Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 5/22/2010 09:49 AM
           2010 USMS SC National Championships, Sanction #: 4510-S01           
                          Georgia Tech Aquatic Center                          
                     Meet Program - Saturday, May 22, 2010                     
 
Event 19  Mixed 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
     Team
===============================================================================
Heat 1 of 15 Timed Finals   
  2  Colorado Masters Swimming  X55  'B'                        2:33.00 
     1) Hashimoto, Christine L W62      2) Burson, William W M65          
     3) Plummer, Mark A M73             4) Prall, Winifred S W62          
  3  Georgia Masters  X55  'B'                                  2:24.60 
     1) Martin, Michelle E W61          2) Zeigler, John V M64            
     3) Carver, David M55               4) Lyttle, Ann B W62              
  4  Mission Viejo Masters  X55  'A'                            2:20.00 
     1) Dougherty, Mindy M W57          2) Smith, Robin M W55             
     3) Heather, Michael R M56          4) Fowler, Gregory L M56          
  5  The Olympic Club  X55  'A'                                 2:20.45 
     1) Stretch, Nancy A W70            2) Knopf, Thomas H M62            
     3) Felton, Richard A M61           4) Rudloff, Edward M62            
  6  Georgia Masters  X55  'C'                                  2:28.50 
     1) Teel, John D M63                2) Veater, Betty B W63            
     3) Zapf, Charles A M61             4) Porter, Robin H W58            
  7  Georgia Masters  X65  'D'                                  4:35.00 
     1) Palmer, Sandra S W67            2) Mead, Mary-Mead A W68          
     3) Dixon, Richard B M76            4) Hallowell, Bruce W M76         
  8  Georgia Masters  X75  'A'                                  3:37.87 
     1) Grant, Nancy A W80              2) Lancaster, Rocio W76           
     3) Stolz, Hal F M75                4) Gfroerer, George M76           
Heat 2 of 15 Timed Finals   
  1  Florida Aquatic Combined Team  X65  'A'                    3:15.60 
     1) Lorenzi, Betty S W83            2) Puchalski, Donald J M71        
     3) Henderson, Martha J W73         4) Graves, Edwin H M86            
  2  Georgia Masters  X65  'B'                                  3:04.20 
     1) Miller, David W M69             2) Petmecky, Dolores E W74        
     3) Stokes, Fred J M65              4) Callaway, Priscilla W W71      
  3  Colorado Masters Swimming  X65  'B'                        2:42.00 
     1) Anderson, Jody W80              2) Burgess, Thom M67              
     3) Wolfe, Art D M70                4) Anziano, Marcia W65            
  4  Virginia Masters Swim Team  X65  'B'                       2:35.96 
     1) Martin, Judy W67                2) Marens, Susan E W68            
     3) Novell, Kenneth M M67           4) Galletly, Sandy M67            
  5  San Diego Swim Masters  X65  'A'                           2:18.80 
     1) Marr, Jackie M W67              2) Freshley, Mike R M69           
     3) Williams, Frank M70             4) Clifford, Gynt W71             
  6  Virginia Masters Swim Team  X65  'A'                       2:21.66 
     1) Durrant, Betsy W68              2) Brundage, Warner F M67         
     3) Sober, Harry M M67              4) Schreiner, Beth W69            
  7  Georgia Masters  X65  'A'                                  2:36.55 
     1) Stephens, Mary L W67            2) Vaughan, Dale G M65            
     3) Dudley, Bill M65                4) Marane, Bentley B W66          
  8  Wisconsin Masters Aquatic Club  X65  'A'                   2:47.66 
     1) Bauman, John H M79              2) Dannenberg, James M65          
     3) Kranpitz, Nancy W65             4) Woodworth, Cheryl C W66        
  9  North Carolina Masters Swimmin  X65  'A'                   3:08.00 
     1) McGrain, Peter M65              2) Dockendorf, Pat W83            
     3) White, Bernard T M66            4) Hovey, Mary Anna W67           
