2010 Short Course National Championships

Results

Final results are available below by age group. Results are also available by event in the real time results area, in our searchable meet results database and in a zip archive containing a text file for each LMSC (useful for adding results to your newsletters).

Women's Results:
W18-24 | W25-29 | W30-34 | W35-39 | W40-44 | W45-49 | W50-54 | W55-59 | W60-64 | W65-69 | W70-74 | W75-79 | W80-84 | W85-89 | W90-94

Men's Results:
M18-24 | M25-29 | M30-34 | M35-39 | M40-44 | M45-49 | M50-54 | M55-59 | M60-64 | M65-69 | M70-74 | M75-79 | M80-84 | M85-89

Relay Results:
Women's Relays | Men's Relays | Mixed Relays



Men's Relay Results

Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:22.47   3/29/2009  MICHIGAN MASTERS              
                                             Schmitt, Adam J               
                                             Saucedo, Patrick M            
                                             Mull, Alec                    
                                             Doak, Kevin                   
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  NCMS "A"                                   1:21.00     1:18.32     22.00
     1) Brunelli, Nicholas J M28         2) Jones, Cullen A M26              
     3) Westby, Nelson O M22             4) Skuba, Joe M23                   
  2  AMS "A"                                    1:25.60     1:20.21     18.00
     1) Pascale, Joesph R M26            2) Scheren, Steve A M23             
     3) Hughey, Richard L M47            4) Hughey, Austin L M19             
  3  GAJA "A"                                   1:33.80     1:22.71     16.00
     1) Verhoef, Peter M25               2) Copeland, Noah M23               
     3) Joyce, Sean M28                  4) Buren, Paul J M29                
  4  CAT "A"                                    1:26.11     1:26.89     14.00
     1) Balderston, Matthew G M23        2) Farnham, Adam T M24              
     3) Geary, Sean M24                  4) Johnson, Joel P M25              
  5  NIAG "A"                                   1:26.50     1:27.48     12.00
     1) Kaemmerlen, Peter R M26          2) Danner, Gregory M M29            
     3) Wood, Jeffrey D M23              4) Pilgrim, Greg M21                
  6  TOC "A"                                    1:29.80     1:27.95     10.00
     1) Gaggero, David M33               2) Bower, Kenny G M22               
     3) Mc Cormack, Bryan J M44          4) Holsman, Trent T M29             
  7  MICH "A"                                   1:28.00     1:28.68      8.00
     1) Papa, Ryan M33                   2) Luke, Robert C M19               
     3) Asti, Trevor M32                 4) Doak, Kevin M29                  
  8  MGM "A"                                    1:30.00     1:28.94      6.00
     1) Javorski, John M31               2) Morris, Chad M33                 
     3) Campione, Dan M24                4) Boeke, Lonny M32                 
  9  AWJ "A"                                    1:28.50     1:30.08      4.00
     1) Benucci, Lorenzo M42             2) Brown, Scott V M21               
     3) Mortimer, Steve R M39            4) Swenson, Eric J M24              
 10  GMSC "B"                                   1:31.00     1:32.01      2.00
     1) Woollen, Chase M19               2) Sumrall, Chase M19               
     3) Epstein, Joshua E M20            4) Evans, Reed A M27                
 11  NCMS "B"                                   1:33.00     1:33.39          
     1) Chudoba, John A M23              2) Horton, Ben J M27                
     3) Carmine, Jay R M32               4) Worley, Austin J M31             
 12  ROSE "A"                                   1:37.00     1:34.16          
     1) Durieux, Chad A M30              2) Castleton, Tom M38               
     3) Wensley, Ryan M24                4) Knedel, Matt A M26               
 13  GMSC "A"                                   1:25.00     1:34.79          
     1) Amador, William J M23            2) Andrepont, Nathan M21            
     3) Badillo, Isaac M20               4) Howard, Will M20                 
 13  WH2O "A"                                   1:36.54     1:34.79          
     1) Wadley, Brian M30                2) Dean, Michael R M29              
     3) Winston, Zachary P M30           4) Jones, Gavin L M23               
 15  NEM "A"                                    1:36.30     1:35.55          
     1) Neumayer, Sebastian J M27        2) Wood, Jeffrey E M40              
     3) Larzelere, Chip M46              4) Mc Inerney, Scott A M23          
 16  PNA "A"                                    1:36.50     1:37.52          
     1) Fanning, Mark A M24              2) Sage, Andrew W M20               
     3) Chomka, Eric K M19               4) Whitefield, Benjamin G M20       
 17  GSMS "A"                                   1:40.00     1:37.64          
     1) Silva, Fabio M M32               2) Gambrel, John F M29              
     3) Schmaltz, Joel A M39             4) Preslar, Jason M22               
 18  NCMS "C"                                   1:41.00     1:40.22          
     1) Spencer, Paul M M24              2) Eustis, William M34              
     3) Caruth, Joseph E M28             4) McFetters, Erik P M34            
 19  AMS "B"                                    1:50.00     1:40.76          
     1) Dunne, Reed M46                  2) Chilelli, David R M22            
     3) Bailey, Conner M63               4) Shaw, Chris M28                  
 20  MESC "A"                                   1:48.99     1:41.02          
     1) Hintlian, Varney J M60           2) Goodman, James B M57             
     3) Bell, Richard J M40              4) Gaulin, Adam M M21               
---  ARIZ "A"                                   1:29.99          NS        NS
     1) Brundage, Patrick W M43          2) Taylor, Dylan M23                
     3) Nenon, Philip M M50              4) Rollins, Dave E M25              
---  GMSC "C"                                   1:32.00          NS        NS
     1) NO SWIMMER SPECIFIED             2) NO SWIMMER SPECIFIED             
     3) Abdullah-Daniels, Ahmad A M29    4) Wohleber, Daniel G M20           
---  GMSC "D"                                   1:34.00          NS        NS
     1) Kasler, Forrest A M19            2) Haarsgaard, James E M20          
     3) Haarsgaard, Patrick E M20        4) Lang, Matt A M19                 

