Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
      2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007      
                         Meet Program - Sunday, May 20                         
 
Event 43  Mixed 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
     Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  2  Walnut Creek Masters  X65  'A'                             2:41.00 
     1) Haworth, Joyce M W69            2) Kraetzer, Midge S W68          
     3) Perilman, Jim E M68             4) Haworth, A Emory M71           
  3  Colorado Masters Swimming  X65  'A'                        2:23.50 
     1) Dyck, Grace C W65               2) Ryman, Donna M W70             
     3) Plummer, Mark A M70             4) O'Brien, Dennis A M71          
  4  San Diego Swim Masters  X65  'A'                           2:02.10 
     1) Little, Jeanne W70              2) Freshley, Mike R M66           
     3) Clifford, Gynt H W68            4) Best, Bob M74                  
  5  Oregon Masters  X65  'A'                                   2:09.50 
     1) Landis, Tom M65                 2) Schumann, Susanne W69          
     3) Frid, Barbara W65               4) Radcliff, David A M73          
  6  Arizona Masters  X65  'A'                                  2:33.60 
     1) Bellem, Ray D M70               2) Keller, Kathleen E W70         
     3) Bayly, Helen H W70              4) Bond, William R M75            
  7  New England Masters  X75  'A'                              2:25.00 
     1) Smith, Petey M H W82            2) Edwards, James K M84           
     3) Burrill, Billie Ann W86         4) Wilson, Win B M80              
Heat 2  Timed Finals   
  2  Pacific Northwest Aquatics  X55  'E'                       2:35.97 
     1) Ensign, Jeanne W60              2) Gladwell, Gail A W75           
     3) McKinlay, Michael M63           4) Taylor, Thomas T M76           
  3  Pacific Northwest Aquatics  X55  'D'                       2:13.50 
     1) Litt, Arni H W61                2) Miller, Kaetche W60            
     3) Nordby, Michael C M66           4) Schaefer, Don H M62            
  4  Sierra Nevada Masters  X55  'A'                            2:03.55 
     1) Lintz, Steven P M56             2) Tyler, Sarah L W62             
     3) Tyler, A Susan W58              4) Johnson, Clifford H M55        
  5  Pacific Northwest Aquatics  X55  'C'                       2:05.46 
     1) Blackburn, Jean L W55           2) Casey, Kathrine J W58          
     3) Leet, John W M61                4) Peterson, Steven B M60         
  6  Wisconsin Masters Aquatic Club  X55  'A'                   2:25.60 
     1) Kranpitz, Nancy W62             2) Bauman, John H M76             
     3) Murray, Mike M56                4) Havel, Germaine L W58          
  7  Arizona Masters  X55  'B'                                  2:37.30 
     1) Gillin, Gordon H M76            2) Weinberg, Wendy L W61          
     3) Malone, Bobbi W64               4) Haartz, F H Ted M79            
Heat 3  Timed Finals   
  1  Oregon Masters  X55  'B'                                   2:00.50 
     1) Stout, Jon M60                  2) Asleson, Elke M W55            
     3) Pierson, Ginger L W61           4) Bannan, Charles M55            
  2  Colorado Masters Swimming  X55  'A'                        1:57.20 
     1) McCormick, Paul M60             2) Selles, Carl H M60             
     3) O'Brien, Trudy A W57            4) Roche, Carolyn M W56           
  3  Tamalpais Aquatic Masters  X55  'A'                        1:48.00 
     1) Burns, Richard M63              2) Val, Laura B W55               
     3) Shoenberger, Linda R W59        4) Meyerhoff, Rick D M60          
  4  Colorado Masters Swimming  X55  'B'                        1:22.50 
     1) Fischer, Chuck M55              2) MacDonald, Lee H M55           
     3) Anziano, Marcia W62             4) Wise, Louise W64               
  5  Pacific Northwest Aquatics  X55  'A'                       1:46.10 
     1) Davis, Charlotte M W57          2) Jacobs, Ronald M55             
