2008 Short Course National Championships

Mixed Relay Results

Final Results:

Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:29.36   4/15/2007 CURL-BURKE                                 
                         E BETTS, C GIBSON, S PETERSON, W LISCINSKY        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:36.00    1:31.47   22  
     1) Kemp, Ryan S M23                2) Applegate, Thomas M M23        
     3) Leach-Rosinski, Tara D W32      4) Armstrong, Rachel C W28        
                  21.02       42.19 (21.17)     1:07.13 (24.94)     1:31.47 (24.34)
  2 Team Illinois Masters  'A'                        1:34.00    1:33.96   18  
     1) Helfers, Alex R M28             2) Kozlowski, Laura W30           
     3) Bailey, Karla W24               4) Kothe, Brian R M30             
                  22.04       47.49 (25.45)     1:11.89 (24.40)     1:33.96 (22.07)
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:31.00    1:33.98   16  
     1) Galvan-Sarabia, Luis F M23      2) McLuckie, Lisa W29             
     3) Martin, Jennifer M W27          4) Bernard, Chris D M22           
                  22.39       47.19 (24.80)     1:12.55 (25.36)     1:33.98 (21.43)
  4 West Hollywood Aquatics  'A'                      1:36.81    1:36.13   14  
     1) Russell, Jonathan P M25         2) Ames-Klein, Kiley C W31        
     3) Dantzler, Amy L W43             4) Smith, Christopher S M23       
                  21.38       48.01 (26.63)     1:14.54 (26.53)     1:36.13 (21.59)
  5 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:39.07    1:36.40   12  
     1) Goldman, Brian M M22            2) Dowdle, Angela M W19           
     3) Pierce, Shona D W23             4) Fanning, Mark A M22            
                  21.51       48.89 (27.38)     1:13.86 (24.97)     1:36.40 (22.54)
  6 Arizona Masters  'A'                              1:37.69    1:37.91   10  
     1) Leid, Jeff G M34                2) Busche, Kelly C W23            
     3) Jenner, Jacqueline E W24        4) Sixkiller, Jason M M30         
                  23.38       49.42 (26.04)     1:13.88 (24.46)     1:37.91 (24.03)
  7 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:33.00    1:39.68    8  
     1) Solley, Michael A M24           2) Ingoldsby, Laura K W28         
     3) Cross, Carolan A W28            4) Streiner, Jarret M M33         
                  22.77       50.29 (27.52)     1:15.96 (25.67)     1:39.68 (23.72)
  8 Woodlands Masters Swim Team  'B'                  1:39.00    1:40.34    6  
     1) Leutner, Gerry P M44            2) Annelin, Elisa M W28           
     3) Kerscher, Ilsa M W32            4) Wilson, Jacob N M24            
                  23.83       51.64 (27.81)     1:18.41 (26.77)     1:40.34 (21.93)
  9 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:40.27    1:40.52    4  
     1) Schneider, Leah R W23           2) Kreinz, Steven S M45           
     3) Picl, Arianne N W23             4) Nowak, Peter J M26             
                  26.42       49.65 (23.23)     1:17.38 (27.73)     1:40.52 (23.14)
 10 Las Vegas Masters  'A'                            1:48.50    1:41.11    2  
     1) Erickson, Ben M26               2) Leeming, Lindsey A W23         
     3) Whitehead, Sara S W29           4) Boodt, Bradley N M40           
                  22.40       50.56 (28.16)     1:17.40 (26.84)     1:41.11 (23.71)
 11 Team Illinois Masters  'B'                        1:43.00    1:41.67  
     1) Massaro, Marc M24               2) Pencek, Janelle W26            
     3) Howland, Heather W27            4) Krenzer, Brian M29             
                  24.46       52.81 (28.35)     1:19.23 (26.42)     1:41.67 (22.44)
 12 Aquatics of Georgetown Masters  'A'               1:40.00    1:42.15  
     1) Schaaf, Stephen S M24           2) Lehnick, Mark E M47            
     3) Sterner, Carla L W26            4) Huggins, Dale R M35            
                  23.94       52.65 (28.71)     1:19.98 (27.33)     1:42.15 (22.17)
 13 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:44.00    1:42.68  
     1) Belote, Brandon J M24           2) Lawrence, Kari C W26           
     3) Mayfield, Jennifer H W32        4) Bain, Bradley Kyle M23         
                  23.38       50.85 (27.47)     1:21.01 (30.16)     1:42.68 (21.67)
 14 Arizona Masters  'B'                              1:42.79    1:43.72  
     1) Holt, Tate M56                  2) Warman, Whitney M W24          
     3) Pranke, Bridget A W24           4) Hickman, Mark D M42            
                  24.08       50.78 (26.70)     1:19.42 (28.64)     1:43.72 (24.30)
 15 Irving Masters Swim Club  'A'                     1:54.00    1:43.91  
     1) Oberfelder, Brett W21           2) Stone, Beverly W44             
     3) Porter, Randall M46             4) Derks, Christopher S M37       
                  27.11       51.70 (24.59)     1:19.83 (28.13)     1:43.91 (24.08)
 16 University of San Francisco Ma  'A'               1:55.00    1:45.63  
     1) Belliveau, Adrienne C W24       2) Mc Sweeney, Brian P M41        
     3) Liu, Ouida W27                  4) Guan, Frank M25                
                  27.68       54.31 (26.63)     1:22.19 (27.88)     1:45.63 (23.44)
 17 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:48.20    1:47.04  
     1) Gould, Tom A M43                2) Hinton, Stephanie A W41        
     3) Hesterberg, Lisa G W21          4) Cox, Michael J M30             
                  29.70       54.71 (25.01)     1:22.49 (27.78)     1:47.04 (24.55)
 18 Rose Bowl Masters  'A'                            2:09.20    1:48.92  
     1) Tyson, Alexander J M19          2) Stepp, Cauleen M W30           
     3) Borton, Joan W38                4) Borton, Dan M40                
                  26.96       55.55 (28.59)     1:23.58 (28.03)     1:48.92 (25.34)
 19 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                     1:39.00    1:49.09  
     1) Weiss, Scot H M43               2) Quatromoni, Emily M W18        
     3) Marechal, Severine M W24        4) Normann, Chris T M18           
                  23.48       53.23 (29.75)     1:24.57 (31.34)     1:49.09 (24.52)
 20 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:50.87    1:49.55  
     1) Mar, Emiko W21                  2) Dewey, Ryan L M19              
     3) Naylor, Elisha M W21            4) Ito, Shingo M24                
                  29.59       55.97 (26.38)     1:25.32 (29.35)     1:49.55 (24.23)
 21 Pacific Northwest Aquatics  'C'                   1:56.00    1:51.97  
     1) Kays, David E M40               2) Hillis, Tinnel N W19           
     3) Melseth, Ashley B W21           4) Dybdahl, Eric T M48            
                  23.48       53.97 (30.49)     1:24.50 (30.53)     1:51.97 (27.47)
 22 Brazos Splash Masters  'A'                        1:54.02    1:52.18  
     1) Schertz, Allison A W23          2) Lunsford, Kevin M M41          
     3) Dawson, Nichole L W20           4) Ontko, Marty S M20             
                  29.00       58.74 (29.74)     1:27.25 (28.51)     1:52.18 (24.93)
 23 Longhorn Aquatics  'A'                            1:38.99    1:53.35  
     1) Martyak, Stephen M33            2) Palmerton, Katherine A W18     
     3) Marsh, Brandon M33              4) Maresh, Rachael M W32          
                  21.22       47.40 (26.18)     1:12.63 (25.23)     1:53.35 (40.72)
 24 Masters of South Texas  'A'                       1:57.00    1:54.20  
     1) Blanco, Alonso O M33            2) Hoyer, Ashley E W22            
     3) Anthony, Amber D W41            4) McBride, Joseph E M29          
                  23.52       57.94 (34.42)     1:28.71 (30.77)     1:54.20 (25.49)
 -- Caltech Masters  'A'                              1:45.00         DQ  
     1) Takarabe, Nikki W42             2) Pekarek, David N M24           
     3) Romoli, Sian L W36              4) Thornton, Ray C M46            
                  28.79       53.02 (24.23)     1:19.78 (26.76)          DQ (23.46)
 -- Las Vegas Masters  'B'                            2:20.36         DQ  
     1) Uchitel, Dmitry M28             2) Barry, Robin B W41             
     3) Eddins-Jackson, Kirsten L W39   4) Battin, David D M18            
                  25.42       57.43 (32.01)     1:29.64 (32.21)          DQ (23.58)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:40.03   4/15/2007 CURL-BURKE                                 
                         C GIBSON, E BETTS, W LISCINSKY, S PETERSON        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:43.00    1:44.01   22  
     1) Leach-Rosinski, Tara D W32      2) Wenglar, Cathy M W31           
     3) Wilson, Jacob N M24             4) Kemp, Ryan S M23               
                  28.51     1:00.42 (31.91)     1:23.21 (22.79)     1:44.01 (20.80)
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:47.00    1:45.30   18  
     1) Galvan-Sarabia, Luis F M23      2) McLuckie, Lisa W29             
     3) Bernard, Chris D M22            4) Martin, Jennifer M W27         
                  25.00       57.13 (32.13)     1:20.01 (22.88)     1:45.30 (25.29)
  3 West Hollywood Aquatics  'A'                      1:57.44    1:49.61   16  
     1) Ames-Klein, Kiley C W31         2) Smith, Christopher S M23       
     3) Olver, Brian J M30              4) Dantzler, Amy L W43            
                  31.60       59.41 (27.81)     1:23.16 (23.75)     1:49.61 (26.45)
  4 Longhorn Aquatics  'A'                            1:48.00    1:49.70   14  
     1) Andrew, Tom B M24               2) Trombold, Justin R M25         
     3) Palmerton, Katherine A W18      4) Scaringi, Vanessa W24          
                  24.79       54.22 (29.43)     1:22.93 (28.71)     1:49.70 (26.77)
  5 Las Vegas Masters  'A'                            2:10.10    1:49.97   12  
     1) Erickson, Ben M26               2) Leeming, Lindsey A W23         
     3) Whitehead, Sara S W29           4) Boodt, Bradley N M40           
                  24.09       57.13 (33.04)     1:26.42 (29.29)     1:49.97 (23.55)
  6 University of San Francisco Ma  'A'               2:05.00    1:51.23   10  
     1) Liu, Ouida W27                  2) Guan, Frank M25                
     3) Dolar, Kevin I M20              4) Belliveau, Adrienne C W24      
                  30.83       59.27 (28.44)     1:24.23 (24.96)     1:51.23 (27.00)
  7 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:51.00    1:51.92    8  
     1) Normann, Chris T M18            2) Quatromoni, Emily M W18        
     3) Nicholas, Dameon M18            4) Cross, Carolan A W28           
                  27.33     1:02.43 (35.10)     1:26.20 (23.77)     1:51.92 (25.72)
  8 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:47.98    1:51.95    6  
     1) Schneider, Leah R W23           2) Alexander, Jeff M44            
     3) Diel, Jessica A W27             4) Stich, Darryl D M32            
                  32.13     1:01.40 (29.27)     1:29.59 (28.19)     1:51.95 (22.36)
  9 Rio Grande Swim Club  'A'                         1:55.00    1:52.30    4  
     1) Djang, Philipp A M53            2) Tomlin, Julie B W49            
     3) Otto, Amanda W22                4) Stanton IV, Wright M28         
                  27.28     1:01.96 (34.68)     1:29.56 (27.60)     1:52.30 (22.74)
 10 Arizona Masters  'A'                              1:51.50    1:53.71    2  
     1) Busche, Kelly C W23             2) Warman, Whitney M W24          
     3) Leid, Jeff G M34                4) Sixkiller, Jason M M30         
                  28.93     1:04.35 (35.42)     1:29.69 (25.34)     1:53.71 (24.02)
 11 Strawberry Canyon Aquatic Mast  'A'               1:56.50    1:53.84  
     1) Brown, Joelle A W22             2) Williams, Kevin D M38          
     3) Griffith, Jennifer L W30        4) Ritter, Justin P M32           
                  31.19     1:02.71 (31.52)     1:29.92 (27.21)     1:53.84 (23.92)
 12 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                     1:55.00    1:54.11  
     1) Schwebel, Michael C M31         2) Kafin, Lauren B W26            
     3) Solley, Michael A M24           4) Ingoldsby, Laura K W28         
                  27.61     1:00.22 (32.61)     1:26.48 (26.26)     1:54.11 (27.63)
 13 Colorado Masters Swimming  'B'                    2:00.24    1:56.57  
     1) Acton, Lynn L W29               2) Cox, Michael J M30             
     3) Welting, Evan A M33             4) Dorrier, Kirsten M W18         
                  32.72     1:04.80 (32.08)     1:29.93 (25.13)     1:56.57 (26.64)
 14 Caltech Masters  'A'                              2:08.00    1:56.63  
     1) Romoli, Sian L W36              2) Pekarek, David N M24           
     3) Takarabe, Nikki W42             4) Thornton, Ray C M46            
                  31.25     1:01.50 (30.25)     1:32.86 (31.36)     1:56.63 (23.77)
 15 Ashpalt Green Masters  'A'                        1:49.00    1:59.62  
     1) Coley, Allison L W31            2) Columbus, Mikki W24            
     3) Romano, Kola M40                4) Cantrell, Patrick M M47        
                  32.89     1:07.32 (34.43)     1:32.38 (25.06)     1:59.62 (27.24)
 16 Fort Lauderdale Aquatics  'D'                     2:00.00    1:59.66  
     1) Andreades, Stephen A M36        2) Marechal, Severine M W24       
     3) Streiner, Jarret M M33          4) Aron, Vanessa W27              
