Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 5/2/2014 11:04 AM
                     2014 Nationwide USMS Spring Nationals                     
                    George Haines International Swim Center                    
                      Meet Program - Friday, May 2, 2014                       
 
Event 6  Men 400 Yard IM
===============================================================================
     Name                         Age Club
===============================================================================
Heat 1 of 14 Timed Finals   
  1  Weber, Richard A              63 MM                        8:00.00 
  2  Peterson, Dick A              77 PSM                       7:33.00 
  3  Sawyer, Dennis L              70 PSM                       7:30.00 
  4  Hamilton, Raymond H           70 AKMS                      7:05.40 
  5  McCarty, Thomas E             68 TOC                       6:58.00 
  6  King, Edward V                62 TOC                       7:00.00 
  7  Fasbender, Barry A            76 SMM                       7:10.40 
  8  Ronay, Peter E                71 ROSE                      7:30.00 
  9  Van Horn, William G           75 TOC                       7:55.00 
 10  Bleuel, Bart S                72 VCM                       8:00.00 
Heat 2 of 14 Timed Finals   
  3  Grohe, William E              80 USF                      10:47.54 
  4  Jacobsen, Jeff J              70 PSM                       8:30.00 
  5  Miller, Jamie A               59 NCMS                      8:07.43 
  6  Mitchell, Tom                 81 SDSM                      8:15.99 
  7  Walker, Thomas W              67 PSM                       8:45.00 
Heat 3 of 14 Timed Finals   
  1  Bergman, John                 72 UC30                      6:45.00 
  2  Daniels, Larry N              68 MAAC                      6:40.00 
  3  Ugarkovich, David M           66 TVM                       6:15.50 
  4  Corris, Robert B              69 WMAC                      6:12.45 
  5  Ahlgren, Kyle R               38 NCYM                      6:03.63 
  6  Saplys, Al                    66 MICH                      6:07.28 
  7  Willis, Gregory B             65 LAPS                      6:15.41 
  8  Lauer, William J              79 GKMS                      6:38.00 
  9  Pierce, Donald A              68 RHMS                      6:41.70 
 10  Foote, David E                64 UC33                      6:53.00 
Heat 4 of 14 Timed Finals   
  1  Freshley, Mike R              73 SDSM                      5:55.44 
  2  Campbell, Chris               53 MVM                       5:50.00 
  3  Kim, Gene B                   27 SCAQ                      5:45.00 
  4  Grant, Bill A                 64 BAM                       5:45.00 
  5  Van Nort, Steven              62 LAPS                      5:36.51 
  6  Yensen, Kermit D              60 OREG                      5:42.00 
  7  Boggs, Paul T                 70 TVM                       5:45.00 
  8  Blumenthal, Jeffrey S         60 IM                        5:45.40 
  9  Raine, Charlie                54 LAPS                      5:50.00 
 10  Goodlin, Tom                  54 PSM                       5:57.32 
Heat 5 of 14 Timed Finals   
  1  Springer, Douglas A           67 ARIZ                      5:27.63 
  2  Tomson, Farol L               42 GERM                      5:23.93 
  3  Templin, Philip John          60 SAWS                      5:20.00 
  4  Knowles, Andy                 59 SWIF                      5:19.30 
  5  Hatch, Eric                   39 CMS                       5:16.36 
  6  Ozun, Sabri                   50 LVM                       5:18.00 
  7  Lanterman, Scott J            49 MVM                       5:20.00 
  8  Drake, Kevin W                57 HIMA                      5:21.12 
  9  Childs, Lee                   65 GOLD                      5:26.00 
 10  Johnson, Clifford H           62 SNM                       5:30.00 
Heat 6 of 14 Timed Finals   
  1  Kerns, Hubie                  64 VCM                       5:13.08 
  2  Shestakov, Alek I             65 OAK                       5:10.00 
  3  Edwards, Kenneth S            59 UC38                      5:08.25 
  4  Stanback, John                60 CMS                       5:06.80 
  5  Clemmons, Jim                 64 MAM                       5:05.50 
  6  Valley, Eric                  52 MOVY                      5:05.79 
  7  Archer, Branch T              54 UC26                      5:06.95 
  8  Waud, Timothy P               46 OREG                      5:08.50 
  9  Miller, Matt                  36 OREG                      5:12.69 
 10  Clark, David L                56 WMAC                      5:15.80 
Heat 7 of 14 Timed Finals   
  1  Rogers, Randy                 55 PSM                       5:03.93 
  2  Burks, Robert M               43 SNM                       5:02.00 
  3  Keim, John                    39 ROSE                      5:00.83 
  4  Oreizi, Justin D              24 DUCK                      5:00.00 
  5  Gilchrist, Donald B           60 NCMS                      5:00.00 
  6  Benucci, Lorenzo              46 AWJ                       5:00.00 
  7  Seibt, Andreas K              56 IM                        5:00.00 
  8  Iwamoto, Satori               28 DAM                       5:02.00 
  9  Chan, Andy                    51 MELO                      5:02.47 
