Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
      2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007      
                        Meet Program - Saturday, May 19                        
 
Event 20  Women 100 Yard IM
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  3  Carr, Florence E              81 SYSM                      1:50.48 
  4  Stretch, Nancy A              67 TOC                       1:50.00 
  5  Haworth, Joyce M              69 WCM                       2:05.24 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Gladwell, Gail A              75 PNA                       2:21.02 
  2  Roper, Gail P                 77 ARIZ                      1:35.00 
  3  Gaschke, Lida A               75 METR                      1:30.00 
  4  Bohl, Nan H                   78 MOVY                      1:38.21 
  5  Bayly, Helen H                70 ARIZ                      2:12.23 
  6  Ryman, Donna M                70 CMS                       1:45.08 
  7  Buchannan, Peggy              74 CMS                       2:02.42 
  8  Bryce, Karen G                73 PNA                       2:19.34 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Bradburn, Paulette            60 UNAT                      1:56.54 
  2  Schweitzer, Susan             61 IM                        1:40.78 
  3  Wise, Louise                  64 CMS                       1:35.00 
  4  Christenson, Candy J          60 WMAC                      1:35.45 
  5  Hansen, Marsha P              60 PNA                       1:42.12 
  7  Mc Dowell-Cramer, Peggy       66 SLO                       1:50.00 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Kight, Betty G                65 MOST                      1:35.19 
  2  Birkhead, Jane C              66 MOST                      1:31.58 
  3  Munn, Susan L                 68 DAM                       1:30.00 
  4  Frid, Barbara                 65 OREG                      1:22.70 
  5  Meyers, Susan L               65 ISF                       1:30.00 
  6  Jebe, Margit H                68 SWFA                      1:30.10 
  7  Clifford, Gynt H              68 SDSM                      1:31.93 
  8  Kowalski, Joyce               65 MICH                      1:42.07 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Kranpitz, Nancy               62 WMAC                      1:29.56 
  2  Montrella, Beverly J          60 MVN                       1:25.34 
  3  Ward, Joy                     64 OREG                      1:24.66 
  4  Boak, Carolyn F               62 WMST                      1:13.90 
  5  Dills, Suzanne L              62 PNA                       1:18.76 
  6  Allen, Susan J                62 USF                       1:25.00 
  7  Webb, Linda J                 61 FLAQ                      1:27.40 
  8  Miller, Kaetche               60 PNA                       1:33.50 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Vega, Mirtha                  51 UNAT                      3:45.15 
  2  Speser, Nancy J               50 PNA                       1:47.02 
  3  Smath, Meg                    50 SKY                       1:36.65 
  4  Sullivan, Linda E             51 PNA                       1:25.00 
  5  Johns, Margaret S             52 NEM                       1:39.00 
  6  McNeel, Sandy                 54 PNA                       1:54.00 
  7  Carruthers, Kate M            58 PNA                       1:35.00 
  8  Bent, Julia                   59 PNA                       1:40.00 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Blackburn, Jean L             55 PNA                       1:31.75 
  2  Lyman, Carolyn B              56 UTAH                      1:28.15 
  3  Kassen, Elizabeth K           55 PNA                       1:24.22 
  4  Tyler, A Susan                58 SNM                       1:21.41 
  5  Belserene, Rita               55 PNA                       1:22.59 
  6  Weston, Susan L               56 SDSM                      1:25.52 
  7  Havel, Germaine L             58 WMAC                      1:28.15 
  8  Mariz, Linda F                58 PNA                       1:33.00 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Hummel, Barbara R             55 NEM                       1:18.68 
  2  Alexander, Martha A           57 WCM                       1:15.23 
  3  Davis, Charlotte M            57 PNA                       1:12.00 
  4  Val, Laura B                  55 TAM                       1:08.00 
  5  Schmidt, Jonelle G            56 ARIZ                      1:12.00 
  6  Gundred, Barb L               55 PNA                       1:12.50 
  7  Altman, Christie              57 ARIZ                      1:18.00 
  8  Johnston, Bonnie R            55 MARY                      1:20.50 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Yarbrough, Kim                50 TXLA                      1:23.37 
  2  Abrams, Kathleen A            51 PNA                       1:20.00 
  3  Haynie, Dee A                 52 TOC                       1:20.00 
  4  O'Leary, Robin C              50 PNA                       1:18.70 
  5  Nunnallee, Deborah L          51 WMST                      1:19.00 
  6  Aiu, Mavis D                  51 HIMA                      1:20.00 
  7  Kinnear, Renee J              52 SFAM                      1:22.43 
  8  Valdez, Hermie T              53 PNA                       1:23.83 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Jaeger, Dawn                  50 PNA                       1:18.00 
  2  Swigert, Debbie M             51 WCM                       1:15.00 
  3  Sawyer, Robyn L               50 MSBC                      1:14.32 
  4  Rosener, Karen K              53 CMS                       1:12.50 
