2008 Short Course National Championships

Men's Relay Results

Final Results:

Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:23.04   2/18/2001 AUBURN MSTRS                               
                         O QUEVEDO, R BARNIER, R HUGHEY, L MOREAU          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club  'A'                         1:28.00    1:25.98   22  
     1) Fisher, Kevin J M24             2) Betts, Justin M M27            
     3) Tuchler, Jim M43                4) Liscinsky, William M M26       
                  21.79       43.64 (21.85)     1:05.74 (22.10)     1:25.98 (20.24)
  2 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:27.00    1:26.44   18  
     1) Kemp, Ryan S M23                2) Wilson, Jacob N M24            
     3) Armstrong, Jonathan W M32       4) Applegate, Thomas M M23        
                  21.20       42.62 (21.42)     1:05.25 (22.63)     1:26.44 (21.19)
  3 West Hollywood Aquatics  'A'                      1:30.40    1:27.92   16  
     1) Smith, Christopher S M23        2) Schmidt, Matthew B M30         
     3) Wright, Brian W M33             4) Olver, Brian J M30             
                  21.22       43.43 (22.21)     1:06.14 (22.71)     1:27.92 (21.78)
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:28.00    1:29.13   14  
     1) Bernard, Chris D M22            2) Solley, Michael A M24          
     3) Nicholas, Dameon M18            4) Galvan-Sarabia, Luis F M23     
                  21.66       44.41 (22.75)     1:06.92 (22.51)     1:29.13 (22.21)
  5 Valley Splash Aquatic Masters  'A'                1:30.00    1:31.86   12  
     1) Chock, Ray O M48                2) Hussey, Ryan C M19             
     3) Kikuta, Kyle S M22              4) Kief, Jerome M M22             
                  25.45       48.07 (22.62)     1:09.97 (21.90)     1:31.86 (21.89)
  6 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:33.00    1:34.46   10  
     1) Bain, Bradley Kyle M23          2) Belote, Brandon J M24          
     3) Medendorp, Mark A M30           4) Su, Billy M34                  
                  22.25       45.32 (23.07)     1:10.96 (25.64)     1:34.46 (23.50)
  7 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:35.00    1:36.12    8  
     1) Friedman, Todd A M42            2) Streiner, Jarret M M33         
     3) Balocco, Joseph M30             4) Normann, Chris T M18           
                  22.93       46.33 (23.40)     1:11.79 (25.46)     1:36.12 (24.33)
  8 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:36.47    1:36.33    6  
     1) Goldman, Brian M M22            2) Dewey, Ryan L M19              
     3) Ito, Shingo M24                 4) Fanning, Mark A M22            
                  23.21       49.59 (26.38)     1:13.36 (23.77)     1:36.33 (22.97)
  9 Longhorn Aquatics  'A'                            1:36.00    1:36.36    4  
     1) Andrew, Tom B M24               2) Drummond, Nathan M M23         
     3) Marsh, Brandon M33              4) Klempay, Corbett J M31         
                  23.19       49.23 (26.04)     1:14.21 (24.98)     1:36.36 (22.15)
 10 Weiss & Weiss Aquatics  'A'                       1:45.00    1:37.95    2  
     1) Gentry, Trent B M21             2) Rubottom, John W M55           
     3) Smitheal, Jeremy L M35          4) Dickson, Bruce F M54           
                  24.63       48.85 (24.22)     1:14.31 (25.46)     1:37.95 (23.64)
 11 Fort Worth Area Swim Team  'A'                    1:41.00    1:38.58  
     1) Hollis, Richard B M34           2) Webster, Nicholas M21          
     3) Pacheco, Casey L M27            4) Ha, Andrew M24                 
                  25.35       50.56 (25.21)     1:15.47 (24.91)     1:38.58 (23.11)
 12 University of San Francisco Ma  'A'               1:45.00    1:39.14  
     1) Guan, Frank M25                 2) Chappell, Matthew D M43        
     3) Mc Sweeney, Brian P M41         4) Dolar, Kevin I M20             
                  23.54       49.17 (25.63)     1:16.09 (26.92)     1:39.14 (23.05)
 13 Brazos Splash Masters  'A'                             NT    1:54.33  
     1) Ontko, Marty S M20              2) Bailey, Rodney A M56           
     3) Lunsford, Kevin M M41           4) Vallejo, Sergio M52            
                  24.87       56.13 (31.26)     1:25.59 (29.46)     1:54.33 (28.74)
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:33.18   5/21/1995 TEXAS SWIMMING                             
                         J THIBAULT, D PUTTERMAN, M DUNNE, R KILLEEN       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Hollywood Aquatics  'A'                      1:38.52    1:37.24   22  
     1) Wright, Brian W M33             2) Schmidt, Matthew B M30         
     3) Olver, Brian J M30              4) Smith, Christopher S M23       
                  26.76       52.88 (26.12)     1:16.17 (23.29)     1:37.24 (21.07)
  2 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:37.00    1:37.66   18  
     1) Applegate, Thomas M M23         2) Armstrong, Jonathan W M32      
     3) Wilson, Jacob N M24             4) Kemp, Ryan S M23               
                  26.36       54.27 (27.91)     1:17.13 (22.86)     1:37.66 (20.53)
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:43.00    1:39.25   16  
     1) Galvan-Sarabia, Luis F M23      2) Solley, Michael A M24          
     3) Nicholas, Dameon M18            4) Bernard, Chris D M22           
                  25.31       54.46 (29.15)     1:18.32 (23.86)     1:39.25 (20.93)
  4 Trotter Family YMCA  'A'                          1:46.00    1:42.04   14  
     1) Nevado, Eduardo M29             2) Rigg, Michael A M26            
     3) Box, Dan M23                    4) Arismendi, Raul J M29          
                  27.74       56.38 (28.64)     1:20.03 (23.65)     1:42.04 (22.01)
  5 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:44.00    1:44.90   12  
     1) Belote, Brandon J M24           2) Slocum, Christopher R M42      
     3) Medendorp, Mark A M30           4) Bain, Bradley Kyle M23         
                  26.88       58.02 (31.14)     1:22.93 (24.91)     1:44.90 (21.97)
  6 South Belt Area Allstars Swimm  'A'               1:44.00    1:45.68   10  
     1) Mauk, Christopher D M31         2) Price, Rick L M31              
     3) Howard, Landon T M20            4) Medema, Chuck D M28            
                  27.77       55.97 (28.20)     1:22.13 (26.16)     1:45.68 (23.55)
  7 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:49.05    1:46.13    8  
     1) Fanning, Mark A M22             2) Ito, Shingo M24                
     3) Goldman, Brian M M22            4) Dewey, Ryan L M19              
                  26.94       56.78 (29.84)     1:19.95 (23.17)     1:46.13 (26.18)
  8 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:49.00    1:50.17    6  
     1) Normann, Chris T M18            2) Palmer, Bryan S M29            
     3) Streiner, Jarret M M33          4) Walker, Brady J M26            
                  27.34     1:01.65 (34.31)     1:27.58 (25.93)     1:50.17 (22.59)
  9 Aquatics of Georgetown Masters  'A'               1:52.00    1:53.83    4  
     1) Young, Riki G M45               2) Huggins, Dale R M35            
     3) Lehnick, Mark E M47             4) Schaaf, Stephen S M24          
                  33.26     1:01.06 (27.80)     1:29.93 (28.87)     1:53.83 (23.90)
 10 Fort Worth Area Swim Team  'A'                    1:51.00    1:55.42    2  
     1) Ayers, Graham M43               2) Webster, Nicholas M21          
     3) Pacheco, Casey L M27            4) Ha, Andrew M24                 
                  31.20     1:04.53 (33.33)     1:32.16 (27.63)     1:55.42 (23.26)
 11 Weiss & Weiss Aquatics  'A'                       1:53.00    1:56.32  
     1) Dickson, Bruce F M54            2) Gentry, Trent B M21            
     3) Bynum, James D M40              4) Smitheal, Jeremy L M35         
                  29.15     1:02.37 (33.22)     1:32.43 (30.06)     1:56.32 (23.89)
 -- University of San Francisco Ma  'A'               1:50.00         NS  
     1) Mc Sweeney, Brian P M41         2) Chappell, Matthew D M43        
     3) Dolar, Kevin I M20              4) Guan, Frank M25                
 -- Curl-Burke Swim Club  'A'                         1:41.00         NS  
     1) Liscinsky, William M M26        2) Betts, Justin M M27            
     3) Tuchler, Jim M43                4) Fisher, Kevin J M24            
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:23.06   5/18/2003 OLYMPIC CLUB                               
                         B SCHUMACHER, L WANIE, S GREENWOOD, P SAGISI      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:27.59    1:26.72   22  
     1) Silleck, Haydn H M29            2) Eisenhuth, Matthew S M34       
     3) O'Sullivan, Chris D M33         4) Caswell, Ian M29               
                  21.48       42.52 (21.04)     1:04.48 (21.96)     1:26.72 (22.24)
  2 Southern Methodist Masters  'A'                   1:30.00    1:27.14   18  
