Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 4.0
         2012 USMS Spring National Championships, Sanction #: 132-001          
                           Greensboro Aquatic Center                           
                                 Meet Program                                  
 
Event 28  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 16 Timed Finals   
  4  Huson, John J                 77 NCMS                      4:46.00 
  5  Lauer, William J              77 GKMS                      3:24.54 
  6  Stolz, Hal F                  77 GAJA                      3:37.01 
  7  Scheidelman, Ronald J         77 ADMS                      7:00.00 
Heat 2 of 16 Timed Finals   
  2  Hale, Art                     70 UNAT                      5:48.92 
  3  Fasbender, Barry A            74 STAN                      3:28.03 
  4  Molnar, Ronald A              70 CMS                       3:04.00 
  5  Roddin, Hugh J                70 ANCM                      2:52.51 
  6  Loewe, Raymond D              70 UNAT                      3:00.00 
  7  Shaw, James F                 71 RINC                      3:19.71 
  8  Smith, Brent                  71 HUNT                      3:58.26 
Heat 3 of 16 Timed Finals   
  1  Smith, William R              67 PNA                       4:14.13 
  2  Husson, Bob                   66 NCMS                      3:17.00 
  3  Zeigler, John V               66 GAJA                      3:08.02 
  4  Bisbee, Leland S              65 ARIZ                      2:53.38 
  5  Selles, Carl H                65 SPM                       2:38.00 
  6  Green, James M                67 NCMS                      2:50.11 
  7  Stafford, Rick A              65 PNA                       3:01.87 
  8  Pierce, Donald A              66 RHMS                      3:09.08 
  9  Ewan, Bill                    69 NEM                       3:41.11 
Heat 4 of 16 Timed Finals   
  2  Cornell, Tom                  64 SYSM                      3:05.14 
  3  Rollins, Bruce W              62 WMST                      2:54.61 
  4  Jones, Robert B               60 1776                      2:37.50 
  5  Bell, Alan                    62 PNA                       2:25.05 
  6  MacDonald, Lee H              60 CMS                       2:32.00 
  7  Bernard, Alan D               62 TAM                       2:44.98 
  8  Harmon, David C               62 ANCM                      2:59.61 
Heat 5 of 16 Timed Finals   
  2  Smothers, Jim E               55 NCMS                      3:15.44 
  3  Hoffman, Kevin T              55 TBH                       2:42.00 
  4  Robert, David W               56 NCAL                      2:32.00 
  5  Lamour, Didier B              55 MINN                      2:31.80 
  6  Stanback, John                58 CMS                       2:32.00 
  7  Wohl, Robert J                55 BGSC                      2:40.88 
  8  Lutz, Steven D                57 FSYM                      3:15.00 
  9  Miller, Jamie A               57 NCMS                      4:12.84 
Heat 6 of 16 Timed Finals   
  1  Haberek, Cork                 55 SKY                       2:23.00 
  2  Smith, Darrell J              55 MINN                      2:20.86 
  3  Heather, Michael R            57 MVN                       2:18.85 
  4  Karas, Paul G                 56 MICH                      2:12.15 
  5  Craig, John M                 57 CONN                      2:10.00 
  6  O'Brien, Kerry L              55 WCM                       2:10.64 
  7  Hemmerle, Jamie               56 1776                      2:17.00 
  8  Guadagni, Peter M             57 WCM                       2:19.01 
  9  Lautman, Scott M              59 BWAQ                      2:22.60 
 10  Ockerman, Jeff                57 NASH                      2:30.00 
Heat 7 of 16 Timed Finals   
  1  Mellon, Jim                   49 HIMA                      2:38.00 
  2  Baron, Kurt C                 47 VCM                       2:21.37 
  3  Dailey, James L               45 UNAT                      2:19.24 
  4  Wagner, Harold K              46 NAM                       2:15.18 
  5  McGiffin, Chris D             46 BERK                      2:17.48 
  6  Bosley, Douglas M             49 NEM                       2:21.25 
  7  Schultz, Norman E             46 NCMS                      2:26.96 
  8  Hartley, Larry S              52 NCMS                      2:47.00 
  9  Grecco, Paul A                51 GMUP                      2:30.00 
 10  Roth, Douglas M               50 MESC                      3:03.65 
Heat 8 of 16 Timed Finals   
  1  Creason, Paul K               54 MICH                      2:20.37 
  2  Greene, Chris C               50 GAJA                      2:19.80 
  3  Jenkins, Timothy J            50 IM                        2:15.50 
  4  Kone, Bruce C                 54 RICE                      2:09.77 
  5  Specht, William L             54 SPM                       2:04.98 
  6  Wells, D Scott                50 HLJ                       2:09.26 
  7  Colbeck, Pete L               50 PNA                       2:10.00 
  8  McLeod, Mark A                52 CSMT                      2:18.35 
  9  McCabe, Thomas J              54 IM                        2:20.00 
