Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 4/14/2014 10:43 AM
                     2014 Nationwide USMS Spring Nationals                     
                    George Haines International Swim Center                    
                      Meet Program - Friday, May 2, 2014                       
 
Event 12  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Club
===============================================================================
Heat 1 of 19 Timed Finals   
  1  Beach, Robert E               83 SPM                       4:15.00 
  2  McConnell, Stan               82 UC33                      4:00.00 
  3  Brown, Donald L               80 WCM                       3:05.00 
  4  Mullins, Stephen M            81 IM                        3:55.00 
  5  Mayo, Robert W                80 WCM                       4:02.00 
  8  Ronay, Peter E                71 ROSE                      3:40.00 
  9  McDanal, Steven K             70 CMS                       4:15.50 
 10  Walker, Thomas W              67 PSM                       3:50.00 
Heat 2 of 19 Timed Finals   
  4  Ouchakof, Vladimir I          90 CONN                      6:55.00 
  5  Stupfel, Don L                86 SMM                       5:10.00 
  6  Roudebush, George M           89 PSM                       6:05.00 
Heat 3 of 19 Timed Finals   
  1  Smethurst, Everett W          79 NOVA                      3:40.98 
  2  Fasbender, Barry A            76 SMM                       3:20.24 
  3  Thayer, George D              78 OREG                      3:18.21 
  4  Hill, Laurance O              75 SDSM                      3:10.00 
  5  Gallagher, Drury J            75 XCEL                      3:00.00 
  6  Norris, Robert F              75 DAM                       3:08.48 
  7  Bledsoe, Dennis R             75 WCM                       3:15.10 
  8  Van Horn, William G           75 TOC                       3:20.00 
  9  Rauch, Will                   79 LVM                       3:30.00 
 10  Farmer, Michael W             66 ROSE                      3:22.64 
Heat 4 of 19 Timed Finals   
  1  Wood, Craig A                 73 ETEX                      3:35.00 
  2  Shaw, James F                 73 RINC                      3:15.00 
  3  Boak, Thomas D                70 WMST                      2:58.00 
  4  Walker, Larry                 70 SDSM                      2:54.13 
  5  Burns, Richard                70 TAM                       2:27.00 
  6  Boggs, Paul T                 70 TVM                       2:45.00 
  7  Raffaelli, Larry L            71 VCM                       2:55.53 
  8  Carey, George L               71 UC33                      3:10.18 
  9  McLachlan, Murray L           73 MELO                      3:20.00 
 10  Sanchez, David W              70 CLOV                      3:39.74 
Heat 5 of 19 Timed Finals   
  1  Shaffer, Craig A              67 ARIZ                      2:53.25 
  2  Willis, Gregory B             65 LAPS                      2:42.00 
  3  McColly, Michael              68 PSM                       2:38.00 
  4  Selna, Mike                   65 NOVA                      2:32.00 
  5  Shestakov, Alek I             65 OAK                       2:20.00 
  6  Wilder, Hugh                  66 SRM                       2:23.00 
  7  Reid, Joe                     65 GAJA                      2:32.65 
  8  Lawrie, Jim                   67 SNM                       2:38.34 
  9  Saplys, Al                    66 MICH                      2:53.11 
 10  Ugarkovich, David M           66 TVM                       2:55.00 
Heat 6 of 19 Timed Finals   
  1  Foote, David E                64 UC33                      3:20.16 
  2  Umholtz, Ken                  62 OJAI                      3:06.08 
  3  Kahn, Stuart L                60 DAM                       2:50.00 
  4  Johnson, Clifford H           62 SNM                       2:35.00 
  5  Nelson, John P                60 JAMM                      2:30.17 
  6  Fochios, Dean T               60 WMAC                      2:30.90 
  7  Foreaker, Don                 61 SRM                       2:40.00 
  8  King, Edward V                62 TOC                       2:55.00 
  9  Levinson, Alan                63 MAM                       3:06.80 
Heat 7 of 19 Timed Finals   
  1  Haufler, Steven E             61 OAM                       2:28.50 
  2  Bell, Alan                    64 PSM                       2:26.00 