 10  Georgia Masters  X65  'C'                                  4:30.00 
     1) Dunivin, Anne A W93             2) Huebschmann, Ray E M65         
     3) Baird, Justus M67               4) Lent, Beth W67                 
Heat 3 of 15 Timed Finals   
  1  Sierra Nevada Masters  X55  'A'                            2:12.59 
     1) Lintz, Steve M59                2) Johnson, Clifford H M58        
     3) Tyler, A Susan W61              4) Tyler, Sarah L W65             
  2  Grand Strand Masters Swimming  X55  'A'                    2:10.00 
     1) Preslar, Jay M58                2) Childers, Judy A W56           
     3) Alderson, Pat M58               4) Hilton, Patti K W57            
  3  Colorado Masters Swimming  X55  'A'                        2:08.40 
     1) Edmondson, James H M64          2) Benson, Stan M56               
     3) Rosener, Karen K W56            4) Young, Lydia L W61             
  4  Oregon Masters  X55  'A'                                   2:06.00 
     1) Ward, Joy W67                   2) Stark, Allen L M61             
     3) Rousseau, Sandi W62             4) Kevan, Stephen D M55           
  5  Tamalpais Aquatic Masters  X55  'A'                        1:58.00 
     1) Burns, Richard M66              2) Frost, Kenneth A M65           
     3) Val, Laura B W58                4) Shoenberger, Linda R W62       
  6  Georgia Masters  X55  'A'                                  2:03.80 
     1) Constantino, Patricia S W55     2) Hamilton, Berry M57            
     3) Michalke, Doug M57              4) Sharpe, Pamela E W56           
  7  Gold Coast Masters  X55  'A'                               2:07.00 
     1) Mitchell, Jeannie R W63         2) Schmidt, George L M60          
     3) Protzman, Barbara W55           4) Parsons, Roger L M63           
  8  Michigan Masters  X55  'A'                                 2:10.00 
     1) Thompson, Frank L M58           2) Parker, Randy J M55            
     3) Guthrie, Sally K W60            4) Maxbauer, Christine A W56      
  9  Pacific Northwest Aquatics  X55  'A'                       2:12.00 
     1) Bell, Alan M60                  2) Reeder, Bill D M57             
     3) Welch, Sarah W63                4) Dills, Suzanne L W65           
 10  Wisconsin Masters Aquatic Club  X55  'A'                   2:19.70 
     1) Christenson, Candy J W63        2) Ehrke, Nancy L W56             
     3) Horner, Brad M56                4) White, Bob L M55               
Heat 4 of 15 Timed Finals   
  1  Mission Viejo Masters  X45  'A'                            2:25.00 
     1) Montrella, Beverly J W63        2) Albright, Philip W M50         
     3) Busacca, Brian T M51            4) Mitchell, Alison A W56         
  2  Virginia Masters Swim Team  X45  'A'                       2:15.65 
     1) Miller, Jim W M59               2) Miller, Patricia M W49         
     3) Braaten, Kitten W54             4) Richardson, Alvin M59          
  3  North Carolina Masters Swimmin  X45  'E'                   2:12.00 
     1) Parker, Lee M48                 2) Wolfe, Bill P M52              
     3) Fisher, Barbie W50              4) Richardson, Anita W54          
  4  Southern Masters Swimmers  X45  'A'                        2:06.60 
     1) Appley, Alan M52                2) Frederic, Christine W45        
     3) Niedrich, Ronald W M50          4) Many, Cecile W56               
  5  West Hollywood Aquatics  X45  'A'                          2:06.15 
     1) Labelle, Laura L W45            2) Fitzgerald, Mike M45           
     3) Adams, Daniel P M54             4) Shore, Susan D W47             
  6  Wisconsin Masters Aquatic Club  X45  'B'                   2:06.21 
     1) Alioto, Laurie J W52            2) Alexander, Jeff M46            
     3) Porter, Cathy J W51             4) Allen, Peter J M51             
  7  Colorado Masters Swimming  X45  'B'                        2:07.60 
     1) Golding, Sandy F W46            2) Fuller, Ed M51                 
     3) Nolte, Susan D W49              4) Nolte, Christopher C M53       
