Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 4/30/2010 09:23 AM
           2010 USMS SC National Championships, Sanction #: 4510-S01           
                          Georgia Tech Aquatic Center                          
                      Meet Program - Sunday, May 23, 2010                      
 
Event 37  Women 100 Yard IM
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 34 Timed Finals   
  4  Eisele, Barbara M             79 LCM                       2:19.49 
  5  Berkley, Marianna             87 VMST                      2:28.50 
  6  Durstein, Nancy N             80 FACT                      2:03.37 
Heat 2 of 34 Timed Finals   
  1  Mead, Mary-Mead A             68 GAJA                      2:22.00 
  2  Manheim, Lucy M               67 RMST                      1:49.00 
  3  Hovey, Mary Anna              67 NCMS                      1:48.12 
  4  Smith, Diane G                65 CVMM                      1:48.89 
  5  Ottosen, Sue C                66 GAJA                      2:17.79 
  6  Allen, Jean M                 70 FMM                       1:57.09 
  7  Stretch, Nancy A              70 TOC                       1:42.00 
  8  Clifford, Gynt                71 SDSM                      1:36.17 
  9  Arnold, Patricia F            71 SMS                       1:53.16 
 10  Henderson, Martha J           73 FACT                      1:58.23 
Heat 3 of 34 Timed Finals   
  1  Mc Partland, Peg K            68 MAM                       1:42.00 
  2  Kight, Betty G                68 MOST                      1:39.80 
  3  Ackley, Ella B                67 GOLD                      1:35.97 
  4  Marr, Jackie M                67 SDSM                      1:22.89 
  5  Dills, Suzanne L              65 PNA                       1:19.84 
  6  Frid, Barbara                 68 OREG                      1:22.00 
  7  Ward, Joy                     67 OREG                      1:27.59 
  8  Hill, Marcia M                65 AGUA                      1:37.94 
  9  Katz, Jane                    67 AGUA                      1:40.50 
 10  Onton, Ann Louise             66 CONN                      1:42.45 
Heat 4 of 34 Timed Finals   
  3  Hashimoto, Christine L        62 CMS                       1:35.09 
  4  Felton, Anezka G              62 TOC                       1:29.85 
  5  Wilson, Meegan J              61 FACT                      1:25.05 
  6  Dameron, Pam D                64 QMST                      1:29.13 
  7  Martin, Michelle E            61 GAJA                      1:34.46 
  8  Christenson, Candy J          63 WMAC                      1:38.47 
Heat 5 of 34 Timed Finals   
  1  Webb, Linda                   64 FLAQ                      1:24.75 
  2  Brown, Dana B                 62 SMRT                      1:22.40 
  3  LeClercq, Toni M              62 PNA                       1:21.45 
  4  Swain, Deborah L              60 SRM                       1:14.93 
  5  Davis, Charlotte M            60 PNA                       1:11.00 
  6  Uustal, Diann                 63 MESC                      1:14.57 
  7  Welch, Sarah                  63 PNA                       1:20.69 
  8  Montrella, Beverly J          63 MVN                       1:22.04 
  9  Tyler, A Susan                61 SNM                       1:23.03 
 10  Lyttle, Ann B                 62 GAJA                      1:25.00 
Heat 6 of 34 Timed Finals   
  1  Aud, Susan V                  55 SLAM                      1:50.61 
  2  Myer, Cynthia J               57 IMSC                      1:37.93 
  3  Weston, Susan E               59 SDSM                      1:26.00 
  4  Watts, Sue N                  55 1776                      1:25.12 
  5  Blackburn, Jean               58 PNA                       1:25.53 
  6  Fetterolf, Kate               59 GAJA                      1:32.87 
  7  Porter, Robin H               58 GAJA                      1:42.00 
  8  Welling, Karol                49 GAJA                      1:55.00 
  9  Young, Victoria L             45 GAJA                      1:31.20 
 10  Fendler, BJ                   48 UNAT                      1:59.50 
