2007 Short Course National Championships

Men's Relay Results

Final Results

Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:23.04   2/18/2001 AUBURN MSTRS                               
                         O QUEVEDO, R BARNIER, R HUGHEY, L MOREAU          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Hollywood Aquatics  'A'                      1:27.57    1:26.25   22  
     1) Smith, Christopher S M22        2) Russell, Jonathan P M24  r:+0.0
     3) Olver, Brian J M29  r:+0.08     4) Brannock, Justin S M26  r:+0.18
         r:+0.78  22.27       43.62 (21.35)     1:04.93 (21.31)     1:26.25 (21.32)
  2 Las Vegas Masters  'A'                            1:30.99    1:28.45   18  
     1) Saez, Devin F M23               2) Pronin, Yan M26  r:+0.32       
     3) Erickson, Ben M25  r:+0.16      4) Anderes, Jeffrey S M30  r:+0.19
         r:+0.69  22.00       45.18 (23.18)     1:07.02 (21.84)     1:28.45 (21.43)
  3 Sierra Nevada Masters  'A'                        1:30.45    1:30.31   16  
     1) Bohlman, Lance M36              2) Ecklund, Tait C M25  r:+0.18   
     3) Lintz, Ian M M20  r:+0.44       4) Scalise, Erik L M29  r:+0.19   
         r:+0.76  21.90       45.64 (23.74)     1:09.17 (23.53)     1:30.31 (21.14)
  4 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:32.00    1:31.30   14  
     1) Lang, Matthew E M24             2) Juliano, Kevin M27  r:+0.16    
     3) Foster, Jared M31  r:+0.46      4) Copsey, Shane R M24  r:+0.20   
         r:+0.78  23.13       46.39 (23.26)     1:10.35 (23.96)     1:31.30 (20.95)
  5 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:30.00    1:31.64   12  
     1) Bernard, Chris D M21            2) Erickson, Tim D M50  r:+0.37   
     3) Stafford, Jeffrey S M37  r:+0.4 4) Bullock, Perry M21  r:+0.11    
         r:+0.80  21.95       45.35 (23.40)     1:09.87 (24.52)     1:31.64 (21.77)
  6 Arizona Masters  'A'                              1:36.50    1:33.69   10  
     1) Leid, Jeff G M33                2) Swanholm, Benjamin S M23  r:+0.
     3) Hassan, Omar A M26  r:+0.37     4) Donath, Jonathan L M26  r:+0.51
         r:+0.81  24.01       47.43 (23.42)     1:10.80 (23.37)     1:33.69 (22.89)
  7 Sawtooth Masters  'A'                             1:31.00    1:34.88    8  
     1) Cleaver, Oliver M44             2) Walker, Casey M22  r:+0.30     
     3) Rose, Cameron D M47  r:+0.38    4) Tate, Rich M27  r:+0.03        
         r:+0.89  24.74       47.86 (23.12)     1:11.58 (23.72)     1:34.88 (23.30)
  8 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:35.40    1:35.86    6  
     1) Fanning, Mark A M21             2) Heide, Christopher J M20  r:+0.
     3) Jordan, Richard L M21  r:+0.01  4) Rice, Jordan R M22  r:+0.23    
         r:+0.81  24.42       49.31 (24.89)     1:12.46 (23.15)     1:35.86 (23.40)
  9 Washington State University Ma  'A'               1:37.00    1:39.04    4  
     1) Hurley, Daniel M27              2) Garcia, Doug A M45  r:+0.22    
     3) Schmelzer, Devin J M23  r:+0.42 4) Smith, Eric A M30  r:+0.09     
         r:+0.78  23.81       50.64 (26.83)     1:14.92 (24.28)     1:39.04 (24.12)
 10 Inland Northwest Masters  'A'                     1:40.00    1:48.41    2  
     1) Brown, Robert A M36             2) Lamar, Thomas C M46  r:+0.41   
     3) Berg, Roy A M38  r:+0.37        4) Hamma, Lance A M24  r:+0.33    
         r:+0.92  28.93       56.87 (27.94)     1:20.32 (23.45)     1:48.41 (28.09)
 11 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   2:11.42    2:05.97  
     1) Campbell, James R M58           2) O'Hern, David M23  r:+0.00     
     3) Smith, Melvin H M64  r:+0.24    4) Yang, Mark M42  r:+0.83        
         r:+0.97  35.57       59.79 (24.22)     1:32.41 (32.62)     2:05.97 (33.56)
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:33.18   5/21/1995 TEXAS SWIMMING                             
                         J THIBAULT, D PUTTERMAN, M DUNNE, R KILLEEN       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Las Vegas Masters  'A'                            1:39.99    1:36.45   22  
     1) Erickson, Ben M25               2) Zwick, Jamie H M26  r:+0.09    
     3) Saez, Devin F M23  r:+0.33      4) Anderes, Jeffrey S M30  r:+0.20
         r:+0.61  24.43       52.05 (27.62)     1:15.10 (23.05)     1:36.45 (21.35)
  2 Nyc Hydras  'A'                                   1:33.00    1:38.86   18  
     1) Ervin, Anthony L M25            2) Ptasnik, Elliot J M23  r:+0.17 
     3) Malone, Thomas M M34  r:+0.25   4) Baker, Matthew T M27  r:+0.00  
         r:+0.64  25.03       51.02 (25.99)     1:17.36 (26.34)     1:38.86 (21.50)
  3 Sierra Nevada Masters  'A'                        1:37.54    1:39.85   16  
     1) Bohlman, Lance M36              2) Scalise, Erik L M29  r:+0.20   
     3) Ecklund, Tait C M25  r:+0.22    4) Lintz, Ian M M20  r:+0.56      
         r:+0.67  24.38       50.90 (26.52)     1:16.23 (25.33)     1:39.85 (23.62)
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:47.00    1:40.62   14  
     1) Bullock, Perry M21              2) Stafford, Jeffrey S M37        
     3) Bernard, Chris D M21            4) Erickson, Tim D M50            
         r:+0.58  25.75       54.60 (28.85)     1:17.67 (23.07)     1:40.62 (22.95)
  5 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:42.76    1:42.10   12  
     1) Kroll, Alden E M24              2) Ito, Shingo M23  r:+0.19       
     3) Whitbeck, David M24  r:+0.18    4) Goldman, Brian M M21  r:+0.33  
         r:+0.68  26.54       57.12 (30.58)     1:21.16 (24.04)     1:42.10 (20.94)
  6 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:41.00    1:42.21   10  
     1) Lang, Matthew E M24             2) Copsey, Shane R M24  r:+0.20   
     3) Juliano, Kevin M27  r:+0.28     4) Foster, Jared M31  r:+0.22     
         r:+0.69  27.80       53.86 (26.06)     1:18.78 (24.92)     1:42.21 (23.43)
  7 Arizona Masters  'A'                              1:44.60    1:43.73    8  
     1) Hassan, Omar A M26              2) Swanholm, Benjamin S M23       
     3) Donath, Jonathan L M26          4) Suida, Nathan T M27            
         r:+0.73  29.81       56.82 (27.01)     1:21.61 (24.79)     1:43.73 (22.12)
  8 Sawtooth Masters  'A'                             1:41.40    1:44.44    6  
     1) Walker, Casey M22               2) Tate, Rich M27  r:+0.19        
     3) Cleaver, Oliver M44  r:+0.29    4) Rose, Cameron D M47  r:+0.28   
         r:+0.61  26.05       55.24 (29.19)     1:21.43 (26.19)     1:44.44 (23.01)
  9 West Hollywood Aquatics  'B'                      1:44.00    1:44.55    4  
     1) Wright, Brian W M32             2) Reudy, Tom M52  r:+0.10        
     3) Kaufmann, Jon C M30  r:+0.58    4) Smith, Christopher S M22  r:+0.
