Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 5/23/2010 08:12 AM
           2010 USMS SC National Championships, Sanction #: 4510-S01           
                          Georgia Tech Aquatic Center                          
                      Meet Program - Sunday, May 23, 2010                      
 
Event 33  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 21 Timed Finals   
  4  Bogue, Sherri L               46 FMM                      13:12.71 
  5  Hutinger, Margie              70 FMM                      12:31.25 
  6  Russell, Doris B              90 MARY                     12:57.98 
  7  Dunivin, Anne A               93 GAJA                     19:19.00 
Heat 2 of 21 Timed Finals   
  1  Callaway, June                75 GAJA                     11:34.81 
  2  Trevison, Ellie               67 FACT                     11:11.00 
  3  Anderson, Jody                80 CMS                      11:05.00 
  4  Stone, Marjorie               86 GCPS                     10:34.56 
  5  Waite, Nancy A                76 O*H*                      9:54.05 
  6  Copeland, Parkie J            80 GAJA                     10:21.59 
  7  Meredith, Jeanne H            81 VMST                     10:42.79 
  8  Petmecky, Dolores E           74 GAJA                     11:07.29 
  9  Kornfeld, Maurine E           88 MVN                      11:21.60 
 10  Murray, D J                   80 LCM                      12:15.00 
Heat 3 of 21 Timed Finals   
  1  Griffin, Joan                 72 ADMS                      9:38.12 
  2  Rogers, Darlene M             55 LVM                       8:59.10 
  3  Tullman, Patricia A           73 FMM                       8:44.92 
  4  Cessna, Kimberly              39 IM                        8:37.40 
  5  Stephens, Mary L              67 GAJA                      8:32.14 
  6  Conkey, Nancy D               65 SNM                       8:35.00 
  7  Arnold, Tita                  68 SKY                       8:38.00 
  8  Lorenzi, Betty S              83 FACT                      8:55.25 
  9  Catlin, Vicki                 65 SKY                       9:30.92 
 10  Lancaster, Rocio              76 GAJA                      9:48.74 
Heat 4 of 21 Timed Finals   
  1  Caron, Aagje A                68 GBM                       8:10.24 
  2  Zimmerman, Julie L            41 IM                        8:00.00 
  3  Tyler, Sarah L                65 SNM                       7:50.00 
  4  Crassier, Cecile              40 AGUA                      7:45.00 
  5  Birkhead, Jane C              69 MOST                      7:40.52 
  6  Snyder, Sharon M              51 AGUA                      7:45.00 
  7  Kaufmann, Karen E             45 VMST                      7:49.69 
  8  Barella, Michelle E           34 GOLD                      7:52.69 
  9  Marane, Bentley B             66 GAJA                      8:10.00 
 10  Martin, Judy                  67 VMST                      8:22.34 
Heat 5 of 21 Timed Finals   
  1  Prall, Winifred S             62 CMS                       7:35.27 
  2  Durrant, Betsy                68 VMST                      7:30.56 
  3  Casey, Kathrine J             61 PNA                       7:28.65 
  4  Payne, Brenda                 62 UNAT                      7:24.26 
  5  Niedrich, Ruth                50 SMS                       7:15.00 
  6  Pohlmann, Mary M              65 SLAM                      7:16.93 
  7  Wright, Jill M                59 SAWS                      7:26.41 
  8  Callaway, Linda S             57 MOST                      7:29.47 
  9  Bednar, Christy               65 DAMM                      7:33.14 
 10  Anziano, Marcia               65 CMS                       7:36.57 
Heat 6 of 21 Timed Finals   
  1  Hilton, Patti K               57 GSMS                      7:14.28 
  2  Sussman, Kate                 52 DYSM                      7:12.61 
  3  Dougherty, Mindy M            57 MVN                       7:05.66 
