Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 4.0
         2012 USMS Spring National Championships, Sanction #: 132-001          
                           Greensboro Aquatic Center                           
                                 Meet Program                                  
 
Event 40  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 18 Timed Finals   
  3  Bauman, John H                81 WMAC                      4:36.01 
  4  Burgess, H. William           83 HIMA                      4:18.87 
  5  Woods, Albert H               83 GAJA                      3:54.23 
  6  Knowles, Sr., Percival A      81 SWIF                      4:25.63 
  7  Larson, E Ole                 91 NCMS                      4:45.50 
  8  Corse, John D                 88 HLJ                       4:45.03 
Heat 2 of 18 Timed Finals   
  1  Frankenthaler, S E "bud"      78 GAJA                      6:20.00 
  2  Lyons, Thomas F               78 VMST                      4:28.90 
  3  Best, Bob                     79 SDSM                      3:36.00 
  4  Lauer, William J              77 GKMS                      3:24.63 
  5  Patten, Bob W                 77 CMS                       3:21.50 
  6  Stolz, Hal F                  77 GAJA                      3:31.93 
  7  Bellem, Ray                   75 ARIZ                      3:40.61 
  8  Scheidelman, Ronald J         77 ADMS                      4:40.42 
  9  Reid, Joe                     63 GAJA                      3:09.58 
 10  Eisenklam, Peter A            69 ARIZ                      4:00.08 
Heat 3 of 18 Timed Finals   
  1  Riddle, Peter E               74 SDSM                      4:25.00 
  2  Scharf, Ray                   74 NCMS                      3:44.60 
  3  Miller, David W               71 GAJA                      3:30.47 
  4  Diamond, Louis H              72 ANCM                      3:25.65 
  5  Loewe, Raymond D              70 UNAT                      3:00.00 
  6  Laux, Michael A               70 CONN                      3:04.65 
  7  Gadol, Louis C                70 NCMS                      3:27.36 
  8  Fasbender, Barry A            74 STAN                      3:32.13 
  9  Chuven, Herb                  73 GAJA                      4:04.25 
 10  Anderson, Craig               62 NCMS                      3:04.14 
Heat 4 of 18 Timed Finals   
  1  Slaughter, James W            66 NCMS                      3:37.11 
  2  McGee, Terry R                67 FACT                      3:35.71 
  3  Meyer, Gerald H               67 O*H*                      3:22.33 
  4  Sawyer, Dennis L              68 PNA                       3:13.61 
  5  Zeigler, John V               66 GAJA                      3:10.55 
  6  Fuenmayor, Jose               68 UNAT                      3:13.52 
  7  Fletcher, Doug                69 NCMS                      3:18.71 
  8  Pohlmann, John T              68 SLAM                      3:23.62 
  9  Maguire, Tom                  69 GSMS                      3:36.80 
 10  Van Meeteren, Hans P          68 NCMS                      3:37.80 
Heat 5 of 18 Timed Finals   
  1  Saloga, Jim                   66 UNAT                      3:06.51 
  2  Husson, Bob                   66 NCMS                      3:03.00 
  3  Stafford, Rick A              65 PNA                       2:55.68 
  4  Lawrie, Jim                   65 SNM                       2:53.23 
  5  Strand, Robert                66 ROSE                      2:32.50 
  6  Peterson, Steven B            65 PNA                       2:48.70 
  7  Cole, Henry E                 67 COLU                      2:54.99 
  8  Dannenberg, James             67 WMAC                      3:00.00 
  9  Corris, Robert B              67 WMAC                      3:05.32 
 10  List, Robert W                66 GSMS                      3:07.55 
Heat 6 of 18 Timed Finals   
  1  Lee, Terrence J               62 NCMS                      2:56.00 
  2  Dougherty, Michael P          60 BOZE                      2:47.12 
  3  Mierzwa, Hank S               62 STON                      2:40.38 
  4  Rogacki, Daniel J             64 NEM                       2:39.67 
  5  MacDonald, Lee H              60 CMS                       2:35.00 
  6  Kerns, Hubie                  62 VCM                       2:39.00 
  7  Baker, John B                 60 PNA                       2:40.00 
  8  Campana, James L              60 ELG                       2:46.42 
  9  Rollins, Bruce W              62 WMST                      2:51.70 