Men 18+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:31.43   3/29/2009  MICHIGAN MASTERS              
                                             Doak, Kevin                   
                                             Schmitt, Adam J               
                                             Mull, Alec                    
                                             Saucedo, Patrick M            
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  GAJA "A"                                   1:38.00     1:30.47     22.00
     1) Copeland, Noah M23               2) Joyce, Sean M28                  
     3) Verhoef, Peter M25               4) Buren, Paul J M29                
  2  NCMS "A"                                   1:32.00     1:34.15     18.00
     1) Chudoba, John A M23              2) Westby, Nelson O M22             
     3) Skuba, Joe M23                   4) Jones, Cullen A M26              
  3  NIAG "A"                                   1:35.00     1:35.62     16.00
     1) Wood, Jeffrey D M23              2) Danner, Gregory M M29            
     3) Pilgrim, Greg M21                4) Kaemmerlen, Peter R M26          
  4  CAT "A"                                    1:39.12     1:36.69     14.00
     1) Herrington, Bryce M25            2) Geary, Sean M24                  
     3) Farnham, Adam T M24              4) Balderston, Matthew G M23        
  5  AWJ "A"                                    1:37.50     1:37.51     12.00
     1) Hodges, Brad M43                 2) Swenson, Eric J M24              
     3) Benucci, Lorenzo M42             4) Mortimer, Steve R M39            
  6  MICH "A"                                   1:36.00     1:38.44     10.00
     1) Doak, Kevin M29                  2) Diaz, Brian A M34                
     3) Luke, Robert C M19               4) Papa, Ryan M33                   
  7  GMSC "A"                                   1:40.00     1:39.15      8.00
     1) Amador, William J M23            2) Lang, Matt A M19                 
     3) Andrepont, Nathan M21            4) Howard, Will M20                 
  8  AMS "A"                                    1:34.00     1:39.25      6.00
     1) Hughey, Richard L M47            2) Dunne, Reed M46                  
     3) Scheren, Steve A M23             4) Pascale, Joesph R M26            
  9  TOC "A"                                    1:44.60     1:41.00      4.00
     1) Holsman, Trent T M29             2) Bower, Kenny G M22               
     3) Carter, Paul V M52               4) Mc Cormack, Bryan J M44          
 10  TXLA "A"                                   1:42.26     1:41.14      1.00
     1) McMillian, Brett J M27           2) Smith, Brent S M27               
     3) Larson, Erik J M26               4) Portillo, Christopher R M23      
 10  TERR "A"                                   1:40.00     1:41.14      1.00
     1) Van Heers, Yannick M22           2) Goodison, Michael R M38          
     3) Strahota, Jeffrey R M29          4) Ellis, Andrew F M41              
 12  ROSE "A"                                   1:41.80     1:44.24          
     1) Mc Ginley, Patrick B M46         2) Durieux, Chad A M30              
     3) Knedel, Matt A M26               4) Wensley, Ryan M24                
 13  NEM "A"                                    1:47.30     1:44.70          
     1) Titus, Dave M33                  2) Wood, Jeffrey E M40              
     3) Mc Inerney, Scott A M23          4) Neumayer, Sebastian J M27        
 14  WH2O "A"                                   1:48.42     1:44.98          
     1) Russell, Jonathan P M27          2) Wadley, Brian M30                
     3) Libit, Bryan A M31               4) Jones, Gavin L M23               
 15  GMSC "B"                                   1:44.00     1:45.06          
     1) Haarsgaard, James E M20          2) Patrick, Kennerly C M22          
     3) Sumrall, Chase M19               4) Evans, Reed A M27                
 16  MESC "A"                                   1:55.24     1:57.54          
     1) Hintlian, Varney J M60           2) Goodman, James B M57             
     3) Gaulin, Adam M M21               4) Bell, Richard J M40              
 17  PNA "A"                                    1:50.10     1:58.47          
     1) Fanning, Mark A M24              2) Dewey, Ryan L M21                
     3) Chomka, Eric K M19               4) Whitefield, Benjamin G M20       
---  AWJ "B"                                    1:46.00          NS        NS
     1) Angell, Clayton M52              2) Brown, Robert V M57              
     3) Randolph, Randy E M51            4) Brown, Scott V M21               
---  GMSC "C"                                   1:50.00          NS        NS
     1) Korduba, Adrian B M28            2) Wohleber, Daniel G M20           
     3) NO SWIMMER SPECIFIED             4) Epstein, Joshua E M20            

Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:23.06   5/18/2003  THE OLYMPIC CLUB              
                                             Schumacher, Brad              
                                             Wanie, Lee                    
                                             Greenwood, Scott              
                                             Sagisi, Patrick               
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  CAT "A"                                    1:23.34     1:21.82     22.00
     1) Asti, Lance A M30                2) Mac Lennan, Brett M25            
     3) Herrington, Bryce M25            4) Scheerhorn, Andrew J M28         
  2  NCMS "A"                                   1:26.00     1:25.69     18.00
     1) Krayer, Michael M27              2) Bain, Bradley Kyle M25           
     3) Bathazi, Istvan M31              4) Terndrup, Seth P M34             
  3  GOLD "A"                                   1:27.80     1:27.00     16.00
     1) Comulada, Luis E M34             2) Welch, Corey L M27               
     3) Stoudt, Roger A M36              4) Rivera, Robert S M32             
  4  WH2O "A"                                   1:28.53     1:27.16     14.00
     1) Kaplan, Keith S M43              2) Schmidt, Matthew B M32           
     3) Russell, Jonathan P M27          4) Reed, Thomas A M27               
  5  SPM "A"                                    1:33.00     1:27.89     12.00
     1) Gaspar, Zsolt M33                2) Specht, William L M52            
     3) Swisher, Jeffery C M29           4) Bradley, Edward (Ted) J M26      
  6  ISF "A"                                    1:25.00     1:28.36     10.00
     1) Christoffel, Ben J M34           2) Clarke, Chris A M41              
     3) Krajewski, Thomas J M31          4) Wegner, Dan M38                  
  7  ARIZ "A"                                   1:24.15     1:28.93      8.00
     1) Pfeif, Dustin W M29              2) Burns, Brett M29                 
     3) Smith, Clay M29                  4) Dash, Jeff J M29                 
  8  MESC "A"                                   1:31.02     1:29.51      6.00
     1) Ross, Michael S M42              2) Ottman, Dan M45                  
     3) Gray, Zachary A M27              4) Pride, Douglas M M46             
  9  SWOM "A"                                   1:28.90     1:30.84      4.00
     1) Wight, R Alan M29                2) Willison, Stuart A M29           
     3) Cannon, Steve P M41              4) Keefe, Michael R M29             
 10  LVM "A"                                    1:40.90     1:31.45      2.00
     1) Erickson, Ben M28                2) Boodt, Bradley N M42             
     3) Meacham, Garth D M28             4) Masterson, Brad M32              
 11  IM "A"                                     1:29.00     1:31.92          
     1) Thiry, Michael A M34             2) Kercheval, Josh M29              
     3) Shipley, Bill M35                4) Raese, T R M37                   
 12  GAJA "B"                                   1:32.00     1:32.69          
     1) Millican, Jacob A M33            2) Daniels, Philip J M32            
     3) Dunn, Jonathan D M28             4) Taylor, Kevin M25                
 13  NAM "A"                                    1:35.88     1:33.01          
     1) Wagner, Harold K M44             2) Hill, Keith D M35                
     3) Wharton, Dave L M41              4) Aspromatis, Erol R M33           
 14  TERR "A"                                   1:40.00     1:35.02          
     1) Shipp, Bill M M50                2) Strahota, Jeffrey R M29          
     3) Ellis, Andrew F M41              4) Goodison, Michael R M38          
 15  WMAC "A"                                   1:33.61     1:35.23          
     1) Stich, Darryl D M34              2) Nowak, Peter J M28               
     3) Perez, Octavio M32               4) Tetzlaff, Maurice M33            
 16  GAJA "C"                                   1:35.30     1:35.25          
     1) Hamilton, Chris M28              2) Brown, Eric M M28                
     3) Schreer, Zach M25                4) Fennessy, John M M31             
 17  GAJA "D"                                   1:42.50     1:35.61          
     1) Bernot, Michael P M49            2) Jansen, Derek E M26              
     3) Kuecher, Daniel T M25            4) Lubbehusen, Philip J M25         
 18  NCMS "B"                                   1:36.00     1:36.03          
     1) Medendorp, Mark A M32            2) Perelli, David E M43             
     3) Amos, Rob M29                    4) Su, Billy M36                    
 19  SMS "A"                                    1:34.90     1:36.94          
     1) Snyder, Scott W M53              2) Dougherty, Craig S M37           
     3) Daigle, Patrick B M28            4) Cambias, Rob J M42               
 20  GOLD "B"                                   1:40.00     1:38.13          
     1) Declercq, Robert A M34           2) King, Phillip J M43              
     3) Montero, Carlos A M33            4) LeClair, David W M42             
 21  DAQM "A"                                   1:33.00     1:38.31          
     1) Jones, Nathan M30                2) Shareef, Uthman T M30            
     3) Southworth, Thomas J M28         4) Norment, Michael E M35           
 22  GBM "A"                                    1:36.00     1:38.33          
     1) White, Thomas D M44              2) White, Darwin W M46              
     3) Davis, Guy S M51                 4) Johnson, Darren M28              
 23  FACT "A"                                   1:38.70     1:40.75          
     1) Yanakiev, Lyuben K M33           2) Puchalski, Donald J M71          
     3) Pavlov, Ivo B M33                4) Tunov, Petar I M31               
 24  OREG "A"                                   1:40.40     1:41.40          
     1) Cleary, Kevin H M26              2) Warren, Seth M M33               
     3) Peters, Keith D M44              4) Braun, Mark M38                  
 25  PNA "A"                                    1:43.20     1:45.38          
     1) Bell, Alan M60                   2) Ness, Kerry A M40                
     3) Hartman, Robert W M32            4) Kays, David E M42                
 26  RAY "A"                                    1:40.00     1:53.44          
     1) Richards, Brett M30              2) Campbell, David M M43            
     3) Ferreira, Pedro M M41            4) Bosma, Alan P M44                
---  FLAQ "A"                                   1:33.00          DQ        DQ
     1) Acton, John H M37                2) Kalthoff, Karsten M43            
     3) Fernandez, Carlos A M40          4) Nieuwenhuis, Mark M43            
---  GAJA "A"                                   1:27.60          DQ        DQ
     1) Kliewer, Brandon W M26           2) Gayle, John D M30                
     3) Slotnick, Mannfred H M25         4) Montooth, Patrick A M26          
---  CSMT "A"                                   1:38.50          NS        NS
     1) Keyser, David M43                2) McLeod, Mark A M50               
     3) Morrison, Evan M30               4) Fisher, Dennis E M50             
---  TXLA "A"                                   1:25.00          NS        NS
     1) Blessing, Tyler J M37            2) Bartee, Todd A M40               
     3) Menezes, Marcio P M30            4) Varozza, Mike J M42              