  4  Veater, Betty B               63 GAJA                      7:05.00 
  5  Hinson, Jan D                 56 BSLM                      7:03.83 
  6  Sullivan, Maureen             38 TOC                       7:03.98 
  7  Johnson, Paula                48 AWJ                       7:05.00 
  8  Tukua, Karen M                60 WCM                       7:08.05 
  9  Mitchell, Jeannie R           63 GOLD                      7:13.90 
 10  James, Aja                    50 UTAH                      7:15.00 
Heat 7 of 21 Timed Finals   
  1  Moormann, Courtney E          33 GAJA                      7:00.15 
  2  Kregor, Janice                53 SKY                       6:59.99 
  3  Roberts, Connie               43 NCMS                      6:57.50 
  4  Wilson, Debbie R              56 NCMS                      6:55.52 
  5  Kimbrough, Doris R            50 CMS                       6:50.55 
  6  Hepworth, Jeri                57 RIDG                      6:51.48 
  7  Montrella, Beverly J          63 MVN                       6:57.22 
  8  Connolly, Petie               56 UNAT                      6:57.66 
  9  Golden, Michelle L            25 UNAT                      7:00.00 
 10  Youngers, Ellen K             52 MINN                      7:01.92 
Heat 8 of 21 Timed Finals   
  1  Davis, Dee                    43 EXCL                      6:48.78 
  2  Herbst, Liz                   47 FLAQ                      6:45.63 
  3  Braaten, Kitten               54 VMST                      6:44.33 
  4  Van Cleave, Julie M           51 WMAC                      6:42.80 
  5  Derr, Kirsten L               45 CMS                       6:42.00 
  6  Harrelson, Jo Ann             54 SPM                       6:42.40 
  7  Marr, Jackie M                67 SDSM                      6:43.82 
  8  Lyttle, Ann B                 62 GAJA                      6:45.53 
  9  Silver, Lynn                  58 PCAT                      6:47.81 
 10  Kessinger, Katy L             55 UTAH                      6:50.13 
Heat 9 of 21 Timed Finals   
  1  Dills, Suzanne L              65 PNA                       6:40.20 
  2  Beach, Lynn                   53 GAJA                      6:39.34 
  3  Mitchel, Sandy H              50 ARIZ                      6:33.59 
  4  Crawford, Lisa A              42 DAQM                      6:30.00 
  5  Haynie, Dee A                 55 TOC                       6:29.56 
  6  Protzman, Barbara             55 GOLD                      6:29.61 
  7  Bailie, Bridget A             40 ISF                       6:30.39 
  8  Mitchell, Alison A            56 MVN                       6:36.84 
  9  Moyer, Michelle A             47 RMST                      6:40.00 
 10  Lacy, N Markell               26 FCST                      6:41.73 
Heat 10 of 21 Timed Finals   
  1  Bianchi, Felicia A            47 AWJ                       6:28.04 
  2  Anderson, Lynne A             43 WM                        6:26.67 
  3  Miller, Patricia M            49 VMST                      6:24.47 
  4  Pothier, Katie                27 GAJA                      6:20.69 
  5  Finch, Merry B                55 UTAH                      6:15.25 
  6  Oliver, Karen M               50 UTAH                      6:20.00 
  7  Quinn, Phyllis E              54 TOC                       6:23.80 
  8  Shoenberger, Linda R          62 TAM                       6:26.18 
  9  Ward, Mimi H                  51 SKY                       6:27.00 
 10  Bolan, Kristy H               40 GAJA                      6:28.05 
Heat 11 of 21 Timed Finals   
  1  Nehrebecki, Helene R          30 ARIZ                      6:15.00 
  2  Leone, Susan H                46 WM                        6:13.79 
  3  Thompson, Carolyn M           27 NCMS                      6:13.00 
  4  Jensen, Sue                   49 NEM                       6:10.84 
  5  Fries, Beth                   52 MESC                      6:10.03 
