Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 4/28/2011 10:25 PM
                    2011 USMS Spring National Championships                    
                             Kino Aquatics Center                              
                    Meet Program - Thursday, April 28, 2011                    
 
Event 3  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 11 Timed Finals   
  1  Miller, Jamie A               56 NCMS                     29:21.21 
  2  Mullins, Stephen M            78 IM                       29:00.00 
  3  Wood, Craig A                 70 ETEX                     27:30.00 
  4  Fasbender, Barry A            73 STAN                     26:25.41 
  5  Good, Larry A                 77 SLAM                     26:10.30 
  6  Monahan, Richard S            69 METR                     26:25.00 
  7  Legaspi, Adrian               58 FLAQ                     26:38.36 
  8  Bevier, Jack                  78 HMS                      28:55.00 
  9  Crosetto, Pat C               30 REDT                     29:15.00 
Heat 2 of 11 Timed Finals   
  3  Wolle, Jordan B               82 SDSM                     34:00.00 
  4  Cuevas, Miguel                70 SONO                     31:10.50 
  5  Beach, Robert E               80 SPM                      30:00.00 
  6  Stolz, Irwin W                81 GAJA                     30:20.00 
  7  McDanal, Steven K             67 CMS                      33:30.00 
  8  Magee, Patrick J              69 HMS                      40:00.00 
Heat 3 of 11 Timed Finals   
  1  Allen, Doug                   51 LVM                      26:00.00 
  2  Bahamon, Luis E               49 WH2O                     25:00.00 
  3  Everett, Douglas D            47 ARIZ                     24:57.58 
  4  Colonnese, Michael A          67 MVN                      24:07.85 
  5  McDonnell, Michael P          26 LIB                      24:00.00 
  6  Raffaelli, Larry L            68 VCM                      24:00.00 
  7  Bergstrom, Robert W           70 FMT                      24:50.88 
  8  Bleuel, Bart S                69 VCM                      24:59.00 
  9  Jones, Bob L                  68 ARIZ                     25:09.28 
Heat 4 of 11 Timed Finals   
  1  Wares, Michael R              53 ARIZ                     23:30.00 
  2  Williams, Frank               71 SDSM                     23:11.00 
  3  Daniels, Larry N              65 MAAC                     23:00.00 
  4  Knuth, Clark A                62 WMAC                     22:37.79 
  5  Knopf, Thomas H               63 TOC                      22:30.00 
  6  Marshall, William S           47 COM                      22:30.00 
  7  Carew, Michael P              61 OREG                     22:40.40 
  8  McCarty, Thomas E             65 TOC                      23:10.00 
  9  Lieb, Bob A                   70 CMS                      23:30.00 
Heat 5 of 11 Timed Finals   
  1  Collins, Theodore             47 ARIZ                     22:30.00 
  2  Willis, Gregory B             62 LAPS                     22:21.46 
  3  Burson, William W             66 CMS                      22:00.00 
  4  Radcliff, David A             77 OREG                     21:51.49 
  5  Kelly, Patrick T              44 CMS                      21:45.00 
  6  Dantas-McCutcheon, Matt       22 CUBU                     21:45.94 
  7  Kelty, John W                 42 FSSM                     22:00.00 
  8  Larson, Allen J               58 OREG                     22:06.56 
  9  Frickey, Gary M               54 UNAT                     22:25.40 
Heat 6 of 11 Timed Finals   
  1  Johnston, Michael B           60 PHX                      21:42.70 
  2  Stokes, Ryan A                34 ARIZ                     21:00.00 
  3  Enguidanos, Robert C          48 UNAT                     20:51.69 
  4  Sidenberg, Phil               54 SCA                      20:15.00 
  5  Cahoon, Bradley S             55 ARIZ                     20:10.59 
  6  Karren, John                  43 UTAH                     20:11.00 
  7  Hendrick, Marty               53 FLAQ                     20:20.88 
  8  Holthus, Brian K              53 MINN                     21:00.00 
  9  Perry, Don R                  58 ARIZ                     21:11.63 
Heat 7 of 11 Timed Finals   
  1  Skelly, Drew K                44 ROSE                     20:01.00 
  2  Perry, Sam W                  42 PHX                      20:00.00 
  3  Hatch, Eric                   36 IM                       19:55.17 
  4  Guadagni, Peter M             56 WCM                      19:45.50 
  5  Rogers, Chris S               18 ARIZ                     19:30.55 
  6  Becker, John C                47 ARIZ                     19:36.65 
  7  Borton, Dan                   43 ROSE                     19:54.64 
  8  di Filippo, Mario             34 CUBU                     19:55.75 
  9  Garza, Richard J              23 FLAQ                     20:00.88 
Heat 8 of 11 Timed Finals   
  1  Johnson, Kent M               42 PHX                      19:29.72 
  2  Nelsen, Steve N               50 PCAT                     19:14.14 
  3  Nolte, Christopher C          54 CMS                      19:10.00 
  4  Duarte, Luis G                47 SYSM                     19:01.00 
  5  Ogorzelec, Gregg A            44 WH2O                     18:58.10 
  6  Engs, John A                  48 TOC                      19:00.00 
  7  Broglio, Mike                 40 NEM                      19:08.09 
  8  Johnson, Luke B               28 HOPK                     19:11.15 
  9  Gallagher, Jose-Luis          34 CUBU                     19:15.41 
Heat 9 of 11 Timed Finals   
  1  Davis, William A              43 NCMS                     18:47.00 
  2  McGiffin, Chris D             45 BERK                     18:40.74 
  3  Pohnert, Steven C             41 RMST                     18:30.16 
  4  Read, David M                 42 FLAQ                     18:22.00 
  5  Kriger, Joel                  57 SYSM                     18:12.53 
  6  Dixon, Matthew N              48 AKMS                     18:13.72 
  7  Nowak, Peter J                29 WMAC                     18:29.44 
  8  Bell, Alan                    61 PNA                      18:40.00 
  9  Cordero, Billy                43 IM                       18:41.50 
Heat 10 of 11 Timed Finals   
  1  Jones, Kenton R               43 SDSM                     18:12.11 
  2  Libit, Bryan A                32 WH2O                     18:10.00 
  3  Hoftyzer, Ernie               41 DAM                      18:01.91 
  4  Patten, Bobby                 48 DAMM                     17:50.00 
  5  Shake, Scott D                53 ARIZ                     17:46.63 
  6  Holland, Dave                 43 VMST                     17:49.53 
  7  Mc Conica, Jim                60 VCM                      17:59.55 
  8  Tallman, Karl G               52 CRUZ                     18:09.71 
  9  Walker, Jon A                 36 PNA                      18:10.00 
Heat 11 of 11 Timed Finals   
  1  Kays, David E                 43 PNA                      17:29.00 
  2  Hooper, Matt                  37 UNAT                     17:19.67 
  3  Bourne, Sean T                21 ARIZ                     17:00.00 
  4  Brophy, Neil J                50 NIAG                     16:45.45 
  5  Wadley, Brian                 31 WH2O                     16:38.28 
  6  Anderson, Kirk H              51 CMS                      16:45.00 
  7  Shaffer, Mike G               45 VCM                      16:50.00 
  8  Kercheval, Josh               30 IM                       17:05.05 
  9  Nelson, Kirk                  40 PNA                      17:27.19