                  28.93     1:05.37 (36.44)     1:30.65 (25.28)     1:59.66 (29.01)
 17 Las Vegas Masters  'B'                            2:20.20    2:00.54  
     1) Battin, David D M18             2) Eddins-Jackson, Kirsten L W39  
     3) Uchitel, Dmitry M28             4) Barry, Robin B W41             
                  27.47     1:05.40 (37.93)     1:31.97 (26.57)     2:00.54 (28.57)
 18 Brazos Splash Masters  'A'                        2:09.14    2:06.37  
     1) Dawson, Nichole L W20           2) Ontko, Marty S M20             
     3) Lunsford, Kevin M M41           4) Schertz, Allison A W23         
                  32.08     1:04.92 (32.84)     1:37.94 (33.02)     2:06.37 (28.43)
 19 Fort Worth Area Swim Team  'A'                    2:17.00    2:21.09  
     1) Hollis, Richard B M34           2) Kiel, Simone W49               
     3) Ha, Andrew M24                  4) Knox, Mary W53                 
                  29.98     1:15.95 (45.97)     1:42.12 (26.17)     2:21.09 (38.97)
 -- Colorado Masters Swimming  'A'                    1:48.40         DQ  
     1) Barker, Katherine (Kathy) M W31 2) O'Sullivan, Chris D M33        
     3) Silleck, Haydn H M29            4) Hesterberg, Lisa G W21         
                  28.86       57.44 (28.58)     1:21.54 (24.10)          DQ (28.39)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:29.40   5/21/1990 S. CAL AQUATIC                             
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Methodist Masters  'A'                   1:35.95    1:30.13   22  
     1) Diezi, Dominique W30            2) Holt, Laura W27                
     3) Fassino, Barton R M27           4) Ingraham, Chase E M25          
                  22.93       47.33 (24.40)     1:08.86 (21.53)     1:30.13 (21.27)
  2 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:31.89    1:30.54   17  
     1) Foley, Sean T M27               2) Wanezek, Sarah K W25           
     3) Rau, Jocelyn M W28              4) Stich, Darryl D M32            
                  20.28       44.32 (24.04)     1:08.25 (23.93)     1:30.54 (22.29)
  2 Curl-Burke Swim Club  'A'                         1:35.00    1:30.54   17  
     1) Peterson, Stacy E W26           2) Betts, Justin M M27            
     3) Lauwaert, Liz W30               4) Liscinsky, William M M26       
                  24.29       46.29 (22.00)     1:10.76 (24.47)     1:30.54 (19.78)
  4 Southern Methodist Masters  'B'                   1:36.80    1:32.56   14  
     1) Glass, Mark M33                 2) McClelland, Katie W31          
     3) Chow, Michelle H W39            4) Russo, Wyatt G M34             
                  22.26       46.68 (24.42)     1:11.05 (24.37)     1:32.56 (21.51)
  5 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:33.50    1:34.13   12  
     1) O'Sullivan, Chris D M33         2) Eisenhuth, Matthew S M34       
     3) Luellen, Katie J W34            4) Taflinger, Brooke N W26        
                  21.99       46.82 (24.83)     1:12.63 (25.81)     1:34.13 (21.50)
  6 Longhorn Aquatics  'A'                            1:32.01    1:34.57    9  
     1) Beccari, Adriano P M31          2) Marsh, Amy C W30               
     3) Lee-Hosfeld, Jaimie W32         4) Menezes, Marcio P M28          
                  22.63       44.05 (21.42)     1:10.01 (25.96)     1:34.57 (24.56)
  6 Masters of South Texas  'A'                       1:38.00    1:34.57    9  
     1) Elias, Tiitta K W40             2) Reynolds, Millicent K W26      
     3) McKee, Chris M28                4) Davis, Josh C M35              
                  27.46       52.81 (25.35)     1:14.44 (21.63)     1:34.57 (20.13)
  8 The Olympic Club  'A'                             1:35.00    1:35.41    6  
     1) Davie, Matthew G M27            2) Dorr, Mc Call J W26            
     3) Guzman, Shanna L W31            4) Wanie, Lee G M34               
                  22.47       48.12 (25.65)     1:13.68 (25.56)     1:35.41 (21.73)
  9 Arizona Masters  'A'                              1:34.99    1:35.76    4  
     1) Commings, Jeff P M34            2) Worden, Michelle B W30         
     3) Hernandez, Laura L W27          4) Holden, Blake A M31            
                  22.25       47.69 (25.44)     1:13.52 (25.83)     1:35.76 (22.24)
 10 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:31.00    1:35.77    2  
     1) Walker, Brady J M26             2) Garth, Christy L W34           
     3) Dwors, Liz C W27                4) Sottile, Domenico M30          
                  22.74       47.48 (24.74)     1:13.23 (25.75)     1:35.77 (22.54)
 11 Ashpalt Green Masters  'A'                        1:33.59    1:35.88  
     1) Poropat, Michael A M31          2) Acton, John H M35              
     3) Willeboordse, Fall W42          4) Palacio, Daniela C W27         
                  21.96       44.58 (22.62)     1:08.92 (24.34)     1:35.88 (26.96)
 12 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:37.00    1:36.05  
     1) Armstrong, Jonathan W M32       2) Koch, Laura K W31              
     3) Wenglar, Cathy M W31            4) Nordmann, Michael T M35        
                  22.73       48.12 (25.39)     1:13.47 (25.35)     1:36.05 (22.58)
 13 NYC Hydras  'A'                                        NT    1:36.14  
     1) Monu, Ngozi R W27               2) Galindo, Luciano M30           
     3) Walker, Gretchen E W28          4) Eadon, Bryant T M26            
                  24.11       45.77 (21.66)     1:13.71 (27.94)     1:36.14 (22.43)
 14 Colorado Masters Swimming  'B'                    1:36.45    1:36.80  
     1) Silleck, Haydn H M29            2) Roth, Bill T M31               
     3) Barker, Katherine (Kathy) M W31 4) Vanderpoel, Nicole L W43       
                  20.97       43.66 (22.69)     1:08.57 (24.91)     1:36.80 (28.23)
 15 Longhorn Aquatics  'B'                            1:39.54    1:37.55  
     1) Breazeale, Nathan M M44         2) Walker, Jennifer K W42         
     3) Kik, Simone D W34               4) Dickinson, Doug M36            
                  22.89       49.59 (26.70)     1:16.79 (27.20)     1:37.55 (20.76)
 16 Southern Methodist Masters  'C'                   1:39.00    1:39.38  
     1) Ayer, Scott M31                 2) Hinkle, Jennifer W35           
     3) Press, Jeremy M M29             4) Oberstar-Brown, Lia-Geneviev W3
                  22.55       50.78 (28.23)     1:14.77 (23.99)     1:39.38 (24.61)
 17 Team Illinois Masters  'A'                        1:40.00    1:39.50  
     1) Christian, Dan M27              2) Seago, Leslie W26              
     3) Bell, Kristina W31              4) Javorski, John M29             
                  24.87       52.81 (27.94)     1:18.08 (25.27)     1:39.50 (21.42)
 18 Wisconsin Masters Aquatic Club  'B'               1:39.89    1:39.52  
     1) Bentz, Nick A M27               2) Schneider, Sarah M W32         
     3) Griffiths, Casey J M25          4) Kula, Meagan S W32             
                  24.70       51.00 (26.30)     1:14.04 (23.04)     1:39.52 (25.48)
 19 Plano Wetcats  'A'                                1:39.99    1:39.75  
     1) Wachtler, Peter J M30           2) Edmondson, Jennifer B W31      
     3) Heil, Michelle W37              4) McGrane, Colin M32             
                  24.09       47.86 (23.77)     1:15.93 (28.07)     1:39.75 (23.82)
 20 New England Masters Swim Club  'A'                1:40.88    1:41.78  
     1) Phillips, Thomas D M33          2) Stratton, Rachel A W28         
     3) Fair, Karen M W33               4) Walkenhorst, Jared W M33       
                  23.60       49.49 (25.89)     1:41.78 (52.29)                    
 21 Manatee Aquatic Masters Inc  'A'                  1:37.50    1:41.86  
     1) Hale, William C M37             2) Girard, Suzie E W37            
     3) Rublein, Susanne P W37          4) Selinger, Ili R M34            
                  23.04       49.90 (26.86)     1:17.95 (28.05)     1:41.86 (23.91)
 22 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:33.00    1:42.21  
     1) Schwebel, Michael C M31         2) Ackermann, Laura W33           
     3) Kafin, Lauren B W26             4) Hooper, Matt M34               
                  23.68       52.63 (28.95)     1:19.18 (26.55)     1:42.21 (23.03)
 23 Colorado Masters Swimming  'C'                    1:45.69    1:43.25  
     1) Acton, Lynn L W29               2) Johnson, Brett J M28           
     3) Crino, Heide P W41              4) Caswell, Ian M29               
                  29.32       53.96 (24.64)     1:21.46 (27.50)     1:43.25 (21.79)
 24 Las Vegas Masters  'A'                            1:50.10    1:43.76  
     1) Magee, Mark A M40               2) Helgason, Tryggvi M44          
     3) Barfield, Mary E W26            4) Quinn, Heidi W34               
                  23.85       52.71 (28.86)     1:16.13 (23.42)     1:43.76 (27.63)
 25 Minnesota Masters Swim Club  'A'                  1:44.00    1:43.83  
     1) Smith, Darrell J M51            2) Hieb, Pamela J W43             
     3) Carney, Jessica L W31           4) Emison, Thomas W M49           
                  24.72       54.79 (30.07)     1:20.24 (25.45)     1:43.83 (23.59)
 26 Georgia Masters  'A'                              1:45.00    1:44.55  
     1) Hooe, Donna L W45               2) Buck, Joseph A M36             
     3) Williamson, Francine S W60      4) Mallam, Ryan M M30             
                  27.83       52.85 (25.02)     1:22.03 (29.18)     1:44.55 (22.52)
 27 Wisconsin Masters Aquatic Club  'C'               1:45.16    1:44.66  
     1) Tetzlaff, Maurice M31           2) Schneider, Erin E W29          
     3) Jacobsen, Michael T M34         4) Diel, Jessica A W27            
                  24.85       52.42 (27.57)     1:18.68 (26.26)     1:44.66 (25.98)
 28 Team Illinois Masters  'B'                        1:49.50    1:49.10  
     1) Beeskow, Melissa W25            2) Colburn, Carrie A W33          
     3) Carlson, Ken M33                4) Mattson, Mark E M37            
                  29.20       57.18 (27.98)     1:24.29 (27.11)     1:49.10 (24.81)
 29 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                     1:38.00    1:49.56  
     1) Blavatnik, Alex M43             2) Aron, Vanessa W27              
     3) Moran, Danielle W30             4) Balocco, Joseph M30            
                  23.86       53.99 (30.13)     1:24.07 (30.08)     1:49.56 (25.49)
 30 Fort Lauderdale Aquatics  'D'                     1:59.99    2:01.83  
     1) Dillon, Duffy M43               2) Sherman, Heather A W33         
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W47      4) Santos, Jahil F M30            
                  24.06     1:00.41 (36.35)     1:34.11 (33.70)     2:01.83 (27.72)
 31 Fort Worth Area Swim Team  'A'                    2:08.00    2:06.16  
     1) Ayers, Graham M43               2) Smith, Lisa W41                
     3) Crain, Monette W41              4) Hollis, Richard B M34          
                  26.70     1:02.30 (35.60)     1:40.85 (38.55)     2:06.16 (25.31)
 32 Ladera Oaks Masters  'A'                          2:14.20    2:07.00  
     1) Kohan, Michelle L W27           2) Cambra-Brungard, Jeanne W56    
     3) Madison, David K M55            4) Boyle, Catherine M W42         
                  31.96     1:07.80 (35.84)     1:38.98 (31.18)     2:07.00 (28.02)
 33 City Of Midland Aquatics  'A'                     2:50.00    2:10.42  
     1) Fuksz, Annamaria W29            2) Presley, Annette W41           
     3) Marshall, William S M44         4) Lysinger, Chris S M51          
                  41.52     1:16.00 (34.48)     1:43.50 (27.50)     2:10.42 (26.92)
 34 Longhorn Aquatics  'C'                            2:02.01    2:12.88  
     1) Lee, Jack C M50                 2) Letalien, Bethany L W34        
     3) Kens, Paul M61                  4) Thomas, Cynthia M W59          
                  28.31     1:01.58 (33.27)     1:37.81 (36.23)     2:12.88 (35.07)
 -- Ashpalt Green Masters  'B'                        1:45.59         DQ  
     1) Romano, Kola M40                2) Moffett, Erica L W38           
     3) Cantrell, Patrick M M47         4) Coley, Allison L W31           
                  23.47       51.56 (28.09)     1:17.72 (26.16)          DQ (26.04)
 -- NYC Hydras  'B'                                        NT         DQ  
     1)                                 2) Moessner, Jacqueline M W27     
     3) Kubista, Alicia A W31           4) Nisman, Shi M26                
                  23.49       52.71 (29.22)     1:22.60 (29.89)          DQ (23.05)
 -- Jersey Area Masters  'A'                          1:41.00         DQ  
     1) Segal, William N M43            2) Larkin, Christine W25          
     3) Segal, Leigh G W43              4) Hiltabiddle, Steve M41         
                  22.69       49.72 (27.03)     1:20.92 (31.20)          DQ (21.41)
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:43.50         NS  
 -- MOVY Masters  'A'                                 1:38.00         NS  
     1) Eldridge, Beth W38              2) Reaburn, Laurie L W31          
     3) Holcomb, Barry R M38            4) Sherman, Bill M49              
 -- Walnut Creek Masters  'A'                         1:43.00         NS  
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.01   5/19/1991 LONE STAR                                  