  6  Dornan, Gwen A                47 USF                       6:10.21 
  7  Steinmann, Sharon B           52 SPM                       6:12.36 
  8  Boilesen, Tiffany J           25 IM                        6:13.78 
  9  Dore, Mary G                  46 NCMS                      6:14.13 
 10  Schoenlank, Julie A           30 METR                      6:15.15 
Heat 12 of 21 Timed Finals   
  1  Miller, Celeste               60 SNM                       6:07.50 
  2  Hesterberg, Lisa G            23 IM                        6:06.34 
  3  Labelle, Laura L              45 WH2O                      6:05.53 
  4  Vazquez, Maria E              44 GAJA                      6:05.19 
  5  Rohner, Patricia A            50 NCMS                      6:03.10 
  6  Swoch, Sarah R                24 SPM                       6:03.27 
  7  Shore, Susan D                47 WH2O                      6:05.52 
  8  Sorenson, T J                 43 MVN                       6:05.70 
  9  Costello, Beth A              42 DAQM                      6:06.43 
 10  Gitzinger, Jennifer           35 IM                        6:08.06 
Heat 13 of 21 Timed Finals   
  1  Youmans, Katherine L          28 NEM                       6:02.87 
  2  Barber, Jacqui A              34 SYL                       6:01.49 
  3  Fairman, Abigail A            33 REDT                      6:01.07 
  4  Strong, Susan D               38 WCM                       6:00.00 
  5  Neuhaus, Sam M                18 VMST                      5:59.90 
  6  Lopez, Juana                  19 SYSM                      5:59.95 
  7  Hankins, Maria E              36 GAJA                      6:00.83 
  8  Humphries, Jenn K             21 GMSC                      6:01.32 
  9  Moore, Alison B               39 VMST                      6:02.22 
 10  Plevich, Beth                 48 TXLA                      6:03.07 
Heat 14 of 21 Timed Finals   
  1  Qualls-Kalafut, Mary E        45 RAY                       5:59.86 
  2  Humienny, Stacey              25 GSMS                      5:59.11 
  3  Ianoli, Andreea               37 MTSC                      5:58.45 
  4  Dixon, Lou Ann                42 LPMM                      5:58.20 
  5  Henry, B J                    46 WCM                       5:55.30 
  6  Goltra, Susan M               24 UNAT                      5:56.45 
  7  Banashak, Madeline M          19 PNA                       5:58.29 
  8  Reinke, Cheryl M              45 UNAT                      5:58.63 
  9  Lontz, Alison C               37 GAJA                      5:59.14 
 10  Vorhies, Stacey A             40 MOVY                      5:59.90 
Heat 15 of 21 Timed Finals   
  1  Munger, Dot                   58 1776                      5:55.00 
  2  Adams, Kari S                 44 LVM                       5:55.00 
  3  Kester, Kristine M            45 GAJA                      5:55.00 
  4  LeClair, Dale A               40 GOLD                      5:54.52 
  5  Kennedy, Elizabeth            27 AGUA                      5:54.08 
  6  Taylor, Courtney M            26 RAY                       5:54.09 
  7  Kiefer, Stacey L              32 WMAC                      5:54.77 
  8  Stich, Chris S                33 WMAC                      5:55.00 
  9  Broad, Pamela A               37 AWJ                       5:55.00 
 10  Reisner, Shannon A            23 DAQM                      5:55.11 
Heat 16 of 21 Timed Finals   
  1  Franklin, Rebecca L           41 QMST                      5:53.83 
  2  Richardson, Kim G             41 CMS                       5:51.33 
  3  Ekstrom, Gretchen F           43 TERR                      5:50.66 
  4  Dominguez, Kristin A          24 GAJA                      5:49.03 
  5  Aziz, Kristin A               44 GAJA                      5:47.69 
  6  Merritt, Erin M               26 AGUA                      5:48.73 
  7  Bachmann, Tracey M            43 SWOM                      5:50.00 
  8  Copeland, Megan               20 GAJA                      5:51.10 