     1) Fassino, Barton R M27           2) Donnan, Chris M25              
     3) Russo, Wyatt G M34              4) Ingraham, Chase E M25          
                  22.43       44.41 (21.98)     1:05.50 (21.09)     1:27.14 (21.64)
  3 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:30.20    1:28.38   16  
     1) Foley, Sean T M27               2) Schaetz, Daniel J M37          
     3) Nowak, Peter J M26              4) Stich, Darryl D M32            
                  20.21       43.30 (23.09)     1:06.35 (23.05)     1:28.38 (22.03)
  4 Weiss & Weiss Aquatics  'A'                       1:32.00    1:28.45   14  
     1) Dunne, Reed M44                 2) Kemp, Chris B M27              
     3) Turner, Michael T M39           4) Putterman, Dean E M45          
                  21.96       42.30 (20.34)     1:04.96 (22.66)     1:28.45 (23.49)
  5 The Olympic Club  'A'                             1:32.00    1:28.61   12  
     1) Davie, Matthew G M27            2) Harrigan, Matthew J M29        
     3) Kruse, Michael P M35            4) Wanie, Lee G M34               
                  21.99       44.56 (22.57)     1:07.35 (22.79)     1:28.61 (21.26)
  6 Longhorn Aquatics  'A'                            1:24.00    1:28.88   10  
     1) Beccari, Adriano P M31          2) Menezes, Marcio P M28          
     3) Nahas, Brian C M31              4) Eckerman, Chris M M33          
                  22.12       44.07 (21.95)     1:04.58 (20.51)     1:28.88 (24.30)
  7 Arizona Masters  'A'                              1:31.29    1:29.80    8  
     1) Holden, Blake A M31             2) Roth, Barry M53                
     3) Mills, Glenn D M46              4) Commings, Jeff P M34           
                  22.41       45.32 (22.91)     1:07.93 (22.61)     1:29.80 (21.87)
  8 Masters of South Texas  'A'                       1:29.00    1:30.53    6  
     1) McBride, Joseph E M29           2) Blanco, Alonso O M33           
     3) McKee, Chris M28                4) Davis, Josh C M35              
                  23.47       48.99 (25.52)     1:10.41 (21.42)     1:30.53 (20.12)
  9 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:37.00    1:31.26    4  
     1) Sottile, Domenico M30           2) Walker, Brady J M26            
     3) Schwebel, Michael C M31         4) Hooper, Matt M34               
                  23.00       45.31 (22.31)     1:08.80 (23.49)     1:31.26 (22.46)
 10 Plano Wetcats  'A'                                1:29.99    1:33.11    2  
     1) Edmondson, Andy M40             2) McGrane, Colin M32             
     3) Schmerker, John T M32           4) McIntee, Greg M47              
                  23.51       47.63 (24.12)     1:10.18 (22.55)     1:33.11 (22.93)
 11 Manatee Aquatic Masters Inc  'A'                  1:30.50    1:33.42  
     1) Fernandez, Carlos A M38         2) Hale, William C M37            
     3) Finney, Peter C M40             4) Selinger, Ili R M34            
                  23.79       46.33 (22.54)     1:10.58 (24.25)     1:33.42 (22.84)
 12 Wisconsin Masters Aquatic Club  'B'               1:33.98    1:34.01  
     1) Thiele, Matt E M40              2) Bentz, Nick A M27              
     3) Tetzlaff, Maurice M31           4) Griffiths, Casey J M25         
                  23.57       47.68 (24.11)     1:11.59 (23.91)     1:34.01 (22.42)
 13 Terrapin Masters  'A'                             1:40.00    1:34.06  
     1) Strahota, Jeffrey R M27         2) Shipp, William M M48           
     3) Goodison, Michael R M36         4) Ellis, Andrew F M39            
                  23.89       47.18 (23.29)     1:10.01 (22.83)     1:34.06 (24.05)
 14 New England Masters Swim Club  'A'                1:33.60    1:34.35  
     1) Walkenhorst, Jared W M33        2) Campbell, Drew D M43           
     3) Mooney, Jack J M48              4) Phillips, Thomas D M33         
                  22.98       46.31 (23.33)     1:11.41 (25.10)     1:34.35 (22.94)
 15 District Of Columbia Aquatics  'A'                1:34.80    1:35.00  
     1) Moon, Wonkee M33                2) Conrad, Brandon R M33          
     3) Iraola, Ibon M27                4) Burkhardt, Justin M M28        
                  24.03       47.74 (23.71)     1:11.92 (24.18)     1:35.00 (23.08)
 16 Southern Masters Swimmers  'A'                    1:45.00    1:36.24  
     1) Bergeron, John M30              2) Cambias, Rob J M40             
     3) Armentor, Glenn J M48           4) Billeaud, Stephen O M54        
                  23.79       47.88 (24.09)     1:11.63 (23.75)     1:36.24 (24.61)
 17 Team Illinois Masters  'A'                        1:35.00    1:36.56  
     1) Helfers, Alex R M28             2) Krenzer, Brian M29             
     3) Christian, Dan M27              4) Javorski, John M29             
                  22.08       45.78 (23.70)     1:10.63 (24.85)     1:36.56 (25.93)
 18 West Hollywood Aquatics  'A'                      1:36.30    1:37.68  
     1) Kaufmann, Jon C M31             2) Libit, Bryan A M29             
     3) Below, James C M28              4) Wadley, Brian M28              
                  24.11       50.28 (26.17)     1:13.49 (23.21)     1:37.68 (24.19)
 19 Colorado Masters Swimming  'B'                    1:36.45    1:37.70  
     1) Gill, Andrew M41                2) Johnson, Brett J M28           
     3) Cox, Michael J M30              4) Welting, Evan A M33            
                  24.34       49.45 (25.11)     1:14.00 (24.55)     1:37.70 (23.70)
 20 Millard Aquatic Club Masters  'A'                 1:50.00    1:40.79  
     1) Bowcott, Sydney M30             2) Larson, Sean R M38             
     3) Kersten, Craig M M41            4) Wells, David E M48             
                  25.50       49.64 (24.14)     1:16.06 (26.42)     1:40.79 (24.73)
 21 MOVY Masters  'A'                                 1:37.00    1:42.24  
     1) Stewart, Tony A M34             2) Lewis, Dave M51                
     3) Davis, John A M43               4) Holcomb, Barry R M38           
                  24.74       54.35 (29.61)     1:18.03 (23.68)     1:42.24 (24.21)
 22 Rio Grande Swim Club  'A'                         1:44.00    1:43.40  
     1) Djang, Philipp A M53            2) Heins, Barry M51               
     3) Wooten, John M34                4) Stanton IV, Wright M28         
                  24.55       52.91 (28.36)     1:20.56 (27.65)     1:43.40 (22.84)
 23 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:50.00    1:45.22  
     1) Palmer, Bryan S M29             2) Williams, Kennon B M27         
     3) Santos, Jahil F M30             4) Stus, Michael A M38            
                  25.95       53.59 (27.64)     1:21.20 (27.61)     1:45.22 (24.02)
 24 City Of Midland Aquatics  'A'                     2:00.00    1:50.67  
     1) Mills, Anthony M M32            2) Randle, David F M55            
     3) Lysinger, Chris S M51           4) Williams, Brandon L M26        
                  25.49     1:01.68 (36.19)     1:28.35 (26.67)     1:50.67 (22.32)
 25 Longhorn Aquatics  'B'                            1:57.00    1:54.78  
     1) Storvik, Chuck M49              2) Vandam, David K M52            
     3) Gillespie, Kevin F M61          4) Shah, Niraj M33                
                  25.44       51.02 (25.58)     1:24.47 (33.45)     1:54.78 (30.31)
 -- NYC Hydras  'A'                                        NT         DQ  
     1) Galindo, Luciano M30            2) Eadon, Bryant T M26            
     3) Conley, Stuart M45              4)                                
                  21.89       44.53 (22.64)     1:10.71 (26.18)          DQ (22.47)
 -- Mission Viejo Masters  'A'                        1:29.50        DNF  
     1) Sethna, Dorab N M27             2) Mitchell, Jeffrey A M39        
     3) Karbownik, Roman M61            4) Campbell, John F M60           
                  25.00       47.38 (22.38)                                        
 -- West Texas Wahoo Masters  'A'                     1:45.40         NS  
     1) Hayes, Trey M35                 2) Waldmann, Michael J M44        
     3) Hayes, Jacob P M33              4) Bates, Evan E M29              
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:31.54   5/19/1991 LONE STAR                                  
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, B PATTEN, T HEDRICK 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Longhorn Aquatics  'A'                            1:38.00    1:35.29   22  
     1) Martyak, Stephen M33            2) Beccari, Adriano P M31         
     3) Menezes, Marcio P M28           4) Eckerman, Chris M M33          
                  24.46       51.62 (27.16)     1:14.62 (23.00)     1:35.29 (20.67)
  2 Arizona Masters  'A'                              1:39.99    1:37.90   18  
     1) Jaegers, Al M45                 2) Commings, Jeff P M34           
     3) Leid, Jeff G M34                4) Hafner, Paul A M47             