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, V KERR-HAUGE, A PLES
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club  'A'                         1:41.00    1:38.22N  22  
     1) Peterson, Stacy E W26           2) Betts, Justin M M27            
     3) Liscinsky, William M M26        4) Lauwaert, Liz W30              
                  26.95       52.05 (25.10)     1:13.95 (21.90)     1:38.22 (24.27)
  2 Southern Methodist Masters  'A'                   1:39.36    1:39.49   18  
     1) Russo, Wyatt G M34              2) McClelland, Katie W31          
     3) Fassino, Barton R M27           4) Diezi, Dominique W30           
                  25.05       53.67 (28.62)     1:16.83 (23.16)     1:39.49 (22.66)
  3 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:39.78    1:40.45   16  
     1) Wanezek, Sarah K W25            2) Schaetz, Daniel J M37          
     3) Foley, Sean T M27               4) Rau, Jocelyn M W28             
                  26.33       54.09 (27.76)     1:16.58 (22.49)     1:40.45 (23.87)
  4 Southern Methodist Masters  'B'                   1:40.37    1:41.41   14  
     1) Oberstar-Brown, Lia-Geneviev W3 2) Ingraham, Chase E M25          
     3) Holt, Laura W27                 4) Glass, Mark M33                
                  27.17       53.77 (26.60)     1:19.55 (25.78)     1:41.41 (21.86)
  5 The Olympic Club  'A'                             1:45.00    1:43.34   12  
     1) Guzman, Shanna L W31            2) Harrigan, Matthew J M29        
     3) Dorr, Mc Call J W26             4) Wanie, Lee G M34               
                  28.69       56.40 (27.71)     1:22.34 (25.94)     1:43.34 (21.00)
  6 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:44.30    1:44.28   10  
     1) Caswell, Ian M29                2) Taflinger, Brooke N W26        
     3) Eisenhuth, Matthew S M34        4) Luellen, Katie J W34           
                  24.18       56.22 (32.04)     1:19.29 (23.07)     1:44.28 (24.99)
  7 Arizona Masters  'A'                              1:41.99    1:44.66    8  
     1) Commings, Jeff P M34            2) Holden, Blake A M31            
     3) Worden, Michelle B W30          4) Hernandez, Laura L W27         
                  24.38       51.13 (26.75)     1:19.04 (27.91)     1:44.66 (25.62)
  8 Masters of South Texas  'A'                       1:50.00    1:45.15    6  
     1) Davis, Josh C M35               2) McKee, Chris M28               
     3) Reynolds, Millicent K W26       4) Elias, Tiitta K W40            
                  22.70       51.81 (29.11)     1:17.98 (26.17)     1:45.15 (27.17)
  9 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:45.00    1:46.35    4  
     1) Davis, Ross C M41               2) Armstrong, Jonathan W M32      
     3) Koch, Laura K W31               4) Armstrong, Rachel C W28        
                  25.92       53.98 (28.06)     1:21.76 (27.78)     1:46.35 (24.59)
 10 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:46.00    1:47.06    2  
     1) Hooper, Matt M34                2) Sottile, Domenico M30          
     3) Garth, Christy L W34            4) Dwors, Liz C W27               
                  25.06       54.96 (29.90)     1:21.31 (26.35)     1:47.06 (25.75)
 11 Longhorn Aquatics  'B'                            1:42.00    1:47.77  
     1) Balentine, Angie M W27          2) Beccari, Adriano P M31         
     3) Menezes, Marcio P M28           4) Lee-Hosfeld, Jaimie W32        
                  30.71       58.55 (27.84)     1:21.65 (23.10)     1:47.77 (26.12)
 12 Ashpalt Green Masters  'A'                        1:48.59    1:48.35  
     1) Willeboordse, Fall W42          2) Poropat, Michael A M31         
     3) Palacio, Daniela C W27          4) Acton, John H M35              
                  28.45       56.02 (27.57)     1:25.86 (29.84)     1:48.35 (22.49)
 13 Southern Methodist Masters  'C'                   1:45.00    1:49.33  
     1) Chow, Michelle H W39            2) Donnan, Chris M25              
     3) Ayer, Scott M31                 4) Hinkle, Jennifer W35           
                  29.35       57.22 (27.87)     1:21.54 (24.32)     1:49.33 (27.79)
 14 New England Masters Swim Club  'A'                1:50.09    1:49.53  
     1) Stratton, Rachel A W28          2) Walkenhorst, Jared W M33       
     3) Stanley, Ellen D W31            4) Phillips, Thomas D M33         
                  29.92       57.05 (27.13)     1:26.32 (29.27)     1:49.53 (23.21)
 15 Longhorn Aquatics  'A'                            1:41.00    1:49.71  
     1) Eckerman, Chris M M33           2) Kik, Simone D W34              
     3) Dickinson, Doug M36             4) Marsh, Amy C W30               
                  24.00     1:00.27 (36.27)     1:24.50 (24.23)     1:49.71 (25.21)
 16 Plano Wetcats  'A'                                1:45.99    1:50.60  
     1) Edmondson, Jennifer B W31       2) Heil, Michelle W37             
     3) Edmondson, Andy M40             4) Schmerker, John T M32          
                  27.30     1:02.89 (35.59)     1:28.07 (25.18)     1:50.60 (22.53)
 17 Wisconsin Masters Aquatic Club  'B'               1:51.20    1:51.25  
     1) Tetzlaff, Maurice M31           2) Schneider, Sarah M W32         
     3) Griffiths, Casey J M25          4) Kula, Meagan S W32             
                  28.33     1:01.42 (33.09)     1:25.73 (24.31)     1:51.25 (25.52)
 18 NYC Hydras  'A'                                        NT    1:51.58  
     1) Eadon, Bryant T M26             2) Galindo, Luciano M30           
     3) Walker, Gretchen E W28          4) Monu, Ngozi R W27              
                  27.46       53.84 (26.38)     1:27.54 (33.70)     1:51.58 (24.04)
 19 Manatee Aquatic Masters Inc  'A'                  1:48.50    1:52.61  
     1) Hale, William C M37             2) Rublein, Susanne P W37         
     3) Selinger, Ili R M34             4) Girard, Suzie E W37            
                  25.79     1:01.38 (35.59)     1:26.05 (24.67)     1:52.61 (26.56)
 20 Team Illinois Masters  'A'                        1:58.02    1:54.08  
     1) Krenzer, Brian M29              2) Helfers, Alex R M28            
     3) Howland, Heather W27            4) Beeskow, Melissa W25           
                  27.91       55.64 (27.73)     1:24.51 (28.87)     1:54.08 (29.57)
 21 Las Vegas Masters  'A'                            2:16.10    1:56.91  
     1) Magee, Mark A M40               2) Helgason, Tryggvi M44          
     3) Quinn, Heidi W34                4) Barfield, Mary E W26           
                  34.58     1:03.40 (28.82)     1:29.27 (25.87)     1:56.91 (27.64)
 22 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:57.00    1:57.57  
     1) Lee, Lawrence B M39             2) Lawrence, Kari C W26           
     3) Medendorp, Mark A M30           4) Mayfield, Jennifer H W32       
                  26.91     1:02.04 (35.13)     1:26.80 (24.76)     1:57.57 (30.77)
 23 Jersey Area Masters  'A'                          1:59.00    1:58.64  
     1) Larkin, Christine W25           2) Baker, Kurtis S M47            
     3) Sikirica, Vanja M28             4) Segal, Leigh G W43             
                  29.79     1:01.46 (31.67)     1:27.97 (26.51)     1:58.64 (30.67)
 24 Berkeley (NJ) Aquatic Masters  'A'                1:55.50    1:59.02  
     1) Whitty, Jackie L W25            2) Seavy, Lauren A W25            
     3) McGiffin, Chris D M42           4) Fanelli, Michael M53           
                  29.85     1:03.07 (33.22)     1:30.22 (27.15)     1:59.02 (28.80)
 25 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     2:00.00    1:59.72  
     1) Moran, Danielle W30             2) Blavatnik, Alex M43            
     3) Walker, Brady J M26             4) Ackermann, Laura W33           
                  36.39     1:06.33 (29.94)     1:30.96 (24.63)     1:59.72 (28.76)
 26 Rose Bowl Masters  'A'                            1:47.01    2:00.79  
     1) Borton, Dan M40                 2) Durieux, Chad A M28            
     3) Borton, Joan W38                4) Stepp, Cauleen M W30           
                  29.47       58.39 (28.92)     1:32.56 (34.17)     2:00.79 (28.23)
 27 Wisconsin Masters Aquatic Club  'C'               1:58.81    2:03.11  
     1) Jacobsen, Michael T M34         2) Settimi, Nora C W37            
     3) Schneider, Erin E W29           4) Severance, David A M45         
                  32.52     1:08.40 (35.88)     1:38.10 (29.70)     2:03.11 (25.01)
 28 South West YMCA Masters  'A'                      1:59.00    2:03.92  
     1) Perkins, Robert M M45           2) Brogdon, Tiffany D W28         
     3) Hubbard, Russell L. M46         4) Brundage, Cheryl Y W40         
                  29.05     1:04.65 (35.60)     1:32.89 (28.24)     2:03.92 (31.03)
 29 Plano Wetcats  'B'                                2:06.99    2:07.55  
     1) Morgan, Kathleen W27            2) Wachtler, Peter J M30          
     3) Palmer, Joe M42                 4) Robinson, Beth W55             
                  37.90     1:08.85 (30.95)     1:34.85 (26.00)     2:07.55 (32.70)
 30 Metro Masters Swim Club  'A'                      2:02.00    2:09.51  
     1) Schoenlank, Julie A W28         2) Alexander, Allen M43           
     3) Velazquez, Andrea W37           4) Benson, Richard A M55          
                  33.97     1:06.75 (32.78)     1:39.39 (32.64)     2:09.51 (30.12)
 31 City Of Midland Aquatics  'A'                     2:20.00    2:15.54  
     1) Presley, Annette W41            2) Daugherty, Gordon M42          
     3) Morrow, Paul D M39              4) Kroemer, Maggie W25            
                  44.80     1:18.69 (33.89)     1:47.22 (28.53)     2:15.54 (28.32)
 32 First Colony Masters Swimming  'A'                2:12.00    2:17.83  
     1) Abbott, Molly B W44             2) Offner, Mike M31               
     3) Long, Steve M52                 4) Wey, Karen H W40               
                  47.65     1:19.07 (31.42)     1:44.85 (25.78)     2:17.83 (32.98)
 33 Masters of South Texas  'B'                       2:10.00    2:19.23  
     1) Jackson, Kristine K W35         2) McBride, Joseph E M29          
     3) Blanco, Alonso O M33            4) Cuero, Patricia S W38          
                  47.84     1:16.84 (29.00)     1:45.30 (28.46)     2:19.23 (33.93)
 34 Ladera Oaks Masters  'A'                          2:27.70    2:24.26  
     1) Kohan, Michelle L W27           2) Cambra-Brungard, Jeanne W56    
     3) Boyle, Catherine M W42          4) Madison, David K M55           
                  36.83     1:20.37 (43.54)     1:53.83 (33.46)     2:24.26 (30.43)
 -- Fort Lauderdale Aquatics  'C'                     2:15.00         DQ  
     1) Palmer, Bryan S M29             2) Webb, Linda W62                
     3) Balocco, Joseph M30             4) Levaggi, Cinthia W29           
                  31.19     1:12.17 (40.98)     1:40.44 (28.27)          DQ (38.55)
 -- Southern Masters Swimmers  'A'                    1:56.00         DQ  
     1) Billeaud, Stephen O M54         2) Frederic, Christine W43        
     3) Bergeron, John M30              4) Millet, Lacey A W25            
                  30.06     1:05.03 (34.97)     1:30.26 (25.23)          DQ (27.80)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:30.17   4/25/2004 ROCKY MTN                                  
                         K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:30.30    1:32.25   22  
     1) Robinson, Derek P M38           2) Bartleson, Aaron B M37         
     3) Sappey, Collette H W43          4) Von Der Lippe, Susan G W42     
                  22.04       43.84 (21.80)     1:08.61 (24.77)     1:32.25 (23.64)
  2 Longhorn Aquatics  'A'                            1:33.03    1:32.75   18  
     1) Blessing, Tyler J M35           2) Hedgepeth, Whitney L W37       
     3) Varozza, Mike J M40             4) Jacobson, Kendal R W42         
                  20.93       42.06 (21.13)     1:06.50 (24.44)     1:32.75 (26.25)
  3 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:32.00    1:33.85   16  
     1) Stewart, Henry D M44            2) Walsh, Susan W46               
     3) Hageman, Heather M W37          4) Schultz, Norman E M42          
                  22.69       46.87 (24.18)     1:11.92 (25.05)     1:33.85 (21.93)
  4 Longhorn Aquatics  'B'                            1:33.89    1:35.46   14  
     1) Rasmussen, Anders M M44         2) Henry, Heather H W38           
     3) Bailey, Bradley H M38           4) Blackburn, Kristyne W35        
                  21.55       47.72 (26.17)     1:08.92 (21.20)     1:35.46 (26.54)
  5 Colorado Masters Swimming  'B'                    1:37.95    1:36.23   12  
     1) Seavall, Kelly J W39            2) Moen, Teri J W39               
     3) Lenneman, Tim P M44             4) Stewart, Karl M M42            
                  25.03       50.45 (25.42)     1:12.73 (22.28)     1:36.23 (23.50)
  6 North Carolina Masters Swimmin  'B'               1:36.00    1:37.03   10  
     1) Klein, Jonathan E M50           2) Lane, Tanya N W36              
     3) Nowak, Elizabeth A W44          4) Lane, Will H M37               
                  22.52       49.02 (26.50)     1:14.80 (25.78)     1:37.03 (22.23)
  7 Walnut Creek Masters  'A'                         1:38.90    1:37.42    8  
     1) Santos, Roque J M40             2) Fusari, Jill R W41             
