Licensed to USMS Web Master                               HY-TEK's Meet Manager
      2009 USMS National Short Course Championship, Sanction #: 38-09-07       
                   Clovis North High School Aquatic Complex                    
                                 Meet Program                                  
 
Event 27  Men 200 Yard IM
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 31 Timed Finals   
  2  Cunningham, Robert F          81 SMMM                      6:15.00 
  3  Piemme, Frank M               84 LOST                      3:19.00 
  4  Rudloff, G Edward             85 TOC                       3:51.35 
  5  Schmidt, Jurgen B             86 LOST                      4:04.30 
Heat 2 of 31 Timed Finals   
  1  Osborne, Daniel R             75 USF                       3:50.00 
  2  Sulzbach, John F              75 MELO                      3:27.00 
  3  Jones, Ashley O               77 AAM                       3:03.10 
  4  Best, Bob                     76 SDSM                      3:03.00 
  5  Mitchell, Tom                 76 SDSM                      3:24.33 
  6  Tanner, Frank                 77 SDSM                      3:38.00 
Heat 3 of 31 Timed Finals   
  3  Smethurst, Everett W          74 NOVA                      3:20.00 
  4  Farrell, Jeff                 72 SBM                       2:40.00 
  5  Bledsoe, Dennis R             70 WCM                       3:04.00 
Heat 4 of 31 Timed Finals   
  1  Nelson, Ed E                  69 LAPS                      3:36.04 
  2  Winokur, Eliot                65 METR                      3:09.68 
  3  Walker, Joseph R              67 SNM                       3:00.00 
  4  Nordby, Michael C             67 PNA                       2:53.00 
  5  Colonnese, Michael A          65 MVN                       2:56.36 
  6  Dyck, Mel                     67 CMS                       3:00.00 
  7  Bleuel, Bart S                67 VCM                       3:12.63 
Heat 5 of 31 Timed Finals   
  1  Molnar, Ronald A              67 CMS                       2:49.00 
  2  Pelissier, Jim                65 MINN                      2:46.00 
  3  Landis, Tom                   67 OREG                      2:30.30 
  4  Burns, Richard                65 TAM                       2:24.00 
  5  Freshley, Mike R              68 SDSM                      2:28.00 
  6  Gildea, David R               65 STAN                      2:37.76 
  7  Neuls, Allen S                65 CMS                       2:47.53 
  8  Dawson, Bill                  66 MELO                      2:52.05 
Heat 6 of 31 Timed Finals   
  3  Anderson, Eric R              64 LAPS                      2:45.71 
  4  Peterson, Steven B            62 PNA                       2:38.60 
  5  Bailey, Hop                   61 ARIZ                      2:41.00 
  6  Wiener, Neal T                64 WH2O                      3:04.07 
Heat 7 of 31 Timed Finals   
  1  Dennis, D Craig               63 WCM                       2:32.31 
  2  Sultan, John R                61 MPSC                      2:31.00 
  3  Ugarkovich, David M           61 WCM                       2:27.00 
  4  Shestakov, Alek I             60 OAK                       2:17.50 
  5  Strand, Robert                63 TOC                       2:18.00 
  6  Lawrie, Jim                   62 SNM                       2:30.75 
  7  Frost, Kenneth A              64 TAM                       2:31.05 
  8  Slater, Louis C               60 CVAS                      2:37.29 
Heat 8 of 31 Timed Finals   
  1  Kaiser, Steven                56 SAC                       4:00.00 
  2  Penn, William J               57 PNA                       2:36.00 
  3  Fodor, Larry A                57 ZEN                       2:34.50 
  4  Mundschau, Steve H            55 USF                       2:27.00 
  5  Rhodes, Eric E                58 BAM                       2:31.00 
  6  Lucas, James B                58 LAAC                      2:34.69 
  7  Small, Stephen A              56 LNM                       2:38.53 
Heat 9 of 31 Timed Finals   
  1  Enright, Richard              56 DAMM                      2:25.00 
  2  Templin, Philip John          55 UCI                       2:22.50 
  3  Brown, Robert V               56 AWJ                       2:16.50 
  4  Gilchrist, Donald B           55 NCMS                      2:12.00 
  5  Clemmons, Jim                 59 MAM                       2:13.50 
