2007 Short Course National Championships

Mixed Relay Results

Final Results

Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:30.81   4/25/2004 YMCA INDY FIT                              
                         B CHRISTOFFEL, B DWYER, C KILIAN, A DAWKINS       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:32.00    1:33.56   22  
     1) Bernard, Chris D M21            2) McLuckie, Lisa W28  r:+0.43    
     3) Bullock, Perry M21  r:+0.20     4) Martin, Jennifer M W26  r:+0.22
         r:+0.83  22.44       47.21 (24.77)     1:08.57 (21.36)     1:33.56 (24.99)
  2 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:35.80    1:34.41   18  
     1) Kroll, Alden E M24              2) Pierce, Shona D W22  r:+0.26   
     3) Jacobson, Erin C W22  r:+0.43   4) Goldman, Brian M M21  r:+0.41  
         r:+0.75  22.60       47.70 (25.10)     1:13.09 (25.39)     1:34.41 (21.32)
  3 Arizona Masters  'A'                              1:38.00    1:35.95   16  
     1) Suida, Nathan T M27             2) Busche, Kelly C W22  r:+0.30   
     3) Major, Rebecca P W43  r:+0.17   4) Donath, Jonathan L M26  r:+0.30
         r:+0.78  22.38       46.72 (24.34)     1:13.08 (26.36)     1:35.95 (22.87)
  4 University of San Francisco Ma  'A'               1:38.50    1:36.38   14  
     1) Osborn, Ahelee Sue M W49        2) Commings, Jeff P M33  r:+0.30  
     3) Belliveau, Adrienne C W23  r:+0 4) Gage, Jesse L M26  r:+0.11     
         r:+0.74  27.22       48.84 (21.62)     1:15.46 (26.62)     1:36.38 (20.92)
  5 West Hollywood Aquatics  'A'                      1:35.00    1:37.70   12  
     1) Olver, Brian J M29              2) Ames-Klein, Kiley C W30  r:+0.5
     3) Dantzler, Amy L W42  r:+0.14    4) Smith, Christopher S M22  r:+0.
         r:+0.69  22.34       49.62 (27.28)     1:15.93 (26.31)     1:37.70 (21.77)
  6 Las Vegas Masters  'A'                            1:44.44    1:37.84   10  
     1) Saez, Devin F M23               2) Leeming, Lindsey A W22         
     3) Doman, Mary E W25               4) Anderes, Jeffrey S M30         
         r:+0.66  22.17       49.37 (27.20)     1:16.43 (27.06)     1:37.84 (21.41)
  7 Southwest Ohio Masters  'A'                       1:39.76    1:39.42    8  
     1) Miller, Ginny W22               2) Rasmussen, Cody C M29  r:+0.34 
     3) Rietze, Susan M W24  r:+0.25    4) Warren, Trevor W M27  r:+0.25  
         r:+0.81  26.04       49.67 (23.63)     1:16.65 (26.98)     1:39.42 (22.77)
  8 The Olympic Club  'A'                             1:40.70    1:39.91    6  
     1) Marshall, Gary N M25            2) Luchini, Stephanie L W24  r:+0.
     3) Quinn, Phyllis E W51  r:+0.04   4) Wanie, Lee G M33  r:-0.12      
         r:+0.76  21.93       49.39 (27.46)     1:18.70 (29.31)     1:39.91 (21.21)
  9 Inland Northwest Masters  'A'                     1:42.00    1:41.87    4  
     1) Hamma, Lance A M24              2) Finley, Katrina R W21          
     3) Brown, Sharnay N W21            4) Mc Guire, Brian M47            
         r:+0.83  23.41       51.39 (27.98)     1:18.42 (27.03)     1:41.87 (23.45)
 10 Washington State University Ma  'A'               1:39.00    1:43.47    2  
     1) Schmelzer, Devin J M23          2) Nelson, Annika T W27  r:+0.18  
     3) Crooks, Natalie A W22  r:+0.43  4) Lyons, Jason M M22  r:+0.14    
         r:+0.77  24.45       52.69 (28.24)     1:21.47 (28.78)     1:43.47 (22.00)
 11 Swim Kentucky Masters  'A'                        1:48.00    1:44.58  
     1) Gill, Mark A M38                2) Segnitz, Robin P W39           
     3) Skerkoski, Ann E W24            4) Auxier, James T M28            
         r:+0.76  23.86       55.16 (31.30)     1:21.93 (26.77)     1:44.58 (22.65)
 12 Arizona Masters  'B'                              1:46.50    1:46.08  
     1) Swanholm, Benjamin S M23        2) Palenica, Lisa A W20           
     3) Pranke, Bridget A W23           4) Hassan, Omar A M26             
         r:+0.77  23.70       52.29 (28.59)     1:22.45 (30.16)     1:46.08 (23.63)
 13 Inland Northwest Masters  'B'                     1:50.00    1:53.30  
     1) Hull, Brian C M41               2) Saval, Amber M W20             
     3) McGuire, Kris W42               4) Hartley, Michael G M37         
         r:+1.03  28.77       58.80 (30.03)     1:26.27 (27.47)     1:53.30 (27.03)
 14 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:58.00    1:57.92  
     1) Moore, Sarah M W21              2) Moore, Hugh C M52              
     3) Reid, Walt E M66                4) Crandell, Kelly J W26          
         r:+0.89  29.83       57.50 (27.67)     1:28.32 (30.82)     1:57.92 (29.60)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:41.15   5/21/1995 GOLD COAST                                 
                         L PERKINS, J HEATH, S WALKER, H HAGEMAN           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:44.30    1:44.93   22  
     1) Lang, Matthew E M24             2) Copsey, Shane R M24  r:+0.10   
     3) Linke, Lyndsey M W27  r:+0.38   4) Jasmann, Christine W W27  r:+0.
         r:+0.73  27.22       52.65 (25.43)     1:18.29 (25.64)     1:44.93 (26.64)
  2 Team Illinois Masters  'A'                        1:46.20    1:45.21   18  
     1) Paulsen, Kristina W30           2) Helfers, Alex R M27  r:+0.08   
     3) Shipley, Bill M32  r:+0.17      4) Bailey, Karla W23  r:+0.33     
         r:+0.73  29.18       56.66 (27.48)     1:20.88 (24.22)     1:45.21 (24.33)
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:48.00    1:46.22   16  
     1) Bullock, Perry M21              2) McLuckie, Lisa W28  r:+0.36    
     3) Bernard, Chris D M21  r:+0.00   4) Martin, Jennifer M W26  r:+0.19
         r:+0.59  25.77       58.55 (32.78)     1:21.38 (22.83)     1:46.22 (24.84)
  4 Arizona Masters  'A'                              1:49.40    1:46.76   14  
     1) Busche, Kelly C W22             2) Swanholm, Benjamin S M23  r:+0.
     3) Donath, Jonathan L M26  r:+0.53 4) Major, Rebecca P W43  r:+0.18  
         r:+0.58  28.98       55.97 (26.99)     1:20.46 (24.49)     1:46.76 (26.30)
  5 West Hollywood Aquatics  'A'                      1:44.00    1:47.50   12  
     1) Ames-Klein, Kiley C W30         2) Schmidt, Matthew B M29  r:+0.22
     3) West, Sherry B W29  r:+0.37     4) Smith, Christopher S M22  r:+0.
