1998 Short Course Championships

Men's 45-49 Results

Men 50  Free 
Sponsor: BARBARA & LOWELL PINNEY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JOEL M. STAGER            45 GRIN     23.12 11
 2 RANDY SIMONS              49 GOST     23.28  9
 3 ROBERT WHITLEY            48 SLUG     23.30  8
 4 EDWARD BELL               45 CHMS     23.62  7
 5 STEVE HECK                48 CRAW     23.70  6
 6 BRAD V. PENCE             46 USF      23.72  5
 7 STEPHEN ALEXANDER         45 IM       23.73  4
 8 RALPH S. BOVARD           45 ARIZ     23.78  3
 9 CARY E. KENT              46 WCM      23.79  2
10 STEVE SHIPPEY             47 IAMA     23.89  1
11 ROBERT SINSHEIMER         48 OH       24.32  -
12 GENE E. HART              45 WCM      24.43  -
13 TODD A BRYAN              47 RMM      24.45  -
14 BRUCE H. KESWICK          46 GOST     24.47  -
15 JULES DEGIULIO            45 OREG     24.48  -
16 STEVEN P. LINTZ           47 SNM      24.49  -
16 DAVID C. AHLMAN           46 WCM      24.49  -
18 PETER D. GALVICH          47 GOLD     24.55  -
19 BILL P. GEISER            45 SWAM     24.68  -
19 GARY A. BASTIE            47 SPM      24.68  -
21 ADRIAAN G. VAN DER PLAS   46 EMP      24.74  -
22 CHUCK A. OLSON            48 MICH     24.81  -
23 JR, JAMES ENTWISTLE       45 IAMA     24.85  -
24 RICHARD KITTEL            49 UT       24.89  -
25 ROBERT V. BROWN           45 GCMT     24.91  -
26 JOHN FITZGERALD           49 IM       24.99  -
27 LARRY R. LEMAIRE          45 GRIN     25.01  -
28 JACK(JOHN) SALVATORE      47 ARIZ     25.12  -
29 LAWRENCE E KIMBALL        47 MICH     25.30  -
30 CHUCK RELLER              46 UNAT     25.44  -
31 KURT MOEHLMANN            46 IM       25.45  -
32 DON C. FOREAKER           45 UMSC     25.49  -
33 RICARDO MARABLE           46 NIAG     25.50  -
34 CHARLES M. VAN DER HORST  46 NCMS     25.70  -
35 NICHOLAS GEARHART         46 IAMA     25.74  -
36 CRAIG BAUER               45 GRIN     25.78  -
37 ROB BASTIEN               45 CVM      25.86  -
38 MICHAEL D. LILLEENG       46 IM       25.92  -
39 STEVE WATERFILL           47 CHMS     26.02  -
40 PETER G. TOUMANOFF        48 WMAC     26.12  -
41 DAVID C. HARMON           48 ANCM     26.13  -
42 DANIEL L. JENKINS         46 GRIN     26.14  -
43 CHARLES A. LONSDORF       47 UNAT     26.45  -
44 WILLIAM H OLDS JR.        49 GRIN     26.52  -
45 CHARLES CARTER            46 LAKE     26.81  -
46 ROBERT C. JOYCE           49 GCMT     27.01  -
47 JOHN ANDERSON             47 IM       27.02  -
48 W. ROBB SULTZER           46 VMST     27.08  -
49 BILL D. REEDER            45 PNA      27.24  -
50 WILLIAM W. GOODELL        45 AAA      27.38  -
51 TIM VARNER                47 RMM      27.40  -
52 PATRICK L. CLASS          49 SNM      27.93  -
53 KENNETH CHERTOFF          47 EMP      36.59  -
 
