Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 4.0
         2012 USMS Spring National Championships, Sanction #: 132-001          
                           Greensboro Aquatic Center                           
                                 Meet Program                                  
 
Event 43  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 34 Timed Finals   
  3  Sokolik, Terry                84 VMST                      2:14.29 
  4  Lorenzi, Betty S              84 FACT                      1:39.60 
  5  Stone, Marjorie               88 GCPS                      2:02.58 
  6  Willard, Juanita A            92 NCMS                      3:53.91 
Heat 2 of 34 Timed Finals   
  1  Granath, Anne W               77 NCMS                      2:10.00 
  2  Averette, Joan                75 VMST                      2:00.01 
  3  Kremer, Sandra                75 NCMS                      1:46.00 
  4  Detrick, Johnnie              76 VMST                      1:20.01 
  5  Little, Jeanne                75 MVN                       1:18.00 
  6  Pipes, Adrienne S             77 SDSM                      1:41.98 
  7  White, Rachel                 77 NCMS                      1:47.12 
  8  Vass, Mary Katherine          75 NCMS                      2:05.33 
Heat 3 of 34 Timed Finals   
  3  Walker, Laura S               74 VMST                      1:32.08 
  4  Ridout, Nancy J               70 TAM                       1:15.50 
  5  Schreiner, Beth               71 VMST                      1:12.24 
  6  Birkhead, Jane C              71 MOST                      1:15.23 
  7  Clifford, Gynt                73 MOST                      1:21.64 
  8  Verth, Ann                    70 SYSM                      1:51.00 
Heat 4 of 34 Timed Finals   
  2  Parsons, Donna                62 NCMS                      1:33.93 
  3  Stoll, Linda L                64 PMST                      1:28.60 
  4  Glines, Susie L               60 NEM                       1:24.22 
  5  Braswell, Barbara C           60 NCMS                      1:28.00 
  6  Larson, Joyce M               62 GAJA                      1:30.89 
  7  Ptak, Cheryl H                64 VMST                      3:45.25 
  8  Rice, Jane I                  66 NCMS                      1:41.62 
  9  Klotz, Camille A              66 NCMS                      2:11.52 
Heat 5 of 34 Timed Finals   
  1  Conkey, Nancy                 67 SNM                       1:28.80 
  2  Christenson, Candy J          65 WMAC                      1:22.21 
  3  Bennett, Ruth R               65 CUBU                      1:17.91 
  4  Mitchell, Jeannie R           65 GOLD                      1:15.68 
  5  Dillon, Sally A               65 PNA                       1:11.29 
  6  Webb, Linda                   66 SFTL                      1:14.86 
  7  Kranpitz, Nancy               67 WMAC                      1:17.89 
  8  Hill, Marcia M                67 AGUA                      1:21.87 
  9  Buccino, Vicki                66 SMS                       1:26.19 
 10  Hovey, Mary Anna              69 NCMS                      1:33.16 
Heat 6 of 34 Timed Finals   
  1  Calkins, Lynda J              62 VMST                      1:21.99 
  2  Casey, Kathrine J             63 PNA                       1:19.69 
  3  Havel, Germaine L             63 WMAC                      1:15.10 
  4  Guthrie, Sally K              62 MICH                      1:08.27 
  5  Val, Laura B                  60 TAM                         59.00 
  6  Miller, Celeste               62 SNM                       1:05.15 
  7  Pero, Myriam                  62 SFTL                      1:15.00 
  8  Burke, Betty                  61 1776                      1:15.70 
  9  Godwin, Margaret T            63 NCMS                      1:21.75 
 10  Koeffler, Kristin K           60 WMAC                      1:23.78 
Heat 7 of 34 Timed Finals   
  1  Hedgecock, Suzann B           50 NCMS                      2:00.00 
  2  Gates, Amy                    54 NCMS                      1:20.66 
  3  Hardison, Kathleen K          53 NCMS                      1:12.05 
  4  Collins, Elizabeth J          51 SWIF                      1:08.83 
  5  Tiska, Patty A                52 NCMS                      1:08.47 
  6  Barrell, Sharon M             50 NCMS                      1:11.00 
  7  Dennis, Carla                 51 NCMS                      1:19.00 
  8  Lee, Ashley                   54 NCMS                      1:23.81 
  9  Leach, Deborah J              57 NCMS                      1:35.23 
 10  Richardson, Carol P           57 NCMS                      1:39.96 
Heat 8 of 34 Timed Finals   
  1  Hood, Patricia B              56 1776                      1:21.58 
