Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 5/4/2014 12:50 PM
                     2014 Nationwide USMS Spring Nationals                     
                    George Haines International Swim Center                    
                      Meet Program - Sunday, May 4, 2014                       
 
Event 46  Men 200 Yard IM
===============================================================================
     Name                         Age Club
===============================================================================
Heat 1 of 22 Timed Finals   
  2  Fleming, Jack C               78 USF                       4:21.67 
  3  Perilman, Jim E               75 WCM                       3:37.00 
  4  Lauer, William J              79 GKMS                      3:12.15 
  5  Gallagher, Drury J            75 XCEL                      3:10.00 
  6  Peterson, Dick A              77 PSM                       3:11.00 
  7  Fasbender, Barry A            76 SMM                       3:23.82 
  8  Morner, Stan F                79 WCM                       3:50.30 
  9  Braly, Mark                   78 DAM                       5:53.35 
Heat 2 of 22 Timed Finals   
  4  Mitchell, Tom                 81 SDSM                      3:53.62 
  5  Best, Bob                     81 SDSM                      3:11.60 
  6  Jones, Ashley O               82 AAM                       3:23.10 
  7  Grohe, William E              80 USF                       4:54.74 
Heat 3 of 22 Timed Finals   
  1  Ronay, Peter E                71 ROSE                      3:35.00 
  2  Sawyer, Dennis L              70 PSM                       3:21.82 
  3  Carroll, Jim                  70 BMST                      3:20.00 
  4  Hamilton, Raymond H           70 AKMS                      3:27.10 
  5  Hendrick, Marty               56 SFTL                      2:45.88 
  6  Skinner, Peter K              59 STAN                      2:35.00 
  7  Hale, Dave                    58 SRM                       2:40.00 
  8  Barton, John M                69 SMM                       2:53.00 
  9  Traester, William F           65 CONN                      3:51.26 
Heat 4 of 22 Timed Finals   
  1  Carey, George L               71 VCM                       3:06.34 
  2  Walker, Larry                 70 SDSM                      3:05.32 
  3  Straka, Peter                 71 FTYM                      3:02.00 
  4  Gildea, David R               70 MELO                      2:43.27 
  5  Freshley, Mike R              73 SDSM                      2:41.45 
  6  Boggs, Paul T                 70 TVM                       2:42.00 
  7  Bergman, John                 72 UC30                      3:01.69 
  8  Colonnese, Michael A          70 MVN                       3:05.00 
  9  Shaw, Keith D                 71 FCMS                      3:06.28 
 10  Shaw, James F                 73 RINC                      3:15.00 
Heat 5 of 22 Timed Finals   
  1  Dennis, D Craig               68 WCM                       2:45.51 
  2  McColly, Michael              68 PSM                       2:39.00 
  3  Springer, Douglas A           67 ARIZ                      2:36.09 
  4  Anderson, Marc S              65 MINN                      2:27.84 
  5  Shestakov, Alek I             65 OAK                       2:23.86 
  6  Childs, Lee                   65 GOLD                      2:25.00 
  7  Wilder, Hugh                  66 SRM                       2:30.00 
  8  Willis, Gregory B             65 LAPS                      2:38.49 
  9  Frost, Kenneth A              69 TAM                       2:39.53 
 10  Jochim, Christian             66 QSS                       2:52.50 
Heat 6 of 22 Timed Finals   
  1  Madison, David K              61 LOM                       3:07.01 
  2  Dewar, Tom A                  62 WCM                       2:50.00 
  3  Grant, Bill A                 64 BAM                       2:40.00 
  4  Kennedy, James B              62 CMAM                      2:36.49 
  5  Bernard, Alan D               64 TAM                       2:34.03 
  6  Rhodes, Eric E                63 BAM                       2:35.70 
  7  Small, Stephen A              61 EBAT                      2:38.50 
  8  Phipps, Tom                   60 OREG                      2:40.37 
  9  Umholtz, Ken                  62 OJAI                      3:02.03 
 10  Moore, Richard                56 SEMS                      2:33.66 
Heat 7 of 22 Timed Finals   
  1  Johnson, Clifford H           62 SNM                       2:31.00 
  2  Templin, Philip John          60 SAWS                      2:25.00 
  3  Clemmons, Jim                 64 MAM                       2:23.50 
  4  Kerns, Hubie                  64 VCM                       2:20.03 
  5  Colella, Rick                 62 PSM                       2:03.73 
  6  Gilchrist, Donald B           60 NCMS                      2:20.00 
  7  Stanback, John                60 CMS                       2:22.80 
  8  Haufler, Steven E             61 OAM                       2:24.50 
  9  Van Nort, Steven              62 LAPS                      2:29.33 
 10  Ferroggiaro, Fred             60 TOC                       2:33.09 
Heat 8 of 22 Timed Finals   
  1  Knowles, Andy                 59 SWIF                      2:29.81 