         r:+0.63  32.03       58.49 (26.46)     1:25.72 (27.23)     1:47.50 (21.78)
  6 Las Vegas Masters  'A'                            1:52.25    1:48.07   10  
     1) Erickson, Ben M25               2) Leeming, Lindsey A W22  r:+0.65
     3) Saez, Devin F M23  r:-0.23      4) Doman, Mary E W25  r:+0.32     
         r:+0.56  25.10       58.43 (33.33)     1:21.02 (22.59)     1:48.07 (27.05)
  7 Southwest Ohio Masters  'A'                       1:52.82    1:49.68    8  
     1) Miller, Ginny W22               2) Rasmussen, Cody C M29          
     3) Rietze, Susan M W24             4) Warren, Trevor W M27           
         r:+0.71  29.72       58.20 (28.48)     1:26.92 (28.72)     1:49.68 (22.76)
  8 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:48.00    1:51.64    6  
     1) Klein, Jonathan E M49           2) Nowak, Elizabeth A W43  r:+0.27
     3) Bonney, Erin R W24  r:+0.52     4) Terndrup, Seth P M31  r:+0.27  
         r:+0.61  27.14     1:00.32 (33.18)     1:28.89 (28.57)     1:51.64 (22.75)
  9 University of San Francisco Ma  'A'               1:55.50    1:52.60    4  
     1) Belliveau, Adrienne C W23       2) Chappell, Matthew D M43        
     3) Commings, Jeff P M33            4) Osborn, Ahelee Sue M W49       
         r:+0.74  30.34     1:01.77 (31.43)     1:25.27 (23.50)     1:52.60 (27.33)
 10 Missouri Valley  'A'                              1:58.00    1:53.38    2  
     1) Welchlin, Bob M50               2) Wright, Robert W M56           
     3) Urbatchka, Lindsey E W23        4) Eldridge, Beth W37             
         r:+0.72  29.51     1:01.78 (32.27)     1:28.78 (27.00)     1:53.38 (24.60)
 11 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:51.96    1:53.90  
     1) Fanning, Mark A M21             2) Ito, Shingo M23  r:+0.05       
     3) Jacobson, Erin C W22  r:+0.35   4) Pierce, Shona D W22  r:+0.23   
         r:+0.59  28.30       59.07 (30.77)     1:28.76 (29.69)     1:53.90 (25.14)
 12 Oregon Masters  'A'                               1:56.50    1:54.76  
     1) Coburn, Angela M W23            2) Cleary, Kevin H M23            
     3) Gustafson, Aubree M W26         4) Fitzpatrick, William J M34     
         r:+0.71  32.48     1:03.10 (30.62)     1:32.59 (29.49)     1:54.76 (22.17)
 13 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:54.30    1:57.98  
     1) Holland, David A M48            2) Rambadt, Donald C M37          
     3) Schneider, Erin E W28           4) Schneider, Leah R W22          
         r:+0.69  30.65     1:01.10 (30.45)     1:31.40 (30.30)     1:57.98 (26.58)
 14 Swim Kentucky Masters  'A'                        2:05.00    1:58.91  
     1) Auxier, James T M28             2) Rushman, Christopher J M35  r:+
     3) Skerkoski, Ann E W24  r:+0.50   4) Segnitz, Robin P W39  r:+0.54  
         r:+0.68  26.34       56.97 (30.63)     1:27.42 (30.45)     1:58.91 (31.49)
 15 Inland Northwest Masters  'A'                     1:57.10    2:01.63  
     1) Gleckler, Kara M W24            2) Weiner, Meika W21              
     3) Hamma, Lance A M24              4) Brown, Robert A M36            
         r:+0.71  34.88     1:08.50 (33.62)     1:34.24 (25.74)     2:01.63 (27.39)
 16 Washington State University Ma  'A'               1:55.00    2:04.13  
     1) Schmelzer, Devin J M23          2) Smith, Eric A M30              
     3) Marett, Emily W25               4) Crooks, Natalie A W22          
         r:+0.59  28.13       59.75 (31.62)     1:35.22 (35.47)     2:04.13 (28.91)
 17 Pacific Northwest Aquatics  'C'                   2:07.00    2:07.50  
     1) Moore, Sarah M W21              2) Reid, Walt E M66  r:+0.33      
     3) Moore, Hugh C M52  r:+0.38      4) Crandell, Kelly J W26  r:+0.56 
         r:+0.80  33.25     1:09.55 (36.30)     1:38.43 (28.88)     2:07.50 (29.07)
 18 Pacific Northwest Aquatics  'E'                   2:54.56    3:03.09  
     1) O'Hern, David M23               2) Gladwell, Gail A W75  r:+0.95  
     3) Yang, Mark M42  r:+0.59         4) Kavadas, Janet D W76  r:+0.16  
         r:+0.83  30.83   1:31.38 (1:00.55)     2:05.57 (34.19)     3:03.09 (57.52)
 -- Pacific Northwest Aquatics  'D'                   2:28.30         DQ  
     1) Logsdon, Rebecca G W53          2) Rice, Jordan R M22  r:-0.33    
     3) Kamikawa, Gary W M29  r:+0.37   4) Speser, Nancy J W50  r:+0.43   
                  55.25     1:25.37 (30.12)     1:51.81 (26.44)          DQ (33.81)
 -- Pacific Northwest Aquatics  'B'                   2:04.02         DQ  
     1) Miller, Stephanie J W24         2) Kroll, Alden E M24             
     3) Jordan, Richard L M21           4)                                
         r:+0.81  31.22       59.35 (28.13)     1:24.69 (25.34)          DQ (26.30)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:29.40   5/21/1990 S. CAL AQUATIC                             
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                             1:30.81    1:31.40   22  
     1) Holsman, Trent T M26            2) Welting, Laureen W41  r:+0.44  
     3) Lyons, Katie A W26  r:+0.17     4) Greenwood, Scott C M29  r:+0.21
         r:+0.64  20.62       45.74 (25.12)     1:10.80 (25.06)     1:31.40 (20.60)
  2 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:33.15    1:32.92   18  
     1) Stich, Darryl D M31             2) Tiltmann, Laren A M37  r:+0.07 
     3) Schaetz, Trina R W34  r:+0.23   4) Rau, Jocelyn M W28  r:+0.04    
         r:+0.76  22.22       44.42 (22.20)     1:09.29 (24.87)     1:32.92 (23.63)
  3 Nyc Hydras  'A'                                   1:29.00    1:32.94   16  
     1) Monu, Ngozi R W26               2) Sullivan, Brianne W27  r:-0.09 
     3) Baker, Matthew T M27  r:+0.00   4) Ervin, Anthony L M25  r:+0.16  
         r:+0.82  24.32       50.57 (26.25)     1:12.20 (21.63)     1:32.94 (20.74)
  4 Team Illinois Masters  'A'                        1:34.50    1:33.72   14  
     1) Shipley, Bill M32               2) Kozlowski, Laura W29  r:+0.29  
     3) Paulsen, Kristina W30  r:-0.06  4) Javorski, John M28  r:+0.13    
         r:+0.73  22.41       47.60 (25.19)     1:12.78 (25.18)     1:33.72 (20.94)
  5 Oregon Masters  'A'                               1:40.50    1:37.14   12  
     1) Fitzpatrick, William J M34      2) Gustafson, Aubree M W26        
     3) Weeks, Nikki L W34              4) Yee, Justin C M36              
         r:+0.83  22.78       49.15 (26.37)     1:14.59 (25.44)     1:37.14 (22.55)
  6 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:38.30    1:37.41   10  
     1) Linke, Lyndsey M W27            2) Juliano, Kevin M27  r:+0.14    
     3) Mills, Courtney W W28  r:+0.35  4) Foster, Jared M31  r:+0.05     
         r:+0.71  24.23       47.66 (23.43)     1:14.06 (26.40)     1:37.41 (23.35)
  7 Dallas Aquatic Masters  'A'                       1:37.00    1:38.51    8  
     1) Glass, Mark M32                 2) Capers, Jim M55  r:+0.31       
     3) Chow, Michelle H W38  r:+0.14   4) McClelland, Katie W30  r:+0.11 
         r:+0.70  23.03       48.22 (25.19)     1:13.47 (25.25)     1:38.51 (25.04)
  8 New England Masters  'A'                          1:36.80    1:38.81    6  
     1) Walkenhorst, Jared W M32        2) Humphries, Jane E W25  r:+0.31 
     3) Downing, Jennifer W28  r:+0.26  4) Cardoso, Rick V M28  r:+0.11   
         r:+0.79  22.86       49.49 (26.63)     1:17.39 (27.90)     1:38.81 (21.42)
  9 Wisconsin Masters Aquatic Club  'B'               1:39.70    1:39.02    4  
     1) Schaetz, Daniel J M36           2) Diel, Jessica A W26            
     3) Schneider, Sarah M W31          4) Nowak, Peter J M25             
         r:+0.81  23.41       49.54 (26.13)     1:15.43 (25.89)     1:39.02 (23.59)
 10 Stevens Technical Institute  'A'                  1:37.50    1:39.26    2  
     1) Esposito, James C M27           2) Hezky, Peter M M31  r:+0.15    
     3) Picek, Lisa E W27  r:+0.24      4) Singler, Maggie M W27  r:+0.15 
         r:+0.74  23.48       49.31 (25.83)     1:17.10 (27.79)     1:39.26 (22.16)
 11 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:44.00    1:41.78  
     1) Erickson, Tim D M50             2) McCrady, Christine W34         
     3) Hulett, Jennifer A W38          4) Dillon, Duffy M42              
         r:+0.89  23.64       52.81 (29.17)     1:17.59 (24.78)     1:41.78 (24.19)
 12 Team Illinois Masters  'B'                        1:44.20    1:42.43  
     1) Morris, Chad M30                2) Kothe, Nicole A W33            
     3) Haney, Sue W44                  4) Morrison, John M34             
         r:+0.83  22.74       50.57 (27.83)     1:17.73 (27.16)     1:42.43 (24.70)
 13 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:48.99    1:43.32  