  2  Ehlers, Shawn A               55 AGUA                      1:16.00 
  3  Lynch, Carol A                55 METR                      1:13.85 
  4  Watts, Sue N                  57 1776                      1:09.09 
  5  DeMere, Susan D               56 GS                        1:07.66 
  6  Coakley, Lisa                 57 ALEX                      1:07.79 
  7  Moore, Mary                   55 MGM                       1:11.52 
  8  Poole, Cindy                  55 NCMS                      1:15.30 
  9  Ruebel, Deb                   55 NCMS                      1:18.17 
 10  Shelnutt, Sandra K            56 GAJA                      1:30.00 
Heat 9 of 34 Timed Finals   
  1  Wymelenberg, Lynn A           56 RMST                      1:06.77 
  2  Wolff, Melinda S              59 1776                      1:05.82 
  3  Hilpert, Bess                 56 TXLA                      1:04.49 
  4  Rosener, Karen K              58 CMS                       1:02.90 
  5  Lippold, Mary B               56 PNA                       1:01.20 
  6  Sargeant, Pat A               58 GOLD                      1:01.50 
  7  Grilli, Tracy L               55 NEM                       1:03.92 
  8  Glassman, Debbie A            58 PNA                       1:05.70 
  9  Townsend, Nancy M             56 NCMS                      1:06.02 
 10  Mc Nulty, Barbara A           55 SPM                       1:07.43 
Heat 10 of 34 Timed Finals   
  1  Dixon, Louise                 52 NCMS                      1:08.17 
  2  Waldron, Patricia H           50 NCMS                      1:08.00 
  3  Van Cleave, Julie M           53 WMAC                      1:06.37 
  4  Almand, Jennifer C            53 GAJA                      1:05.28 
  5  Woodard, Alis Rojas           51 NCMS                      1:05.00 
  6  Harrell, Carolyn B            50 GS                        1:05.00 
  7  Lavery, Catherine F           53 GAJA                      1:06.34 
  8  Rohner, Patricia A            52 NCMS                      1:06.50 
  9  Dawson, Mandy                 50 RMST                      1:08.01 
 10  Jensen, Sue                   51 NEM                       1:08.32 
Heat 11 of 34 Timed Finals   
  1  Thomas, Ann B                 52 SFTL                      1:04.66 
  2  Doyle, Deanna                 54 SYSM                      1:02.50 
  3  Stokes, Karin E               51 NEM                       1:02.17 
  4  Wenzel, Chris                 52 FLAQ                      1:01.23 
  5  Petersen, Stephanie O         50 SLAM                        59.90 
  6  Fedako, Cathy A               50 SYSM                      1:00.77 
  7  Tatnall, Suzy C               52 CMS                       1:01.25 
  8  Lockhart, Christine N         53 SRM                       1:02.50 
  9  Ward, Mimi H                  53 SKY                       1:04.00 
 10  Lindley, Jane                 50 PNA                       1:04.84 
Heat 12 of 34 Timed Finals   
  1  Groselle, Laura L             51 SYSM                        59.32 
  2  Heuer, Brigitte               51 WMST                        58.68 
  3  Estabrook, Mary B             50 MESC                        58.30 
  4  Jones, Eney                   51 BLU                         56.20 
  5  Dahl, Lisa A                  50 PNA                         54.63 
  6  Walsh, Sue                    50 NCMS                        55.32 
  7  Garnier, Kathy L              51 CMS                         57.44 
  8  Crouch, Kim                   50 CMS                         58.33 
  9  Payne, Lori A                 52 SLAM                        58.69 
 10  Ingraham, Susan R             52 MOST                        59.35 
Heat 13 of 34 Timed Finals   
  3  Mestecky, Rowan               45 REDT                      1:06.11 
  4  Bittner, Molly Dean           46 VMST                      1:05.11 
  5  Mulligan, Sarah               48 NCMS                      1:05.00 
  6  Freund, Shelle                47 WMST                      1:05.05 
  7  Thompson, Janice              48 COLM                      1:05.90 
  8  Rossi, Leann M                45 ART                       1:11.39 
Heat 14 of 34 Timed Finals   
  1  Burns, Molly J                46 NCMS                      1:04.66 
  2  Young, Barbara A              49 NCMS                      1:04.50 
  3  Fuss, Karen K                 46 GSMS                      1:04.01 
  4  Clark, Dawn                   47 SPM                       1:03.17 
  5  Johansson, Hanna L            45 PNA                       1:02.72 
  6  Kellinger, Jenny M            49 VMST                      1:02.98 
  7  Carr, Kate                    45 PNA                       1:03.74 