         r:+0.67  26.73       57.21 (30.48)     1:23.26 (26.05)     1:44.55 (21.29)
 10 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:48.80    1:48.27    2  
     1) Fanning, Mark A M21             2) Rice, Jordan R M22             
     3) Kamikawa, Gary W M29            4) Heide, Christopher J M20       
         r:+0.67  28.16       57.97 (29.81)     1:23.93 (25.96)     1:48.27 (24.34)
 11 Washington State University Ma  'A'               1:51.00    1:48.28  
     1) Schmelzer, Devin J M23          2) Smith, Eric A M30              
     3) Hurley, Daniel M27              4) Lyons, Jason M M22             
         r:+0.62  28.30     1:00.43 (32.13)     1:26.09 (25.66)     1:48.28 (22.19)
 12 Inland Northwest Masters  'A'                     1:57.00    1:55.61  
     1) Hamma, Lance A M24              2) Hull, Brian C M41              
     3) Allen, Murray G M44             4) Hartley, Michael G M37         
         r:+0.76  28.30     1:00.50 (32.20)     1:28.52 (28.02)     1:55.61 (27.09)
 -- West Hollywood Aquatics  'A'                      1:36.00         DQ  
     1) Russell, Jonathan P M24         2) Schmidt, Matthew B M29  r:+0.15
     3) Olver, Brian J M29  r:-0.08     4) Brannock, Justin S M26  r:+0.30
         r:+0.62  24.26       51.03 (26.77)     1:14.23 (23.20)          DQ (21.03)
 -- Pacific Northwest Aquatics  'C'                   1:53.30         NS  
     1) Jordan, Richard L M21           2) Peterson, Steven B M60         
     3) Stoermer, Paul F M46            4) Jacobs, Ronald M55             
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:23.34   5/21/1990 HOUSTONIAN CLUB                            
                         JOHN SMITH, JEFF FREY, CLAY BRITT, SAM SEIPLE     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                             1:24.80    1:24.44   22  
     1) Holsman, Trent T M26            2) Marshall, Gary N M25           
     3) Davie, Matthew G M26            4) Greenwood, Scott C M29         
         r:+0.63  20.90       42.32 (21.42)     1:04.01 (21.69)     1:24.44 (20.43)
  2 Team Illinois Masters  'A'                        1:26.50    1:25.94   18  
     1) Javorski, John M28              2) Helfers, Alex R M27            
     3) Shipley, Bill M32               4) Jackson, Kyle M25              
         r:+0.73  21.62       43.02 (21.40)     1:04.97 (21.95)     1:25.94 (20.97)
  3 Swim Smarter Masters  'A'                         1:31.94    1:30.55   16  
     1) Weston, Benjamin C M26          2) Iglesias, Rodrigo J M31        
     3) Foster, Ryan F M31              4) McClung, Paton M M37           
         r:+0.73  21.72       44.40 (22.68)     1:08.43 (24.03)     1:30.55 (22.12)
  4 Las Vegas Masters  'A'                            1:36.99    1:32.50   14  
     1) Uchitel, Dmitry M27             2) Ozun, Sabri M43  r:+0.20       
     3) Zwick, Jamie H M26  r:+0.25     4) Franklin, Sam D M49  r:+0.27   
         r:+0.68  23.34       47.08 (23.74)     1:09.73 (22.65)     1:32.50 (22.77)
  5 Oregon Masters  'A'                               1:35.50    1:33.53   12  
     1) Yee, Justin C M36               2) Johnsen, Nathan H M26          
     3) Eliott, Scot J M32              4) Fitzpatrick, William J M34     
         r:+0.77  23.20       47.07 (23.87)     1:11.32 (24.25)     1:33.53 (22.21)
  6 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:32.00    1:33.79   10  
     1) Goldman, Brian H M42            2) Porco, Filippo M M29           
     3) Terndrup, Seth P M31            4) Stewart, Henry D M43           
         r:+0.85  23.50       49.33 (25.83)     1:11.89 (22.56)     1:33.79 (21.90)
  7 West Hollywood Aquatics  'A'                      1:35.00    1:34.09    8  
     1) Schmidt, Matthew B M29          2) Reudy, Tom M52                 
     3) Kaufmann, Jon C M30             4) Wright, Brian W M32            
         r:+0.83  23.42       47.67 (24.25)     1:11.49 (23.82)     1:34.09 (22.60)
  8 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:36.59    1:34.20    6  
     1) Arnold, Mark A M32              2) Linderman, Ross A M30  r:+0.42 
     3) Rosaria, Steven M M32  r:+0.36  4) Snow, McGregor A M28  r:+0.34  
         r:+0.73  23.24       47.05 (23.81)     1:11.46 (24.41)     1:34.20 (22.74)
  9 Team Illinois Masters  'B'                        1:36.70    1:35.60    4  
     1) Rowland, Jim M46                2) Morrison, John M34  r:+0.23    
     3) Mattson, Mark E M36  r:+0.18    4) Morris, Chad M30  r:+0.35      
         r:+0.88  24.73       49.55 (24.82)     1:13.70 (24.15)     1:35.60 (21.90)
 10 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:33.70    1:35.72    2  
     1) Knittle, Brian D M33            2) Eide, Duke M33                 
     3) Alex, Casey K M34               4) Walker, Jon A M32              
         r:+0.79  23.75       49.55 (25.80)     1:12.97 (23.42)     1:35.72 (22.75)
 11 Terrapin Masters  'A'                             1:34.00    1:35.87  
     1) Strahota, Jeffrey R M26         2) Shipp, William M M47           
     3) Ellis, Andrew F M38             4) Goodison, Michael R M35        
         r:+0.72  24.38       49.41 (25.03)     1:12.60 (23.19)     1:35.87 (23.27)
 12 New England Masters  'A'                          1:38.30    1:38.01  
     1) Gilson, Matthew R M39           2) Mooney, Jack M47  r:+0.23      
     3) Kronfeld, Louis R M64  r:+0.45  4) Walkenhorst, Jared W M32  r:+0.