 10  Pillmore, Bill                64 NCMS                      2:56.40 
Heat 7 of 18 Timed Finals   
  1  O'Keeffe, John P              50 CMS                       3:02.00 
  2  Shears, David M               52 MICH                      3:01.00 
  3  Creason, Paul K               54 MICH                      2:46.65 
  4  D'Englere, Paul M             50 NCMS                      2:45.09 
  5  Heinemann, William A          54 NIAG                      2:38.93 
  6  Erb, Wayne L                  52 NCMS                      2:45.70 
  7  Martin, Michael P             51 UNAT                      2:55.00 
  8  Rehanek, R Todd               50 GSMS                      3:01.20 
  9  Jing, Jung                    56 UNAT                     10:00.00 
Heat 8 of 18 Timed Finals   
  1  Baars, Bryan                  57 GCPS                      3:24.81 
  2  Bottini, Mike                 57 METR                      3:07.25 
  3  Adcock, Richard P             56 PNA                       2:54.07 
  4  Caligiuri, Dan A              56 BLU                       2:48.10 
  5  Finn, Peter R                 58 DOC                       2:45.34 
  6  Roth, Bob                     57 MARY                      2:45.50 
  7  Vizzari, Richard L            55 NWMS                      2:49.90 
  8  Abbate, Gary A                57 TPIT                      2:55.00 
  9  Goldring, Michael             59 TNYA                      3:23.98 
 10  Harwart, Paul H               55 GAJA                      3:50.19 
Heat 9 of 18 Timed Finals   
  1  Inglefield, Jody              57 NCMS                      2:43.03 
  2  Haberek, Cork                 55 SKY                       2:35.20 
  3  Schmitz, Robert L             59 NCMS                      2:33.98 
  4  Hemmerle, Jamie               56 1776                      2:27.50 
  5  Shead, Timothy M              59 GOLD                      2:22.00 
  6  Von Hoffmann, Gerard          56 NOVA                      2:24.00 
  7  Neville, Richard              55 FAST                      2:31.52 
  8  Blatt, Michael J              56 VCM                       2:35.07 
  9  Vestal, Neal L                57 GS                        2:36.83 
 10  Lee, Doug                     56 NCMS                      2:43.44 
Heat 10 of 18 Timed Finals   
  1  Hendrickson, John J           51 TOC                       2:35.00 
  2  McLeod, Mark A                52 CSMT                      2:31.10 
  3  Vargas, Daniel                51 ARIZ                      2:29.00 
  4  Moreno, Al                    51 GOLD                      2:28.00 
  5  Guthrie, David M              51 TXLA                      2:20.00 
  6  Dyer, Andy                    53 AWJ                       2:21.93 
  7  Matysek, Jim                  52 SYSM                      2:28.61 
  8  Holmberg, Tom                 53 IM                        2:30.36 
  9  Reilly, Jeff M                50 1776                      2:31.40 
 10  Pettibone, Chip               50 NEM                       2:36.32 
Heat 11 of 18 Timed Finals   
  1  Putney, Donald C              48 NCMS                      2:35.21 
  2  Johnson, Eric                 45 ASAM                      2:32.51 
  3  Jimison, Thomas N             47 UNAT                      2:30.50 
  4  Wilson, Boyd E                48 NCMS                      2:31.03 
  5  Neyland, Spencer B            47 REDT                      2:33.98 
  6  O'Donnell, John E             38 NCMS                      2:32.62 
  7  Aber, Dan                     38 NCMS                      2:36.11 
  8  Weselman, Brad C              43 GAJA                      3:00.96 
  9  Diener, Andre                 42 GAJA                      3:05.66 
 10  Kirk, Bryan                   30 RNVS                      2:31.78 
Heat 12 of 18 Timed Finals   
  1  Condon, Doug                  49 TVM                       2:27.81 
  2  Wennborg, Lars A              49 NCMS                      2:23.09 
  3  Smith, Jerry L                46 RATS                      2:19.70 
  4  Hancock, Thomas               48 RATS                      2:16.12 
  5  Tuchler, Jim                  47 IM                        2:12.80 
  6  Jennings, Bob                 46 NCMS                      2:16.10 
  7  Marx, Jeff                    47 NITR                      2:17.04 
  8  Livingston, Terry             45 BLU                       2:20.00 
  9  Hilgen, Thomas H              47 NCMS                      2:27.54 
 10  O'Connell, Daniel C           46 NCMS                      2:30.00 