     3) Voegtlen, R Barney M58          4) Welch, Sarah W60               
  6  Oregon Masters  X55  'A'                                   1:55.50 
     1) Pendleton, Mike L M55           2) Rousseau, Sandi W59            
     3) Ward, Joy W64                   4) Smith, Robert S M63            
  7  Pacific Northwest Aquatics  X55  'B'                       1:57.87 
     1) Dillon, Sally A W60             2) Kassen, Elizabeth K W55        
     3) McColly, Michael M61            4) Pilger, Robert T M63           
  8  Arizona Masters  X55  'A'                                  2:00.80 
     1) Schmidt, Jonelle G W56          2) Fuller, Vern M60               
     3) Bailey, Hop M60                 4) Altman, Christie W57           
Heat 4  Timed Finals   
  1  Inland Northwest Masters  X25  'A'                         2:10.00 
     1) Scovazzo, Vincent A M54         2) Edberg, Heather C W35          
     3) Djang, Amanda B W26             4) Djang, Lincoln P M47           
  2  Missouri Valley  X25  'A'                                  1:56.00 
     1) Eldridge, Beth W37              2) Reaburn, Laurie W30            
     3) Diel, Bruce N M58               4) Lewis, Dave M50                
  3  Las Vegas Masters  X25  'A'                                1:49.10 
     1) Erickson, Ben M25               2) Potts, Erin E W29              
     3) Adams, Kari S W41               4) Zwick, Jamie H M26             
  4  Fort Lauderdale Aquatics  X25  'B'                         1:58.00 
     1) Kalthoff, Karsten M40           2) Aron, Vanessa W26              
     3) Webb, Linda J W61               4) Pedersen, Lars M64             
  5  Inland Northwest Masters  X45  'A'                         2:11.00 
     1) Hampton, Keith M53              2) Schreiber, Shirley J W60       
     3) Magee, Carolyn M W61            4) Cabrey, David D M51            
  6  Arizona Masters  X45  'A'                                  2:04.20 
     1) James, Katryn S W51             2) Mullaney, Amy B W47            
     3) Fritz, Jack R M74               4) Stites, Jim S M49              
  7  Pacific Northwest Aquatics  X45  'F'                       2:10.00 
     1) Duggan, Patricia (Pat) M W54    2) Leonard, Frank W M52           
     3) Spence, Debby R W45             4) Reeder, Bill D M54             
Heat 5  Timed Finals   
  1  Pacific Northwest Aquatics  X45  'D'                       1:50.91 
     1) Grandine, Thomas A M48          2) Gross, Lynn M W46              
     3) Schaufler, Kirby D M47          4) Townsend, Nancy M W52          
  2  Los Angeles Peninsula Swimmers  X45  'B'                   1:49.00 
     1) Wagoner, Victor E M51           2) Mc Call, Jane E W47            
     3) Bartholomew, Kirsten W48        4) Heyes, Greg M52                
  3  Colorado Masters Swimming  X45  'B'                        1:47.70 
     1) Lee, Marshall M M48             2) Nolte, Susan D W46             
     3) Stehlin, Ed H M51               4) Rosener, Karen K W53           
  4  San Diego Swim Masters  X45  'A'                           1:46.20 
     1) Weston, Susan L W56             2) Livingston, Gerald C M48       
     3) Krattli, Caroline M W45         4) Croshier, Mark W M51           
  5  Pacific Northwest Aquatics  X45  'C'                       1:46.40 
     1) Dybdahl, Eric T M47             2) Glassman, Debbie A W53         
     3) Russell, Brian A M50            4) Shelton, Cindy I W46           
  6  Irvine Novaquatics  X45  'A'                               1:48.00 
     1) Simpson, Susanne B W47          2) Tongate, Terry L M46           
     3) Dauser, John W M51              4) Granovsky, Lora W56            
  7  Oregon Masters  X45  'B'                                   1:49.50 
     1) Washburne, Brent C M45          2) Goodman, Ann R W48             
     3) Crabbe, Colette M W50           4) Brockbank, Doug M53            
  8  Pacific Northwest Aquatics  X45  'E'                       1:55.36 