         r:+0.78  23.05       48.26 (25.21)     1:15.62 (27.36)     1:38.01 (22.39)
 13 Pacific Northwest Aquatics  'C'                   1:38.00    1:38.35  
     1) Valley, Eric S M45              2) Lagerberg, Brian R M44  r:+0.43
     3) Erickson, Justin J M32  r:+0.39 4) Martin, Dan A M35  r:+0.13     
         r:+0.81  24.63       48.94 (24.31)     1:13.86 (24.92)     1:38.35 (24.49)
 14 West Hollywood Aquatics  'B'                      1:38.00    1:39.76  
     1) Ogorzelec, Gregg A M40          2) Wadley, Brian M27  r:+0.27     
     3) Deangelis, Rocky R M34  r:+0.57 4) Mc Kenna, Joel M37  r:+0.53    
         r:+0.84  24.58       48.92 (24.34)     1:14.65 (25.73)     1:39.76 (25.11)
 15 North Carolina Masters Swimmin  'B'               1:41.00    1:44.61  
     1) Clark, Jerry M69                2) Ferroggiaro, Fred M53  r:-0.15 
     3) Su, Billy M33  r:+0.32          4) Mangrum, John W M44  r:+0.59   
         r:+0.84  27.38       52.57 (25.19)     1:18.23 (25.66)     1:44.61 (26.38)
 16 Southwest Ohio Masters  'A'                       1:45.60    1:45.59  
     1) Rasmussen, Cody C M29           2) Warren, Trevor W M27  r:+0.33  
     3) Rendell, George L M45  r:+0.13  4) Hardwick, David M M55  r:+0.28 
         r:+0.81  24.05       47.08 (23.03)     1:11.45 (24.37)     1:45.59 (34.14)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:31.54   5/19/1991 LONE STAR                                  
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, B PATTEN, T HEDRICK 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                             1:34.56    1:32.93   22  
     1) Wanie, Lee G M33                2) Marshall, Gary N M25  r:+0.12  
     3) Holsman, Trent T M26  r:+0.17   4) Greenwood, Scott C M29  r:+0.33
         r:+0.58  24.56       49.48 (24.92)     1:12.30 (22.82)     1:32.93 (20.63)
  2 Team Illinois Masters  'A'                        1:37.80    1:37.64   18  
     1) Jackson, Kyle M25               2) Helfers, Alex R M27  r:+0.08   
     3) Shipley, Bill M32  r:+0.12      4) Javorski, John M28  r:+0.09    
         r:+0.67  24.83       52.67 (27.84)     1:16.54 (23.87)     1:37.64 (21.10)
  3 The Olympic Club  'B'                             1:40.56    1:41.39   16  
     1) Davie, Matthew G M26            2) Brown, Steven M28  r:+0.29     
     3) Mc Whorter, Michael C M33  r:+0 4) Gaggero, David M30  r:+0.22    
         r:+0.76  26.02       54.80 (28.78)     1:19.09 (24.29)     1:41.39 (22.30)
  4 Swim Smarter Masters  'A'                         1:41.50    1:41.97   14  
     1) Weston, Benjamin C M26          2) Valley, Scott R M29  r:+0.13   
     3) Iglesias, Rodrigo J M31  r:+0.3 4) McClung, Paton M M37  r:+0.13  
         r:+0.65  26.79       55.13 (28.34)     1:20.16 (25.03)     1:41.97 (21.81)
  5 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:39.89    1:42.08   12  
     1) Tiltmann, Laren A M37           2) Schaetz, Daniel J M36  r:+0.14 
     3) Stich, Darryl D M31  r:+0.17    4) Young, Timothy M36  r:+0.33    
         r:+0.62  25.85       54.36 (28.51)     1:18.38 (24.02)     1:42.08 (23.70)
  6 University of San Francisco Ma  'A'               1:45.00    1:42.60   10  
     1) Commings, Jeff P M33            2) Chappell, Matthew D M43  r:+0.2
     3) Gage, Jesse L M26  r:-0.02      4) Connolly, Darrin T M35  r:+0.40
         r:+0.61  24.53       55.77 (31.24)     1:18.66 (22.89)     1:42.60 (23.94)
  7 Dallas Aquatic Masters  'A'                       1:37.00    1:42.83    8  
     1) Yarid, Jay M44                  2) Capers, Jim M55  r:+0.34       
     3) Kenny, John M46  r:+0.31        4) Glass, Mark M32  r:+0.27       
         r:+0.58  25.64       56.31 (30.67)     1:20.13 (23.82)     1:42.83 (22.70)
  8 Las Vegas Masters  'A'                            1:45.99    1:44.11    6  
     1) Magee, Mark A M39               2) Masumoto, Kenji M30            
     3) Uchitel, Dmitry M27             4) Pronin, Yan M26                
         r:+0.69  27.23       56.26 (29.03)     1:21.85 (25.59)     1:44.11 (22.26)
  9 Oregon Masters  'A'                               1:45.50    1:44.37    4  
     1) Johnsen, Nathan H M26           2) Yee, Justin C M36              
     3) Eliott, Scot J M32              4) Fitzpatrick, William J M34     
         r:+0.72  27.11       56.97 (29.86)     1:22.32 (25.35)     1:44.37 (22.05)
 10 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:44.00    1:45.05    2  
     1) Ferroggiaro, Fred M53           2) Goldman, Brian H M42  r:+0.09  
     3) Stewart, Henry D M43  r:+0.24   4) Terndrup, Seth P M31  r:+0.26  
         r:+0.70  28.11       57.90 (29.79)     1:22.18 (24.28)     1:45.05 (22.87)
 11 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:48.70    1:45.84  
     1) Knittle, Brian D M33            2) Eide, Duke M33                 
     3) Alex, Casey K M34               4) Walker, Jon A M32              
         r:+0.74  26.89       59.02 (32.13)     1:22.73 (23.71)     1:45.84 (23.11)
 12 Terrapin Masters  'A'                             1:48.00    1:46.15  
     1) Strahota, Jeffrey R M26         2) Goodison, Michael R M35        
     3) Shipp, William M M47            4) Ellis, Andrew F M38            
         r:+0.67  27.74       55.73 (27.99)     1:22.86 (27.13)     1:46.15 (23.29)
 13 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:47.69    1:46.25  
     1) Arnold, Mark A M32              2) Snow, McGregor A M28           
     3) Linderman, Ross A M30           4) Rosaria, Steven M M32          
         r:+0.71  26.09       56.53 (30.44)     1:21.94 (25.41)     1:46.25 (24.31)
 14 New England Masters  'A'                          1:52.20    1:47.88  
     1) Gilson, Matthew R M39           2) Walkenhorst, Jared W M32  r:+0.
     3) Davis, Caleb A M33  r:+0.50     4) Mooney, Jack M47  r:+0.22      
         r:+0.75  28.87       56.39 (27.52)     1:23.12 (26.73)     1:47.88 (24.76)
 15 Team Illinois Masters  'B'                        1:49.10    1:50.11  
     1) Mattson, Mark E M36             2) Morrison, John M34             
     3) Morris, Chad M30                4) Rowland, Jim M46               
         r:+0.80  30.58     1:01.47 (30.89)     1:25.82 (24.35)     1:50.11 (24.29)
 16 Red Tide of New York City Inc  'A'                1:50.25    1:52.51  
     1) Craven, Edward D M46            2) Aydin, Emre B M26              
     3) Fain, Jeremy S M29              4) Horgan, Chris T M42            
         r:+0.78  33.51     1:04.89 (31.38)     1:29.69 (24.80)     1:52.51 (22.82)
 17 West Hollywood Aquatics  'A'                      1:53.00    1:53.01  
     1) Deangelis, Rocky R M34          2) Bordovsky, Mauro M50  r:+0.56  
     3) Mc Kenna, Joel M37  r:+0.60     4) Ogorzelec, Gregg A M40  r:+0.23
         r:+0.70  30.39     1:01.92 (31.53)     1:28.57 (26.65)     1:53.01 (24.44)
 18 Southwest Ohio Masters  'A'                       1:57.20    1:56.37  
     1) Warren, Trevor W M27            2) Rasmussen, Cody C M29  r:-0.05 
     3) Rendell, George L M45  r:+0.22  4) Hardwick, David M M55  r:+0.49 
         r:+0.55  27.21       56.06 (28.85)     1:22.24 (26.18)     1:56.37 (34.13)
