1998 Short Course Championships

Men's 50-54 Results

Men 50  Free 
Sponsor: BARBARA & LOWELL PINNEY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 RICHARD T. ABRAHAMS       53 RMM      22.07 11
 2 BRYAN J. BATEMAN          50 IM       22.72  9
 3 KEEFE LODWIG              54 NE       23.06  8
 4 ANDREW M MC PHERSON       51 DAM      23.10  7
 5 BOO GRANER GALLAS         50 SLUG     23.53  6
 6 JOHN ENTERLINE            51 MARY     24.09  5
 7 GLENN WOODSUM             51 ATAL     24.18  4
 8 JR, ROBERT RACHOR         50 UNAT     24.19  3
 9 RICHARD H. WOODROW        54 LOM      24.25  2
10 LARRY R. SLOAN            50 DCM      24.35  1
11 ROGER D JORGENSEN         50 IAMA     24.36  -
12 ROGERS JONES              50 GRIN     24.68  -
13 RANDY I BROWN             50 SMMM     24.80  -
14 MICHAEL G. SLENKER        51 C1776    24.90  -
15 GEORGE P. BOWERS          50 UCLA     24.91  -
16 GEORGE B. BROWN           50 VMST     25.00  -
17 PATRICK L. DWYER          50 GRIN     25.03  -
18 RICK D. MEYERHOFF         51 TAM      25.14  -
19 LARRY D. RINGER           50 GCMT     25.34  -
20 ROBERT SHAW               50 CFCC     25.37  -
21 DONALD L GALINE           52 SMMM     25.41  -
22 JAMES F. BLY              51 ARIZ     25.55  -
23 PAUL C. GRUENEBERGER      51 DCM      25.89  -
24 T.G. MEEHAN               51 WMAC     25.93  -
25 ROBERT V. RIORDAN         51 VMST     26.07  -
26 KENNETH A. SANDERS        50 ARIZ     26.20  -
27 KEN M. BURR               53 WCM      26.51  -
28 CHARLES B LEE             54 GRIN     26.67  -
29 CHARLES P. SPARR          51 ARIZ     26.97  -
30 EDWIN T. MCCOWAN          50 VMST     26.98  -
31 ALLAN C. CALDEMEYER       51 MICH     26.99  -
32 ERIC R. MILLER            51 VMST     27.03  -
33 JOHN O. QUANRUD           51 GAJA     27.10  -
33 CHARLES MENDENHALL        50 RW       27.10  -
35 THOMAS E. SPENCE          53 OH       27.40  -
36 LARRY KEATON              54 LAKE     27.55  -
37 THOMAS W. HERR            52 GCMT     28.15  -
38 VERN L. FULLER            50 ARIZ     28.80  -
39 BRUCE K. MC RAE           50 MINN     29.17  -
40 WOOF KURTZMAN             52 STAN     31.44  -
41 JR, RUSS DESSERICH        54 GRIN     32.38  -
42 OWEN JOHNSON              52 GRIN     40.94  -
 