Men 25+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:31.54   5/19/1991  LONE STAR                     
                                             Rhodenbaugh, Mook             
                                             Rhodenbaugh, Greg             
                                             Patten, Bobby                 
                                             Hedrick, Trip                 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  CAT "A"                                    1:33.11     1:31.43     22.00
     1) Johnson, Joel P M25              2) Mac Lennan, Brett M25            
     3) Asti, Lance A M30                4) Scheerhorn, Andrew J M28         
  2  NCMS "A"                                   1:35.00     1:34.41     18.00
     1) Brunelli, Nicholas J M28         2) Bathazi, Istvan M31              
     3) Bain, Bradley Kyle M25           4) Krayer, Michael M27              
  3  GOLD "A"                                   1:37.96     1:36.75     16.00
     1) Stoudt, Roger A M36              2) Welch, Corey L M27               
     3) Rivera, Robert S M32             4) Comulada, Luis E M34             
  4  WH2O "A"                                   1:40.35     1:36.87     14.00
     1) Reed, Thomas A M27               2) Schmidt, Matthew B M32           
     3) Winston, Zachary P M30           4) Kaplan, Keith S M43              
  5  SPM "A"                                    1:41.00     1:37.15     12.00
     1) Swisher, Jeffery C M29           2) Bradley, Edward (Ted) J M26      
     3) Specht, William L M52            4) Gaspar, Zsolt M33                
  6  IM "A"                                     1:41.00     1:37.25     10.00
     1) Kercheval, Josh M29              2) Carlson, Timothy M30             
     3) Shipley, Bill M35                4) Mills, Jamie M33                 
  7  MESC "A"                                   1:39.96     1:38.28      8.00
     1) Ross, Michael S M42              2) Nguyen, Son M30                  
     3) Pride, Douglas M M46             4) Gray, Zachary A M27              
  8  LVM "A"                                    1:50.99     1:38.66      6.00
     1) Erickson, Ben M28                2) Boodt, Bradley N M42             
     3) Meacham, Garth D M28             4) Masterson, Brad M32              
  9  ARIZ "A"                                   1:40.35     1:39.00      4.00
     1) Pfeif, Dustin W M29              2) Dash, Jeff J M29                 
     3) Burns, Brett M29                 4) Smith, Clay M29                  
 10  ISF "A"                                    1:35.00     1:39.52      2.00
     1) Clarke, Chris A M41              2) Christoffel, Ben J M34           
     3) Wegner, Dan M38                  4) Krajewski, Thomas J M31          
 11  RIDG "A"                                   1:42.00     1:39.91          
     1) Lyons, David M M40               2) Stephens, Mark C M26             
     3) McManic, David M25               4) Hepworth, Mark L M55             
 12  GAJA "A"                                   1:43.20     1:43.98          
     1) Schreer, Zach M25                2) Slotnick, Mannfred H M25         
     3) Lippert, Cameron A M27           4) Mylod, Kevin J M42               
 13  GAJA "B"                                   1:44.00     1:44.46          
     1) Montooth, Patrick A M26          2) Kliewer, Brandon W M26           
     3) Dunn, Jonathan D M28             4) Taylor, Kevin M25                
 14  WMAC "A"                                   1:44.91     1:45.41          
     1) Tetzlaff, Maurice M33            2) Kramer, Paul E M39               
     3) Stich, Darryl D M34              4) Nowak, Peter J M28               
 15  NCMS "B"                                   1:45.00     1:47.25          
     1) Slocum, Christopher R M44        2) Terndrup, Seth P M34             
     3) Medendorp, Mark A M32            4) Horton, Ben J M27                
 16  GAJA "C"                                   1:51.10     1:48.57          
     1) Brown, Eric M M28                2) Hamilton, Chris M28              
     3) Jansen, Derek E M26              4) Kuecher, Daniel T M25            
 17  ARIZ "B"                                   1:47.99     1:48.75          
     1) Nenon, Philip M M50              2) Rollins, Dave E M25              
     3) Taylor, Gordon S M58             4) Salazar, Jose C M31              
 18  FLAQ "A"                                   1:44.08     1:48.88          
     1) Fernandez, Carlos A M40          2) Williams, Kennon B M29           
     3) Nieuwenhuis, Mark M43            4) Acton, John H M37                
 19  DAQM "A"                                   1:49.00     1:49.26          
     1) Shareef, Uthman T M30            2) Southworth, Thomas J M28         
     3) Ford, Torrence L M28             4) Jones, Nathan M30                
 20  AGUA "A"                                   1:44.26     1:49.73          
     1) Murphy, Connor G M26             2) Aiken, Ryan A M31                
     3) Williams, Michael J M46          4) Theofilidis, Georgios M38        
 21  GBM "A"                                    1:46.00     1:50.15          
     1) Johnson, Darren M28              2) Davis, Guy S M51                 
     3) White, Darwin W M46              4) White, Thomas D M44              
 22  FACT "A"                                   1:43.00     1:51.33          
     1) Tunov, Petar I M31               2) Puchalski, Donald J M71          
     3) Yanakiev, Lyuben K M33           4) Pavlov, Ivo B M33                
 23  SMS "A"                                    1:47.30     1:51.75          
     1) Snyder, Scott W M53              2) Dougherty, Craig S M37           
     3) Cambias, Rob J M42               4) Daigle, Patrick B M28            
 24  NCMS "C"                                   1:53.00     1:52.59          
     1) Su, Billy M36                    2) Carmine, Jay R M32               
     3) Worley, Austin J M31             4) Eustis, William M34              
 25  GAJA "D"                                   1:57.90     1:53.65          
     1) Sutha, Ken M28                   2) Daniels, Philip J M32            
     3) Tourgeman, Evyatar M31           4) Lubbehusen, Philip J M25         
 26  PNA "A"                                    1:51.50     1:55.50          
     1) Orr, James W M51                 2) Hartman, Robert W M32            
     3) Graham, Donald M55               4) Kays, David E M42                
 27  OREG "A"                                   1:49.70     2:00.93          
     1) Peters, Keith D M44              2) Warren, Mike H M59               
     3) Waud, Timothy P M42              4) Warren, Seth M M33               
 28  AGUA "B"                                   2:02.00     2:02.50          
     1) Sokolow, Steven P M54            2) Schneider, Charles M29           
     3) Kolonkowski, Bob M62             4) Murphy, Tim M M52                

Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:24.05   4/25/2004  ROCKY MOUNTAIN                
                                             Smit, Robbert-Paul            
                                             Smith, John                   
                                             Smith, Paul                   
                                             Gaines, Ambrose               
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  WMAC "A"                                   1:28.22     1:27.57     22.00
     1) Tiltmann, Laren A M40            2) Schaetz, Daniel J M39            
     3) Cunningham, Brian D M37          4) Power, Michael L M42             
  2  NCMS "A"                                   1:28.00     1:27.76     18.00
     1) Murray, Jeff L M40               2) Anderson, Peter S M44            
     3) Brewick, Noel M42                4) Lane, Will H M39                 
  3  MVN "A"                                    1:30.00     1:29.27     16.00
     1) Sumner, David M M39              2) Busacca, Brian T M51             
     3) Gunnell, Steve M39               4) Mitchell, Jeffrey A M41          
  4  GAJA "A"                                   1:33.30     1:29.85     14.00
     1) Beatty, Dan C M44                2) Palm, Jeff A M38                 
     3) Tartaglione, Mike M39            4) Weber, Mark A M43                
  5  MICH "A"                                   1:30.00     1:30.41     12.00
     1) Cantrell, Mike S M38             2) Bailey, Jeff M M43               
     3) Biglin, Peter E M39              4) Field, Jayson B M37              
  6  NAM "A"                                    1:32.00     1:30.83     10.00
     1) Birnbrich, Chris L M46           2) Birnbrich, Mark S M43            
     3) Lehr, Gunner F M37               4) Jones, Brian A M44               
  7  NCMS "B"                                   1:30.00     1:31.09      8.00
     1) Schultz, Norman E M44            2) Pletcher, Todd M40               
     3) Pulsifer, Andrew M44             4) Pistorio, Tyge M44               
  8  CMS "B"                                    1:36.20     1:32.16      6.00
     1) Just, Andrew I M40               2) Welting, Evan A M35              
     3) Walkenhorst, Jared W M35         4) Rosinski, Thomas J M40           
  9  VCM "A"                                    1:40.50     1:33.23      4.00
     1) Blatt, Michael J M54             2) Shaffer, Mike G M44              
     3) Cooper, Christopher E M46        4) Young, Michel F M39              
 10  NCMS "C"                                   1:35.00     1:34.28      2.00
     1) Finn, John P M41                 2) Andersen, Morten M39             
     3) Slocum, Christopher R M44        4) Smith, Jeffrey H M47             
 11  GAJA "B"                                   1:37.25     1:34.62          
     1) Raab, Scot M38                   2) Stith, Andrew W M42              
     3) Carr, John P M39                 4) Jewison, Fran J M35              
 12  AWJ "A"                                    1:34.00     1:37.13          
     1) Bailey, Matthew A M48            2) de Herder, Russ M49              
     3) Hodges, Brad M43                 4) Bond, William R M49              
 13  NITR "A"                                   1:38.00     1:38.04          
     1) Gogulski, David H M41            2) Siegel, Craig O M52              
     3) Kristek, Tom M53                 4) Marx, Jeff M45                   
 14  NCMS "D"                                   1:57.00     1:38.49          
     1) Adams, Scott D M39               2) Lyons, Brent M42                 
     3) Richardson, Ty A M37             4) Spencer, Michael J M53           
 15  AWJ "B"                                    1:40.00     1:40.86          
     1) Couch, Bob E M63                 2) Abcug, Stu M38                   
     3) Pargman, Ben M41                 4) Potter, Thomas P M47             
 16  WCM "A"                                    1:44.00     1:42.55          
     1) Bledsoe, Dan B M40               2) Santos, Roque J M42              
     3) Goodfellow, Jon J M58            4) Guadagni, Peter M M55            
 17  ROSE "A"                                   1:42.10     1:43.34          
     1) Smiley, Colin M43                2) Coine, Ted M43                   
     3) Tarrio, Jose A M43               4) Borton, Dan M42                  
 18  MOST "A"                                   1:46.00     1:45.95          
     1) Tomasino, Cesar M46              2) Blake, William V M73             
     3) Stannard, Adam M36               4) Richey, Steven C M49             
 19  SPM "A"                                    1:48.00     1:46.07          
     1) Selles, Carl H M63               2) Johnson, Jeff P M41              
     3) Freeman, Stephan J M54           4) Davis, Kern M M55                
 20  GOLD "A"                                   1:49.50     1:46.66          
     1) Schmidt, George L M60            2) Cole, Andrew J M47               
     3) Henao, Mauricio M35              4) Parsons, Roger L M63             
 21  IM "A"                                     1:55.00     1:55.95          
     1) Traynor, John M50                2) Balaguer, Luis M42               
     3) Haberstich, Brian M43            4) Garber, Howard B M60             
---  DAMM "A"                                   1:45.00          DQ        DQ
     1) Glass, Mark W M35                2) Dunne, Patrick M55               
     3) Welty, Bob M65                   4) Kritzer, William C M52           
---  MTSC "A"                                   1:54.50          DQ        DQ
     1) Mullins, Dennis J M36            2) Fuqua, Will M39                  
     3) Moore, Anthony T M40             4) Thain, Doug A M50                
---  CMS "A"                                    1:27.20          NS        NS
     1) NO SWIMMER SPECIFIED             2) O'Sullivan, Chris M35            
     3) Eisenhuth, Matthew S M36         4) NO SWIMMER SPECIFIED             
---  GAJA "C"                                   1:44.00          NS        NS
     1) Klenzak, Andrew P M43            2) Lontz, Josh E M38                
     3) Miller, Cliff M44                4) Carroll, Chris K M42             

