2010 Short Course National Championships

Psych Sheets

[Back to event listing]
Display Psych Sheet without age groupings

Event 46 Men 200 Yard Breaststroke

=================================================== 
     Name                         Age Club     Time 
=================================================== 
18-24
  1  Kasler, Forrest A             19 GMSC  2:15.67
  2  Lang, Matt A                  19 GMSC  2:17.52
  3  Dolar, Kevin I                22  USF  2:19.99
  4  Patrick, Kennerly C           22 GMSC  2:22.50
  5  Wohleber, Daniel G            20 GMSC  2:26.63
  6  Gaulin, Adam M                21 MESC  2:27.78
  7  Krizmanic, Matt               24 UNAT  2:34.39
  8  Settanni, Chris E             19 UNAT  2:39.59
25-29
  1  Jacobo, Alejandro             25 AAAA  2:05.00
  2  Welch, Corey L                27 GOLD  2:05.56
  3  Mac Lennan, Brett             25  CAT  2:10.11
  4  Danner, Gregory M             29 NIAG  2:11.13
  5  Schildknecht, Calvin E        25 ARKM  2:11.32
  6  Swenson, Christopher N        28  GSM  2:13.66
  7  Deery, Kyle B                 25 SYSM  2:13.97
  8  Joyce, Sean                   28 GAJA  2:14.62
  9  Wohl, Daniel P                25 BGSC  2:16.22
 10  Smith, Brent S                27 TXLA  2:20.20
 11  Twichell, Brandon J           27 UNAT  2:20.22
 12  Fuentes, Julio C              28 TAKB  2:25.13
 13  Schneider, Charles            29 AGUA  2:37.50
30-34
  1  Carlson, Timothy              30   IM  2:02.46
  2  Bathazi, Istvan               31 NCMS  2:04.50
  3  Schmidt, Matthew B            32 WH2O  2:12.09
  4  Silva, Fabio M                32 GSMS  2:12.50
  5  Mackey, Theral E              32  BAC  2:13.76
  6  Polito, Chip                  33 OREG  2:16.06
  7  Durieux, Chad A               30 ROSE  2:22.35
  8  Diaz, Brian A                 34 MICH  2:22.50
  9  Nguyen, Son                   30 MESC  2:23.78
 10  Daniels, Philip J             32 GAJA  2:25.00
 11  Corcho, Rodrigo A             30 FLAQ  2:25.79
 12  L'Roy, Ryan S                 30 UNAT  2:29.03
 13  Hartman, Robert W             32  PNA  2:29.71
 14  Prengaman, Peter V            34 GAJA  2:30.20
 15  Thiry, Michael A              34   IM  2:30.60
 16  Fennessy, John M              31 GAJA  2:32.63
 17  Tetzlaff, Maurice             33 WMAC  2:32.91
35-39
  1  West, Steve T                 38 NOVA  2:03.00
  2  Butcher, Rob                  37 SYSM  2:07.00
  3  Hill, Keith D                 35  NAM  2:14.87
  4  Walkenhorst, Jared W          35  CMS  2:16.02
  5  Goodison, Michael R           38 TERR  2:16.09
  6  Stephens, Ryan K              38  ISF  2:18.00
  7  Andersen, Morten              39 NCMS  2:18.20
  8  Schaetz, Daniel J             39 WMAC  2:20.50
  9  Richardson, Ty A              37 NCMS  2:21.14
 10  Brookes, Chris                38 O*H*  2:25.00
 11  Grotke, Kevin A               37  SYL  2:26.28
 12  Kennedy, Patrick H            37 PCAT  2:30.00
 13  Kramer, Paul E                39 WMAC  2:31.51
 14  Baldwin, Craig M              36 RMST  2:31.71
 15  Fuqua, Will                   39 MTSC  2:31.75
 16  Abcug, Stu                    38  AWJ  2:33.76
 17  Campesino, Bernardo           39 FACT  2:37.10
 18  Braun, Mark                   38 OREG  2:37.21
 19  Rencher, Bill                 39 GAJA  3:07.07
40-44
  1  Santos, Roque J               42  WCM  2:03.37
  2  Bartee, Todd A                40 TXLA  2:09.32
  3  Magee, Mark A                 42  LVM  2:15.27
  4  Fernandez, Carlos A           40 FLAQ  2:17.10
  5  Solano, Abraham E             40  SKY  2:18.11
  6  Williams, Neill               42 DCAC  2:18.87
  7  Hamilton, Nathan              41  SNM  2:20.00
  8  Boodt, Bradley N              42  LVM  2:20.85
  9  Kays, David E                 42  PNA  2:23.74
 10  McGrath, Jim G                41 UNAT  2:24.11
 11  Waud, Timothy P               42 OREG  2:24.62
 12  Grotke, Greg                  41 UNAT  2:26.50
 13  Stier, Scott J                40 UNAT  2:27.14