Men 100  Free 
Sponsor: IMAGE BUILDERS/ROWLAND PRINTING    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 RICHARD T. ABRAHAMS       53 RMM      48.80 11
 2 KEEFE LODWIG              54 NE       49.87  9
 3 BRYAN J. BATEMAN          50 IM       49.96  8
 4 BOO GRANER GALLAS         50 SLUG     51.33  7
 5 TIM A. BIRNIE             52 TOC      51.91  6
 6 HUGH T. WILDER            50 DAM      52.51  5
 7 PAUL MC CORMICK           51 RMM      52.52  4
 8 RICHARD H. WOODROW        54 LOM      52.80  3
 9 ANDREW M MC PHERSON       51 DAM      52.83  2
10 GLENN WOODSUM             51 ATAL     52.97  1
11 THOMAS C. NORTH           50 SLAM     52.99  -
12 LARRY R. SLOAN            50 DCM      53.29  -
13 WILLIAM ABBOTT            51 RMM      53.49  -
14 ROGER D JORGENSEN         50 IAMA     53.88  -
15 DONALD L GALINE           52 SMMM     54.32  -
16 ROBERT SHAW               50 CFCC     54.93  -
17 GEORGE B. BROWN           50 VMST     55.07  -
18 GEORGE P. BOWERS          50 UCLA     55.11  -
19 RICK D. MEYERHOFF         51 TAM      55.65  -
20 PATRICK L. DWYER          50 GRIN     55.85  -
21 JAMES F. BLY              51 ARIZ     56.73  -
22 PAUL C. GRUENEBERGER      51 DCM      57.11  -
23 ROGER F. LEONARD          50 ANCM     58.73  -
24 HOP BAILEY                50 ARIZ     58.83  -
25 ROBERT V. RIORDAN         51 VMST     58.95  -
26 KEN M. BURR               53 WCM      59.09  -
27 JOHN O. QUANRUD           51 GAJA     59.55  -
27 THOMAS W. HERR            52 GCMT     59.55  -
29 ERIC R. MILLER            51 VMST   1:00.21  -
30 T.G. MEEHAN               51 WMAC   1:00.26  -
31 LARRY KEATON              54 LAKE   1:00.67  -
32 THOMAS E. SPENCE          53 OH     1:01.65  -
33 VERN L. FULLER            50 ARIZ   1:02.60  -
34 CHARLES P. SPARR          51 ARIZ   1:04.01  -
35 JACK WILEY                52 GRIN   1:07.30  -
36 WOOF KURTZMAN             52 STAN   1:13.75  -
37 OWEN JOHNSON              52 GRIN   1:37.70  -
 
Men 200  Free 
Sponsor: BAKER HILL, INC                    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 BRYAN J. BATEMAN          50 IM     1:52.07 11
 2 TIM A. BIRNIE             52 TOC    1:53.56  9
 3 PAUL MC CORMICK           51 RMM    1:54.84  8
 4 KEEFE LODWIG              54 NE     1:56.68  7
 5 BOO GRANER GALLAS         50 SLUG   1:56.87  6
 6 WILLIAM ABBOTT            51 RMM    1:57.47  5
 7 HUGH T. WILDER            50 DAM    1:58.50  4
 8 RICHARD T. ABRAHAMS       53 RMM    1:59.11  3
 9 ROGER D JORGENSEN         50 IAMA   1:59.71  2
10 GLENN WOODSUM             51 ATAL   1:59.77  1
11 LEO FRENCH                50 GRIN   2:00.42  -
12 RICHARD BURNS             54 TAM    2:01.72  -
13 GEORGE B. BROWN           50 VMST   2:01.99  -
14 THOMAS C. NORTH           50 SLAM   2:02.50  -
15 GEORGE P. BOWERS          50 UCLA   2:04.96  -
16 STEPHEN M. JOHNSON        50 OREG   2:05.77  -
17 DONALD L GALINE           52 SMMM   2:07.08  -
18 HOP BAILEY                50 ARIZ   2:07.70  -
19 RICHARD K. SMITH          52 GRIN   2:08.41  -
20 PAUL C. GRUENEBERGER      51 DCM    2:10.78  -
21 JOHN O. QUANRUD           51 GAJA   2:10.97  -
22 JAMES F. BLY              51 ARIZ   2:11.60  -
23 PHILLIP WHITTEN           54 ARIZ   2:11.87  -
24 KENNETH A FROST JR.       53 TAM    2:13.54  -
25 WILLIAM CERNY             50 TTEX   2:13.73  -
26 T.G. MEEHAN               51 WMAC   2:14.00  -
27 CHARLES B LEE             54 GRIN   2:14.95  -
28 KEN M. BURR               53 WCM    2:17.43  -
29 EDWIN T. MCCOWAN          50 VMST   2:17.98  -
30 PATRICK L. DWYER          50 GRIN   2:18.15  -
31 VERN L. FULLER            50 ARIZ   2:18.47  -
32 CHARLES P. SPARR          51 ARIZ   2:19.19  -
33 ALLAN C. CALDEMEYER       51 MICH   2:19.60  -
34 THOMAS E. SPENCE          53 OH     2:23.36  -
35 THEODORE WATHEN           51 LAKE   2:24.78  -
36 THOMAS W. HERR            52 GCMT   2:25.55  -
37 DAVID J. ABINERI          54 GOST   2:33.81  -
38 JERRY R. O'CONNELL        53 ORLM   2:36.65  -
 