Heat 7 of 34 Timed Finals   
  1  Hepworth, Linda               56 RIDG                      1:24.39 
  2  Ross, Lisa H                  55 SPM                       1:23.90 
  3  Cutter, Elizabeth V           57 MINN                      1:23.00 
  4  Miller, Jackie F              56 UNAT                      1:20.15 
  5  Haynie, Dee A                 55 TOC                       1:18.70 
  6  Dougherty, Mindy M            57 MVN                       1:20.00 
  7  Robinson, Beth P              57 PCAT                      1:21.34 
  8  Ehrke, Nancy L                56 WMAC                      1:23.60 
  9  Marlowe, Sandra W             55 SKY                       1:24.38 
 10  Reeve, Pat A                  56 HSNM                      1:25.00 
Heat 8 of 34 Timed Finals   
  1  Smith, Robin M                55 MVN                       1:15.70 
  2  Constantino, Patricia S       55 GAJA                      1:14.61 
  3  Rosener, Karen K              56 CMS                       1:13.99 
  4  Kryka, Nancy                  55 MINN                      1:10.06 
  5  Val, Laura B                  58 TAM                       1:08.00 
  6  Morrison, Lynn                56 PCAT                      1:09.56 
  7  Knapp, Lo D                   55 UTAH                      1:10.07 
  8  Maccurdy, Krissy              57 PCAT                      1:14.35 
  9  Murphy, Patricia B            59 ABM                       1:14.79 
 10  McKelvey, Christina J         56 SSMS                      1:16.75 
Heat 9 of 34 Timed Finals   
  1  Delanois, Barbara             54 IM                        1:29.27 
  2  Howell, Allison M             53 GAJA                      1:29.04 
  3  Tiska, Patty A                50 NCMS                      1:24.26 
  4  Hebel, Janice A               50 GS                        1:19.60 
  5  de Herder, Elizabeth F        51 PALM                      1:19.10 
  6  Kirkpatrick-Reno, Nancy       54 CVMM                      1:19.50 
  7  Migliozzi, Colette I          50 HUNT                      1:23.54 
  8  Burbridge, Jane Ann           54 DAMM                      1:28.17 
  9  Porter, Cathy J               51 WMAC                      1:29.19 
 10  Schueckler, Leslie P          54 BSM                       1:32.92 
Heat 10 of 34 Timed Finals   
  1  Redwine-Baker, Roxanne J      50 OREG                      1:18.50 
  2  Almand, Jennifer C            51 GAJA                      1:17.59 
  3  Selby, Tana M                 50 GAJA                      1:16.85 
  4  Ridgeway, Jean A              51 IM                        1:15.04 
  5  Doyle, Deanna                 52 SYSM                      1:13.00 
  6  Wenzel, Chris                 50 ECS                       1:13.38 
  7  Greene, Whitley R             50 GAJA                      1:15.34 
  8  Kicklighter, Pamela M         53 AQNT                      1:17.36 
  9  Capes, Barbara L              51 UNAT                      1:18.50 
 10  Johansson, Joey               51 REDT                      1:18.56 
Heat 11 of 34 Timed Finals   
  1  Blattner, Susan J             53 MOVY                      1:11.97 
  2  Warmuth, Stacey               53 VCM                       1:09.00 
  3  Hughes, Mary L                51 TXLA                      1:07.53 
  4  Bennett, Lisa A               54 VMST                      1:06.81 
  5  Osborn, Ahelee Sue M          52 CVMM                      1:03.72 
  6  Granger, Traci S              52 LAPS                      1:05.74 
  7  Lepinski, Cokie               51 MPM                       1:06.82 
  8  Heuer, Brigitte C             50 UNAT                      1:07.85 
  9  Grilli, Tracy L               53 NEM                       1:09.87 
 10  Buck, Donna M                 51 OREG                      1:12.99 
Heat 12 of 34 Timed Finals   
  1  McMinamin, Susan              46 UNAT                      1:25.00 
  2  Kester, Kristine M            45 GAJA                      1:20.00 
  3  Malan, Marina                 49 GAJA                      1:17.50 
  4  Scott, Leslie                 45 GS                        1:16.59 
  5  Jaeger, Debbie K              47 VMST                      1:15.66 
