNAT     31.14  -
16 JOHN S. PENN              55 GOST     31.22  -
17 THOMAS N. TRIPP           55 GOST     31.45  -
18 ROBERT BR WILLIAMS        59 GOST     32.60  -
19 JOHN C TOBIN              55 RMM      33.29  -
 
Men 100  Fly 
Sponsor: ANONYMOUS                          
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 TIMOTHY GARTON            55 UNAT     58.77 11
 2 JAMES E. ELDER            55 TOC      59.62  9
 3 RAV E. ELLIS              55 MINN   1:02.07  8
 4 HUGH J. RODDIN            56 MICH   1:04.30  7
 5 PETER STRAKA              55 UWO    1:04.50  6
 6 TIM TIMKEN                59 TOC    1:06.73  5
 7 JEFFRY H GALPER           56 VERM   1:07.02  4
 8 EDWARD H. GAULRAPP        55 VMST   1:11.43  3
 9 ALAN H. BECKER            55 WMAC   1:17.07  2
 - MIKE WAKE                 56 BERT        DQ  -
 
Men 200  Fly 
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 HUGH J. RODDIN            56 MICH   2:25.50 11
 2 JAMES E. ELDER            55 TOC    2:30.14  9
 3 TIM TIMKEN                59 TOC    2:33.37  8
 4 JEFFRY H GALPER           56 VERM   2:34.81  7
 5 PETER STRAKA              55 UWO    2:42.00  6
 6 EDWARD H. GAULRAPP        55 VMST   2:49.89  5
 7 JOHN C. STOVER            56 MICH   2:50.91  4
 8 ALAN H. BECKER            55 WMAC   2:52.33  3
 9 JIM E. PERILMAN           59 UNAT   2:55.04  2
10 DAVID GIFFORD             57 DLNM   3:00.38  1
11 ROBERT BR WILLIAMS        59 GOST   3:13.22  -
 
Men 100  IM
Sponsor: CIRCLE CITY SWIMWEAR               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 TIMOTHY GARTON            55 UNAT     58.79 11
 2 JAMES E. ELDER            55 TOC    1:01.84  9
 3 ED CAZALETT               55 TOC    1:02.30  8
 4 JACK SCHILTZ              55 VMST   1:02.63  7
 5 RAV E. ELLIS              55 MINN   1:04.23  6
 6 JACK LANCE                55 WCM    1:05.22  5
 7 MIKE FRESHLEY             57 SDSM   1:05.38  4
 8 ORRIN NORDSTROM           57 GOST   1:05.74  3
 9 RICK EVANS                56 SDSM   1:07.91  2
10 WARNER F. BRUNDAGE        55 VMST   1:08.63  1
11 JAMES MURFF               56 CFCC   1:09.46  -
12 PETER MICHEL              55 BLS    1:10.61  -
13 GEORGE QUIGLEY            57 GRIN   1:11.03  -
14 BOB HOPKINS               55 GSM    1:11.14  -
15 THOMAS J. OLANDER         56 GOST   1:13.48  -
16 DIETER H. KULICKE         57 IM     1:20.37  -
17 TRENT D. TOENSING         59 NEM    1:20.47  -
18 BILL MCCLUNG              59 GAJA   1:23.54  -
19 TIMOTHY K. NORLING        56 IM     1:23.81  -
 
Men 200  IM
Sponsor: TIM & KAREN LODGE                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 TIMOTHY GARTON            55 UNAT   2:09.92 11
 2 ED CAZALETT               55 TOC    2:17.95  9
 3 SANDY GALLETLY            55 SCAQ   2:22.75  8
 4 MIKE FRESHLEY             57 SDSM   2:24.36  7
 5 HUGH J. RODDIN            56 MICH   2:28.37  6
 6 WARNER F. BRUNDAGE        55 VMST   2:29.38  5
 7 RICK EVANS                56 SDSM   2:30.06  4
 8 TIM TIMKEN                59 TOC    2:36.72  3
 9 DAVID GIFFORD             57 DLNM   2:37.60  2
10 BOB HOPKINS               55 GSM    2:40.37  1
11 ANDY BARRY                55 IM     2:42.97  -
12 GEORGE R. WINTER          55 IM     2:46.59  -
13 TIMOTHY K. NORLING        56 IM     3:05.02  -
 
Men 400  IM
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ED CAZALETT               55 TOC    4:59.85 11
 2 SANDY GALLETLY            55 SCAQ   5:05.87  9
 3 RICK EVANS                56 SDSM   5:31.89  8
 4 DAVID GIFFORD             57 DLNM   5:39.32  7
 5 TIM TIMKEN                59 TOC    5:41.42  6
 6 ANDY BARRY                55 IM     5:53.80  5
 7 GEORGE R. WINTER          55 IM     6:04.83  4
 8 EDWARD H. GAULRAPP        55 VMST   6:04.94  3
 9 JIM E. PERILMAN           59 UNAT   6:27.83  2
                                               
Sponsor #45Sponsor #14Sponsor #25Sponsor #29Sponsor #36
Sponsor #20Sponsor #50Sponsor #13Sponsor #33Sponsor #44Sponsor #51Sponsor #49
Sponsor #42Sponsor #43Sponsor #41Sponsor #35Sponsor #21Sponsor #52Sponsor #47