Men 500  Free 
Sponsor: "INDY 500" CRAWFISH MASTERS        
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 PAUL MC CORMICK           51 RMM    5:11.73 11
 2 TIM A. BIRNIE             52 TOC    5:17.69  9
 3 LEO FRENCH                50 GRIN   5:20.92  8
 4 STEPHEN M. JOHNSON        50 OREG   5:22.72  7
 5 ROGER D JORGENSEN         50 IAMA   5:30.86  6
 6 HUGH T. WILDER            50 DAM    5:32.50  5
 7 JIM LAWRIE                51 SNM    5:35.33  4
 8 RICHARD K. SMITH          52 GRIN   5:48.00  3
 9 HOP BAILEY                50 ARIZ   5:51.23  2
10 JOHN O. QUANRUD           51 GAJA   5:57.95  1
11 JOHN M GRAHAM             52 CHMS   6:07.56  -
12 PAUL C. GRUENEBERGER      51 DCM    6:17.87  -
13 KEN M. BURR               53 WCM    6:20.59  -
14 CHARLES P. SPARR          51 ARIZ   6:32.64  -
15 LARRY KEATON              54 LAKE   6:37.64  -
16 JACK WILEY                52 GRIN   7:21.90  -
17 OWEN JOHNSON              52 GRIN   9:35.32  -
 
Men 1000  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 PAUL MC CORMICK           51 RMM   10:46.13 11
 2 ROGER D JORGENSEN         50 IAMA  11:35.64  9
 3 RICHARD K. SMITH          52 GRIN  12:02.04  8
 4 HOP BAILEY                50 ARIZ  12:12.79  7
 5 PAULO FIGUEIRADO          51 WH20  12:24.37  6
 6 JOHN M GRAHAM             52 CHMS  13:01.73  5
 7 KEN M. BURR               53 WCM   13:12.53  4
 8 DONALD J. KROEGER         54 MICH  13:13.82  3
 9 CHARLES P. SPARR          51 ARIZ  13:19.70  2
10 JACK WILEY                52 GRIN  13:49.59  1
11 LARRY KEATON              54 LAKE  14:07.48  -
12 BRUCE K. MC RAE           50 MINN  14:24.37  -
 - JERRY R. O'CONNELL        53 ORLM        DQ  -
 
Men 1650  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 LEO FRENCH                50 GRIN  18:42.01 11
 2 GEORGE F. WENDT           50 IM    18:47.97  9
 3 JIM LAWRIE                51 SNM   19:01.94  8
 4 STEPHEN M. JOHNSON        50 OREG  19:03.85  7
 5 WILLIAM CERNY             50 TTEX  19:15.17  6
 6 WILLIAM A HERZER          51 DCM   20:57.63  5
 7 MICHAEL MARKMAN           51 IM    21:47.20  4
 8 VERN L. FULLER            50 ARIZ  21:56.30  3
 9 BARRY DAYTON              52 IM    28:05.80  2
 
Men 50  Back 
Sponsor: CIRCLE CITY SWIMWEAR               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 DICK W. THOMAS            50 LAM      26.37 11
 2 HUGH T. WILDER            50 DAM      26.44  9
 3 TIM A. BIRNIE             52 TOC      26.82  8
 4 BOB KOLONKOWSKI           50 EMP      26.98  7
 5 BRYAN J. BATEMAN          50 IM       26.99  6
 6 RICHARD BURNS             54 TAM      27.96  5
 7 JOHN ENTERLINE            51 MARY     28.74  4
 8 LARRY D. RINGER           50 GCMT     29.58  3
 9 DONALD L GALINE           52 SMMM     29.89  2
10 ROGERS JONES              50 GRIN     29.98  1
11 JAMES M. BEGLINGER        51 TOC      30.03  -
12 TOM H. SCHMIDT            50 GRIN     32.98  -
13 OZ OSBORNE                52 IM       35.70  -
14 WOOF KURTZMAN             52 STAN     41.66  -
 