     1) Dymerski, Yvonne W46            2) Nelson, James M M52            
     3) Diddams, Margaret A D W45       4) Stoermer, Paul F M46           
Heat 6  Timed Finals   
  1  Woodlands Masters Swim Team  X45  'A'                      1:43.40 
     1) Schatz, Gary L M52              2) Carter, Gary T M57             
     3) Boak, Carolyn F W62             4) Heuer, Brigitte C W47          
  2  Oregon Masters  X45  'A'                                   1:42.50 
     1) Otto, Douglas E M48             2) Foley, Sharon E W47            
     3) Andrus-Hughes, Karen W49        4) Edwards, Wes M53               
  3  Walnut Creek Masters  X45  'A'                             1:41.00 
     1) O'Brien, Charlene A W50         2) Crittenden, Leianne S W50      
     3) O'Brien, Kerry L M50            4) Hart, Gene E M54               
  4  Colorado Masters Swimming  X45  'A'                        1:35.30 
     1) Crouch, Kim H W45               2) Garnier, Kathy L W46           
     3) Abrahams, Richard T M62         4) Johnston, Mark A M46           
  5  Pacific Northwest Aquatics  X45  'A'                       1:39.20 
     1) Busch, Ralph T M50              2) Dahl, Lisa A W46               
     3) Freeborn, Stephen L M51         4) Lippold, Mary B W51            
  6  Los Angeles Peninsula Swimmers  X45  'A'                   1:41.50 
     1) Hamm, Michael L M49             2) Ayoob, Laurie W50              
     3) Granger, Traci S W49            4) Mc Bride, Duncan Q M52         
  7  Pacific Northwest Aquatics  X45  'B'                       1:43.00 
     1) Baca, Jon L M47                 2) Chinn, Colin M48               
     3) Courtney, Zena H W47            4) Pace, Lisa A W45               
  8  Team Ridgelea  X45  'A'                                    1:44.50 
     1) Amick, Jim M45                  2) Burr, Chuck M49                
     3) Henderson, Kristin W W46        4) Jones, Beth W50                
Heat 7  Timed Finals   
  1  Colorado Masters Swimming  X35  'C'                        2:10.70 
     1) White, LeighAnn W37             2) Meeks, Patti W42               
     3) Carney, Kent M59                4) Cattles, Steve M48             
  2  Las Vegas Masters  X35  'A'                                1:56.60 
     1) Ozun, Sabri M43                 2) James, Paula W48               
     3) Barry, Robin B W40              4) Franklin, Sam D M49            
  3  North Baltimore Aquatic Club M  X35  'A'                   1:49.00 
     1) Mandel, Gil M40                 2) Tulintseff, Alexander N M42    
     3) Gedney, Suzanne W38             4) Rapuano, Lisa W41              
  4  Woodlands Masters Swim Team  X35  'A'                      1:45.50 
     1) Campbell, Geoff E M37           2) White, Steve G M46             
     3) Gebhart, Janis R W42            4) Crecelius, Nancy A W37         
  5  Pacific Northwest Aquatics  X35  'B'                       1:48.44 
     1) Layzer, Martha M W42            2) Mesler, Jennifer L W36         
     3) Wagner, Blake J M40             4) Williams, John M M38           
  6  Pacific Northwest Aquatics  X35  'C'                       1:53.50 
     1) Del Rio, Laura L W41            2) Ducolon, David M43             
     3) Lang, Joseph J M44              4) Rogers, Katherine P W40        
  7  Pacific Northwest Aquatics  X35  'D'                       1:57.75 
     1) Kennedy, Keith C M44            2) Norman, Charles L M40          
     3) Simpson, Rebecca R W38          4) Singer, Shannon R W37          
  8  Montgomery Ancient Mariners  X35  'A'                      2:12.00 
     1) Roddin, Jeffrey H M38           2) Roddin, Hugh J M65             
     3) Roddin, Ruth A W64              4) Kauls, Laura J W59             
Heat 8  Timed Finals   
  1  Almaden Masters  X35  'A'                                  1:44.50 
     1) Auchard, Bob E M46              2) Hunt, Allison W43              
     3) Soe, Jeanette G W42             4) Meacham, Brad M41              
  2  Stanford Masters  X35  'A'                                 1:41.44 