  3  Edwards, Wes                  60 OREG                      2:25.00 
  4  Lukens, Jeffrey               60 MINN                      2:20.00 
  5  Mc Conica, Jim                63 VCM                       2:13.89 
  6  Stanback, John                60 CMS                       2:18.20 
  7  Perout, Jeffrey J             61 SYSM                      2:22.00 
  8  Townsend, Scott               60 LVM                       2:25.50 
  9  Courtney, Jack W              60 AGM                       2:27.10 
 10  Mykleby, Geoff L              61 WMAC                      2:30.00 
Heat 8 of 19 Timed Finals   
  2  Underbrink, Dan               57 PSM                       2:50.44 
  3  Clark, David L                56 WMAC                      2:33.72 
  4  Reudy, Tom                    59 SMM                       2:28.00 
  5  Davis, Thomas W               56 ROSE                      2:20.86 
  6  Rogers, Randy                 55 PSM                       2:25.27 
  7  Hendrick, Marty               56 SFTL                      2:28.77 
  8  Heather, Michael R            59 MVN                       2:39.29 
Heat 9 of 19 Timed Finals   
  1  Weissert, Toby                55 NOVA                      2:20.00 
  2  Prosen, Dennis E              57 SMM                       2:19.70 
  3  Dunn, Joe S                   56 SRM                       2:12.02 
  4  Klein, Jonathan E             56 NCMS                      2:11.80 
  5  Shake, Scott D                56 ARIZ                      2:07.50 
  6  Stephenson, Dan               57 ROSE                      2:10.40 
  7  Tallman, Karl G               55 CRUZ                      2:12.00 
  8  Volpp, Bryan D                56 WCM                       2:17.80 
  9  Seibt, Andreas K              56 IM                        2:20.00 
 10  Cutting, Steve                56 TVM                       2:20.74 
Heat 10 of 19 Timed Finals   
  1  Torgerson, Rob                52 SMAC                      2:37.16 
  2  Dahle, Gene M                 54 RAMS                      2:30.00 
  3  Bennett, Michael L            53 CRUZ                      2:27.22 
  4  Benner, Tord E                54 NOVA                      2:25.50 
  5  Zoltick, Martin M             51 L4S                       2:25.00 
  6  Elander, Blair R              52 PSM                       2:25.00 
  7  Archer, Branch T              54 UC26                      2:25.90 
  8  Robnett, Truman J             51 VCM                       2:28.34 
  9  Ireland, Bill                 54 SCAQ                      2:31.17 
 10  Fitzmorris, Drew              54 MICH                      2:39.77 
Heat 11 of 19 Timed Finals   
  1  Trimble, Sandy                51 WAMS                      2:24.00 
  2  Brancamp, David J             52 SNM                       2:22.73 
  3  Mc Ginley, Patrick B          50 ROSE                      2:20.52 
  4  Antonick, Gary M              51 STAN                      2:20.00 
  5  Power, Scott                  51 UC14                      2:17.82 
  6  Tainty, Chris J               54 CRUZ                      2:19.00 
  7  Evans, Dave                   53 ARIZ                      2:20.04 
  8  Soe, Soren T                  50 SCSC                      2:20.99 
  9  Taylor, Ron A                 53 RPM                       2:23.11 
 10  Podmajersky, Tom E            50 UCI                       2:24.90 
Heat 12 of 19 Timed Finals   
  1  Neuman, Larry H               51 RAMS                      2:16.01 
  2  Yeomans, Scott                50 GSM                       2:15.90 
  3  Birnbrich, Chris L            50 NAM                       2:14.55 
  4  Chao, Hector                  50 WCM                       2:10.06 
  5  Morris, Richard L             50 NAM                       2:05.00 
  6  Vela, Stanley A               52 NBA                       2:10.00 
  7  Nalli, Lyle A                 54 PSM                       2:14.08 
  8  Doyas, Greg R                 51 FREM                      2:15.36 
  9  Strickland, Robert L          54 MSMA                      2:16.00 
 10  Frentsos, Paul J              52 TSUN                      2:17.50 
Heat 13 of 19 Timed Finals   
  2  Lewis, Mike J                 49 WIND                      2:23.34 
  3  Berntsen, Mike                45 MAAC                      2:20.50 
  4  Boosin, Michael J             47 OREG                      2:21.00 