     1) Linderman, Ross A M30           2) McRae, Michelle A W31          
     3) Murray, John I M30              4) Townsend, Nancy M W52          
         r:+0.91  24.24       51.08 (26.84)     1:13.99 (22.91)     1:43.32 (29.33)
 14 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:40.00    1:44.31  
     1) Porco, Filippo M M29            2) Lawrence, Kari C W25           
     3) Schwartz, Michelle L W35        4) Schmitz, Robert M54            
                  25.79       52.88 (27.09)     1:20.05 (27.17)     1:44.31 (24.26)
 15 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:48.99    1:51.84  
     1) Whitney, Jamie F W42            2) Hinds, Christopher R M31       
     3) Logar, Christine M W34          4) Rosaria, Steven M M32          
         r:+0.89  29.97       58.25 (28.28)     1:27.45 (29.20)     1:51.84 (24.39)
 16 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:58.00    2:01.49  
     1) Pedersen, Lars M64              2) Aron, Vanessa W26  r:+0.78     
     3) Webb, Linda J W61  r:+0.38      4) Kalthoff, Karsten M40  r:-0.17 
         r:+1.09  32.10     1:01.51 (29.41)     1:35.76 (34.25)     2:01.49 (25.73)
 -- Terrapin Masters  'A'                             1:41.00         DQ  
     1) Grover, Mollie K W26            2) Ekstrom, Gretchen F W40        
     3) Ellis, Andrew F M38             4) Goodison, Michael R M35        
         r:+0.75  26.04       52.29 (26.25)     1:15.14 (22.85)          DQ (23.28)
 -- Missouri Valley  'A'                              1:56.00         NS  
     1) Eldridge, Beth W37              2) Reaburn, Laurie W30  r:+0.00   
     3) Diel, Bruce N M58  r:+0.00      4) Lewis, Dave M50  r:+0.00       
 -- Las Vegas Masters  'A'                            1:49.10         NS  
     1) Erickson, Ben M25               2) Potts, Erin E W29  r:+0.00     
     3) Adams, Kari S W41  r:+0.00      4) Zwick, Jamie H M26  r:+0.00    
 -- Inland Northwest Masters  'A'                     2:10.00         NS  
     1) Scovazzo, Vincent A M54         2) Edberg, Heather C W35  r:+0.00 
     3) Djang, Amanda B W26  r:+0.00    4) Djang, Lincoln P M47  r:+0.00  
 -- Walnut Creek Masters  'A'                         1:49.00         NS  
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.01   5/19/1991 LONE STAR                                  
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, V KERR-HAUGE, A PLES
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dallas Aquatic Masters  'A'                       1:45.00    1:42.99   22  
     1) Yarid, Jay M44                  2) McClelland, Katie W30  r:+0.32 
     3) Kenny, John M46  r:+0.43        4) Chow, Michelle H W38  r:+0.38  
         r:+0.56  25.39       54.23 (28.84)     1:18.26 (24.03)     1:42.99 (24.73)
  2 The Olympic Club  'A'                             1:44.10    1:43.00   18  
     1) Holsman, Trent T M26            2) Marshall, Gary N M25  r:+0.14  
     3) Welting, Laureen W41  r:+0.32   4) Lyons, Katie A W26  r:+0.28    
         r:+0.47  25.62       51.04 (25.42)     1:18.29 (27.25)     1:43.00 (24.71)
  3 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:49.79    1:43.82   16  
     1) Tiltmann, Laren A M37           2) Schaetz, Trina R W34  r:+0.20  
     3) Stich, Darryl D M31  r:-0.03    4) Rau, Jocelyn M W28  r:+0.18    
         r:+0.64  25.37       56.14 (30.77)     1:19.80 (23.66)     1:43.82 (24.02)
  4 Team Illinois Masters  'A'                        1:47.30    1:47.36   14  
     1) Jackson, Kyle M25               2) Morris, Chad M30  r:+0.40      
     3) Seago, Leslie W25  r:+0.35      4) Kozlowski, Laura W29  r:+0.26  
         r:+0.64  24.69       52.55 (27.86)     1:21.93 (29.38)     1:47.36 (25.43)
  5 Terrapin Masters  'A'                             2:00.00    1:49.74   12  
     1) Strahota, Jeffrey R M26         2) Goodison, Michael R M35        
     3) Sample, Autumn C W25            4) Ekstrom, Gretchen F W40        
         r:+0.67  27.90       55.75 (27.85)     1:24.29 (28.54)     1:49.74 (25.45)
  6 Oregon Masters  'A'                               1:55.50    1:51.69   10  
     1) Johnsen, Nathan H M26           2) Showell, Brianna W27           
     3) Eliott, Scot J M32              4) Macy, Michelle L W30           
         r:+0.74  27.35       59.18 (31.83)     1:24.43 (25.25)     1:51.69 (27.26)
  7 Walnut Creek Masters  'A'                         1:50.00    1:52.30    8  
     1) Duggan, Karen L W36             2) Santos, Roque J M39  r:+0.19   
     3) Nonaka, Andy J M27  r:+0.43     4) Nonaka, Marissa G W28  r:+0.47 
         r:+0.70  31.45       58.89 (27.44)     1:24.06 (25.17)     1:52.30 (28.24)
  8 Arizona Masters  'A'                              1:50.90    1:52.83    6  
     1) Bailey, Monica M W46            2) Hassan, Omar A M26  r:+0.34    
     3) Leid, Jeff G M33  r:+0.00       4) Hobbs, Liz A W45  r:+0.05      
                  30.88                             1:27.95 ( )     1:52.83 (24.88)
  9 Las Vegas Masters  'A'                            1:57.85    1:53.24    4  
     1) Potts, Erin E W29               2) Zwick, Jamie H M26             
     3) Adams, Kari S W41               4) Anderes, Jeffrey S M30         
         r:+0.83  32.58     1:00.61 (28.03)     1:31.64 (31.03)     1:53.24 (21.60)
 10 New England Masters  'A'                          1:52.99    1:53.42    2  
     1) Downing, Jennifer W28           2) Walkenhorst, Jared W M32  r:+0.
     3) Atkinson, Karen E W32  r:+0.73  4) Gilson, Matthew R M39  r:+0.39 
         r:+0.52  30.60       58.29 (27.69)     1:30.68 (32.39)     1:53.42 (22.74)
 11 Wisconsin Masters Aquatic Club  'B'               1:54.77    1:53.58  
     1) Stich, Chris S W30              2) Allen, Peter J M48  r:-0.97    
     3) Diel, Jessica A W26  r:+0.29    4) Nowak, Peter J M25  r:+0.27    
         r:+0.68  33.46     1:02.22 (28.76)     1:30.11 (27.89)     1:53.58 (23.47)
 12 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:57.00    1:54.11  
     1) Hulett, Jennifer A W38          2) Stafford, Jeffrey S M37        
     3) McCrady, Christine W34          4) Erickson, Tim D M50            
         r:+0.81  30.85       59.93 (29.08)     1:30.73 (30.80)     1:54.11 (23.38)
 13 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:56.60    1:55.67  
     1) Arnold, Mark A M32              2) Livingston, Megan R W29        
     3) Linderman, Ross A M30           4) Welch, Mary H W25              
         r:+0.78  26.07       57.98 (31.91)     1:23.44 (25.46)     1:55.67 (32.23)
 14 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:00.70    1:56.65  
     1) Joyner, Thomas T M42            2) Eden, Kim G W38                
     3) Juliano, Kevin M27              4) Scott, Anna T Pettis W44       
         r:+0.86  29.91     1:08.21 (38.30)     1:32.81 (24.60)     1:56.65 (23.84)
 15 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   2:05.50    2:00.70  
     1) Werner, Haleigh A W38           2) Sondgroth, Tracey A W35        
     3) Martin, Rob D M41               4) Erickson, Justin J M32         
         r:+0.83  33.75     1:08.27 (34.52)     1:35.61 (27.34)     2:00.70 (25.09)
 16 Team Illinois Masters  'B'                        2:03.00    2:02.45  
     1) Lloyd, Allison W26              2) Morrison, John M34             
     3) Scobbie, Karen W38              4) Royko, Mark M42                
         r:+0.77  32.00     1:02.42 (30.42)     1:35.72 (33.30)     2:02.45 (26.73)
 17 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'               2:06.87    2:05.04  
     1) Fisher, Carlie M W32            2) Raine, Charlie M47  r:+0.21    
     3) Van Nort, Steven M55  r:+0.37   4) Bartholomew, Kirsten W48  r:+0.
         r:+0.80  35.74     1:06.44 (30.70)     1:34.66 (28.22)     2:05.04 (30.38)
 18 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     2:11.00    2:05.23  
     1) Hendrick, Marty M49             2) Chin-Ogilvie, Adrienne W46  r:+
     3) Fischer, Andy J M40  r:+0.58    4) Aron, Vanessa W26  r:-0.07     
         r:+0.61  29.42     1:08.97 (39.55)     1:37.01 (28.04)     2:05.23 (28.22)
 19 Inland Northwest Masters  'A'                     2:30.00    2:12.77  
     1) Djang, Amanda B W26             2) Djang, Lincoln P M47  r:+0.56  
     3) Bratton, Wes L M42  r:+0.26     4) Tonkyn, Jennifer L W45  r:+0.22
         r:+0.85  46.99     1:16.88 (29.89)     1:43.65 (26.77)     2:12.77 (29.12)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:30.17   4/25/2004 ROCKY MTN                                  
                         K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:35.40    1:34.83   22  
     1) Rosinski, Thomas J M37          2) Lee, Marshall M M48  r:+0.41   
     3) Von Der Lippe, Susan G W41  r:+ 4) Scott, Anna T Pettis W44  r:+0.