 19 North Carolina Masters Swimmin  'B'               1:55.00    1:59.91  
     1) Mangrum, John W M44             2) Porco, Filippo M M29  r:+0.50  
     3) Su, Billy M33  r:+0.30          4) Clark, Jerry M69  r:+0.46      
         r:+0.64  31.86     1:04.93 (33.07)     1:32.73 (27.80)     1:59.91 (27.18)
 20 Pacific Northwest Aquatics  'C'                   2:11.00    2:10.47  
     1) Hinds, Christopher R M31        2) Ness, Kerry A M37  r:+0.56     
     3) Yang, Mark M42  r:+0.58         4) Igawa, Allen D M45  r:+0.51    
         r:+0.94  34.66     1:11.69 (37.03)     1:44.61 (32.92)     2:10.47 (25.86)
 -- Walnut Creek Masters  'A'                         1:47.00         NS  
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:25.72   5/21/1990 LONE STAR                                  
                         J MONTGOMERY, R HESS, T HEDRICK, D HAGUE          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:32.40    1:31.46   22  
     1) Tiltmann, Laren A M37           2) Schaetz, Daniel J M36          
     3) Rambadt, Donald C M37           4) Young, Timothy M36             
         r:+0.75  22.40       45.07 (22.67)     1:07.91 (22.84)     1:31.46 (23.55)
  2 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:31.00    1:31.52   18  
     1) Keppeler, John H M40            2) Doherty, Todd S M36            
     3) Kays, David E M39               4) Nelson, Kirk E M37             
         r:+0.96  23.06       45.61 (22.55)     1:08.42 (22.81)     1:31.52 (23.10)
  3 Oregon Masters  'A'                               1:35.50    1:31.71   16  
     1) Taylor, Curtis L M35            2) Butcher, Gano M43              
     3) Drawz, Troy A M39               4) Kabel, Douglas A M41           
         r:+0.83  21.85       45.16 (23.31)     1:08.19 (23.03)     1:31.71 (23.52)
  4 Mission Viejo Masters  'A'                        1:35.00    1:35.54   14  
     1) Mitchell, Jeffrey A M38         2) Heather, Michael R M53         
     3) Albright, Philip W M47          4) Deloney, Wayne A M47           
         r:+0.78  22.53       46.85 (24.32)     1:11.86 (25.01)     1:35.54 (23.68)
  5 Ventura County Masters  'A'                       1:40.00    1:35.94   12  
     1) Blatt, Michael J M51            2) Shaffer, Mike G M41            
     3) Baron, Kurtis C M42             4) Bushey, Lawrence F M54         
         r:+0.86  23.57       46.02 (22.45)     1:09.49 (23.47)     1:35.94 (26.45)
  6 Oregon Masters  'B'                               1:42.50    1:39.43   10  
     1) Waud, Timothy P M39             2) Volckening, Bill M41           
     3) Wren, Mark B M48                4) Stewart, Doug K M43            
         r:+0.92  25.32       49.44 (24.12)     1:14.92 (25.48)     1:39.43 (24.51)
  7 Inland Northwest Masters  'A'                    11:48.50    1:39.49    8  
     1) Bratton, Wes L M42              2) Cabrey, David D M51  r:+0.40   
     3) Groth, Bruce D M44  r:+0.35     4) Djang, Lincoln P M47  r:+0.36  
         r:+0.82  24.38       50.86 (26.48)     1:15.88 (25.02)     1:39.49 (23.61)
  8 Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:46.00    1:40.77    6  
     1) Malsbury, David B M45           2) Cooke, Todd M45  r:+0.40       
     3) Woods, Tom M M64  r:+0.38       4) Stevenson, Chris L M42  r:+0.30
         r:+0.73  23.17       46.20 (23.03)     1:18.86 (32.66)     1:40.77 (21.91)
  9 Walnut Creek Masters  'A'                         1:39.00    1:40.78    4  
     1) Hart, Gene E M54                2) Guadagni, Peter M M52          
     3) O'Brien, Kerry L M50            4) Santos, Roque J M39            
         r:+0.89  25.43       51.31 (25.88)     1:16.88 (25.57)     1:40.78 (23.90)
 10 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:43.00    1:41.08    2  
     1) Hendrick, Marty M49             2) Carrasco, Juan J M42  r:+0.17  
     3) Fischer, Andy J M40  r:+0.25    4) Dillon, Duffy M42  r:+0.28     
         r:+0.82  25.61       52.24 (26.63)     1:16.75 (24.51)     1:41.08 (24.33)
 11 Pacific Northwest Aquatics  'C'                   1:43.75    1:43.74  
     1) Hansen, Mike M39                2) Lang, Joseph J M44  r:+0.44    
     3) Norman, Charles L M40  r:+0.40  4) Smith, Daniel C M44  r:+0.60   
         r:+1.03  26.72       52.55 (25.83)     1:18.51 (25.96)     1:43.74 (25.23)
 12 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:52.10    1:45.95  
     1) Rosinski, Thomas J M37          2) Lenhart, Edison S M49  r:+0.41 
     3) Ghaffarifar, Manu M50  r:+0.32  4) Joyner, Thomas T M42  r:+0.26  
         r:+0.83  30.83       56.61 (25.78)     1:23.11 (26.50)     1:45.95 (22.84)
 13 Swift Swim Club  'A'                              1:50.25    1:54.42  
     1) Fitzgerald, Jerome K M41        2) Knowles-Jr., Percival A M52  r:
     3) Knowles, Percy sr. A M76  r:+0. 4) Morley, David F M41  r:+0.43   
                  25.95       41.34 (15.39)     1:30.49 (49.15)     1:54.42 (23.93)
 -- Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:38.94         DQ  
     1) Ducolon, David M43              2) Ferrero, Rick M43              
     3) Wagner, Blake J M40             4) Whatley, Devin M38             
         r:+0.99  25.93       51.47 (25.54)     1:15.72 (24.25)          DQ (23.61)
 -- Pacific Northwest Aquatics  'D'                   1:57.40         NS  
     1) Kennedy, Keith C M44            2) Moore, Hugh C M52  r:+0.00     
     3) Ness, Kerry A M37  r:+0.00      4) Nordby, Michael C M66  r:+0.00 
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.56   5/17/2002 TEAM TYR                                   
                         J SMITH, D PUTTERMAN, R KILLEEN, C CAVANAGH       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                               1:47.50    1:43.55   22  
     1) Butcher, Gano M43               2) Taylor, Curtis L M35  r:+0.09  
     3) Rodgers, Jeff M M40  r:+0.50    4) Drawz, Troy A M39  r:+0.12     
         r:+0.63  27.68       55.78 (28.10)     1:20.50 (24.72)     1:43.55 (23.05)
  2 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:41.50    1:46.34   18  
     1) Doherty, Todd S M36             2) Kays, David E M39  r:+0.06     
     3) Nelson, Kirk E M37  r:+0.21     4) Whatley, Devin M38  r:+0.29    
         r:+0.61  28.29       57.84 (29.55)     1:23.38 (25.54)     1:46.34 (22.96)
  3 Ventura County Masters  'A'                       1:50.00    1:47.53   16  
     1) Shaffer, Mike G M41             2) Baron, Kurtis C M42  r:+0.44   
     3) Bushey, Lawrence F M54  r:+0.31 4) Blatt, Michael J M51  r:+0.19  
         r:+0.75  26.24       55.77 (29.53)     1:24.78 (29.01)     1:47.53 (22.75)
  4 Inland Northwest Masters  'A'                     1:54.00    1:48.83   14  
     1) Bratton, Wes L M42              2) Groth, Bruce D M44             
     3) Mc Guire, Brian M47             4) Djang, Lincoln P M47           
         r:+0.73  28.68     1:00.09 (31.41)     1:25.20 (25.11)     1:48.83 (23.63)
  5 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:47.10    1:49.23   12  
     1) Johnston, Mark A M46            2) Cox, Randy R M44  r:+0.24      
     3) Joyner, Thomas T M42  r:+0.39   4) Rosinski, Thomas J M37  r:+0.25