                  25.82       51.30 (25.48)     1:16.06 (24.76)     1:37.90 (21.84)
  3 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:39.21    1:38.41   16  
     1) Foley, Sean T M27               2) Schaetz, Daniel J M37          
     3) Griffiths, Casey J M25          4) Stich, Darryl D M32            
                  23.94       52.19 (28.25)     1:16.33 (24.14)     1:38.41 (22.08)
  4 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:40.80    1:38.63   14  
     1) Caswell, Ian M29                2) Eisenhuth, Matthew S M34       
     3) O'Sullivan, Chris D M33         4) Cox, Michael J M30             
                  24.75       51.21 (26.46)     1:14.55 (23.34)     1:38.63 (24.08)
  5 Weiss & Weiss Aquatics  'A'                       1:43.00    1:39.53   12  
     1) Turner, Michael T M39           2) Kemp, Chris B M27              
     3) Mayer, Bob M40                  4) Dunne, Reed M44                
                  27.24       53.81 (26.57)     1:17.66 (23.85)     1:39.53 (21.87)
  6 Manatee Aquatic Masters Inc  'A'                  1:44.50    1:42.87   10  
     1) Hale, William C M37             2) Finney, Peter C M40            
     3) Fernandez, Carlos A M38         4) Selinger, Ili R M34            
                  25.44       55.09 (29.65)     1:19.84 (24.75)     1:42.87 (23.03)
  7 Terrapin Masters  'A'                             1:54.00    1:46.19    8  
     1) Strahota, Jeffrey R M27         2) Goodison, Michael R M36        
     3) Murtagh, Patrick D M51          4) Ellis, Andrew F M39            
                  27.48       55.01 (27.53)     1:21.62 (26.61)     1:46.19 (24.57)
  8 Plano Wetcats  'A'                                1:45.99    1:50.28    6  
     1) Nelsen, Steve N M47             2) Schmerker, John T M32          
     3) Palmer, Joe M42                 4) Edmondson, Andy M40            
                  30.45     1:00.53 (30.08)     1:26.99 (26.46)     1:50.28 (23.29)
  9 West Hollywood Aquatics  'A'                      1:50.19    1:50.99    4  
     1) Kaufmann, Jon C M31             2) Wadley, Brian M28              
     3) Below, James C M28              4) Libit, Bryan A M29             
                  27.15       58.63 (31.48)     1:26.51 (27.88)     1:50.99 (24.48)
 10 Masters of South Texas  'A'                       1:46.00    1:54.47    2  
     1) Taylor, Grant M48               2) McBride, Joseph E M29          
     3) Blanco, Alonso O M33            4) McKee, Chris M28               
                  34.83     1:04.01 (29.18)     1:32.41 (28.40)     1:54.47 (22.06)
 11 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:06.00    2:04.15  
     1) Santos, Jahil F M30             2) Erickson, Tim D M51            
     3) Fischer, Andy J M41             4) Carrasco, Juan J M43           
                  34.99     1:09.32 (34.33)     1:36.99 (27.67)     2:04.15 (27.16)
 12 Wisconsin Masters Aquatic Club  'B'               1:47.95    2:10.91  
     1) Bauman, John H M77              2) Thiele, Matt E M40             
     3) Jacobsen, Michael T M34         4) Nowak, Peter J M26             
                  46.53     1:16.99 (30.46)     1:46.77 (29.78)     2:10.91 (24.14)
 -- Team Illinois Masters  'A'                        1:44.50         DQ  
     1) Krenzer, Brian M29              2) Helfers, Alex R M28            
     3) Soltys, Ted J M47               4) Kothe, Brian R M30             
                  28.83       56.42 (27.59)     1:22.05 (25.63)          DQ (25.56)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:24.05   4/25/2004 ROCKY MT                                   
                         R SMIT, J SMITH, P SMITH, A GAINES                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Longhorn Aquatics  'A'                            1:21.00    1:24.22   22  
     1) Blessing, Tyler J M35           2) Rasmussen, Anders M M44        
     3) Dickinson, Doug M36             4) Varozza, Mike J M40            
                  21.10       42.29 (21.19)     1:03.07 (20.78)     1:24.22 (21.15)
  2 Nitro Swimming  'A'                               1:29.00    1:27.64   18  
     1) Unruh, Steven L M41             2) Stackle, Kirk M40              
     3) Fedorov, Alexander G M36        4) Orris, Ron M35                 
                  21.92       43.65 (21.73)     1:06.32 (22.67)     1:27.64 (21.32)
  3 Longhorn Aquatics  'B'                            1:24.00    1:28.14   16  
     1) Bailey, Bradley H M38           2) Bartee, Todd A M38             
     3) Cornman, Chris M38              4) Thibault, Jeff M37             
                  21.46       44.11 (22.65)     1:06.58 (22.47)     1:28.14 (21.56)
  4 Michigan Masters  'A'                             1:30.53    1:28.90   14  
     1) Biglin, Peter E M37             2) Field, Jayson B M35            
     3) Israel, Daniel M M40            4) Mull, Alec M36                 
                  22.60       44.89 (22.29)     1:07.41 (22.52)     1:28.90 (21.49)
  5 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:29.00    1:29.10   12  
     1) Stewart, Henry D M44            2) Klein, Jonathan E M50          
     3) Lane, Will H M37                4) Schultz, Norman E M42          
                  22.40       44.46 (22.06)     1:06.95 (22.49)     1:29.10 (22.15)
  6 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:29.80    1:29.19   10  
     1) Gawronski, Tomasz J M41         2) Nordmann, Michael T M35        
     3) Leutner, Gerry P M44            4) Davis, Ross C M41              
                  21.44       43.66 (22.22)     1:07.20 (23.54)     1:29.19 (21.99)
  7 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:27.95    1:29.49    8  
     1) Bartleson, Aaron B M37          2) Robinson, Derek P M38          
     3) Lenneman, Tim P M44             4) Stewart, Karl M M42            
                  21.84       44.28 (22.44)     1:06.38 (22.10)     1:29.49 (23.11)
  8 Jersey Area Masters  'A'                          1:31.00    1:30.55    6  
     1) Carpenter, Scott R M44          2) Hiltabiddle, Steve M41         
     3) Segal, William N M43            4) Hahn, Darek L M41              
                  22.58       44.25 (21.67)     1:06.67 (22.42)     1:30.55 (23.88)
  9 North Carolina Masters Swimmin  'B'               1:32.00    1:32.04    4  
     1) Andersen, Morten M37            2) Fritsch, Dan S M43             
     3) Slocum, Christopher R M42       4) Lee, Lawrence B M39            
                  23.33       46.45 (23.12)     1:09.85 (23.40)     1:32.04 (22.19)
 10 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:34.00    1:32.50    2  
     1) Andreades, Stephen A M36        2) Read, David M M39              
     3) Lage, Terry L M40               4) Harrington, Patrick M M36      
                  24.37       46.98 (22.61)     1:10.56 (23.58)     1:32.50 (21.94)
 11 Ventura County Masters  'A'                       1:32.85    1:33.77  
     1) Wantz, Steve L M46              2) Armstrong, Martin A M38        
     3) Shaffer, Mike G M42             4) Baron, Kurtis C M43            
                  24.38       47.40 (23.02)     1:10.15 (22.75)     1:33.77 (23.62)
 12 Walnut Creek Masters  'A'                         1:32.00    1:33.85  
     1) Santos, Roque J M40             2) Bohm, Eric C M41               
     3) Johnson, Ron A M43              4) Stahl, Stephen A M43           
                  23.67       47.48 (23.81)     1:11.40 (23.92)     1:33.85 (22.45)
 13 Southern Methodist Masters  'A'                   1:33.00    1:34.19  
     1) Guthrie, David M M47            2) Yarid, Jay M45                 
     3) Allen, Patrick M48              4) Kenny, John M47                
                  23.69       47.22 (23.53)     1:11.85 (24.63)     1:34.19 (22.34)
 14 Longhorn Aquatics  'C'                            1:32.00    1:34.37  
     1) Breazeale, Nathan M M44         2) Young, Stanford R M43          
     3) Proffitt, Steve M38             4) Kehle, Peter M43               
                  22.82       46.72 (23.90)     1:11.44 (24.72)     1:34.37 (22.93)
 15 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:35.10    1:34.38  
     1) Kays, David E M40               2) Valley, Eric S M46             
     3) Jacobs, Ronald M56              4) Nelson, Kirk E M37             
                  23.25       47.14 (23.89)     1:11.27 (24.13)     1:34.38 (23.11)
 16 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:35.00    1:37.46  
     1) Blavatnik, Alex M43             2) Hendrick, Marty M50            
     3) Erickson, Tim D M51             4) Dillon, Duffy M43              
                  24.27       50.05 (25.78)     1:13.80 (23.75)     1:37.46 (23.66)
 17 West Texas Wahoo Masters  'A'                     1:50.50    1:37.72  
     1) Hague, David J M54              2) Burdine, Collin P M38          
     3) Burdine, Connor R M36           4) Daniel, Jay D M44              
                  24.37       50.05 (25.68)     1:14.64 (24.59)     1:37.72 (23.08)