  6  Clark, Dawn                   45 SPM                       1:15.94 
  7  Miller, Lori S                46 FCST                      1:17.14 
  8  Moyer, Michelle A             47 RMST                      1:19.81 
  9  Alleva-Caceres, Diane         45 GAJA                      1:20.00 
 10  Russello, Stacey D            46 SNOW                      1:25.99 
Heat 13 of 34 Timed Finals   
  1  Vazhenin, Irina               45 AWJ                       1:15.45 
  2  Hrib, Susan                   46 GAJA                      1:14.90 
  3  Gaynor, Patty A               49 NEM                       1:13.70 
  4  Cleavenger, Becky             46 CVMM                      1:13.29 
  5  Ibarguen, Alison O            47 GAJA                      1:13.15 
  6  Stokes, Karin E               49 NEM                       1:13.29 
  7  Groves, Lisa J                45 MACH                      1:13.41 
  8  Boyle, Allyson S              47 MICH                      1:14.14 
  9  Watkins, Sheryl L             45 DYSM                      1:15.38 
 10  Miller, Patricia M            49 VMST                      1:15.62 
Heat 14 of 34 Timed Finals   
  1  Perry, Rebecca R              45 MAM                       1:11.99 
  2  Riley, Kimberlee M            45 SLAM                      1:10.45 
  3  Koster, Carolyn               48 POST                      1:09.49 
  4  Estabrook, Mary B             48 MESC                      1:08.31 
  5  Campbell, Ellen A             47 CMS                       1:08.00 
  6  Groselle, Laura L             49 O*H*                      1:08.00 
  7  Caswell, MJ                   49 OREG                      1:09.09 
  8  Delorey, Laura E              47 NEM                       1:10.26 
  9  McEachran, Frances T          48 NCMS                      1:11.75 
 10  Souther, Carolyn G            46 NCMS                      1:12.00 
Heat 15 of 34 Timed Finals   
  1  Voorhees, Carolyn C           48 MARY                      1:06.00 
  2  Popps, Corrin C               45 MICH                      1:04.89 
  3  Nowak, Elizabeth A            46 NCMS                      1:04.13 
  4  Walsh, Sue                    48 NCMS                      1:03.21 
  5  Ward, Lisa A                  46 WCM                       1:02.13 
  6  Dahl, Lisa A                  49 PNA                       1:03.12 
  7  Livingston, Leslie C          48 GMUP                      1:04.11 
  8  Crouch, Kim                   48 CMS                       1:04.22 
  9  Jenkins, Valerie G            46 OREG                      1:05.35 
 10  Surhoff, Polly A              45 NBAC                      1:07.70 
Heat 16 of 34 Timed Finals   
  2  Davis, Dee                    43 EXCL                      1:26.58 
  3  Koenig, Karen S               44 NAM                       1:25.12 
  4  Heaphy, Alison G              43 ADMS                      1:24.22 
  5  Anbar, Christie M             42 NBAC                      1:18.00 
  6  Atkinson, Caroline C          40 NCMS                      1:22.00 
  7  Joitke, Becky                 43 MICH                      1:24.30 
  8  Roberts, Connie               43 NCMS                      1:25.43 
  9  Walker, Monica L              44 DAQM                      1:39.00 
Heat 17 of 34 Timed Finals   
  1  Morabito, Suzanne W           41 IM                        1:17.02 
  2  Anderson, Lynne A             43 WM                        1:14.75 
  3  Dekutowski, Sallie M          40 GAJA                      1:14.00 
  4  Sullivan, Suna                43 PNA                       1:13.25 
  5  Richardson, Kim G             41 CMS                       1:12.86 
  6  Mackin, Donna H               41 CMSA                      1:13.01 
  7  Macher-Japko, Jean E          44 NITR                      1:13.61 
  8  Ascione, Lynn                 42 BERK                      1:14.39 
  9  Fuss, Karen K                 44 GSMS                      1:16.24 
 10  Crawford, Lisa A              42 DAQM                      1:17.50 
Heat 18 of 34 Timed Finals   
  1  MacDonald, Deb S              41 MICH                      1:12.68 