     3) Ward, Lisa A W44                4) Stahl, Stephen A M43           
                  23.46       49.42 (25.96)     1:14.74 (25.32)     1:37.42 (22.68)
  8 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:38.00    1:37.55    6  
     1) Gawronski, Tomasz J M41         2) Considine-Miller, Ellen A W44  
     3) Crecelius, Nancy A W38          4) Davis, Ross C M41              
                  21.47       48.37 (26.90)     1:16.02 (27.65)     1:37.55 (21.53)
  9 Arizona Masters  'A'                              1:39.00    1:37.56    4  
     1) Jaegers, Al M45                 2) Major, Becki P W44             
     3) Wygal-Springer, Dianne L W42    4) Hering, Brad V M46             
                  22.77       49.09 (26.32)     1:10.23 (21.14)     1:37.56 (27.33)
 10 Curl-Burke Swim Club  'A'                         1:44.00    1:38.38    2  
     1) Baker, Beth O W47               2) Conlin, Cheryl W39             
     3) Tuchler, Jim M43                4) Halstead, James P M41          
                  26.38       52.35 (25.97)     1:14.90 (22.55)     1:38.38 (23.48)
 11 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:38.41    1:38.69  
     1) Schaetz, Daniel J M37           2) Schaetz, Trina R W35           
     3) Runnells, Julie L W35           4) Thiele, Matt E M40             
                  23.20       47.63 (24.43)     1:15.19 (27.56)     1:38.69 (23.50)
 12 Ventura County Masters  'A'                       1:43.90    1:39.30  
     1) Shaffer, Mike G M42             2) Hudson, Nadean W41             
     3) Ghimenti, Lee Anne W37          4) Armstrong, Martin A M38        
                  22.45       49.10 (26.65)     1:16.53 (27.43)     1:39.30 (22.77)
 13 Arizona Masters  'C'                              1:42.60    1:40.03  
     1) Mills, Glenn D M46              2) Clements, Rane W43             
     3) Bunch, Brigid J W44             4) Shake, Scott D M50             
                  23.28       50.03 (26.75)     1:16.84 (26.81)     1:40.03 (23.19)
 14 Arizona Masters  'B'                              1:40.30    1:40.21  
     1) Roth, Barry M53                 2) Turman, Nancy J W42            
     3) Smith, Laura K W42              4) Hafner, Paul A M47             
                  23.40       50.83 (27.43)     1:17.84 (27.01)     1:40.21 (22.37)
 15 Team Illinois Masters  'A'                        1:41.00    1:40.32  
     1) Turk, Stephen M38               2) De La Cruz, Beth W37           
     3) Pletch, Mary W44                4) Pratt, John M45                
                  23.07       51.87 (28.80)     1:17.82 (25.95)     1:40.32 (22.50)
 16 New England Masters Swim Club  'A'                1:41.78    1:40.69  
     1) Broglio, Mike M37               2) Kupan, Cheryl A W43            
     3) Holmes, Jessica A W37           4) Campbell, Drew D M43           
                  23.95       51.47 (27.52)     1:17.38 (25.91)     1:40.69 (23.31)
 17 The Olympic Club  'A'                             1:46.50    1:41.53  
     1) Kruse, Michael P M35            2) Welting, Laureen W42           
     3) Sanguinet, Amanda K W37         4) Mc Cormack, Bryan J M42        
                  23.69       48.64 (24.95)     1:18.46 (29.82)     1:41.53 (23.07)
 18 Oregon Masters  'B'                               1:42.00    1:41.54  
     1) Kuykendall, Jeff J M38          2) Delmage, Arlene W45            
     3) Tomac, Jayna M W36              4) Waud, Timothy P M40            
                  23.98       50.71 (26.73)     1:16.67 (25.96)     1:41.54 (24.87)
 19 North Carolina Masters Swimmin  'C'               1:42.00    1:41.55  
     1) Lee, Lawrence B M39             2) Gillman, Regina M W42          
     3) Lindroos, Pamela M W42          4) Andersen, Morten M37           
                  22.40       51.56 (29.16)     1:18.49 (26.93)     1:41.55 (23.06)
 20 Walnut Creek Masters  'B'                         1:45.00    1:42.85  
     1) Santos, Debbie M W39            2) Strong, Susan D W36            
     3) Johnson, Ron A M43              4) Bohm, Eric C M41               
                  27.36       55.36 (28.00)     1:19.09 (23.73)     1:42.85 (23.76)
 21 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:48.00    1:42.92  
     1) Read, David M M39               2) Baugh, Inge K W40              
     3) Herbst, Liz W45                 4) Harrington, Patrick M M36      
                  23.27       52.09 (28.82)     1:21.11 (29.02)     1:42.92 (21.81)
 22 Colorado Masters Swimming  'C'                    1:41.30    1:43.69  
     1) Hagadorn, Heather W43           2) Riner, Betsy W41               
     3) Polansky, Kevin L M57           4) Doebbeling, John D M38         
                  27.80       54.83 (27.03)     1:19.91 (25.08)     1:43.69 (23.78)
 23 Plano Wetcats  'B'                                1:47.99    1:43.86  
     1) Palmer, Joe M42                 2) Held, Amy W43                  
     3) Elissa, Deborah L W41           4) Kung, Anthony M41              
                  24.49       51.62 (27.13)     1:19.88 (28.26)     1:43.86 (23.98)
 24 Woodlands Masters Swim Team  'B'                  1:43.00    1:44.61  
     1) Campbell, Geoff E M37           2) Katri, Deanna M W38            
     3) Gebhart, Janis R W43            4) Sundahl, Philip J M43          
                  24.22       52.96 (28.74)     1:20.54 (27.58)     1:44.61 (24.07)
 25 Southern Methodist Masters  'B'                   1:42.00    1:44.82  
     1) Bixby, Will M50                 2) Monzingo, Patti W41            
     3) Romo, Carlos M41                4) Wendell, Nancy W43             
                  24.65       55.09 (30.44)     1:17.52 (22.43)     1:44.82 (27.30)
 26 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:45.03    1:45.36  
     1) Nelson, Kirk E M37              2) Quistorf, Renee W43            
     3) Bernhard, Anne E W43            4) Swanson, Victor B M48          
                  23.76       53.26 (29.50)     1:22.14 (28.88)     1:45.36 (23.22)
 27 New Mexico Masters  'A'                           1:43.00    1:45.77  
     1) Denison, Lisa D W39             2) Stern, Mimi M W51              
     3) Wilson, Robert H M57            4) Supple, Robert C M53           
                  29.72       58.64 (28.92)     1:22.70 (24.06)     1:45.77 (23.07)
 28 SwimQuest Masters  'A'                                 NT    1:46.70  
     1) Braughton, Lance H M46          2) Cleary, Kelly L W44            
     3) Pearce, Ira H M53               4) Bennett, Lisa A W51            
                  26.21       53.81 (27.60)     1:19.70 (25.89)     1:46.70 (27.00)
 29 Berkeley (NJ) Aquatic Masters  'A'                1:52.80    1:46.91  
     1) Sherratt, Bridget W38           2) Koziol, Maureen M W50          
     3) Fanelli, Michael M53            4) McGiffin, Chris D M42          
                  25.32       52.96 (27.64)     1:21.70 (28.74)     1:46.91 (25.21)
 30 Swim Kentucky Masters  'A'                        1:46.55    1:47.33  
     1) Dassow, Paul M45                2) Segnitz, Robin P W40           
     3) Ciampa, Cindy W48               4) Gill, Mark A M39               
                  23.08       54.61 (31.53)     1:23.70 (29.09)     1:47.33 (23.63)
 31 Las Vegas Masters  'A'                            1:59.27    1:48.39  
     1) Ozun, Sabri M44                 2) Adams, Kari S W42              
     3) Hecker, Dennis M44              4) Boodt, Heidi M W38             
                  24.19       52.66 (28.47)     1:18.90 (26.24)     1:48.39 (29.49)
 32 Southern Masters Swimmers  'A'                    2:00.00    1:49.01  
     1) Cambias, Rob J M40              2) Armentor, Glenn J M48          
     3) Frederic, Christine W43         4) Niedrich, Ruth W48             
                  24.51       48.38 (23.87)     1:16.57 (28.19)     1:49.01 (32.44)
 33 Katy Aquatic Masters Swimming  'A'                1:50.00    1:49.25  
     1) Heck, Steven M58                2) Zurbuchen, Jeri W47            
     3) Roberts, Alesia M W47           4) Farestvedt, Lars M44           
                  25.82       56.67 (30.85)     1:26.73 (30.06)     1:49.25 (22.52)
 34 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:58.00    1:49.52  
     1) Lage, Terry L M40               2) Desmarais, Josee W47           
     3) Andrews, Megan A W36            4) Friedman, Todd A M42           
                  23.09       57.49 (34.40)     1:27.05 (29.56)     1:49.52 (22.47)
 35 Oregon Masters  'C'                               1:54.30    1:51.03  
     1) Gaarder, Chris M43              2) Crabbe, Colette M W51          
     3) Thayer, George D M72            4) Buck, Donna W49                
                  26.15       54.39 (28.24)     1:24.11 (29.72)     1:51.03 (26.92)
 36 Almaden Masters  'A'                                   NT    1:51.37  
     1) Hunt, Allison W44               2) Jochim, Christian M60          
     3) Soe, Jeanette G W43             4) Murphy, Steve J M41            
                  27.18       54.81 (27.63)     1:24.21 (29.40)     1:51.37 (27.16)
 37 Southern Methodist Masters  'A'                   1:38.80    1:53.24  
     1) Varela, Esteban M38             2) Kelley, Paula A W49            
     3) Gray, Christina W42             4) Colton, Eric M38               
                  23.38     1:01.89 (38.51)     1:29.98 (28.09)     1:53.24 (23.26)
 38 Woodlands Masters Swim Team  'C'                  1:52.00    1:55.87  
     1) Gordon, Lance L M51             2) Flanagan, Lourdes W44          
     3) Nordmann, Amy S W36             4) Saavedra, Francisco A M44      
                  25.01       54.08 (29.07)     1:29.88 (35.80)     1:55.87 (25.99)
 39 Meridian Swim Club Masters  'A'                   1:54.59    1:56.19  
     1) Labelle, Laura L W43            2) Reichle, Luke M52              
     3) Shore, Susan D W45              4) Camacho, Raymond E M43         
                  30.24       58.74 (28.50)     1:29.50 (30.76)     1:56.19 (26.69)
 40 Swim Kentucky Masters  'B'                        1:54.12    1:59.32  
     1) Kregor, Janice W51              2) Smath, Meg W51                 
     3) Rushman, Christopher J M36      4) Anderson, Jeff B M35           
                  36.29     1:11.12 (34.83)     1:35.64 (24.52)     1:59.32 (23.68)
 41 Colorado Masters Swimming  'D'                    1:58.00    2:03.02  
     1) Derr, Kirsten L W43             2) Golding, Sandy F W44           
     3) O'Brien, Michael M M46          4) McDanal, Steven K M64          
                  32.53     1:05.56 (33.03)     1:37.97 (32.41)     2:03.02 (25.05)
 42 Plano Wetcats  'A'                                1:59.99    2:13.39  
     1) Kennedy, Patrick H M35          2) Wu, Daisy W44                  
     3) Robinson, Beth W55              4) Heil, Matthew M38              
                  24.87     1:13.12 (48.25)     1:45.20 (32.08)     2:13.39 (28.19)
 -- Manatee Aquatic Masters Inc  'A'                  1:40.50         DQ  
     1) Fernandez, Carlos A M38         2) Perry, Rebecca R W43           
     3) Cox, Juliet E W40               4) Finney, Peter C M40            
                  23.45       52.04 (28.59)     1:18.68 (26.64)          DQ (23.74)
 -- Team Illinois Masters  'B'                        2:03.50         DQ  
     1) Saylor, Heather W W42           2) Evans, Chip M62                
     3) Haberstich, Brian M41           4) Haberstich, Carrie W36         
                  31.17     1:02.43 (31.26)     1:31.68 (29.25)          DQ (28.20)
 -- Colorado Masters Swimming  'E'                    2:01.00         NS  
     1)                                 2) Tobey, Stacey W W39            
     3)                                 4) Gill, Andrew M41               
 -- Oregon Masters  'A'                               1:39.10         NS  
     1) Drawz, Troy A M40               2) Andrus-Hughes, Karen W50       
     3) Jenkins, Valerie G W44          4) Corbeau, James L M43           
 -- Fort Lauderdale Aquatics  'C'                     2:05.00         NS  
     1) Carrasco, Juan J M43            2) Weaver, Russell L M41          
     3) Bennett, Sarah L W45            4) Webb, Linda W62                
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:40.16   5/14/2006 COLORADO                                   
                         S HART, S DER LIPPE, P SMITH, J SMITH             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:39.30    1:40.09N  22  
     1) Robinson, Derek P M38           2) Bartleson, Aaron B M37         
     3) Von Der Lippe, Susan G W42      4) Sappey, Collette H W43         
                  24.23       50.82 (26.59)     1:15.71 (24.89)     1:40.09 (24.38)
  2 Walnut Creek Masters  'A'                         1:45.40    1:45.60   18  
     1) Fusari, Jill R W41              2) Santos, Roque J M40            
     3) Ward, Lisa A W44                4) Stahl, Stephen A M43           
                  29.62       55.98 (26.36)     1:23.41 (27.43)     1:45.60 (22.19)
  3 Longhorn Aquatics  'B'                            1:47.00    1:45.79   16  
     1) Rasmussen, Anders M M44         2) Jacobson, Kendal R W42         
     3) Blessing, Tyler J M35           4) Hedgepeth, Whitney L W37       
                  24.77       58.55 (33.78)     1:21.56 (23.01)     1:45.79 (24.23)
  4 Maine Masters Swim Club  'A'                      1:47.65    1:45.93   14  