 18 Oregon Masters  'A'                               1:37.30    1:38.14  
     1) Drawz, Troy A M40               2) Waud, Timothy P M40            
     3) Volckening, Bill M42            4) Kuykendall, Jeff J M38         
                  23.24       48.70 (25.46)     1:14.21 (25.51)     1:38.14 (23.93)
 19 West Hollywood Aquatics  'A'                      1:38.20    1:38.24  
     1) Deangelis, Rocky R M35          2) Tobin, Scott A M42             
     3) Tester, Bram P M39              4) Shandrew, Jerry S M42          
                  25.66       49.25 (23.59)     1:13.84 (24.59)     1:38.24 (24.40)
 20 District Of Columbia Aquatics  'A'                1:35.80    1:38.49  
     1) Williams, Neill C M40           2) Dever, Frederick E M42         
     3) Czander, Eric W M42             4) Mead, Jeffrey D M51            
                  21.92       47.59 (25.67)     1:14.25 (26.66)     1:38.49 (24.24)
 21 Longhorn Aquatics  'E'                            1:40.00    1:38.83  
     1) Osgood, Emory D M37             2) Willman, Joseph H M41          
     3) Prasifka, David H M44           4) Johnson, Dirk D M39            
                  23.19       47.20 (24.01)     1:13.08 (25.88)     1:38.83 (25.75)
 22 Longhorn Aquatics  'D'                            1:39.00    1:39.94  
     1) Coates, Ed M M42                2) Leighty, Russell J M39         
     3) Dietsch, Vince M37              4) Munoz, Ned M36                 
                  25.43       48.20 (22.77)     1:15.75 (27.55)     1:39.94 (24.19)
 23 Plano Wetcats  'A'                                1:39.99    1:40.09  
     1) Heil, Matthew M38               2) Nelsen, Steve N M47            
     3) Kennedy, Patrick H M35          4) Palmer, Joe M42                
                  26.21       51.05 (24.84)     1:15.71 (24.66)     1:40.09 (24.38)
 24 Michigan Masters  'B'                             1:44.60    1:40.78  
     1) Allen, John N M44               2) Jones, Kyle M M48              
     3) Aldrich, James G M44            4) Leonard, Jeffrey D M48         
                  24.36       50.07 (25.71)     1:14.66 (24.59)     1:40.78 (26.12)
 25 Woodlands Masters Swim Team  'B'                  1:35.00    1:41.81  
     1) Campbell, Geoff E M37           2) Calderón, Carlos M42           
     3) Saavedra, Francisco A M44       4) Sundahl, Philip J M43          
                  24.58       51.01 (26.43)     1:17.37 (26.36)     1:41.81 (24.44)
 26 Sierra Nevada Masters  'A'                        1:42.50    1:42.76  
     1) Webster, Jeffrey D M48          2) Heimerdinger, Charles B M47    
     3) Naviaux, William J M48          4) Petrilla, Eric A M38           
                  25.27       53.02 (27.75)     1:19.63 (26.61)     1:42.76 (23.13)
 27 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                     1:49.00    1:43.42  
     1) Fischer, Andy J M41             2) Kalthoff, Karsten M41          
     3) Weaver, Russell L M41           4) Carrasco, Juan J M43           
                  24.57       50.66 (26.09)     1:16.55 (25.89)     1:43.42 (26.87)
 28 South West YMCA Masters  'A'                      1:54.00    1:55.27  
     1) Blute, Peter M M48              2) Jaime, Alfonso A M35           
     3) Hubbard, Russell L. M46         4) Perkins, Robert M M45          
                  33.41     1:02.99 (29.58)     1:29.70 (26.71)     1:55.27 (25.57)
 -- Southern Methodist Masters  'B'                   1:38.00         DQ  
     1) Varela, Esteban M38             2) Romo, Carlos M41               
     3) Rhodenbaugh, Mark M43           4) Burke, J Marshall M44          
                  22.80       45.66 (22.86)     1:07.73 (22.07)          DQ (25.71)
 -- The Olympic Club  'A'                             1:48.50         NS  
     1) Mc Cormack, Bryan J M42         2) Van Horn, William G M69        
     3) Williams, Scott M53             4) Keck, Mike M48                 
 -- Montgomery Ancient Mariners  'A'                  1:34.00         NS  
     1) Roddin, Hugh J M66              2) Cheney, David W M50            
     3) Pugliese, Mark D M55            4) Holloway, Marcus M44           
 -- Colorado Masters Swimming  'B'                    1:39.30         NS  
     1) Fuller, David S M43             2) Doebbeling, John D M38         
     3) Champlin, Pete M40              4) Gould, Tom A M43               
 -- Arizona Masters  'A'                              1:35.59         NS  
     1)                                 2) Hickman, Mark D M42            
     3) Stites, Jim S M50               4)                                
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.04   4/25/2004 ROCKY MT                                   
                         J SMITH, H BANK, R SMIT, P SMITH                  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Longhorn Aquatics  'A'                            1:38.00    1:35.83   22  
     1) Thibault, Jeff M37              2) Bartee, Todd A M38             
     3) Bailey, Bradley H M38           4) Cornman, Chris M38             
                  24.14       51.21 (27.07)     1:13.77 (22.56)     1:35.83 (22.06)
  2 Nitro Swimming  'A'                               1:38.00    1:35.90   18  
     1) Fedorov, Alexander G M36        2) Stackle, Kirk M40              
     3) Orris, Ron M35                  4) Unruh, Steven L M41            
                  25.29       51.61 (26.32)     1:14.17 (22.56)     1:35.90 (21.73)
  3 Montgomery Ancient Mariners  'A'                  1:38.00    1:36.67   16  
     1) Britt, J Clay M47               2) Weissman, Chris J M45          
     3) Michael, Mark C M46             4) Roddin, Jeffrey H M39          
                  24.66       51.31 (26.65)     1:15.17 (23.86)     1:36.67 (21.50)
  4 Maine Masters Swim Club  'A'                      1:40.23    1:38.93   14  
     1) Ross, Michael S M40             2) Lindenau, Lee F M41            
     3) Morse, Benjamin M M36           4) Schmidt, Michael J M45         
                  23.19       50.68 (27.49)     1:16.25 (25.57)     1:38.93 (22.68)
  5 Longhorn Aquatics  'B'                            1:38.10    1:39.51   12  
     1) Rasmussen, Anders M M44         2) Smiley, Jon M M46              
     3) Varozza, Mike J M40             4) Blessing, Tyler J M35          
                  25.43       55.24 (29.81)     1:18.55 (23.31)     1:39.51 (20.96)
  6 Michigan Masters  'A'                             1:44.82    1:40.03   10  
     1) Israel, Daniel M M40            2) Allen, John N M44              
     3) Field, Jayson B M35             4) Biglin, Peter E M37            
                  26.50       55.20 (28.70)     1:17.93 (22.73)     1:40.03 (22.10)
  7 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:39.00    1:40.31    8  
     1) Nordmann, Michael T M35         2) Campbell, Geoff E M37          
     3) Gawronski, Tomasz J M41         4) Davis, Ross C M41              
                  25.83       55.41 (29.58)     1:18.88 (23.47)     1:40.31 (21.43)
  8 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:40.70    1:40.68    6  
     1) Stewart, Karl M M42             2) Bartleson, Aaron B M37         
     3) Robinson, Derek P M38           4) Scott, Greg C M48              
                  26.55       53.55 (27.00)     1:17.17 (23.62)     1:40.68 (23.51)
  9 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:42.00    1:41.18    4  
     1) Lane, Will H M37                2) Andersen, Morten M37           
     3) Stewart, Henry D M44            4) Fritsch, Dan S M43             
                  25.65       53.97 (28.32)     1:18.25 (24.28)     1:41.18 (22.93)
 10 Jersey Area Masters  'A'                          1:41.80    1:41.87    2  
     1) Hahn, Darek L M41               2) Lippitt, Andrew E M38          
     3) Hiltabiddle, Steve M41          4) Segal, William N M43           
                  27.10       56.53 (29.43)     1:19.62 (23.09)     1:41.87 (22.25)
 11 Ventura County Masters  'A'                       1:46.75    1:43.26  
     1) Shaffer, Mike G M42             2) Cooper, Christopher E M43      
     3) Wantz, Steve L M46              4) Blatt, Michael J M52           
                  25.18       54.44 (29.26)     1:20.48 (26.04)     1:43.26 (22.78)
 12 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:47.00    1:43.62  
     1) Read, David M M39               2) Blavatnik, Alex M43            
     3) Dillon, Duffy M43               4) Harrington, Patrick M M36      
                  27.29       56.73 (29.44)     1:21.91 (25.18)     1:43.62 (21.71)
 13 Walnut Creek Masters  'A'                         1:42.50    1:45.85  
     1) Bohm, Eric C M41                2) Santos, Roque J M40            
     3) Stahl, Stephen A M43            4) Gothberg, Brad A M45           
                  29.71       57.04 (27.33)     1:22.13 (25.09)     1:45.85 (23.72)
 14 MOVY Masters  'A'                                 1:48.00    1:46.02  
     1) Davis, John A M43               2) Matysek, Jim M48               
