Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 4/13/2011 09:26 AM
                    2011 USMS Spring National Championships                    
                             Kino Aquatics Center                              
                                 Meet Program                                  
 
Event 37  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 25 Timed Finals   
  4  Larson, E Ole                 90 NCMS                      4:58.32 
  5  Rudloff, G Edward             87 TOC                       4:36.58 
  6  Kelley, Art                   85 ARIZ                      6:35.00 
Heat 2 of 25 Timed Finals   
  2  Burgess, H. William           82 HIMA                      5:01.10 
  3  Knowles Sr, Percival A        80 SWIF                      4:30.32 
  4  Haartz, F H Ted               83 ARIZ                      4:00.00 
  5  Woods, Albert H               82 GAJA                      3:39.60 
  6  Hoppe, Frederick J            83 SDSM                      3:48.09 
  7  Gruender, Daniel F            81 ARIZ                      4:11.86 
  8  Bauman, John H                80 WMAC                      4:31.55 
Heat 3 of 25 Timed Finals   
  4  Pesetsky, Walter              76 FLAQ                      3:56.73 
  5  Patten, Bob W                 76 CMS                       3:24.40 
  6  Best, Bob                     78 SDSM                      3:28.00 
  7  Peter, Harold E               76 ARIZ                      3:58.00 
Heat 4 of 25 Timed Finals   
  1  Easterla, David A             73 MOVY                      3:46.50 
  2  May, George                   73 WMAC                      3:28.30 
  3  Perilman, Jim E               72 WCM                       3:28.00 
  4  Arlander, David C             70 MINN                      3:16.60 
  5  Freshley, Mike R              70 SDSM                      2:49.46 
  6  Cody, Frank J                 70 MICH                      3:02.00 
  7  Fasbender, Barry A            73 STAN                      3:25.25 
  8  Bolze, Joseph R               71 METR                      3:28.01 
  9  Goodwin, Lance                70 CMS                       3:42.86 
Heat 5 of 25 Timed Finals   
  1  Duckworth, Allan              60 PHX                       3:13.69 
  2  Laughlin, Terry               60 ADMS                      3:08.00 
  3  Gemmill, Dave G               63 PHX                       2:55.01 
  4  Shoor, Kenneth M              62 LAPS                      2:54.00 
  5  Colby, Curt                   61 CMS                       2:51.47 
  6  Lawrie, Jim                   64 SNM                       2:55.00 
  7  Rollins, Bruce W              61 WMST                      3:03.91 
  8  Murray, Mike                  60 WMAC                      3:10.40 
  9  Hahm, Martin R                69 PHX                       4:31.43 
Heat 6 of 25 Timed Finals   
  1  Eisenklam, Peter A            68 ARIZ                      4:10.00 
  2  Sawyer, Dennis L              67 PNA                       3:13.93 
  3  Brundage, Warner F            68 VMST                      2:55.95 
  4  Pelissier, Jim L              67 MINN                      2:49.00 
  5  Strand, Robert                65 ROSE                      2:35.75 
  6  Frost, Kenneth A              66 TAM                       2:38.35 
  7  Dannenberg, James             66 WMAC                      2:55.00 
  8  Riker, Tony                   66 GOLD                      3:08.41 
  9  Pohlmann, John T              67 SLAM                      3:17.18 
Heat 7 of 25 Timed Finals   
  1  Batizy, Levente G             64 O*H*                      2:48.50 
  2  Peterson, Steven B            64 PNA                       2:44.50 
  3  Cotter, Pat                   60 OREG                      2:39.40 
  4  Wright, Robert W              60 MOVY                      2:30.14 
  5  Clemmons, Jim                 61 MAM                       2:29.50 
  6  Stark, Allen L                62 OREG                      2:29.99 
  7  Derr, John M                  62 VCM                       2:35.00 
  8  Springer, Douglas A           64 ARIZ                      2:44.00 
  9  Mc Gregor, Cary D             60 MAM                       2:46.00 
Heat 8 of 25 Timed Finals   
  1  Duncan, Dave                  59 ARIZ                      3:27.20 
  2  Bovard, Ralph S               58 MINN                      2:49.04 
  3  Tarajcak, Dan R               56 PHX                       2:47.11 
  4  Jonckheer, Philip W           58 TAM                       2:45.00 
  5  Dauser, John W                55 NOVA                      2:44.00 
  6  Morris, Stephen L             59 PCAT                      2:45.00 
  7  Dougherty, Michael P          59 MM                        2:47.13 
  8  Fulljames, Rick C             59 LVM                       3:04.50 
Heat 9 of 25 Timed Finals   
  1  Liotta, Robert                59 PHX                       2:43.61 
  2  Campana, James L              59 ELG                       2:39.75 
  3  Wall, Dan                     55 ADMS                      2:35.30 
  4  Blatt, Michael J              55 VCM                       2:34.56 
  5  Leonard, Dan P                56 SCAQ                      2:33.00 
