Licensed to USMS Web Master             Hy-Tek's Meet Manager 5/2/2008 08:55 PM
           2008 USMS SC National Championships, Sanction #: 4308-001           
                    Jamail Texas Swim Center, May 1-4, 2008                    
                      Meet Program - Friday, May 2, 2008                       
 
Event 6  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    18+ NATL:  4:04.34  4/26/1992   JOHN KEPPELER                              
    25+ NATL:  3:52.43  5/20/2007   ERIK SCALISE                               
    30+ NATL:  3:53.81  5/4/1997    RONALD KARNAUGH                            
    35+ NATL:  3:56.76  12/16/2001  RON KARNAUGH                               
    40+ NATL:  4:09.16  5/20/2001   CAMERON REID                               
    45+ NATL:  4:16.13  4/22/2007   DENNIS BAKER                               
    50+ NATL:  4:25.29  5/22/2005   MICHAEL MANN                               
    55+ NATL:  4:36.95  1/28/2006   JIM MCCONICA                               
    60+ NATL:  5:02.36  5/18/2003   EDWARD CAZALET                             
    65+ NATL:  5:19.23  5/20/2007   TOM LANDIS                                 
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 18 Timed Finals   
  1  Bellem, Ray                   71 ARIZ                      6:56.13 
  2  Fasbender, Barry A            70 STAN                      6:36.83 
  3  Bjontegard, Arthur M          39 RICE                      6:07.44 
  4  Bernstein, Richard F          62 AGUA                      6:03.81 
  5  Dyck, Mel                     66 ARIZ                      6:05.00 
  6  Nordby, Michael C             66 PNA                       6:10.00 
  7  Benson, Richard A             55 METR                      6:44.00 
  8  Bolze, Joseph R               68 METR                      6:59.59 
Heat 2 of 18 Timed Finals   
  2  Jones, Glynn                  83 TOC                      14:30.00 
  3  Plummer, Mark A               71 CMS                       7:45.42 
  4  Nelson, Ed E                  68 LAPS                      7:06.00 
  5  Gibbs, Jim                    66 PCAT                      7:45.00 
  6  Silverstein, Lou              81 ARIZ                      9:57.05 
Heat 3 of 18 Timed Finals   
  1  Burson, William W             63 CMS                       5:55.00 
  2  Jochim, Christian             60 ALMA                      5:51.00 
  3  Jones, Kyle M                 48 MICH                      5:45.20 
  4  Lawrie, Jim                   61 SNM                       5:40.00 
  5  Chang, Tinjin P               39 UNAT                      5:40.38 
  6  Figueiredo, Paulo             61 WH2O                      5:49.94 
  7  Vigne, Alain                  40 COTA                      5:55.00 
  8  Moreland, Michael G           45 NIAG                      6:00.00 
Heat 4 of 18 Timed Finals   
  1  Brundage, Warner F            65 VMST                      5:39.00 
  2  Arneson, Gaard                60 MICH                      5:35.40 
  3  Freshley, Mike R              67 SDSM                      5:30.50 
  4  Rubottom, John W              55 WAWA                      5:30.00 
  5  Virjee, Fram M                47 LAPS                      5:30.00 
  6  Carney, Kent                  60 CMS                       5:34.51 
  7  Bailey, Hop                   60 ARIZ                      5:39.00 
  8  Bethencourt, Daniel M         55 LAPS                      5:40.00 
Heat 5 of 18 Timed Finals   
  1  Gill, Mark A                  39 SKY                       5:26.57 
  2  Heyes, Greg                   53 LAPS                      5:25.50 
  3  Hatton, Bruce R               51 WH2O                      5:25.00 
  4  Morton, John E                51 SMS                       5:21.99 
  5  Kolonkowski, Bob              60 METR                      5:23.88 
  6  Couch, Bob E                  61 AWJ                       5:25.50 
  7  McColly, Michael              62 PNA                       5:26.10 