Men 100  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 HUGH T. WILDER            50 DAM      57.28 11
 2 TIM A. BIRNIE             52 TOC      57.86  9
 3 DICK W. THOMAS            50 LAM      57.94  8
 4 BOB KOLONKOWSKI           50 EMP      59.89  7
 5 RICHARD BURNS             54 TAM    1:00.18  6
 6 LARRY D. RINGER           50 GCMT   1:05.11  5
 7 JAMES M. BEGLINGER        51 TOC    1:06.00  4
 8 ROGERS JONES              50 GRIN   1:06.39  3
 9 STEVEN R. HIGHLEY         51 DCM    1:06.93  2
10 DONALD L GALINE           52 SMMM   1:07.46  1
11 ROGER F. LEONARD          50 ANCM   1:08.15  -
12 KENNETH A. SANDERS        50 ARIZ   1:08.72  -
13 ROBERT SCOTT              51 GRIN   1:11.21  -
14 JOHN O. QUANRUD           51 GAJA   1:13.34  -
15 TOM H. SCHMIDT            50 GRIN   1:15.18  -
16 ERIC R. MILLER            51 VMST   1:15.97  -
17 HARRY P. DELONG           54 VMST   1:25.79  -
18 KEN HEUCK JR.             53 GOST   1:53.04  -
 
Men 200  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 HUGH T. WILDER            50 DAM    2:09.85 11
 2 TIM A. BIRNIE             52 TOC    2:10.36  9
 3 RICHARD BURNS             54 TAM    2:13.27  8
 4 BOB KOLONKOWSKI           50 EMP    2:14.34  7
 5 DICK W. THOMAS            50 LAM    2:15.34  6
 6 STEVEN R. HIGHLEY         51 DCM    2:21.03  5
 7 DONALD L GALINE           52 SMMM   2:26.07  4
 8 JAMES M. BEGLINGER        51 TOC    2:28.28  3
 9 ROGER F. LEONARD          50 ANCM   2:29.66  2
10 T.G. MEEHAN               51 WMAC   2:31.37  1
11 KENNETH A. SANDERS        50 ARIZ   2:32.93  -
12 JOHN O. QUANRUD           51 GAJA   2:33.34  -
13 JERRY R. O'CONNELL        53 ORLM   2:54.34  -
14 HARRY P. DELONG           54 VMST   3:06.65  -
15 OZ OSBORNE                52 IM     3:07.88  -
16 KEN HEUCK JR.             53 GOST   4:07.44  -
 
Men 50  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ROBERT STRAND             52 TOC      28.00 11
 2 DON W. MC KENZIE          50 SNM      28.26  9
 3 JOHN ENTERLINE            51 MARY     30.49  8
 4 SCOTT GUTHRIE             53 BRAT     30.57  7
 5 KENNETH A FROST JR.       53 TAM      30.72  6
 6 JR, ROBERT RACHOR         50 UNAT     31.20  5
 7 PETER A. ANDERSON         54 GRIN     31.47  4
 8 WILLIAM ABBOTT            51 RMM      31.57  3
 9 DENNIS SHIPPEY            52 H2O      31.71  2
10 PHILLIP WHITTEN           54 ARIZ     32.19  1
11 ROBERT SHAW               50 CFCC     32.74  -
12 JAMES GOODWIN             50 LAKE     32.79  -
13 CHARLES B LEE             54 GRIN     32.80  -
14 GEORGE B. BROWN           50 VMST     32.85  -
15 CHARLES MENDENHALL        50 RW       33.36  -
16 DAVID J. ABINERI          54 GOST     33.57  -
17 GEORGE DODGE              53 CHMS     34.31  -
17 LARRY HUNT                50 CHMS     34.31  -
19 HOWARD M. HARRIS          53 SLAM     34.68  -
20 ROBERT V. RIORDAN         51 VMST     34.72  -
21 WILLIAM ADAMS             51 NIAG     34.75  -
22 EDWIN T. MCCOWAN          50 VMST     34.85  -
23 JR, RUSS DESSERICH        54 GRIN     37.57  -
24 JERRY R. O'CONNELL        53 ORLM     38.14  -
 - JOHN H. SWAIM             53 GCMT        DQ  -
 