  8  Soraghan, Marilyn L           45 NEM                       1:04.49 
  9  Thilker, Lisa A               46 CMS                       1:04.60 
 10  Hooe, Donna L                 49 GAJA                      1:04.90 
Heat 15 of 34 Timed Finals   
  1  Perdue, Tammy O               49 NCMS                      1:02.34 
  2  Mac Gregor, Ellen             45 MACH                      1:02.00 
  3  Dore, Mary G                  48 NCMS                      1:01.06 
  4  Wolff, Celia                  46 NCMS                        59.71 
  5  Patterson, Annette W          46 VMST                        59.65 
  6  Lindroos, Pamela M            46 NCMS                        59.66 
  7  Harris, Susan                 46 MICH                      1:00.25 
  8  Countryman, Marianne          47 GAJA                      1:01.49 
  9  Johnson, Mindy                48 RMST                      1:02.30 
 10  Neese, Lynn S                 45 NCMS                      1:02.42 
Heat 16 of 34 Timed Finals   
  1  Birnbrich, Beth               48 NAM                         58.85 
  2  Popps, Corrin C               47 MICH                        57.91 
  3  Williams, Susan O             46 CUBU                        57.50 
  4  Rapuano, Lisa O               46 NBAC                        54.67 
  5  Willeboordse, Fall            46 BCTM                        52.66 
  6  Wager, Susan                  46 REDT                        54.28 
  7  Stone, Stephanie              45 PCAT                        57.14 
  8  Nowak, Elizabeth A            48 NCMS                        57.72 
  9  Phillips, Alice W             46 VMST                        58.19 
 10  Sappey, Collette H            47 CMS                         58.90 
Heat 17 of 34 Timed Finals   
  1  Rubert, Shelley A             40 TGM                       1:25.28 
  2  Marshall, Sue D               44 NCMS                      1:16.75 
  3  Maly, Cleary                  42 QMST                      1:14.88 
  4  Campbell, Tara L              41 1776                      1:09.41 
  5  Waldrop, Justine              41 TGM                       1:08.26 
  6  Gende, Gretchen M             42 PNA                       1:09.09 
  7  Nacos, Julie K                42 AGUA                      1:12.31 
  8  Weselman, Kelly O             41 GAJA                      1:15.83 
  9  Henry, Angela                 42 NCMS                      1:24.94 
Heat 18 of 34 Timed Finals   
  1  St Jean, Rebecca V            41 CFYM                      1:08.14 
  2  Greene, Dana M                43 NCMS                      1:04.13 
  3  Katsaros, Sheryl K            42 RMST                      1:04.00 
  4  LaChapelle, Tracy N           42 NEM                       1:04.00 
  5  Millerd, Michelle A           41 NEM                       1:03.25 
  6  Rhodes, JerrieLynn            44 NCMS                      1:03.78 
  7  Duncan, Nancy J               44 NCMS                      1:04.00 
  8  Marshall, Sabina H            42 GSMS                      1:04.13 
  9  Reimer, Shelley B             42 PNA                       1:04.47 
 10  Settimi, Nora                 41 WMAC                      1:08.22 
Heat 19 of 34 Timed Finals   
  1  Hulett, Jennifer A            43 SFTL                      1:02.53 
  2  Stewart, Ann K                41 GOLD                      1:02.50 
  3  Martin, Lisa W                44 NCMS                      1:01.85 
  4  Cantrell, Connie S            41 MICH                      1:01.39 
  5  Quaratino, Aimee M            42 CMS                       1:00.00 
  6  Buckley-Kornatz, Jennifer A   40 NCMS                      1:01.00 
  7  Vander Haegen, Geraldine E    44 PNA                       1:01.41 
  8  Texel, Paula M                41 SPM                       1:01.92 
  9  Maycock, Cary W               43 NCMS                      1:02.53 
 10  Moore, Jill H                 41 NCMS                      1:02.58 
Heat 20 of 34 Timed Finals   
  1  Neuendorf, Donna M            43 NEM                         59.89 
  2  Bonfilio, Dawn A              43 NCMS                        58.45 
  3  Seavall, Kelly J              43 CMS                         57.54 
  4  Tiltmann, Heather M           40 WMAC                        55.95 
  5  Braun, Erika L                40 NCMS                        51.30 
  6  Gary, Kristin J               44 REDT                        54.50 
  7  DeHaven, Kathleen             40 CMS                         56.29 
  8  LeClair, Dale A               42 GOLD                        57.86 
  9  Stone, Julie D                41 HOPK                        59.48 
 10  Richardson, Kim G             43 CMS                         59.94 
Heat 21 of 34 Timed Finals   