         r:+0.87  23.46       47.27 (23.81)     1:10.99 (23.72)     1:34.83 (23.84)
  2 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:34.00    1:36.09   18  
     1) Klein, Jonathan E M49           2) Nowak, Elizabeth A W43  r:+0.41
     3) Blank, Jon W M47  r:+0.16       4) Hageman, Heather M W36  r:+0.11
         r:+0.77  23.33       49.53 (26.20)     1:12.01 (22.48)     1:36.09 (24.08)
  3 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:38.50    1:39.16   16  
     1) Kays, David E M39               2) Ward, Jennifer A W35  r:+0.34  
     3) Sondgroth, Tracey A W35  r:+0.3 4) Nelson, Kirk E M37  r:+0.33    
         r:+0.83  23.57       48.67 (25.10)     1:15.95 (27.28)     1:39.16 (23.21)
  4 Stanford Masters  'A'                             1:41.44    1:40.46   14  
     1) Scheiner, Andrew D M38          2) Sanguinet, Amanda K W36  r:+0.4
     3) Scottoline, Brian P M42  r:+0.1 4) Smith, Jody L W38  r:-0.09     
         r:+0.90  24.07       53.45 (29.38)     1:16.61 (23.16)     1:40.46 (23.85)
  5 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:45.50    1:42.16   12  
     1) Campbell, Geoff E M37           2) White, Steve G M46             
     3) Gebhart, Janis R W42            4) Crecelius, Nancy A W37         
         r:+0.89  23.44       47.57 (24.13)     1:15.07 (27.50)     1:42.16 (27.09)
  6 North Baltimore Aquatic Club M  'A'               1:49.00    1:42.67   10  
     1) Mandel, Gil M40                 2) Tulintseff, Alexander N M42    
     3) Gedney, Suzanne W38             4) Rapuano, Lisa W41              
         r:+0.88  25.71       52.53 (26.82)     1:18.64 (26.11)     1:42.67 (24.03)
  7 Colorado Masters Swimming  'B'                    1:44.10    1:42.97    8  
     1) Joyner, Thomas T M42            2) Nolte, Christopher C M50  r:+0.
     3) Lee, Sarah B W40  r:+0.46       4) Campbell, Ellen A W44  r:+0.41 
         r:+0.78  25.39       51.64 (26.25)     1:18.16 (26.52)     1:42.97 (24.81)
  8 Almaden Masters  'A'                              1:44.50    1:42.98    6  
     1) Auchard, Bob E M46              2) Hunt, Allison W43  r:+0.43     
     3) Soe, Jeanette G W42  r:+0.39    4) Meacham, Brad M41  r:+0.31     
         r:+0.79  24.93       52.33 (27.40)     1:20.68 (28.35)     1:42.98 (22.30)
  9 Oregon Masters  'A'                               1:45.50    1:45.00    4  
     1) Butcher, Gano M43               2) Chesler, Laurie K W43  r:+0.38 
     3) Law, Cathy W39  r:+0.15         4) Kabel, Douglas A M41  r:+0.36  
         r:+0.71  23.66       52.37 (28.71)     1:21.29 (28.92)     1:45.00 (23.71)
 10 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:48.44    1:46.29    2  
     1) Wagner, Blake J M40             2) Layzer, Martha M W42           
     3) Mesler, Jennifer L W36          4) Williams, John M M38           
         r:+0.85  24.29       53.54 (29.25)     1:22.21 (28.67)     1:46.29 (24.08)
 11 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:40.60    1:47.61  
     1) Holland, David A M48            2) Van Cleave, Julie M W48  r:+0.5
     3) Settimi, Nora C W36  r:+0.36    4) Young, Timothy M36  r:+0.34    
         r:+0.78  23.50       53.99 (30.49)     1:23.06 (29.07)     1:47.61 (24.55)
 12 Las Vegas Masters  'A'                            1:56.60    1:47.85  
     1) Ozun, Sabri M43                 2) James, Paula W48               
     3) Barry, Robin B W40              4) Franklin, Sam D M49            
         r:+0.84  23.47       52.86 (29.39)     1:30.41 (37.55)     1:47.85 (17.44)
 13 Pacific Northwest Aquatics  'C'                   1:53.50    1:55.69  
     1) Del Rio, Laura L W41            2) Ducolon, David M43             
     3) Lang, Joseph J M44              4) Rogers, Katherine P W40        
         r:+0.85  32.26       58.05 (25.79)     1:24.17 (26.12)     1:55.69 (31.52)
 14 Pacific Northwest Aquatics  'D'                   1:57.75    1:55.78  
     1) Kennedy, Keith C M44            2) Norman, Charles L M40          
     3) Simpson, Rebecca R W38          4) Singer, Shannon R W37          
         r:+0.88  27.28       51.84 (24.56)     1:22.69 (30.85)     1:55.78 (33.09)
 15 Montgomery Ancient Mariners  'A'                  2:12.00    2:04.24  
     1) Roddin, Jeffrey H M38           2) Kauls, Laura J W59             
     3) Roddin, Ruth A W64              4) Roddin, Hugh J M65             
         r:+0.67  22.67       57.19 (34.52)     1:34.24 (37.05)     2:04.24 (30.00)
 16 Colorado Masters Swimming  'C'                    2:10.70    2:26.57  
     1) White, LeighAnn W37             2) Meeks, Patti W42               
     3) Reynolds, Bing M66              4) Cattles, Steve M48             
         r:+0.88  29.73     1:04.40 (34.67)     1:45.23 (40.83)     2:26.57 (41.34)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:40.52   5/18/2003 ARIZONA                                    
                         M MCCUE, G RHODENBAUGH, H CLARK, B CLARK          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:47.00    1:46.68   22  
     1) Cox, Randy R M44                2) Von Der Lippe, Susan G W41     
     3) Campbell, Ellen A W44           4) Rosinski, Thomas J M37         
         r:+0.70  27.30       56.59 (29.29)     1:24.50 (27.91)     1:46.68 (22.18)
  2 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:48.00    1:48.08   18  
     1) Schwartz, Michelle L W35        2) Blank, Jon W M47               
     3) Stewart, Henry D M43            4) Hageman, Heather M W36         
         r:+0.77  31.70       59.89 (28.19)     1:23.94 (24.05)     1:48.08 (24.14)
  3 Oregon Masters  'A'                               1:57.50    1:54.51   16  
     1) Butcher, Gano M43               2) Watkins, Elizabeth A W41       
     3) Kabel, Douglas A M41            4) Tyrrell, Laura L W39           
         r:+0.65  27.43     1:03.07 (35.64)     1:28.26 (25.19)     1:54.51 (26.25)
  4 Oregon Masters  'B'                               1:59.50    1:57.38   14  
     1) Taylor, Curtis L M35            2) Law, Cathy W39  r:+0.60        
     3) Drawz, Troy A M39  r:+0.26      4) Chesler, Laurie K W43  r:+0.28 
         r:+0.65  27.29     1:04.51 (37.22)     1:29.48 (24.97)     1:57.38 (27.90)
  5 Team Illinois Masters  'A'                        1:58.10    1:58.26   12  
     1) Mattson, Mark E M36             2) Haberstich, Carrie W35         
     3) Block, Andrea J W45             4) Rowland, Jim M46               
         r:+0.74  30.32     1:05.74 (35.42)     1:33.89 (28.15)     1:58.26 (24.37)
  6 Santa Rosa Masters  'A'                           2:02.89    1:58.35   10  
     1) Mc Cormick, Jill M W35          2) Morales, John R M49  r:+0.57   
     3) Nowack, Susan J W46  r:+0.48    4) Rogers, Randy M48  r:+0.33     
         r:+0.74  29.58     1:01.56 (31.98)     1:32.99 (31.43)     1:58.35 (25.36)
  7 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:54.40    1:59.98    8  
     1) Young, Timothy M36              2) Settimi, Nora C W36            
     3) Schaetz, Daniel J M36           4) Dyer, Lisa S W42               
         r:+0.79  32.16     1:08.75 (36.59)     1:32.90 (24.15)     1:59.98 (27.08)
  8 North Baltimore Aquatic Club M  'A'               1:59.00    2:00.11    6  
     1) Rapuano, Lisa W41               2) Mandel, Gil M40                
     3) Gedney, Suzanne W38             4) Tulintseff, Alexander N M42    
         r:+0.79  33.27     1:02.31 (29.04)     1:33.12 (30.81)     2:00.11 (26.99)
  9 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:57.83    2:00.32    4  
     1) Mesler, Jennifer L W36          2) Smith, Daniel C M44            