  6  Johnson, Clifford H           57 SNM                       2:20.14 
  7  Ottersen, Craig M             56 SAC                       2:23.80 
  8  Farley, Fred                  55 MAM                       2:25.00 
Heat 10 of 31 Timed Finals   
  1  Williams, Scott               54 BAC                       2:45.10 
  2  Cannon, Richard P             52 CVM                       2:42.29 
  3  Mann, Edward R                51 OREG                      2:35.10 
  4  Bird, Bryan J                 53 CVAS                      2:25.61 
  5  Dauser, John W                53 NOVA                      2:31.62 
  6  Hale, Dave                    53 SRM                       2:40.00 
  7  Amperse, David C              54 OREG                      2:43.45 
Heat 11 of 31 Timed Finals   
  1  Meltz, Joel M                 52 NEM                       2:25.09 
  2  Llach, Eduardo F              50 MELO                      2:25.00 
  3  Heinemann, William A          51 NIAG                      2:24.29 
  4  Tallman, Karl G               50 CRUZ                      2:20.00 
  5  Kraetsch, John                52 BSC                       2:24.26 
  6  Kristek, Tom                  52 NITR                      2:25.00 
  7  Small, Kent W                 52 UCLA                      2:25.00 
  8  Borzone, Raymond E            50 MVN                       2:25.51 
Heat 12 of 31 Timed Finals   
  1  Guadagni, Peter M             54 WCM                       2:17.55 
  2  Dewey, Andrew C               50 CMS                       2:16.40 
  3  Doyle, Benn W                 50 GSM                       2:15.10 
  4  Seibt, Andreas K              51 IM                        2:15.00 
  5  Von Hoffmann, Gerard          53 NOVA                      2:15.00 
  6  Oliver, Gary M                51 OREG                      2:16.00 
  7  Smith, David M                51 CRUZ                      2:17.42 
  8  Nolte, Christopher C          52 CMS                       2:19.82 
Heat 13 of 31 Timed Finals   
  1  Allender, Patrick             50 OREG                      2:11.70 
  2  Canales, Francisco L          51 SRM                       2:10.09 
  3  Shake, Scott D                51 ARIZ                      2:05.38 
  4  Shilling, Ken R               51 STAN                      1:59.99 
  5  Mann, Michael T               54 CMS                       2:05.00 
  6  Morales, John R               51 SRM                       2:07.90 
  7  Lee, Marshall M               50 CMS                       2:10.20 
  8  Dyer, Andy                    50 AWJ                       2:13.08 
Heat 14 of 31 Timed Finals   
  2  Kennedy, Patrick H            36 PCAT                      2:20.40 
  3  Chung, John W                 38 VCM                       2:16.85 
  4  Hindson, Adam                 39 SWIM                      2:18.61 
  5  Hamza, Alex                   49 LVTC                      2:29.51 
  6  Raine, Charlie                49 LAPS                      2:25.00 
  7  Hure, Michael T               45 SLOM                      2:27.16 
Heat 15 of 31 Timed Finals   
  1  Fuselier, Stephen A           49 STAN                      2:24.70 
  2  Marker, Andy                  45 VCM                       2:22.00 
  3  Rock, Christopher J           49 DAM                       2:20.59 
  4  Kintner, Avery C              47 MVN                       2:19.00 
  5  Endres, Paul D                45 SCAM                      2:20.33 
  6  Edgerton, Thomas              48 TEME                      2:20.60 
  7  Palladino, Douglas W          45 FLAQ                      2:22.59 
  8  Anderson, Bruce A             48 LNM                       2:24.80 
Heat 16 of 31 Timed Finals   
  1  Valley, Eric                  47 PNA                       2:16.39 
  2  Matysek, Jim                  49 MOVY                      2:15.43 
  3  Jacobs, David T               45 UNAT                      2:13.65 
  4  Trimble, Sandy                46 MHSC                      2:12.00 
  5  Neuman, Larry H               46 RAMS                      2:12.50 
  6  Brenan, Andrew D              48 SAC                       2:15.00 
  7  Keck, Mike                    49 TOC                       2:16.11 
  8  Carr, Mike W                  48 SRM                       2:17.30 
Heat 17 of 31 Timed Finals   
  1  Yeomans, Scott                45 GSM                       2:09.80 