Men 35+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:34.16   5/10/2009  LONGHORN AQUATICS             
                                             Blessing, Tyler J             
                                             Bartee, Todd A                
                                             Bailey, Bradley H             
                                             Varozza, Mike J               
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  CMS "A"                                    1:36.80     1:36.36     22.00
     1) O'Sullivan, Chris M35            2) Walkenhorst, Jared W M35         
     3) Eisenhuth, Matthew S M36         4) Rosinski, Thomas J M40           
  2  WMAC "A"                                   1:38.01     1:36.62     18.00
     1) Tiltmann, Laren A M40            2) Schaetz, Daniel J M39            
     3) Fulbeck, Kip M45                 4) Power, Michael L M42             
  3  NCMS "A"                                   1:39.00     1:37.82     16.00
     1) Lane, Will H M39                 2) Brewick, Noel M42                
     3) Murray, Jeff L M40               4) Anderson, Peter S M44            
  4  NAM "A"                                    1:46.00     1:41.40     14.00
     1) Birnbrich, Chris L M46           2) Birnbrich, Mark S M43            
     3) Jones, Brian A M44               4) Lehr, Gunner F M37               
  5  NCMS "B"                                   1:42.00     1:41.71     12.00
     1) Pletcher, Todd M40               2) Finn, John P M41                 
     3) Andersen, Morten M39             4) Robling, Steve W M40             
  6  VCM "A"                                    1:50.10     1:42.14     10.00
     1) Shaffer, Mike G M44              2) Cooper, Christopher E M46        
     3) Young, Michel F M39              4) Blatt, Michael J M54             
  7  MVN "A"                                    1:40.00     1:42.35      8.00
     1) Sumner, David M M39              2) Gunnell, Steve M39               
     3) Bright, John M M45               4) Mitchell, Jeffrey A M41          
  8  GAJA "A"                                   1:45.60     1:42.97      6.00
     1) Palm, Jeff A M38                 2) Beatty, Dan C M44                
     3) Beatty, Mark S M41               4) Weber, Mark A M43                
  9  MICH "A"                                   1:43.00     1:43.69      4.00
     1) Pifer, Rick B M42                2) Field, Jayson B M37              
     3) Cantrell, Mike S M38             4) Bailey, Jeff M M43               
 10  CMS "B"                                    1:46.10     1:46.23      2.00
     1) Abrahams, Richard T M65          2) Nolte, Christopher C M53         
     3) Welting, Evan A M35              4) Just, Andrew I M40               
 11  MTSC "A"                                   1:45.00     1:46.70          
     1) Mullins, Dennis J M36            2) Fuqua, Will M39                  
     3) Thain, Doug A M50                4) Moore, Anthony T M40             
 12  NCMS "C"                                   1:48.00     1:48.69          
     1) Smith, Stratton M45              2) Richardson, Ty A M37             
     3) Schultz, Norman E M44            4) Pistorio, Tyge M44               
 13  GOLD "A"                                   1:53.00     1:52.09          
     1) Grzeszczak, John S M51           2) Cole, Andrew J M47               
     3) King, Phillip J M43              4) LeClair, David W M42             
 14  ROSE "A"                                   1:57.00     1:55.49          
     1) Borton, Dan M42                  2) Tarrio, Jose A M43               
     3) Coine, Ted M43                   4) Smiley, Colin M43                
 15  DAMM "A"                                   2:03.00     1:57.86          
     1) Welty, Bob M65                   2) Kritzer, William C M52           
     3) Dunne, Patrick M55               4) Glass, Mark W M35                
 16  VMST "A"                                   2:02.08     1:58.13          
     1) Stevenson, Chris L M45           2) Richardson, Alvin M59            
     3) Bohabot, Jorge I M35             4) Miller, Jim W M59                
 17  SPM "A"                                    2:02.00     1:58.76          
     1) Davis, Kern M M55                2) Johnson, Jeff P M41              
     3) Freeman, Stephan J M54           4) Selles, Carl H M63               
 18  MOST "A"                                   2:01.00     1:59.26          
     1) Heck, Steven V M60               2) Richey, Steven C M49             
     3) Stannard, Adam M36               4) Blake, William V M73             
 19  GAJA "C"                                   2:02.00     2:04.65          
     1) Perry, Andrew M M41              2) Miller, Cliff M44                
     3) Diers, Jeremy H M35              4) Rencher, Bill M39                
 20  RAY "A"                                    1:52.00     2:09.19          
     1) Bosma, Alan P M44                2) Campbell, David M M43            
     3) Larkin, Doug M48                 4) Ferreira, Pedro M M41            
 21  OREG "A"                                   2:05.00     2:14.00          
     1) Helm, Charlie E M54              2) Braun, Mark M38                  
     3) Boone, Lou M49                   4) Peyton, Mike W M54               
---  GAJA "B"                                   1:57.50          DQ        DQ
     1) Lontz, Josh E M38                2) Ward, Brian J M41                
     3) Jewison, Fran J M35              4) Stith, Andrew W M42              
---  IM "A"                                     1:43.00          DQ        DQ
     1) Seibt, Andreas K M52             2) Tuchler, David M51               
     3) Dodson, Phil L M57               4) Raese, T R M37                   
---  WCM "A"                                    1:41.50          NS        NS
     1) Santos, Roque J M42              2) NO SWIMMER SPECIFIED             
     3) NO SWIMMER SPECIFIED             4) NO SWIMMER SPECIFIED             

Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:27.70    5/4/2008  ARIZONA MASTERS               
                                             Smith, John C                 
                                             Jaegers, Al                   
                                             Hafner, Paul A                
                                             Smith, Paul L                 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  BLU "A"                                    1:30.00     1:28.25     22.00
     1) Gaines, Ambrose M51              2) Weiss, Scot H M45                
     3) Middleton, Marc D M58            4) Switzer, Keith M M47             
  2  GAJA "A"                                   1:30.75     1:29.38     18.00
     1) Ericson, Eric J M47              2) Bugg, Bob M52                    
     3) Weissman, Chris J M48            4) Ellison, Michael P M48           
  3  IM "A"                                     1:34.00     1:29.57     16.00
     1) Sims, David E M47                2) Seibt, Andreas K M52             
     3) Pratt, John M47                  4) McCabe, Thomas J M52             
  4  RICE "A"                                   1:32.00     1:30.36     14.00
     1) Kammerer, Richard F M52          2) Kone, Bruce C M52                
     3) Williams, Bruce F M56            4) Jimenez, Carlos A M45            
  5  TXLA "A"                                   1:30.00     1:30.56     11.00
     1) Smiley, Jon M M48                2) Stinchcombe, Maxwell B M53       
     3) Rasmussen, Anders M M47          4) Breazeale, Nathan M M46          
  5  WMAC "A"                                   1:33.21     1:30.56     11.00
     1) Fulbeck, Kip M45                 2) Holland, David A M51             
     3) Horner, Brad M56                 4) Alexander, Jeff M46              
  7  NCMS "A"                                   1:29.00     1:30.58      8.00
     1) Stewart, Henry D M46             2) Blank, Jon W M50                 
     3) Klein, Jonathan E M52            4) Riley, John E M49                
  8  CMS "A"                                    1:31.80     1:31.59      6.00
     1) Fuller, Ed M51                   2) Fuller, David S M45              
     3) Bank, Holden J M50               4) Piszkin, Andy M51                
  9  AWJ "A"                                    1:28.50     1:31.74      4.00
     1) Graham, Bart L M49               2) Fields, John A M53               
     3) Vazhenin, Igor M46               4) Dyer, Andy M51                   
 10  MICH "A"                                   1:32.00     1:33.57      2.00
     1) Tyler, Scott A M48               2) Allen, John N M46                
     3) Fort, Robert L M52               4) Schmitz, Mike M51                
 11  WCM "A"                                    1:32.00     1:34.15          
     1) Duggan, Patrick M M46            2) Stahl, Stephen A M45             
     3) Remmert, Greg A M47              4) O'Brien, Kerry L M53             
 12  GAJA "B"                                   1:36.10     1:34.67          
     1) Fitzgerald, Sean M46             2) Petmecky, Gary N M46             
     3) Jacobson, David R M50            4) Mc Cool, Michael J M47           
 13  RAY "A"                                    1:37.00     1:35.56          
     1) Berryhill, Keith M50             2) Turner, Syl P M49                
     3) Larkin, Doug M48                 4) Soderlund, Michael P M48         
 14  OREG "A"                                   1:32.50     1:35.78          
     1) Baker, Dennis G M48              2) Dasch, Vern E M60                
     3) Sumerfield, Bill H M49           4) Hathaway, David M49              
 15  RATS "A"                                   1:37.65     1:35.98          
     1) Hancock, Thomas M46              2) Schuttinga, Michael L M47        
     3) Wexler, F Carter M46             4) Schumacher, Rick M46             
 16  NCMS "B"                                   1:35.00     1:36.64          
     1) Phillips, John M M51             2) Jay, Mike M48                    
     3) Weaver, Britt L M48              4) Hilgen, Thomas H M45             
 17  MVN "A"                                    1:37.00     1:38.82          
     1) Fowler, Gregory L M56            2) Albright, Philip W M50           
     3) Bright, John M M45               4) Heather, Michael R M56           
 18  NEM "A"                                    1:40.30     1:39.78          
     1) Griczika, Joe M46                2) Geary, Bill M52                  
     3) Delaney, Mike J M55              4) Mitsch, Mark P M52               
 19  TOC "A"                                    1:43.50     1:41.20          
     1) Rudloff, Edward M62              2) Knopf, Thomas H M62              
     3) Van Horn, William G M71          4) Carter, Paul V M52               
 20  MOVY "A"                                   1:42.10     1:41.89          
     1) Welchlin, Bob M53                2) Thompson, Anthony G M46          
     3) Wright, Robert W M59             4) Leonard, Jeffrey D M50           
 21  GAJA "C"                                   1:42.50     1:41.99          
     1) McNamara, Paul (Tank) F M46      2) Wallin, Lawrence M53             
     3) Breen, James T M48               4) Burkholder, Tracy A M47          
 22  GAJA "D"                                   1:49.80     1:42.09          
     1) Costello, Patrick C M51          2) Park, Dave M50                   
     3) Fahs, Leonard R M50              4) Crosset, Todd M50                
 23  PNA "A"                                    1:42.10     1:44.08          
     1) Nalli, Lyle A M50                2) Orr, James W M51                 
     3) Reeder, Bill D M57               4) Graham, Donald M55               
 24  WH2O "A"                                   1:46.56     1:46.01          
     1) Adams, Daniel P M54              2) Camacho, Raymond E M45           
     3) Reichle, Luke M54                4) Fitzgerald, Mike M45             
 25  NCMS "D"                                   1:53.00     1:51.51          
     1) Smith, Stratton M45              2) Saragoni, Mario H M45            
     3) White, Jay K M49                 4) Dudley, John O M54               
 26  GAJA "E"                                   1:51.70     1:51.83          
     1) Vargas, Glen A M49               2) Slotnick, Michael D M54          
     3) Manley, Robert M54               4) Copeland, Rob M53                
 27  GSMS "A"                                   2:10.00     2:02.30          
     1) Preslar, Jay M58                 2) Alderson, Pat M58                
     3) Maguire, Tom M67                 4) Rehanek, R Todd M48              
 28  GAJA "F"                                   2:02.10     2:17.75          
     1) Harwart, Paul H M53              2) Zeigler, John V M64              
     3) Westafer, Peter C M64            4) Gowland, Mike M52                
---  VMST "A"                                   1:44.10          DQ        DQ
     1) Stevenson, Chris L M45           2) Miller, Jim W M59                
     3) Oates, Dave R M59                4) Richardson, Alvin M59            
---  NEM "B"                                    1:43.60          NS        NS
     1) Richardson, Larry M50            2) Battistini, Rick A M56           
     3) Meltz, Joel M M53                4) Alexander, Mark E M51            
---  NCMS "C"                                   1:39.00          NS        NS
     1) NO SWIMMER SPECIFIED             2) Parker, Lee M48                  
     3) D'Englere, Paul M M48            4) Long, Rob M49                    

