Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
      2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007      
                         Meet Program - Sunday, May 20                         
 
Event 34  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  1  Stupfel, Gloria M             80 SMMM                      5:50.00 
  2  Phillips, Bernice M           80 PNA                       4:31.33 
  3  Burke, Maryan N               82 PNA                       5:12.00 
  4  Tegner, Thyra                 72 ALMA                      4:31.97 
  5  Jordan, Betsy T               70 SDSM                      3:05.00 
  6  Robbins-Bonitz, Suzanne E     73 NCMS                      4:01.70 
  7  Kornfeld, Maurine E           85 MVN                       4:39.75 
  8  Kavadas, Janet D              76 PNA                       4:20.00 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Amiad, Chaya                  69 PNA                       5:11.26 
  2  Bower, Barbara M              69 WMST                      3:36.01 
  3  Durrant, Betsy                65 VMST                      3:15.00 
  4  Hlavacek, Ida M               65 VMST                      3:11.76 
  5  Munn, Susan L                 68 DAM                       3:25.00 
  6  Dyck, Grace C                 65 CMS                       3:45.00 
  7  Seidler, Jeanne               60 WMAC                      5:11.94 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Anziano, Marcia               62 CMS                       3:50.24 
  2  Schweitzer, Susan             61 IM                        3:33.67 
  3  Adams, Carol H                63 NEM                       3:20.48 
  4  Sasser, Constance J           60 NEM                       3:01.27 
  5  Walker, Pinky M               64 PNA                       3:11.00 
  6  Tyler, Sarah L                62 SNM                       3:30.00 
  7  Miller, Kaetche               60 PNA                       3:40.16 
  8  Norris, Roswita D             64 DAM                       4:15.00 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Wright, Jill M                56 SAWS                      3:14.50 
  2  Johnston, Bonnie R            55 MARY                      3:04.00 
  3  Hardt, Leslie G               55 VCM                       2:50.30 
  4  Gundred, Barb L               55 PNA                       2:31.56 
  5  Schmidt, Jonelle G            56 ARIZ                      2:35.20 
  6  Casey, Kathrine J             58 PNA                       3:01.08 
  7  Young, Lydia L                58 CMS                       3:12.14 
Heat 5  Timed Finals   
  2  Watson, Lisa L                53 GAJA                      3:09.91 
  3  Braaten, Kitten               51 VMST                      2:59.89 
  4  Hendryx, Teri L               53 OREG                      2:50.00 
  5  Quinn, Phyllis E              51 TOC                       2:51.90 
  6  Swan, Laurie                  53 CMS                       3:06.68 
  7  Logsdon, Rebecca G            53 PNA                       4:00.00 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Nunnallee, Deborah L          51 WMST                      2:47.52 
  2  Abrams, Kathleen A            51 PNA                       2:45.00 
  3  O'Brien, Charlene A           50 WCM                       2:38.00 
  4  Landers, Patty                50 WCM                       2:24.00 
  5  Jones, Beth                   50 RIDG                      2:36.50 
  6  Sing, Karen R                 50 CARL                      2:38.44 
  7  James, Katryn S               51 ARIZ                      2:46.10 
  8  Aiu, Mavis D                  51 HIMA                      2:50.00 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Hallmon, Lisa J               47 PNA                       2:55.01 
  2  Westphal, Natasha             48 MM                        2:48.00 
  3  Hajost, Cynthia M             47 RMST                      2:41.83 
  4  Walker, Melinda B Greig       49 AKMS                      2:39.00 
  5  Cooley, Cathy L               49 PNA                       2:40.00 
  6  Goodman, Ann R                48 OREG                      2:42.58 
  7  Graham, Kathy E               49 MSBC                      2:48.10 
  8  Hall, Ali R                   45 TAM                       3:15.00 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Ciampa, Cindy                 47 SKY                       2:37.12 
  2  Mc Call, Jane E               47 LAPS                      2:35.48 
  3  Bailey, Monica M              46 ARIZ                      2:28.00 
  4  Andrus-Hughes, Karen          49 OREG                      2:23.80 
  5  Courtney, Zena H              47 PNA                       2:23.97 
  6  Pace, Lisa A                  45 PNA                       2:35.41 
  7  Bates, Penny S                45 CMS                       2:36.00 
  8  James, Paula                  48 LVM                       2:37.37 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Orner, Gayle A                44 OREG                      3:08.10 
  2  Hirst, Cynthia L              44 PNA                       2:59.00 
  3  Vanderpoel, Nicole L          42 CMS                       2:35.46 
  4  Johnson, Anne T Peters        42 PNA                       2:35.00 
  5  Cleary, Kelly L               43 SQST                      2:36.08 
  6  Speir, Kris                   43 PNA                       3:00.00 
  7  Mesler, Jennifer L            36 PNA                       2:36.77 
  8  Neuendorf, Donna M            38 NEM                       2:37.40 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Kelley, Colleen               40 ARIZ                      2:32.10 
  2  Joy, Janine                   43 AQUM                      2:30.27 
  3  Ekstrom, Gretchen F           40 TERR                      2:26.84 
  4  Lohberg, Birgit R             41 GOLD                      2:16.08 
  5  Gebhart, Janis R              42 WMST                      2:18.60 
  6  Kupan, Cheryl A               42 NEM                       2:27.70 
  7  Tait, Christine M             42 AKMS                      2:30.86 
  8  McGuire, Kris                 42 INWM                      2:34.00 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Mc Cormick, Jill M            35 SRM                       2:25.00 
  2  Duggan, Karen L               36 WCM                       2:23.00 
  3  Armentrout, Anna S            35 REDT                      2:19.10 
  4  Gary, Kristin J               39 REDT                      2:08.50 
  5  Smith, Jody L                 38 STAN                      2:11.44 
  6  Gellatly, Jill E              39 WMST                      2:19.10 
  7  Howell, Jan M                 35 SNM                       2:24.94 
  8  Hulett, Jennifer A            38 FLAQ                      2:35.26 
Heat 12  Timed Finals   
  1  McRae, Michelle A             31 PNA                       2:34.35 
  2  Kondo, Michelle C             30 PNA                       2:33.00 
  3  Parrish, Sally A              32 INWM                      2:26.02 
  4  Limke, Tobi L                 32 NBAC                      2:17.39 
  5  Roberts, Taunya M             34 PNA                       2:18.45 
  6  Miracle, Amy L                32 HSNM                      2:30.50 
  7  Ellis, Emilie C               32 PNA                       2:33.00 
  8  Fisher, Carlie M              32 LAPS                      2:44.43 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Green, Christen M             25 OREG                      2:35.00 
  2  Fry, Jessica L                27 RMST                      2:32.14 
  3  Kozlowski, Laura              29 IM                        2:25.00 
  4  Grover, Mollie K              26 TERR                      2:12.54 
  5  Crawford, Jessica A           25 IOWA                      2:16.02 
  6  Dane, Elizabeth               27 CRUZ                      2:30.00 
  7  Potts, Erin E                 29 LVM                       2:34.77 
  8  Zywica, Jolene                25 IM                        2:42.76 
Heat 14  Timed Finals   
  2  Finley, Katrina R             21 INWM                      2:34.31 
  3  Coburn, Angela M              23 OREG                      2:26.53 
  4  Minehan, Jill N               20 PNA                       2:20.80 
  5  Schweitzer, Marifaith         22 IM                        2:10.58 
  6  Miller, Ginny                 22 SWOM                      2:22.00 
  7  Belliveau, Adrienne C         23 USF                       2:29.92