         r:+0.78  28.75       59.79 (31.04)     1:26.71 (26.92)     1:49.23 (22.52)
  6 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:49.20    1:49.47   10  
     1) White, Steve G M46              2) Campbell, Geoff E M37  r:+0.40 
     3) Marshall, D Scot M50  r:+0.33   4) Schatz, Gary L M52  r:+0.10    
         r:+0.65  30.07       59.44 (29.37)     1:27.03 (27.59)     1:49.47 (22.44)
  7 Mission Viejo Masters  'A'                        1:49.00    1:50.01    8  
     1) Deloney, Wayne A M47            2) Albright, Philip W M47  r:+0.30
     3) Heather, Michael R M53  r:+0.15 4) Mitchell, Jeffrey A M38  r:+0.1
         r:+0.82  27.89     1:01.32 (33.43)     1:27.79 (26.47)     1:50.01 (22.22)
  8 Oregon Masters  'B'                               1:50.50    1:50.04    6  
     1) Waud, Timothy P M39             2) McCarthy, Darren M M41         
     3) Kabel, Douglas A M41            4) Stewart, Doug K M43            
         r:+0.71  30.44     1:00.40 (29.96)     1:25.61 (25.21)     1:50.04 (24.43)
  9 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:50.50    1:52.95    4  
     1) Williams, John M M38            2) Smith, Daniel C M44  r:+0.50   
     3) McDermott, David A M44  r:+0.52 4) Wagner, Blake J M40  r:+0.41   
         r:+0.73  30.28     1:00.96 (30.68)     1:27.84 (26.88)     1:52.95 (25.11)
 10 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:54.00    1:53.97    2  
     1) Hendrick, Marty M49             2) Kalthoff, Karsten M40          
     3) Fischer, Andy J M40             4) Dillon, Duffy M42              
         r:+0.67  29.75     1:02.41 (32.66)     1:29.95 (27.54)     1:53.97 (24.02)
 11 Pacific Northwest Aquatics  'C'                   1:58.26    1:56.85  
     1) Ducolon, David M43              2) Goessman, John B M42           
     3) Norman, Charles L M40           4) Ferrero, Rick M43              
         r:+0.78  32.99     1:03.65 (30.66)     1:31.10 (27.45)     1:56.85 (25.75)
 12 Las Vegas Masters  'A'                            1:59.60    1:57.40  
     1) Franklin, Sam D M49             2) Hecker, Dennis M43             
     3) Ozun, Sabri M43                 4) Christensen, Thomas F M51      
         r:+0.71  29.09     1:01.62 (32.53)     1:26.40 (24.78)     1:57.40 (31.00)
 13 Pacific Northwest Aquatics  'D'                   2:01.20    1:57.80  
     1) Dunning, Tom E M47              2) Winter, Doug M38  r:+0.30      
     3) Wright, Larry E M58  r:+0.31    4) Von Destinon, Paul M40  r:+0.42
         r:+0.68  31.28     1:03.48 (32.20)     1:30.80 (27.32)     1:57.80 (27.00)
 14 Swift Swim Club  'A'                              2:02.15    2:04.44  
     1) Morley, David F M41             2) Knowles, Percy sr. A M76  r:+0.
     3) Knowles-Jr., Percival A M52  r: 4) Fitzgerald, Jerome K M41  r:+0.
         r:+0.70  26.85     1:09.69 (42.84)     1:39.41 (29.72)     2:04.44 (25.03)
 15 Arizona Masters  'A'                              2:10.90    2:08.78  
     1) Bailey, Hop M60                 2) Adamavich, Doug P M38  r:+0.26 
     3) Stites, Jim S M49  r:+0.30      4) Fuller, Vern M60  r:+0.00      
         r:+0.74  39.49     1:11.22 (31.73)     2:08.81 (57.59)         2:08.78 ( )
 16 Colorado Masters Swimming  'B'                    2:00.20    2:09.28  
     1) Carney, Kent M59                2) Keever, Nate M40               
     3) O'Brien, Dennis A M71           4) Selles, Carl H M60             
                                                    1:44.38 ( )     2:09.28 (24.90)
 -- Walnut Creek Masters  'A'                         1:47.00         DQ  
     1) Hart, Gene E M54                2) Santos, Roque J M39  r:+0.19   
     3) O'Brien, Kerry L M50  r:+0.20   4) Guadagni, Peter M M52  r:+0.44 
         r:+0.68  28.89       56.46 (27.57)     1:22.10 (25.64)          DQ (25.63)
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:54.00         NS  
     1) Cooke, Todd M45                 2) Malsbury, David B M45          
     3) Stevenson, Chris L M42          4) Woods, Tom M M64               
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:30.12   4/25/2004 ILLINOIS MSTRS                             
                         J MARTIN, T MCCABE, B BATEMAN, K LANGE            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:32.64    1:30.56   22  
     1) Hering, Brad V M45              2) Loudon, Rich M46               
     3) Leigh, Jay W M48                4) Weiss, Karl A M46              
         r:+0.74  22.64       45.53 (22.89)     1:07.59 (22.06)     1:30.56 (22.97)
  2 Pacific Northwest Aquatics  'C'                   1:37.90    1:33.51   18  
     1) Swanson, Victor B M48           2) Olliges, Paul F M45            
     3) Finney, Steve C M47             4) McGoorty, Mike M49             
         r:+0.88  23.30       46.73 (23.43)     1:10.29 (23.56)     1:33.51 (23.22)
  3 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:32.00    1:33.65   16  
     1) Blank, Jon W M47                2) Hollett, Peter G M47           
     3) Klein, Jonathan E M49           4) Schmitz, Robert M54            
         r:+0.79  23.31       46.60 (23.29)     1:09.30 (22.70)     1:33.65 (24.35)
  4 Oregon Masters  'A'                               1:38.50    1:35.23   14  
     1) Philbrick, Larry K M54          2) Hathaway, David L M46  r:+0.31 
     3) Otto, Douglas E M48  r:+0.11    4) Edwards, Wes M53  r:+0.09      
         r:+0.76  24.11       48.38 (24.27)     1:12.53 (24.15)     1:35.23 (22.70)
  5 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:36.10    1:36.55   12  
     1) Baca, Jon L M47                 2) Colbeck, Pete L M45            
     3) Freeborn, Stephen L M51         4) Jacobs, Ronald M55             
         r:+0.81  23.54       46.87 (23.33)     1:11.71 (24.84)     1:36.55 (24.84)
  6 The Olympic Club  'A'                             1:29.83    1:36.64   10  
     1) Strand, Robert M61              2) Schilling, Alexander H M47     
     3) Keck, Mike M47                  4) Griffith, James M M54          
         r:+0.74  25.06       49.22 (24.16)     1:13.75 (24.53)     1:36.64 (22.89)
  7 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:37.89    1:37.48    8  
     1) White, Bob L M52                2) Holland, David A M48           
     3) Allen, Peter J M48              4) Mykleby, Geoff L M54           
         r:+0.89  24.63       48.20 (23.57)     1:13.51 (25.31)     1:37.48 (23.97)
  8 Pacific Northwest Aquatics  'D'                   1:38.20    1:38.30    6  
     1) Nalli, Lyle A M47               2) Piper, Roman K M47             
     3) Everard, Jerold M46             4) Kosenkranius, Leo M47          
         r:+0.85  23.96       48.84 (24.88)     1:13.86 (25.02)     1:38.30 (24.44)
  9 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:37.50    1:38.58    4  
     1) Johnston, Mark A M46            2) Nolte, Christopher C M50       
     3) Stehlin, Ed H M51               4) O'Brien, Michael M M45         
         r:+0.90  23.60       48.70 (25.10)     1:13.33 (24.63)     1:38.58 (25.25)
 10 Walnut Creek Masters  'A'                         1:42.06    1:39.44    2  
     1) Wickman, Art M52                2) Edwards, Kenneth S M52  r:+0.04