  2  Reudy, Tom                    59 SMM                       2:25.99 
  3  Seibt, Andreas K              56 IM                        2:18.00 
  4  Volpp, Bryan D                56 WCM                       2:16.90 
  5  Von Hoffmann, Gerard          58 NOVA                      2:16.00 
  6  Doyle, Benn W                 55 GSM                       2:16.50 
  7  Tallman, Karl G               55 CRUZ                      2:17.00 
  8  Lindstedt, David P            58 LAPS                      2:22.50 
  9  Rogers, Randy                 55 PSM                       2:27.21 
 10  Godoy, Francisco J            55 WMST                      2:30.00 
Heat 9 of 22 Timed Finals   
  1  Weissert, Toby                55 NOVA                      2:15.97 
  2  Kirwan, Peter H               55 CMSC                      2:15.00 
  3  Allender, Patrick             55 OREG                      2:14.04 
  4  Dyer, Andy                    55 AWJ                       2:11.74 
  5  Carter, Paul V                56 TOC                       2:05.00 
  6  Sauer, Jim                    57 TXLA                      2:06.20 
  7  Holland, David A              55 WMAC                      2:14.00 
  8  Smith, David M                56 CRUZ                      2:14.88 
  9  Orten, Frank T                55 CMS                       2:15.70 
 10  Hamm, Michael L               56 HMS                       2:15.99 
Heat 10 of 22 Timed Finals   
  2  Robnett, Truman J             51 VCM                       2:32.90 
  3  Boileau, Mike                 52 CMS                       2:24.19 
  4  Irmas, Todd E                 51 CVMM                      2:20.66 
  5  Valley, Eric                  52 MOVY                      2:19.82 
  6  Kintner, Avery C              52 MVN                       2:20.00 
  7  Tainty, Chris J               54 CRUZ                      2:22.00 
  8  Grisa, Thomas M               52 WMAC                      2:25.50 
Heat 11 of 22 Timed Finals   
  1  Littlefield, Robert A         52 SRVM                      2:19.00 
  2  Kelca, Brian E                53 LAPS                      2:18.00 
  3  Chan, Andy                    51 MELO                      2:15.77 
  4  Antonick, Gary M              51 STAN                      2:15.00 
  5  Allen, Larry W                52 UC38                      2:14.76 
  6  Evans, Dave                   53 ARIZ                      2:14.88 
  7  Frentsos, Paul J              52 TSUN                      2:15.49 
  8  Neuman, Larry H               51 RAMS                      2:16.62 
  9  Elander, Blair R              52 PSM                       2:18.00 
 10  Matysek, Jim                  54 SYSM                      2:19.55 
Heat 12 of 22 Timed Finals   
  1  Yeomans, Scott                50 GSM                       2:12.90 
  2  Phillips, Daniel L            51 PSM                       2:11.23 
  3  Komissarov, Andrey A          53 SDSM                      2:08.21 
  4  Guthrie, David M              53 RICE                      2:05.91 
  5  Sims, David E                 51 IM                        1:56.14 
  6  Phelan, Darren D              50 STAN                      2:03.67 
  7  Hancock, Thomas               50 RATS                      2:07.72 
  8  Chao, Hector                  50 WCM                       2:10.07 
  9  Scott, Greg C                 54 CMS                       2:12.54 
 10  Morris, Richard L             50 NAM                       2:14.00 
Heat 13 of 22 Timed Finals   
  2  Rodriguez, Marin A            49 MAM                       3:30.99 
  3  Garay, Mikel                  46 PTCO                      2:35.00 
  4  Steenhuis, Harm-Jan           46 WST                       2:37.91 
  5  Keim, John                    39 ROSE                      2:17.79 
  6  Weaver, Brian M               37 QSS                       2:40.00 
  7  Rittenberg, Durrell           44 PSM                       2:30.15 
  8  Dowd, Joe F                   42 SMST                      2:48.00 
Heat 14 of 22 Timed Finals   
  1  Dieterich, David              48 PCCM                      2:29.90 
  2  Oyler, Paul F                 48 UC11                      2:18.83 
  3  Berntsen, Mike                45 MAAC                      2:18.09 
  4  Jones, Kenton R               46 SDSM                      2:16.59 
  5  Koehler, Doug J               48 CVMM                      2:15.67 
  6  Collins, Michael D            48 NOVA                      2:16.54 
  7  Waud, Timothy P               46 OREG                      2:16.79 
  8  Samoilov, Arkadii V           48 MVM                       2:18.46 
  9  Fischer, Niel E               49 CHIC                      2:20.16 
 10  Hjorth, John T                47 SCAQ                      2:34.62 
Heat 15 of 22 Timed Finals   
  1  De La Vega, Rafael            45 MELO                      2:14.68 
  2  Jimenez, Carlos A             49 RICE                      2:12.00 
  3  Finney, Peter C               46 MAM                       2:08.86 
  4  Benucci, Lorenzo              46 AWJ                       2:02.41 
  5  Mariniuk, Sergey O            45 SCSC                      2:00.61 
  6  Brundage, Patrick W           47 UC48                      2:00.94 
  7  Bennett, Dennis               48 IAMA                      2:07.67 