  6  Haufler, Steven E             58 OAM                       2:33.78 
  7  Schmitz, Robert L             58 NCMS                      2:34.77 
  8  Heyes, Greg                   56 LAPS                      2:38.24 
  9  Shevlin, Jeff L               56 SAC                       2:42.44 
Heat 10 of 25 Timed Finals   
  1  Waterbury, Stuart S           57 CMS                       2:32.30 
  2  Gilchrist, Donald B           57 NCMS                      2:30.00 
  3  Von Hoffmann, Gerard          55 NOVA                      2:26.50 
  4  Colella, Rick                 59 PNA                       2:22.61 
  5  Mann, Michael T               56 CMS                       2:19.19 
  6  Groselle, Jack R              56 SYSM                      2:20.33 
  7  Rider, Lee A                  55 RHMS                      2:25.00 
  8  Ladewig, Brock                58 PHX                       2:30.00 
  9  Guadagni, Peter M             56 WCM                       2:31.24 
Heat 11 of 25 Timed Finals   
  2  Alexander, Peter D            52 WMAC                      2:53.03 
  3  Heins, Barry                  54 RGSC                      2:49.08 
  4  Gevers, Willy                 51 PNA                       2:40.01 
  5  Pearlman, Ron                 53 ROSE                      2:40.00 
  6  Raine, Charlie                51 LAPS                      2:40.00 
  7  Underbrink, Dan               54 PNA                       2:47.21 
  8  Bardsley, David S             51 ARIZ                      2:51.48 
Heat 12 of 25 Timed Finals   
  1  Siegfried, Todd L             52 MINN                      2:39.56 
  2  McLeod, Mark A                51 CSMT                      2:38.29 
  3  Garside, Simon P              50 LAPS                      2:35.70 
  4  Sumerfield, Bill H            50 OREG                      2:32.22 
  5  Neville, Richard              54 FAST                      2:29.34 
  6  Vargas, Daniel                50 ARIZ                      2:32.04 
  7  Wagoner, Victor               54 LAPS                      2:33.00 
  8  Heinemann, William A          53 NIAG                      2:38.13 
  9  Baird, Jeff A                 51 PHX                       2:39.19 
Heat 13 of 25 Timed Finals   
  1  Ewing, Jack                   50 USF                       2:27.95 
  2  Hamm, Michael L               53 HMS                       2:26.79 
  3  Allen, Peter J                52 WMAC                      2:25.05 
  4  Anderson, Bruce A             50 UNAT                      2:19.84 
  5  Guthrie, David M              50 TXLA                      2:09.33 
  6  Scott, Greg C                 51 CMS                       2:17.50 
  7  Smith, David M                53 CRUZ                      2:22.44 
  8  Matysek, Jim                  51 SYSM                      2:25.57 
  9  Dozer, Gregory J              53 PHX                       2:27.03 
Heat 14 of 25 Timed Finals   
  3  O'Keeffe, John P              49 CMS                       3:04.00 
  4  Vargas, Enrique               49 ARIZ                      2:57.60 
  5  Doherty, Rob                  48 UNAT                      3:00.00 
  6  Patterson, Stephen G          45 LVM                       3:45.10 
Heat 15 of 25 Timed Finals   
  1  Buckley, Christopher J        48 UNAT                      2:48.00 
  2  Cole, Andrew J                47 GOLD                      2:40.00 
  3  Royko, Mark D                 46 MGM                       2:35.76 
  4  Hubert, Craig J               46 JAM                       2:34.50 
  5  Young, Chad R                 47 WH2O                      2:34.00 
  6  Goodwin, Rob                  46 CMS                       2:34.21 
  7  Blavatnik, Alex               46 FLAQ                      2:34.50 
  8  Dettmer, Robert B             45 OREG                      2:37.85 
  9  Daugherty, Gordon             45 UNAT                      2:44.54 
Heat 16 of 25 Timed Finals   
  1  Alexander, Jeff               47 WMAC                      2:32.00 
  2  Marx, Jeff                    46 NITR                      2:25.01 
  3  Wagner, Thomas R              48 NOVA                      2:25.00 
  4  Jaegers, Al                   48 ARIZ                      2:20.00 
  5  Tuchler, Jim                  46 IM                        2:11.50 
  6  Corbeau, James L              46 OREG                      2:14.00 
  7  Helgason, Tryggvi             47 LVM                       2:21.49 
  8  Cooper, Christopher E         46 VCM                       2:25.00 
  9  Condon, Doug                  48 TVM                       2:31.54 
Heat 17 of 25 Timed Finals   
  2  Skelly, Drew K                44 ROSE                      2:34.90 
  3  Carter, Brandon J             40 MMSW                      2:34.00 
  4  Jones, Kenton R               43 SDSM                      2:32.33 
  5  Foley, TJ                     41 NEM                       2:29.24 
  6  Paxton, Sean C                42 ROSE                      2:32.07 
  7  Blackman, Damon J             42 UNAT                      2:32.88 
  8  Norman, Charles L             44 PNA                       2:34.71 
Heat 18 of 25 Timed Finals   