Men 100  Free 
Sponsor: IMAGE BUILDERS/ROWLAND PRINTING    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 TOM PERRIN                47 GRIN     50.99 11
 2 ROBERT WHITLEY            48 SLUG     51.20  9
 3 EDWARD BELL               45 CHMS     51.48  8
 4 JOEL M. STAGER            45 GRIN     51.57  7
 5 LEONARD J. BROCKHAHN      47 MICH     51.77  6
 6 STEVE HECK                48 CRAW     51.79  5
 7 RALPH S. BOVARD           45 ARIZ     51.93  4
 8 STEVEN P. LINTZ           47 SNM      52.60  3
 9 CARY E. KENT              46 WCM      52.83  2
10 BILL P. GEISER            45 SWAM     53.20  1
11 CHUCK A. OLSON            48 MICH     53.40  -
12 TODD A BRYAN              47 RMM      53.44  -
13 RANDY SIMONS              49 GOST     53.51  -
14 STEVE SHIPPEY             47 IAMA     53.55  -
15 ROBERT SINSHEIMER         48 OH       53.64  -
16 DAVID C. AHLMAN           46 WCM      53.69  -
17 STEPHEN ALEXANDER         45 IM       53.79  -
18 PETER D. GALVICH          47 GOLD     53.80  -
19 ADRIAAN G. VAN DER PLAS   46 EMP      54.19  -
20 RICHARD KITTEL            49 UT       54.24  -
21 JULES DEGIULIO            45 OREG     54.38  -
22 DAVID C BRIGHT            45 NEM      54.40  -
22 DON C. FOREAKER           45 UMSC     54.40  -
24 TERRY A. SUTTON           45 GOST     54.48  -
25 DOUGLAS L. SMITH          46 UT       54.52  -
26 CHUCK RELLER              46 UNAT     54.96  -
27 ROBERT V. BROWN           45 GCMT     55.40  -
28 CHARLES M. VAN DER HORST  46 NCMS     55.81  -
28 JACK(JOHN) SALVATORE      47 ARIZ     55.81  -
30 MICHAEL D. LILLEENG       46 IM       55.96  -
31 CRAIG BAUER               45 GRIN     56.82  -
32 ROB BASTIEN               45 CVM      56.83  -
33 BILL VOGLER               48 IM       56.98  -
34 JR, JAMES ENTWISTLE       45 IAMA     57.04  -
35 NICHOLAS GEARHART         46 IAMA     57.16  -
36 DAVID C. HARMON           48 ANCM     57.25  -
37 JOHN W. KIN               48 VMST     57.44  -
38 PETER G. TOUMANOFF        48 WMAC     57.51  -
39 BILL D. REEDER            45 PNA      57.64  -
40 BRAD WOELFEL              48 GCMT     57.70  -
41 PATRICK L. CLASS          49 SNM      57.83  -
42 LAWRENCE E KIMBALL        47 MICH     58.09  -
43 DON SAGER                 47 GRIN     58.11  -
44 JIM MILLER                47 VMST     58.34  -
45 CHARLES A. LONSDORF       47 UNAT     58.79  -
46 WILLIAM H OLDS JR.        49 GRIN     58.86  -
47 W. ROBB SULTZER           46 VMST   1:00.58  -
48 JOHN ANDERSON             47 IM     1:00.99  -
49 TIM VARNER                47 RMM    1:01.01  -
50 WILLIAM W. GOODELL        45 AAA    1:01.75  -
51 JONATHAN L STEINER        47 TAM    1:02.17  -
52 DANIEL L. JENKINS         46 GRIN   1:02.22  -
53 EDWARD M SALTZMAN         47 GAJA   1:04.23  -
54 DAVID A. BURFORD          47 AKMS   1:09.42  -
55 KENNETH CHERTOFF          47 EMP    1:22.43  -
 
