Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 4.0
         2013 USMS Spring National Championships, Sanction #: 163-S001         
                          IU Natatorium, Indianapolis                          
                      Meet Program - Friday, May 10, 2013                      
 
Event 5  Men 400 Yard IM
===============================================================================
     Name                         Age Club
===============================================================================
Heat 1 of 14 Timed Finals   
  2  Fasbender, Barry              75 STAN                      7:32.36 
  3  Corris, Robert                68 WMAC                      7:15.00 
  4  Osborne, Oz                   67 ELG                       6:43.64 
  5  Rupert, Bill                  70 MESC                      7:11.29 
  6  Schein, Howard                68 IM                        7:27.63 
  7  Smith, Brent                  72 HUNT                      7:52.17 
Heat 2 of 14 Timed Finals   
  3  Maine, Thomas                 87 SLAM                      8:53.35 
  4  Paushter, Stephen             61 BUMS                      5:57.59 
  5  Medici, John                  75 O*H*                      7:56.20 
  8  Ouchakof, Vladimir            89 CONN                     20:00.00 
Heat 3 of 14 Timed Finals   
  1  Good, Larry                   79 SLAM                      6:35.40 
  2  Lokensgard, Erik              70 MICH                      6:10.00 
  3  Millholland, Carl             60 WMAC                      6:01.28 
  4  Bovard, Ralph                 60 MINN                      5:59.20 
  5  Lawrie, Jim                   66 SNM                       6:00.00 
  6  Wolfe, Artie                  73 CMS                       6:02.00 
  7  Walters, Mark                 60 GERM                      6:21.00 
  8  Hunt, Larry                   65 SKY                       6:35.62 
Heat 4 of 14 Timed Finals   
  1  Bly, Phillip                  60 IAM                       5:56.00 
  3  Campbell, Chris               52 MVM                       5:50.00 
  4  Pegues, Lex                   52 ELG                       5:46.24 
  5  Kennedy, James                61 CMAM                      5:49.34 
  6  Freshley, Mike                72 SDSM                      5:51.56 
  7  Heaney, Steven                49 MICH                      5:53.00 
Heat 5 of 14 Timed Finals   
  1  Aumiller, Joe                 55 MICH                      5:42.62 
  2  Landis, Tom                   71 OREG                      5:34.00 
  3  Birmelin, Noah                38 MICH                      5:32.86 
  4  Miller, Douglas               66 IAM                       5:30.00 
  5  Hendrick, Marty               55 SFTL                      5:30.88 
  6  Thompson, Frank               61 MICH                      5:33.27 
  7  Huneke, Jan                   59 SKY                       5:38.02 
  8  Cabbage, Sean                 41 MICH                      5:45.00 
Heat 6 of 14 Timed Finals   
  1  Batizy, Arpad                 61 O*H*                      5:27.36 
  2  Bright, David                 60 NEM                       5:21.13 
  3  Jones, Judd                   55 GAJA                      5:20.70 
  4  Clark, David                  55 WMAC                      5:16.54 
  5  Wilczak, Tom                  52 ELG                       5:18.00 
  6  Knowles, Andy                 58 SWIF                      5:20.75 
  7  Couch, Bob                    66 SYSM                      5:22.37 
  8  Childs, Lee                   64 GOLD                      5:28.91 
Heat 7 of 14 Timed Finals   
  1  Ursu, Andrei                  55 ELG                       5:14.92 
  2  Pfaltzgraff, Mark             51 WMAC                      5:10.01 
  3  Brown, Phil                   52 NEM                       5:09.91 
  4  Morris, Richard               49 NAM                       5:00.00 
  5  Karren, Kelly                 39 UTAH                      5:01.50 
  6  Holmes, Robert                50 SKY                       5:10.00 
  7  Wendt, George                 65 CHGO                      5:14.62 
  8  Kerns, Hubie                  63 VCM                       5:16.52 
Heat 8 of 14 Timed Finals   