     1) Ross, Michael S M40             2) Lindenau, Lee F M41            
     3) Estabrook, Mary B W46           4) Fries, Beth O W50              
                  23.64       51.05 (27.41)     1:18.74 (27.69)     1:45.93 (27.19)
  5 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:47.00    1:46.20   12  
     1) Lane, Will H M37                2) Lane, Tanya N W36              
     3) Andersen, Morten M37            4) Hageman, Heather M W37         
                  25.90       57.56 (31.66)     1:21.79 (24.23)     1:46.20 (24.41)
  6 Longhorn Aquatics  'A'                            1:43.00    1:46.33   10  
     1) Thibault, Jeff M37              2) Bartee, Todd A M38             
     3) Walker, Jennifer K W42          4) Henry, Heather H W38           
                  24.36       51.62 (27.26)     1:20.18 (28.56)     1:46.33 (26.15)
  7 Arizona Masters  'A'                              1:47.99    1:48.02    8  
     1) Smith, Laura K W42              2) Jaegers, Al M45                
     3) Smith, Paul L M48               4) Major, Becki P W44             
                  30.87       58.68 (27.81)     1:22.12 (23.44)     1:48.02 (25.90)
  8 North Carolina Masters Swimmin  'B'               1:47.00    1:48.49    6  
     1) Walsh, Susan W46                2) Nowak, Elizabeth A W44         
     3) Stewart, Henry D M44            4) Schultz, Norman E M42          
                  28.73     1:01.73 (33.00)     1:25.82 (24.09)     1:48.49 (22.67)
  9 Oregon Masters  'A'                               1:51.20    1:49.01    4  
     1) Jenkins, Valerie G W44          2) Tomac, Jayna M W36             
     3) Drawz, Troy A M40               4) Waud, Timothy P M40            
                  27.41       59.22 (31.81)     1:23.98 (24.76)     1:49.01 (25.03)
 10 Curl-Burke Swim Club  'A'                         1:54.00    1:49.78    2  
     1) Baker, Beth O W47               2) Halstead, James P M41          
     3) Tuchler, Jim M43                4) Conlin, Cheryl W39             
                  30.79     1:00.11 (29.32)     1:24.17 (24.06)     1:49.78 (25.61)
 11 Ventura County Masters  'A'                       1:56.50    1:50.07  
     1) Shaffer, Mike G M42             2) Hudson, Nadean W41             
     3) Armstrong, Martin A M38         4) Ghimenti, Lee Anne W37         
                  25.32       57.80 (32.48)     1:23.29 (25.49)     1:50.07 (26.78)
 12 Colorado Masters Swimming  'B'                    1:49.73    1:50.49  
     1) Stewart, Karl M M42             2) Lenneman, Tim P M44            
     3) Moen, Teri J W39                4) Seavall, Kelly J W39           
                  27.55       57.04 (29.49)     1:25.34 (28.30)     1:50.49 (25.15)
 13 Southern Methodist Masters  'A'                   1:48.00    1:50.74  
     1) Yarid, Jay M45                  2) Guthrie, David M M47           
     3) Gray, Christina W42             4) Wendell, Nancy W43             
                  25.82       53.01 (27.19)     1:23.61 (30.60)     1:50.74 (27.13)
 14 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:48.88    1:51.78  
     1) Kreinz, Steven S M45            2) Schaetz, Trina R W35           
     3) Runnells, Julie L W35           4) Thiele, Matt E M40             
                  27.21       58.21 (31.00)     1:28.24 (30.03)     1:51.78 (23.54)
 15 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:50.00    1:51.87  
     1) Nordmann, Michael T M35         2) Considine-Miller, Ellen A W44  
     3) Gawronski, Tomasz J M41         4) Gellatly, Jill E W40           
                  25.75     1:01.34 (35.59)     1:24.94 (23.60)     1:51.87 (26.93)
 16 MOVY Masters  'A'                                 1:50.10    1:52.16  
     1) Blattner, Susan J W50           2) Sherman, Bill M49              
     3) Wells, Brad R M46               4) Eldridge, Beth W38             
                  32.04     1:02.33 (30.29)     1:26.97 (24.64)     1:52.16 (25.19)
 17 Manatee Aquatic Masters Inc  'A'                  1:52.50    1:52.27  
     1) Fernandez, Carlos A M38         2) Finney, Peter C M40            
     3) Perry, Rebecca R W43            4) Cox, Juliet E W40              
                  26.52       55.66 (29.14)     1:25.09 (29.43)     1:52.27 (27.18)
 18 Arizona Masters  'B'                              1:50.30    1:54.01  
     1) Shake, Scott D M50              2) Hafner, Paul A M47             
     3) Wygal-Springer, Dianne L W42    4) Turman, Nancy J W42            
                  26.72       59.11 (32.39)     1:27.62 (28.51)     1:54.01 (26.39)
 19 North Carolina Masters Swimmin  'C'               1:56.00    1:55.32  
     1) Klein, Jonathan E M50           2) Lindroos, Pamela M W42         
     3) Fritsch, Dan S M43              4) Gillman, Regina M W42          
                  26.64     1:00.56 (33.92)     1:26.19 (25.63)     1:55.32 (29.13)
 20 Oregon Masters  'B'                               1:57.00    1:55.49  
     1) Kuykendall, Jeff J M38          2) Volckening, Bill M42           
     3) Caswell, Mary J W47             4) Ferguson, Ellen W45            
                  29.13     1:00.87 (31.74)     1:29.83 (28.96)     1:55.49 (25.66)
 21 Team Illinois Masters  'A'                        1:55.50    1:55.55  
     1) Pletch, Mary W44                2) Hartman, Andrew M35            
     3) Turk, Stephen M38               4) Streed, Kimberly W52           
                  30.67     1:00.27 (29.60)     1:24.27 (24.00)     1:55.55 (31.28)
 22 Plano Wetcats  'A'                                1:59.99    1:55.81  
     1) Heil, Matthew M38               2) Kennedy, Patrick H M35         
     3) Held, Amy W43                   4) Elissa, Deborah L W41          
                  29.98       58.30 (28.32)     1:27.36 (29.06)     1:55.81 (28.45)
 23 New England Masters Swim Club  'A'                1:57.50    1:56.85  
     1) Holmes, Jessica A W37           2) Kupan, Cheryl A W43            
     3) Judelson, David S M52           4) Campbell, Drew D M43           
                  30.54     1:05.22 (34.68)     1:33.11 (27.89)     1:56.85 (23.74)
 24 Walnut Creek Masters  'B'                         1:54.50    1:57.26  
     1) Bohm, Eric C M41                2) Santos, Debbie M W39           
     3) Soffe, Loretta M W41            4) Johnson, Ron A M43             
                  30.40     1:05.41 (35.01)     1:33.25 (27.84)     1:57.26 (24.01)
 25 Woodlands Masters Swim Team  'B'                  1:54.00    1:57.32  
     1) Sundahl, Philip J M43           2) Campbell, Geoff E M37          
     3) Crecelius, Nancy A W38          4) Gebhart, Janis R W43           
                  28.37       59.44 (31.07)     1:29.26 (29.82)     1:57.32 (28.06)
 26 The Olympic Club  'A'                             1:50.00    1:57.44  
     1) Kruse, Michael P M35            2) Welting, Laureen W42           
     3) Mc Cormack, Bryan J M42         4) Sanguinet, Amanda K W37        
                  27.68     1:01.03 (33.35)     1:26.03 (25.00)     1:57.44 (31.41)
 27 Colorado Masters Swimming  'C'                    1:56.20    1:58.22  
     1) Vanderpoel, Nicole L W43        2) Gould, Tom A M43               
     3) Hagadorn, Heather W43           4) Doebbeling, John D M38         
                  33.98     1:02.63 (28.65)     1:33.75 (31.12)     1:58.22 (24.47)
 28 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:55.00    1:58.57  
     1) Read, David M M39               2) Baugh, Inge K W40              
     3) Harrington, Patrick M M36       4) Herbst, Liz W45                
                  28.43     1:05.59 (37.16)     1:29.44 (23.85)     1:58.57 (29.13)
 29 SwimQuest Masters  'A'                            1:59.00    1:58.79  
     1) Buscaglia, Caycee P W43         2) Bennett, Lisa A W51            
     3) Braughton, Lance H M46          4) Pearce, Ira H M53              
                  31.29     1:06.41 (35.12)     1:33.13 (26.72)     1:58.79 (25.66)
 30 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:00.55    1:59.19  
     1) Jaeger, Dawn W51                2) Colella, Rick P M56            
     3) Bernhard, Anne E W43            4) Nelson, Kirk E M37             
                  35.44     1:04.27 (28.83)     1:36.22 (31.95)     1:59.19 (22.97)
 31 University of San Francisco Ma  'A'               2:10.00    2:00.05  
     1) Labusch, Meike M W35            2) Chappell, Matthew D M43        
     3) Mc Sweeney, Brian P M41         4) Bryant, Lynn L W35             
                  32.48     1:03.95 (31.47)     1:32.93 (28.98)     2:00.05 (27.12)
 32 Swim Kentucky Masters  'A'                        2:03.87    2:02.54  
     1) Segnitz, Robin P W40            2) Rushman, Christopher J M36     
     3) Dassow, Paul M45                4) Ciampa, Cindy W48              
                  38.14     1:08.20 (30.06)     1:33.30 (25.10)     2:02.54 (29.24)
 33 Woodlands Masters Swim Team  'C'                  2:06.00    2:02.65  
     1) Saavedra, Francisco A M44       2) Katri, Deanna M W38            
     3) Leutner, Gerry P M44            4) Nordmann, Amy S W36            
                  31.25     1:07.42 (36.17)     1:33.12 (25.70)     2:02.65 (29.53)
 34 Las Vegas Masters  'A'                            2:22.12    2:03.24  
     1) Adams, Kari S W42               2) Hecker, Dennis M44             
     3) Ozun, Sabri M44                 4) Boodt, Heidi M W38             
                  34.34     1:07.09 (32.75)     1:33.07 (25.98)     2:03.24 (30.17)
 35 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                     2:12.00    2:07.95  
     1) Andrews, Megan A W36            2) Chin-Ogilvie, Adrienne W47     
     3) Fischer, Andy J M41             4) Kalthoff, Karsten M41          
                  34.86     1:15.32 (40.46)     1:42.26 (26.94)     2:07.95 (25.69)
 36 New Mexico Masters  'A'                           2:15.00    2:08.09  
     1) Smith, Jim P M51                2) Keleher, William R M45         
     3) Denison, Lisa D W39             4) Stern, Mimi M W51              
                  30.68     1:06.14 (35.46)     1:38.52 (32.38)     2:08.09 (29.57)
 37 Meridian Swim Club Masters  'A'                   2:10.04    2:09.05  
     1) Labelle, Laura L W43            2) Reichle, Luke M52              
     3) Camacho, Raymond E M43          4) Shore, Susan D W45             
                  37.76     1:11.72 (33.96)     1:39.63 (27.91)     2:09.05 (29.42)
 38 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     2:07.00    2:09.14  
     1) Larson, Linda L W52             2) Lage, Terry L M40              
     3) Forre, Lena W52                 4) Dillon, Duffy M43              
                  39.77     1:10.74 (30.97)     1:45.52 (34.78)     2:09.14 (23.62)
 39 Ashpalt Green Masters  'A'                        2:08.59    2:09.95  
     1) Moffett, Erica L W38            2) Bernstein, Richard F M62       
     3) Cort, Hayley E W46              4) Chalandon, Gilles A M51        
                  32.49     1:10.70 (38.21)     1:43.68 (32.98)     2:09.95 (26.27)
 40 Walnut Creek Masters  'C'                         2:04.50    2:10.02  
     1) Galine, Donald L M62            2) Morgan, Kimberly B W41         
     3) Gray, Kara L W42                4) Burr, Ken M M63                
                  31.89     1:07.85 (35.96)     1:40.70 (32.85)     2:10.02 (29.32)
 41 NYC Hydras  'A'                                        NT    2:19.98  
     1) Pierce, Valerie D W44           2) Altman, Jeffrey N M57          
     3) Conley, Stuart M45              4) Springer, Phyllis D W58        
                  40.18     1:16.48 (36.30)     1:45.85 (29.37)     2:19.98 (34.13)
 42 Brazos Splash Masters  'A'                             NT    2:26.76  
     1) Vallejo, Sergio M52             2) Schueckler, Leslie P W52       
     3) Bailey, Rodney A M56            4) Fisher, Bonnie A W42           
                  32.53     1:18.79 (46.26)     1:54.94 (36.15)     2:26.76 (31.82)
 43 Fort Worth Area Swim Team  'A'                    2:35.00    2:33.76  
     1) Rodriguez, George M45           2) Smith, Lisa W41                
     3) Ayers, Graham M43               4) Crain, Monette W41             
                  37.66     1:25.98 (48.32)     1:54.86 (28.88)     2:33.76 (38.90)
 44 South West YMCA Masters  'A'                      2:34.00    2:54.25  
     1) Sellers, Melanie B W55          2) Blute, Peter M M48             
     3) Jaime, Alfonso A M35            4) Barish, Jacquelyn L W57        
                                1:29.18 ( )     2:03.79 (34.61)     2:54.25 (50.46)
 -- Arizona Masters  'C'                              1:58.20         DQ  
     1) Bunch, Brigid J W44             2) Roth, Barry M53                
     3) Clements, Rane W43              4) Hickman, Mark D M42            
                  31.28     1:01.65 (30.37)     1:30.56 (28.91)          DQ (24.23)
 -- Colorado Masters Swimming  'D'                    2:00.00         DQ  
     1) Golding, Sandy F W44            2) Champlin, Pete M40             
     3) Riner, Betsy W41                4) Gill, Andrew M41               
                  36.60     1:08.63 (32.03)     1:38.61 (29.98)          DQ (23.54)
 -- Fort Lauderdale Aquatics  'D'                     2:25.00         DQ  
     1) Stus, Michael A M38             2) Itzler, Ellen R W49            
     3) Weaver, Russell L M41           4) Desmarais, Josee W47           