  3  Ashmann, Chericka L           38 PNA                       1:06.58 
  4  Weeks-Honnold, Heather L      38 NCMS                      1:02.77 
  5  Lawrie, Dawn J                36 COLU                      1:01.46 
  6  Molina, Patricia A            36 NITR                      1:02.49 
  7  Mc Leod- Crady, Jennifer      37 MVN                       1:03.64 
  8  Turnbull-Brown, Elisabeth A   39 TNYA                      1:10.00 
Heat 22 of 34 Timed Finals   
  1  Hankins, Malena               38 GAJA                      1:00.78 
  2  Hindle, Lori D                36 NEM                         59.53 
  3  Garth, Christy L              38 NCMS                        58.40 
  4  Lindauer, Kerry               37 NCMS                        54.86 
  5  Schaetz, Trina R              39 WMAC                        53.96 
  6  Sweetser, Stacy L             36 NEM                         54.67 
  7  Uhl, Alicia K                 35 NCMS                        56.56 
  8  Lloyd, Kimberly K             39 NEM                         58.58 
  9  Wood, Janet M                 35 GSMS                        59.93 
 10  Kyff, Jennifer J              38 METR                      1:01.25 
Heat 23 of 34 Timed Finals   
  2  Koeppel, Kacey J              32 REDT                      1:24.00 
  3  Dowtin, Emily L               32 NCMS                      1:17.00 
  4  Yates, Tammy L                30 NCMS                      1:13.99 
  5  Nagle, Cynthia A              33 NCMS                      1:05.12 
  6  Gould, Meganne                31 NCMS                      1:06.77 
  7  Klossner, Rebecca             30 NCMS                      1:15.03 
  8  Heller, Elizabeth A           31 SFTL                      1:19.55 
  9  Medendorp, Rebecca B          30 NCMS                      2:02.00 
Heat 24 of 34 Timed Finals   
  1  Brandle, Jamie L              30 CPAC                      1:03.90 
  2  Old, Catherine A              34 NCMS                      1:03.47 
  3  Blue, Laura E                 33 NCMS                      1:02.96 
  4  Hartsock, Jane A              34 IM                        1:02.79 
  5  Mulcahy, Shannon              34 FISH                      1:02.18 
  6  Gaal, Brianne                 32 NCMS                      1:02.41 
  7  Losego, Jessica               30 NCMS                      1:02.90 
  8  Wheeler, Brooke E             32 UNAT                      1:03.38 
  9  Schoenlank, Julie A           32 METR                      1:03.88 
 10  Cohen, Rachel F               34 REDT                      1:04.00 
Heat 25 of 34 Timed Finals   
  1  Dahl, Jenny                   30 NCMS                      1:02.00 
  2  Medendorp, Meghan M           30 NCMS                      1:01.01 
  3  Howland, Heather              31 IM                        1:00.51 
  4  Keto, Alexis D                33 CMS                       1:00.25 
  5  Zerhusen, Megan               32 SKY                         59.98 
  6  Stich, Chris S                34 WMAC                      1:00.00 
  7  Lovgren, Alysia K             33 NCMS                      1:00.26 
  8  Massey, Melissa K             30 RAY                       1:00.88 
  9  Seubert, Erica L              30 ROSE                      1:01.76 
 10  Felton, Tanya                 33 UNAT                      1:02.00 
Heat 26 of 34 Timed Finals   
  1  Frisch, Alexandria            33 UNAT                        59.20 
  2  Chavez, Marcela               33 GAJA                        58.00 
  3  Liberty, Laurel M             30 LIB                         57.21 
  4  Laughna, Kaye-Lani M          32 NEM                         55.59 
  5  Melgaard, Megan E             32 GAJA                        52.61 
  6  Hildebrand, Dawn              31 NCMS                        54.72 
  7  McMeen, Lyndsay C             32 GSM                         56.59 
  8  Carlson, Jennifer M           32 RMST                        57.40 
  9  Taraska, Veronica             33 O*H*                        58.79 
 10  Nappi, Keri                   34 NEM                         59.76 
Heat 27 of 34 Timed Finals   
  3  Murray, Christine E           27 UNAT                      1:15.15 
  4  Bush, Erin A                  26 SWSF                      1:05.00 
  5  Long, Sarah R                 26 GS                        1:03.45 
  6  Ramsey, Kelly A               26 NCMS                      1:04.17 
  7  Houseal, Rebecca L            29 NCMS                      1:06.46 
  8  Burgess, Erika A              29 NCMS                      1:22.00 
Heat 28 of 34 Timed Finals   
  1  Duhaime, Susan A              29 MICH                      1:03.00 
  2  Keaney, Alice                 29 NCMS                      1:01.96 
  3  Mathews, Erin                 26 MARY                      1:01.57 