     3) Wagner, Blake J M40             4) Rogers, Katherine P W40        
         r:+0.76  32.30     1:03.13 (30.83)     1:29.42 (26.29)     2:00.32 (30.90)
 10 Las Vegas Masters  'A'                            2:03.99    2:03.02    2  
     1) Franklin, Sam D M49             2) Barry, Robin B W40  r:+0.50    
     3) Ozun, Sabri M43  r:+0.47        4) James, Paula W48  r:+0.45      
         r:+0.66  28.58     1:07.47 (38.89)     1:33.54 (26.07)     2:03.02 (29.48)
 11 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:10.00    2:03.34  
     1) Stevenson, Chris L M42          2) Malsbury, David B M45  r:+0.37 
     3) Braaten, Kitten W51  r:+0.38    4) Kaufmann, Karen E W42  r:+0.52 
         r:+0.65  24.73       53.60 (28.87)     1:28.86 (35.26)     2:03.34 (34.48)
 12 Inland Northwest Masters  'B'                     2:00.00    2:04.18  
     1) Cabrey, David D M51             2) Groth, Bruce D M44  r:+0.33    
     3) Bricel, Kathy A W45  r:+0.60    4) Spear, Karlin T W47  r:+0.31   
         r:+0.65  32.71     1:04.28 (31.57)     1:36.35 (32.07)     2:04.18 (27.83)
 13 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   2:10.96    2:11.23  
     1) Del Rio, Laura L W41            2) Goessman, John B M42  r:+0.33  
     3) Norman, Charles L M40  r:+0.59  4) Singer, Shannon R W37  r:+0.45 
         r:+0.85  38.81     1:09.85 (31.04)     1:37.98 (28.13)     2:11.23 (33.25)
 14 Pacific Northwest Aquatics  'C'                   2:13.02    2:12.64  
     1) Ferrero, Rick M43               2) Simpson, Rebecca R W38  r:+0.14
     3) Lang, Joseph J M44  r:+0.69     4) Bybee, Blanche W39  r:+0.52    
         r:+0.67  31.43     1:10.35 (38.92)     1:38.64 (28.29)     2:12.64 (34.00)
 15 West Hollywood Aquatics  'A'                      2:13.00    2:13.19  
     1) Graham, Errol M47               2) Dantzler, Amy L W42  r:+0.02   
     3) Figueiredo, Paulo M61  r:+0.49  4) Medina, Valerie W46  r:+0.63   
         r:+0.64  33.34     1:09.01 (35.67)     1:40.20 (31.19)     2:13.19 (32.99)
 16 Inland Northwest Masters  'A'                     2:44.00    2:33.45  
     1) Buehler, Paige W38              2) Bronson, Matthew F M41  r:+0.66
     3) Edberg, Heather C W35  r:+0.24  4) Bevier, Jack M74  r:+0.43      
         r:+0.67  36.16     1:17.62 (41.46)     1:59.57 (41.95)     2:33.45 (33.88)
 17 Colorado Masters Swimming  'B'                    2:47.60    2:50.86  
     1) Reynolds, Bing M66              2) Nolte, Susan D W46  r:+0.66    
     3) Meeks, Patti W42  r:+0.50       4) Cattles, Steve M48  r:-0.64    
         r:+0.94  48.59     1:31.16 (42.57)     2:12.18 (41.02)     2:50.86 (38.68)
 -- Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:56.20         DQ  
     1) Gebhart, Janis R W42            2) Campbell, Geoff E M37          
     3) White, Steve G M46              4) Crecelius, Nancy A W37         
         r:+0.76  30.91       59.76 (28.85)     1:25.52 (25.76)          DQ (27.34)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:38.10   5/18/2003 ARIZONA                                    
                         B ROTH, J SWAGERTY-HILL, M KEEVER, G PATCHING     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:35.30    1:36.76N  22  
     1) Crouch, Kim H W45               2) Garnier, Kathy L W46  r:+0.40  
     3) Abrahams, Richard T M62  r:+0.0 4) Johnston, Mark A M46  r:+0.00  
         r:+0.72  25.57       56.43 (30.86)     1:19.99 (23.56)     1:36.76 (16.77)
  2 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:39.20    1:40.13   18  
     1) Busch, Ralph T M50              2) Dahl, Lisa A W46  r:+0.28      
     3) Freeborn, Stephen L M51  r:+0.4 4) Lippold, Mary B W51  r:+0.25   
         r:+0.80  24.13       49.05 (24.92)     1:13.84 (24.79)     1:40.13 (26.29)
  3 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:43.00    1:41.56   16  
     1) Pace, Lisa A W45                2) Chinn, Colin M48  r:+0.46      
     3) Courtney, Zena H W47  r:+0.34   4) Baca, Jon L M47  r:+0.13       
         r:+0.75  26.38       51.42 (25.04)     1:18.60 (27.18)     1:41.56 (22.96)
  4 Walnut Creek Masters  'A'                         1:41.00    1:43.97   14  
     1) O'Brien, Kerry L M50            2) O'Brien, Charlene A W50  r:+0.2
     3) Crittenden, Leianne S W50  r:+0 4) Dennis, D Craig M61  r:+0.07   
         r:+0.75  25.31       53.33 (28.02)     1:19.82 (26.49)     1:43.97 (24.15)
  5 Los Angeles Peninsula Swimmers  'B'               1:49.00    1:44.24   12  
     1) Wagoner, Victor E M51           2) Mc Call, Jane E W47            
     3) Binz, Karin S W45               4) Heyes, Greg M52                
         r:+0.82  24.95       53.50 (28.55)     1:20.72 (27.22)     1:44.24 (23.52)
  6 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:43.40    1:44.37   10  
     1) Marshall, D Scot M50            2) Carter, Gary T M57  r:+0.33    
     3) Boak, Carolyn F W62  r:+0.24    4) Heuer, Brigitte C W47  r:+0.31 
         r:+0.87  24.79       50.71 (25.92)     1:16.24 (25.53)     1:44.37 (28.13)
  7 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'               1:41.50    1:44.66    8  
     1) Hamm, Michael L M49             2) Ayoob, Laurie W50  r:+0.22     
     3) Granger, Traci S W49  r:+0.33   4) Mc Bride, Duncan Q M52  r:+0.23
         r:+0.78  26.39       53.84 (27.45)     1:19.37 (25.53)     1:44.66 (25.29)
  8 Oregon Masters  'B'                               1:49.50    1:45.97    6  
     1) Washburne, Brent C M45          2) Goodman, Ann R W48             
     3) Crabbe, Colette M W50           4) Brockbank, Doug M53            
         r:+0.79  24.49       54.42 (29.93)     1:22.22 (27.80)     1:45.97 (23.75)
  9 Team Ridgelea  'A'                                1:44.50    1:46.47    4  
     1) Amick, Jim M45                  2) Burr, Chuck M49  r:+0.00       
     3) Henderson, Kristin W W46  r:+0. 4) Jones, Beth W50  r:+0.41       
         r:+0.85  25.60       51.08 (25.48)     1:17.54 (26.46)     1:46.47 (28.93)
 10 Pacific Northwest Aquatics  'C'                   1:46.40    1:47.10    2  
     1) Moore, Jo W52                   2) Dybdahl, Eric T M47            
     3) Russell, Brian A M50            4) Shelton, Cindy I W46           
         r:+0.81  27.74       53.95 (26.21)     1:19.46 (25.51)     1:47.10 (27.64)
 11 San Diego Swim Masters  'A'                       1:46.20    1:47.36  
     1) Krattli, Caroline M W45         2) Livingston, Gerald C M48       
     3) Weston, Susan L W56             4) Croshier, Mark W M51           
         r:+0.76  26.11       50.15 (24.04)     1:24.29 (34.14)     1:47.36 (23.07)
 12 Colorado Masters Swimming  'B'                    1:47.70    1:53.24  
     1) Ghaffarifar, Manu M50           2) Nolte, Susan D W46             
     3) Rosener, Karen K W53            4) Stehlin, Ed H M51              
         r:+0.88  26.79     1:00.25 (33.46)     1:28.13 (27.88)     1:53.24 (25.11)
 13 Pacific Northwest Aquatics  'E'                   1:55.36    2:01.10  
     1) Stoermer, Paul F M46            2) Dymerski, Yvonne W46           
     3) Diddams, Margaret A D W45       4) Nelson, James M M52            
         r:+0.77  26.87       57.08 (30.21)     1:26.76 (29.68)     2:01.10 (34.34)
 14 Arizona Masters  'A'                              2:04.20    2:02.11  
     1) James, Katryn S W51             2) Mullaney, Amy B W47  r:+0.44   
     3) Fritz, Jack R M74  r:+0.73      4) Stites, Jim S M49  r:+0.30     
         r:+0.99  30.89     1:01.00 (30.11)     1:36.54 (35.54)     2:02.11 (25.57)
 15 Inland Northwest Masters  'A'                     2:11.00    2:15.40  
     1) Hampton, Keith M53              2) Schreiber, Shirley J W60  r:+0.