     1) Scheiner, Andrew D M38          2) Sanguinet, Amanda K W36        
     3) Scottoline, Brian P M42         4) Smith, Jody L W38              
  3  Pacific Northwest Aquatics  X35  'A'                       1:38.50 
     1) Kays, David E M39               2) Nelson, Kirk E M37             
     3) Sondgroth, Tracey A W35         4) Ward, Jennifer A W35           
  4  North Carolina Masters Swimmin  X35  'A'                   1:34.00 
     1) Nowak, Elizabeth A W43          2) Hageman, Heather M W36         
     3) Blank, Jon W M47                4) Stewart, Henry D M43           
  5  Colorado Masters Swimming  X35  'A'                        1:35.40 
     1) Rosinski, Thomas J M37          2) Cox, Randy R M44               
     3) Von Der Lippe, Susan G W41      4) Campbell, Ellen A W44          
  6  Wisconsin Masters Aquatic Club  X35  'A'                   1:40.60 
     1) Holland, David A M48            2) Van Cleave, Julie M W48        
     3) Settimi, Nora C W36             4) Young, Timothy M36             
  7  Colorado Masters Swimming  X35  'B'                        1:44.10 
     1) Joyner, Thomas T M42            2) Nolte, Christopher C M50       
     3) Lee, Sarah B W40                4) Hagadorn, Heather W42          
  8  Oregon Masters  X35  'A'                                   1:45.50 
     1) Kabel, Douglas A M41            2) Chesler, Laurie K W43          
     3) Law, Cathy W39                  4) Butcher, Gano M43              
Heat 9  Timed Finals   
  1  Pacific Northwest Aquatics  X25  'A'                       1:48.99 
     1) Arnold, Mark A M32              2) McRae, Michelle A W31          
     3) Murray, John I M30              4) Whitney, Jamie F W42           
  2  Fort Lauderdale Aquatics  X25  'A'                         1:44.00 
     1) Erickson, Tim D M50             2) McCrady, Christine W34         
     3) Hulett, Jennifer A W38          4) Stafford, Jeffrey S M37        
  3  Oregon Masters  X25  'A'                                   1:40.50 
     1) Fitzpatrick, William J M34      2) Showell, Brianna W27           
     3) Weeks, Nikki L W34              4) Yee, Justin C M36              
  4  Wisconsin Masters Aquatic Club  X25  'B'                   1:39.70 
     1) Schaetz, Daniel J M36           2) Diel, Jessica A W26            
     3) Schneider, Sarah M W31          4) Nowak, Peter J M25             
  5  North Carolina Masters Swimmin  X25  'A'                   1:40.00 
     1) Klein, Jonathan E M49           2) Lawrence, Kari C W25           
     3) Schwartz, Michelle L W35        4) Schmitz, Robert M54            
  6  Terrapin Masters  X25  'A'                                 1:41.00 
     1) Grover, Mollie K W26            2) Ekstrom, Gretchen F W40        
     3) Ellis, Andrew F M38             4) Goodison, Michael R M35        
  7  Team Illinois Masters  X25  'B'                            1:44.20 
     1) Morris, Chad M30                2) Kothe, Nicole A W33            
     3) Haney, Sue W44                  4) Morrison, John M34             
  8  Walnut Creek Masters  X25  'A'                             1:49.00 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Stevens Technical Institute  X25  'A'                      1:37.50 
     1) Esposito, James C M27           2) Hezky, Peter M M31             
     3) Picek, Lisa E W27               4) Singler, Maggie M W27          
  2  New England Masters  X25  'A'                              1:36.80 
     1) Walkenhorst, Jared W M32        2) Humphries, Jane E W25          
     3) Downing, Jennifer W28           4) Cardoso, Rick V M28            
  3  Wisconsin Masters Aquatic Club  X25  'A'                   1:33.15 
     1) Tiltmann, Laren A M37           2) Stich, Darryl D M31            
     3) Schaetz, Trina R W34            4) Rau, Jocelyn M W28             
  4  Nyc Hydras  X25  'A'                                       1:29.00 
     1) Ervin, Anthony L M25            2) Baker, Matthew T M27           
     3) Monu, Ngozi R W26               4) Sullivan, Brianne W27          