  2  Sinitz, Cheryl                42 WMAC                      1:11.89 
  3  Hall, Julie A                 41 WMAC                      1:10.91 
  4  Vorhies, Stacey A             40 MOVY                      1:09.80 
  5  Gillman, Regina M             44 NCMS                      1:08.97 
  6  Sommers, Leslie               40 ARIZ                      1:09.62 
  7  Zeljak, Maureen A             42 WACM                      1:09.99 
  8  Crino, Heide P                43 CMS                       1:11.56 
  9  Bradley, Sally B              42 HURM                      1:12.58 
 10  Hendricks, Geneve E           41 WM                        1:12.79 
Heat 19 of 34 Timed Finals   
  1  Quaratino, Aimee M            40 CMS                       1:08.15 
  2  Henry, Heather H              40 TXLA                      1:07.44 
  3  Phillips, Alice W             44 VMST                      1:06.71 
  4  Rapuano, Lisa O               44 NBAC                      1:06.01 
  5  Jacobson, Kendal R            44 TXLA                      1:05.77 
  6  Luczak, Amy L                 42 NCMS                      1:05.93 
  7  Hudson, Nadean                43 VCM                       1:06.66 
  8  Goodale, Rainy M              40 NEM                       1:07.11 
  9  Flores, Julie S               43 CVMM                      1:07.77 
 10  Rietz, Heather                42 EXCL                      1:08.16 
Heat 20 of 34 Timed Finals   
  1  Henry, Anita A                42 NITR                      1:04.63 
  2  Eldridge, Beth                40 MOVY                      1:04.58 
  3  Smith, Jody L                 41 MVM                       1:02.44 
  4  Welting, Laureen K            44 TOC                       1:01.04 
  5  Gary, Kristin J               42 REDT                      1:00.70 
  6  Willeboordse, Fall            44 AGUA                      1:00.82 
  7  Santos, Debbie M              42 WCM                       1:02.40 
  8  Corbeau, Shannon K            44 OREG                      1:03.10 
  9  Guerin, Karen M               40 MICH                      1:04.60 
 10  Wager, Susan                  44 REDT                      1:05.20 
Heat 21 of 34 Timed Finals   
  2  Cuccuini, Samantha A          32 RMST                      1:20.86 
  3  Wilson, Jennifer N            32 HURM                      1:15.00 
  4  West, Christina D             33 DCAC                      1:18.73 
  5  Lesh, Robin M                 32 PNA                       1:24.00 
  6  Salama, Evelyn P              36 CSTM                      1:19.30 
  7  Maki, Christine D             39 TCC                       1:18.67 
  8  Emory, Monica L               37 SPM                       1:19.24 
  9  Blair, Elizabeth A            35 SLAM                      1:47.21 
Heat 22 of 34 Timed Finals   
  1  Vazquez, Aixa                 37 MARY                      1:16.00 
  2  Gitzinger, Jennifer           35 IM                        1:13.20 
  3  Mcquaid, Lauren M             35 NBAC                      1:12.56 
  4  Settimi, Nora C               39 WMAC                      1:11.84 
  5  Meehan, Alison S              38 VMST                      1:11.58 
  6  Fletcher, Alicia              36 ADMS                      1:11.58 
  7  Klein, Kristina N             36 ART                       1:12.46 
  8  Haberstich, Carrie            38 IM                        1:12.66 
  9  Edwards, Bonnie B             38 OREG                      1:13.55 
 10  Hedges, Megan                 37 NOVA                      1:18.00 
Heat 23 of 34 Timed Finals   
  1  Caddel, Jinxi                 39 CVMM                      1:11.28 
  2  Stewart, Ann K                39 GOLD                      1:10.33 
  3  Collett, Tracy L              39 GAJA                      1:10.00 
  4  Natkin, Heidi                 36 AWJ                       1:09.95 
  5  Speckman, Channa L            35 CMS                       1:07.10 
  6  Rublein, Susanne P            39 MAM                       1:07.58 
  7  Strong, Susan D               38 WCM                       1:10.00 
  8  Ianoli, Andreea               37 MTSC                      1:10.31 