Heat 13 of 18 Timed Finals   
  1  Bell, Richard J               42 MESC                      2:46.37 
  2  Gonzalez, Jose E              40 NCMS                      2:31.16 
  3  Stuart, Steven J              43 GS                        2:30.25 
  4  Kennedy, Derek                43 GKMS                      2:25.00 
  5  Mugford, Stephen A            44 NEM                       2:23.51 
  6  Mackenroth, Jack              43 TNYA                      2:24.88 
  7  Shattuck, Drew J              43 SUNF                      2:26.88 
  8  Hillman, Allen F              44 SYSM                      2:30.98 
  9  Lucero, Michael D             41 ROSE                      2:34.98 
 10  LoCascio, Jim                 42 UNAT                      2:50.00 
Heat 14 of 18 Timed Finals   
  1  Doherty, Todd S               41 PNA                       2:22.36 
  2  Hamilton, Nathan              43 SNM                       2:18.78 
  3  Goodison, Michael R           40 TERR                      2:16.34 
  4  Solano, Abraham E             42 SKY                       2:15.29 
  5  West, Steve T                 40 NOVA                      2:03.19 
  6  Santos, Roque J               44 WCM                       2:08.00 
  7  Magee, Mark A                 44 LVM                       2:15.81 
  8  Williams, Neill               44 DCAC                      2:18.56 
  9  Kays, David E                 44 PNA                       2:22.34 
 10  Lee, Michael P                44 MARY                      2:22.59 
Heat 15 of 18 Timed Finals   
  1  Blanco, Alonso O              37 MOST                      2:31.08 
  2  Moon, WonKee                  37 DCAC                      2:29.14 
  3  Huggins, Dale R               39 TXLA                      2:28.00 
  4  Butcher, Rob                  39 SYSM                      2:15.75 
  5  Morris, Chad                  35 MGM                       2:13.50 
  6  Mason, Michael                38 ROSE                      2:13.76 
  7  Lee, Mark K                   37 NCMS                      2:20.35 
  8  El Dokor, Tarek A             36 PHX                       2:28.20 
  9  Jackson, Scott J              37 NOVA                      2:29.99 
 10  Dunson, David B               39 NCMS                      2:31.50 
Heat 16 of 18 Timed Finals   
  1  Allen, Benjamin               31 NCMS                      2:27.73 
  2  Nguyen, Son                   32 MESC                      2:25.79 
  3  Carmine, Jay R                34 NCMS                      2:25.25 
  4  Cassella, Ryan G              30 CAT                       2:15.00 
  5  Nagy, Joe                     31 REDT                      2:05.12 
  6  Schmidt, Matthew B            34 WH2O                      2:11.39 
  7  Durieux, Chad A               32 ROSE                      2:19.94 
  8  Kreel, Nathaniel E            33 NCMS                      2:25.42 
  9  Thorpe, Nick                  32 OREG                      2:27.48 
 10  McGowan, Sean M               31 AGUA                      2:28.00 
Heat 17 of 18 Timed Finals   
  1  Gustafson, Daniel T           26 BCTM                      2:29.05 
  2  Swenson, Christopher N        29 GSM                       2:15.48 
  3  Wohl, Adam M                  25 MICH                      2:09.17 
  4  Wohl, Daniel P                27 BGSC                      2:06.08 
  5  Carlson, Eric                 27 ROSE                      2:03.64 
  6  Gans, Egan                    26 TOC                       2:05.00 
  7  Deery, Kyle B                 27 SYSM                      2:06.73 
  8  Swenson, Eric J               26 AWJ                       2:12.95 
  9  Schildknecht, Calvin E        27 ARKM                      2:20.99 
 10  Cleary, Kevin H               28 OREG                      2:40.00 
Heat 18 of 18 Timed Finals   
  1  Shelnut, Daniel               19 PNA                       2:40.00 
  2  Ganiyev, Doston               24 CMS                       2:34.34 
  3  Warner, Adam S                24 SAMY                      2:18.50 
  4  Dolar, Kevin I                24 USF                       2:17.89 
  5  Keefer, Elliot                23 NCMS                      1:58.90 
  6  Thomas, Chandler P            22 NCMS                      2:02.82 
  7  Schildknecht, Peter E         22 ARKM                      2:17.99 
  8  DeHart, Morgan L              23 MARY                      2:33.45 
  9  Rhodes, Kevin R               19 DUCK                      2:38.42 
 10  Hardin, Channing M            20 FSYM                      3:10.00