Men 100  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 DON W. MC KENZIE          50 SNM    1:01.02 11
 2 ROBERT STRAND             52 TOC    1:01.95  9
 3 KENNETH A FROST JR.       53 TAM    1:07.39  8
 4 WILLIAM ABBOTT            51 RMM    1:07.80  7
 5 DENNIS SHIPPEY            52 H2O    1:09.06  5.50
 5 SCOTT GUTHRIE             53 BRAT   1:09.06  5.50
 7 GEORGE B. BROWN           50 VMST   1:09.69  4
 8 JOHN ENTERLINE            51 MARY   1:09.72  3
 9 PHILLIP WHITTEN           54 ARIZ   1:10.22  2
10 JR, ROBERT RACHOR         50 UNAT   1:10.61  1
11 PETER A. ANDERSON         54 GRIN   1:12.11  -
12 ROBERT SHAW               50 CFCC   1:12.39  -
13 CONNER BAILEY             51 AMS    1:13.37  -
14 ROBERT SCOTT              51 GRIN   1:13.86  -
15 CHARLES B LEE             54 GRIN   1:15.44  -
16 DAVID J. ABINERI          54 GOST   1:15.68  -
17 LARRY HUNT                50 CHMS   1:16.10  -
18 WILLIAM ADAMS             51 NIAG   1:16.30  -
19 JIM LAWRIE                51 SNM    1:16.34  -
20 HOWARD M. HARRIS          53 SLAM   1:16.42  -
21 ROBERT V. RIORDAN         51 VMST   1:16.55  -
22 CHARLES MENDENHALL        50 RW     1:17.53  -
23 GEORGE DODGE              53 CHMS   1:17.77  -
24 WES G. ARCHIABLE          54 GOST   1:25.17  -
25 JOHN H. SWAIM             53 GCMT   1:25.76  -
26 JR, RUSS DESSERICH        54 GRIN   1:30.16  -
27 KEN HEUCK JR.             53 GOST   1:31.01  -
28 RANDALL R. DU FOUR        51 LAKE   1:32.61  -
 
Men 200  Breast 
Sponsor: UNITED SOLIDEAL COMPANY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ROBERT STRAND             52 TOC    2:18.50 11
 2 DON W. MC KENZIE          50 SNM    2:23.24  9
 3 GEORGE F. WENDT           50 IM     2:27.71  8
 4 KENNETH A FROST JR.       53 TAM    2:32.34  7
 5 GEORGE B. BROWN           50 VMST   2:35.27  6
 6 PHILLIP WHITTEN           54 ARIZ   2:35.75  5
 7 CONNER BAILEY             51 AMS    2:39.10  4
 8 DENNIS SHIPPEY            52 H2O    2:40.05  3
 9 DOUGLAS K. MILLER         51 SLAM   2:40.26  2
10 ROBERT SHAW               50 CFCC   2:43.70  1
11 CHARLES B LEE             54 GRIN   2:46.21  -
12 LARRY HUNT                50 CHMS   2:50.64  -
13 JERRY R. O'CONNELL        53 ORLM   3:11.69  -
14 WES G. ARCHIABLE          54 GOST   3:23.41  -
15 KEN HEUCK JR.             53 GOST   3:27.45  -
16 JR, RUSS DESSERICH        54 GRIN   3:28.87  -
 
Men 50  Fly 
Sponsor: CHURCH, CHURCH, HITTLE & ANTRIM    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 RICHARD T. ABRAHAMS       53 RMM      24.71 11
 2 KEEFE LODWIG              54 NE       25.17  9
 3 BRYAN J. BATEMAN          50 IM       25.34  8
 4 DICK W. THOMAS            50 LAM      25.65  7
 5 BOO GRANER GALLAS         50 SLUG     25.68  6
 6 MICHAEL G. SLENKER        51 C1776    26.20  5
 7 RICHARD H. WOODROW        54 LOM      26.35  4
 8 BOB KOLONKOWSKI           50 EMP      26.40  3
 9 RANDY I BROWN             50 SMMM     26.65  2
10 THOMAS C. NORTH           50 SLAM     26.75  1
11 ROGERS JONES              50 GRIN     26.77  -
12 LARRY R. SLOAN            50 DCM      26.83  -
13 DOUGLAS K. MILLER         51 SLAM     27.07  -
14 RICHARD BURNS             54 TAM      27.28  -
15 PAUL MC CORMICK           51 RMM      27.38  -
16 JAMES F. BLY              51 ARIZ     27.49  -
17 JAMES M. BEGLINGER        51 TOC      27.70  -
18 GEORGE P. BOWERS          50 UCLA     27.89  -
19 STEPHEN M. JOHNSON        50 OREG     28.02  -
20 ROBERT SHAW               50 CFCC     28.04  -
21 LARRY D. RINGER           50 GCMT     28.29  -
21 WILLIAM A HERZER          51 DCM      28.29  -
23 RICK D. MEYERHOFF         51 TAM      28.41  -
24 ERIC R. MILLER            51 VMST     29.17  -
25 GLENN H. HUBBUCH          53 LAKE     29.42  -
26 PATRICK L. DWYER          50 GRIN     29.43  -
27 ALLAN C. CALDEMEYER       51 MICH     29.67  -
28 KEN M. BURR               53 WCM      30.45  -
29 HOWARD M. HARRIS          53 SLAM     31.60  -
30 OZ OSBORNE                52 IM       31.61  -
31 BRUCE K. MC RAE           50 MINN     33.41  -
32 RANDALL R. DU FOUR        51 LAKE     35.21  -
 