                  29.88     1:13.30 (43.42)     1:41.17 (27.87)          DQ (34.42)
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:57.00         NS  
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:36.76   5/20/2007 COLORADO                                   
                         K CROUCH, K GARNIER, R ABRAHAMS, M JOHNSTON       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                              1:35.40    1:34.48N  22  
     1) Smith, John C M46               2) Bailey, Monica M W47           
     3) Rollins, Stephanie S W53        4) Smith, Paul L M48              
                  21.10       47.30 (26.20)     1:13.61 (26.31)     1:34.48 (20.87)
  2 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:37.00    1:35.03N  18  
     1) Schatz, Gary L M53              2) Holbrook, Jeff M49             
     3) Price-Appelwick, Linda W45      4) Heuer, Brigitte C W47          
                  22.43       44.63 (22.20)     1:10.46 (25.83)     1:35.03 (24.57)
  3 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:35.19    1:36.61N  16  
     1) Kahl, Steven E M45              2) Crouch, Kim H W46              
     3) Garnier, Kathy L W47            4) Scott, Greg C M48              
                  22.97       48.10 (25.13)     1:14.05 (25.95)     1:36.61 (22.56)
  4 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'               1:39.79    1:38.02   14  
     1) Ponthier, Chuck M45             2) Granger, Traci S W50           
     3) Ayoob, Laurie W51               4) Mc Bride, Duncan Q M53         
                  21.97       47.15 (25.18)     1:14.24 (27.09)     1:38.02 (23.78)
  5 Weiss & Weiss Aquatics  'A'                       1:41.00    1:38.57   12  
     1) Killeen, Robert M46             2) Esselstyn, Rip M45             
     3) Schweppe, Jane W45              4) Ridall, Cheryl L W45           
                  22.15       43.77 (21.62)     1:12.21 (28.44)     1:38.57 (26.36)
  6 Colonials 1776  'A'                               1:42.70    1:39.99   10  
     1) Marvin, Stu J M52               2) Schuman, R Mark M52            
     3) Wolff, Melinda S W55            4) Swanson, Vibeke LH W46         
                  22.59       45.73 (23.14)     1:13.90 (28.17)     1:39.99 (26.09)
  7 Walnut Creek Masters  'A'                         1:42.00    1:40.19    8  
     1) Gothberg, Brad A M45            2) Roemer, Paula J W47            
     3) Sullivan, Lynn S W50            4) Remmert, Greg A M45            
                  23.49       49.81 (26.32)     1:17.13 (27.32)     1:40.19 (23.06)
  8 Colorado Masters Swimming  'B'                    1:41.05    1:40.89    6  
     1) Nolte, Christopher C M51        2) Steffe, Kathleen M W45         
     3) Campbell, Ellen A W45           4) Johnston, Mark A M47           
                  24.54       51.57 (27.03)     1:17.79 (26.22)     1:40.89 (23.10)
  9 Southern Methodist Masters  'A'                   1:40.00    1:41.43    4  
     1) Kenny, John M47                 2) Arvesen, Malinda S W52         
     3) Cole, Janie W54                 4) Yarid, Jay M45                 
                  22.22       50.89 (28.67)     1:18.31 (27.42)     1:41.43 (23.12)
 10 Oregon Masters  'A'                               1:42.70    1:41.45    2  
     1) Hathaway, David L M47           2) Caswell, Mary J W47            
     3) Ferguson, Ellen W45             4) Sumerfield, Bill H M47         
                  24.81       52.08 (27.27)     1:17.43 (25.35)     1:41.45 (24.02)
 11 New England Masters Swim Club  'A'                1:43.30    1:42.37  
     1) Mitsch, Mark P M50              2) Scott, Elizabeth F W45         
     3) Wettach, Gayle M W51            4) Cook, Michael A M45            
                  24.72       51.99 (27.27)     1:18.37 (26.38)     1:42.37 (24.00)
 12 Longhorn Aquatics  'A'                            1:44.52    1:42.62  
     1) Stinchcombe, Maxwell B M51      2) Hughes, Mary L W49             
     3) Smiley, Jon M M46               4) Hilpert, Bess W52              
                  30.26       56.67 (26.41)     1:19.89 (23.22)     1:42.62 (22.73)
 13 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:45.65    1:44.33  
     1) Valley, Eric S M46              2) Cooley, Cathy L W50            
     3) Lippold, Mary B W52             4) Littlefield, James R M47       
                  23.56       52.12 (28.56)     1:19.02 (26.90)     1:44.33 (25.31)
 14 Ventura County Masters  'A'                       1:48.00    1:44.58  
     1) Blatt, Michael J M52            2) Hardt, Leslie G W56            
     3) Warmuth, Stacey S W51           4) Mc Conica, Jim M57             
                  23.32       53.83 (30.51)     1:19.85 (26.02)     1:44.58 (24.73)
 15 Plano Wetcats  'A'                                1:44.99    1:44.76  
     1) Nelsen, Steve N M47             2) Maccurdy, Krissy W55           
     3) Morrison, Lynn W53              4) McIntee, Greg M47              
                  25.15       56.23 (31.08)     1:22.28 (26.05)     1:44.76 (22.48)
 16 Masters of South Texas  'A'                       1:45.00    1:44.96  
     1) Milu, Jon E M47                 2) Ingraham, Susan R W48          
     3) Fincham, Elaine S W52           4) Richey, Steven C M47           
                  24.57       53.24 (28.67)     1:20.94 (27.70)     1:44.96 (24.02)
 17 Team Illinois Masters  'A'                        1:44.50    1:46.03  
     1) Gibson, Dave M47                2) Soltys, Ted J M47              
     3) Del Greco, Jane W51             4) Streed, Kimberly W52           
                  23.29       46.36 (23.07)     1:14.95 (28.59)     1:46.03 (31.08)
 18 Los Angeles Peninsula Swimmers  'B'               1:44.68    1:46.93  
     1) Harper, Buzz M48                2) Bartholomew, Kirsten W49       
     3) Binz, Karin S W46               4) Hamm, Michael L M50            
                  24.93       54.20 (29.27)     1:21.64 (27.44)     1:46.93 (25.29)
 19 Masters of South Texas  'B'                       1:49.00    1:48.07  
     1) Martin, Brian L M45             2) Nisman, Ronda S W53            
     3) Eakle, Julie O W47              4) Kercher, Craig A M46           
                  27.08       56.24 (29.16)     1:23.38 (27.14)     1:48.07 (24.69)
 20 Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:47.00    1:48.50  
     1) Gault, Terry Sue M W57          2) Slowey, Michael J M50          
     3) Miller, Patricia M W47          4) Malsbury, David B M46          
                  30.09       56.00 (25.91)     1:25.50 (29.50)     1:48.50 (23.00)
 21 New England Masters Swim Club  'B'                1:47.49    1:49.01  
     1) Hubbard, Steven M50             2) Grilli, Tracy L W51            
     3) Estel, Beth A W52               4) Mooney, Jack J M48             
                  26.85       55.38 (28.53)     1:23.40 (28.02)     1:49.01 (25.61)
 22 Walnut Creek Masters  'B'                         1:47.00    1:49.37  
     1) O'Brien, Kerry L M51            2) Landers, Patty W51             
     3) Swigert, Debbie M W52           4) Guadagni, Peter M M53          
                  25.17       53.58 (28.41)     1:23.27 (29.69)     1:49.37 (26.10)
 23 Rio Grande Swim Club  'A'                         1:49.00    1:50.06  
     1) Djang, Philipp A M53            2) Tomlin, Julie B W49            
     3) Call, Nancy A W54               4) Napier, Frank C M57            
                  24.27       53.00 (28.73)     1:24.35 (31.35)     1:50.06 (25.71)
 24 Las Vegas Masters  'A'                            2:10.00    1:50.59  
     1) Christensen, Thomas F M52       2) Kay, Rebecca L W61             
     3) Casey, Mike A M58               4) Battin, Carolyn H W54          
                  26.59       57.12 (30.53)     1:22.25 (25.13)     1:50.59 (28.34)
 25 New England Masters Swim Club  'C'                1:51.12    1:50.66  
     1) Welch, David J M51              2) Jensen, Sue W47                
     3) Branch, Katherine A W50         4) Judelson, David S M52          
                  28.51       56.89 (28.38)     1:25.07 (28.18)     1:50.66 (25.59)
 26 Minnesota Masters Swim Club  'B'                  1:57.50    1:53.99  
     1) Holthus, Brian K M50            2) Kryka, Nancy L W53             
     3) Jaeger, Thomas M M49            4) Youngers, Ellen K W50          
                  24.99       53.19 (28.20)     1:20.61 (27.42)     1:53.99 (33.38)
 27 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:10.00    1:56.73  
     1) Erickson, Tim D M51             2) Forre, Lena W52                
     3) Larson, Linda L W52             4) Hendrick, Marty M50            
                  24.28       56.09 (31.81)     1:30.07 (33.98)     1:56.73 (26.66)
 28 Longhorn Aquatics  'B'                            1:50.10    1:56.74  
     1) Storvik, Chuck M49              2) Murphy, Mary Beth W52          
     3) Wetzel, Jeffrey T M52           4) Schmidt, Kathy J W52           
                  25.24     1:00.37 (35.13)     1:32.94 (32.57)     1:56.74 (23.80)
 29 Ashpalt Green Masters  'A'                        2:01.59    1:59.35  
     1) Chalandon, Gilles A M51         2) Cort, Hayley E W46             
     3) Bernstein, Richard F M62        4) Snyder, Sharon M W49           
                  26.09       54.96 (28.87)     1:24.39 (29.43)     1:59.35 (34.96)
 30 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:59.89    2:00.99  
     1) Paulsen, Curtis A M48           2) Van Cleave, Julie M W49        
     3) Schneider, Mary P W55           4) Severance, David A M45         
                  25.59       55.88 (30.29)     1:35.71 (39.83)     2:00.99 (25.28)
 31 Colorado Masters Swimming  'D'                    2:01.00    2:02.64  
     1) Burson, William W M63           2) Glauch, Missy A W45            
     3) Nolte, Susan D W47              4) Melanson, Edward L M45         
                  28.65     1:02.97 (34.32)     1:35.87 (32.90)     2:02.64 (26.77)
 32 Weiss & Weiss Aquatics  'B'                       2:02.00    2:05.44  
     1) Dickson, Bruce F M54            2) Smith, Sharon W50              
     3) Mathews, Steven C M62           4) Rathmanner, Nancy B W51        
                  24.30       54.30 (30.00)     1:25.47 (31.17)     2:05.44 (39.97)
 33 Fort Worth Area Swim Team  'A'                    2:17.00    2:16.20  
     1) Schauwecker, Michael M57        2) Knox, Mary W53                 
     3) Kiel, Simone W49                4) Baumann, Martin M55            
                  31.16     1:09.71 (38.55)     1:44.80 (35.09)     2:16.20 (31.40)
 34 Masters of South Texas  'C'                       2:40.00    2:37.16  
     1) Taylor, Grant M48               2) Whitlock, Shelly W68           
     3) Oster, James F M66              4) Sievert, Sara M W82            
                1:07.84                             1:55.87 ( )     2:37.16 (41.29)
 -- NYC Hydras  'A'                                        NT         DQ  
                  25.82     1:00.29 (34.47)     1:31.31 (31.02)          DQ (31.45)
 -- Woodlands Masters Swim Team  'B'                  1:44.00         DQ  
     1) Marshall, D Scot M51            2) Burgess, Stacy H W50           
     3) Nunnallee, Deborah L W51        4) Cusack, Greg S M48             
                  25.26       53.21 (27.95)     1:22.84 (29.63)          DQ (23.94)
 -- Southern Masters Swimmers  'A'                    2:10.00         NS  
     1) Niedrich, Ronald W M48          2) Godoy, Francisco J M49         
     3) Murakowski, Courtenay E W45     4) Ellison, Gregory W M55         
 -- Woodlands Masters Swim Team  'C'                  1:47.00         NS  
     1)                                 2) Leutner, Joy M W49             
     3)                                 4) Wolfhagen, Niels U M51         
 -- Colorado Masters Swimming  'C'                    1:46.60         NS  
     1) Sumerfield, Dick A M45          2)                                
     3) Jones, Elene Kay "eney" W47     4) Taydus, Andrea S W50           
 -- Colorado Masters Swimming  'E'                    2:07.00         NS  
     3) Lestikow, Polly B W55           4) Slavec, Deborah A W54          
 -- Rio Grande Swim Club  'B'                         1:54.00         NS  
     1)                                 2) Masters, Jane H W55            
     3) Stanton III, Wright M56         4) Goldfarb, Amy W53              
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:49.43   5/22/2005 COLORADO                                   
                         P SMITH, S WATERBURY, K ROSENER, C DROZDA         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                              1:46.79    1:44.02N  22  
     1) Smith, John C M46               2) Mills, Glenn D M46             
     3) Rollins, Stephanie S W53        4) Bailey, Monica M W47           
                  24.76       50.95 (26.19)     1:18.14 (27.19)     1:44.02 (25.88)
  2 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:50.00    1:49.25N  18  
     1) Holbrook, Jeff M49              2) Heuer, Brigitte C W47          
     3) Price-Appelwick, Linda W45      4) Schatz, Gary L M53             
                  26.82       59.54 (32.72)     1:26.73 (27.19)     1:49.25 (22.52)
  3 Weiss & Weiss Aquatics  'A'                       1:56.00    1:51.37   16  
     1) Esselstyn, Rip M45              2) Ridall, Cheryl L W45           
