Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 4/13/2011 09:26 AM
                    2011 USMS Spring National Championships                    
                             Kino Aquatics Center                              
                                 Meet Program                                  
 
Event 40  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 17 Timed Finals   
  2  Munger, Peony                 76 HMS                       3:03.90 
  4  Hirakawa, Diane M             62 SDSM                      1:56.44 
  5  Young, Lydia L                62 CMS                       1:32.61 
  6  Felton, Anezka G              63 TOC                       1:38.25 
  8  Taylor, Carol                 81 ARIZ                      2:54.40 
Heat 2 of 17 Timed Finals   
  3  Bolar, Sally A                71 ARIZ                      2:13.00 
  4  Clifford, Gynt                72 SDSM                      1:36.09 
  5  Case, Mary Ann                71 ARIZ                      1:44.25 
  6  Burnett, Anne                 71 PHX                       2:21.28 
  8  Hemauer, Carol J              54 UNAT                      1:30.00 
Heat 3 of 17 Timed Finals   
  1  Marens, Susan E               69 VMST                      1:58.59 
  2  Magee, Carolyn M              65 HMS                       1:47.49 
  3  Kranpitz, Nancy               66 WMAC                      1:35.96 
  4  Ward, Joy                     68 OREG                      1:29.72 
  5  Boak, Carolyn                 65 WMST                      1:17.00 
  6  Todd, Diana F                 67 SNM                       1:28.41 
  7  Barnea, Daniela               67 STAN                      1:32.10 
  8  Hlavacek, Ida M               68 VMST                      1:43.68 
  9  Caron, Aagje A                69 GBM                       1:52.44 
Heat 4 of 17 Timed Finals   
  1  Gettling, Janet               62 OREG                      1:26.87 
  2  McDowell, Teresa W            60 SLAM                      1:24.56 
  3  Tyler, A Susan                62 SNM                       1:22.87 
  4  Welch, Sarah                  64 PNA                       1:21.57 
  5  Davis, Charlotte M            61 PNA                       1:11.00 
  6  Roche, Carolyn M              60 CMS                       1:14.05 
  7  Altman, Christie              61 ARIZ                      1:22.08 
  8  LeClercq, Toni M              63 PNA                       1:23.14 
  9  Guthrie, Sally K              61 MICH                      1:26.59 
Heat 5 of 17 Timed Finals   
  1  Stanton, Susan G              58 MAM                       2:00.00 
  2  Summers, Jeanna               57 OREG                      1:29.00 
  3  Yanson, Karen D               55 DLMA                      1:25.27 
  4  Litman, Jill                  55 NEM                       1:24.68 
  5  Wedaman, Karen P              58 VACA                      1:24.76 
  6  Braaten, Kitten               55 VMST                      1:26.75 
  7  Stringer, Peggy L             59 MM                        1:47.37 
  8  Thornton, Cindy               53 WM                        1:17.99 
  9  Kusseling, Brooke L           50 RMST                      1:18.00 
Heat 6 of 17 Timed Finals   
  1  Hair, Margaret                56 HMS                       1:20.56 
  2  Hilpert, Bess                 55 TXLA                      1:19.40 
  3  Glassman, Debbie A            57 PNA                       1:14.90 
  4  Lippold, Mary B               55 PNA                       1:10.70 
  5  Val, Laura B                  59 TAM                       1:05.00 
  6  Valdez, Elaine S              55 MOST                      1:09.76 
  7  Maccurdy, Krissy              58 PCAT                      1:13.00 
  8  Taylor, Barbara G             56 YCMS                      1:17.57 
  9  Gray, Patty M                 59 ARIZ                      1:20.00 
Heat 7 of 17 Timed Finals   
  1  Frost, Kathryn M              51 UTAH                      1:17.36 
  2  Carlsen, Jeanne               52 LAPS                      1:08.82 
  3  Ingraham, Susan R             51 MOST                      1:07.46 
  4  Mc Call, Jane E               51 LAPS                      1:06.53 
  5  Granger, Traci S              53 LAPS                      1:02.00 
  6  Caswell, MJ                   50 OREG                      1:05.95 
  7  Bennett, Lisa A               54 VMST                      1:07.42 
  8  Iseppi, Esther                52 AMT                       1:08.00 
  9  Lepinski, Cokie               51 MPM                       1:11.49 
Heat 8 of 17 Timed Finals   
  2  Bogue, Sherri L               47 FMM                       3:15.00 
  3  Bolivar, JoAnne M             48 PHX                       1:43.15 
  4  Uhl, Mary A                   45 NMMS                      1:18.03 
  5  Benedict, Anita               47 HEAT                      1:22.78 
  6  Ramos, Wendy                  46 PHX                       1:48.00 
  7  Werner, Haleigh A             42 PNA                       1:11.65 
  8  Boodt, Heidi M                41 LVM                       1:19.96 
Heat 9 of 17 Timed Finals   
  1  Daniels, Karen K              49 SCA                       1:14.10 
  2  Scott, Sheryl L               48 NEM                       1:12.00 
  3  Kuwahara, Lisa K              48 UTAH                      1:10.36 
  4  Perry, Rebecca R              46 MAM                       1:08.19 
  5  Adams, Kari S                 45 LVM                       1:05.55 