  8  Pash, Gregory C               60 MICH                      5:29.99 
Heat 6 of 18 Timed Finals   
  1  Landis, Tom                   66 OREG                      5:20.20 
  2  Brown, Robert V               55 AWJ                       5:20.00 
  3  Adams, Daniel P               52 WH2O                      5:19.00 
  4  Judelson, David S             52 NEM                       5:16.45 
  5  Voisard, Brian S              56 WIN                       5:17.64 
  6  Wood, Mark F                  52 TXLA                      5:19.17 
  7  Raine, Charlie                48 LAPS                      5:20.00 
  8  Young, Chad R                 44 UCLA                      5:21.61 
Heat 7 of 18 Timed Finals   
  1  Winkler, John L               43 UNAT                      5:15.00 
  2  Palmer, Bryan S               29 FLAQ                      5:11.93 
  3  Meltz, Joel M                 51 NEM                       5:09.04 
  4  Davis, Robert E               50 CMSC                      5:08.11 
  5  Haufler, Steven E             55 OAM                       5:08.50 
  6  Osburn, Chris                 44 RIDG                      5:10.00 
  7  Webster, Nicholas             21 FAST                      5:12.18 
  8  McIntyre, Frank               57 SMU                       5:15.00 
Heat 8 of 18 Timed Finals   
  1  Johnston, Mark A              47 CMS                       5:07.00 
  2  Niedrich, Ronald W            48 SMS                       5:06.20 
  3  Hathaway, David L             47 OREG                      5:02.51 
  4  Reudy, Tom                    53 WH2O                      5:01.00 
  5  Rushman, Christopher J        36 SKY                       5:01.19 
  6  Hahn, Darek L                 41 JAM                       5:02.78 
  7  Breen, James T                46 UNAT                      5:06.68 
  8  Moore, Robert B               47 PNA                       5:07.00 
Heat 9 of 18 Timed Finals   
  1  Blanco, Alonso O              33 MOST                      5:00.30 
  2  Champlin, Pete                40 CMS                       5:00.00 
  3  Baron, Kurtis C               43 VCM                       4:58.99 
  4  Birmelin, Noah A              33 MICH                      4:58.50 
  5  Guadagni, Peter M             53 WCM                       4:58.76 
  6  Bagnaschi, Luke               26 IMSC                      4:59.96 
  7  Davie, Matthew G              27 TOC                       5:00.00 
  8  Hamilton, Berry               55 SMU                       5:01.00 
Heat 10 of 18 Timed Finals   
  1  Amick, Jim                    46 RIDG                      4:58.00 
  2  Hickman, Mark D               42 ARIZ                      4:57.48 
  3  Reeves, William W             55 UTAH                      4:57.20 
  4  Holmes, Robert C              45 SKY                       4:55.30 
  5  Mattson, Mark E               37 IM                        4:56.43 
  6  Czander, Eric W               42 DCAC                      4:57.20 
  7  Copeland, Rob                 51 GAJA                      4:57.49 
  8  Fischer, Andy J               41 FLAQ                      4:58.50 
Heat 11 of 18 Timed Finals   
  1  Johnson, Clifford H           56 SNM                       4:55.00 
  2  Walker, Paul B                47 TXLA                      4:55.00 
  3  Seagraves, Bob A              51 TM08                      4:54.48 
  4  Erickson, Tim D               51 FLAQ                      4:53.50 
  5  Holcomb, Barry R              38 MOVY                      4:54.17 
  6  Lautman, Scott M              55 PNA                       4:54.70 
  7  MacDonald, Lee H              56 CMS                       4:55.00 
  8  Boodt, Bradley N              40 LVM                       4:55.00 
Heat 12 of 18 Timed Finals   
  1  McGiffin, Chris D             42 BERK                      4:52.23 
  2  Matysek, Jim                  48 MOVY                      4:51.36 
  3  Buck, Joseph A                36 GAJA                      4:50.37 
