Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 4.0
         2012 USMS Spring National Championships, Sanction #: 132-001          
                           Greensboro Aquatic Center                           
                    Meet Program - Saturday, April 28, 2012                    
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 21 Timed Finals   
  1  Ottosen, Sue C                68 GAJA                     14:35.00 
  2  Trevison, Ellie               69 FACT                     10:35.00 
  3  Yunker, Carol M               65 NEM                       8:32.35 
  4  Conkey, Nancy                 67 SNM                       8:54.30 
  5  Klotz, Camille A              66 NCMS                     12:08.02 
  6  Massengale, Susan             58 NCMS                      8:30.00 
  7  Leventhal, Laura M            55 BGSC                      7:42.35 
  8  Schueckler, Leslie P          56 BSM                       8:00.00 
  9  Richardson, Anita             56 NCMS                      8:35.21 
 10  Weston, Susan E               61 SDSM                      8:12.00 
Heat 2 of 21 Timed Finals   
  1  Fisken, Kathleen C            70 ANCM                     10:20.82 
  2  Murray, Louise                71 NIAG                      8:27.94 
  3  Birkhead, Jane C              71 MOST                      7:50.06 
  4  Durrant, Betsy                70 VMST                      7:51.56 
  5  Sauer, De Ette A              70 MOST                      8:38.59 
  6  Jordan, Betsy T               75 SDSM                      8:30.00 
  7  Pipes, Adrienne S             77 SDSM                      9:27.76 
  8  Kornfeld, Maurine E           90 MVN                      11:56.39 
  9  Murray, DJ                    82 HHAC                     11:42.26 
 10  Dunivin, Anne A               95 GAJA                     26:26.26 
Heat 3 of 21 Timed Finals   
  1  Turner, Kay G                 65 NIAG                      8:23.91 
  2  Spencer, Kate                 65 NIAG                      8:15.00 
  3  Anziano, Marcia               67 CMS                       8:00.84 
  4  Bennett, Ruth R               65 CUBU                      7:33.67 
  5  Dills, Suzanne L              67 PNA                       6:36.23 
  6  Veater, Betty B               65 GAJA                      7:24.80 
  7  Mitchell, Jeannie R           65 GOLD                      7:40.84 
  8  Buccino, Vicki                66 SMS                       8:14.51 
  9  Van Meeteren, Greta           65 NCMS                      8:15.61 
 10  Tyler, Sarah L                67 SNM                       8:25.00 
Heat 4 of 21 Timed Finals   
  1  Casey, Kathrine J             63 PNA                       7:35.04 
  2  Pero, Myriam                  62 SFTL                      7:20.00 
  3  Tourtual, Dorothy M           60 BUMS                      7:03.50 
  4  Guthrie, Sally K              62 MICH                      6:45.80 
  5  Loftus-Charley, Shirley A     60 VMST                      5:58.31 
  6  Miller, Celeste               62 SNM                       6:15.35 
  7  Barry, Marcia L               63 VMST                      6:52.55 
  8  Lyman, Carolyn B              61 UTAH                      7:09.43 
  9  Vogel, Aileen E               60 ELG                       7:31.10 
 10  DeVennish, Elaine H           63 NAM                       8:02.99 
Heat 5 of 21 Timed Finals   
  1  Schneeberger, Jill A          56 ELG                       7:17.92 
  2  Braaten, Kitten               56 VMST                      6:50.11 
  3  Mitchell, Alison A            57 MVN                       6:49.84 
  4  Wymelenberg, Lynn A           56 RMST                      6:48.00 
  5  Murray, Cheryl A              59 NCMS                      6:35.00 
  6  Betts, Nancy R                55 VMST                      6:40.00 
  7  Watts, Sue N                  57 1776                      6:48.73 
  8  Beach, Lynn                   55 GAJA                      6:50.00 
  9  Harrelson, Jo Ann             56 SPM                       7:13.85 
 10  Moore, Mary                   55 MGM                       7:35.00 
Heat 6 of 21 Timed Finals   
  1  Finch, Merry B                57 YCMS                      6:23.00 
  2  Wainwright, Joanne            56 AKMS                      6:19.57 
  3  Einsidler, Karen L            56 AGUA                      6:15.00 
  4  Grilli, Tracy L               55 NEM                       6:14.55 
  5  Warmuth, Stacey               55 VCM                       5:46.85 
  6  Steadman Martin, Nancy        57 GSM                       5:48.32 
  7  Lippold, Mary B               56 PNA                       6:15.00 
  8  Townsend, Nancy M             56 NCMS                      6:15.03 
  9  Vanderfleet-Scott, Jill A     57 NCMS                      6:22.32 
 10  Quinn, Phyllis E              56 TOC                       6:34.12 
Heat 7 of 21 Timed Finals   
  1  Field, Joanne W               54 WMAC                      7:30.00 
  2  Woodard, Alis Rojas           51 NCMS                      6:44.87 
  3  Thiel, Janet J                54 GSMS                      6:28.56 
  4  Kobayashi, Yumiko             50 NEM                       6:23.00 
