1998 Short Course Championships

Men's 19-24 Results

Men 50  Free 
Sponsor: BARBARA & LOWELL PINNEY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 AARON R. MC CORMICK       23 RMM      21.82 11
 2 PETER C JUIRIS            24 IM       21.89  9
 3 JONATHAN ARMSTRONG        22 CFCC     21.92  8
 4 ERIC M CAPALUPO           24 NIAG     22.13  6.50
 4 PATRICK ELDER             23 IM       22.13  6.50
 6 JARED W. WALKENHORST      23 GCMT     22.53  5
 7 TRAVIS JONES              20 ATSM     22.63  4
 8 STEPHEN S. SO             23 ARIZ     22.78  3
 9 BOB W. ARNOLD             20 GOST     22.80  2
10 ADAM DAWKINS              22 GRIN     22.85  1
11 COREY J. RIORDAN          20 VMST     22.87  -
12 ADAM SAGARWALA            19 MCM      23.07  -
13 KARL A. STEINKE           23 IM       23.38  -
14 DAVID HUGHES              23 GRIN     23.41  -
15 A. JASON MORRIS           21 GOST     23.64  -
16 CHAD RIEGLE               23 WILD     23.77  -
17 EVAN PRICE                19 MICH     23.95  -
18 JOHN C. COLLINS II        19 OREG     23.97  -
19 JAMES SOLBERG             22 IM       24.09  -
20 CLINT M DENSHAM           21 MICH     24.78  -
21 BRANDON J. ROBERTS        23 UNAT     25.41  -
22 SCOTT R. WOOLF            21 GOST     27.88  -
 
Men 100  Free 
Sponsor: IMAGE BUILDERS/ROWLAND PRINTING    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 PETER C JUIRIS            24 IM       47.19 11
 2 PATRICK ELDER             23 IM       47.82  9
 3 AARON R. MC CORMICK       23 RMM      48.17  8
 4 ERIC M CAPALUPO           24 NIAG     48.80  7
 5 JONATHAN ARMSTRONG        22 CFCC     48.92  6
 6 GREG A. KRISTOFF          23 SLAM     48.95  5
 7 ADAM DAWKINS              22 GRIN     49.17  4
 8 BOB W. ARNOLD             20 GOST     49.83  3
 9 STEPHEN S. SO             23 ARIZ     50.06  2
10 TRAVIS JONES              20 ATSM     50.43  1
11 JOHN M COLLINS            23 UNAT     50.83  -
12 JARED W. WALKENHORST      23 GCMT     51.42  -
13 A. JASON MORRIS           21 GOST     51.87  -
14 CHAD RIEGLE               23 WILD     52.02  -
15 RYAN EBENS                22 IM       52.30  -
16 JAMES SOLBERG             22 IM       52.62  -
17 EVAN PRICE                19 MICH     52.79  -
18 JOHN C. COLLINS II        19 OREG     52.90  -
19 KARL A. STEINKE           23 IM       53.85  -
20 BRANDON J. ROBERTS        23 UNAT     55.87  -
 
Men 200  Free 
Sponsor: BAKER HILL, INC                    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ADAM DAWKINS              22 GRIN   1:46.35 11
 2 AARON R. MC CORMICK       23 RMM    1:49.06  9
 3 GREG A. KRISTOFF          23 SLAM   1:51.17  8
 4 BEN HAMMOND               23 GRIN   1:51.51  7
 5 TRAVIS JONES              20 ATSM   1:52.27  6
 6 RYAN EBENS                22 IM     1:53.78  5
 7 CHAD RIEGLE               23 WILD   1:55.84  4
 8 TONY L. PETERSON          20 MINN   1:56.77  3
 9 JOHN C. COLLINS II        19 OREG   1:58.58  2
10 BOB W. ARNOLD             20 GOST   1:58.61  1
11 EVAN PRICE                19 MICH   1:59.26  -
12 A. JASON MORRIS           21 GOST   2:01.46  -
13 TRAVIS EVERETT            21 SAWS   2:01.55  -
14 JOSHUA D. GORDON          24 GCMT   2:02.00  -
15 BRANDON J. ROBERTS        23 UNAT   2:07.26  -
 