Men 200  Free 
Sponsor: BAKER HILL, INC                    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JIM MCCONICA              47 VAC    1:50.88 11
 2 FRED J SCHLICHER          49 NEM    1:51.03  9
 3 RANDY B. WILLIAMS         46 TOC    1:51.82  8
 4 MIKE B. SHERRILL          48 TOC    1:52.85  7
 5 TODD A BRYAN              47 RMM    1:52.95  6
 6 LEONARD J. BROCKHAHN      47 MICH   1:53.82  5
 7 ROBERT WHITLEY            48 SLUG   1:55.80  4
 8 J. NATHAN LEECH           49 C1776  1:56.08  3
 9 PHIL DODSON               45 IM     1:57.10  2
10 DON C. FOREAKER           45 UMSC   1:58.56  1
11 ROBERT SELTZER            47 NEM    1:58.66  -
12 RICHARD KITTEL            49 UT     1:58.69  -
13 BILL P. GEISER            45 SWAM   1:58.81  -
14 CARY E. KENT              46 WCM    1:58.83  -
15 CHUCK A. OLSON            48 MICH   1:58.99  -
16 WILLIAM REEVES            45 UT     1:59.25  -
17 JOEL M. STAGER            45 GRIN   1:59.26  -
18 TERRY A. SUTTON           45 GOST   2:00.70  -
19 CHUCK RELLER              46 UNAT   2:01.06  -
20 STEVE SHIPPEY             47 IAMA   2:01.36  -
21 JULES DEGIULIO            45 OREG   2:01.40  -
22 GRANT M. INMAN            46 MAM    2:01.81  -
23 PETER D. GALVICH          47 GOLD   2:02.74  -
24 ADRIAAN G. VAN DER PLAS   46 EMP    2:03.06  -
25 JIM FOX                   45 GRIN   2:03.40  -
26 DOUGLAS L. SMITH          46 UT     2:03.99  -
27 DAVID MINER               49 CRAW   2:04.04  -
28 DAVID C BRIGHT            45 NEM    2:04.59  -
29 STEVEN VAN NORT           46 LAPS   2:04.63  -
30 DAVID C. AHLMAN           46 WCM    2:04.77  -
31 ROB BASTIEN               45 CVM    2:05.04  -
32 PETER G. TOUMANOFF        48 WMAC   2:08.79  -
33 DANIEL WINTER             46 NIAG   2:09.34  -
34 DON SAGER                 47 GRIN   2:09.86  -
35 CHARLES M. VAN DER HORST  46 NCMS   2:10.72  -
36 DAVID C. HARMON           48 ANCM   2:10.92  -
37 WILLIAM H OLDS JR.        49 GRIN   2:11.98  -
38 JR, JAMES ENTWISTLE       45 IAMA   2:15.75  -
39 TERRENCE J LAUGHIN        47 ADMS   2:16.82  -
40 PATRICK L. CLASS          49 SNM    2:17.48  -
41 BRAD WOELFEL              48 GCMT   2:18.58  -
42 STEPHEN W. JUSTINGER      45 WMAC   2:19.59  -
43 JONATHAN L STEINER        47 TAM    2:20.46  -
 
Men 500  Free 
Sponsor: "INDY 500" CRAWFISH MASTERS        
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JIM MCCONICA              47 VAC    4:53.46 11
 2 TODD A BRYAN              47 RMM    4:56.48  9
 3 R. TOD SPIEKER            49 TOC    5:01.29  8
 4 MIKE B. SHERRILL          48 TOC    5:05.22  7
 5 LEONARD J. BROCKHAHN      47 MICH   5:11.53  6
 6 WILLIAM REEVES            45 UT     5:22.56  5
 7 DON C. FOREAKER           45 UMSC   5:26.15  4
 8 CARY E. KENT              46 WCM    5:29.10  3
 9 ROBERT SELTZER            47 NEM    5:31.96  2
10 ROB BASTIEN               45 CVM    5:32.05  1
11 DAVID C BRIGHT            45 NEM    5:34.55  -
12 CHUCK A. OLSON            48 MICH   5:35.39  -
13 CHUCK RELLER              46 UNAT   5:36.50  -
14 FRANK L THOMPSON          46 MICH   5:44.99  -
15 JIM FOX                   45 GRIN   5:46.26  -
16 BILL VOGLER               48 IM     5:50.18  -
17 CHARLES M. VAN DER HORST  46 NCMS   5:53.38  -
18 DON SAGER                 47 GRIN   5:53.58  -
19 THOMAS MESTER             46 CHMS   6:00.98  -
20 PATRICK L. CLASS          49 SNM    6:04.76  -
21 JONATHAN L STEINER        47 TAM    6:35.36  -
 
Men 1000  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 MIKE B. SHERRILL          48 TOC   10:28.76 11
 2 RANDY B. WILLIAMS         46 TOC   10:30.30  9
 3 R. TOD SPIEKER            49 TOC   10:32.96  8
 4 MAL JESTER                49 WCM   11:14.54  7
 5 FRANK L THOMPSON          46 MICH  11:16.61  6
 6 RALPH S. BOVARD           45 ARIZ  11:26.42  5
 7 PHIL DODSON               45 IM    11:26.45  4
 8 CARY E. KENT              46 WCM   11:27.07  3
 9 DON C. FOREAKER           45 UMSC  11:29.90  2
10 DAVID A. LEVINSON         48 RINC  11:40.64  1
11 JOHN FITZGERALD           49 IM    11:51.11  -
12 DON SAGER                 47 GRIN  11:59.07  -
13 GRANT M. INMAN            46 MAM   12:07.50  -
14 TERRENCE J LAUGHIN        47 ADMS  12:31.25  -
15 WILLIAM H OLDS JR.        49 GRIN  12:39.12  -
16 RICHARD A. SIDNER         49 GRIN  12:48.62  -
17 W. ROBB SULTZER           46 VMST  12:49.53  -
18 JAY OLSON                 48 WH20  14:09.06  -
19 DAVID A. BURFORD          47 AKMS  14:30.46  -
 - DAVID MINER               49 CRAW        DQ  -
 