     3) Welchlin, Bob M51               4) Sherman, Bill M49              
                  27.81       57.38 (29.57)     1:23.88 (26.50)     1:46.02 (22.14)
 15 Longhorn Aquatics  'D'                            1:48.00    1:46.95  
     1) Breazeale, Nathan M M44         2) Kehle, Peter M43               
     3) Coates, Ed M M42                4) Munoz, Ned M36                 
                  26.13       56.59 (30.46)     1:23.24 (26.65)     1:46.95 (23.71)
 16 The Olympic Club  'A'                             1:47.50    1:49.22  
     1) Williams, Scott M53             2) Keck, Mike M48                 
     3) Kruse, Michael P M35            4) Mc Cormack, Bryan J M42        
                  28.42       59.90 (31.48)     1:24.66 (24.76)     1:49.22 (24.56)
 17 West Hollywood Aquatics  'A'                      1:52.07    1:49.82  
     1) Reudy, Tom M53                  2) Tobin, Scott A M42             
     3) Tester, Bram P M39              4) Deangelis, Rocky R M35         
                  28.14       58.12 (29.98)     1:24.26 (26.14)     1:49.82 (25.56)
 18 New Mexico Masters  'A'                           1:58.00    1:52.32  
     1) Smith, Jim P M51                2) Decker, Nicholas W M40         
     3) Wilson, Robert H M57            4) Supple, Robert C M53           
                  30.69     1:00.52 (29.83)     1:29.06 (28.54)     1:52.32 (23.26)
 19 Niagara District Masters  'A'                     1:48.30    1:53.97  
     1) Moreland, Michael G M45         2) Heinemann, William A M50       
     3) Mayall, Randy S M42             4) Kleitz, Patrick E M60          
                  29.90     1:01.08 (31.18)     1:26.92 (25.84)     1:53.97 (27.05)
 20 Longhorn Aquatics  'C'                            2:00.00    1:58.63  
     1) Campbell, Thomas D M43          2) Young, Stanford R M43          
     3) Willman, Joseph H M41           4) Prasifka, David H M44          
                  32.43     1:04.43 (32.00)     1:32.62 (28.19)     1:58.63 (26.01)
 -- Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:45.90         NS  
     1)                                 2) Kays, David E M40              
     3) Lautman, Scott M M55            4)                                
 -- Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:56.00         NS  
     1) Hendrick, Marty M50             2)                                
     3)                                 4) Weiss, Scot H M43              
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:27.94   5/22/2005 COLORADO                                   
                         R ABRAHAMS, P SMITH, R HESS, J LILLEY             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                              1:27.99    1:27.70N  22  
     1) Smith, John C M46               2) Jaegers, Al M45                
     3) Hafner, Paul A M47              4) Smith, Paul L M48              
                  21.51       44.10 (22.59)     1:06.74 (22.64)     1:27.70 (20.96)
  2 Weiss & Weiss Aquatics  'A'                       1:29.00    1:28.61   18  
     1) Killeen, Robert M46             2) Frey, Jeff B M46               
     3) Esselstyn, Rip M45              4) Switzer, Kevin G M47           
                  21.85       44.27 (22.42)     1:05.95 (21.68)     1:28.61 (22.66)
  3 Michigan Masters  'A'                             1:30.46    1:29.33   16  
     1) Tyler, Scott A M46              2) Schmitz, Mike M49              
     3) Bice, Gary M M50                4) Dale, David A M51              
                  22.19       44.44 (22.25)     1:07.10 (22.66)     1:29.33 (22.23)
  4 Team Illinois Masters  'A'                        1:34.50    1:31.51   14  
     1) Soltys, Ted J M47               2) McCabe, Thomas J M50           
     3) Pratt, John M45                 4) Gibson, Dave M47               
                  23.13       45.76 (22.63)     1:08.38 (22.62)     1:31.51 (23.13)
  5 Colonials 1776  'A'                               1:33.33    1:32.95   12  
     1) Marvin, Stu J M52               2) Casciato, Michael G M48        
     3) Dardaris, Peter J M49           4) Schuman, R Mark M52            
                  22.41       46.42 (24.01)     1:10.00 (23.58)     1:32.95 (22.95)
  6 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:31.00    1:33.65   10  
     1) Holbrook, Jeff M49              2) Gordon, Lance L M51            
     3) Marshall, D Scot M51            4) Schatz, Gary L M53             
                  22.25       46.44 (24.19)     1:11.41 (24.97)     1:33.65 (22.24)
  7 Longhorn Aquatics  'A'                            1:32.00    1:33.88    8  
     1) Stinchcombe, Maxwell B M51      2) Smiley, Jon M M46              
     3) Wetzel, Jeffrey T M52           4) Walker, Paul B M47             
                  23.18       46.60 (23.42)     1:11.28 (24.68)     1:33.88 (22.60)
  8 MOVY Masters  'A'                                 1:35.10    1:33.90    6  
     1) Wells, Brad R M46               2) Welchlin, Bob M51              
     3) Matysek, Jim M48                4) Sherman, Bill M49              
                  23.40       46.88 (23.48)     1:11.48 (24.60)     1:33.90 (22.42)
  9 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:34.84    1:34.53    4  
     1) Swanson, Victor B M48           2) McGoorty, Mike M50             
     3) Nalli, Lyle A M48               4) Moore, Robert B M47            
                  23.96       46.74 (22.78)     1:10.85 (24.11)     1:34.53 (23.68)
 10 Michigan Masters  'B'                             1:35.99    1:34.89    2  
     1) Tyler, Brian G M50              2) Howe, David B M46              
     3) Irwin, John R M51               4) Crosthwaite, Duane T M50       
                  23.69       47.19 (23.50)     1:11.30 (24.11)     1:34.89 (23.59)
 11 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'               1:39.57    1:35.72  
     1) Hamm, Michael L M50             2) Harper, Buzz M48               
     3) Mc Bride, Duncan Q M53          4) Ponthier, Chuck M45            
                  24.68       49.57 (24.89)     1:13.82 (24.25)     1:35.72 (21.90)
 12 Episcopal Amberjax Masters  'A'                   1:36.50    1:35.86  
     1) Wells, D Scott M46              2) McCann, Michael T M46          
     3) Herndon, John M47               4) Ross, Gary L M47               
                  23.81       48.67 (24.86)     1:12.30 (23.63)     1:35.86 (23.56)
 13 Southern Methodist Masters  'B'                   1:40.00    1:37.57  
     1) Barton, Tom M52                 2) Glasstetter, Billy M50         
     3) Dunne, Patrick M53              4) Hess, Richard W M53            
                  23.34       50.82 (27.48)     1:13.75 (22.93)     1:37.57 (23.82)
 14 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:35.90    1:38.12  
     1) Kahl, Steven E M45              2) Scott, Greg C M48              
     3) McCormick, Paul M61             4) Nolte, Christopher C M51       
                  23.20       48.74 (25.54)     1:14.72 (25.98)     1:38.12 (23.40)
 15 Florida Aquatic Combined Team  'A'                1:36.50    1:38.25  
     1) Woodsum, Glenn C M61            2) Hawkins, Carl W M55            
     3) Carroll, Timothy J M56          4) Calvert, Mark A M48            
                  25.24       49.83 (24.59)     1:15.53 (25.70)     1:38.25 (22.72)
 16 Walnut Creek Masters  'A'                         1:36.50    1:38.34  
     1) Gothberg, Brad A M45            2) O'Brien, Kerry L M51           
     3) Guadagni, Peter M M53           4) Remmert, Greg A M45            
                  24.35       49.23 (24.88)     1:15.24 (26.01)     1:38.34 (23.10)
 17 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:41.73    1:38.73  
     1) Kreinz, Steven S M45            2) Paulsen, Curtis A M48          
     3) Severance, David A M45          4) Mykleby, Geoff L M55           
                  24.19       48.90 (24.71)     1:14.70 (25.80)     1:38.73 (24.03)
 18 Irving Masters Swim Club  'A'                     1:39.80    1:38.80  
     1) Radam, Thomas M45               2) Porter, Randall M46            
     3) Agar, Michael M50               4) Schiemann, Steve M46           
                  24.19       49.14 (24.95)     1:12.79 (23.65)     1:38.80 (26.01)
 19 Masters of South Texas  'A'                       1:38.00    1:38.94  
     1) Richey, Steven C M47            2) Milu, Jon E M47                
     3) Kercher, Craig A M46            4) Watson, Fletcher C M45         
                  24.31       48.81 (24.50)     1:13.68 (24.87)     1:38.94 (25.26)
 20 West Austin Athletic Club  'A'                    1:40.25    1:39.12  
     1) Hoffmann, Daniel O M49          2) Marsh, William D M48           
     3) Lux, Louis J M48                4) Hoffman, Keith T M49           
                  24.38       50.30 (25.92)     1:15.19 (24.89)     1:39.12 (23.93)
 21 Oregon Masters  'A'                               1:43.00    1:39.15  
     1) Hathaway, David L M47           2) Pendleton, Mike L M56          