     3) Magee, Carolyn M W61  r:+0.69   4) Cabrey, David D M51  r:+0.42   
         r:+1.07  28.12     1:11.56 (43.44)     1:48.87 (37.31)     2:15.40 (26.53)
 -- Pacific Northwest Aquatics  'D'                   1:50.91         DQ  
     1) Schaufler, Kirby D M47          2)                                
     3) Gross, Lynn M W46               4) Grandine, Thomas A M48         
         r:+0.78  26.03       58.19 (32.16)     1:29.83 (31.64)          DQ (26.13)
 -- Pacific Northwest Aquatics  'F'                   2:10.00         DQ  
     1) Duggan, Patricia (Pat) M W54    2) Leonard, Frank W M52  r:+0.00  
     3) Spence, Debby R W45  r:+0.00    4) Reeder, Bill D M54  r:+0.00    
 -- Oregon Masters  'A'                               1:42.50         DQ  
     1) Edwards, Wes M53                2) Foley, Sharon E W47  r:+0.35   
     3) Andrus-Hughes, Karen W49  r:-0. 4) Otto, Douglas E M48  r:+0.36   
         r:+0.83  23.41       49.76 (26.35)     1:14.76 (25.00)          DQ (24.03)
 -- Irvine Novaquatics  'A'                           1:48.00         NS  
     1) Simpson, Susanne B W47          2) Tongate, Terry L M46           
     3) Dauser, John W M51              4) Granovsky, Lora W56            
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:50.54   5/17/2002 HAWAII                                     
                         B BARNETT-SALLEE, S ELDRED, S BOROWSKI, R STEIGER 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'               1:48.51    1:51.80   22  
     1) Mc Call, Jane E W47             2) Hamm, Michael L M49            
     3) Granger, Traci S W49            4) Mc Bride, Duncan Q M52         
         r:+0.72  32.42     1:01.31 (28.89)     1:28.12 (26.81)     1:51.80 (23.68)
  2 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:51.30    1:51.97   18  
     1) Courtney, Zena H W47            2) Baca, Jon L M47                
     3) Dahl, Lisa A W46                4) Jacobs, Ronald M55             
         r:+0.66  31.17     1:00.01 (28.84)     1:27.31 (27.30)     1:51.97 (24.66)
  3 Walnut Creek Masters  'A'                         1:55.00    1:52.01   16  
     1) Landers, Patty W50              2) Ryerson, Douglas L M53         
     3) O'Brien, Kerry L M50            4) Crittenden, Leianne S W50      
         r:+0.70  31.40     1:00.92 (29.52)     1:26.33 (25.41)     1:52.01 (25.68)
  4 Oregon Masters  'A'                               1:57.50    1:52.03   14  
     1) Andrus-Hughes, Karen W49        2) Philbrick, Larry K M54         
     3) Foley, Sharon E W47             4) Edwards, Wes M53               
         r:+0.75  29.19       59.96 (30.77)     1:29.37 (29.41)     1:52.03 (22.66)
  5 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:52.90    1:52.64   12  
     1) Nolte, Christopher C M50        2) Crouch, Kim H W45              
     3) Johnston, Mark A M46            4) Garnier, Kathy L W46           
         r:+0.74  29.89     1:01.80 (31.91)     1:27.00 (25.20)     1:52.64 (25.64)
  6 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:55.10    1:56.30   10  
     1) Nunnallee, Deborah L W51        2) Heuer, Brigitte C W47          
     3) Marshall, D Scot M50            4) Schatz, Gary L M52             
         r:+0.70  33.66     1:06.36 (32.70)     1:34.00 (27.64)     1:56.30 (22.30)
  7 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:59.18    1:57.43    8  
     1) Haynie, Carl B M46              2) Berg, Tonya K W48  r:+0.18     
     3) Freeborn, Stephen L M51  r:+0.4 4) Pace, Lisa A W45  r:+0.28      
         r:+0.67  29.05     1:05.06 (36.01)     1:31.69 (26.63)     1:57.43 (25.74)
  8 Irvine Novaquatics  'A'                           2:00.00    1:59.69    6  
     1) Benner, Tord E M48              2) Von Hoffmann, Gerard M51  r:+0.
     3) Simpson, Susanne B W47  r:+0.35 4) Granovsky, Lora W56  r:+0.53   
         r:+0.75  28.31       56.61 (28.30)     1:25.18 (28.57)     1:59.69 (34.51)
  9 Walnut Creek Masters  'B'                         1:58.50    2:00.04    4  
     1) Hart, Gene E M54                2) Guadagni, Peter M M52  r:+0.42 
     3) Swigert, Debbie M W51  r:+0.47  4) O'Brien, Charlene A W50  r:+0.1
         r:+0.69  29.44     1:01.37 (31.93)     1:32.20 (30.83)     2:00.04 (27.84)
 10 Team Ridgelea  'A'                                1:55.50    2:00.10    2  
     1) Jones, Beth W50                 2) Amick, Jim M45                 
     3) Burr, Chuck M49                 4) Henderson, Kristin W W46       
         r:+0.78  33.31     1:05.99 (32.68)     1:33.44 (27.45)     2:00.10 (26.66)
 11 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               2:03.68    2:00.98  
     1) Mykleby, Geoff L M54            2) Van Cleave, Julie M W48        
     3) Maltry, Cynthia L W52           4) White, Bob L M52               
         r:+0.71  27.34     1:07.15 (39.81)     1:36.73 (29.58)     2:00.98 (24.25)
 12 Oregon Masters  'B'                               2:02.50    2:01.17  
     1) Goodman, Ann R W48              2) Mann, Steve A M55  r:+0.23     
     3) Kevan, Stephen D M52  r:+0.23   4) Harrington, Susan E W49  r:+0.4
         r:+0.80  33.53     1:05.41 (31.88)     1:31.68 (26.27)     2:01.17 (29.49)
 13 Oregon Masters  'C'                               2:07.50    2:02.76  
     1) Hendryx, Teri L W53             2) Sumerfield, Bill H M46         
     3) Hathaway, David L M46           4) Caswell, Mary J W46            
         r:+0.90  34.22     1:06.82 (32.60)     1:33.42 (26.60)     2:02.76 (29.34)
 14 Pacific Northwest Aquatics  'C'                   2:03.28    2:03.00  
     1) Diddams, Margaret A D W45       2) Baker, Loren A M53  r:+0.15    
     3) Dybdahl, Eric T M47  r:+0.32    4) Glassman, Debbie A W53  r:+0.38
         r:+0.70  35.32     1:07.00 (31.68)     1:35.44 (28.44)     2:03.00 (27.56)
 15 Los Angeles Peninsula Swimmers  'B'               2:03.59    2:03.01  
     1) Ayoob, Laurie W50               2) Wagoner, Victor E M51          
     3) Heyes, Greg M52                 4) Binz, Karin S W45              
         r:+0.82  34.47     1:04.77 (30.30)     1:34.22 (29.45)     2:03.01 (28.79)
 16 San Diego Swim Masters  'A'                       1:57.90    2:03.64  
     1) Weston, Susan L W56             2) Krattli, Caroline M W45        
     3) Croshier, Mark W M51            4) Livingston, Gerald C M48       
         r:+0.89  43.29     1:14.27 (30.98)     1:39.24 (24.97)     2:03.64 (24.40)
 17 Pacific Northwest Aquatics  'D'                   2:06.50    2:04.44  
     1) Sylvester, John E M50           2) Jaunzeme, Andra W54            
     3) Dymerski, Yvonne W46            4) Chinn, Colin M48               
         r:+0.80  31.46     1:07.77 (36.31)     1:39.17 (31.40)     2:04.44 (25.27)
 18 Colorado Masters Swimming  'B'                    2:01.80    2:04.79  
     1) Stehlin, Ed H M51               2) Bates, Penny S W45  r:+0.21    
     3) Rosener, Karen K W53  r:+0.05   4) O'Brien, Michael M M45  r:+0.14
         r:+0.72  31.60     1:09.72 (38.12)     1:40.08 (30.36)     2:04.79 (24.71)
 19 New England Masters  'A'                          2:05.12    2:05.31  
     1) Grilli, Tracy L W50             2) Hummel, Barbara R W55          
     3) Kronfeld, Louis R M64           4) Mooney, Jack M47               
         r:+0.75  33.26     1:09.16 (35.90)     1:40.31 (31.15)     2:05.31 (25.00)
 20 The Olympic Club  'A'                             2:06.53    2:06.47  
     1) Griffith, James M M54           2) Haynie, Dee A W52              
     3) Meyer, Marguerite W48           4) Schilling, Alexander H M47     
         r:+0.95  30.24     1:09.04 (38.80)     1:41.72 (32.68)     2:06.47 (24.75)
 21 Mission Viejo Masters  'A'                        2:00.00    2:07.57  
     1) Deloney, Wayne A M47            2) Mitchell, Alison A W53  r:+0.33
     3) Heather, Michael R M53  r:+0.23 4) Montrella, Beverly J W60  r:+0.