  8  Illinois Masters  X45  'A'                                 2:14.10 
     1) Delanois, Barbara W54           2) Del Greco, Jane B W53          
     3) Dodson, Phil L M57              4) Phinney, Scot M53              
  9  Colorado Masters Swimming  X45  'C'                        2:19.50 
     1) Melanson, Edward L M47          2) Piszkin, Andy M51              
     3) Kimbrough, Doris R W50          4) Derr, Kirsten L W45            
 10  Georgia Masters  X45  'D'                                  4:31.50 
     1) Mumuni, Thea F W53              2) Wolters, Patricia J W56        
     3) Leen, Walter D M68              4) Mann, Billy H M77              
Heat 5 of 15 Timed Finals   
  1  St Pete Masters Inc  X45  'A'                              2:02.00 
     1) Selles, Carl H M63              2) Davis, Kern M M55              
     3) Mc Nulty, Barbara A W53         4) Clark, Dawn W45                
  2  New England Masters Swim Club  X45  'B'                    2:00.20 
     1) Yankauskas, Paula J W55         2) Geary, Bill M52                
     3) Delorey, Laura E W47            4) Mitsch, Mark P M52             
  3  Georgia Masters  X45  'B'                                  1:58.40 
     1) Ibarguen, Alison O W47          2) Mc Cool, Michael J M47         
     3) Malan, Marina W49               4) Ellison, Michael P M48         
  4  Wisconsin Masters Aquatic Club  X45  'A'                   1:55.90 
     1) Mortensen, Cheryl L W45         2) Holland, David A M51           
     3) Fulbeck, Kip M45                4) Van Cleave, Julie M W51        
  5  Pacific Northwest Aquatics  X45  'A'                       1:55.30 
     1) Graham, Donald M55              2) Dahl, Lisa A W49               
     3) Nalli, Lyle A M50               4) Glassman, Debbie A W56         
  6  North Carolina Masters Swimmin  X45  'C'                   1:55.50 
     1) Riley, John E M49               2) Hilgen, Thomas H M45           
     3) Plunket, Hope W W46             4) Rohner, Patricia A W50         
  7  Oregon Masters  X45  'B'                                   1:57.00 
     1) Brockbank, Doug M56             2) Crabbe, Colette M W53          
     3) Hathaway, David M49             4) Buck, Donna M W51              
  8  New England Masters Swim Club  X45  'A'                    1:59.40 
     1) Grilli, Tracy L W53             2) Meltz, Joel M M53              
     3) Alexander, Mark E M51           4) Stokes, Karin E W49            
  9  North Carolina Masters Swimmin  X45  'D'                   2:01.00 
     1) D'Englere, Paul M M48           2) Long, Rob M49                  
     3) Waldron, Patricia H W48         4) Dore, Mary G W46               
 10  Georgia Masters  X45  'C'                                  2:04.60 
     1) Beach, Lynn W53                 2) Almand, Jennifer C W51         
     3) Fitzgerald, Sean M46            4) Petmecky, Gary N M46           
Heat 6 of 15 Timed Finals   
  1  Georgia Masters  X45  'A'                                  1:54.00 
     1) Greene, Whitley R W50           2) Jacobson, David R M50          
     3) Bugg, Bob M52                   4) Hooe, Donna L W47              
  2  Maine Masters Swim Club  X45  'A'                          1:51.99 
     1) Pride, Douglas M M46            2) Ottman, Dan M45                
     3) Estabrook, Mary B W48           4) Fries, Beth W52                
  3  North Carolina Masters Swimmin  X45  'B'                   1:50.50 
     1) Klein, Jonathan E M52           2) Nowak, Elizabeth A W46         
     3) Souther, Carolyn G W46          4) Phillips, John M M51           
  4  North Carolina Masters Swimmin  X45  'A'                   1:45.50 
     1) Walsh, Sue W48                  2) Blank, Jon W M50               
     3) Stewart, Henry D M46            4) McEachran, Frances T W48       
  5  Colorado Masters Swimming  X45  'A'                        1:40.00 
     1) Bank, Holden J M50              2) Crouch, Kim W48                
     3) Campbell, Ellen A W47           4) Petersen, Craig M50            
  6  Oregon Masters  X45  'A'                                   1:45.00 