Men 500  Free 
Sponsor: "INDY 500" CRAWFISH MASTERS        
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ADAM DAWKINS              22 GRIN   4:45.79 11
 2 RYAN EBENS                22 IM     4:59.10  9
 3 STEVE HARTSOCK            24 GRIN   5:15.26  8
 4 JOSHUA D. GORDON          24 GCMT   5:18.20  7
 5 TRAVIS EVERETT            21 SAWS   5:20.91  6
 6 TONY L. PETERSON          20 MINN   5:27.62  5
 7 JOHN C. COLLINS II        19 OREG   5:31.12  4
 8 BRANDON J. ROBERTS        23 UNAT   5:59.66  3
 9 SCOTT R. WOOLF            21 GOST   6:02.56  2
 
Men 1000  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ADAM DAWKINS              22 GRIN  10:00.42 11
 2 RYAN EBENS                22 IM    10:11.64  9
 
Men 1650  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JOSHUA D. GORDON          24 GCMT  18:41.07 11
 2 TRAVIS EVERETT            21 SAWS  18:47.81  9
 
Men 50  Back 
Sponsor: CIRCLE CITY SWIMWEAR               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 PATRICK ELDER             23 IM       25.36 11
 2 STEVE HARTSOCK            24 GRIN     25.86  9
 3 CLINT M DENSHAM           21 MICH     28.43  8
 4 TRAVIS JONES              20 ATSM     28.49  7
 5 KARL A. STEINKE           23 IM       28.62  6
 
Men 100  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 GREG A. KRISTOFF          23 SLAM     54.54 11
 2 STEVE HARTSOCK            24 GRIN     57.15  9
 3 ERIC M CAPALUPO           24 NIAG   1:01.98  8
 4 CLINT M DENSHAM           21 MICH   1:02.90  7
 5 KARL A. STEINKE           23 IM     1:04.50  6
 
Men 200  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 GREG A. KRISTOFF          23 SLAM   1:56.05 11
 2 STEVE HARTSOCK            24 GRIN   2:09.47  9
 3 RYAN EBENS                22 IM     2:23.83  8
 
Men 50  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 STEVEN C. BERGEN          23 SLUG     27.18 11
 2 AARON R. MC CORMICK       23 RMM      27.88  9
 3 BOB W. ARNOLD             20 GOST     29.18  8
 4 PETER C JUIRIS            24 IM       29.98  7
 5 ADAM SAGARWALA            19 MCM      30.07  6
 6 STEPHEN S. SO             23 ARIZ     30.08  5
 7 STEVEN HEDSTROM           20 MICH     30.82  4
 8 KARL A. STEINKE           23 IM       31.99  3
 
Men 100  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 STEVEN C. BERGEN          23 SLUG     59.45 11
 2 JARED W. WALKENHORST      23 GCMT   1:01.28  9
 3 AARON R. MC CORMICK       23 RMM    1:01.63  8
 4 BOB W. ARNOLD             20 GOST   1:02.95  7
 5 COREY J. RIORDAN          20 VMST   1:04.93  6
 6 A. JASON MORRIS           21 GOST   1:05.30  5
 7 ADAM SAGARWALA            19 MCM    1:05.96  4
 8 STEVEN HEDSTROM           20 MICH   1:08.07  3
 9 MICHAEL HEYD              21 SMMM   1:11.09  2
 - JONATHAN ARMSTRONG        22 CFCC        DQ  -
 
Men 200  Breast 
Sponsor: UNITED SOLIDEAL COMPANY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 STEVEN C. BERGEN          23 SLUG   2:12.37 11
 2 BOB W. ARNOLD             20 GOST   2:21.25  9
 3 COREY J. RIORDAN          20 VMST   2:22.10  8
 4 STEVEN HEDSTROM           20 MICH   2:34.74  7
 
Men 50  Fly 
Sponsor: CHURCH, CHURCH, HITTLE & ANTRIM    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 DAVID HUGHES              23 GRIN     23.32 11
 2 PETER C JUIRIS            24 IM       24.14  9
 3 ERIC M CAPALUPO           24 NIAG     24.73  8
 4 STEPHEN S. SO             23 ARIZ     25.17  7
 5 COREY J. RIORDAN          20 VMST     25.56  6
 6 TRAVIS JONES              20 ATSM     26.00  5
 7 MICHAEL HEYD              21 SMMM     26.07  4
 8 KARL A. STEINKE           23 IM       26.52  3
 9 CLINT M DENSHAM           21 MICH     26.57  1.50
 9 ADAM SAGARWALA            19 MCM      26.57  1.50
11 EVAN PRICE                19 MICH     26.61  -
12 CHAD RIEGLE               23 WILD     26.87  -
13 JOHN C. COLLINS II        19 OREG     29.04  -
 