     3) Farrand, David N M52  r:+0.25   4) Ryerson, Douglas L M53  r:+0.15
         r:+1.13  25.61       49.25 (23.64)     1:14.73 (25.48)     1:39.44 (24.71)
 11 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'               1:38.88    1:40.32  
     1) Hamm, Michael L M49             2) Wagoner, Victor E M51  r:+0.30 
     3) Heyes, Greg M52  r:+0.18        4) Mc Bride, Duncan Q M52  r:+0.19
         r:+0.69  25.31       51.34 (26.03)     1:16.39 (25.05)     1:40.32 (23.93)
 12 Oregon Masters  'B'                               1:41.50    1:40.71  
     1) Mann, Steve A M55               2) Mann, Edward R M49  r:+0.66    
     3) Kevan, Stephen D M52  r:+0.46   4) Sumerfield, Bill H M46  r:+0.30
         r:+0.78  24.94       50.78 (25.84)     1:16.12 (25.34)     1:40.71 (24.59)
 13 Sierra Nevada Masters  'A'                        1:58.12    1:42.52  
     1) Naviaux, William J M47          2) Harger, David W M48  r:+0.43   
     3) Huffmire, David B M48  r:+0.32  4) Webster, Jeffrey D M47  r:+0.00
         r:+0.74  25.68       52.59 (26.91)     1:07.58 (14.99)     1:42.52 (34.94)
 14 Pacific Northwest Aquatics  'G'                   1:44.15    1:43.00  
     1) Grandine, Thomas A M48          2) Haynie, Carl B M46  r:+0.36    
     3) Schlemmer, Robert M M47  r:+0.6 4) Webber, Paul M M48  r:+0.36    
         r:+0.92  25.95       50.94 (24.99)     1:16.91 (25.97)     1:43.00 (26.09)
 15 Pacific Northwest Aquatics  'H'                   1:48.30    1:46.32  
     1) Baker, Loren A M53              2) De Wit, John N M54  r:+0.20    
     3) Knowlton, Bill M54  r:+0.60     4) Reeder, Bill D M54  r:+0.00    
         r:+0.98  26.46       53.48 (27.02)     1:11.17 (17.69)     1:46.32 (35.15)
 16 Oregon Masters  'C'                               1:48.50    1:46.93  
     1) Peyton, Mike W M51              2) Sherwood, Reggie M55  r:+0.25  
     3) Stephenson, Michael R M54  r:+0 4) Boone, Lou M46  r:+0.18        
         r:+0.81  26.14       53.19 (27.05)     1:21.62 (28.43)     1:46.93 (25.31)
 17 Pacific Northwest Aquatics  'F'                   1:40.56    1:47.13  
     1) Moore, Robert B M46             2) Jackson, Robert L M47  r:+0.09 
     3) Wolgemuth, Eric C M46  r:+0.64  4) Jones, Trevor A M45  r:+0.21   
         r:+0.82  29.30       57.24 (27.94)     1:22.57 (25.33)     1:47.13 (24.56)
 18 Inland Northwest Masters  'A'                     1:58.00    2:00.13  
     1) Gerke, Charles R M47            2) Scovazzo, Vincent A M54  r:+0.6
     3) Brown, Wayne R M64  r:+0.50     4) Bevier, Jack M74  r:+0.44      
         r:+0.82  28.46       56.60 (28.14)     1:26.48 (29.88)     2:00.13 (33.65)
 -- Pacific Northwest Aquatics  'E'                   1:39.30         DQ  
     1) Chinn, Colin M48                2) Dybdahl, Eric T M47  r:+0.25   
     3) Jones, Michael P M46  r:+0.00   4) Sylvester, John E M50  r:+0.00 
         r:+0.85  26.44       53.74 (27.30)                                        
 -- Irvine Novaquatics  'A'                           1:42.50         NS  
     1) Von Hoffmann, Gerard M51        2) Stewart, Dick M67  r:+0.00     
     3) Tongate, Terry L M46  r:+0.00   4) Dauser, John W M51  r:+0.00    
 -- Colorado Masters Swimming  'B'                    2:01.50         NS  
     1) Varner, Tim M56                 2) Cattles, Steve M48  r:+0.00    
     3) Carney, Kent M59  r:+0.00       4)    r:+0.00                     
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:40.79    5/2/2004 NCMS                                       
                         F LEHMAN, T DIMSDALE, B MALLETTE, J KLEIN         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:43.00    1:45.29   22  
     1) Klein, Jonathan E M49           2) Blank, Jon W M47               
     3) Hollett, Peter G M47            4) Schmitz, Robert M54            
         r:+0.62  26.94       55.27 (28.33)     1:21.43 (26.16)     1:45.29 (23.86)
  2 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:52.10    1:45.72   18  
     1) Olliges, Paul F M45             2) Jackson, Robert L M47  r:+0.11 
     3) Finney, Steve C M47  r:+0.37    4) Swanson, Victor B M48  r:+0.21 
         r:+0.57  27.51       56.02 (28.51)     1:22.45 (26.43)     1:45.72 (23.27)
  3 Oregon Masters  'A'                               1:48.50    1:45.76   16  
     1) Edwards, Wes M53                2) Philbrick, Larry K M54         
     3) Baker, Dennis G M45             4) Otto, Douglas E M48            
         r:+0.74  27.83       57.81 (29.98)     1:21.94 (24.13)     1:45.76 (23.82)
  4 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:49.81    1:46.51   14  
     1) Haynie, Carl B M46              2) Baca, Jon L M47                
     3) Colbeck, Pete L M45             4) Busch, Ralph T M50             
         r:+0.66  28.52       57.44 (28.92)     1:22.81 (25.37)     1:46.51 (23.70)
  5 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:45.30    1:47.52   12  
     1) Mykleby, Geoff L M54            2) Allen, Peter J M48             
     3) Holland, David A M48            4) White, Bob L M52               
         r:+0.91  27.44       57.48 (30.04)     1:23.10 (25.62)     1:47.52 (24.42)
  6 Pacific Northwest Aquatics  'C'                   1:52.16    1:49.28   10  
     1) Wolgemuth, Eric C M46           2) Kosenkranius, Leo M47  r:+0.27 
     3) Moore, Robert B M46  r:+0.08    4) McGoorty, Mike M49  r:+0.33    
         r:+0.68  28.72       59.89 (31.17)     1:26.25 (26.36)     1:49.28 (23.03)
  7 Walnut Creek Masters  'A'                         1:50.00    1:49.34    8  
     1) Farrand, David N M52            2) Ryerson, Douglas L M53         
     3) Edwards, Kenneth S M52          4) Wickman, Art M52               
         r:+0.78  29.52       59.58 (30.06)     1:24.74 (25.16)     1:49.34 (24.60)
  8 The Olympic Club  'A'                             1:47.33    1:49.81    6  
     1) Keck, Mike M47                  2) Strand, Robert M61             
     3) Williams, Scott M52             4) Griffith, James M M54          
         r:+0.68  30.41     1:00.37 (29.96)     1:26.90 (26.53)     1:49.81 (22.91)
  9 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'               1:48.00    1:50.24    4  
     1) Hamm, Michael L M49             2) Wagoner, Victor E M51          
     3) Heyes, Greg M52                 4) Mc Bride, Duncan Q M52         
         r:+0.75  29.43       58.81 (29.38)     1:24.99 (26.18)     1:50.24 (25.25)
 10 Irvine Novaquatics  'A'                           1:49.50    1:50.85    2  
     1) Benner, Tord E M48              2) Tongate, Terry L M46           
     3) Von Hoffmann, Gerard M51        4) Stewart, Dick M67              
         r:+0.78  28.37       58.44 (30.07)     1:23.49 (25.05)     1:50.85 (27.36)
 11 Oregon Masters  'B'                               1:53.50    1:52.34  
     1) Brockbank, Doug M53             2) Mann, Steve A M55  r:+0.62     
     3) Kevan, Stephen D M52  r:+0.00   4) Washburne, Brent C M45  r:+0.00
         r:+0.68  29.00     1:22.72 (53.72)     1:35.88 (13.16)     1:52.34 (16.46)
 12 Oregon Masters  'C'                               1:57.50    1:55.42  
