Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
      2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007      
                         Meet Program - Friday, May 18                         
 
Event 8  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  2  Heim, Bea T                   81 TAM                       1:35.00 
  3  Carr, Florence E              81 SYSM                        59.84 
  4  Christian, Betty              85 MOVY                      1:07.45 
  5  Stangel, Pauline B            85 OREG                      1:14.80 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Kavadas, Janet D              76 PNA                       1:08.00 
  2  Goggin, Georgia L             77 MOST                        59.43 
  3  Bohl, Nan H                   78 MOVY                        47.18 
  4  Gladwell, Gail A              75 PNA                         56.52 
  5  Snyder, Hannelore             76 SLAM                      1:03.00 
Heat 3  Timed Finals   
  2  Bayly, Helen H                70 ARIZ                      1:10.00 
  3  Keller, Kathleen E            70 ARIZ                        56.99 
  4  Ryman, Donna M                70 CMS                         48.00 
  5  Bryce, Karen G                73 PNA                         56.39 
  6  Robbins-Bonitz, Suzanne E     73 NCMS                      1:01.06 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Vallandigham, Jeanette L      60 INWM                        51.27 
  2  Hansen, Marsha P              60 PNA                         49.98 
  3  Weinberg, Wendy L             61 ARIZ                        49.74 
  4  Adams, Carol H                63 NEM                         50.74 
  5  Haworth, Joyce M              69 WCM                         54.95 
  6  Mc Dowell-Cramer, Peggy       66 SLO                         51.00 
  7  Kowalski, Joyce               65 MICH                        51.45 
  8  Fasbender, Alice J            68 UNAT                      1:30.00 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Whitlock, Shelly              67 MOST                        47.76 
  2  Meyers, Susan L               65 ISF                         47.00 
  3  Durrant, Betsy                65 VMST                        43.50 
  4  Frid, Barbara                 65 OREG                        41.90 
  5  Jebe, Margit H                68 SWFA                        43.00 
  6  Kight, Betty G                65 MOST                        44.15 
  7  Marens, Susan E               65 VMST                        47.29 
  8  Dyck, Grace C                 65 CMS                         48.00 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Wise, Louise                  64 CMS                         46.00 
  2  Dameron, Pam D                61 SQST                        44.00 
  3  Christenson, Candy J          60 WMAC                        42.49 
  4  Boak, Carolyn F               62 WMST                        37.80 
  5  Pierson, Ginger L             61 OREG                        38.00 
  6  Webb, Linda J                 61 FLAQ                        43.05 
  7  Litt, Arni H                  61 PNA                         45.00 
  8  Bradburn, Paulette            60 UNAT                        48.79 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Rousseau, Sandi               59 OREG                        46.50 
  2  Kassen, Elizabeth K           55 PNA                         43.49 
  3  O'Brien, Trudy A              57 CMS                         41.49 
  4  Hummel, Barbara R             55 NEM                         36.72 
  5  Granovsky, Lora               56 NOVA                        41.07 
  6  Alexander, Martha A           57 WCM                         42.00 
  7  Ellis, Susan H                59 AKMS                        46.00 
  8  Kauls, Laura J                59 ANCM                        52.00 
Heat 8  Timed Finals   
  2  Cosens, Barbara A             51 INWM                        44.95 
  3  Valdez, Hermie T              53 PNA                         42.94 
  4  Johns, Margaret S             52 NEM                         42.47 
  5  Smath, Meg                    50 SKY                         42.55 
  6  Speser, Nancy J               50 PNA                         44.23 
  7  Sherwood, Dianne              53 OREG                        45.07 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Johnson, Janet S              52 PNA                         41.95 
  2  Ayoob, Laurie                 50 LAPS                        40.00 
  3  Hair, Margaret                52 INWM                        39.50 
  4  Wheeler, Barbara C            50 TAM                         38.00 
  5  Yarbrough, Kim                50 TXLA                        39.06 