  5  Wilson, Todd                  49 SRM                       2:30.04 
  6  Parker, Greg                  44 ROSE                      2:19.11 
  7  Prado, Manuel                 41 CRUZ                      2:19.47 
  8  Ahlgren, Kyle R               38 NCYM                      2:49.62 
Heat 14 of 19 Timed Finals   
  1  Borton, Dan                   46 ROSE                      2:17.19 
  2  Chebotarev, Oleg              45 JAM                       2:14.00 
  3  Moore, Eric C                 45 OREG                      2:12.20 
  4  Ballack, Jon R                48 STAN                      2:03.00 
  5  Gould, Rick                   45 STAN                      1:53.00 
  6  Tuchler, Jim                  49 IM                        2:01.50 
  7  Brundage, Patrick W           47 UC48                      2:03.15 
  8  Hopson, Bruce E               48 SLAM                      2:13.40 
  9  Fischer, Niel E               49 CHIC                      2:15.00 
 10  Wise, Mike                    49 CMS                       2:20.20 
Heat 15 of 19 Timed Finals   
  1  White, Tobin F                42 DAM                       2:16.83 
  2  O'Mara, Timothy J             42 SNM                       2:11.30 
  3  Anderson, Ryan C              40 PTCO                      2:10.25 
  4  Hale, William C               43 ECAM                      2:07.61 
  5  Davis, Josh                   41 EMS                       1:49.99 
  6  Mc Kay, Matthew G             42 TOC                       1:59.23 
  7  Carlstrom, Adam T             41 PSM                       2:09.22 
  8  Tiozzo, Eduard                40 SFTL                      2:10.26 
  9  Karren, Kelly S               40 UTAH                      2:13.47 
 10  Connolly, Darrin T            42 BAY                       2:17.00 
Heat 16 of 19 Timed Finals   
  1  Hatch, Eric                   39 CMS                       2:23.51 
  2  Milton, Trevis B              36 WLAC                      2:15.00 
  3  Nakahodo, Sidney              38 NCYM                      2:11.99 
  4  Alley, David W                39 TXLA                      2:02.62 
  5  Scalise, Erik L               36 SNM                       1:56.89 
  6  Gallagher, Jose-Luis          37 L4S                       2:00.50 
  7  Mellinger, Jeff R             35 WCM                       2:05.00 
  8  Laustsen, Paul C              39 MELO                      2:14.11 
  9  Mahn, Chris                   39 WIND                      2:16.87 
 10  Kim, Steve                    37 ROSE                      2:24.66 
Heat 17 of 19 Timed Finals   
  1  Cheung, Alex H                34 NOVA                      2:32.00 
  2  Oo, Aung Sann                 32 ARIZ                      2:17.16 
  3  Roper, Matthew D              33 DAM                       2:08.36 
  4  Grisham, Kyle J               31 SAWS                      2:06.96 
  5  Ryan, Keith                   30 SON                       2:03.95 
  6  Blatnik, Jeffrey              34 NOVA                      2:06.50 
  7  Callaghan, Mark B             34 DAM                       2:07.00 
  8  Lau, Austin C                 30 BAC                       2:16.16 
  9  Durieux, Chad A               34 ROSE                      2:24.20 
 10  Schwessinger, Benjamin        31 DAM                       2:45.00 
Heat 18 of 19 Timed Finals   
  1  Cirone, Nicholas A            25 UC38                      2:31.72 
  2  Docken, Steffen S             25 DAM                       2:26.43 
  3  Bullock, Ryan D               29 LAPS                      2:10.00 
  4  Alban, Doug M                 27 NBAC                      2:05.06 
  5  Sollom-Brotherton, Noel E     27 SRVM                      1:59.00 
  6  Happ, Kevin R                 25 NCMS                      1:59.25 
  7  Alders, Alec                  25 ROSE                      2:05.76 
  8  Iwamoto, Satori               28 DAM                       2:10.66 
  9  Kim, Gene B                   27 SCAQ                      2:30.84 
Heat 19 of 19 Timed Finals   
  3  Huseby, Nick                  19 NDSU                      2:17.32 
  4  Jezek, Jacob J                20 LVM                       2:10.00 
  5  Garcia, Wilfred R             23 MVM                       1:55.59 
  6  Hong, Arthur                  22 STAN                      2:09.00 
  7  Sakamoto, Takumi              24 PSCM                      2:16.20