     3) Landis, Tom M66                 4) Sumerfield, Bill H M47         
                  24.59       49.20 (24.61)     1:14.87 (25.67)     1:39.15 (24.28)
 22 West Hollywood Aquatics  'A'                      1:44.60    1:39.48  
     1) Reudy, Tom M53                  2) Bordovsky, Mauro M51           
     3) Genkinger, Scott D M49          4) Knight, Matthew W M46          
                  24.93       50.37 (25.44)     1:14.17 (23.80)     1:39.48 (25.31)
 23 Arizona Masters  'B'                              1:38.99    1:39.54  
     1) Holt, Tate M56                  2) Hickcox, W. Thomas M55         
     3) Murphy, John J M54              4) Keating, Charles H M52         
                  24.00       47.81 (23.81)     1:14.10 (26.29)     1:39.54 (25.44)
 24 Minnesota Masters Swim Club  'A'                  1:44.00    1:39.86  
     1) Smith, Darrell J M51            2) Holthus, Brian K M50           
     3) Jaeger, Thomas M M49            4) Emison, Thomas W M49           
                  24.87       49.47 (24.60)     1:16.89 (27.42)     1:39.86 (22.97)
 25 Southern Methodist Masters  'C'                   1:50.00    1:41.84  
     1) Kritzer, William C M50          2) McIntyre, Frank M57            
     3) Bixby, Will M50                 4) Moyse, Douglas S M49           
                  26.02       52.95 (26.93)     1:17.19 (24.24)     1:41.84 (24.65)
 26 Longhorn Aquatics  'B'                            1:41.00    1:42.64  
     1) Wood, Larry W M54               2) Wood, Mark F M52               
     3) Cochran, Steve T M45            4) Worrel, Dick M54               
                  24.24       51.94 (27.70)     1:18.08 (26.14)     1:42.64 (24.56)
 27 Los Angeles Peninsula Swimmers  'B'               1:44.38    1:45.13  
     1) Raine, Charlie M48              2) Heyes, Greg M53                
     3) Shoor, Kenneth M M59            4) Virjee, Fram M M47             
                  25.86       54.18 (28.32)     1:20.33 (26.15)     1:45.13 (24.80)
 28 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:46.00    1:45.68  
     1) Dickerman, John Dwight M46      2) Phillips, John M M49           
     3) White, Jay K M47                4) Clark, Jerry M70               
                  26.65       49.81 (23.16)     1:19.14 (29.33)     1:45.68 (26.54)
 29 West Hollywood Aquatics  'B'                      1:53.10    1:46.23  
     1) Hatton, Bruce R M51             2) Graham, Errol M48              
     3) Adams, Daniel P M52             4) Figueiredo, Paulo M61          
                  27.10       52.02 (24.92)     1:19.92 (27.90)     1:46.23 (26.31)
 30 Fort Worth Area Swim Team  'A'                    1:47.00    1:48.47  
     1) Hurst, Kent M50                 2) Baumann, Martin M55            
     3) Cates, Gary M56                 4) Neville, Richard M51           
                  25.90       57.20 (31.30)     1:24.25 (27.05)     1:48.47 (24.22)
 30 New England Masters Swim Club  'A'                1:49.70    1:48.47  
     1) Hubbard, Steven M50             2) Welch, David J M51             
     3) Edelman, Paul T M52             4) Judelson, David S M52          
                  26.12       54.19 (28.07)     1:22.67 (28.48)     1:48.47 (25.80)
 32 Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:44.30    1:48.64  
     1) Slowey, Michael J M50           2) Miller, Jim W M57              
     3) Malsbury, David B M46           4) Woods, Tom M M65               
                  26.25       52.66 (26.41)     1:15.59 (22.93)     1:48.64 (33.05)
 33 Longhorn Aquatics  'C'                            1:45.00    1:57.32  
     1) Miller, David B M64             2) Hughes, Robert S M54           
     3) Kens, Paul M61                  4) Wilcox, Victor M52             
                  26.57       59.10 (32.53)     1:28.57 (29.47)     1:57.32 (28.75)
 34 Masters of South Texas  'B'                       2:05.00    2:06.83  
     1) Taylor, Grant M48               2) Mortensen, Scott M M54         
     3) Smith, Steve W M62              4) Martin, Brian L M45            
                  28.85     1:00.45 (31.60)     1:40.15 (39.70)     2:06.83 (26.68)
 -- New Mexico Masters  'A'                           1:41.00         DQ  
     1) Smith, Jim P M51                2) Keleher, William R M45         
     3) Wilson, Robert H M57            4) Supple, Robert C M53           
                  25.76       52.45 (26.69)     1:16.60 (24.15)          DQ (23.18)
 -- Plano Wetcats  'A'                                2:04.99         DQ  
     1) Hulett, Jamie M48               2) Soto, Mario M58                
     3) MacPherson, Craig M53           4) Pipkin, Ken M63                
                  28.10     1:04.43 (36.33)     1:40.52 (36.09)          DQ (30.42)
 -- Southern Methodist Masters  'A'                   1:40.00         DQ  
     1) Dolan, James M56                2) Boster, Stephen R M57          
     3) Welty, Bob M63                  4) Hamilton, Berry M55            
                  25.17       49.57 (24.40)     1:17.14 (27.57)          DQ (24.64)
 -- Pacific Northwest Aquatics  'B'                   2:09.20         NS  
     1) Miller, Bob K M78               2)                                
     3) Nordby, Michael C M66           4) Dybdahl, Eric T M48            
 -- Southern Masters Swimmers  'A'                    1:50.00         NS  
     1) Morton, John E M51              2) Niedrich, Ronald W M48         
     3) Godoy, Francisco J M49          4)                                
 -- Colorado Masters Swimming  'B'                    1:48.00         NS  
     1) Pegues, Lex M47                 2) O'Brien, Michael M M46         
     3) Melanson, Edward L M45          4) Burson, William W M63          
 -- Montgomery Ancient Mariners  'A'                  1:31.00         NS  
     1) Weissman, Chris J M45           2) Michael, Mark C M46            
     3) Crist, Jason A M46              4) Britt, J Clay M47              
 -- Longhorn Aquatics  'D'                            1:51.00         NS  
     1) Whittaker, Shaun L M46          2) Kravitz, Bruce R M47           
     3) Kadas, Christian W M45          4)                                
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.69   5/22/2005 COLORADO                                   
                         P SMITH, S WATERBURY, J LILLEY, R ABRAHAMS        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                              1:35.99    1:35.54N  22  
     1) Smith, John C M46               2) Mills, Glenn D M46             
     3) Hering, Brad V M46              4) Smith, Paul L M48              
                  24.78       51.14 (26.36)     1:14.56 (23.42)     1:35.54 (20.98)
  2 Colonials 1776  'A'                               1:41.41    1:42.38   18  
     1) Dardaris, Peter J M49           2) Casciato, Michael G M48        
     3) Schuman, R Mark M52             4) Marvin, Stu J M52              
                  27.08       55.65 (28.57)     1:20.35 (24.70)     1:42.38 (22.03)
  3 Michigan Masters  'A'                             1:45.77    1:43.22   16  
     1) Bice, Gary M M50                2) Tyler, Scott A M46             
     3) Leonard, Jeffrey D M48          4) Schmitz, Mike M49              
                  27.53       56.29 (28.76)     1:21.35 (25.06)     1:43.22 (21.87)
  4 Southern Methodist Masters  'B'                   1:50.00    1:45.15   14  
     1) Barton, Tom M52                 2) Hamilton, Berry M55            
     3) Hess, Richard W M53             4) Boster, Stephen R M57          
                  26.36       56.19 (29.83)     1:22.22 (26.03)     1:45.15 (22.93)
  5 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:47.30    1:45.66   12  
     1) McGoorty, Mike M50              2) Jackson, Robert L M48          
     3) Nalli, Lyle A M48               4) Swanson, Victor B M48          
                  27.96       56.62 (28.66)     1:22.59 (25.97)     1:45.66 (23.07)
  6 Michigan Masters  'B'                             1:50.70    1:49.67   10  
     1) Irwin, John R M51               2) Tyler, Brian G M50             
     3) Crosthwaite, Duane T M50        4) Howe, David B M46              
                  29.48       59.58 (30.10)     1:26.28 (26.70)     1:49.67 (23.39)
  7 Episcopal Amberjax Masters  'A'                   1:51.99    1:50.78    8  
     1) McCann, Michael T M46           2) Ross, Gary L M47               
     3) Herndon, John M47               4) Wells, D Scott M46             
                  30.53     1:02.22 (31.69)     1:27.37 (25.15)     1:50.78 (23.41)
  8 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:46.00    1:53.27    6  
     1) Gordon, Lance L M51             2) Marshall, D Scot M51           
     3) Schatz, Gary L M53              4) Wolfhagen, Niels U M51         
                  29.79     1:01.42 (31.63)     1:26.38 (24.96)     1:53.27 (26.89)
  9 West Hollywood Aquatics  'A'                      1:55.23    1:53.28    4  