  5  The Olympic Club  X25  'A'                                 1:30.81 
     1) Holsman, Trent T M26            2) Welting, Laureen W41           
     3) Lyons, Katie A W26              4) Greenwood, Scott C M29         
  6  Team Illinois Masters  X25  'A'                            1:34.50 
     1) Javorski, John M28              2) Paulsen, Kristina W30          
     3) Kozlowski, Laura W29            4) Shipley, Bill M32              
  7  Dallas Aquatic Masters  X25  'A'                           1:37.00 
     1) Glass, Mark M32                 2) Capers, Jim M55                
     3) Chow, Michelle H W38            4) McClelland, Katie W30          
  8  Colorado Masters Swimming  X25  'A'                        1:38.30 
     1) Juliano, Kevin M27              2) Linke, Lyndsey M W27           
     3) Mills, Courtney W W28           4) Foster, Jared M31              
Heat 11  Timed Finals   
  2  Inland Northwest Masters  X18  'B'                         1:50.00 
     1) Hull, Brian C M41               2) Saval, Amber M W20             
     3) McGuire, Kris W42               4) Hartley, Michael G M37         
  3  Arizona Masters  X18  'B'                                  1:46.50 
     1) Swanholm, Benjamin S M23        2) Palenica, Lisa A W20           
     3) Pranke, Bridget A W23           4) Leid, Jeff G M33               
  4  Inland Northwest Masters  X18  'A'                         1:42.00 
     1) Hamma, Lance A M24              2) Finley, Katrina R W21          
     3) Brown, Sharnay N W21            4) Mc Guire, Brian M47            
  5  Las Vegas Masters  X18  'A'                                1:44.44 
     1) Saez, Devin F M23               2) Leeming, Lindsey A W22         
     3) Doman, Mary E W25               4) Anderes, Jeffrey S M30         
  6  Swim Kentucky Masters  X18  'A'                            1:48.00 
     1) Gill, Mark A M38                2) Segnitz, Robin P W39           
     3) Skerkoski, Ann E W24            4) Auxier, James T M28            
  7  Pacific Northwest Aquatics  X18  'B'                       1:58.00 
     1) Moore, Sarah M W21              2) Moore, Hugh C M52              
     3) Reid, Walt E M66                4) Crandell, Kelly J W26          
Heat 12  Timed Finals   
  1  Southwest Ohio Masters  X18  'A'                           1:39.76 
     1) Miller, Ginny W22               2) Rasmussen, Cody C M29          
     3) Rietze, Susan M W24             4) Warren, Trevor W M27           
  2  University of San Francisco Ma  X18  'A'                   1:38.50 
     1) Osborn, Ahelee Sue M W49        2) Commings, Jeff P M33           
     3) Belliveau, Adrienne C W23       4) Gage, Jesse L M26              
  3  Pacific Northwest Aquatics  X18  'A'                       1:35.80 
     1) Pierce, Shona D W22             2) Kroll, Alden E M24             
     3) Jacobson, Erin C W22            4) Goldman, Brian M M21           
  4  Fort Lauderdale Aquatics  X18  'A'                         1:32.00 
     1) Bernard, Chris D M21            2) McLuckie, Lisa W28             
     3) Martin, Jennifer M W26          4) Bullock, Perry M21             
  5  West Hollywood Aquatics  X18  'A'                          1:35.00 
     1) Russell, Jonathan P M24         2) Ames-Klein, Kiley C W30        
     3) Dantzler, Amy L W42             4) Brannock, Justin S M26         
  6  Arizona Masters  X18  'A'                                  1:38.00 
     1) Donath, Jonathan L M26          2) Busche, Kelly C W22            
     3) Major, Rebecca P W43            4) Suida, Nathan T M27            
  7  Washington State University Ma  X18  'A'                   1:39.00 
     1) Hawthorne, Nathan M21           2) Nelson, Annika T W27           
     3) Crooks, Natalie A W22           4) Lyons, Jason M M22             
  8  The Olympic Club  X18  'A'                                 1:40.70 
     1) Marshall, Gary N M25            2) Luchini, Stephanie L W24       
     3) Quinn, Phyllis E W51            4) Wanie, Lee G M33