Men 1650  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JIM MCCONICA              47 VAC   17:13.88 11
 2 TODD A BRYAN              47 RMM   17:19.86  9
 3 WILLIAM REEVES            45 UT    18:54.56  8
 4 TERRENCE J LEE            48 NCMS  19:12.83  7
 5 CHUCK RELLER              46 UNAT  19:20.89  6
 6 ROB BASTIEN               45 CVM   19:29.68  5
 7 STEVEN P. LINTZ           47 SNM   19:32.43  4
 8 STEPHEN W. JUSTINGER      45 WMAC  21:12.50  3
 9 JAMES W. KYTTA            46 GRIN  21:44.22  2
10 GEORGE D. JAY             47 RMM   22:20.11  1
 
Men 50  Back 
Sponsor: CIRCLE CITY SWIMWEAR               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 MARK D. PUGLIESE          45 DCRP     26.62 11
 2 GENE E. HART              45 WCM      27.07  9
 3 WILLIAM TINGLEY           47 LAKE     27.31  8
 4 JOHN FITZGERALD           49 IM       27.63  7
 5 STEVE HECK                48 CRAW     27.64  6
 6 J. NATHAN LEECH           49 C1776    27.88  5
 7 BILL P. GEISER            45 SWAM     28.49  4
 8 DAVID C BRIGHT            45 NEM      28.71  3
 9 KEVIN MCCORMACK           45 SWIM     29.33  2
10 RICHARD R. CHANEY         47 MICH     29.43  1
11 RICHARD KITTEL            49 UT       29.58  -
12 DAVID C. AHLMAN           46 WCM      29.59  -
13 STEVEN P. LINTZ           47 SNM      29.63  -
14 ROBERT SINSHEIMER         48 OH       29.64  -
15 BOB THOMAS                45 GRIN     29.89  -
16 DALE THOMPSON             48 GOST     31.29  -
17 JIM MILLER                47 VMST     32.27  -
 
Men 100  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 TOM PERRIN                47 GRIN     57.51 11
 2 BOB THOMAS                45 GRIN     58.40  9
 3 R. TOD SPIEKER            49 TOC      58.84  8
 4 MARK D. PUGLIESE          45 DCRP     59.52  6.50
 4 KURT MOEHLMANN            46 IM       59.52  6.50
 6 GENE E. HART              45 WCM      59.90  5
 7 WILLIAM TINGLEY           47 LAKE     59.98  4
 8 J. NATHAN LEECH           49 C1776  1:00.16  3
 9 JOHN FITZGERALD           49 IM     1:01.59  2
10 DAVID C BRIGHT            45 NEM    1:01.80  1
11 FRANK L THOMPSON          46 MICH   1:02.54  -
12 KEVIN MCCORMACK           45 SWIM   1:02.78  -
13 JON C. RYSDON             46 IM     1:03.52  -
14 RICHARD KITTEL            49 UT     1:03.88  -
15 RICHARD R. CHANEY         47 MICH   1:04.13  -
16 JAMES MULVIHILL           46 UMSC   1:05.80  -
17 DAVID C. AHLMAN           46 WCM    1:07.45  -
18 JIM MILLER                47 VMST   1:09.14  -
19 DALE THOMPSON             48 GOST   1:10.64  -
 