 14  Stuart, Steven J              42  TGM  2:28.52
 15  Finn, John P                  41 NCMS  2:29.88
 16  Hillman, Allen F              42 SYSM  2:32.56
 17  O'Neil, Jeffrey D             43 UNAT  2:33.93
 18  Pargman, Ben                  41  AWJ  2:37.45
 19  Bell, Richard J               40 MESC  2:40.00
 20  Woods, Alan S                 43 ATMS  2:43.50
 21  Ness, Kerry A                 40  PNA  3:03.61
45-49
  1  Tuchler, Jim                  45   IM  2:09.20
  2  Helgason, Tryggvi             46  LVM  2:16.41
  3  Marx, Jeff                    45 NITR  2:16.77
  4  Duggan, Patrick M             46  WCM  2:17.00
  5  Allen, John N                 46 MICH  2:21.09
  6  Alexander, Jeff               46 WMAC  2:21.50
  7  de Herder, Russ               49  AWJ  2:21.50
  8  Smiley, Jon M                 48 TXLA  2:23.61
  9  Thompson, Anthony G           46 MOVY  2:24.99
 10  Cooper, Christopher E         46  VCM  2:25.00
 11  Long, Rob                     49 NCMS  2:25.27
 12  Hancock, Thomas               46 RATS  2:25.46
 13  Tyler, Scott A                48 MICH  2:27.00
 14  Ewing, Jack                   49  USF  2:29.98
 15  Hilgen, Thomas H              45 NCMS  2:30.39
 16  Roberts, Stuart E             49 BSLM  2:30.43
 17  Sumerfield, Bill H            49 OREG  2:32.22
 18  Preston, Mark K               49  SKY  2:35.00
 19  Suchara, Michael J            49 MICH  2:35.00
 20  Blavatnik, Alex               45 FLAQ  2:35.12
 21  Doll, Frederic C              48 UNAT  2:35.35
 22  Weissman, Chris J             48 GAJA  2:35.50
 23  Hathaway, David               49 OREG  2:35.70
 24  Haden, Keith                  48 SSMS  2:36.00
 25  Endres, Paul D                46 SCAM  2:36.56
 26  Lee, Howard                   45 STAN  2:36.75
 27  Petmecky, Gary N              46 GAJA  2:37.58
 28  Mc Cool, Michael J            47 GAJA  2:39.37
 29  Royko, Mark D                 45  MGM  2:45.00
 30  Maddox, Keith E               45  ART  3:33.74
50-54
  1  Doyle, Benn W                 51  GSM  2:14.87
  2  Blank, Jon W                  50 NCMS  2:14.90
  3  Jacobson, David R             50 GAJA  2:18.56
  4  Casciato, Michael G           50 1776  2:21.00
  5  Dyer, Andy                    51  AWJ  2:23.01
  6  Malcolm, Doug C               53 GAJA  2:23.70
  7  Matysek, Jim                  50 SYSM  2:23.88
  8  Holland, David A              51 WMAC  2:25.00
  9  Allen, Peter J                51 WMAC  2:25.05
 10  Schremmer, Mark T             51 UNAT  2:25.81
 11  Slowey, Michael J             52 PALM  2:26.31
 12  Brenner, Bill                 51 SYSM  2:26.50
 13  Tuchler, David                51   IM  2:28.00
 14  Blatt, Michael J              54  VCM  2:31.36
 15  Wagoner, Victor               54 LAPS  2:32.47
 16  Wall, Dan                     54 ADMS  2:33.29
 17  Heinemann, William A          52 NIAG  2:33.45
 18  Voss, Frank R                 50 COLM  2:33.67
 19  Holmberg, Tom                 51   IM  2:33.90
 20  West, Wilk O                  54  SKY  2:35.00
 21  Niedrich, Ronald W            50  SMS  2:36.70
 22  Geary, Bill                   52  NEM  2:37.41
 23  Meltz, Joel M                 53  NEM  2:38.28
 24  Eley, John W                  52 UNAT  2:40.00
 25  Ryan, Robert W                53   WM  2:42.00
 26  Adams, Daniel P               54 WH2O  2:42.40
 27  Raine, Charlie                50 LAPS  2:43.00
 28  Carbone, Greg                 50 GMSC  2:45.03
 29  Clark, David L                52 WMAC  2:49.75
 30  Reichle, Luke                 54 WH2O  2:50.00
 31  Poole, Barry C                51  CAT  2:54.08
 32  Harwart, Paul H               53 GAJA  4:30.00
55-59
  1  Gilchrist, Donald B           56 NCMS  2:26.00
  2  Hamilton, Berry               57 GAJA  2:27.50
  3  Leonard, Dan P                55 SCAQ  2:28.00
  4  Guadagni, Peter M             55  WCM  2:30.24
  5  Parker, Randy J               55 MICH  2:30.87
