Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 4/28/2011 10:25 PM
                    2011 USMS Spring National Championships                    
                             Kino Aquatics Center                              
                    Meet Program - Thursday, April 28, 2011                    
 
Event 1  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 12 Timed Finals   
  1  Trevison, Rick                68 FACT                     17:30.00 
  2  Linnborn, Scott R             41 NITR                     15:00.00 
  3  Christensen, Thomas F         55 LVM                      14:50.00 
  4  Woods, Tom M                  68 VMST                     14:45.00 
  5  Burr, Ken M                   66 WCM                      14:45.00 
  6  Shiroda, Jeffrey J            53 WMAC                     14:45.00 
  7  Hahn, Richard                 68 NITR                     14:49.36 
  8  Zeller, Max                   72 AMT                      15:00.00 
  9  Blake, William V              74 MOST                     16:58.00 
Heat 2 of 12 Timed Finals   
  4  Foster, Warren A              85 O*H*                     26:15.10 
  5  Baker, Donald J               80 SDSM                     19:15.90 
  6  Conkey, Jim                   79 SNM                      18:20.00 
  7  Anderson, Fred W              69 OREG                     19:00.00 
  8  Larson, E Ole                 90 NCMS                     21:13.33 
Heat 3 of 12 Timed Finals   
  1  Shaw, James F                 70 RINC                     14:45.00 
  2  Anderson, Eric R              66 LAPS                     14:00.00 
  3  Stewart, Dick                 71 MVN                      13:30.00 
  4  Lawrie, Jim                   64 SNM                      13:20.00 
  5  Arriola, Jonathan S           20 ARIZ                     13:15.01 
  6  Ponce, Jose A                 28 PHX                      13:19.80 
  7  Skow, Jonathan D              48 WH2O                     13:20.00 
  8  Perez, Octavio                33 WMAC                     14:00.00 
  9  Osborne, Oz                   65 ELG                      14:38.17 
Heat 4 of 12 Timed Finals   
  1  Cleary, Kevin H               27 OREG                     13:00.00 
  2  Peyton, Mike W                55 OREG                     13:00.00 
  3  Laughlin, Terry               60 ADMS                     12:59.00 
  4  Joost, Ron D                  55 PHX                      12:42.00 
  5  Lintz, Steve                  60 SNM                      12:40.00 
  6  Khaja, Asad U                 22 MICH                     12:30.05 
  7  Rhodes, Kevin R               18 DUCK                     12:30.50 
  8  Stites, Jim S                 53 ARIZ                     12:40.43 
  9  Curtisi, Nathan A             22 ARIZ                     12:44.11 
Heat 5 of 12 Timed Finals   
  1  McColly, Michael              65 PNA                      12:20.00 
  2  Carrasco, Juan J              46 FLAQ                     12:17.04 
  3  Pardo, Robert R               37 FLAQ                     12:11.06 
  4  Rudloff, Edward               63 TOC                      12:02.56 
  5  Rocha, Gonzalo                54 SONO                     12:01.00 
  6  Richardson, Terry             50 ARIZ                     12:01.89 
  7  Davis, Stephen M              52 SCA                      12:03.40 
  8  Jacobs, Lee                   41 NOVA                     12:16.24 
  9  Meacham, Kevin G              55 LVM                      12:17.51 
Heat 6 of 12 Timed Finals   
  1  Welch, Dave                   54 NEM                      12:00.00 
  2  Knowles, Percival A           56 SWIF                     11:55.99 
  3  Clark, David L                53 WMAC                     11:54.95 
  4  So, Stephen S                 36 PHX                      11:50.00 
  5  Hickman, Mark D               45 ARIZ                     11:46.15 
  6  Nelson, Kurt D                51 CMS                      11:47.00 
  7  Butcher, Rob                  38 SYSM                     11:50.00 
  8  Shaffer, Karl                 52 UNAT                     11:55.72 