         r:+0.75  28.46     1:09.88 (41.42)     1:36.80 (26.92)     2:07.57 (30.77)
 22 Walnut Creek Masters  'C'                         2:16.00    2:09.66  
     1) Farrand, David N M52            2) Harms, Kildine J W53           
     3) Edwards, Kenneth S M52          4) Alexander, Martha A W57        
         r:+0.82  29.96     1:15.14 (45.18)     1:40.48 (25.34)     2:09.66 (29.18)
 23 Pacific Northwest Aquatics  'E'                   2:08.50    2:10.35  
     1) Jaeger, Dawn W50                2) Reeder, Bill D M54             
     3) Jones, Michael P M46            4) Gross, Lynn M W46              
         r:+0.94  36.15     1:12.25 (36.10)     1:40.20 (27.95)     2:10.35 (30.15)
 24 Inland Northwest Masters  'A'                     2:22.00    2:20.15  
     1) Hair, Margaret W52              2) Cosens, Barbara A W51  r:+0.59 
     3) Lamar, Thomas C M46  r:+0.50    4) Brown, Wayne R M64  r:+0.32    
         r:+0.72  37.77     1:20.95 (43.18)     1:51.14 (30.19)     2:20.15 (29.01)
 25 Pacific Northwest Aquatics  'F'                   2:21.51    2:22.63  
     1) Grandine, Thomas A M48          2) Elkington, Colleen P W46  r:+0.
     3) Webber, Paul M M48  r:+0.00     4) Wolf, Karen W51  r:+0.06       
         r:+0.97  17.62       40.70 (23.08)     1:20.84 (40.14)   2:22.63 (1:01.79)
 26 Masters Swimming BC  'A'                          2:14.00    2:25.79  
     1) Looye, Aart M63                 2) Sawyer, Robyn L W50  r:+0.20   
     3) Szasz, Ivan J M70  r:+0.72      4) Graham, Kathy E W49  r:+0.53   
         r:+0.75  36.85     1:15.97 (39.12)     1:53.79 (37.82)     2:25.79 (32.00)
 27 University of San Francisco Ma  'A'               2:46.00    2:47.93  
     1) Grohe, William E M73            2) Allen, Susan J W62  r:+0.89    
     3) Huang, Cathy E W52  r:+0.45     4) Schomburg, Richard D M81  r:+0.
         r:+0.69  45.70     1:31.32 (45.62)     2:06.26 (34.94)     2:47.93 (41.67)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:48.78   5/16/1999 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, E CAZALET, C JENKINS, N RIDOUT           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                    1:48.00    1:46.37N  22  
     1) Burns, Richard M63              2) Meyerhoff, Rick D M60          
     3) Shoenberger, Linda R W59        4) Val, Laura B W55               
         r:+1.05  25.44       50.38 (24.94)     1:21.43 (31.05)     1:46.37 (24.94)
  2 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:46.10    1:48.71N  18  
     1) Voegtlen, R Barney M58          2) Davis, Charlotte M W57         
     3) Welch, Sarah W60                4) Jacobs, Ronald M55             
         r:+0.88  26.35       53.32 (26.97)     1:24.25 (30.93)     1:48.71 (24.46)
  3 Oregon Masters  'A'                               1:55.50    1:51.36   16  
     1) Pendleton, Mike L M55           2) Rousseau, Sandi W59            
     3) Ward, Joy W64                   4) Smith, Robert S M63            
         r:+0.70  25.21   1:28.35 (1:03.14)      1:36.27 (7.92)     1:51.36 (15.09)
  4 Sierra Nevada Masters  'A'                        2:03.55    1:53.63   14  
     1) Lintz, Steven P M56             2) Tyler, A Susan W58  r:+0.32    
     3) Miller, Celeste W57  r:+0.41    4) Johnson, Clifford H M55  r:+0.0
         r:+0.84  26.28       58.06 (31.78)     1:30.06 (32.00)     1:53.63 (23.57)
  5 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:57.20    1:54.60   12  
     1) MacDonald, Lee H M55            2) Roche, Carolyn M W56           
     3) O'Brien, Trudy A W57            4) Selles, Carl H M60             
         r:+0.83  25.35       55.07 (29.72)     1:29.31 (34.24)     1:54.60 (25.29)
  6 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:57.87    1:55.24   10  
     1) McColly, Michael M61            2) Dillon, Sally A W60            
     3) Kassen, Elizabeth K W55         4) Pilger, Robert T M63           
         r:+1.07  28.03       59.04 (31.01)     1:29.47 (30.43)     1:55.24 (25.77)
  7 Arizona Masters  'A'                              2:00.80    1:58.54    8  
     1) Schmidt, Jonelle G W56          2) Fuller, Vern M60               
     3) Bailey, Hop M60                 4) Altman, Christie W57           
         r:+0.89  31.23       59.60 (28.37)     1:29.53 (29.93)     1:58.54 (29.01)
  8 Oregon Masters  'B'                               2:00.50    1:59.61    6  
     1) Dasch, Vern E M57               2) Asleson, Elke M W55            
     3) Pierson, Ginger L W61           4) Bannan, Charles M55            
         r:+0.82  26.66     1:01.04 (34.38)     1:35.08 (34.04)     1:59.61 (24.53)
  9 Colorado Masters Swimming  'B'                    1:22.50    2:05.97    4  
     1) Fischer, Chuck M55              2) Carney, Kent M59               
     3) Anziano, Marcia W62             4) Wise, Louise W64               
         r:+0.86  25.16       54.28 (29.12)     1:31.00 (36.72)     2:05.97 (34.97)
 10 Pacific Northwest Aquatics  'C'                   2:05.46    2:06.22    2  
     1) Blackburn, Jean L W55           2) Casey, Kathrine J W58  r:+0.44 
     3) Leet, John W M61  r:+0.47       4) Peterson, Steven B M60  r:+0.62
         r:+0.88  34.77     1:07.46 (32.69)     1:36.24 (28.78)     2:06.22 (29.98)
 11 Pacific Northwest Aquatics  'D'                   2:13.50    2:18.22  
     1) Litt, Arni H W61                2) Moore, Jane A W56  r:+0.48     
     3) Nordby, Michael C M66  r:+0.14  4) Schaefer, Don H M62  r:+0.36   
         r:+0.74  36.10     1:15.98 (39.88)     1:46.95 (30.97)     2:18.22 (31.27)
 12 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               2:25.60    2:19.03  
     1) Kranpitz, Nancy W62             2) Bauman, John H M76  r:+0.52    
     3) Murray, Mike M56  r:+0.51       4) Havel, Germaine L W58  r:+0.55 
         r:+0.88  33.00     1:17.37 (44.37)     1:48.84 (31.47)     2:19.03 (30.19)
 13 Arizona Masters  'B'                              2:37.30    2:37.81  
     1) Gillin, Gordon H M76            2) Weinberg, Wendy L W61  r:+0.43 
     3) Malone, Bobbi W64  r:+0.58      4) Haartz, F H Ted M79  r:+0.66   
         r:+1.00  35.77     1:18.07 (42.30)     2:01.28 (43.21)     2:37.81 (36.53)
 14 Pacific Northwest Aquatics  'E'                   2:35.97    2:40.71  
     1) Ensign, Jeanne W60              2) Gladwell, Gail A W75  r:+0.96  
     3) McKinlay, Michael M63  r:+0.39  4) Taylor, Thomas T M76  r:+0.03  
         r:+1.15  43.51     1:36.77 (53.26)     2:08.79 (32.02)     2:40.71 (31.92)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:02.85   4/30/2000 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, K FROST, C JENKINS, N RIDOUT             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:07.00    2:02.70N  22  
     1) Clark, Gordon F M55             2) Peterson, Steven B M60         
     3) Davis, Charlotte M W57          4) Dillon, Sally A W60            
         r:+0.67  30.13     1:03.08 (32.95)     1:32.73 (29.65)     2:02.70 (29.97)
  2 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:08.00    2:03.46   18  
     1) Fischer, Chuck M55              2) O'Brien, Trudy A W57           
     3) Abrahams, Richard T M62         4) Roche, Carolyn M W56           
         r:+0.79  29.04     1:10.24 (41.20)     1:35.39 (25.15)     2:03.46 (28.07)
  3 Sierra Nevada Masters  'A'                        2:15.90    2:10.41   16  
     1) Lintz, Steven P M56             2) Johnson, Clifford H M55        
     3) Tyler, A Susan W58              4) Miller, Celeste W57            
         r:+0.70  33.79     1:07.85 (34.06)     1:40.84 (32.99)     2:10.41 (29.57)
  4 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   2:17.00    2:15.11   14  
     1) McColly, Michael M61            2) Litt, Arni H W61               
     3) Monohon, Paul E M61             4) Welch, Sarah W60               
         r:+0.69  31.93     1:15.31 (43.38)     1:44.99 (29.68)     2:15.11 (30.12)