     1) Jenkins, Valerie G W46          2) Corbeau, James L M46           
     3) Baker, Dennis G M48             4) Andrus-Hughes, Karen W52       
  7  Walnut Creek Masters  X45  'A'                             1:48.00 
  8  Michigan Masters  X45  'A'                                 1:50.50 
     1) Schmitz, Mike M51               2) Boyle, Allyson S W47           
     3) Popps, Corrin C W45             4) Tyler, Scott A M48             
  9  Stingrays Masters Swimming  X45  'A'                       1:53.00 
 10  Walnut Creek Masters  X45  'B'                             1:54.50 
     1) O'Brien, Charlene A W53         2) O'Brien, Kerry L M53           
     3) Henry, B J W46                  4)                                
Heat 7 of 15 Timed Finals   
  1  Georgia Masters  X18  'C'                                  2:25.20 
     1) Copeland, Noah M23              2) Copeland, Megan W20            
     3) Copeland, Rob M53               4) Copeland, Parkie J W80         
  2  Georgia Masters  X18  'B'                                  2:05.10 
     1) Krause, Emily J W21             2) Daniels, Philip J M32          
     3) Monroe, Derek C M23             4) Gilbert, Lauren M W32          
  3  Daytona Beach Masters Swimming  X18  'A'                   1:59.92 
     1) Brandon, Celeste A W26          2) Smith, Matthew J M29           
     3) Miles, Brian R M36              4) Deal, Jackie S W23             
  4  Pacific Northwest Aquatics  X18  'B'                       2:02.90 
     1) Levin, Inna W23                 2) Ness, Kerry A M40              
     3) Lecoq, Michela M W18            4) Sage, Andrew W M20             
  5  St Pete Masters Inc  X18  'A'                              2:16.00 
     1) Swisher, Jeffery C M29          2) Swoch, Sarah R W24             
     3) Decker, Sally M W21             4) Beach, Robert E M79            
  6  Fort Lauderdale Aquatics  X25  'B'                         2:22.00 
     1) Volz, Kristin R W36             2) Williams, Kennon B M29         
     3) Larson, Linda L W54             4) Legaspi, Adrian M57            
  7  New Albany Aquatics Club  X25  'A'                         2:09.00 
     1) Parey, Christine M W32          2) Wharton, Dave L M41            
     3) Wagner, Harold K M44            4) Koenig, Karen S W44            
  8  Middle TN Masters Swim Club  X25  'A'                      2:10.00 
     1) Sarbacker, Sarah W30            2) Calonge, Shelly A W32          
     3) Ford, Eric M33                  4) Scott, Shane M43               
  9  Masters of South Texas  X35  'A'                           2:40.00 
     1) Stannard, Adam M36              2) Tomasino, Cesar M46            
     3) Callaway, Linda S W57           4) Birkhead, Jane C W69           
 10  Reston Masters Swim Team  X35  'A'                         2:51.51 
     1) Manheim, Frank T M79            2) Sealey, Gina W42               
     3) Sealey, Thomas B M49            4) Manheim, Lucy M W67            
Heat 8 of 15 Timed Finals   
  1  North Carolina Masters Swimmin  X35  'D'                   2:08.00 
     1) Dempsey, Michelle W40           2) Richardson, Ty A M37           
     3) Spencer, Michael J M53          4) Rogers, Eugenia (Jennie) A W57 
  2  Georgia Masters  X35  'C'                                  2:06.10 
     1) Lontz, Josh E M38               2) Jones, Cathy W W39             
     3) Carr, John P M39                4) Aziz, Kristin A W44            
  3  MOVY Masters  X35  'A'                                     2:05.70 
     1) Welchlin, Bob M53               2) Thompson, Anthony G M46        
     3) Sherlock, Ann L W40             4) Vorhies, Stacey A W40          
  4  Wisconsin Masters Aquatic Club  X35  'C'                   2:01.30 
     1) Sinitz, Cheryl W42              2) Settimi, Nora C W39            
     3) Minkey, Donald J M42            4) Rambadt, Don M40               
  5  Georgia Masters  X35  'B'                                  1:59.60 
     1) Hankins, Maria E W36            2) Collett, Tracy L W39           