  6  Haynie, Dee A                 52 TOC                         40.00 
  7  Kinnear, Renee J              52 SFAM                        40.26 
  8  Sullivan, Linda E             51 PNA                         42.00 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Finch, Merry B                52 YCRC                        37.50 
  2  Maltry, Cynthia L             52 WMAC                        36.77 
  3  Bennett, Lisa A               51 SQST                        34.86 
  4  Crittenden, Leianne S         50 WCM                         33.50 
  5  Melick, Karen L               50 TYR                         34.00 
  6  Smith, Paula J                52 AKMS                        36.20 
  7  Jaunzeme, Andra               54 PNA                         37.50 
  8  Rosener, Karen K              53 CMS                         37.95 
Heat 11  Timed Finals   
  3  Kerley, Lisamarie M           41 ALMA                        41.24 
  4  Scott, Sheryl L               44 NEM                         39.25 
  5  Barry, Robin B                40 LVM                         39.56 
  6  Elkington, Colleen P          46 PNA                         49.51 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Mann, Charlene M              49 OREG                        45.64 
  2  Redwine, Roxanne J            47 OREG                        41.41 
  3  Nolte, Susan D                46 CMS                         40.34 
  4  Van Cleave, Julie M           48 WMAC                        40.08 
  5  Diddams, Margaret A D         45 PNA                         40.11 
  6  Chin-Ogilvie, Adrienne        46 FLAQ                        41.03 
  7  Coleman, Jan Z                46 PNA                         45.25 
  8  Roof, Anna Lea                46 MOVY                        46.90 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Hill, Jayne A                 45 UNAT                        39.67 
  2  Terhaar, Annamarie            45 PNA                         39.00 
  3  Utigard-Rathbun, Terry A      49 UNAT                        38.98 
  4  Bartholomew, Kirsten          48 LAPS                        38.28 
  5  Garnier, Kathy L              46 CMS                         38.50 
  6  Binz, Karin S                 45 LAPS                        39.00 
  7  Harrington, Susan E           49 OREG                        39.50 
  8  Cooley, Cathy L               49 PNA                         40.00 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Foley, Sharon E               47 OREG                        37.70 
  2  Mullaney, Amy B               47 ARIZ                        37.50 
  3  Howard, Laura T               46 BAM                         36.85 
  4  Gaynor, Patty A               46 NEM                         36.51 
  5  Gibson, Kathy S               46 RMST                        36.69 
  6  Dawson, Mandy W               45 RMST                        37.12 
  7  Spear, Karlin T               47 INWM                        37.65 
  8  Hussey, June C                45 ARIZ                        38.13 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Berg, Tonya K                 48 PNA                         36.00 
  2  Heuer, Brigitte C             47 WMST                        35.05 
  3  Kessler, Laura L              46 O*H*                        34.70 
  4  Krattli, Caroline M           45 SDSM                        30.64 
  5  Crouch, Kim H                 45 CMS                         33.93 
  6  Wilber, Dara                  47 PALM                        34.92 
  7  Dahl, Lisa A                  46 PNA                         35.50 
  8  Henderson, Kristin W          46 RIDG                        36.15 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Crino, Heide P                40 CMS                         38.43 
  2  Chesler, Laurie K             43 OREG                        38.02 
  3  Whitney, Jamie F              42 PNA                         37.44 
  4  Soe, Jeanette G               42 ALMA                        37.00 
  5  Jurey, Mary K                 41 UNAT                        37.00 
  6  Swoboda, Sandy                43 MARY                        37.78 
  7  Dillenburg, Roberta G         44 RMST                        38.30 
  8  Del Rio, Laura L              41 PNA                         38.80 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Joy, Janine                   43 AQUM                        36.04 
  2  Berrueta, Gabriela            40 SC                          35.00 
  3  Lee, Sarah B                  40 CMS                         34.00 
  4  Von Der Lippe, Susan G        41 CMS                         29.60 
  5  Nowak, Elizabeth A            43 NCMS                        33.26 