  8  Hamilton, Nathan              45 SNM                       2:10.00 
  9  McGiffin, Chris D             48 BERK                      2:14.49 
 10  Ellis, Andrew F               45 TERR                      2:15.00 
Heat 16 of 22 Timed Finals   
  1  Richard, Francois             40 MVM                       2:29.00 
  2  Davis, Caleb                  40 LVM                       2:25.00 
  3  Fahlen, Mark T                42 MAAC                      2:18.16 
  4  Webster, Dale W               44 SDSM                      2:17.00 
  5  Mason, Michael T              40 ROSE                      2:12.04 
  6  Beck, John L                  44 ARIZ                      2:13.50 
  7  Roake, Ash K                  42 CRUZ                      2:17.89 
  8  Holmes, Todd                  44 CMS                       2:18.89 
  9  Stietzel, Kent J              44 MELO                      2:26.41 
 10  Tomson, Farol L               42 GERM                      2:29.17 
Heat 17 of 22 Timed Finals   
  1  Turk, Stephen P               44 MELO                      2:10.00 
  2  Lucero, Michael D             43 ROSE                      2:08.45 
  3  Doherty, Todd S               43 PSM                       2:07.91 
  4  Wharton, Dave L               44 NAM                       2:06.54 
  5  Niemi, Matthew G              40 USF                       2:04.78 
  6  Selinger, Ili R               40 WCM                       2:05.00 
  7  Tiozzo, Eduard                40 SFTL                      2:07.01 
  8  Nelson, Kirk                  43 PSM                       2:08.20 
  9  Hale, William C               43 ECAM                      2:09.51 
 10  Bird, Clark M                 43 MSMA                      2:12.00 
Heat 18 of 22 Timed Finals   
  1  Gallagher, Douglas J          38 AGUA                      2:15.00 
  2  Jackson, Scott J              39 NOVA                      2:10.14 
  3  Gallagher, Jose-Luis          37 L4S                       2:06.30 
  4  Stich, Darryl D               38 WMAC                      2:03.85 
  5  Scalise, Erik L               36 SNM                       1:54.50 
  6  Kiedel, Michael               38 SMM                       2:03.00 
  7  Larsen, Carl G                36 WH2O                      2:04.52 
  8  Mahn, Chris                   39 WIND                      2:06.36 
  9  Mellinger, Jeff R             35 WCM                       2:13.61 
 10  Field, David W                35 CDGA                      2:17.21 
Heat 19 of 22 Timed Finals   
  1  Winkler, Gates R              25 MVM                       2:30.00 
  2  Kirkpatrick, Michael          27 SWLB                      2:18.34 
  3  Smith, David J                26 CMS                       2:15.00 
  4  Salamati, Behan               25 SRVM                      2:15.00 
  5  Docken, Steffen S             25 DAM                       2:22.86 
  6  Pandya, Yatindra              34 SDSM                      2:16.00 
  7  Murphey, Ray W                34 TVM                       2:14.56 
  8  Lau, Austin C                 30 BAC                       2:15.02 
  9  Maurer, Adrian B              30 CHIC                      2:16.50 
Heat 20 of 22 Timed Finals   
  1  Durieux, Chad A               34 ROSE                      2:12.30 
  2  Roper, Matthew D              33 DAM                       2:10.38 
  3  Hildebrand, David R           33 TNYA                      2:06.85 
  4  Nonaka, Andy J                34 WCM                       2:05.00 
  5  Ryan, Keith                   30 SON                       2:04.01 
  6  Ignatov, Alex                 32 FOG                       2:05.00 
  7  Swick, John T                 30 ARIZ                      2:05.03 
  8  Oo, Aung Sann                 32 ARIZ                      2:10.00 
  9  Bey, Matthew D                30 NAM                       2:12.25 
 10  Guan, Frank                   31 MVM                       2:13.32 
Heat 21 of 22 Timed Finals   
  1  Wood, Nick                    25 OREG                      2:13.31 
  2  Kao, Philip S                 28 NOVA                      2:11.50 
  3  Zhang, Chi                    25 TSUN                      2:09.00 
  4  Yntema, Douwe                 25 TOC                       2:02.04 
  5  Townsend, Darian R            29 ARIZ                      1:43.32 
  6  Happ, Kevin R                 25 NCMS                      1:59.25 
  7  Eilath, Adam D                26 USF                       2:05.21 
  8  Alders, Alec                  25 ROSE                      2:10.51 
  9  Iwamoto, Satori               28 DAM                       2:12.00 
 10  Tsay, Eric                    29 STAN                      2:13.87 
Heat 22 of 22 Timed Finals   
  2  Sanchez, Ralph                23 ROSE                      2:16.00 
  3  Griffard, Jared H             24 SNM                       2:12.00 
  4  Jessop, Tyler W               21 DUCK                      2:10.05 
  5  Montgomery, Payne M           23 ARIZ                      1:57.77 
  6  Simoni, Evan V                24 TOC                       2:03.14 
  7  Stoner, Chris T               22 DAM                       2:11.11 
  8  Oreizi, Justin D              24 DUCK                      2:16.00 
  9  Adams, Arthur D               22 WCM                       2:28.99