  5 Colorado Masters Swimming  'B'                    2:14.70    2:17.44   12  
     1) Young, Lydia L W58              2) MacDonald, Lee H M55           
     3) McCormick, Paul M60             4) Anziano, Marcia W62            
         r:+0.82  40.31     1:10.94 (30.63)     1:40.57 (29.63)     2:17.44 (36.87)
  6 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:20.00    2:17.66   10  
     1) Boak, Carolyn F W62             2) Boak, Thomas D M63             
     3) Carter, Gary T M57              4) Bower, Barbara M W69           
         r:+0.92  36.19     1:09.61 (33.42)     1:38.84 (29.23)     2:17.66 (38.82)
  7 Pacific Northwest Aquatics  'C'                   2:32.91    2:30.91    8  
     1) Voegtlen, R Barney M58          2) Collins, Greg M58              
     3) Blackburn, Jean L W55           4) Ensign, Jeanne W60             
         r:+0.76  33.77     1:08.28 (34.51)     1:47.72 (39.44)     2:30.91 (43.19)
  8 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               2:34.55    2:34.90    6  
     1) Murray, Mike M56                2) Bauman, John H M76             
     3) Kranpitz, Nancy W62             4) Havel, Germaine L W58          
         r:+0.74  38.76     1:24.45 (45.69)     2:03.81 (39.36)     2:34.90 (31.09)
  9 Arizona Masters  'B'                              3:05.60    3:04.05    4  
     1) Malone, Bobbi W64               2) Haartz, F H Ted M79            
     3) Weinberg, Wendy L W61           4) Rigley, Tom D M78              
                  50.22   2:46.55 (1:56.33)     3:13.35 (26.80)         3:04.05 ( )
 -- Oregon Masters  'A'                               2:08.50         DQ  
     1) Smith, Robert S M63             2) Stark, Allen L M58             
     3) Rousseau, Sandi W59             4) Ward, Joy W64                  
         r:+0.70  29.51     1:00.73 (31.22)     1:35.85 (35.12)          DQ (56.13)
 -- Arizona Masters  'A'                              2:23.50         DQ  
     1) Schmidt, Jonelle G W56          2) Bailey, Hop M60                
     3) Altman, Christie W57            4) Fuller, Vern M60               
         r:+0.85  36.96     1:16.49 (39.53)     1:50.02 (33.53)          DQ (28.72)
 -- Colorado Masters Swimming  'C'                    2:26.00         NS  
     1) Abbott, William A M61           2) Dyck, Grace C W65              
     3) Selles, Carl H M60              4) Wise, Louise W64               
 -- Masters of South Texas  'A'                       2:37.00         NS  
     1) Goggin, Georgia L W77           2) Kight, Betty G W65             
     3) Owens, Carl H M55               4) Johnston, Graham M M76         
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:00.31   5/17/2002 SAN DIEGO                                  
                         BOB BEST, BETSY JORDAN, JEANNE LITTLE, BILL EARLEY
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters  'A'                       2:02.10    1:59.75N  22  
     1) Freshley, Mike R M66            2) Little, Jeanne W70             
     3) Clifford, Gynt H W68            4) Best, Bob M74                  
         r:+0.32  26.49       58.98 (32.49)     1:52.34 (53.36)      1:59.75 (7.41)
  2 Oregon Masters  'A'                               2:09.50    2:00.29N  18  
     1) Radcliff, David A M73           2) Schumann, Susanne W69          
     3) Frid, Barbara W65               4) Landis, Tom M65                
         r:+0.91  27.03     1:03.15 (36.12)     1:34.92 (31.77)     2:00.29 (25.37)
  3 Walnut Creek Masters  'A'                         2:41.00    2:25.91   16  
     1) Haworth, Joyce M W69            2) Kraetzer, Midge S W68          
     3) Perilman, Jim E M68             4) Haworth, A Emory M71           
         r:+1.09  49.12     1:23.11 (33.99)     1:55.14 (32.03)     2:25.91 (30.77)
  4 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:23.50    2:26.64   14  
     1) Dyck, Grace C W65               2) Ryman, Donna M W70             
     3) Plummer, Mark A M70             4) O'Brien, Dennis A M71          
         r:+1.13  40.21       57.43 (17.22)     1:20.71 (23.28)   2:26.64 (1:05.93)
  5 Arizona Masters  'A'                              2:33.60    2:37.02   12  
     1) Bellem, Ray D M70               2) Keller, Kathleen E W70         
     3) Bayly, Helen H W70              4) Bond, William R M75            
         r:+1.05  35.50     1:15.91 (40.41)     2:03.31 (47.40)     2:37.02 (33.71)
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:14.70   5/17/2002 SAN DIEGO                                  
                         BETSY JORDAN, BOB BEST, BILL EARLEY, JEANNE LITTLE
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters  'A'                       2:15.70    2:15.09   22  
     1) Jordan, Betsy T W70             2) Best, Bob M74  r:+0.24         
     3) Freshley, Mike R M66  r:+0.46   4) Clifford, Gynt H W68  r:+0.42  
         r:+0.83  38.05     1:14.18 (36.13)     1:41.98 (27.80)     2:15.09 (33.11)
  2 Oregon Masters  'A'                               2:22.50    2:21.01   18  
     1) Frid, Barbara W65               2) Nakata, Ronald K M68  r:+0.50  
     3) Petersen, Bert L M68  r:+0.35   4) Stoinoff, Lavelle M W74  r:+0.3
         r:+0.80  38.31     1:15.39 (37.08)     1:43.23 (27.84)     2:21.01 (37.78)
  3 Walnut Creek Masters  'A'                         2:36.00    2:44.29   16  
     1) Perilman, Jim E M68             2) Haworth, Joyce M W69  r:+1.01  
     3) Haworth, A Emory M71  r:+0.30   4) Kraetzer, Midge S W68  r:+0.23 
         r:+0.91  38.69     1:34.25 (55.56)     2:08.37 (34.12)     2:44.29 (35.92)
  4 Arizona Masters  'A'                              2:49.20    2:47.61   14  
     1) Fritz, Jill D W66               2) Bellem, Ray D M70  r:+1.28     
     3) Bond, William R M75  r:+0.39    4) Keller, Kathleen E W70  r:+0.70
         r:+0.82  49.89     1:29.40 (39.51)     2:07.71 (38.31)     2:47.61 (39.90)
  5 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:52.30    3:05.39   12  
     1) Buchannan, Peggy W74            2) Patten, Bob W M72  r:+0.00     
     3) Plummer, Mark A M70  r:+0.00    4) Ryman, Donna M W70  r:+0.00    
       r:+1.21  3:05.39         3:05.39 ( )                                        
  6 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:53.28    3:08.36   10  
     1) Phillips, Bernice M W80         2) Bryce, Karen G W73  r:+0.91    
     3) Nordby, Michael C M66  r:+0.35  4) Taylor, Thomas T M76  r:-0.26  
         r:+1.02  55.08   1:58.47 (1:03.39)     2:34.83 (36.36)     3:08.36 (33.53)
  7 Oregon Masters  'B'                               3:20.50    3:16.45    8  
     1) Thayer, George D M71            2) Schroder, Kaleo B W71          
     3) Mohr, Ralph W M65               4) Stangel, Pauline B W85         
         r:+0.79  37.26   1:40.14 (1:02.88)     2:16.95 (36.81)     3:16.45 (59.50)
 -- Arizona Masters  'B'                              3:09.40         NS  
     1) Gillin, Gordon H M76            2) Miller, Jan W68  r:+0.00       
     3) Bayly, Helen H W70  r:+0.00     4) Fritz, Jack R M74  r:+0.00     
 -- San Diego Swim Masters  'B'                       2:47.70         NS  
     1) Webster, Dale A M81             2) Piemme, Frank M M82  r:+0.00   
     3) Little, Jeanne W70  r:+0.00     4) Simonton, Rita W88  r:+0.00    
 
Mixed 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:35.78   4/29/2001 FMM                                        
                         F CARR, B CLEAVLAND, R KENNER, P HUTINGER         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- New England Masters  'A'                          2:25.00         NS  
     1) Smith, Petey M H W82            2) Edwards, James K M84           
     3) Burrill, Billie Ann W86         4) Wilson, Win B M80              
Sponsor #36Sponsor #42Sponsor #51Sponsor #14Sponsor #43
Sponsor #45Sponsor #13Sponsor #41Sponsor #20Sponsor #33Sponsor #25Sponsor #52
Sponsor #29Sponsor #35Sponsor #49Sponsor #50Sponsor #44Sponsor #21Sponsor #47