  6  Campbell, Ellen A             44 CMS                         34.80 
  7  Cummins, Andrea K             41 UNAT                        35.70 
  8  Watkins, Elizabeth A          41 OREG                        36.24 
Heat 18  Timed Finals   
  2  Barker, Heather M             33 CMS                         40.29 
  3  Churchill, Marisa L           30 USF                         38.90 
  4  Taggart, Angela R             32 AKMS                        38.11 
  5  Kyff, Jennifer J              33 METR                        38.70 
  6  Strausbaugh, Elizabeth A      30 OREG                        39.11 
  7  Edberg, Heather C             35 INWM                        45.00 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Sanguinet, Amanda K           36 STAN                        38.81 
  2  Burkart, Dana M               35 PAFC                        38.19 
  3  Gleckman, Jennifer R          36 LTKO                        37.92 
  4  Werner, Haleigh A             38 PNA                         37.00 
  5  Law, Cathy                    39 OREG                        37.73 
  6  Ghimenti, Lee Anne            36 VCM                         38.00 
  7  Hageman, Heather M            36 NCMS                        38.81 
  8  Simpson, Rebecca R            38 PNA                         45.00 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Haberstich, Carrie            35 IM                          36.68 
  2  Settimi, Nora C               36 WMAC                        35.48 
  3  Hegeberg, Linda K             37 PNA                         33.64 
  4  Eldridge, Beth                37 MOVY                        32.40 
  5  Farmer, Leanne C              35 CARL                        33.00 
  6  Murray, Alexis A              36 1776                        34.59 
  7  Crecelius, Nancy A            37 WMST                        36.14 
  8  Seubert, Trish                38 VMST                        37.00 
Heat 21  Timed Finals   
  1  Dyer, Nellie C                33 UNAT                        36.80 
  2  Schneider, Sarah M            31 WMAC                        33.88 
  3  Hatakeyama, Chio E            32 ALEX                        32.96 
  4  McClelland, Katie             30 DAMM                        29.68 
  5  Schaetz, Trina R              34 WMAC                        32.58 
  6  Dillon, Jean M                33 PNA                         33.78 
  7  Gordon, Jennifer W            33 GAJA                        36.48 
  8  Wells, Janette                34 OREG                        37.33 
Heat 22  Timed Finals   
  3  Saval, Amber M                20 INWM                        38.50 
  4  Shafer, Kara L                22 PNA                         42.98 
  5  Schneider, Erin E             28 WMAC                        38.60 
  6  Djang, Amanda B               26 INWM                      1:04.17 
Heat 23  Timed Finals   
  1  West, Sherry B                29 WH2O                        38.00 
  2  Smith, Andrea R               25 OREG                        37.15 
  3  Gustafson, Aubree M           26 OREG                        36.56 
  4  Milam, Helen M                25 GAJA                        36.05 
  5  Paquette, Nicole              25 RIDG                        36.06 
  6  Seago, Leslie                 25 IM                          37.00 
  7  Zolla, Christy N              29 SMSC                        37.54 
  8  Seidler, Mindy E              27 WMAC                        38.16 
Heat 24  Timed Finals   
  1  Downing, Jennifer             28 NEM                         34.20 
  2  McLuckie, Lisa                28 FLAQ                        33.50 
  3  Martin, Jennifer M            26 FLAQ                        32.21 
  4  Lloyd, Allison                26 IM                          31.29 
  5  Kownslar, Laura H             26 UNAT                        31.50 
  6  Picek, Lisa E                 27 STVN                        33.30 
  7  Lyons, Katie A                26 TOC                         33.90 
  8  Showell, Brianna              27 OREG                        34.59 
Heat 25  Timed Finals   
  1  Urbatchka, Colleen A          20 UNAT                        38.00 
  2  Coburn, Angela M              23 OREG                        37.99 
  3  Kilgore, Stacy L              22 NMMS                        35.08 
  4  Bailey, Karla                 23 IM                          31.50 
  5  Leeming, Lindsey A            22 LVM                         34.92 
  6  Heath, Kristen B              24 OREG                        37.55 
  7  Couch, Natalie M              24 AWJ                         38.00 
  8  Beattie, Megan R              20 AKMS                        38.18