Men 45+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:38.90   5/10/2009  LONGHORN AQUATICS             
                                             Rasmussen, Anders M           
                                             Guthrie, David M              
                                             Stinchcombe, Maxwell B        
                                             Smiley, Jon M                 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  GAJA "A"                                   1:37.30     1:36.56     22.00
     1) Ericson, Eric J M47              2) Weissman, Chris J M48            
     3) Bugg, Bob M52                    4) Ellison, Michael P M48           
  2  IM "A"                                     1:38.00     1:37.64     18.00
     1) Sims, David E M47                2) Tuchler, Jim M45                 
     3) Pratt, John M47                  4) McCabe, Thomas J M52             
  3  NCMS "A"                                   1:41.00     1:39.81     16.00
     1) Klein, Jonathan E M52            2) Blank, Jon W M50                 
     3) Phillips, John M M51             4) Stewart, Henry D M46             
  4  AWJ "A"                                    1:42.50     1:41.51     14.00
     1) Graham, Bart L M49               2) Dyer, Andy M51                   
     3) Vazhenin, Igor M46               4) Fields, John A M53               
  5  CMS "A"                                    1:44.40     1:43.01     12.00
     1) Fuller, David S M45              2) Bank, Holden J M50               
     3) Fuller, Ed M51                   4) Piszkin, Andy M51                
  6  OREG "A"                                   1:44.30     1:43.23     10.00
     1) Hathaway, David M49              2) Corbeau, James L M46             
     3) Baker, Dennis G M48              4) Sumerfield, Bill H M49           
  7  MICH "A"                                   1:35.00     1:43.76      8.00
     1) Schmitz, Mike M51                2) Suchara, Michael J M49           
     3) Allen, John N M46                4) Tyler, Scott A M48               
  8  WCM "A"                                    1:43.80     1:44.45      6.00
     1) Duggan, Patrick M M46            2) Stahl, Stephen A M45             
     3) O'Brien, Kerry L M53             4) Remmert, Greg A M47              
  9  GAJA "B"                                   1:53.10     1:46.27      4.00
     1) Jacobson, David R M50            2) Mc Cool, Michael J M47           
     3) Copeland, Rob M53                4) Fitzgerald, Sean M46             
 10  RAY "A"                                    1:46.00     1:46.50      2.00
     1) Soderlund, Michael P M48         2) Berryhill, Keith M50             
     3) Turner, Syl P M49                4) Cashman, Jeffrey B M47           
 11  WMAC "A"                                   1:46.31     1:47.13          
     1) Horner, Brad M56                 2) Alexander, Jeff M46              
     3) Holland, David A M51             4) Allen, Peter J M51               
 12  NCMS "B"                                   1:47.00     1:47.85          
     1) Riley, John E M49                2) Hilgen, Thomas H M45             
     3) Spencer, Michael J M53           4) Weaver, Britt L M48              
 13  BLU "A"                                    1:50.00     1:49.41          
     1) Middleton, Marc D M58            2) Weiss, Scot H M45                
     3) Sanna, Dave M47                  4) Gaines, Ambrose M51              
 14  NEM "A"                                    1:53.20     1:50.47          
     1) Alexander, Mark E M51            2) Geary, Bill M52                  
     3) Battistini, Rick A M56           4) Delaney, Mike J M55              
 15  MOVY "A"                                   1:53.10     1:52.05          
     1) Welchlin, Bob M53                2) Thompson, Anthony G M46          
     3) Leonard, Jeffrey D M50           4) Wright, Robert W M59             
 16  NCMS "C"                                   1:50.00     1:53.26          
     1) Smith, Jeffrey H M47             2) D'Englere, Paul M M48            
     3) Parker, Lee M48                  4) Jay, Mike M48                    
 17  GAJA "C"                                   1:57.00     1:54.38          
     1) Golusinski, Lawrence L M45       2) Petmecky, Gary N M46             
     3) Burkholder, Tracy A M47          4) McNamara, Paul (Tank) F M46      
 18  NEM "B"                                    1:57.90     1:58.68          
     1) Mitsch, Mark P M52               2) Meltz, Joel M M53                
     3) Griczika, Joe M46                4) Larzelere, Chip M46              
 19  WH2O "A"                                   2:00.54     2:00.75          
     1) Reichle, Luke M54                2) Fitzgerald, Mike M45             
     3) Camacho, Raymond E M45           4) Adams, Daniel P M54              
 20  NCMS "D"                                   2:06.00     2:15.01          
     1) White, Jay K M49                 2) Saragoni, Mario H M45            
     3) Dudley, John O M54               4) Acheson, Scott A M51             
 21  GAJA "D"                                   2:02.50     2:16.19          
     1) Vargas, Glen A M49               2) Slotnick, Michael D M54          
     3) Breen, James T M48               4) Harwart, Paul H M53              
---  MVN "A"                                    1:54.00          NS        NS
     1) NO SWIMMER SPECIFIED             2) Albright, Philip W M50           
     3) Heather, Michael R M56           4) Fowler, Gregory L M56            
---  RICE "A"                                   1:45.00          NS        NS
     1) Kammerer, Richard F M52          2) Jimenez, Carlos A M45            
     3) Kone, Bruce C M52                4) Williams, Bruce F M56            
---  IM "B"                                     2:20.00         DNF       DNF
     1) Bechtold, David M M54            2) Traynor, John M50                
     3) Klumb, George R M65              4) Ota, Ken M63                     

Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:32.18   4/11/2009  OREGON                        
                                             Tennant, Mike J               
                                             Brockbank, Doug               
                                             Edwards, Wes                  
                                             Philbrick, Larry K            
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  MICH "A"                                   1:37.50     1:36.58     22.00
     1) Parker, Randy J M55              2) Olson, Chuck A M60               
     3) Karas, Paul G M55                4) Makarauskas, James A M60         
  2  OREG "A"                                   1:41.70     1:38.33     18.00
     1) Pendleton, Mike L M58            2) Brockbank, Doug M56              
     3) Yensen, Kermit D M56             4) Kevan, Stephen D M55             
  3  VCM "A"                                    1:41.00     1:38.71     16.00
     1) Derr, John M M61                 2) Kerns, Hubie M60                 
     3) Mc Conica, Jim M59               4) Gruber, Glenn A M60              
  4  TAM "A"                                    1:41.00     1:40.20     14.00
     1) Burns, Richard M66               2) Frost, Kenneth A M65             
     3) Meyerhoff, Rick M63              4) Holt, Tate M58                   
  5  NCMS "A"                                   1:43.00     1:41.18     12.00
     1) Gilchrist, Donald B M56          2) Glass, Ernie M60                 
     3) Stevens, Ricky M55               4) Lee, Terrence J M60              
  6  GAJA "A"                                   1:49.70     1:50.51     10.00
     1) Carver, David M55                2) Zapf, Charles A M61              
     3) Teel, John D M63                 4) Hamilton, Berry M57              
  7  SNM "A"                                    1:55.25     1:53.00      8.00
     1) Lintz, Steve M59                 2) Walker, Joseph R M68             
     3) Lawrie, Jim M64                  4) Johnson, Clifford H M58          
  8  CMS "A"                                    1:51.00     1:58.75      6.00
     1) Benson, Stan M56                 2) Edmondson, James H M64           
     3) Abbott, William A M64            4) Plummer, Mark A M73              
  9  NCMS "B"                                   2:03.00     2:00.31      4.00
     1) Gosha, Joseph D M57              2) Miller, Jamie A M55              
     3) Pillmore, Bill M62               4) Gadol, Louis C M68               
 10  WMAC "A"                                   2:01.20     2:01.74      2.00
     1) White, Bob L M55                 2) Murray, Mike M59                 
     3) Russell, Fred W M62              4) Dannenberg, James M65            

Men 55+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:45.32   4/11/2009  OREGON                        
                                             Edwards, Wes                  
                                             Stark, Allen L                
                                             Philbrick, Larry K            
                                             Tennant, Mike J               
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  TAM "A"                                    1:51.00     1:49.85     22.00
     1) Burns, Richard M66               2) Frost, Kenneth A M65             
     3) Meyerhoff, Rick M63              4) Holt, Tate M58                   
  2  VCM "A"                                    1:52.00     1:50.34     18.00
     1) Mc Conica, Jim M59               2) Derr, John M M61                 
     3) Kerns, Hubie M60                 4) Gruber, Glenn A M60              
  3  OREG "A"                                   1:57.71     1:51.39     16.00
     1) Brockbank, Doug M56              2) Stark, Allen L M61               
     3) Pendleton, Mike L M58            4) Yensen, Kermit D M56             
  4  MICH "A"                                   1:51.00     1:53.97     14.00
     1) Thompson, Frank L M58            2) Parker, Randy J M55              
     3) Makarauskas, James A M60         4) Olson, Chuck A M60               
  5  NCMS "A"                                   1:56.00     1:55.25     12.00
     1) Stevens, Ricky M55               2) Lee, Terrence J M60              
     3) Gilchrist, Donald B M56          4) Glass, Ernie M60                 
  6  GAJA "A"                                   2:02.40     2:03.21     10.00
     1) Carver, David M55                2) Hamilton, Berry M57              
     3) Michalke, Doug M57               4) Zapf, Charles A M61              
  7  SNM "A"                                    2:03.25     2:04.88      8.00
     1) Johnson, Clifford H M58          2) Lawrie, Jim M64                  
     3) Lintz, Steve M59                 4) Walker, Joseph R M68             
  8  CMS "A"                                    2:04.40     2:05.23      6.00
     1) Benson, Stan M56                 2) Edmondson, James H M64           
     3) Kalmbach, John M65               4) Burson, William W M65            
  9  TOC "A"                                    2:00.90     2:06.25      4.00
     1) Rudloff, Edward M62              2) Felton, Richard A M61            
     3) Knopf, Thomas H M62              4) Van Horn, William G M71          
 10  NCMS "B"                                   2:29.00     2:22.66      2.00
     1) Mitchell, Clarke E M77           2) Gosha, Joseph D M57              
     3) Huson, John J M75                4) Pillmore, Bill M62               
 11  WMAC "A"                                   2:31.88     2:37.80          
     1) Bauman, John H M79               2) Dannenberg, James M65            
     3) Russell, Fred W M62              4) Murray, Mike M59                 
 12  GAJA "B"                                   2:28.30     2:37.86          
     1) Ferguson, Earl A M73             2) Zeigler, John V M64              
     3) Teel, John D M63                 4) Westafer, Peter C M64            

Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:40.07   5/10/2009  SAN DIEGO SWIM MASTERS        
                                             Freshley, Mike R              
                                             Andersen, Peter               
                                             Van Baalen, Vinus             
                                             Lodwig, Keefe L               
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  CMS "A"                                    1:44.00     1:47.27     22.00
     1) Abrahams, Richard T M65          2) Burson, William W M65            
     3) Kalmbach, John M65               4) Wolfe, Art D M70                 
  2  WCM "A"                                    1:50.00     1:55.49     18.00
     1) Burr, Ken M M65                  2) Boscovich, Harold O M68          
     3) Bledsoe, Dennis R M71            4) Willert, Dan T M67               
  3  NCMS "A"                                   2:01.00     1:55.58     16.00
     1) McGrain, Peter M65               2) White, Bernard T M66             
     3) Mitchell, Clarke E M77           4) Clark, Jerry M72                 
  4  VMST "A"                                   1:55.78     1:55.84     14.00
     1) Brundage, Warner F M67           2) Galletly, Sandy M67              
     3) Novell, Kenneth M M67            4) Sober, Harry M M67               
  5  GAJA "A"                                   1:58.30     1:57.55     12.00
     1) Vaughan, Dale G M65              2) Miller, David W M69              
     3) Miller, Kenneth J M72            4) Dudley, Bill M65                 
  6  GOLD "A"                                   2:01.00     1:58.90     10.00
     1) Lammert, Joseph M M70            2) Brown, Doug B M71                
     3) Dykstra, Bill D M73              4) McIntyre, David R M72            
  7  MICH "A"                                   3:00.00     2:23.36      8.00
     1) Martin, Ray G M72                2) Cody, Frank J M69                
     3) Charlton, Allan M73              4) Doud, Bob R M87                  
  8  GAJA "B"                                   2:20.40     2:28.43      6.00
     1) Chuven, Herb M71                 2) Schumacher, George J M69         
     3) Ray, Craig M71                   4) Stokes, Fred J M65               
  9  GAJA "C"                                   2:49.50     2:47.42      4.00
     1) Leen, Walter D M68               2) Heath, Harry E M68               
     3) Ferguson, Earl A M73             4) Baird, Justus M67                

Men 65+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:51.58   5/10/2009  SAN DIEGO SWIM MASTERS        
                                             Van Baalen, Vinus             
                                             Andersen, Peter               
                                             Lodwig, Keefe L               
                                             Freshley, Mike R              
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  VMST "A"                                   2:14.34     2:11.46     22.00
     1) Galletly, Sandy M67              2) Brundage, Warner F M67           
     3) Sober, Harry M M67               4) Novell, Kenneth M M67            
  2  NCMS "A"                                   2:11.00     2:13.78     18.00
     1) McGrain, Peter M65               2) Gadol, Louis C M68               
     3) White, Bernard T M66             4) Clark, Jerry M72                 
  3  WCM "A"                                    2:14.00     2:13.90     16.00
     1) Bledsoe, Dennis R M71            2) Willert, Dan T M67               
     3) Perilman, Jim E M71              4) Burr, Ken M M65                  
  4  GAJA "A"                                   2:20.20     2:19.58     14.00
     1) Miller, David W M69              2) Vaughan, Dale G M65              
     3) Dudley, Bill M65                 4) Miller, Kenneth J M72            
  5  CMS "A"                                    2:14.00     2:24.53     12.00
     1) Wolfe, Art D M70                 2) Burgess, Thom M67                
     3) King, William B M65              4) Plummer, Mark A M73              
  6  MICH "A"                                   3:00.00     2:32.36     10.00
     1) Charlton, Allan M73              2) Cody, Frank J M69                
     3) Martin, Ray G M72                4) Doud, Bob R M87                  
  7  GAJA "B"                                   2:37.00     2:43.87      8.00
     1) Schyck, Stephen M M68            2) Rende, Tony J M68                
     3) Stokes, Fred J M65               4) Schumacher, George J M69         
  8  GAJA "C"                                   2:51.30     2:56.07      6.00
     1) Ickes, George C M71              2) Huebschmann, Ray E M65           
     3) Baird, Justus M67                4) Ray, Craig M71                   
---  GAJA "D"                                   4:50.50          NS        NS
     1) Taylor, John C M89               2) Heath, Harry E M68               
     3) NO SWIMMER SPECIFIED             4) Leen, Walter D M68               

Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   2:05.89   4/26/2009  SAN DIEGO SWIM MASTERS        
                                             Tanner, Frank                 
                                             Mitchell, Tom                 
                                             Kimball, Ken                  
                                             Best, Bob                     
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  GAJA "A"                                   2:18.80     2:30.26     22.00
     1) Stolz, Hal F M75                 2) Breitenfeld, Dick C M81          
     3) Stolz, Irwin W M80               4) Gfroerer, George M76             
  2  GAJA "B"                                   2:50.90     3:00.69     18.00
     1) Dunlap, Marion T M76             2) Hallowell, Bruce W M76           
     3) Mitchell, Jack M83               4) Dixon, Richard B M76             

Men 75+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   2:31.71   5/10/2009  SAN DIEGO SWIM MASTERS        
                                             Webster, Dale A               
                                             Best, Bob                     
                                             Mitchell, Tom                 
                                             Baker, Donald J               
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  GAJA "A"                                   2:41.40     2:42.54     22.00
     1) Dunlap, Marion T M76             2) Stolz, Irwin W M80               
     3) Stolz, Hal F M75                 4) Lovell, Gilbert R M77            
---  GAJA "B"                                   3:40.50          DQ        DQ
     1) Breitenfeld, Dick C M81          2) Mitchell, Jack M83               
     3) Dixon, Richard B M76             4) Mc Auley, Herb M87               
Sponsor #14Sponsor #52Sponsor #21Sponsor #35Sponsor #36
Sponsor #41Sponsor #50Sponsor #47Sponsor #13Sponsor #45Sponsor #25Sponsor #49
Sponsor #20Sponsor #51Sponsor #44Sponsor #42Sponsor #33Sponsor #43Sponsor #29