     3) Tartaglione, Mike M39           4) Jewison, Fran J M35            
  6  Grand Strand Masters Swimming  X35  'A'                    2:00.00 
     1) Schmaltz, Joel A M39            2) Chappell, Melinda E W49        
     3) Rehanek, R Todd M48             4) Elias-Williams, Maria L W45    
  7  St Pete Masters Inc  X35  'A'                              2:05.00 
     1) Texel, Paula M W39              2) Johnson, Jeff P M41            
     3) Freeman, Stephan J M54          4) Harrelson, Jo Ann W54          
  8  Greenville Splash YMCA Masters  X35  'A'                   2:06.00 
     1) Kothe, Mark M43                 2) Rice, Bryan M44                
     3) Scott, Leslie W45               4) Hebel, Janice A W50            
  9  Ventura County Masters  X35  'A'                           2:06.10 
     1) Warmuth, Stacey W53             2) Hudson, Nadean W43             
     3) Young, Michel F M39             4) Raffaelli, Larry L M67         
 10  Swim Kentucky Masters  X35  'A'                            2:20.00 
     1) Marlowe, Sandra W W55           2) Preston, Mark K M49            
     3) Hellmann, Stephen D M66         4) McFarland, Pamela A W44        
Heat 9 of 15 Timed Finals   
  1  Stingrays Masters Swimming  X35  'B'                       1:57.00 
  2  New England Masters Swim Club  X35  'A'                    1:56.00 
     1) Holmes, Jessica A W39           2) Griczika, Joe M46              
     3) Wood, Jeffrey E M40             4) Colacito, Deanna E W42         
  3  Colorado Masters Swimming  X35  'C'                        1:55.70 
     1) Richardson, Kim G W41           2) Crino, Heide P W43             
     3) Abrahams, Richard T M65         4) Just, Andrew I M40             
  4  Patriot Masters Swim Team  X35  'A'                        1:55.00 
     1) Clifford-Dicks, Barbara J W43   2) Livingston, Leslie C W48       
     3) Sax, William C M41              4) von Loewe, Pete A M39          
  5  Michigan Masters  X35  'A'                                 1:54.00 
     1) Pifer, Rick B M42               2) Guerin, Karen M W40            
     3) Field, Jayson B M37             4) Cantrell, Mike S M38           
  6  Stingrays Masters Swimming  X35  'A'                       1:55.00 
  7  Georgia Masters  X35  'A'                                  1:55.60 
     1) Lontz, Alison C W37             2) Raab, Scot M38                 
     3) Wilson, Charlene W35            4) Palm, Jeff A M38               
  8  Wisconsin Masters Aquatic Club  X35  'B'                   1:55.81 
     1) Van Enkenvoort, Krista R W36    2) Kramer, Paul E M39             
     3) Power, Michael L M42            4) Hall, Julie A W41              
  9  Westchester Masters  X35  'A'                              1:56.50 
     1) Hoffmann, Paul G M54            2) Hendricks, Geneve E W41        
     3) Anderson, Lynne A W43           4) Levy, Dan M44                  
 10  Oregon Masters  X35  'A'                                   1:58.00 
     1) Pendleton, Mike L M58           2) Waud, Timothy P M42            
     3) Caswell, MJ W49                 4) Redwine-Baker, Roxanne J W50   
Heat 10 of 15 Timed Finals   
  1  North Carolina Masters Swimmin  X35  'C'                   1:50.50 
     1) Pulsifer, Andrew M44            2) Lindroos, Pamela M W44         
     3) Andersen, Morten M39            4) David-Adams, Michelle W40      
  2  YMCA Indy SwimFit  X35  'A'                                1:47.00 
  3  Fort Lauderdale Aquatics  X35  'A'                         1:46.15 
     1) Fernandez, Carlos A M40         2) Legaspi, Kelly A W38           
     3) Mayville-Armas, Janey C W36     4) Nieuwenhuis, Mark M43          
  4  Wisconsin Masters Aquatic Club  X35  'A'                   1:44.80 
     1) Tiltmann, Laren A M40           2) Schaetz, Trina R W37           
     3) Schaetz, Daniel J M39           4) Tiltmann, Heather M W38        
  5  Colorado Masters Swimming  X35  'A'                        1:39.60 
     1) Hart, Sheri L W39               2) Eisenhuth, Matthew S M36       