Men 200  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 BOB THOMAS                45 GRIN   2:06.20 11
 2 R. TOD SPIEKER            49 TOC    2:06.97  9
 3 KURT MOEHLMANN            46 IM     2:10.40  8
 4 TODD A BRYAN              47 RMM    2:10.74  7
 5 MARK D. PUGLIESE          45 DCRP   2:10.88  6
 6 J. NATHAN LEECH           49 C1776  2:13.87  5
 7 JON C. RYSDON             46 IM     2:14.37  4
 8 WILLIAM TINGLEY           47 LAKE   2:14.54  3
 9 DAVID C BRIGHT            45 NEM    2:14.58  2
10 JOHN FITZGERALD           49 IM     2:16.86  1
11 FRANK L THOMPSON          46 MICH   2:17.63  -
12 JAMES MULVIHILL           46 UMSC   2:19.31  -
13 RICHARD R. CHANEY         47 MICH   2:20.12  -
14 DOUGLAS L. SMITH          46 UT     2:21.40  -
15 RICHARD KITTEL            49 UT     2:24.59  -
16 DON C. FOREAKER           45 UMSC   2:26.88  -
17 ROBERT SINSHEIMER         48 OH     2:27.64  -
18 JAMES L FLANNERY          49 GRIN   2:35.78  -
19 NICHOLAS GEARHART         46 IAMA   2:36.15  -
20 BRAD WOELFEL              48 GCMT   2:36.61  -
21 JOHN M. COWING            49 MICH   2:40.07  -
22 DALE THOMPSON             48 GOST   2:42.68  -
23 TERRENCE J LAUGHIN        47 ADMS   2:49.97  -
 
Men 50  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 RALPH S. BOVARD           45 ARIZ     29.59 11
 2 MAL JESTER                49 WCM      30.08  9
 3 ROBERT WHITLEY            48 SLUG     30.35  8
 4 JIM CAPERS                46 BLS      30.50  7
 5 TERRENCE J LEE            48 NCMS     31.20  6
 6 JULES DEGIULIO            45 OREG     31.72  5
 7 GRANT M. INMAN            46 MAM      31.86  4
 8 STEVE SHIPPEY             47 IAMA     31.95  3
 9 ROBERT SELTZER            47 NEM      32.38  2
10 SCOTT SHIELDS             48 UT       32.47  1
11 STEVE HANSEN              46 MICH     32.55  -
12 RICHARD SWISHER           49 GRIN     32.81  -
13 BRAD V. PENCE             46 USF      32.99  -
14 MICHAEL D. LILLEENG       46 IM       33.38  -
15 ROBERT C. JOYCE           49 GCMT     33.69  -
16 RAY M WITTE               48 GOST     33.95  -
17 DANIEL L. JENKINS         46 GRIN     34.13  -
18 BILL D. REEDER            45 PNA      34.80  -
19 JR, JAMES ENTWISTLE       45 IAMA     34.89  -
20 WILLIAM W. GOODELL        45 AAA      34.97  -
21 JAMES W. KYTTA            46 GRIN     35.00  -
22 DAVID A. BURFORD          47 AKMS     38.13  -
23 JAY OLSON                 48 WH20     38.30  -
 
Men 100  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ROBERT WHITLEY            48 SLUG   1:03.39 11
 2 CLAY A. KOLAR             49 IM     1:04.76  9
 3 JIM CAPERS                46 BLS    1:04.90  8
 4 MAL JESTER                49 WCM    1:05.45  7
 5 RALPH S. BOVARD           45 ARIZ   1:06.29  6
 6 STEVEN E. HAUFLER         45 WCM    1:07.21  5
 7 TERRENCE J LEE            48 NCMS   1:08.70  4
 8 ROBERT SELTZER            47 NEM    1:08.71  3
 9 GARY A. BASTIE            47 SPM    1:08.99  2
10 PHILLIP M. BLY            45 GRIN   1:09.46  1
11 ROBERT C. JOYCE           49 GCMT   1:09.86  -
12 GRANT M. INMAN            46 MAM    1:09.87  -
13 JAMES MULVIHILL           46 UMSC   1:10.69  -
14 STEVE HANSEN              46 MICH   1:10.94  -
15 JULES DEGIULIO            45 OREG   1:11.03  -
16 LARRY R. LEMAIRE          45 GRIN   1:12.58  -
17 SCOTT SHIELDS             48 UT     1:13.25  -
18 RAY M WITTE               48 GOST   1:14.22  -
19 RICHARD SWISHER           49 GRIN   1:14.26  -
20 RICH HUBBARD              45 WMAC   1:14.90  -
21 WIL METZGER               47 GRIN   1:15.31  -
22 STEVE WATERFILL           47 CHMS   1:16.64  -
23 JAMES W. KYTTA            46 GRIN   1:17.07  -
24 ALLEN MARCUM              48 WILD   1:29.04  -
 