Men 100  Fly 
Sponsor: ANONYMOUS                          
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 RICHARD T. ABRAHAMS       53 RMM      54.48 11
 2 BOO GRANER GALLAS         50 SLUG     55.99  9
 3 ANDREW M MC PHERSON       51 DAM      57.42  8
 4 WILLIAM ABBOTT            51 RMM      59.00  7
 5 DICK W. THOMAS            50 LAM      59.28  6
 6 ROGERS JONES              50 GRIN     59.85  5
 7 RANDY I BROWN             50 SMMM     59.93  4
 8 RICHARD H. WOODROW        54 LOM    1:00.73  3
 9 MICHAEL G. SLENKER        51 C1776  1:01.85  2
10 THOMAS C. NORTH           50 SLAM   1:02.08  1
11 JAMES F. BLY              51 ARIZ   1:02.97  -
12 STEPHEN M. JOHNSON        50 OREG   1:03.60  -
13 GEORGE P. BOWERS          50 UCLA   1:04.13  -
14 PAULO FIGUEIRADO          51 WH20   1:06.78  -
15 WILLIAM A HERZER          51 DCM    1:07.05  -
16 STEVEN R. HIGHLEY         51 DCM    1:07.53  -
17 DENNIS SHIPPEY            52 H2O    1:07.54  -
18 RICK D. MEYERHOFF         51 TAM    1:11.36  -
19 ERIC R. MILLER            51 VMST   1:12.64  -
20 KEN HEUCK JR.             53 GOST   1:23.93  -
 
Men 200  Fly 
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 BOO GRANER GALLAS         50 SLUG   2:05.32 11
 2 BOB KOLONKOWSKI           50 EMP    2:14.05  9
 3 DOUGLAS K. MILLER         51 SLAM   2:15.89  8
 4 RANDY I BROWN             50 SMMM   2:24.42  7
 5 RICHARD K. SMITH          52 GRIN   2:37.80  6
 6 WILLIAM A HERZER          51 DCM    2:38.55  5
 7 JOHN M GRAHAM             52 CHMS   2:45.06  4
 8 JAMES F. BLY              51 ARIZ   2:53.38  3
 9 JIM LAWRIE                51 SNM    2:53.61  2
10 KEN HEUCK JR.             53 GOST   3:13.49  1
11 FRANK P. BONGIORNO        53 MICH   3:15.89  -
 