  9  Texel, Paula M                39 SPM                       1:11.09 
 10  Van Enkenvoort, Krista R      36 WMAC                      1:11.42 
Heat 24 of 34 Timed Finals   
  1  Swan, Katina R                35 NEM                       1:05.29 
  2  Lindauer, Kerry M             35 NCMS                      1:04.51 
  3  Merritt, Anne Hanna           36 HURM                      1:03.83 
  4  Day, Nadine K                 39 IM                        1:02.60 
  5  Hart, Sheri L                 39 CMS                         59.59 
  6  Braun, Erika L                38 NCMS                      1:00.11 
  7  Legaspi, Kelly A              38 FLAQ                      1:03.00 
  8  Holmes, Jessica A             39 NEM                       1:03.91 
  9  Hatakeyama, Chio E            35 HIMA                      1:05.25 
 10  Schaetz, Trina R              37 WMAC                      1:06.29 
Heat 25 of 34 Timed Finals   
  1  Henry Gaffney, Trisha         33 UNAT                      1:12.38 
  2  Hiebert, Stephanie I          32 SLAM                      1:11.82 
  3  Melgaard, Megan E             30 GAJA                      1:09.88 
  4  Reaburn, Laurie L             33 MOVY                      1:09.00 
  5  Olson, Abigail S              32 EXCL                      1:08.58 
  6  Palmieri, Emily               30 UNAT                      1:08.72 
  7  Darner, Tera P                33 UNAT                      1:09.38 
  8  Tolpa, Allison M              34 SYSM                      1:11.68 
  9  Nehrebecki, Helene R          30 ARIZ                      1:11.96 
 10  Scholtens, Lisa               33 UNAT                      1:13.00 
Heat 26 of 34 Timed Finals   
  1  Coulter, Tamara A             33 PNA                       1:08.41 
  2  Downing, Jennifer             31 NEM                       1:07.06 
  3  Perez, Sarah M                34 WMAC                      1:05.50 
  4  Guzman, Shanna L              33 TOC                       1:01.76 
  5  Linke, Lyndsey M              30 CMS                         59.67 
  6  Caldas, Hannah                32 NCMS                      1:00.99 
  7  Whitney, Ashley               30 EXCL                      1:04.50 
  8  Kagy-Schwartz, Michelle C     34 1776                      1:06.27 
  9  Uhl, Alicia K                 33 NCMS                      1:07.50 
 10  Frisch, Alexandria            31 REDT                      1:08.55 
Heat 27 of 34 Timed Finals   
  2  Kobal, Stephanie A            27 UNAT                      1:16.65 
  3  VanWinkle, Kimberly           27 EXCL                      1:13.73 
  4  Lehner, Sarah C               27 YMTN                      1:12.95 
  5  Hayes, Lyndal M               27 KCM                       1:13.40 
  6  Howland, Heather              29 UNAT                      1:15.44 
  7  Dickman, Rachel E             23 MGM                       1:15.00 
  8  Popelier, Brittney A          22 QMST                      1:17.01 
Heat 28 of 34 Timed Finals   
  1  Schneider, Leah R             25 WMAC                      1:11.90 
  2  Sanders, Gretchen M           29 TXLA                      1:11.70 
  3  Medrado, Laura                25 UNAT                      1:11.09 
  4  Tweedie, Morgan H             25 SPCO                      1:10.55 
  5  Proud, Jessica                28 NCMS                      1:10.37 
  6  Kennedy, Elizabeth            27 AGUA                      1:10.38 
  7  Richardson, Elyse E           25 AGUA                      1:10.84 
  8  Brandon, Celeste A            26 DBMS                      1:11.50 
  9  Sajn, Catherine               27 MGM                       1:11.75 
 10  Baker, Sarah C                28 IM                        1:12.27 
Heat 29 of 34 Timed Finals   
  1  Massey, Melissa K             28 RAY                       1:10.25 
  2  Humienny, Stacey              25 GSMS                      1:09.22 
  3  Gustafson, Aubree M           29 OREG                      1:08.26 
  4  Gundersen, Nicole J           25 ECS                       1:07.64 
  5  Van Erden, Jayme K            25 RMST                      1:06.79 