Men 200  Breast 
Sponsor: UNITED SOLIDEAL COMPANY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 BRUCE MALLETTE            45 NCMS   2:21.27 11
 2 ROBERT WHITLEY            48 SLUG   2:25.45  9
 3 CLAY A. KOLAR             49 IM     2:26.60  8
 4 MAL JESTER                49 WCM    2:27.54  7
 5 STEVEN E. HAUFLER         45 WCM    2:28.86  6
 6 ROBERT SELTZER            47 NEM    2:29.56  5
 7 RALPH S. BOVARD           45 ARIZ   2:30.47  4
 8 JAMES MULVIHILL           46 UMSC   2:31.80  3
 9 JIM CAPERS                46 BLS    2:32.46  2
10 TERRENCE J LEE            48 NCMS   2:33.92  1
11 DAVID A. LEVINSON         48 RINC   2:34.45  -
12 STEVE HANSEN              46 MICH   2:34.98  -
13 WIL METZGER               47 GRIN   2:47.61  -
14 SCOTT SHIELDS             48 UT     2:48.75  -
15 RAY M WITTE               48 GOST   2:50.93  -
16 JAMES W. KYTTA            46 GRIN   2:52.33  -
17 RICHARD SWISHER           49 GRIN   2:53.19  -
 
Men 50  Fly 
Sponsor: CHURCH, CHURCH, HITTLE & ANTRIM    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 BRUCE MALLETTE            45 NCMS     24.37 11
 2 TOM PERRIN                47 GRIN     24.63  9
 3 KEVIN MCCORMACK           45 SWIM     24.65  8
 4 BRAD V. PENCE             46 USF      24.93  7
 5 MARK D. PUGLIESE          45 DCRP     25.03  6
 6 FRED J SCHLICHER          49 NEM      25.28  5
 7 STEVE HECK                48 CRAW     25.55  4
 8 STEPHEN BOSTER            47 TTEX     25.77  3
 9 RANDY SIMONS              49 GOST     26.32  2
10 DAVID A. LEVINSON         48 RINC     26.49  1
11 BRUCE H. KESWICK          46 GOST     26.52  -
12 TERRY A. SUTTON           45 GOST     26.69  -
13 ROBERT SINSHEIMER         48 OH       26.70  -
14 JACK(JOHN) SALVATORE      47 ARIZ     26.71  -
15 GARY A. BASTIE            47 SPM      26.98  -
16 JOEL M. STAGER            45 GRIN     27.03  -
16 BILL P. GEISER            45 SWAM     27.03  -
18 LARRY R. LEMAIRE          45 GRIN     27.20  -
19 STEVEN VAN NORT           46 LAPS     27.30  -
19 RICARDO MARABLE           46 NIAG     27.30  -
19 LAWRENCE E KIMBALL        47 MICH     27.30  -
22 STEVEN P. LINTZ           47 SNM      27.45  -
23 BRAD WOELFEL              48 GCMT     27.79  -
24 MICHAEL J. BARRY          47 IAMA     27.90  -
25 ROBERT V. BROWN           45 GCMT     27.94  -
25 MICHAEL D. LILLEENG       46 IM       27.94  -
27 CHARLES A. LONSDORF       47 UNAT     27.95  -
28 ADRIAAN G. VAN DER PLAS   46 EMP      28.16  -
29 JON C. RYSDON             46 IM       28.78  -
30 CHARLES M. VAN DER HORST  46 NCMS     29.05  -
31 DON SAGER                 47 GRIN     29.29  -
32 STEVE HANSEN              46 MICH     29.32  -
33 CHARLES CARTER            46 LAKE     29.48  -
34 W. ROBB SULTZER           46 VMST     30.15  -
35 TIM VARNER                47 RMM      31.94  -
36 EDWARD M SALTZMAN         47 GAJA     32.14  -
 