  9  Natkin, Heidi                 36 AWJ                       5:52.92 
 10  Coley, Allison L              33 AGUA                      5:53.96 
Heat 17 of 21 Timed Finals   
  1  Schickore, Jutta              45 DOC                       5:46.71 
  2  Shuss, Audrey R               26 CMS                       5:45.64 
  3  Birnbrich, Beth               46 NAM                       5:45.00 
  4  Ramnath, Fernette P           44 SYSM                      5:44.00 
  5  Armentrout, Anna S            38 REDT                      5:42.93 
  6  Cranston, Lauren J            22 CAT                       5:43.15 
  7  Godleski, Kelly A             33 GAJA                      5:44.41 
  8  Barfield, Mary E              28 LVM                       5:45.26 
  9  Grilli, Tracy L               53 NEM                       5:46.48 
 10  Kafka, Heidi                  47 IM                        5:47.59 
Heat 18 of 21 Timed Finals   
  1  Blackburn, Kristyne           37 TXLA                      5:41.72 
  2  Parra, Madeline               22 NCMS                      5:40.50 
  3  Thomas, Lillian M             27 TERR                      5:39.78 
  4  Bierden, Sheryl               36 NEM                       5:39.43 
  5  Bennett, Ellen K              47 SYSM                      5:38.12 
  6  Cox, Juliet E                 42 MAM                       5:39.04 
  7  Steadman Martin, Nancy        55 GSM                       5:39.75 
  8  Hagadorn, Heather             45 CMS                       5:40.12 
  9  Swanton, Sara                 23 GMSC                      5:41.12 
 10  Schneider, Amy K              23 AWJ                       5:42.00 
Heat 19 of 21 Timed Finals   
  1  Rian, Victoria L              43 ISF                       5:36.51 
  2  Swanson, Vibeke L             48 1776                      5:35.53 
  3  Gundersen, Nicole J           25 ECS                       5:34.50 
  4  Meyer, Marguerite             51 TOC                       5:34.00 
  5  Palace, Kelly                 48 AQNT                      5:33.33 
  6  Ghimenti, Lee Anne            40 VCM                       5:33.56 
  7  Marks, Cynthia F              30 NCMS                      5:34.34 
  8  Klestinec, Robin L            48 NAM                       5:35.00 
  9  Surhoff, Polly A              45 NBAC                      5:35.60 
 10  Roddin, Julie                 33 TERR                      5:36.62 
Heat 20 of 21 Timed Finals   
  1  Mcquaid, Lauren M             35 NBAC                      5:31.40 
  2  Hennessey, Katherine C        31 NBAC                      5:26.47 
  3  Olsen, Rebekah                29 MVN                       5:25.95 
  4  Rice, Kim Sarah               29 NCMS                      5:24.91 
  5  Dantzler, Amy L               45 WH2O                      5:22.30 
  6  Baumgard, Laura L             29 ARIZ                      5:22.35 
  7  Hug, Laurie                   45 1776                      5:25.25 
  8  Liberty, Laurel M             28 IM                        5:26.19 
  9  Elias-Williams, Maria L       45 GSMS                      5:29.79 
 10  Brown, Denise H               50 MICH                      5:32.66 
Heat 21 of 21 Timed Finals   
  1  Lee, Kristi D                 34 SAWS                      5:20.13 
  2  Gellatly, Jill E              42 WMST                      5:19.00 
  3  Trimble, Ginny                25 DAS                       5:18.00 
  4  O'Donnell, Summer P           22 CAT                       5:15.00 
  5  Salerno, Christa B            24 TPIT                      5:14.46 
  6  Aiken, Sherah                 22 GMSC                      5:14.69 
  7  Felton, Tiffany J             24 SPM                       5:18.00 
  8  Hester, Heidi R               29 PLAN                      5:18.23 
  9  Kelsey, Jane M                34 REDT                      5:19.66 
 10  Kagy-Schwartz, Michelle C     34 1776                      5:20.14