Men 100  IM
Sponsor: CIRCLE CITY SWIMWEAR               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ROBERT STRAND             52 TOC      56.70 11
 2 ANDREW M MC PHERSON       51 DAM      58.59  9
 3 RICHARD T. ABRAHAMS       53 RMM      59.56  8
 4 DICK W. THOMAS            50 LAM    1:00.42  7
 5 THOMAS C. NORTH           50 SLAM   1:01.87  6
 6 MICHAEL G. SLENKER        51 C1776  1:01.98  5
 7 RANDY I BROWN             50 SMMM   1:02.77  4
 8 JR, ROBERT RACHOR         50 UNAT   1:02.84  3
 9 JOHN ENTERLINE            51 MARY   1:02.88  2
10 RICHARD BURNS             54 TAM    1:02.97  1
11 DOUGLAS K. MILLER         51 SLAM   1:02.99  -
12 DENNIS SHIPPEY            52 H2O    1:03.74  -
13 JAMES M. BEGLINGER        51 TOC    1:03.99  -
14 GEORGE P. BOWERS          50 UCLA   1:04.29  -
15 ROGERS JONES              50 GRIN   1:04.54  -
16 KENNETH A FROST JR.       53 TAM    1:04.57  -
17 PHILLIP WHITTEN           54 ARIZ   1:05.46  -
18 LARRY D. RINGER           50 GCMT   1:06.36  -
19 PATRICK L. DWYER          50 GRIN   1:06.65  -
20 ROGER F. LEONARD          50 ANCM   1:07.84  -
21 CHARLES B LEE             54 GRIN   1:08.02  -
22 KENNETH A. SANDERS        50 ARIZ   1:08.39  -
23 RICHARD K. SMITH          52 GRIN   1:10.21  -
24 CHARLES MENDENHALL        50 RW     1:11.83  -
25 LARRY HUNT                50 CHMS   1:12.50  -
26 JERRY R. O'CONNELL        53 ORLM   1:17.96  -
27 HARRY P. DELONG           54 VMST   1:19.74  -
 - JOHN H. SWAIM             53 GCMT        DQ  -
 
Men 200  IM
Sponsor: TIM & KAREN LODGE                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ROBERT STRAND             52 TOC    2:07.80 11
 2 ANDREW M MC PHERSON       51 DAM    2:13.21  9
 3 GEORGE F. WENDT           50 IM     2:14.56  8
 4 WILLIAM ABBOTT            51 RMM    2:16.38  7
 5 THOMAS C. NORTH           50 SLAM   2:17.34  6
 6 DOUGLAS K. MILLER         51 SLAM   2:17.96  5
 7 JAMES M. BEGLINGER        51 TOC    2:22.92  4
 8 HOP BAILEY                50 ARIZ   2:25.25  3
 9 JIM LAWRIE                51 SNM    2:26.02  2
10 CONNER BAILEY             51 AMS    2:27.14  1
11 WILLIAM A HERZER          51 DCM    2:27.39  -
12 STEVEN R. HIGHLEY         51 DCM    2:27.76  -
13 ROBERT SCOTT              51 GRIN   2:29.80  -
14 DENNIS SHIPPEY            52 H2O    2:30.05  -
15 ROGER F. LEONARD          50 ANCM   2:31.64  -
16 PAULO FIGUEIRADO          51 WH20   2:34.94  -
17 JOHN M GRAHAM             52 CHMS   2:35.14  -
18 LARRY HUNT                50 CHMS   2:39.50  -
19 GEORGE DODGE              53 CHMS   2:45.46  -
20 FRANK P. BONGIORNO        53 MICH   3:01.09  -
21 RANDALL R. DU FOUR        51 LAKE   3:27.82  -
 
Men 400  IM
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 GEORGE F. WENDT           50 IM     4:47.60 11
 2 ROGER D JORGENSEN         50 IAMA   5:00.28  9
 3 JIM LAWRIE                51 SNM    5:11.71  8
 4 RICHARD K. SMITH          52 GRIN   5:13.22  7
 5 HOP BAILEY                50 ARIZ   5:14.68  6
 6 WILLIAM CERNY             50 TTEX   5:17.16  5
 7 CONNER BAILEY             51 AMS    5:20.57  4
 8 WILLIAM A HERZER          51 DCM    5:25.36  3
 9 ROGER F. LEONARD          50 ANCM   5:27.05  2
10 ROBERT SCOTT              51 GRIN   5:34.32  1
11 JOHN M GRAHAM             52 CHMS   5:38.03  -
12 PAULO FIGUEIRADO          51 WH20   5:41.93  -
13 GEORGE DODGE              53 CHMS   5:46.16  -
14 LARRY HUNT                50 CHMS   5:47.96  -
15 THEODORE WATHEN           51 LAKE   6:02.18  -
                                               
Sponsor #52Sponsor #42Sponsor #43Sponsor #25Sponsor #35
Sponsor #50Sponsor #13Sponsor #49Sponsor #47Sponsor #20Sponsor #29Sponsor #14
Sponsor #21Sponsor #41Sponsor #45Sponsor #36Sponsor #33Sponsor #51Sponsor #44