     3) O'Sullivan, Chris M35           4) Sappey, Collette H W45         
  6  Walnut Creek Masters  X35  'A'                             1:42.50 
     1) Santos, Debbie M W42            2) Santos, Roque J M42            
     3) Ward, Lisa A W46                4) Stahl, Stephen A M45           
  7  North Carolina Masters Swimmin  X35  'A'                   1:46.00 
     1) Lane, Will H M39                2) Lane, Tanya N W38              
     3) Murray, Jeff L M40              4) Braun, Erika L W38             
  8  Colorado Masters Swimming  X35  'B'                        1:46.20 
     1) Luellen, Katie J W36            2) Walkenhorst, Jared W M35       
     3) Speckman, Channa L W35          4) Rosinski, Thomas J M40         
  9  North Carolina Masters Swimmin  X35  'B'                   1:48.50 
     1) Luczak, Amy L W42               2) Brewick, Noel M42              
     3) Lindauer, Kerry M W35           4) Anderson, Peter S M44          
 10  New Albany Aquatics Club  X35  'A'                         1:51.69 
     1) Klestinec, Robin L W48          2) Hill, Keith D M35              
     3) Birnbrich, Beth W46             4) Jones, Brian A M44             
Heat 11 of 15 Timed Finals   
  1  Terrapin Masters  X25  'A'                                 2:01.00 
     1) Grover, Mollie K W29            2) Goodison, Michael R M38        
     3) Ekstrom, Gretchen F W43         4) Conroy, Bill M66               
  2  Wisconsin Masters Aquatic Club  X25  'B'                   1:58.88 
     1) Stich, Chris S W33              2) Schneider, Leah R W25          
     3) Perez, Octavio M32              4) Nowak, Peter J M28             
  3  North Carolina Masters Swimmin  X25  'C'                   1:58.00 
     1) Proud, Jessica W28              2) Carmine, Jay R M32             
     3) Medendorp, Mark A M32           4) Tiska, Patty A W50             
  4  New England Masters Swim Club  X25  'A'                    1:55.50 
     1) Titus, Dave M33                 2) Swan, Katina R W35             
     3) Richardson, Larry M50           4) Bierden, Sheryl W36            
  5  Oregon Masters  X25  'A'                                   1:54.00 
     1) Peters, Keith D M44             2) Gustafson, Aubree M W29        
     3) Delmage, Arlene W47             4) Sumerfield, Bill H M49         
  6  Colorado Masters Swimming  X25  'A'                        1:54.90 
     1) Fuller, David S M45             2) Anstett, Denise W25            
     3) Welting, Evan A M35             4) Linke, Lyndsey M W30           
  7  Colonials 1776  X25  'A'                                   1:55.50 
     1) Burkart, Dana M W38             2) Casciato, Michael G M50        
     3) Robinson, Michael T M30         4) Kagy-Schwartz, Michelle C W34  
  8  DeKalb Aquatics Masters  X25  'A'                          1:58.00 
     1) Ford, Torrence L M28            2) Walker, Monica L W44           
     3) Norment, Michael E M35          4) Schroeder, Lyn G W40           
  9  Las Vegas Masters  X25  'A'                                2:00.10 
     1) Erickson, Ben M28               2) Boodt, Bradley N M42           
     3) Adams, Kari S W44               4) Barfield, Mary E W28           
 10  Florida Aquatic Combined Team  X25  'A'                    2:04.30 
     1) Pavlov, Ivo B M33               2) Wilson, Meegan J W61           
     3) Yanakiev, Lyuben K M33          4) Wilson, Marly J W26            
Heat 12 of 15 Timed Finals   
  1  Adirondack Masters  X25  'A'                               1:53.00 
     1) Glogowski, Matthew T M34        2) Wall, Dan M54                  
     3) Atkins, Steven L M47            4) Fletcher, Alicia W36           
  2  Mission Viejo Masters  X25  'A'                            1:52.00 
     1) Sumner, David M M39             2) Gunnell, Steve M39             
     3) Olsen, Rebekah W29              4) Sorenson, T J W43              
  3  Gamecock Masters Swim Club  X25  'A'                       1:52.00 
     1) Gibbs, Amber W30                2) Nance, Aunya F W25             
     3) Abdullah-Daniels, Ahmad A M29   4) Evans, Reed A M27              