  6  Walker, Rick B                59 SYSM  2:32.49
  7  Wright, Robert W              59 MOVY  2:33.17
  8  Davis, Kern M                 55  SPM  2:34.00
  9  Brown, Robert V               57  AWJ  2:35.00
 10  Pendleton, Mike L             58 OREG  2:36.00
 11  Campana, James L              58  ELG  2:38.00
 12  Shaw, Gary D                  55 UTAH  2:39.65
 13  Heyes, Greg                   55 LAPS  2:40.00
 14  Goodman, James B              57 MESC  2:41.61
 15  McCall, John T                58 ORLM  2:42.88
 16  Battistini, Rick A            56  NEM  2:44.06
 17  Michalke, Doug                57 GAJA  2:45.00
 18  Pokorny, George R             55 NIAG  2:45.55
 19  Dougherty, Michael P          58 BOZE  2:48.39
 20  Benson, Stan                  56  CMS  2:50.34
 21  Murray, Mike                  59 WMAC  3:08.58
60-64
  1  Strand, Robert                64 ROSE  2:25.50
  2  Stark, Allen L                61 OREG  2:28.28
  3  Clemmons, Jim                 60  MAM  2:29.50
  4  Derr, John M                  61  VCM  2:35.00
  5  Myers, Richard H              62  NEM  2:48.00
  6  Lee, Terrence J               60 NCMS  2:48.20
  7  Mills, Doug                   60 BSLM  2:50.00
  8  Rollins, Bruce W              60  GSM  2:57.35
  9  Geoghegan, William J          60 CONN  2:59.00
 10  Zeigler, John V               64 GAJA  3:00.19
 11  Bailey, Conner                63  AMS  3:01.94
 12  Conn, Christopher             61 UNAT  3:10.48
65-69
  1  Frost, Kenneth A              65  TAM  2:33.27
  2  Freshley, Mike R              69 SDSM  2:44.00
  3  Pelissier, Jim L              66 MINN  2:47.00
  4  Brundage, Warner F            67 VMST  2:52.59
  5  Blake, Daniel A               65 AKMS  2:53.00
  6  Reed, Edward W                66 CTMS  2:55.10
  7  Cody, Frank J                 69 MICH  2:55.24
  8  Dannenberg, James             65 WMAC  3:00.00
  9  Hamilton, Raymond H           66 AKMS  3:07.33
 10  Riker, Tony                   65 GOLD  3:10.00
 11  Burgess, Thom                 67  CMS  3:15.00
 12  Galletly, Sandy               67 VMST  3:15.55
 13  Pohlmann, John T              66 SLAM  3:17.00
 14  Dudley, Bill                  65 GAJA  3:17.51
 15  Gadol, Louis C                68 NCMS  3:24.00
 16  Baird, Justus                 67 GAJA  3:30.50
 17  Maguire, Tom                  67 GSMS  3:35.00
 18  Miller, David W               69 GAJA  3:35.21
 19  Huebschmann, Ray E            65 GAJA  3:59.09
 20  Heath, Harry E                68 GAJA  4:04.00
70-74
  1  Perilman, Jim E               71  WCM  3:16.60
  2  Fasbender, Barry A            72 STAN  3:20.35
  3  Puchalski, Donald J           71 FACT  3:20.69
  4  Nelson, Don G                 71 TULS  3:32.16
  5  Easterla, David A             72 MOVY  3:42.00
  6  Riddle, Peter E               72 SDSM  3:52.00
  7  Learmonth, William R          70 SWOM  3:53.59
  8  Chuven, Herb                  71 GAJA  4:12.00
75-79
  1  Lauer, William J              75 GKMS  3:02.71
  2  Stolz, Hal F                  75 GAJA  3:18.00
  3  Knowles Sr, Percival A        79 SWIF  3:35.93
  4  Bauman, John H                79 WMAC  4:08.49
  5  Mann, Billy H                 77 GAJA  4:30.00
80-84
  1  MacDonald, Robert C           81  FMM  3:31.41
  2  Woods, Albert H               81 UNAT  3:43.93
  3  Haartz, F H Ted               82 ARIZ  3:46.00
  4  Stolz, Irwin W                80 GAJA  3:50.00
  5  Hoppe, Frederick J            82 CTMA  3:56.24
  6  Mitchell, Jack                83 GAJA  4:25.00
  7  Maine, Thomas O               84 SLAM  4:30.00
85-89
  1  Rudloff, G Edward             86  TOC  4:11.40
  2  Greenberg, Barton H           85  FMM  4:30.00
  3  Larson, E Ole                 89 NCMS  5:11.07
  4  Mc Auley, Herb                87 GAJA 10:00.00
Sponsor #29Sponsor #49Sponsor #33Sponsor #35Sponsor #14
Sponsor #41Sponsor #13Sponsor #47Sponsor #51Sponsor #43Sponsor #20Sponsor #42
Sponsor #52Sponsor #36Sponsor #21Sponsor #25Sponsor #44Sponsor #50Sponsor #45