  9  Davis, Don M                  66 RHMS                     11:57.40 
Heat 7 of 12 Timed Finals   
  1  Thompson, Frank L             59 MICH                     11:46.06 
  2  Finney, Scott P               35 MVM                      11:45.00 
  3  Meacham, Garth D              29 LVM                      11:41.00 
  4  Young, Chad R                 47 WH2O                     11:40.00 
  5  Fleming, James F              41 SCA                      11:37.00 
  6  Hathaway, David               50 OREG                     11:37.00 
  7  Jorgensen, Michael            26 WH2O                     11:40.00 
  8  Wallach, Ted A                32 ARIZ                     11:43.22 
  9  Leonard, Dan P                56 SCAQ                     11:45.00 
Heat 8 of 12 Timed Finals   
  1  McLeod, Bret                  42 NOVA                     11:35.00 
  2  Sumerfield, Bill H            50 OREG                     11:33.20 
  3  Lucero, Michael D             40 ROSE                     11:31.81 
  4  Hoyne, Ron                    55 IM                       11:28.72 
  5  Foley, TJ                     41 NEM                      11:27.13 
  6  Parmoon, Joseph A             46 NMMS                     11:27.32 
  7  Montgomery, Jim               56 DAMM                     11:30.00 
  8  Dahlin, Aaron C               27 UNAT                     11:32.20 
  9  Ripic, Steve                  38 MVN                      11:33.85 
Heat 9 of 12 Timed Finals   
  1  Czekala, Steven R             51 WH2O                     11:25.50 
  2  Garcia Carranza, Jaime        46 SJIN                     11:24.99 
  3  Hopson, Bruce E               45 SLAM                     11:20.41 
  4  Strauss, Trip                 53 ARKM                     11:20.00 
  5  Walker, Rick B                60 SYSM                     11:10.87 
  6  Rubacky, Mark S               41 NEM                      11:13.66 
  7  Thompson, Garrett J           48 LVM                      11:20.00 
  8  Kaczmarek, Mark A             54 WMAC                     11:24.54 
  9  Ash, Jeffrey M                34 NEM                      11:25.32 
Heat 10 of 12 Timed Finals   
  1  Cooper, Christopher E         46 VCM                      11:05.00 
  2  Ryder, Mike J                 56 SNM                      11:00.00 
  3  Carter, Brandon J             40 MMSW                     11:00.00 
  4  Reilly, Jeff M                49 1776                     10:59.01 
  5  Clemmons, Jim                 61 MAM                      10:54.50 
  6  Sax, William C                42 GMUP                     10:55.78 
  7  Gogulski, David H             42 NITR                     10:59.30 
  8  Seibt, Andreas K              53 IM                       11:00.00 
  9  Boodt, Bradley N              43 LVM                      11:01.46 
Heat 11 of 12 Timed Finals   
  1  Hollett, Peter G              51 NCMS                     10:53.78 
  2  Schmidt, Matthew B            33 WH2O                     10:50.00 
  3  Melanson, Edward L            48 CMS                      10:38.25 
  4  Olver, Brian J                33 WH2O                     10:35.00 
  5  Strahota, Jeffrey R           30 TERR                     10:30.99 
  6  Winston, Zachary P            30 WH2O                     10:34.00 
  7  Jaegers, Al                   48 ARIZ                     10:35.00 
  8  Hadley, Edward J              38 ARIZ                     10:45.16 
  9  Johnson, Brian K              50 LAPS                     10:50.00 
Heat 12 of 12 Timed Finals   
  1  Tester, Bram P                42 WH2O                     10:26.64 
  2  Chebotarev, Oleg              42 JAM                      10:20.00 
  3  Mann, Michael T               56 CMS                      10:15.55 
  4  Eickhoff, Randy M             45 SCA                      10:05.00 
  5  Switzer, Keith M              48 BLU                       9:45.00 
  6  Erwin, Jeff T                 46 SAWS                      9:58.31 
  7  Gaines, Billy                 30 VMST                     10:07.29 
  8  Dickson, Kurt F               43 ARIZ                     10:15.76 
  9  Unruh, Steven L               44 NITR                     10:22.05