     1) Hatton, Bruce R M51             2) Bordovsky, Mauro M51           
     3) Knight, Matthew W M46           4) Genkinger, Scott D M49         
                  30.64     1:00.93 (30.29)     1:28.36 (27.43)     1:53.28 (24.92)
 10 Longhorn Aquatics  'A'                            1:51.00    1:54.41    2  
     1) Wetzel, Jeffrey T M52           2) Hughes, Robert S M54           
     3) Vandam, David K M52             4) Stinchcombe, Maxwell B M51     
                  29.12     1:05.38 (36.26)     1:31.84 (26.46)     1:54.41 (22.57)
 11 Walnut Creek Masters  'A'                         1:49.50    1:54.57  
     1) Ahlman, David C M56             2) Guadagni, Peter M M53          
     3) O'Brien, Kerry L M51            4) Remmert, Greg A M45            
                  32.78     1:05.31 (32.53)     1:31.71 (26.40)     1:54.57 (22.86)
 12 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:51.67    1:54.79  
     1) Mykleby, Geoff L M55            2) Murray, Mike M57               
     3) Paulsen, Curtis A M48           4) Kreinz, Steven S M45           
                  27.00     1:03.89 (36.89)     1:31.75 (27.86)     1:54.79 (23.04)
 13 Florida Aquatic Combined Team  'A'                1:55.00    1:55.75  
     1) Calvert, Mark A M48             2) Hawkins, Carl W M55            
     3) Carroll, Timothy J M56          4) Woodsum, Glenn C M61           
                  29.02     1:01.87 (32.85)     1:30.57 (28.70)     1:55.75 (25.18)
 14 Masters of South Texas  'A'                       1:55.00    1:57.12  
     1) Milu, Jon E M47                 2) Watson, Fletcher C M45         
     3) Kercher, Craig A M46            4) Richey, Steven C M47           
                  30.31     1:02.78 (32.47)     1:30.47 (27.69)     1:57.12 (26.65)
 15 West Austin Athletic Club  'A'                    1:51.00    1:57.50  
     1) Marsh, William D M48            2) Hoffman, Keith T M49           
     3) Hoffmann, Daniel O M49          4) Lux, Louis J M48               
                  34.79     1:05.25 (30.46)     1:32.24 (26.99)     1:57.50 (25.26)
 16 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:58.00    1:58.99  
     1) Klein, Jonathan E M50           2) White, Jay K M47               
     3) Dickerman, John Dwight M46      4) Clark, Jerry M70               
                  27.06     1:03.21 (36.15)     1:31.35 (28.14)     1:58.99 (27.64)
 17 Fort Worth Area Swim Team  'A'                    1:59.00    1:59.23  
     1) Neville, Richard M51            2) Baumann, Martin M55            
     3) Cates, Gary M56                 4) Hurst, Kent M50                
                  30.56     1:04.10 (33.54)     1:33.46 (29.36)     1:59.23 (25.77)
 18 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:48.40    2:00.84  
     1) O'Brien, Michael M M46          2) Carney, Kent M60               
     3) Kahl, Steven E M45              4) McCormick, Paul M61            
                  32.62     1:09.02 (36.40)     1:35.13 (26.11)     2:00.84 (25.71)
 19 New England Masters Swim Club  'A'                2:02.20    2:05.56  
     1) Judelson, David S M52           2) Meltz, Joel M M51              
     3) Hubbard, Steven M50             4) Phillips, David P M59          
                  31.07     1:04.76 (33.69)     1:37.09 (32.33)     2:05.56 (28.47)
 20 Plano Wetcats  'A'                                2:24.99    2:35.01  
     1) Pipkin, Ken M63                 2) Soto, Mario M58                
     3) Hulett, Jamie M48               4) MacPherson, Craig M53          
                  41.90     1:24.47 (42.57)     1:59.07 (34.60)     2:35.01 (35.94)
 -- Southern Methodist Masters  'A'                   1:44.00         DQ  
     1) Yarid, Jay M45                  2) Guthrie, David M M47           
     3) McIntyre, Frank M57             4) Kritzer, William C M50         
                  26.05       52.95 (26.90)     1:20.70 (27.75)          DQ (25.95)
 -- Arizona Masters  'B'                              1:50.80         DQ  
     1) Murphy, John J M54              2) Ladewig, Brock M55             
     3) Hickcox, W. Thomas M55          4) Holt, Tate M56                 
                  31.63     1:02.38 (30.75)     1:28.87 (26.49)          DQ (23.40)
 -- Weiss & Weiss Aquatics  'A'                       1:42.00         DQ  
     1) Esselstyn, Rip M45              2) McDonald, Jay M50              
     3) Killeen, Robert M46             4) Switzer, Kevin G M47           
                  26.02       52.63 (26.61)     1:16.03 (23.40)          DQ (22.54)
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:56.00         NS  
 -- Irving Masters Swim Club  'A'                     1:51.95         NS  
     1) Porter, Randall M46             2) Schiemann, Steve M46           
     3) Radam, Thomas M45               4) Agar, Michael M50              
 -- Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:56.40         NS  
     1) Jacobs, Ronald M56              2) Peterson, Steven B M61         
     3) Moore, Robert B M47             4) Dybdahl, Eric T M48            
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.36   5/20/2001 OLYMPIC CLUB                               
                         J ELDER, T BIRNIE, R STRAND, S CLARK              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:36.10    1:36.74   22  
     1) Abrahams, Richard T M63         2) Fischer, Chuck M56             
     3) MacDonald, Lee H M56            4) Polansky, Kevin L M57          
                  23.83       48.77 (24.94)     1:13.44 (24.67)     1:36.74 (23.30)
  2 The Olympic Club  'A'                             1:45.00    1:38.06   18  
     1) Griffith, James M M55           2) Rudloff, Edward M60            
     3) Knopf, Thomas H M60             4) Strand, Robert M62             
                  23.04       48.20 (25.16)     1:13.93 (25.73)     1:38.06 (24.13)
  3 New England Masters Swim Club  'A'                1:41.76    1:42.75   16  
     1) Shaw, Greg J M56                2) Phillips, Ken W M58            
     3) Phillips, David P M59           4) Bright, David C M55            
                  23.42       51.13 (27.71)     1:17.09 (25.96)     1:42.75 (25.66)
  4 Masters of South Texas  'A'                       1:55.00    1:43.12   14  
     1) Nordstrom, David P M60          2) Holt, Nate M M61               
     3) Velde, John J M60               4) Owens, Carl H M56              
                  25.79       52.62 (26.83)     1:18.57 (25.95)     1:43.12 (24.55)
  5 Rio Grande Swim Club  'A'                         1:48.00    1:45.02   12  
     1) Mehl, Don R M57                 2) Wilkinson, Jack H M55          
     3) Stanton III, Wright M56         4) Napier, Frank C M57            
                  24.90       52.84 (27.94)     1:19.48 (26.64)     1:45.02 (25.54)
  6 Longhorn Aquatics  'A'                            1:46.00    1:47.23   10  
     1) Harris, Mike M61                2) Vance, Brian A M57             
     3) Murff, Don M66                  4) Ransom-Nelson, Bill B M55      
                  25.89       52.69 (26.80)     1:19.66 (26.97)     1:47.23 (27.57)
  7 Walnut Creek Masters  'A'                         1:47.50    1:47.89    8  
     1) Ahlman, David C M56             2) Burr, Ken M M63                
     3) Smyers, Jesse B M61             4) Galine, Donald L M62           
                  26.15       55.08 (28.93)     1:21.57 (26.49)     1:47.89 (26.32)
  8 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:49.80    1:48.60    6  
     1) Lautman, Scott M M55            2) McColly, Michael M62           
     3) Peterson, Steven B M61          4) Reeder, Bill D M55             
                  24.54       51.93 (27.39)     1:20.70 (28.77)     1:48.60 (27.90)
  9 Sierra Nevada Masters  'A'                        1:50.25    1:49.26    4  
     1) Lintz, Steven P M57             2) Lawrie, Jim M61                
     3) Class, Patrick L M59            4) Johnson, Clifford H M56        
                  26.19       54.48 (28.29)     1:23.16 (28.68)     1:49.26 (26.10)
 10 New England Masters Swim Club  'B'                1:58.27    1:56.03    2  
     1) Letendre, Leo J M55             2) Kronfeld, Louis R M65          
     3) Cutler, Les S M65               4) Jones, Jay M61                 
                  27.02       54.64 (27.62)     1:29.12 (34.48)     1:56.03 (26.91)
 11 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:52.00    1:56.33  
     1) Boak, Thomas D M64              2) Picker, Jon S M57              
     3) Clark, John M M61               4) Tharp, Greg J M57              
                  29.03     1:00.72 (31.69)     1:30.94 (30.22)     1:56.33 (25.39)
 12 Southern Methodist Masters  'B'                   1:58.00    1:58.29  
     1) McKenna, Clancy M56             2) Weeks, David M65               
     3) Donoho, Mark M63                4) Glass, Roger W M62             
                  28.45       58.68 (30.23)     1:29.12 (30.44)     1:58.29 (29.17)
 13 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:04.00    2:06.08  