     1) Hathaway, David L M46           2) Sumerfield, Bill H M46  r:-0.12
     3) Wren, Mark B M48  r:+0.24       4) Boone, Lou M46  r:+0.34        
         r:+0.59  29.59     1:01.45 (31.86)     1:29.88 (28.43)     1:55.42 (25.54)
 13 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:56.30    1:56.44  
     1) Nolte, Christopher C M50        2) O'Brien, Michael M M45  r:+0.30
     3) Stehlin, Ed H M51  r:+0.20      4) Ghaffarifar, Manu M50  r:+0.32 
         r:+0.68  29.84     1:03.17 (33.33)     1:30.48 (27.31)     1:56.44 (25.96)
 14 Pacific Northwest Aquatics  'D'                   1:52.19    1:56.69  
     1) Jones, Trevor A M45             2) Piper, Roman K M47  r:+0.15    
     3) Nalli, Lyle A M47  r:+0.20      4) Everard, Jerold M46  r:+0.21   
         r:+0.90  32.87     1:06.47 (33.60)     1:32.31 (25.84)     1:56.69 (24.38)
 15 Sierra Nevada Masters  'A'                        1:58.28    1:57.66  
     1) Naviaux, William J M47          2) Huffmire, David B M48  r:+0.35 
     3) Webster, Jeffrey D M47  r:+0.40 4) Harger, David W M48  r:+0.32   
         r:+0.78  34.64     1:03.43 (28.79)     1:31.02 (27.59)     1:57.66 (26.64)
 16 Pacific Northwest Aquatics  'E'                   1:53.60    1:58.19  
     1) Russell, Brian A M50            2) Leonard, Frank W M52  r:+0.25  
     3) Dybdahl, Eric T M47  r:+0.57    4) Freeborn, Stephen L M51  r:+0.4
         r:+0.85  29.93     1:04.81 (34.88)     1:33.15 (28.34)     1:58.19 (25.04)
 17 Missouri Valley  'A'                              2:05.00    2:01.68  
     1) Welchlin, Bob M50               2) Wright, Robert W M56  r:+0.35  
     3) Lewis, Dave M50  r:+0.24        4) Diel, Bruce N M58  r:+0.42     
         r:+0.63  29.48     1:02.16 (32.68)     1:33.56 (31.40)     2:01.68 (28.12)
 18 Pacific Northwest Aquatics  'F'                   1:56.50    2:04.35  
     1) Baker, Loren A M53              2) Reeder, Bill D M54  r:+0.39    
     3) Sylvester, John E M50  r:+0.40  4) Valley, Eric S M45  r:+0.27    
         r:+0.69  32.11     1:07.65 (35.54)     1:35.69 (28.04)     2:04.35 (28.66)
 19 Inland Northwest Masters  'A'                     2:06.00    2:09.38  
     1) Cabrey, David D M51             2) Brown, Wayne R M64  r:+0.71    
     3) Scovazzo, Vincent A M54  r:+0.7 4) Hampton, Keith M53  r:+0.55    
         r:+0.73  32.32     1:08.91 (36.59)     1:41.30 (32.39)     2:09.38 (28.08)
 -- Pacific Northwest Aquatics  'G'                   2:00.50         NS  
     1) Clark, Gordon F M55             2) Moore, Hugh C M52  r:+0.00     
     3) Schlemmer, Robert M M47  r:+0.0 4) Chinn, Colin M48  r:+0.00      
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.36   5/20/2001 OLYMPIC CLUB                               
                         J ELDER, T BIRNIE, R STRAND, S CLARK              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:37.00    1:36.26   22  
     1) Abrahams, Richard T M62         2) Fischer, Chuck M55             
     3) Selles, Carl H M60              4) McCormick, Paul M60            
         r:+0.92  22.90       46.75 (23.85)     1:11.45 (24.70)     1:36.26 (24.81)
  2 Ventura County Masters  'A'                       1:40.00    1:38.48   18  
     1) Gruber, Glenn A M57             2) Derr, John M M58               
     3) Kerns, Hubie M57                4) Mc Conica, Jim M56             
         r:+0.92  24.91       49.57 (24.66)     1:14.27 (24.70)     1:38.48 (24.21)
  3 Oregon Masters  'A'                               1:41.50    1:39.63   16  
     1) Bannan, Charles M55             2) Stout, Jon M60                 
     3) Pendleton, Mike L M55           4) Smith, Robert S M63            
         r:+0.83  25.23       51.10 (25.87)     1:15.57 (24.47)     1:39.63 (24.06)
  4 Walnut Creek Masters  'A'                         1:43.50    1:39.95   14  
     1) Smyers, Jesse B M60             2) Galine, Donald L M61           
     3) Dennis, D Craig M61             4) De Lacy, James R M60           
         r:+0.96  26.11       51.19 (25.08)     1:15.65 (24.46)     1:39.95 (24.30)
  5 Michigan Masters  'A'                             1:42.40    1:44.00   12  
     1) Thompson, Frank L M55           2) Chaney, Richard R M56          
     3) Brockhahn, Leonard J M56        4) Olson, Chuck A M57             
         r:+1.14  27.20       44.46 (17.26)     1:19.44 (34.98)     1:44.00 (24.56)
  6 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:46.38    1:45.27   10  
     1) Clark, Gordon F M55             2) McColly, Michael M61           
     3) Pilger, Robert T M63            4) Voegtlen, R Barney M58         
         r:+0.78  25.73       53.03 (27.30)     1:19.14 (26.11)     1:45.27 (26.13)
  7 Oregon Masters  'B'                               1:51.50    1:47.46    8  
     1) Dasch, Vern E M57               2) Stark, Allen L M58             
     3) Silvey, Michael R M62           4) Wikander, Carroll D M55        
         r:+0.89  26.80       53.49 (26.69)     1:19.97 (26.48)     1:47.46 (27.49)
  8 Sierra Nevada Masters  'A'                        2:03.62    1:49.41    6  
     1) Lintz, Steven P M56             2) Class, Patrick L M58  r:+0.33  
     3) Lawrie, Jim M60  r:-0.01        4) Johnson, Clifford H M55  r:+0.0
         r:+0.88  26.03       54.69 (28.66)     1:23.43 (28.74)     1:49.41 (25.98)
  9 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:59.40    2:02.80    4  
     1) Batley, Richard M M59           2) Schaefer, Don H M62            
     3) Norris, James G M59             4) Peterson, Steven B M60         
         r:+0.93  30.89     1:02.43 (31.54)     1:32.77 (30.34)     2:02.80 (30.03)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:47.32   5/20/2001 THE OLYMPIC CLB                            
                         T BIRNIE, R STRAND, J ELDER, S CLARK              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:50.00    1:48.60   22  
     1) Fischer, Chuck M55              2) MacDonald, Lee H M55           
     3) Abrahams, Richard T M62         4) McCormick, Paul M60            
         r:+0.71  28.82       59.37 (30.55)     1:24.14 (24.77)     1:48.60 (24.46)
  2 Ventura County Masters  'A'                       1:52.00    1:50.29   18  
     1) Mc Conica, Jim M56              2) Kerns, Hubie M57               
     3) Derr, John M M58                4) Gruber, Glenn A M57            
         r:+0.88  28.86       59.43 (30.57)     1:25.97 (26.54)     1:50.29 (24.32)
  3 Oregon Masters  'A'                               1:53.50    1:52.36   16  
     1) Smith, Robert S M63             2) Stark, Allen L M58             
     3) Pendleton, Mike L M55           4) Dasch, Vern E M57              
         r:+0.71  28.90       59.78 (30.88)     1:26.79 (27.01)     1:52.36 (25.57)
  4 Walnut Creek Masters  'A'                         1:55.00    1:53.32   14  
     1) Galine, Donald L M61            2) Smyers, Jesse B M60            
     3) Dennis, D Craig M61             4) De Lacy, James R M60           
         r:+0.76  30.28     1:01.89 (31.61)     1:29.10 (27.21)     1:53.32 (24.22)
  5 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                    1:54.00    1:55.04   12  