Men 100  Fly 
Sponsor: ANONYMOUS                          
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 TOM PERRIN                47 GRIN     54.20 11
 2 FRED J SCHLICHER          49 NEM      55.08  9
 3 BRUCE MALLETTE            45 NCMS     55.28  8
 4 KEVIN MCCORMACK           45 SWIM     55.34  7
 5 BRAD V. PENCE             46 USF      57.15  6
 6 RANDY B. WILLIAMS         46 TOC      57.52  5
 7 STEPHEN BOSTER            47 TTEX     57.82  4
 8 STEVEN E. HAUFLER         45 WCM      57.97  3
 9 TED LEOVICH               49 SWAM     58.64  2
10 GARY A. BASTIE            47 SPM      59.44  1
11 LEONARD J. BROCKHAHN      47 MICH     59.81  -
12 JACK(JOHN) SALVATORE      47 ARIZ   1:00.71  -
13 DOUGLAS L. SMITH          46 UT     1:00.91  -
14 JIM FOX                   45 GRIN   1:01.29  -
15 STEVEN VAN NORT           46 LAPS   1:01.35  -
16 STEVEN P. LINTZ           47 SNM    1:01.69  -
17 KURT MOEHLMANN            46 IM     1:01.76  -
18 ADRIAAN G. VAN DER PLAS   46 EMP    1:03.22  -
19 LAWRENCE E KIMBALL        47 MICH   1:03.28  -
20 BRAD WOELFEL              48 GCMT   1:03.71  -
21 RICARDO MARABLE           46 NIAG   1:04.46  -
22 MICHAEL J. BARRY          47 IAMA   1:04.69  -
23 ROBERT V. BROWN           45 GCMT   1:05.12  -
24 STEVE HANSEN              46 MICH   1:06.15  -
25 CHARLES M. VAN DER HORST  46 NCMS   1:07.26  -
26 W. ROBB SULTZER           46 VMST   1:08.50  -
27 TIM VARNER                47 RMM    1:13.65  -
 
Men 200  Fly 
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 FRED J SCHLICHER          49 NEM    2:03.16 11
 2 RANDY B. WILLIAMS         46 TOC    2:03.75  9
 3 WILLIAM REEVES            45 UT     2:10.72  8
 4 BRAD V. PENCE             46 USF    2:13.34  7
 5 DAVID A. LEVINSON         48 RINC   2:14.12  6
 6 STEPHEN BOSTER            47 TTEX   2:14.48  5
 7 GARY A. BASTIE            47 SPM    2:14.91  4
 8 JACK(JOHN) SALVATORE      47 ARIZ   2:21.44  3
 9 BILL VOGLER               48 IM     2:22.35  2
10 JIM FOX                   45 GRIN   2:27.39  1
11 STEVEN VAN NORT           46 LAPS   2:27.70  -
12 RICARDO MARABLE           46 NIAG   2:30.60  -
13 BRAD WOELFEL              48 GCMT   2:38.79  -
 
Men 100  IM
Sponsor: CIRCLE CITY SWIMWEAR               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 BRUCE MALLETTE            45 NCMS     56.93 11
 2 TOM PERRIN                47 GRIN     57.85  9
 3 J. NATHAN LEECH           49 C1776    59.06  8
 4 STEVE HECK                48 CRAW     59.38  7
 5 MARK D. PUGLIESE          45 DCRP     59.68  6
 6 STEVEN E. HAUFLER         45 WCM    1:00.23  5
 7 TED LEOVICH               49 SWAM   1:01.58  4
 8 GARY A. BASTIE            47 SPM    1:02.02  3
 9 KEVIN MCCORMACK           45 SWIM   1:02.03  2
10 STEVE SHIPPEY             47 IAMA   1:02.45  1
11 GENE E. HART              45 WCM    1:02.51  -
12 TERRENCE J LEE            48 NCMS   1:02.72  -
13 ROBERT V. BROWN           45 GCMT   1:02.75  -
14 CLAY A. KOLAR             49 IM     1:02.91  -
15 DOUGLAS L. SMITH          46 UT     1:03.02  -
16 LARRY R. LEMAIRE          45 GRIN   1:03.59  -
17 BILL P. GEISER            45 SWAM   1:03.68  -
18 JOHN FITZGERALD           49 IM     1:04.00  -
19 EDWARD BELL               45 CHMS   1:04.08  -
20 MICHAEL J. BARRY          47 IAMA   1:05.06  -
21 RICHARD R. CHANEY         47 MICH   1:05.55  -
22 CHARLES A. LONSDORF       47 UNAT   1:06.15  -
23 PETER G. TOUMANOFF        48 WMAC   1:06.58  -
24 JR, JAMES ENTWISTLE       45 IAMA   1:06.75  -
25 JOHN W. KIN               48 VMST   1:08.07  -
26 BILL D. REEDER            45 PNA    1:09.65  -
27 NICHOLAS GEARHART         46 IAMA   1:10.24  -
28 WIL METZGER               47 GRIN   1:10.54  -
29 RICHARD SWISHER           49 GRIN   1:11.20  -
30 TIM VARNER                47 RMM    1:12.53  -
 