  2  Engs, John                    46 TOC                       2:07.00 
  3  Chao, Hector                  45 WCM                       2:05.10 
  4  Fristoe, Tom C                49 OREG                      2:02.00 
  5  Fowler, Jamie                 49 NOVA                      2:04.52 
  6  Smiley, Jon M                 47 TXLA                      2:05.78 
  7  Scott, Greg C                 49 CMS                       2:08.00 
  8  Anderson, Kirk H              49 CMS                       2:10.00 
Heat 18 of 31 Timed Finals   
  1  Burlingham, Aragon            41 BAC                       2:45.00 
  2  Breitel, Robert E             41 ROSE                      2:25.00 
  3  Schab, Barry T                41 CVAS                      2:22.81 
  4  Waud, Timothy P               41 OREG                      2:17.52 
  5  Cooper, Christopher E         44 VCM                       2:20.19 
  6  Skelly, Drew K                42 ROSE                      2:23.09 
  7  Rachmel, Leo                  42 LVM                       2:28.25 
  8  Finney, Peter C               41 MAM                       2:07.28 
Heat 19 of 31 Timed Finals   
  1  Warda, Ramsin A               40 SCSC                      2:17.00 
  2  Baron, Kurtis C               44 VCM                       2:16.44 
  3  Hanson, Max L                 41 PNA                       2:15.67 
  4  Hamilton, Nathan              40 SNM                       2:15.36 
  5  Jones, Kenton R               41 SDSM                      2:15.46 
  6  Norgaard, Kevin L             43 CVAS                      2:15.76 
  7  Fiser, Graeme A               43 FLAQ                      2:16.47 
  8  Brown, Jim                    43 MRCD                      2:17.36 
Heat 20 of 31 Timed Finals   
  1  Sampson, Scott F              40 STAN                      2:14.97 
  2  Marx, Jeff                    44 NITR                      2:14.50 
  3  Borton, Dan                   41 ROSE                      2:13.58 
  4  Cardineau, Yan                41 SRM                       2:13.00 
  5  Seibert, Richard J            44 PNA                       2:13.34 
  6  Gogulski, David H             40 NITR                      2:13.59 
  7  Turk, Joseph E                41 NEM                       2:14.88 
  8  Blavatnik, Alex               44 FLAQ                      2:15.04 
Heat 21 of 31 Timed Finals   
  1  Fischer, Niel E               44 CHIC                      2:07.13 
  2  Smith, Stephen M              42 SAC                       2:02.85 
  3  Stackle, Kirk                 41 NITR                      1:56.20 
  4  Santos, Roque J               41 WCM                       1:55.82 
  5  Hochstein, Erik               40 SCAQ                      1:56.00 
  6  Magee, Mark A                 41 LVM                       1:58.43 
  7  Carpenter, Michael J          44 MRCD                      2:05.75 
  8  Fischer, Andy J               42 FLAQ                      2:12.19 
Heat 22 of 31 Timed Finals   
  1  Goethals, Alex W              36 NEM                       2:16.10 
  2  Bise, Ryan T                  35 TVM                       2:15.00 
  3  Patrick, Jamie T              38 TOC                       2:10.55 
  4  Schutte, Tom F                39 PNA                       2:10.07 
  5  Billings, Greg                36 CHIC                      2:10.35 
  6  Tujo, Christian F             37 OREG                      2:15.00 
  7  Rambadt, Don C                39 WMAC                      2:15.34 
  8  Walker, B.J.                  35 UNAT                      2:16.50 
Heat 23 of 31 Timed Finals   
  1  Petrilla, Eric A              39 SNM                       2:08.77 
  2  Hale, William C               38 MAM                       2:06.50 
  3  Tiltmann, Laren A             39 WMAC                      2:05.78 
  4  Wainwright, Joel M            35 ARIZ                      2:04.31 
  5  Scollon, Erik L               37 FIRE                      2:05.00 
  6  Bird, Clark M                 38 MRCD                      2:06.50 
  7  Chen, Michael W               35 WCM                       2:08.00 
  8  Brushaber, Eric C             37 UNAT                      2:09.22 
Heat 24 of 31 Timed Finals   
  1  Turk, Stephen                 39 IM                        2:03.99 
  2  Bartee, Todd A                39 TXLA                      2:02.14 