  4  Kelly, Kaymee                 27 CFYM                      1:01.16 
  5  Robbins, Mary                 27 NCMS                      1:01.00 
  6  Cheetham, Meredith R          26 NCMS                      1:01.03 
  7  Carroll, Kathleen             26 NCMS                      1:01.24 
  8  Senne, Sarah                  27 PCAT                      1:01.87 
  9  Ganey, Stephanie D            25 SYSM                      1:02.23 
 10  Medendorp, Amanda J           26 NCMS                      1:03.32 
Heat 29 of 34 Timed Finals   
  1  Sonstegard, Morgan A          27 PMST                      1:00.97 
  2  Siefers, Andrea M             26 NCMS                      1:00.79 
  3  Tully, Natalie                25 MGM                       1:00.61 
  4  Bonney, Erin R                29 NCMS                        58.00 
  5  Au, Lauren E                  27 NEM                         57.60 
  6  Watterson, Laura A            27 NCMS                        57.77 
  7  Smith, Kristen B              28 NCMS                        59.92 
  8  Greenawalt, Anne              27 CPAC                      1:00.76 
  9  Bachman, Blaire               25 BM                        1:00.80 
 10  Dickman, Rachel E             25 MGM                       1:01.00 
Heat 30 of 34 Timed Finals   
  1  Espiritu, Vicki               26 TVM                         56.74 
  2  Gilmore, Katie L              28 ALEX                        55.67 
  3  Dominguez, Kristin A          26 GAJA                        55.45 
  4  Cutter, Kyle                  26 NEM                         54.70 
  5  O'Donnell-McCarthy, Fiona     25 TOC                         52.25 
  6  Bishop, Brooke A              25 TOC                         53.00 
  7  Norris, Amy B                 27 NCMS                        55.00 
  8  Tudor, Erin S                 25 VMST                        55.59 
  9  Mohorn, Heather D             25 FINS                        56.43 
 10  Shuss, Audrey                 28 CMS                         57.45 
Heat 31 of 34 Timed Finals   
  3  Hausheer, Camille V           24 REDT                      1:31.00 
  4  Bernat, Joely                 23 AGUA                      1:12.56 
  5  Henderson, Sierra P           20 HMS                       1:07.32 
  6  Feldstein, Hannah E           22 UNAT                      1:11.00 
  7  Argo, Emily E                 24 NCMS                      1:17.00 
Heat 32 of 34 Timed Finals   
  1  Forney, Emily J               23 NCMS                      1:03.42 
  2  Anderson, Sydney E            19 PNA                       1:02.74 
  3  Divelbiss, Madison L          19 PNA                       1:02.40 
  4  Stewart, Kelsey L             20 DUCK                      1:01.76 
  5  Miller, Jenna L               20 GSMS                      1:01.09 
  6  Yaguda, Morgan R              18 NCMS                      1:01.42 
  7  Pulley, Katherine             21 UTAH                      1:02.00 
  8  Moore, Jenna N                19 UTAH                      1:02.70 
  9  Mitchell, Cassandra J         24 GKMS                      1:02.78 
 10  Barringer, Danika             20 HMS                       1:05.00 
Heat 33 of 34 Timed Finals   
  1  Oliver, Cassandra J           23 GS                        1:01.00 
  2  Krimmer, Tess                 18 DUCK                      1:00.97 
  3  Lewinski, Katie               22 TGM                         59.98 
  4  Trabue, Kelsey L              22 NCMS                        59.56 
  5  Reiss, Victoria               22 UNAT                        59.25 
  6  Mondelli, Gabriella E         20 NCMS                        59.37 
  7  Larson, Sarah                 22 GAJA                        59.89 
  8  Cruz, Penelope                18 BCTM                      1:00.46 
  9  Fisher, Katelyn A             18 CSMT                      1:01.00 
 10  Pelaez, Cristina D            24 NOVA                      1:01.07 
Heat 34 of 34 Timed Finals   
  1  Kay, Taylor A                 19 DUCK                        58.80 
  2  Spencer, Rachel               19 UTAH                        57.00 
  3  Preslar, Jessie               22 GSMS                        56.60 
  4  Parra, Madeline               24 NCMS                        56.19 
  5  Shockey, Kayla                18 UNAT                        55.52 
  6  Biggs, Brittany A             22 CMS                         55.86 
  7  Seed, Caitlin C               24 CAT                         56.21 
  8  Koran, Mary Ellen I           24 VSM                         56.66 
  9  Kearney, Kathryn              21 NCMS                        57.50 
 10  Moore, Katie                  24 IM                          59.18