  6  Christenson, Jennifer         27 DAMM                      1:07.00 
  7  Russo, Claire C               26 VMST                      1:07.73 
  8  Merritt, Erin M               26 AGUA                      1:08.61 
  9  Vennum, Amber                 29 ATAC                      1:10.00 
 10  Petrak, Christine B           29 UNAT                      1:10.32 
Heat 30 of 34 Timed Finals   
  1  Tukua, Rebecca R              27 WCM                       1:06.23 
  2  Rice, Kim Sarah               29 NCMS                      1:05.95 
  3  Lawrence, Kari C              28 NCMS                      1:05.33 
  4  Klovdahl, Jenny M             26 PNA                       1:04.91 
  5  Grover, Mollie K              29 TERR                      1:04.50 
  6  Mullen, Amy L                 27 MM                        1:04.55 
  7  Mayer, Lisa                   28 NMMS                      1:05.32 
  8  Vukmanic, Jill A              26 RICE                      1:05.43 
  9  Lichtblau, Jennifer L         25 RMST                      1:06.00 
 10  Gromer, Karen                 25 NIAG                      1:06.78 
Heat 31 of 34 Timed Finals   
  1  Welch, Shana L                25 GOLD                      1:03.64 
  2  Martin, Jennifer M            29 FLAQ                      1:03.10 
  3  Hibbard, Kate                 25 VMST                      1:03.00 
  4  Forbes, Crystal               28 NMMS                      1:01.98 
  5  Glass, Laura H                29 DAMM                        58.78 
  6  Jamison, Tanica               28 TPIT                      1:01.00 
  7  Lyons, Katie A                29 TOC                       1:03.00 
  8  Staubitz, Nadia M             25 AGUA                      1:03.10 
  9  Shpaizer, Tal                 27 REDT                      1:03.42 
 10  Fotinakes, Ashlee R           29 UNAT                      1:04.00 
Heat 32 of 34 Timed Finals   
  1  Mueller, Anna C               19 PNA                       1:12.50 
  2  Williams, Julia C             18 PNA                       1:12.00 
  3  Reisner, Shannon A            23 DAQM                      1:11.21 
  4  Murphy, Kelly A               22 GMSC                      1:10.50 
  5  Dimsdale, Carolina R          23 NCMS                      1:10.00 
  6  Sindall, Lauren K             22 CAT                       1:10.00 
  7  Smith, Alyssa                 18 AWJ                       1:11.00 
  8  Swain, Christine              23 ARIZ                      1:11.50 
  9  Neuhaus, Sam M                18 VMST                      1:12.31 
 10  Cheetham, Meredith R          24 NCMS                      1:12.63 
Heat 33 of 34 Timed Finals   
  1  Schildknecht, Margaret G      23 NCMS                      1:09.43 
  2  Capizzi, Stefanie             23 ORLM                      1:08.18 
  3  Jones, Caroline M             22 GAJA                      1:08.00 
  4  Shtikel, Liliya D             20 PNA                       1:07.45 
  5  Hixon, Shelby L               19 GAJA                      1:06.25 
  6  Levin, Inna                   23 PNA                       1:07.00 
  7  Lambert, Caitlyn              21 GMSC                      1:07.70 
  8  Correa, Camila B              24 GSMS                      1:08.00 
  9  Felton, Tiffany J             24 SPM                       1:09.01 
 10  Curtis, Kalen M               21 GAJA                      1:09.55 
Heat 34 of 34 Timed Finals   
  1  Clay, Ashley A                22 CAT                       1:05.00 
  2  Cefalu, Sarah                 24 CAT                       1:03.33 
  3  Seed, Caitlin C               22 CAT                       1:01.15 
  4  Aiken, Sherah                 22 GMSC                      1:00.36 
  5  Ewing, Emile C                22 AMS                         59.02 
  6  Hughey, Corey M               21 AMS                       1:00.00 
  7  Mancuso, Elizabeth A          24 NEM                       1:01.00 
  8  O'Donnell, Summer P           22 CAT                       1:02.00 
  9  Deal, Jackie S                23 DBMS                      1:03.40 
 10  Hampton, Megan                23 AMS                       1:05.59