     1) Buchan, Douglas T M64           2) Pesetsky, Walter M73           
     3) Pedersen, Lars M65              4) Burns, Joel J M62              
                  27.07     1:07.13 (40.06)     1:37.13 (30.00)     2:06.08 (28.95)
 -- Ventura County Masters  'A'                       1:40.00         DQ  
     1) Derr, John M M59                2) Kerns, Hubie M58               
     3) Gruber, Glenn A M58             4) Mc Conica, Jim M57             
                  24.78       50.55 (25.77)     1:15.25 (24.70)          DQ (24.29)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:47.32   5/20/2001 THE OLYMPIC CLB                            
                         T BIRNIE, R STRAND, J ELDER, S CLARK              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:49.20    1:50.16   22  
     1) Fischer, Chuck M56              2) MacDonald, Lee H M56           
     3) Abrahams, Richard T M63         4) Polansky, Kevin L M57          
                  28.71       58.93 (30.22)     1:25.22 (26.29)     1:50.16 (24.94)
  2 The Olympic Club  'A'                             1:49.50    1:50.95   18  
     1) Rudloff, Edward M60             2) Strand, Robert M62             
     3) Knopf, Thomas H M60             4) Griffith, James M M55          
                  31.84     1:01.06 (29.22)     1:28.40 (27.34)     1:50.95 (22.55)
  3 Ventura County Masters  'A'                       1:53.00    1:51.67   16  
     1) Mc Conica, Jim M57              2) Kerns, Hubie M58               
     3) Derr, John M M59                4) Gruber, Glenn A M58            
                  29.55     1:00.46 (30.91)     1:26.89 (26.43)     1:51.67 (24.78)
  4 Masters of South Texas  'A'                       1:58.00    1:56.72   14  
     1) Nisman, Ofer M56                2) Owens, Carl H M56              
     3) Nordstrom, David P M60          4) Holt, Nate M M61               
                  30.57     1:02.97 (32.40)     1:30.60 (27.63)     1:56.72 (26.12)
  5 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:06.00    2:07.15   12  
     1) Tharp, Greg J M57               2) Boak, Thomas D M64             
     3) Clark, John M M61               4) Picker, Jon S M57              
                  29.70     1:02.58 (32.88)     1:36.25 (33.67)     2:07.15 (30.90)
  6 Southern Methodist Masters  'A'                   2:10.00    2:07.95   10  
     1) Welty, Bob M63                  2) McKenna, Clancy M56            
     3) Dolan, James M56                4) Weeks, David M65               
                  32.34     1:08.24 (35.90)     1:37.76 (29.52)     2:07.95 (30.19)
  7 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:26.00    2:19.38    8  
     1) Buchan, Douglas T M64           2) Pesetsky, Walter M73           
     3) Burns, Joel J M62               4) Pedersen, Lars M65             
                  36.50     1:20.69 (44.19)     1:49.17 (28.48)     2:19.38 (30.21)
 -- New England Masters Swim Club  'A'                1:56.96         DQ  
     1) Phillips, Ken W M58             2) Letendre, Leo J M55            
     3) Shaw, Greg J M56                4) Jones, Jay M61                 
                  34.02     1:05.48 (31.46)     1:29.65 (24.17)          DQ (26.42)
 -- Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:25.30         DQ  
     1) Miller, Bob K M78               2) Nordby, Michael C M66          
     3)                                 4) Morrow, Albert (Al) M73        
                  37.92     1:18.94 (41.02)     2:10.92 (51.98)                    
 -- Longhorn Aquatics  'A'                            2:04.00         DQ  
     1) Ransom-Nelson, Bill B M55       2) Gillespie, Kevin F M61         
     3) Vance, Brian A M57              4) Harris, Mike M61               
                  32.38     1:15.39 (43.01)     1:43.98 (28.59)          DQ (26.81)
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:46.65   5/20/2001 TEAM TEXAS                                 
                         E FERGUSON, G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters  'A'                         1:58.00    2:04.56   22  
     1) Boscovich, Harold O M65         2) Perilman, Jim E M69            
     3) Haworth, A Emory M72            4) Bledsoe, Dennis R M69          
                  31.99     1:05.60 (33.61)     1:37.17 (31.57)     2:04.56 (27.39)
  2 Plano Wetcats  'A'                                2:09.99    2:13.23   18  
     1) Gibbs, Jim M66                  2) Dillon, Thomas J M66           
     3) Howell, Dewey M68               4) Sipes, Steven R M65            
                  36.27     1:10.52 (34.25)     1:43.11 (32.59)     2:13.23 (30.12)
  3 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:11.00    2:13.87   16  
     1) Burgess, Thom M65               2) Reynolds, Bing M67             
     3) Plummer, Mark A M71             4) Clegern, Wayne M M78           
                  29.38     1:06.55 (37.17)     1:47.49 (40.94)     2:13.87 (26.38)
  4 Arizona Masters  'A'                              2:08.99    2:16.88   14  
     1) Eisenklam, Peter A M65          2) Bellem, Ray M71                
     3) Haartz, F H Ted M80             4) Dyck, Mel M66                  
                  36.30     1:10.18 (33.88)     1:44.79 (34.61)     2:16.88 (32.09)
  5 Masters of South Texas  'A'                       2:10.00    2:24.49   12  
     1) Heselton, Cyril H M74           2) Oster, James F M66             
     3) Halff, Henry M M65              4) Blake, William V M71           
                  40.37     1:19.38 (39.01)     1:54.31 (34.93)     2:24.49 (30.18)
  6 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:30.00    2:34.40   10  
     1) Leilich, Bob M68                2) Shannon, Baker L M83           
     3) Bower, Dick M77                 4) Bailie, Bob M72                
                  37.34     1:29.67 (52.33)     2:05.38 (35.71)     2:34.40 (29.02)
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:04.32   5/20/2001 TEAM TEXAS                                 
                         G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE, G FERGUSON       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters  'A'                         2:15.00    2:20.32   22  
     1) Bledsoe, Dennis R M69           2) Perilman, Jim E M69            
     3) Haworth, A Emory M72            4) Boscovich, Harold O M65        
                  34.90     1:11.91 (37.01)     1:47.44 (35.53)     2:20.32 (32.88)
  2 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:24.00    2:30.18   18  
     1) Plummer, Mark A M71             2) Burgess, Thom M65              
     3) Bain, James (Jim) E M65         4) Reynolds, Bing M67             
                  44.31     1:21.25 (36.94)     1:50.46 (29.21)     2:30.18 (39.72)
  3 Plano Wetcats  'A'                                2:39.99    2:33.95   16  
     1) Gibbs, Jim M66                  2) Howell, Dewey M68              
     3) Sipes, Steven R M65             4) Dillon, Thomas J M66           
                  37.63     1:23.17 (45.54)     2:01.01 (37.84)     2:33.95 (32.94)
  4 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:43.00    2:49.21   14  
     1) Bower, Dick M77                 2) Shannon, Baker L M83           
     3) Bailie, Bob M72                 4) Leilich, Bob M68               
                  47.75                             2:13.67 ( )     2:49.21 (35.54)
  5 Masters of South Texas  'A'                       2:40.00    3:04.34   12  
     1) Oster, James F M66              2) Blake, William V M71           
     3) Halff, Henry M M65              4) Heselton, Cyril H M74          
                  54.11     1:40.98 (46.87)     2:23.90 (42.92)     3:04.34 (40.44)
 
Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:08.37   5/20/2007 SAN DIEGO                                  
                         F PIEMME, D HUBBARD, D WEBSTER, K KIMBALL         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                             4:30.00    2:55.77   22  
     1) Grannis, Frank R M83            2) Moretto, Bob M76               
     3) Jones, Glynn M83                4) Rudloff, G Edward M84          
                  36.48     1:17.06 (40.58)     2:10.82 (53.76)     2:55.77 (44.95)
 
Men 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:34.66   5/20/2007 SAN DIEGO                                  
                         D WEBSTER, B LOWRY, F PIEMME, K KIMBALL           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                             2:45.00    3:17.60   22  
     1) Moretto, Bob M76                2) Rudloff, G Edward M84          
     3) Grannis, Frank R M83            4) Jones, Glynn M83               
                  51.71     1:41.74 (50.03)     2:27.88 (46.14)     3:17.60 (49.72)
Sponsor #36Sponsor #45Sponsor #42Sponsor #13Sponsor #14
Sponsor #25Sponsor #47Sponsor #41Sponsor #33Sponsor #44Sponsor #49Sponsor #51
Sponsor #20Sponsor #52Sponsor #50Sponsor #21Sponsor #43Sponsor #35Sponsor #29