 10  Rogers, Randy                 53 PNA                       2:26.51 
Heat 9 of 16 Timed Finals   
  1  Switzer, Keith M              49 BLU                       2:12.00 
  2  Pulsifer, Andrew              46 NCMS                      2:05.27 
  3  Sargent, Gregory O            45 CONN                      2:03.00 
  4  Brundage, Patrick W           45 BRSM                      2:00.96 
  5  Stevenson, Chris L            47 NCMS                      1:57.21 
  6  Shaffer, Mike G               46 VCM                       1:58.21 
  7  Tuchler, Jim                  47 IM                        2:01.50 
  8  Livingston, Terry             45 BLU                       2:05.00 
  9  Hopson, Bruce E               46 SLAM                      2:11.80 
 10  Dever, Frederick E            46 DCAC                      2:13.99 
Heat 10 of 16 Timed Finals   
  2  Kern, Paul E                  43 NCMS                      3:00.00 
  3  Pohnert, Steven C             42 RMST                      2:24.21 
  4  Kroupa, Andy S                43 BLU                       2:22.92 
  5  Borton, Dan                   44 ROSE                      2:14.94 
  6  Ellis, Brian W                44 FXCM                      2:15.32 
  7  Stroie, Adrian                44 TBH                       2:23.44 
  8  Young, Michel F               41 VCM                       2:32.98 
  9  Delgado, Francisco            44 SC                        3:17.67 
Heat 11 of 16 Timed Finals   
  1  Holland, Dave                 44 VMST                      2:13.94 
  2  Bird, Clark M                 41 MSMA                      2:10.00 
  3  Goodison, Michael R           40 TERR                      2:07.40 
  4  Solano, Abraham E             42 SKY                       2:04.80 
  5  Magee, Mark A                 44 LVM                       1:56.87 
  6  Andersen, Morten              41 NCMS                      2:01.70 
  7  White, Kirk                   42 COLU                      2:06.74 
  8  Keppeler, John H              44 PNA                       2:08.13 
  9  Dickson, Kurt F               44 ARIZ                      2:11.75 
 10  Crampton, Jim C               42 UNAT                      2:14.77 
Heat 12 of 16 Timed Finals   
  3  Nguyen, Son                   32 MESC                      2:39.67 
  4  Timbs, Garry                  30 RNVS                      2:15.70 
  5  Dietrich, Nicholas W          31 ART                       2:16.84 
  6  Dean, Nathan P                37 AARG                      2:24.22 
  7  Nakahodo, Sidney              36 NCYM                      2:29.00 
Heat 13 of 16 Timed Finals   
  1  Albino, Jorge E               37 SYSM                      2:16.19 
  2  Queen, Nathan                 37 NCMS                      2:12.44 
  3  Patterson, Thomas J           35 1776                      2:10.87 
  4  Stich, Darryl D               36 WMAC                      2:05.33 
  5  Christensen, Eric B           37 BDO                       1:56.52 
  6  Mauriello, Matthew J          35 FISH                      2:03.37 
  7  Bellin, Daniel A              39 GERM                      2:07.63 
  8  Rice, Kenneth A               37 PNA                       2:10.98 
  9  Madonia, Marc P               38 NCMS                      2:15.35 
 10  Hynes, Brodie                 37 BLU                       2:16.63 
Heat 14 of 16 Timed Finals   
  1  Burkhardt, Justin M           32 DCAC                      2:10.88 
  2  Medendorp, Mark A             34 NCMS                      2:04.33 
  3  Palumbo, Gregory T            31 REDT                      1:58.10 
  4  Barley, Adam S                30 VMST                      1:57.79 
  5  Knowles, Jeremy D             30 SWIF                      1:55.00 
  6  Moran, Daniel M               30 NEM                       1:56.97 
  7  Gaines, Billy                 31 LVM                       1:58.00 
  8  Wadley, Wadley                32 WH2O                      2:00.00 
  9  Meacham, Garth D              30 LVM                       2:05.99 
 10  Dallamura, Scott J            33 NCMS                      2:15.01 
Heat 15 of 16 Timed Finals   
  2  Cleary, Kevin H               28 OREG                      2:25.00 
  3  Gustafson, Daniel T           26 BCTM                      2:11.32 
  4  Schildknecht, Calvin E        27 ARKM                      2:08.99 
  5  Pursley, David C              25 NCMS                      1:51.04 
  6  Mc Inerney, Scott A           25 NEM                       1:59.99 
  7  Sharif, Khalil                29 NCMS                      2:10.20 
  8  Sostock, Matt                 29 WMAC                      2:12.99 
Heat 16 of 16 Timed Finals   
  2  Peterson, Matthew A           22 HMS                       2:14.20 
  3  Gallagher, Dan                24 VTAC                      2:10.00 
  4  Gomez, Stephen P              24 VMST                      2:05.50 
  5  O'Linger, Chris               24 TMST                      1:49.22 
  6  Morton, Jacob G               24 NCMS                      2:03.78 
  7  Altman-Kurosaki, Jonas Y      23 AGUA                      2:09.00 
  8  Felton, Robert T              24 TMST                      2:10.71 
  9  Hofmann, Brian R              24 VMST                      2:20.89