 10  Pfaltzgraff, Mark             52 WMAC                      5:04.08 
Heat 8 of 14 Timed Finals   
  1  Tainty, Chris J               54 CRUZ                      4:59.10 
  2  Mc Bride, Patrick F           44 USF                       4:58.50 
  3  Muir, Scott                   40 SNM                       4:57.46 
  4  Smith, Ben                    27 DKTA                      4:56.57 
  5  Rosales Yepez, Jose R         28 MINN                      4:55.81 
  6  Kaiser, Carl J                26 WMAC                      4:56.56 
  7  Nootbaar, Tom T               50 WCM                       4:57.36 
  8  Volpp, Bryan D                56 WCM                       4:57.80 
  9  Stephenson, Dan               57 ROSE                      4:58.63 
 10  Scott, Chad                   39 LIB                       4:59.80 
Heat 9 of 14 Timed Finals   
  1  Strickland, Robert L          54 MSMA                      4:55.25 
  2  Guan, Frank                   31 MVM                       4:55.00 
  3  Borton, Dan                   46 ROSE                      4:54.56 
  4  Smith, David M                56 CRUZ                      4:54.00 
  5  Hopson, Bruce E               48 SLAM                      4:51.80 
  6  Frentsos, Paul J              52 TSUN                      4:53.71 
  7  Alban, Doug M                 27 NBAC                      4:54.44 
  8  Lemke, Zebron J               33 AAM                       4:55.00 
  9  Hamilton, Nathan              45 SNM                       4:55.19 
 10  Brown, Adam R                 33 ELG                       4:55.56 
Heat 10 of 14 Timed Finals   
  1  Collins, Michael D            48 NOVA                      4:51.14 
  2  Koehler, Doug J               48 CVMM                      4:50.30 
  3  Ellis, Andrew F               45 TERR                      4:50.00 
  4  Blatnik, Jeffrey              34 NOVA                      4:48.63 
  5  Dyer, Andy                    55 AWJ                       4:47.57 
  6  Batchelder, John R            33 CMS                       4:47.61 
  7  Berg, Chris                   29 WIND                      4:49.49 
  8  Gallagher, Douglas J          38 AGUA                      4:50.00 
  9  McGiffin, Chris D             48 BERK                      4:50.48 
 10  Edge, Jonathan A              47 SCMC                      4:51.32 
Heat 11 of 14 Timed Finals   
  1  Wood, Nick                    25 OREG                      4:45.01 
  2  Bird, Clark M                 43 MSMA                      4:45.00 
  3  Phillips, Daniel L            51 PSM                       4:44.31 
  4  Altman-Kurosaki, Jonas Y      25 AGUA                      4:41.47 
  5  Jenkins, Timothy J            52 IM                        4:41.20 
  6  Hancock, Thomas               50 RATS                      4:41.25 
  7  Hale, William C               43 ECAM                      4:42.53 
  8  Jackson, Scott J              39 NOVA                      4:44.46 
  9  Angel, Jorge I                46 TVM                       4:45.00 
 10  Yeomans, Scott                50 GSM                       4:45.90 
Heat 12 of 14 Timed Finals   
  1  Smith, David J                26 CMS                       4:39.00 
  2  Scott, Greg C                 54 CMS                       4:38.05 
  3  Reid, Cameron D               53 LAMV                      4:35.00 
  4  Nelson, Kirk                  43 PSM                       4:33.24 
  5  Valdivia, Ricardo J           49 GRSC                      4:32.35 
  6  Alders, Alec                  25 ROSE                      4:33.11 
  7  Swick, John T                 30 ARIZ                      4:33.71 
  8  Shaffer, Mike G               48 VCM                       4:35.77 
  9  Lucero, Michael D             43 ROSE                      4:38.64 
 10  Shake, Scott D                56 ARIZ                      4:41.14 
Heat 13 of 14 Timed Finals   
  1  Finney, Peter C               46 MAM                       4:31.92 
  2  Colella, Rick                 62 PSM                       4:31.69 
  3  Sauer, Jim                    57 TXLA                      4:29.05 
  4  Friend, Jay J                 24 CVMM                      4:27.50 
  5  Jezek, Jacob J                20 LVM                       4:25.00 
  6  Simoni, Evan V                24 TOC                       4:25.25 
  7  Wharton, Dave L               44 NAM                       4:28.17 
  8  Ecklund, Tait C               32 ROSE                      4:30.54 
  9  Gallagher, Jose-Luis          37 L4S                       4:31.78 
 10  Erwin, Jeff T                 49 SAWS                      4:31.94 
Heat 14 of 14 Timed Finals   
  1  Rasmussen, Anders M           50 TXLA                      4:24.24 
  2  Tuchler, Jim                  49 IM                        4:22.00 
  3  Santoro, Antonio              31 WLAC                      4:20.21 
  4  Larsen, Carl G                36 WH2O                      4:17.12 
  5  Nilsson, Eric T               26 NEM                       3:58.92 
  6  Brundage, Patrick W           47 UC48                      4:15.17 
  7  Ryan, Keith                   30 SON                       4:17.50 
  8  Mariniuk, Sergey O            45 SCSC                      4:21.57 
  9  Ignatov, Alex                 32 FOG                       4:24.00 
 10  Phelan, Darren D              50 STAN                      4:24.63