Men 200  IM
Sponsor: TIM & KAREN LODGE                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 BRUCE MALLETTE            45 NCMS   2:03.53 11
 2 FRED J SCHLICHER          49 NEM    2:07.86  9
 3 TOM PERRIN                47 GRIN   2:08.21  8
 4 STEVE HECK                48 CRAW   2:09.00  7
 5 STEVEN E. HAUFLER         45 WCM    2:10.34  6
 6 JIM MCCONICA              47 VAC    2:11.53  5
 7 MAL JESTER                49 WCM    2:12.30  4
 8 WILLIAM REEVES            45 UT     2:12.42  3
 9 MIKE B. SHERRILL          48 TOC    2:12.76  2
10 R. TOD SPIEKER            49 TOC    2:13.70  1
11 LEONARD J. BROCKHAHN      47 MICH   2:14.47  -
12 J. NATHAN LEECH           49 C1776  2:14.52  -
13 TED LEOVICH               49 SWAM   2:15.67  -
14 CLAY A. KOLAR             49 IM     2:16.81  -
15 JAMES MULVIHILL           46 UMSC   2:16.91  -
16 DAVID A. LEVINSON         48 RINC   2:17.01  -
17 ROBERT V. BROWN           45 GCMT   2:17.09  -
18 DOUGLAS L. SMITH          46 UT     2:17.16  -
19 GRANT M. INMAN            46 MAM    2:17.77  -
20 STEVEN VAN NORT           46 LAPS   2:19.88  -
21 EDWARD BELL               45 CHMS   2:20.84  -
22 WILLIAM TINGLEY           47 LAKE   2:21.35  -
23 RICHARD R. CHANEY         47 MICH   2:22.23  -
24 STEVE SHIPPEY             47 IAMA   2:22.75  -
25 FRANK L THOMPSON          46 MICH   2:22.94  -
26 JIM FOX                   45 GRIN   2:23.93  -
27 DON SAGER                 47 GRIN   2:28.10  -
28 BILL D. REEDER            45 PNA    2:29.67  -
29 PETER G. TOUMANOFF        48 WMAC   2:31.30  -
30 DANIEL WINTER             46 NIAG   2:34.10  -
31 TIM VARNER                47 RMM    2:34.13  -
32 CHARLES CARTER            46 LAKE   2:36.89  -
33 JOHN M. COWING            49 MICH   2:41.27  -
34 RICH HUBBARD              45 WMAC   2:41.73  -
35 RICHARD SWISHER           49 GRIN   2:44.02  -
36 GEORGE D. JAY             47 RMM    2:44.11  -
 
Men 400  IM
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 BRUCE MALLETTE            45 NCMS   4:32.35 11
 2 JIM MCCONICA              47 VAC    4:33.80  9
 3 RANDY B. WILLIAMS         46 TOC    4:38.59  8
 4 FRED J SCHLICHER          49 NEM    4:38.80  7
 5 R. TOD SPIEKER            49 TOC    4:40.70  6
 6 WILLIAM REEVES            45 UT     4:43.91  5
 7 STEVEN E. HAUFLER         45 WCM    4:44.97  4
 8 TED LEOVICH               49 SWAM   4:51.56  3
 9 DAVID A. LEVINSON         48 RINC   4:52.10  2
10 MAL JESTER                49 WCM    4:52.35  1
11 JAMES MULVIHILL           46 UMSC   4:53.24  -
12 TERRENCE J LEE            48 NCMS   4:56.62  -
13 FRANK L THOMPSON          46 MICH   5:00.45  -
14 GRANT M. INMAN            46 MAM    5:05.04  -
15 PETER G. TOUMANOFF        48 WMAC   5:24.87  -
16 BILL D. REEDER            45 PNA    5:25.13  -
17 MICHAEL J. BARRY          47 IAMA   5:31.75  -
18 DANIEL WINTER             46 NIAG   5:38.88  -
19 JAMES L FLANNERY          49 GRIN   5:50.31  -
                                               
Sponsor #14Sponsor #29Sponsor #44Sponsor #33Sponsor #20
Sponsor #13Sponsor #41Sponsor #21Sponsor #47Sponsor #35Sponsor #25Sponsor #42
Sponsor #36Sponsor #52Sponsor #45Sponsor #50Sponsor #43Sponsor #49Sponsor #51