  4  St Pete Masters Inc  X25  'A'                              1:51.00 
     1) Nardozzi, Kristen E W27         2) Bradley, Edward (Ted) J M26    
     3) Gaspar, Zsolt M33               4) Emory, Monica L W37            
  5  Red Tide  X25  'A'                                         1:50.00 
     1) Gary, Kristin J W42             2) Fain, Jeremy S M32             
     3) Armentrout, Anna S W38          4) Jonge-Poerink, John R M45      
  6  Walnut Creek Masters  X25  'A'                             1:51.00 
     1) Duggan, Karen L W39             2) Tukua, Rebecca R W27           
     3) Guadagni, Peter M M55           4) Remmert, Greg A M47            
  7  Pacific Northwest Aquatics  X25  'A'                       1:51.30 
     1) Coulter, Tamara A W33           2) Hartman, Robert W M32          
     3) Kays, David E M42               4) Klovdahl, Jenny M W26          
  8  Fort Lauderdale Aquatics  X25  'A'                         1:52.00 
     1) Martin, Jennifer M W29          2) Corcho, Rodrigo A M30          
     3) Acton, John H M37               4) Thomas, Ann B W50              
  9  Conejo Valley Multisport Maste  X25  'A'                   1:53.00 
     1) Osborn, Ahelee Sue M W52        2) Dumouchel, Rob M28             
     3) Caddel, Jinxi W39               4) Wendkos, David M38             
 10  Stingrays Masters Swimming  X25  'A'                       1:54.00 
Heat 13 of 15 Timed Finals   
  1  Georgia Masters  X25  'A'                                  1:49.90 
     1) Godleski, Kelly A W33           2) Joyce, Sean M28                
     3) Taylor, Kevin M25               4) Pothier, Katie W27             
  2  North Baltimore Aquatic Club M  X25  'A'                   1:49.00 
     1) Christensen, Finn M32           2) Surhoff, Polly A W45           
     3) Sabala, Michael C M29           4) Rapuano, Lisa O W44            
  3  West Hollywood Aquatics  X25  'A'                          1:46.35 
     1) Reed, Thomas A M27              2) Schmidt, Matthew B M32         
     3) Vucinich, Elizabeth A W29       4) Dantzler, Amy L W45            
  4  Arizona Masters  X25  'A'                                  1:42.99 
     1) Baumgard, Laura L W29           2) Rollins, Dave E M25            
     3) Dash, Jeff J M29                4) Busche, Kelly C W25            
  5  North Carolina Masters Swimmin  X25  'A'                   1:41.00 
     1) Norris, Amy B W25               2) Caldas, Hannah W32             
     3) Bain, Bradley Kyle M25          4) Jones, Cullen A M26            
  6  Gold Coast Masters  X25  'A'                               1:41.50 
     1) Stewart, Ann K W39              2) Welch, Corey L M27             
     3) Welch, Shana L W25              4) Comulada, Luis E M34           
  7  North Carolina Masters Swimmin  X25  'B'                   1:46.00 
     1) Banning-Arndt, Britton W25      2) Bathazi, Istvan M31            
     3) Marks, Cynthia F W30            4) Terndrup, Seth P M34           
  8  Virginia Masters Swim Team  X25  'A'                       1:47.10 
     1) Hibbard, Kate W25               2) Russo, Claire C W26            
     3) Stevenson, Chris L M45          4) Gaines, Billy M29              
  9  Wisconsin Masters Aquatic Club  X25  'A'                   1:49.30 
     1) Tetzlaff, Maurice M33           2) Perez, Sarah M W34             
     3) Stich, Darryl D M34             4) Lund Kakas, Andrea W33         
 10  Dallas Aquatic Masters  X25  'A'                           1:50.00 
     1) Glass, Laura H W29              2) Kritzer, William C M52         
     3) Christenson, Jennifer W27       4) Glass, Mark W M35              
Heat 14 of 15 Timed Finals   
  1  Mt Greenwood Masters Swim Team  X18  'A'                   1:58.00 
     1) Campione, Dan M24               2) Royko, Mark D M45              
     3) Sajn, Catherine W27             4) Dickman, Rachel E W23          
  2  Pacific Northwest Aquatics  X18  'A'                       1:54.20 
     1) Fanning, Mark A M24             2) Shtikel, Liliya D W20          