     3) Killeen, Robert M46             4) Schweppe, Jane W45             
                  25.44     1:00.10 (34.66)     1:23.42 (23.32)     1:51.37 (27.95)
  4 Colonials 1776  'A'                               1:52.90    1:51.81   14  
     1) Swanson, Vibeke LH W46          2) Wolff, Melinda S W55           
     3) Schuman, R Mark M52             4) Marvin, Stu J M52              
                  29.72     1:05.49 (35.77)     1:29.95 (24.46)     1:51.81 (21.86)
  5 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'               1:52.75    1:52.21   12  
     1) Ayoob, Laurie W51               2) Hamm, Michael L M50            
     3) Granger, Traci S W50            4) Ponthier, Chuck M45            
                  34.10     1:03.04 (28.94)     1:26.64 (23.60)     1:52.21 (25.57)
  6 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:49.25    1:53.63   10  
     1) Jones, Elene Kay "eney" W47     2) Scott, Greg C M48              
     3) Crouch, Kim H W46               4) Kahl, Steven E M45             
                  33.03     1:03.21 (30.18)     1:30.90 (27.69)     1:53.63 (22.73)
  7 Oregon Masters  'A'                               1:52.00    1:55.20    8  
     1) Andrus-Hughes, Karen W50        2) Crabbe, Colette M W51          
     3) Hathaway, David L M47           4) Sumerfield, Bill H M47         
                  29.43     1:04.15 (34.72)     1:30.78 (26.63)     1:55.20 (24.42)
  8 Colorado Masters Swimming  'B'                    1:54.40    1:55.26    6  
     1) Melanson, Edward L M45          2) Nolte, Christopher C M51       
     3) Campbell, Ellen A W45           4) Garnier, Kathy L W47           
                  29.83     1:02.29 (32.46)     1:30.28 (27.99)     1:55.26 (24.98)
  9 Walnut Creek Masters  'A'                         1:52.00    1:55.48    4  
     1) Roemer, Paula J W47             2) Guadagni, Peter M M53          
     3) Sullivan, Lynn S W50            4) Remmert, Greg A M45            
                  30.80     1:02.88 (32.08)     1:32.15 (29.27)     1:55.48 (23.33)
 10 Team Illinois Masters  'A'                        1:54.50    1:56.15    2  
     1) Gibson, Dave M47                2) Schwartz, Lisa W45             
     3) Pratt, John M45                 4) Del Greco, Jane W51            
                  26.43     1:03.66 (37.23)     1:27.30 (23.64)     1:56.15 (28.85)
 11 Ventura County Masters  'A'                       1:58.90    1:56.50  
     1) Hardt, Leslie G W56             2) Kerns, Hubie M58               
     3) Warmuth, Stacey S W51           4) Blatt, Michael J M52           
                  34.28     1:03.67 (29.39)     1:32.94 (29.27)     1:56.50 (23.56)
 12 Walnut Creek Masters  'B'                         1:53.30    1:56.59  
     1) Landers, Patty W51              2) Sotelo-Osborne, Sophia S W47   
     3) O'Brien, Kerry L M51            4) Gothberg, Brad A M45           
                  31.01     1:06.94 (35.93)     1:32.70 (25.76)     1:56.59 (23.89)
 13 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:55.00    1:58.34  
     1) Cooley, Cathy L W50             2) Swanson, Victor B M48          
     3) O'Leary, Robin C W50            4) Nalli, Lyle A M48              
                  34.06     1:03.65 (29.59)     1:33.69 (30.04)     1:58.34 (24.65)
 14 Longhorn Aquatics  'A'                            1:54.00    1:59.30  
     1) Walker, Paul B M47              2) Dykstra, Sally D W49           
     3) Hughes, Mary L W49              4) Stinchcombe, Maxwell B M51     
                  28.64     1:05.40 (36.76)     1:36.18 (30.78)     1:59.30 (23.12)
 15 Masters of South Texas  'A'                       1:58.00    1:59.38  
     1) Eakle, Julie O W47              2) Watson, Fletcher C M45         
     3) Kercher, Craig A M46            4) Ingraham, Susan R W48          
                  33.72     1:05.99 (32.27)     1:32.59 (26.60)     1:59.38 (26.79)
 16 Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:55.00    2:00.11  
     1) Malsbury, David B M46           2) Miller, Patricia M W47         
     3) Gault, Terry Sue M W57          4) Slowey, Michael J M50          
                  26.55     1:01.23 (34.68)     1:34.61 (33.38)     2:00.11 (25.50)
 17 Georgia Masters  'A'                              2:08.00    2:01.93  
     1) Bugg, Bob M50                   2) Williamson, Francine S W60     
     3) Copeland, Rob M51               4) Hooe, Donna L W45              
                  28.30     1:07.14 (38.84)     1:34.56 (27.42)     2:01.93 (27.37)
 18 Los Angeles Peninsula Swimmers  'B'               2:03.85    2:02.37  
     1) Harper, Buzz M48                2) Bartholomew, Kirsten W49       
     3) Mc Bride, Duncan Q M53          4) Binz, Karin S W46              
                  28.94     1:06.41 (37.47)     1:33.04 (26.63)     2:02.37 (29.33)
 19 Masters of South Texas  'B'                       2:05.00    2:03.60  
     1) Fincham, Elaine S W52           2) Richey, Steven C M47           
     3) Milu, Jon E M47                 4) Nisman, Ronda S W53            
                  34.07     1:07.12 (33.05)     1:35.60 (28.48)     2:03.60 (28.00)
 20 Woodlands Masters Swim Team  'B'                  1:59.00    2:03.82  
     1) Gordon, Lance L M51             2) Andrews, Cindy P W48           
     3) Marshall, D Scot M51            4) Burgess, Stacy H W50           
                  29.75     1:06.77 (37.02)     1:34.80 (28.03)     2:03.82 (29.02)
 21 New England Masters Swim Club  'A'                1:59.30    2:04.07  
     1) Branch, Katherine A W50         2) Meltz, Joel M M51              
     3) Goodwin, Kim E W50              4) Mooney, Jack J M48             
                  33.62     1:06.53 (32.91)     1:38.37 (31.84)     2:04.07 (25.70)
 22 New England Masters Swim Club  'B'                2:09.80    2:05.81  
     1) Beckman, Sharon L W50           2) Edelman, Paul T M52            
     3) Jensen, Sue W47                 4) Hubbard, Steven M50            
                  34.95     1:07.87 (32.92)     1:39.35 (31.48)     2:05.81 (26.46)
 23 Longhorn Aquatics  'B'                            2:03.00    2:12.99  
     1) Cochran, Steve T M45            2) Candoli, Julie A W50           
     3) Vandam, David K M52             4) Schmidt, Kathy J W52           
                  32.91     1:13.67 (40.76)     1:41.09 (27.42)     2:12.99 (31.90)
 24 Masters of South Texas  'C'                       2:15.00    2:13.04  
     1) Taylor, Grant M48               2) Holloway, Colleen J W54        
     3) Andrade, Rosana W47             4) Martin, Brian L M45            
                  33.99     1:14.08 (40.09)     1:46.46 (32.38)     2:13.04 (26.58)
 25 New England Masters Swim Club  'C'                2:11.50    2:16.36  
     1) Helmrich, Susan P W52           2) Myers, Richard H M60           
     3) McDermott, Ann Y W53            4) Phillips, David P M59          
                  37.16     1:11.52 (34.36)     1:46.47 (34.95)     2:16.36 (29.89)
 26 Colorado Masters Swimming  'C'                    2:03.90    2:16.55  
     1) O'Brien, Michael M M46          2) McDanal, Steven K M64          
     3) Steffe, Kathleen M W45          4) Taydus, Andrea S W50           
                  32.58     1:14.02 (41.44)     1:44.14 (30.12)     2:16.55 (32.41)
 27 Southern Masters Swimmers  'A'                    2:15.00    2:21.75  
     1) Niedrich, Ronald W M48          2) Niedrich, Ruth W48             
     3) Armentor, Glenn J M48           4) Buccino, Vicki W62             
                  30.65     1:12.57 (41.92)     1:40.82 (28.25)     2:21.75 (40.93)
 28 Masters of South Texas  'D'                       2:40.00    2:50.13  
     1) Boyer, Kathy M W53              2) Friedrichsen, Kathy W W47      
     3) Mortensen, Scott M M54          4) Smith, Steve W M62             
                  41.16     1:26.07 (44.91)     2:09.40 (43.33)     2:50.13 (40.73)
 -- Plano Wetcats  'A'                                1:56.99         DQ  
     1) McIntee, Greg M47               2) Maccurdy, Krissy W55           
     3) Nelsen, Steve N M47             4) Morrison, Lynn W53             
                  26.93     1:05.68 (38.75)     1:33.36 (27.68)          DQ (25.91)
 -- Weiss & Weiss Aquatics  'B'                       2:38.00         DQ  
     1) Mathews, Steven C M62           2) Rathmanner, Nancy B W51        
     3)                                 4) Smith, Sharon W50              
                  40.52     1:33.99 (53.47)     1:59.75 (25.76)          DQ (29.48)
 -- Woodlands Masters Swim Team  'C'                  1:59.00         NS  
 -- Las Vegas Masters  'A'                            2:30.26         NS  
     1) Battin, Carolyn H W54           2) Christensen, Thomas F M52      
     3) Casey, Mike A M58               4) Kay, Rebecca L W61             
 -- Southern Methodist Masters  'A'                   1:40.00         NS  
 -- Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:05.00         NS  
     1) Hendrick, Marty M50             2)                                
     3) Erickson, Tim D M51             4)                                
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:46.37   5/20/2007 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, R MEYERHOFF, L SHOENBERGER, L VAL        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Illinois Masters  'A'                        1:49.50    1:45.74N  22  
     1) Bateman, Bryan J M60            2) Dodson, Phil L M55             
     3) Mc Daniel, Georgia W61          4) Jones, Cynthia L W58           
                  23.66       47.31 (23.65)     1:17.65 (30.34)     1:45.74 (28.09)
  2 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:52.70    1:52.39   18  
     1) Jacobs, Ronald M56              2) Blackburn, Jean L W56          
     3) Dillon, Sally A W61             4) Lautman, Scott M M55           
                  24.75       57.44 (32.69)     1:28.23 (30.79)     1:52.39 (24.16)
  3 New England Masters Swim Club  'A'                1:54.65    1:52.52   16  
     1) Shaw, Greg J M56                2) Hummel, Barbara R W56          
     3) Sasser, Constance J W61         4) Bright, David C M55            
                  23.18       53.61 (30.43)     1:27.26 (33.65)     1:52.52 (25.26)
  4 Walnut Creek Masters  'A'                         1:51.00    1:53.60   14  
     1) Smyers, Jesse B M61             2) Brittingham, Regina W56        
     3) Alexander, Martha A W58         4) Galine, Donald L M62           
                  26.57       57.83 (31.26)     1:27.84 (30.01)     1:53.60 (25.76)
  5 Oregon Masters  'A'                               1:54.30    1:54.42   12  
     1) Pendleton, Mike L M56           2) Rousseau, Sandi W60            
     3) Frid, Barbara W66               4) Landis, Tom M66                
                  25.31       56.98 (31.67)     1:28.84 (31.86)     1:54.42 (25.58)
  6 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:48.00    1:55.10   10  
     1) Boak, Thomas D M64              2) Bloomfield, Sue A W55          
     3) Boak, Carolyn W63               4) Tharp, Greg J M57              
                  28.22       53.60 (25.38)     1:26.24 (32.64)     1:55.10 (28.86)
  7 Sierra Nevada Masters  'A'                        1:53.35    1:56.12    8  
     1) Johnson, Clifford H M56         2) Tyler, Sarah L W63             
     3) Miller, Celeste W58             4) Lintz, Steven P M57            
                  26.94     1:00.88 (33.94)     1:30.38 (29.50)     1:56.12 (25.74)
  8 Colorado Masters Swimming  'B'                    1:57.80    1:57.79    6  
     1) MacDonald, Lee H M56            2) Hashimoto, Christine L W60     
     3) Prall, Winifred S W60           4) McCormick, Paul M61            
                  24.75       58.31 (33.56)     1:31.94 (33.63)     1:57.79 (25.85)
  9 The Olympic Club  'A'                             1:55.00    1:58.86    4  
     1) Griffith, James M M55           2) Stretch, Nancy A W68           
     3) Felton, Anezka G W60            4) Strand, Robert M62             
                  22.77     1:02.57 (39.80)     1:34.42 (31.85)     1:58.86 (24.44)
 10 Masters of South Texas  'A'                       1:53.00    1:59.55    2  
     1) Nisman, Ofer M56                2) Miller, Jan A W57              
     3) Lindsey, Connie W56             4) Owens, Carl H M56              
                  26.88       57.66 (30.78)     1:34.34 (36.68)     1:59.55 (25.21)
 11 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               2:01.79    2:01.24  
     1) Mykleby, Geoff L M55            2) Kranpitz, Nancy W63            
     3) Christenson, Candy J W61        4) Murray, Mike M57               
                  24.27       55.92 (31.65)     1:31.61 (35.69)     2:01.24 (29.63)
 12 Longhorn Aquatics  'A'                            2:00.02    2:01.94  
     1) Harris, Mike M61                2) Mizell, Linda D W56            
     3) Murff, Don M66                  4) Clark, Carol C W59             
                  25.75       52.83 (27.08)     1:27.65 (34.82)     2:01.94 (34.29)
 13 New England Masters Swim Club  'B'                2:05.12    2:04.52  
     1) Jones, Jay M61                  2) Craffey, Eileen M W56          
     3) Letendre, Diane M W56           4) Phillips, Ken W M58            
                  27.34     1:01.41 (34.07)     1:38.18 (36.77)     2:04.52 (26.34)