  1  Johnson, Bowen M              44 PHX                       2:28.77 
  2  Mugford, Stephen A            44 NEM                       2:25.50 
  3  King, Phillip J               44 OREG                      2:24.71 
  4  Finney, Peter C               43 MAM                       2:23.33 
  5  Boodt, Bradley N              43 LVM                       2:21.12 
  6  Doherty, Todd S               40 PNA                       2:23.25 
  7  Waud, Timothy P               43 OREG                      2:24.62 
  8  Kays, David E                 43 PNA                       2:25.00 
  9  Adamavich, Doug P             42 ARIZ                      2:28.50 
Heat 19 of 25 Timed Finals   
  1  Beatty, Mark S                42 GAJA                      2:19.89 
  2  Williams, Neill               43 DCAC                      2:18.87 
  3  Thomas, Joe C                 41 LJSM                      2:12.33 
  4  Livingston, Terry             44 DBMS                      2:12.00 
  5  Santos, Roque J               43 WCM                       2:08.22 
  6  Stackle, Kirk                 43 NITR                      2:10.75 
  7  Bartee, Todd A                41 TXLA                      2:12.00 
  8  Hamilton, Nathan              42 SNM                       2:18.75 
  9  Gassner, John                 44 REDT                      2:19.00 
Heat 20 of 25 Timed Finals   
  2  Kinder, John S                38 OREG                      2:48.00 
  3  Ripic, Steve                  38 MVN                       2:35.89 
  4  Hafner, Kevin T               36 MICH                      2:30.88 
  5  Ashbeck, Jeff                 36 ARIZ                      2:28.28 
  6  Finney, Scott P               35 MVM                       2:29.00 
  7  Braun, Mark                   39 OREG                      2:31.57 
  8  Blanco, Alonso O              36 MOST                      2:42.25 
Heat 21 of 25 Timed Finals   
  1  Mc Kay, Matthew G             39 TOC                       2:28.00 
  2  Dongvillo, Mike               36 WLAC                      2:20.00 
  3  Butcher, Rob                  38 SYSM                      2:18.00 
  4  Baldwin, Craig M              36 SNOW                      2:15.62 
  5  West, Steve T                 39 NOVA                      2:01.42 
  6  Mason, Michael                37 ROSE                      2:15.55 
  7  Goodison, Michael R           39 TERR                      2:15.72 
  8  Rezek, Tony                   38 MOVY                      2:18.75 
  9  Weigand, TJ                   38 WLAC                      2:24.00 
Heat 22 of 25 Timed Finals   
  1  Cleary, Kevin H               27 OREG                      2:37.33 
  2  DiGiacomo, Mark N             29 ARIZ                      2:29.75 
  3  Mulrooney, Matt J             29 NEM                       2:28.98 
  4  Ecklund, Tait C               29 ROSE                      2:21.57 
  5  Burnett, Andrew B             28 ALEX                      2:29.75 
  6  Swick, John T                 27 ARIZ                      2:30.76 
  7  Lindstrom, John E             33 IM                        2:42.10 
  8  Dodge, Mark J                 34 SKY                       2:45.00 
Heat 23 of 25 Timed Finals   
  1  Hwang, Wayne                  33 NOVA                      2:32.23 
  2  Hoiland, Kevin A              32 SDSM                      2:30.00 
  3  Durieux, Chad A               31 ROSE                      2:19.94 
  4  Helfers, Alex R               31 IM                        2:18.00 
  5  Moses, Ed                     30 ROSE                      2:00.00 
  6  Schmidt, Matthew B            33 WH2O                      2:14.09 
  7  Olver, Brian J                33 WH2O                      2:19.00 
  8  Cox, Michael J                33 CMS                       2:25.53 
  9  McGowan, Sean M               30 AGUA                      2:31.96 
Heat 24 of 25 Timed Finals   
  1  Helfers, Edward D             28 NMMS                      2:19.97 
  2  Lentz, Graham M               26 TOC                       2:15.00 
  3  Dorr, John W                  27 TOC                       2:14.32 
  4  Rollins, Dave E               26 ARIZ                      2:08.11 
  5  Marshall, Gary N              29 TOC                       1:59.98 
  6  Deery, Kyle B                 26 SYSM                      2:07.00 
  7  MacLennan, Brett              26 WH2O                      2:12.99 
  8  Wohl, Daniel P                26 BGSC                      2:14.50 
  9  Hoedeman, John                28 UNAT                      2:15.65 
Heat 25 of 25 Timed Finals   
  1  Fluegel, Raymond P            20 HMS                       2:45.00 
  2  Curtisi, Nathan A             22 ARIZ                      2:35.00 
  3  Carlson, Andrew               24 NCMS                      2:25.00 
  4  Bower, Kenny G                23 TOC                       2:15.80 
  5  Wohl, Adam M                  24 MICH                      2:12.00 
  6  Richard, Nathan D             23 UNAT                      2:15.00 
  7  Dolar, Kevin I                23 USF                       2:20.00 
  8  Songin, John A                23 DAMM                      2:28.00 
  9  Rhodes, Kevin R               18 DUCK                      2:38.77