     3) Switaj, Caitlin B W21           4) Whitefield, Benjamin G M20     
  3  Gamecock Masters Swim Club  X18  'D'                       1:52.00 
     1) Amador, William J M23           2) Lang, Matt A M19               
     3) Swanton, Sara W23               4) Biskaduros, Gabrielle C W19    
  4  North Carolina Masters Swimmin  X18  'C'                   1:51.00 
     1) Smith, Jeffrey H M47            2) Schildknecht, Margaret G W23   
     3) Uhl, Alicia K W33               4) Schultz, Norman E M44          
  5  New England Masters Swim Club  X18  'A'                    1:49.10 
     1) Mancuso, Elizabeth A W24        2) Downing, Jennifer W31          
     3) Mc Inerney, Scott A M23         4) Neumayer, Sebastian J M27      
  6  Illinois Masters  X18  'A'                                 1:50.00 
     1) Hesterberg, Lisa G W23          2) Carlson, Timothy M30           
     3) Kercheval, Josh M29             4) Baker, Sarah C W28             
  7  Georgia Masters  X18  'A'                                  1:51.90 
     1) Slotnick, Mannfred H M25        2) Kliewer, Brandon W M26         
     3) Curtis, Kalen M W21             4) Dominguez, Kristin A W24       
  8  Arizona Masters  X18  'A'                                  1:53.99 
     1) Brundage, Patrick W M43         2) Sommers, Leslie W40            
     3) Taylor, Dylan M23               4) Nehrebecki, Helene R W30       
  9  Grand Strand Masters Swimming  X18  'A'                    1:55.00 
     1) Preslar, Jason M22              2) Silva, Fabio M M32             
     3) Humienny, Stacey W25            4) Preslar, Jessie W20            
 10  DeKalb Aquatics Masters  X18  'A'                          1:58.00 
     1) Crawford, Lisa A W42            2) Reisner, Shannon A W23         
     3) Jones, Nathan M30               4) Southworth, Thomas J M28       
Heat 15 of 15 Timed Finals   
  1  North Carolina Masters Swimmin  X18  'A'                   1:49.00 
     1) Brunelli, Nicholas J M28        2) Westby, Nelson O M22           
     3) Parra, Madeline W22             4) Dimsdale, Carolina R W23       
  2  Gamecock Masters Swim Club  X18  'B'                       1:46.00 
     1) Lollis, Jonathan A M19          2) Kasler, Forrest A M19          
     3) Van Doorn, Catherine E W19      4) Pruett, Lauren E W18           
  3  Rice Aquatic Masters  X18  'A'                             1:44.00 
     1) Kammerer, Richard F M52         2) Clapp, Marissa L W22           
     3) Vukmanic, Jill A W26            4) Kouri, Drew P M24              
  4  Clemson Aquatic Team  X18  'A'                             1:43.75 
     1) Clay, Ashley A W22              2) Mac Lennan, Brett M25          
     3) Asti, Lance A M30               4) Sindall, Lauren K W22          
  5  Gamecock Masters Swim Club  X18  'A'                       1:41.00 
     1) Adrian, Kelly D W21             2) Aiken, Sherah W22              
     3) Badillo, Isaac M20              4) Langley, Ryan S M21            
  6  Auburn Master Swimmers  X18  'A'                           1:43.51 
     1) Hughey, Corey M W21             2) Ewing, Emile C W22             
     3) Hughey, Austin L M19            4) Hughey, Richard L M47          
  7  Clemson Aquatic Team  X18  'B'                             1:43.76 
     1) Johnson, Joel P M25             2) Cefalu, Sarah W24              
     3) Seed, Caitlin C W22             4) Scheerhorn, Andrew J M28       
  8  The Olympic Club  X18  'A'                                 1:45.00 
     1) Gaggero, David M33              2) Lyons, Katie A W29             
     3) O'Donnell-McCarthy, Fiona W23   4) Holsman, Trent T M29           
  9  Gamecock Masters Swim Club  X18  'C'                       1:47.00 
     1) Lambert, Caitlyn W21            2) Murphy, Kelly A W22            
     3) Howard, Will M20                4) Tedder, Gray M21               
 10  North Carolina Masters Swimmin  X18  'B'                   1:49.00 
     1) Pletcher, Todd M40              2) Lawrence, Kari C W28           
     3) Thompson, Carolyn M W27         4) Skuba, Joe M23