  3  Wanie, Lee G                  35 TOC                       1:56.69 
  4  Davis, Josh C                 36 MOST                      1:52.50 
  5  Larson, Greg D                39 TOC                       1:55.00 
  6  Andersen, Morten              38 NCMS                      2:00.80 
  7  Lyons, David M                39 RIDG                      2:03.23 
  8  Fairon, Marc                  35 STR                       2:04.02 
Heat 25 of 31 Timed Finals   
  1  Bateman, Nick G               31 OREG                      2:17.84 
  2  Cazadd, Joshua R              31 RAMS                      2:13.45 
  3  Conrad, Brandon               34 DCAC                      2:10.35 
  4  Iglesias, Rodrigo J           33 LJSM                      2:10.09 
  5  Kaufmann, Jon C               32 WH2O                      2:10.29 
  6  Krenzer, Brian                30 IM                        2:13.05 
  7  Ritter, Justin P              33 SCAM                      2:14.50 
Heat 26 of 31 Timed Finals   
  1  Stich, Darryl D               33 WMAC                      2:03.48 
  2  Schmidt, Matthew B            31 WH2O                      2:01.99 
  3  Polito, Chip                  32 OREG                      2:00.56 
  4  Scalise, Erik L               31 SNM                       1:54.11 
  5  Olver, Brian J                31 WH2O                      1:55.87 
  6  Cron, Chad E                  33 FLAQ                      2:01.50 
  7  Harrigan, Matthew J           30 SLA                       2:02.01 
  8  Campea, Scott                 34 UNAT                      2:06.00 
Heat 27 of 31 Timed Finals   
  2  Durieux, Chad A               29 ROSE                      2:16.72 
  3  Pronin, Yan                   28 LVM                       2:13.00 
  4  Gray, Zachary A               26 MESC                      2:12.23 
  5  Guan, Frank                   26 MELO                      2:13.00 
  6  Baeder, Larry D               27 CRUZ                      2:15.71 
Heat 28 of 31 Timed Finals   
  1  Petersen, Kenneth A           27 TVM                       2:09.50 
  2  Rimbach, Wade W               25 RTSC                      2:08.00 
  3  Erickson, Ben                 27 LVM                       2:05.50 
  4  Crosby, Mike E                29 WH2O                      2:04.90 
  5  Helfers, Alex R               29 IM                        2:05.20 
  6  Hagens, Peter A               26 RAMS                      2:07.08 
  7  Palmer, Ben C                 28 VACA                      2:08.15 
  8  Berry, Matt                   27 CVAS                      2:10.00 
Heat 29 of 31 Timed Finals   
  1  Robinson, Michael T           29 1776                      2:02.32 
  2  Stephens, Mark C              25 TVM                       2:01.89 
  3  Davie, Matthew G              28 TOC                       2:00.00 
  4  Reed, Thomas A                26 WH2O                      1:55.00 
  5  Scott, Josh W                 26 WCM                       1:58.50 
  6  Callaghan, Mark B             29 DAM                       2:00.50 
  7  Backman, Mark D               26 SLA                       2:02.02 
  8  Nonaka, Andy J                29 WCM                       2:03.00 
Heat 30 of 31 Timed Finals   
  1  Taylor, Brian R               24 WH2O                      2:16.37 
  2  Agafonoff, Slava              22 WH2O                      2:15.68 
  3  Jones, Gavin L                22 WH2O                      2:14.87 
  4  Naylor, Jack B                23 OMM                       2:13.71 
  5  Harbick, Craig A              23 STAN                      2:13.88 
  6  Weaver, Derek J               22 MICH                      2:15.67 
  7  Patrick, Kennerly C           21 GMSC                      2:15.76 
  8  Hercher, Jeremy Q             24 ROSE                      2:20.00 
Heat 31 of 31 Timed Finals   
  1  Tanzillo, Chris M             20 UNAT                      2:11.20 
  2  Galvan-Sarabia, Luis F        24 FLAQ                      2:01.10 
  3  Mac Lennan, Brett             24 WH2O                      1:59.79 
  4  Henson, Steven C              23 WH2O                      1:54.70 
  5  Korotkin, Jason T             22 UNAT                      1:56.00 
  6  Roos, Thomas                  24 STAN                      2:00.00 
  7  Roos, Andrew K                24 STAN                      2:10.00 
  8  Wohleber, Daniel G            19 GMSC                      2:13.10