 14 Arizona Masters  'A'                              2:07.99    2:10.98  
     1) Bailey, Hop M60                 2) Menard, Joanne C W60           
     3) Stillwell, Mickey M W63         4) Dyck, Mel M66                  
                  28.98     1:01.72 (32.74)     1:38.99 (37.27)     2:10.98 (31.99)
 15 Florida Aquatic Combined Team  'A'                2:19.20    2:16.43  
     1) Carroll, Timothy J M56          2) Henderson, Martha J W71        
     3) Crisp, Janet M W65              4) Woodsum, Glenn C M61           
                  26.04     1:12.69 (46.65)     1:51.59 (38.90)     2:16.43 (24.84)
 16 Masters of South Texas  'B'                       2:02.00    2:17.75  
     1) Holt, Nate M M61                2) Holt, Nancy E W58              
     3) Callaway, Linda S W55           4) Nordstrom, David P M60         
                  25.25     1:11.05 (45.80)     1:50.21 (39.16)     2:17.75 (27.54)
 17 Masters of South Texas  'C'                       2:17.00    2:37.91  
     1) Velde, John J M60               2) May, Jo B W60                  
     3) Gregg, Claire M W66             4) Smith, Steve W M62             
                  28.64     1:10.28 (41.64)     1:57.02 (46.74)     2:37.91 (40.89)
 -- Southern Methodist Masters  'A'                   1:55.00         DQ  
     1) Dolan, James M56                2) Guthrie, Dianne W62            
     3) McKenna, Clancy M56             4) Bednar, Christy W63            
                  25.13       57.45 (32.32)     1:24.85 (27.40)          DQ (35.36)
 -- Colorado Masters Swimming  'A'                    1:48.30         DQ  
     1) Abrahams, Richard T M63         2) Fischer, Chuck M56             
     3) Laney, Judith B W55             4) Fouts, Susan J W57             
                  23.54       46.96 (23.42)     1:18.07 (31.11)          DQ (30.67)
 -- Colorado Masters Swimming  'C'                    2:00.73         NS  
     1) Abbott, William A M61           2)                                
     3)                                 4) Anziano, Marcia W63            
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:02.70   5/20/2007 PNA                                        
                         G CLARK, S PETERSON, C DAVIS, S DILLON            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters Swim Club  'A'                2:03.85    2:02.63N  22  
     1) Bright, David C M55             2) Hummel, Barbara R W56          
     3) Shaw, Greg J M56                4) Sasser, Constance J W61        
                  29.86     1:05.31 (35.45)     1:29.55 (24.24)     2:02.63 (33.08)
  2 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:01.90    2:02.77   18  
     1) Jacobs, Ronald M56              2) Jaunzeme, Andra W55            
     3) Lautman, Scott M M55            4) Dillon, Sally A W61            
                  30.37     1:06.28 (35.91)     1:32.56 (26.28)     2:02.77 (30.21)
  3 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:04.20    2:04.44   16  
     1) Fischer, Chuck M56              2) Gatz, Pamela S W61             
     3) Abrahams, Richard T M63         4) Fouts, Susan J W57             
                  28.93     1:08.65 (39.72)     1:34.41 (25.76)     2:04.44 (30.03)
  4 Team Illinois Masters  'A'                        2:07.50    2:05.20   14  
     1) Bateman, Bryan J M60            2) Mc Daniel, Georgia W61         
     3) Dodson, Phil L M55              4) Jones, Cynthia L W58           
                  29.56     1:10.74 (41.18)     1:36.82 (26.08)     2:05.20 (28.38)
  5 Walnut Creek Masters  'A'                         2:04.20    2:07.17   12  
     1) Hart, Gene E M55                2) Alexander, Martha A W58        
     3) Smyers, Jesse B M61             4) Brittingham, Regina W56        
                  29.92     1:08.83 (38.91)     1:37.25 (28.42)     2:07.17 (29.92)
  6 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:34.00    2:09.21   10  
     1) Tharp, Greg J M57               2) Boak, Thomas D M64             
     3) Boak, Carolyn W63               4) Bloomfield, Sue A W55          
                  29.78     1:03.46 (33.68)     1:36.74 (33.28)     2:09.21 (32.47)
  7 Masters of South Texas  'A'                       2:20.00    2:09.80    8  
     1) Miller, Jan A W57               2) Lindsey, Connie W56            
     3) Nordstrom, David P M60          4) Owens, Carl H M56              
                  35.19     1:17.42 (42.23)     1:44.92 (27.50)     2:09.80 (24.88)
  8 Oregon Masters  'A'                               2:06.20    2:10.11    6  
     1) Frid, Barbara W66               2) Pierson, Ginger L W62          
     3) Pendleton, Mike L M56           4) Landis, Tom M66                
                  39.01     1:16.40 (37.39)     1:44.05 (27.65)     2:10.11 (26.06)
  9 Colorado Masters Swimming  'B'                    2:14.73    2:13.58    4  
     1) Hashimoto, Christine L W60      2) MacDonald, Lee H M56           
     3) Polansky, Kevin L M57           4) Prall, Winifred S W60          
                  40.35     1:10.98 (30.63)     1:39.15 (28.17)     2:13.58 (34.43)
 10 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:58.75    2:18.23    2  
     1) Mykleby, Geoff L M55            2) Christenson, Candy J W61       
     3) Kranpitz, Nancy W63             4) Murray, Mike M57               
                  27.57     1:10.34 (42.77)     1:48.16 (37.82)     2:18.23 (30.07)
 11 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   2:12.25    2:20.74  
     1) McColly, Michael M62            2) Casey, Kathrine J W59          
     3) Reeder, Bill D M55              4) Blackburn, Jean L W56          
                  31.97     1:16.51 (44.54)     1:47.87 (31.36)     2:20.74 (32.87)
 12 The Olympic Club  'A'                             2:05.00    2:23.06  
     1) Stretch, Nancy A W68            2) Strand, Robert M62             
     3) Felton, Anezka G W60            4) Griffith, James M M55          
                  48.64     1:18.51 (29.87)     1:59.64 (41.13)     2:23.06 (23.42)
 13 Longhorn Aquatics  'A'                            2:12.00    2:23.17  
     1) Mizell, Linda D W56             2) Clark, Carol C W59             
     3) Vance, Brian A M57              4) Harris, Mike M61               
                  43.89     1:27.79 (43.90)     1:46.33 (18.54)     2:23.17 (36.84)
 14 Colorado Masters Swimming  'C'                    2:23.50    2:28.62  
     1) Laney, Judith B W55             2) Burson, William W M63          
     3) McCormick, Paul M61             4) Anziano, Marcia W63            
                  41.65     1:20.72 (39.07)     1:51.43 (30.71)     2:28.62 (37.19)
 15 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:33.00    2:30.57  
     1) Schreiner, Beth W67             2) Durrant, Betsy W66             
     3) Miller, Jim W M57               4) Woods, Tom M M65               
                  41.46     1:25.63 (44.17)     1:57.69 (32.06)     2:30.57 (32.88)
 16 Masters of South Texas  'B'                       2:38.00    2:34.76  
     1) Velde, John J M60               2) Napier, Marcia W56             
     3) Callaway, Linda S W55           4) Holt, Nate M M61               
                  33.68     1:20.96 (47.28)     2:07.07 (46.11)     2:34.76 (27.69)
 17 North Carolina Masters Swimmin  'A'               2:45.00    2:53.30  
     1) Newell, Sally W70               2) Larson, E Ole M87              
     3) Fitzgerald, Cheryl A W55        4) Clark, Jerry M70               
                  50.53     1:49.38 (58.85)     2:23.69 (34.31)     2:53.30 (29.61)
 -- Arizona Masters  'A'                              2:19.69         DQ  
     1) Dyck, Grace C W66               2) Menard, Joanne C W60           
     3) Hickcox, W. Thomas M55          4) Holt, Tate M56                 
                  47.69     1:30.68 (42.99)     1:57.14 (26.46)          DQ (23.10)
 -- New England Masters Swim Club  'B'                2:28.01         DQ  
     1) Craffey, Eileen M W56           2) Stromberg, Kraig R M58         
     3) Letendre, Leo J M55             4) Letendre, Diane M W56          
                  36.98     1:12.23 (35.25)     1:41.59 (29.36)          DQ (36.25)
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:59.75   5/20/2007 SAN DIEGO                                  
                         M FRESHLEY, J LITTLE, G CLIFFORD, B BEST          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:08.00    2:05.79   22  
     1) Zaremski, Barbara M W70         2) Schreiner, Beth W67            
     3) Brundage, Warner F M65          4) Woods, Tom M M65               
                  33.53     1:05.16 (31.63)     1:33.38 (28.22)     2:05.79 (32.41)
  2 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:15.00    2:18.02   18  
     1) Bower, Dick M77                 2) Bower, Barbara M W70           
     3) Leilich, Joann W69              4) Bailie, Bob M72                
                  35.47     1:15.93 (40.46)     1:51.14 (35.21)     2:18.02 (26.88)
  3 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:14.50    2:19.87   16  
     1) Bain, James (Jim) E M65         2) Reynolds, Bing M67             
     3) Wise, Louise W65                4) Kennedy, Judy A W70            
                  26.29     1:06.06 (39.77)     1:44.35 (38.29)     2:19.87 (35.52)
  4 Masters of South Texas  'A'                       2:15.00    2:24.77   14  
     1) Heselton, Cyril H M74           2) Sauer, De Ette A W66           
     3) Birkhead, Jane C W67            4) Blake, William V M71           
                  40.56     1:21.51 (40.95)     1:55.91 (34.40)     2:24.77 (28.86)
  5 Colorado Masters Swimming  'B'                    2:31.00    2:36.40   12  
     1) Plummer, Mark A M71             2) Patten, Bob W M73              
     3) Oberg, Jane C W70               4) Ryman, Donna M W71             
                  39.14     1:19.82 (40.68)     1:56.75 (36.93)     2:36.40 (39.65)
  6 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:59.00    3:08.81   10  
     1) Miller, Bob K M78               2) Phillips, Bernice M W80        
     3) Gladwell, Gail A W76            4) Dorse, Robert O M76            
                  34.46     1:32.20 (57.74)     2:28.48 (56.28)     3:08.81 (40.33)
 -- North Carolina Masters Swimmin  'A'               2:37.00         NS  
     1) Larson, E Ole M87               2) Newell, Sally W70              
     3) Clark, Jerry M70                4) Robbins-Bonitz, Suzanne E W74  
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:14.70   5/17/2002 SAN DIEGO                                  
                         BETSY JORDAN, BOB BEST, BILL EARLEY, JEANNE LITTLE
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'B'                    2:48.50    2:44.98   22  
     1) Plummer, Mark A M71             2) Patten, Bob W M73              
     3) Wise, Louise W65                4) Kennedy, Judy A W70            
                  45.71     1:24.44 (38.73)     2:06.18 (41.74)     2:44.98 (38.80)
  2 Masters of South Texas  'A'                       2:40.00    2:47.29   18  
     1) Kight, Betty G W66              2) Blake, William V M71           
     3) Halff, Henry M M65              4) Birkhead, Jane C W67           
                  45.33     1:31.19 (45.86)     2:13.99 (42.80)     2:47.29 (33.30)
  3 Masters of South Texas  'B'                       3:00.00    3:11.44   16  
     1) Oster, James F M66              2) Whitlock, Shelly W68           
     3) Sauer, De Ette A W66            4) Heselton, Cyril H M74          
                  52.54     1:43.77 (51.23)     2:31.88 (48.11)     3:11.44 (39.56)
  4 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   3:04.87    3:12.71   14  
     1) Miller, Bob K M78               2) Gladwell, Gail A W76           
     3) Nordby, Michael C M66           4) Phillips, Bernice M W80        
                  38.92                             2:15.16 ( )     3:12.71 (57.55)
 -- Colorado Masters Swimming  'A'                    2:31.15         DQ  
     1) Zentgraf, Karen W W66           2) Burgess, Thom M65              
     3) Bain, James (Jim) E M65         4) Oberg, Jane C W70              
                  42.41     1:18.21 (35.80)     1:48.46 (30.25)          DQ (36.23)
 
Mixed 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:35.78   4/29/2001 FMM                                        
                         F CARR, B CLEAVLAND, R KENNER, P HUTINGER         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    3:05.00    3:28.60   22  
     1) Michie, Jim M75                 2) Holmes, Frances W80            
     3) Buchannan, Peggy W75            4) Hoppe, Frederick J M80         
                  37.66   1:57.24 (1:19.58)     2:46.62 (49.38)     3:28.60 (41.98)
 
Mixed 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:55.59   5/22/2005 FMM                                        
                         P HUTINGER, R KENNER, R MACDONALD, F CARR         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Colorado Masters Swimming  'A'                    3:28.18         NS  
     1) Holmes, Frances W80             2) Hoppe, Frederick J M80         
     3) Buchannan, Peggy W75            4) Clegern, Wayne M M78 
Sponsor #36Sponsor #49Sponsor #14Sponsor #21Sponsor #13
Sponsor #52Sponsor #44Sponsor #45Sponsor #42Sponsor #41Sponsor #25Sponsor #20
Sponsor #43Sponsor #47Sponsor #33Sponsor #50Sponsor #51Sponsor #35Sponsor #29