  1  Seibt, Andreas                55 IM                        5:00.00 
  2  Hamilton, Nathan              44 SNM                       4:58.47 
  3  Ellis, Andrew                 44 TERR                      4:55.00 
  4  Hopson, Bruce                 47 SLAM                      4:54.37 
  5  Biles, James                  52 WMAC                      4:54.62 
  6  Houchens, Jeremy              43 CON                       4:58.32 
  7  Callahan, Jim                 55 UNAT                      4:58.77 
  8  Phillips, Daniel              50 PSM                       5:00.00 
Heat 9 of 14 Timed Finals   
  1  Lathrop, George               39 IAM                       4:50.00 
  2  Jackson, Scott                38 NOVA                      4:49.99 
  3  Wharton, Dave                 43 NAM                       4:48.41 
  4  Halley, Franklin              55 DAS                       4:46.82 
  5  Maydak, Jeffrey               39 NAST                      4:47.59 
  6  Honeycutt, Chase              18 NAM                       4:49.50 
  7  Shope, Jon                    47 IAM                       4:50.00 
  8  Jenkins, Timothy              51 IM                        4:51.00 
Heat 10 of 14 Timed Finals   
  1  Crawford, Eric                28 ART                       4:46.54 
  2  Paushter, Matthew             33 BUMS                      4:45.92 
  3  Greenwood, Scott              35 TOC                       4:45.69 
  4  Lee, Lawrence                 44 NCMS                      4:45.36 
  5  Mann, Chris                   23 UNAT                      4:45.55 
  6  Hancock, Thomas               49 RATS                      4:45.77 
  7  Garza, Richard                25 WOW                       4:46.44 
  8  Johnson, Luke                 30 FSTM                      4:46.65 
Heat 11 of 14 Timed Finals   
  1  Morgan, Andrew                27 CSPM                      4:45.00 
  2  Shake, Scott                  55 ARIZ                      4:43.00 
  3  Alban, Doug                   26 NBAC                      4:42.13 
  4  Scott, Jamie                  31 BUMS                      4:40.98 
  5  Malony, Shawn                 23 SKY                       4:42.04 
  6  Swick, John                   29 ARIZ                      4:42.89 
  7  Mackenroth, Jack              44 TNYA                      4:43.84 
  8  Hildebrand, David             32 TNYA                      4:45.00 
Heat 12 of 14 Timed Finals   
  1  Hunte, Rod                    31 WOO                       4:40.05 
  2  Melanson, Edward              50 CMS                       4:38.95 
  3  Lehr, Gunner                  40 NAM                       4:35.65 
  4  Kendig, Jamie                 32 SYSM                      4:34.51 
  5  Adams, James                  35 HMS                       4:35.35 
  6  Case, Alex                    24 ART                       4:35.95 
  7  Stori, Mark                   47 CHGO                      4:40.00 
  8  Freed, Zachary                27 MOST                      4:40.57 
Heat 13 of 14 Timed Finals   
  1  Hartsock, Steve               39 CHGO                      4:33.27 
  2  Erwin, Jeff                   48 BLU                       4:33.15 
  3  Owen, Jason                   32 CSPM                      4:32.64 
  4  Holland, Dave                 45 VMST                      4:31.12 
  5  Mc Kay, Matthew               41 TOC                       4:31.50 
  6  Lau, Jonathan                 27 CSPM                      4:33.15 
  7  Nelson, Kirk                  43 PSM                       4:33.24 
  8  Colella, Rick                 61 PSM                       4:33.96 
Heat 14 of 14 Timed Finals   
  1  Werner, David                 34 BUMS                      4:30.00 
  2  Andersen, Morten              42 NCMS                      4:26.04 
  3  Solano, Abraham               43 SKY                       4:22.98 
  4  Christensen, Eric             38 BDO                       4:03.43 
  5  Davis, Ross                   46 WMST                      4:17.18 
  6  Eickhoff, Randy               47 SCA                       4:25.67 
  7  Halbert, Jeffrey              38 IAM                       4:28.36 
  8  Doherty, Kevin                39 CMS                       4:30.37