  5  Harrell, Carolyn B            50 GS                        6:15.00 
  6  Stokes, Karin E               51 NEM                       6:16.33 
  7  Kiley, Tory N                 51 UNAT                      6:25.00 
  8  English, Rauni A              53 NIAG                      6:40.00 
  9  Fisher, Barbie                52 NCMS                      6:56.77 
 10  Clair, Kathleen S             54 1776                      7:38.45 
Heat 8 of 21 Timed Finals   
  1  Fedako, Cathy A               50 SYSM                      6:09.50 
  2  Simonson, Kay B               50 NIAG                      6:00.45 
  3  Payne, Lori A                 52 SLAM                      5:50.00 
  4  Klestinec, Robin L            50 NAM                       5:40.18 
  5  Jones, Eney                   51 BLU                       5:15.11 
  6  Swanson, Vibeke L             50 1776                      5:40.05 
  7  Brown, Denise H               52 MICH                      5:46.45 
  8  Crowder, Barbara W            54 NCMS                      5:59.00 
  9  Ciampa-Wise, Cindy            52 SKY                       6:00.65 
 10  Haugh, Sue J                  50 NCMS                      6:10.00 
Heat 9 of 21 Timed Finals   
  2  Bogue, Sherri L               48 FMM                      10:49.77 
  3  Hamilton, April O             45 CFYM                      7:22.02 
  4  Maccormac, Ann                49 NCMS                      6:59.00 
  5  Goldsmith, Dara               45 LVM                       6:49.47 
  6  Jones, Laura S                46 VMST                      6:51.10 
  7  Cole, Kim W                   48 AGUA                      7:06.79 
  8  Swanson, Christine T          49 SPM                       7:25.00 
Heat 10 of 21 Timed Finals   
  1  Pasterczyk, Christine         45 NEM                       6:36.62 
  2  Eagle, Lisa                   47 NCMS                      6:31.71 
  3  Hamel, Laura                  47 SYSM                      6:08.49 
  4  Leon, Stacy L                 46 TXLA                      5:58.00 
  5  Dore, Mary G                  48 NCMS                      5:57.20 
  6  Vazquez, Maria E              46 GAJA                      5:57.89 
  7  Hagadorn, Heather             47 CMS                       5:58.22 
  8  Azari, Nasrin A               45 NCMS                      6:18.00 
  9  Despres, Maureen              47 NCMS                      6:34.93 
 10  Speer, Nancy                  49 VMST                      6:48.26 
Heat 11 of 21 Timed Finals   
  1  Countryman, Marianne          47 GAJA                      5:53.89 
  2  Birnbrich, Beth               48 NAM                       5:45.65 
  3  Redfield, Carol A             46 NCMS                      5:42.00 
  4  Elias-Williams, Maria L       47 GSMS                      5:28.77 
  5  Hug, Laurie                   47 1776                      5:24.25 
  6  Petersen, Charlotte           47 SPM                       5:25.50 
  7  Bennett, Ellen K              49 SYSM                      5:36.09 
  8  Shuck, Susie                  46 INDY                      5:42.61 
  9  Schickore, Jutta              47 DOC                       5:50.83 
 10  Mulligan, Sarah               48 NCMS                      5:55.00 
Heat 12 of 21 Timed Finals   
  1  Sanders, Susan                37 NCMS                      8:00.00 
  2  Frey, Bridget K               39 NCMS                      7:30.39 
  3  Hall, Virginia R              39 NCMS                      6:24.80 
  4  Molina, Patricia A            36 NITR                      6:15.00 
  5  Fairman, Abigail A            35 REDT                      6:06.52 
  6  Lewis, Breana L               35 SKY                       6:09.84 
  7  Ewen, Chrystena E             38 NEM                       6:23.89 
  8  Wagner, Gretchen J            36 NEM                       7:00.00 
  9  Crook, Michelle               38 BGSC                      7:40.20 
 10  Richey, Jennifer S            40 NCMS                      9:10.16 
Heat 13 of 21 Timed Finals   
  1  Covington, Sonya L            43 NCMS                      7:31.93 
  2  Dempsey, Michelle             42 NCMS                      6:54.62 
  3  Fahey, Lisa                   41 AGUA                      6:45.16 
  4  Tiedemann, Kate A             43 WM                        6:25.89 
  5  Hogan, Patricia S             42 NCMS                      6:16.22 
  6  Katsaros, Sheryl K            42 RMST                      6:24.15 
  7  Settimi, Nora                 41 WMAC                      6:42.45 
  8  Wooten, Sharon                43 NCMS                      6:51.42 
  9  Wall, Janet E                 43 NCMS                      7:19.83 
 10  Henry, Angela                 42 NCMS                      8:34.88 
Heat 14 of 21 Timed Finals   
  1  Franklin, Rebecca             43 VMST                      6:10.57 
  2  Hayes, Mary F                 42 HUNT                      6:03.36 
  3  LeClair, Dale A               42 GOLD                      5:50.00 
  4  Day, Nadine K                 41 DANY                      5:45.50 
  5  Armentrout, Anna S            40 REDT                      5:36.73 