  4  Gilbert, Beau C               34 AAAA                      4:50.00 
  5  Scott, Greg C                 48 CMS                       4:50.00 
  6  Armstrong, Martin A           38 VCM                       4:50.60 
  7  Ellis, Andrew F               39 TERR                      4:52.00 
  8  Slowey, Michael J             50 VMST                      4:52.61 
Heat 13 of 18 Timed Finals   
  1  Tobin, Scott A                42 WH2O                      4:48.83 
  2  Moon, Wonkee                  33 DCAC                      4:47.80 
  3  Clemmons, Jim                 58 MAM                       4:46.50 
  4  Radam, Thomas                 45 IMSC                      4:45.00 
  5  Scheiner, Andrew D            39 STAN                      4:45.25 
  6  Gentry, Trent B               21 WAWA                      4:47.06 
  7  Keck, Mike                    48 TOC                       4:48.73 
  8  Wood, Larry W                 54 TXLA                      4:49.00 
Heat 14 of 18 Timed Finals   
  1  Morse, Benjamin M             36 MESC                      4:43.45 
  2  Lee, Lawrence B               39 NCMS                      4:40.91 
  3  Colella, Rick P               56 PNA                       4:40.00 
  4  Leid, Jeff G                  34 ARIZ                      4:38.72 
  5  Faller, Courtney M            34 PALM                      4:39.55 
  6  Ozun, Sabri                   44 LVM                       4:40.00 
  7  Melanson, Edward L            45 CMS                       4:42.50 
  8  Allen, John N                 44 MICH                      4:43.67 
Heat 15 of 18 Timed Finals   
  1  Nowak, Peter J                26 WMAC                      4:37.89 
  2  Mc Conica, Jim                57 VCM                       4:36.95 
  3  Bartee, Todd A                38 TXLA                      4:35.00 
  4  Finney, Peter C               40 MAM                       4:32.65 
  5  Selinger, Ili R               34 MAM                       4:35.00 
  6  Nelson, Kirk E                37 PNA                       4:35.18 
  7  Andersen, Morten              37 NCMS                      4:37.50 
  8  Borton, Dan                   40 ROSE                      4:38.29 
Heat 16 of 18 Timed Finals   
  1  Wadley, Brian                 28 WH2O                      4:32.28 
  2  Marsh, Brandon                33 TXLA                      4:31.58 
  3  Normann, Chris T              18 FLAQ                      4:31.36 
  4  Stich, Darryl D               32 WMAC                      4:31.00 
  5  Burkhardt, Justin M           28 DCAC                      4:31.06 
  6  Kays, David E                 40 PNA                       4:31.42 
  7  Schmidt, Michael J            45 MESC                      4:32.18 
  8  Morales, John R               50 SRM                       4:32.50 
Heat 17 of 18 Timed Finals   
  1  Mills, Glenn D                46 ARIZ                      4:30.50 
  2  Shaffer, Mike G               42 VCM                       4:30.00 
  3  Lenneman, Tim P               44 CMS                       4:27.50 
  4  Jaegers, Al                   45 ARIZ                      4:26.00 
  5  Reeves, Jason R               26 METR                      4:26.20 
  6  Tuchler, Jim                  43 CUBU                      4:28.80 
  7  Hale, William C               37 MAM                       4:30.33 
  8  Fernandez, Carlos A           38 MAM                       4:30.65 
Heat 18 of 18 Timed Finals   
  1  Brundage, Patrick W           41 ARIZ                      4:20.07 
  2  Schmidt, Matthew B            30 WH2O                      4:19.89 
  3  Magee, Mark A                 40 LVM                       4:14.38 
  4  Santos, Roque J               40 WCM                       4:04.51 
  5  Olver, Brian J                30 WH2O                      4:09.90 
  6  Polito, Chip                  31 OREG                      4:19.54 
  7  Harrigan, Matthew J           29 TOC                       4:20.00 
  8  Hooper, Matt                  34 FLAQ                      4:22.79