Men 100  Fly 
Sponsor: ANONYMOUS                          
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 BEN HAMMOND               23 GRIN     53.43 11
 2 PETER C JUIRIS            24 IM       54.21  9
 3 CHRIS BRANDT              24 GRIN     56.39  8
 4 ADAM DAWKINS              22 GRIN     56.55  7
 5 ERIC M CAPALUPO           24 NIAG     57.78  6
 6 EVAN PRICE                19 MICH     59.41  5
 7 JOSHUA D. GORDON          24 GCMT     59.55  4
 8 STEVEN HEDSTROM           20 MICH     59.89  3
 9 TRAVIS EVERETT            21 SAWS   1:00.40  2
10 CLINT M DENSHAM           21 MICH   1:00.73  1
11 MICHAEL HEYD              21 SMMM   1:00.91  -
12 CHAD RIEGLE               23 WILD   1:00.92  -
 
Men 200  Fly 
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JONATHAN ARMSTRONG        22 CFCC   2:00.85 11
 2 BEN HAMMOND               23 GRIN   2:06.21  9
 3 JOSHUA D. GORDON          24 GCMT   2:10.74  8
 4 TRAVIS EVERETT            21 SAWS   2:15.63  7
 
Men 100  IM
Sponsor: CIRCLE CITY SWIMWEAR               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 PETER C JUIRIS            24 IM       54.24 11
 2 PATRICK ELDER             23 IM       54.34  9
 3 JONATHAN ARMSTRONG        22 CFCC     54.39  8
 4 AARON R. MC CORMICK       23 RMM      55.38  7
 5 STEVEN C. BERGEN          23 SLUG     56.73  6
 6 JARED W. WALKENHORST      23 GCMT     56.93  5
 7 COREY J. RIORDAN          20 VMST     57.37  4
 8 ERIC M CAPALUPO           24 NIAG     58.37  3
 9 STEVE HARTSOCK            24 GRIN     59.08  2
10 STEPHEN S. SO             23 ARIZ     59.12  1
11 JAMES SOLBERG             22 IM     1:00.99  -
12 MICHAEL HEYD              21 SMMM   1:01.10  -
13 STEVEN HEDSTROM           20 MICH   1:02.77  -
14 CLINT M DENSHAM           21 MICH   1:03.46  -
15 SCOTT R. WOOLF            21 GOST   1:14.13  -
 
Men 200  IM
Sponsor: TIM & KAREN LODGE                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 PATRICK ELDER             23 IM     1:56.36 11
 2 GREG A. KRISTOFF          23 SLAM   1:56.56  9
 3 JONATHAN ARMSTRONG        22 CFCC   1:59.74  8
 4 JARED W. WALKENHORST      23 GCMT   2:03.42  7
 5 STEVEN C. BERGEN          23 SLUG   2:05.87  6
 6 STEVE HARTSOCK            24 GRIN   2:09.82  5
 7 CHRIS BRANDT              24 GRIN   2:12.96  4
 8 TONY L. PETERSON          20 MINN   2:13.08  3
 9 MICHAEL HEYD              21 SMMM   2:13.63  2
10 JOSHUA D. GORDON          24 GCMT   2:15.47  1
 
Men 400  IM
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 GREG A. KRISTOFF          23 SLAM   4:16.56 11
 2 RYAN EBENS                22 IM     4:37.26  9
 3 CHRIS BRANDT              24 GRIN   4:41.02  8
 4 MICHAEL HEYD              21 SMMM   4:52.77  7
 5 TRAVIS EVERETT            21 SAWS   4:54.68  6
 6 STEVEN HEDSTROM           20 MICH   5:07.76  5
                                               
Sponsor #45Sponsor #43Sponsor #21Sponsor #47Sponsor #25
Sponsor #51Sponsor #35Sponsor #36Sponsor #14Sponsor #50Sponsor #49Sponsor #20
Sponsor #42Sponsor #13Sponsor #33Sponsor #41Sponsor #29Sponsor #52Sponsor #44