     1) Burns, Richard M63              2) Frost, Kenneth A M62           
     3) Meyerhoff, Rick D M60           4) Parlapiano, Gary J M60         
         r:+0.63  30.07       59.63 (29.56)     1:28.57 (28.94)     1:55.04 (26.47)
  6 Michigan Masters  'A'                             1:56.95    1:59.45   10  
     1) Chaney, Richard R M56           2) Hansen, Steve M55              
     3) Brockhahn, Leonard J M56        4) Olson, Chuck A M57             
         r:+0.64  31.76     1:05.27 (33.51)     1:34.37 (29.10)     1:59.45 (25.08)
  7 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:03.30    1:59.76    8  
     1) McColly, Michael M61            2) Collins, Greg M58              
     3) Monohon, Paul E M61             4) Voegtlen, R Barney M58         
         r:+0.68  31.65     1:05.48 (33.83)     1:33.97 (28.49)     1:59.76 (25.79)
  8 Sierra Nevada Masters  'A'                        2:01.72    2:03.93    6  
     1) Johnson, Clifford H M55         2) Lawrie, Jim M60                
     3) Lintz, Steven P M56             4) Class, Patrick L M58           
         r:+0.73  29.63     1:06.02 (36.39)     1:35.53 (29.51)     2:03.93 (28.40)
  9 Oregon Masters  'B'                               2:04.50    2:08.99    4  
     1) Stout, Jon M60                  2) Wikander, Carroll D M55        
     3) Silvey, Michael R M62           4) Sherwood, Reggie M55           
         r:+0.87  33.58     1:11.43 (37.85)     1:40.94 (29.51)     2:08.99 (28.05)
 10 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   2:11.02    2:13.95    2  
     1) McKinlay, Michael M63           2) Leet, John W M61  r:+0.72      
     3) Nordby, Michael C M66  r:+0.43  4) Pilger, Robert T M63  r:+0.41  
         r:+0.70  36.75     1:13.36 (36.61)     1:47.10 (33.74)     2:13.95 (26.85)
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:46.65   5/20/2001 TEAM TEXAS                                 
                         E FERGUSON, G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                               1:49.50    1:47.39   22  
     1) Landis, Tom M65                 2) Nakata, Ronald K M68           
     3) Petersen, Bert L M68            4) Radcliff, David A M73          
         r:+0.86  25.65       58.52 (32.87)     1:20.91 (22.39)     1:47.39 (26.48)
  2 Oregon Masters  'B'                               2:19.50    2:19.57   18  
     1) Lake, Brent L M69               2) King, Bill M73                 
     3) Mellow, Bill M65                4) Mohr, Ralph W M65              
                  34.94     1:10.27 (35.33)     1:45.54 (35.27)     2:19.57 (34.03)
  3 Arizona Masters  'A'                              2:48.90    2:43.44   16  
     1) Fritz, Jack R M74               2) Monroe, Thomas A M66           
     3) Silverstein, Lou M80            4) Bellem, Ray D M70              
         r:+1.26  38.14       53.96 (15.82)     1:20.59 (26.63)   2:43.44 (1:22.85)
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:04.32   5/20/2001 TEAM TEXAS                                 
                         G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE, G FERGUSON       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                               2:09.50    2:06.69   22  
     1) Nakata, Ronald K M68            2) Landis, Tom M65  r:+0.63       
     3) Petersen, Bert L M68  r:-1.28   4) Radcliff, David A M73  r:+0.29 
         r:+0.77  35.02     1:12.21 (37.19)     1:39.95 (27.74)     2:06.69 (26.74)
  2 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:49.80    2:35.85   18  
     1) Truby, Jack O M82               2) Patten, Bob W M72  r:-0.03     
     3) Plummer, Mark A M70  r:+0.00    4) Reynolds, Bing M66  r:+0.66    
         r:+0.94  44.27     1:06.29 (22.02)     1:56.85 (50.56)     2:35.85 (39.00)
  3 Arizona Masters  'A'                              3:01.70    2:56.15   16  
     1) Silverstein, Lou M80            2) Monroe, Thomas A M66  r:+0.34  
     3) Bellem, Ray D M70  r:+0.00      4) Fritz, Jack R M74  r:+0.54     
         r:+0.83  50.14     1:16.67 (26.53)     1:39.64 (22.97)   2:56.15 (1:16.51)
 
Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:14.12   1/31/1998 OREGON                                     
                         E WALTER, G HUESTIS, G YOUNG, A HOLDEN            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters  'A'                       2:09.70    2:08.37N  22  
     1) Piemme, Frank M M82             2) Hubbard, Donald J M79          
     3) Webster, Dale A M81             4) Kimball, Ken M76               
         r:+1.06  31.05     1:05.34 (34.29)     1:36.58 (31.24)     2:08.37 (31.79)
  2 Arizona Masters  'A'                              2:23.60    2:24.43   18  
     1) Haartz, F H Ted M79             2) Gillin, Gordon H M76           
     3) Rigley, Tom D M78               4) Bond, William R M75            
         r:+1.26  37.45     1:13.02 (35.57)     1:50.62 (37.60)     2:24.43 (33.81)
  3 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:25.30    2:29.86   16  
     1) Gallaher, Jerry M78             2) Miller, Bob K M78              
     3) Newton, Dave M81                4) Taylor, Thomas T M76           
         r:+1.12  45.13     1:18.38 (33.25)     1:36.01 (17.63)     2:29.86 (53.85)
  4 Oregon Masters  'A'                               2:39.50    2:40.57   14  
     1) Lamb, Willard J M84             2) Holden, Andrew W M88           
     3) Young, Gilbert N M85            4) Miesen, Lee J M80              
         r:+1.22  33.07     1:12.15 (39.08)     1:56.12 (43.97)     2:40.57 (44.45)
 
Men 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:36.73   4/11/1999 OREGON                                     
                         E WALTER, G HUESTIS, A HOLDEN, G YOUNG            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters  'A'                       2:37.90    2:34.66N  22  
     1) Webster, Dale A M81             2) Lowry, Paul (Biff) M80         
     3) Piemme, Frank M M82             4) Kimball, Ken M76               
         r:+0.88  40.12     1:25.81 (45.69)     2:03.13 (37.32)     2:34.66 (31.53)
  2 Arizona Masters  'A'                              2:43.70    2:46.81   18  
     1) Rigley, Tom D M78               2) Haartz, F H Ted M79            
     3) Gillin, Gordon H M76            4) Bond, William R M75            
         r:+0.89  46.81     1:09.45 (22.64)     1:30.74 (21.29)   2:46.81 (1:16.07)
  3 Oregon Masters  'A'                               3:05.50    3:02.40   16  
     1) Lamb, Willard J M84             2) Miesen, Lee J M80              
     3) Holden, Andrew W M88            4) Young, Gilbert N M85           
         r:+0.84  45.39     1:33.85 (48.46)     2:23.53 (49.68)     3:02.40 (38.87)
 -- Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:43.30         NS  
     1) Taylor, Thomas T M76            2) Gallaher, Jerry M78            
     3) Miller, Bob K M78               4) Dorse, Robert O M75            
Sponsor #33Sponsor #52Sponsor #51Sponsor #50Sponsor #14
Sponsor #29Sponsor #35Sponsor #13Sponsor #43Sponsor #45Sponsor #21Sponsor #47
Sponsor #44Sponsor #36Sponsor #20Sponsor #42Sponsor #25Sponsor #41Sponsor #49