  6  Schickore, Jutta              46 DOC                       1:06.95 
  7  Uppstrom, Noreen L            46 SLAM                      1:08.23 
  8  Cerussi, Jane E               48 DAM                       1:11.81 
  9  Jurek, Susan M                48 ARIZ                      1:14.10 
Heat 10 of 17 Timed Finals   
  1  Voorhees, Carolyn C           49 MARY                      1:05.50 
  2  Hug, Laurie                   46 1776                      1:04.01 
  3  Delmage, Arlene               48 OREG                      1:02.96 
  4  Block, Andrea J               49 IM                        1:01.80 
  5  Von Der Lippe, Susan G        45 CMS                         57.50 
  6  Willeboordse, Fall            45 AGUA                        59.60 
  7  Wygal-Springer, Dianne L      45 ARIZ                      1:02.18 
  8  Godges, Arlette A             46 SCAQ                      1:04.00 
  9  Smith, Laura K                45 ARIZ                      1:05.20 
Heat 11 of 17 Timed Finals   
  1  Stewart, Ann K                40 GOLD                      1:11.07 
  2  Carlson, Jenni                40 SCAQ                      1:10.00 
  3  Schmidt, Karen                44 MVN                       1:05.50 
  4  Seider, Wenke K               41 OJAI                      1:01.90 
  5  Gary, Kristin J               43 REDT                        59.18 
  6  Hill, Laurel S                42 ARIZ                      1:01.05 
  7  Hodgert, Donna M              43 VMST                      1:05.25 
  8  Martin-Sherlock, Ann L        41 MOVY                      1:07.05 
  9  Sinitz, Cheryl                42 WMAC                      1:10.86 
Heat 12 of 17 Timed Finals   
  2  Wilson, Ann S                 36 CRUZ                      1:12.00 
  3  Lawrie, Dawn J                35 COLU                      1:07.49 
  4  Hedges, Megan                 38 NOVA                      1:02.63 
  5  Hugo, Brandy N                38 WSSC                        57.01 
  6  Braun, Erika L                39 NCMS                        57.78 
  7  DeHaven, Kathleen             39 CMS                       1:06.49 
  8  Zajdzinski, Margaret M        39 ARIZ                      1:09.77 
Heat 13 of 17 Timed Finals   
  1  Sarvia, Tricia                28 NEM                       1:14.71 
  2  Lacy, N Markell               27 FCST                      1:09.50 
  3  Thompson, Emily P             26 ARIZ                      1:08.91 
  4  Belliveau, Adrienne C         27 USF                       1:07.50 
  5  Val, Jamie                    27 LVM                       1:08.92 
  6  Sajn, Catherine               28 MGM                       1:10.08 
  7  Melsen, Krisie M              30 SCYM                      1:10.50 
  8  Liu, Ouida                    30 USF                       1:11.79 
Heat 14 of 17 Timed Finals   
  1  Park, Angela K                31 WLAC                      1:10.00 
  2  Nehrebecki, Helene            31 ARIZ                      1:08.12 
  3  Newton, Rebecca L             34 SCA                       1:07.99 
  4  Uhl, Alicia K                 34 NCMS                      1:06.49 
  5  Bill, Kimberly A              30 NCMS                      1:03.50 
  6  Schneider, Erin E             32 WMAC                      1:05.20 
  7  Carlson, Jennifer M           31 RMST                      1:06.65 
  8  Van Horn, Alaina L            30 CUBU                      1:08.04 
  9  Bernal, Genevieve M           31 WLAC                      1:08.83 
Heat 15 of 17 Timed Finals   
  1  Turner, Betsy                 27 VMST                      1:06.90 
  2  Liberty, Laurel M             29 LIB                       1:05.57 
  3  Fosha, Gretta E               28 CMS                       1:04.92 
  4  Merritt, Erin M               27 AGUA                      1:04.46 
  5  Blocker, Vicki S              27 RICE                      1:02.76 
  6  Shuss, Audrey R               27 CMS                       1:03.67 
  7  Hester, Jennifer L            27 SWOM                      1:04.56 
  8  Braniecki, Ashley L           25 ADMS                      1:05.00 
  9  Schneider, Leah R             26 WMAC                      1:06.00 
Heat 16 of 17 Timed Finals   
  1  Gromer, Karen                 26 MOST                      1:01.96 
  2  Staubitz, Nadia M             26 AGUA                        59.80 
  3  Urbatchka, Lindsey E          27 ARIZ                        59.03 
  4  McHugh, Carolynn F            27 SWOM                        57.75 
  5  Cefalu, Sarah                 25 WH2O                        56.00 
  6  Dorr, Mc Call J               29 TOC                         56.90 
  7  Gill, Meg B                   26 TOC                         58.05 
  8  Vukmanic, Jill A              27 1776                        59.35 
  9  Busche, Kelly C               26 ARIZ                      1:00.36 
Heat 17 of 17 Timed Finals   
  1  Nichols, Christine I          24 NEM                       1:13.21 
  2  Woodard, Chantal M            23 NCMS                      1:09.64 
  3  Lecoq, Michela M              19 PNA                       1:06.68 
  4  Parra, Madeline               23 NCMS                      1:01.92 
  5  Elias, Tiffany M              23 PHX                       1:00.20 
  6  Bishop, Brooke A              24 TOC                       1:00.40 
  7  LoCicero, Katie A             21 IM                        1:04.84 
  8  Stieber, Kelsey M             19 MICH                      1:09.01 
  9  Robinson, April K             21 DUCK                      1:10.63