  6  Williams, Heidi               43 NCMS                      5:45.00 
  7  Ruberto, Laura M              42 PHX                       5:50.00 
  8  Richardson, Kim G             43 CMS                       6:03.22 
  9  Vander Haegen, Geraldine E    44 PNA                       6:06.48 
 10  Ascione, Lynn                 44 BERK                      6:15.00 
Heat 15 of 21 Timed Finals   
  1  Wetstone, Susan               38 PNA                       5:56.50 
  2  Natkin, Heidi                 38 AWJ                       5:53.72 
  3  Hatakeyama, Chio E            37 WSC                       5:50.05 
  4  Roddin, Julie                 35 ANCM                      5:47.80 
  5  Merritt, Anne Hanna           37 HURM                      5:15.79 
  6  Hankins, Malena               38 GAJA                      5:44.68 
  7  Maguire, Rose K               36 REDT                      5:50.00 
  8  Hindle, Lori D                36 NEM                       5:51.88 
  9  Mc Leod- Crady, Jennifer      37 MVN                       5:55.40 
 10  Krhoun, Skye W                39 UNAT                      6:04.30 
Heat 16 of 21 Timed Finals   
  3  Craft, Jenny H                31 PALM                      7:18.45 
  4  Bennett, Carolyn M            34 FISH                      6:44.52 
  5  Cardy, Andrea M               32 RMST                      6:13.40 
  6  Seubert, Erica L              30 ROSE                      6:23.56 
  7  Cohen, Rachel F               34 REDT                      7:08.54 
  8  Tsang, Phyllis                30 NCMS                      8:01.00 
Heat 17 of 21 Timed Finals   
  1  Blue, Laura E                 33 NCMS                      5:56.39 
  2  Stich, Chris S                34 WMAC                      5:48.04 
  3  Laughna, Kaye-Lani M          32 NEM                       5:39.89 
  4  Hildebrand, Dawn              31 NCMS                      5:35.82 
  5  Melgaard, Megan E             32 GAJA                      5:16.02 
  6  Bolger, Maura J               30 VMST                      5:23.00 
  7  Liberty, Laurel M             30 LIB                       5:37.04 
  8  McPherson, Kelly A            34 REDT                      5:40.75 
  9  Bolduc, Erin                  33 NCMS                      5:48.34 
 10  Hartsock, Jane A              34 IM                        6:07.63 
Heat 18 of 21 Timed Finals   
  2  Jaeger, Natalie               21 HMS                       7:25.17 
  3  Forney, Emily J               23 NCMS                      6:30.07 
  4  Bates, Elissa                 21 TULS                      6:15.20 
  5  Stephens, Mary E              24 NCMS                      6:15.88 
  6  McDermott, Angela M           22 HMS                       7:00.00 
  7  Dougherty, Erin M             29 REDT                      6:14.19 
  8  Daniels, Emily A              25 UNAT                      6:15.83 
Heat 19 of 21 Timed Finals   
  1  Mathews, Erin                 26 MARY                      6:00.59 
  2  VonJentzen, Emily             29 MM                        5:59.95 
  3  Tully, Natalie                25 MGM                       5:55.39 
  4  Siefers, Andrea M             26 NCMS                      5:51.10 
  5  Capizzi, Stefanie             25 ROSE                      5:45.51 
  6  Au, Lauren E                  27 NEM                       5:48.12 
  7  Charley, Amy C                26 VMST                      5:55.00 
  8  Smith, Kristen B              28 NCMS                      5:57.02 
  9  Phillips, Kali A              27 NCMS                      6:00.00 
 10  Greenawalt, Anne              27 CPAC                      6:05.95 
Heat 20 of 21 Timed Finals   
  1  Espiritu, Vicki               26 TVM                       5:36.66 
  2  Thomas, Lillian M             28 TERR                      5:34.18 
  3  Norris, Amy B                 27 NCMS                      5:30.00 
  4  Davidoff, Cara                26 TOC                       5:29.41 
  5  Bishop, Brooke A              25 TOC                       5:10.00 
  6  Gilmore, Katie L              28 ALEX                      5:23.65 
  7  Mohorn, Heather D             25 FINS                      5:29.60 
  8  Pickens, Sherri S             26 MERR                      5:30.00 
  9  Keaney, Alice                 29 NCMS                      5:34.80 
 10  Krakauer, Amy L               26 NCMS                      5:40.21 
Heat 21 of 21 Timed Finals   
  1  Bunnell, Christie             19 UTAH                      6:02.23 
  2  Jones, Brein D                21 RMST                      5:59.01 
  3  DeRousseau, Karissa           18 DUCK                      5:40.55 
  4  Kehe, Sarah E                 24 UNAT                      5:25.17 
  5  Mills, Katherine              23 NCMS                      4:51.00 
  6  Parra, Madeline               24 NCMS                      5:19.07 
  7  Case, Kim E                   24 FBST                      5:27.10 
  8  Kay, Taylor A                 19 DUCK                      5:57.65 
  9  Jones, Caylin L               23 RMST                      5:59.01 
 10  Miller, Jenna L               20 GSMS                      6:05.73