  5  Jaunzeme, Andra               54 PNA                       1:12.50 
  6  Hair, Margaret                52 INWM                      1:14.50 
  7  Townsend, Nancy M             52 PNA                       1:16.39 
  8  Taylor, Barbara G             52 YCRC                      1:18.34 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Grilli, Tracy L               50 NEM                       1:11.00 
  2  Maltry, Cynthia L             52 WMAC                      1:09.26 
  3  Sing, Karen R                 50 CARL                      1:08.86 
  4  Crabbe, Colette M             50 OREG                      1:06.00 
  5  Crittenden, Leianne S         50 WCM                       1:08.54 
  6  Bennett, Lisa A               51 SQST                      1:08.89 
  7  Ayoob, Laurie                 50 LAPS                      1:09.55 
  8  Moore, Jo                     52 PNA                       1:12.00 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Faegenburg, Nancy A           46 PNA                       1:43.00 
  2  Mann, Charlene M              49 OREG                      1:30.35 
  3  Shelton, Cindy I              46 PNA                       1:25.00 
  4  Redwine, Roxanne J            47 OREG                      1:24.04 
  5  White, Lisa L                 48 WMST                      1:24.73 
  6  Bulman, Janet L               48 PNA                       1:30.00 
  7  Coleman, Jan Z                46 PNA                       1:34.37 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Harrington, Susan E           49 OREG                      1:20.00 
  2  Allan, Lesley A               48 INWM                      1:20.00 
  3  Binz, Karin S                 45 LAPS                      1:18.45 
  4  Snider, Pam J                 45 OREG                      1:17.85 
  5  Hill, Jayne A                 45 UNAT                      1:17.89 
  6  Gaynor, Patty A               46 NEM                       1:18.85 
  7  Melvin, Sheryl R              49 PNA                       1:20.00 
  8  Hallmon, Lisa J               47 PNA                       1:22.00 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Morton, Andrea N              45 WMST                      1:16.53 
  2  Plevich, Beth                 45 CTM                       1:16.20 
  3  Hussey, June C                45 ARIZ                      1:15.52 
  4  Utigard-Rathbun, Terry A      49 UNAT                      1:15.28 
  5  Goodman, Ann R                48 OREG                      1:15.33 
  6  Diddams, Margaret A D         45 PNA                       1:15.98 
  7  Mullaney, Amy B               47 ARIZ                      1:16.50 
  8  Jensen, Sue                   46 NEM                       1:17.63 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Berg, Tonya K                 48 PNA                       1:15.00 
  2  Nowack, Susan J               46 SRM                       1:14.39 
  3  Cooley, Cathy L               49 PNA                       1:12.00 
  4  Hobbs, Liz A                  45 ARIZ                      1:11.00 
  5  Spear, Karlin T               47 INWM                      1:11.59 
  6  Howard, Laura T               46 BAM                       1:13.26 
  7  Spence, Debby R               45 PNA                       1:14.83 
  8  Gibson, Kathy S               46 RMST                      1:15.08 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Osborn, Ahelee Sue M          49 USF                       1:10.43 
  2  Wilber, Dara                  47 PALM                      1:09.23 
  3  Payne, Lori A                 47 SLAM                      1:09.07 
  4  Kessler, Laura L              46 O*H*                      1:08.00 
  5  Mc Call, Jane E               47 LAPS                      1:08.62 
  6  Quinlan, Karen A              45 COTA                      1:09.16 
  7  Henderson, Kristin W          46 RIDG                      1:09.90 
  8  Courtney, Zena H              47 PNA                       1:10.90 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Faurot, Michelle A            46 REDT                      1:07.27 
  2  Granger, Traci S              49 LAPS                      1:06.00 
  3  Pipes-Neilsen, Karlyn         45 IM                        1:03.69 
  4  Krattli, Caroline M           45 SDSM                      1:01.17 
  5  Dahl, Lisa A                  46 PNA                       1:03.50 
  6  Crouch, Kim H                 45 CMS                       1:05.33 
  7  Pace, Lisa A                  45 PNA                       1:06.67 
  8  Heuer, Brigitte C             47 WMST                      1:07.28 
Heat 18  Timed Finals   
  1  Meeks, Patti                  42 CMS                       1:37.00 
  2  Beyer, Valerie A              44 UNAT                      1:30.00 
  3  Hoffman, Wendy E              44 PNA                       1:27.00 
  4  Montgomery, Courtnay          42 UOS                       1:20.00 
  5  Rogers, Katherine P           40 PNA                       1:25.50 
  6  Meyer, Linda A                44 PNA                       1:30.00 
  7  Way, Suzanne E                43 PNA                       1:30.80 
  8  McNamee, Mary A               40 SLAM                      2:00.00 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Del Rio, Laura L              41 PNA                       1:18.20 
  2  Whitney, Jamie F              42 PNA                       1:15.54 
  3  Layzer, Martha M              42 PNA                       1:14.87 
  4  Hunt, Allison                 43 ALMA                      1:13.77 
  5  Crino, Heide P                40 CMS                       1:14.70 
  6  Haney, Sue                    44 IM                        1:15.44 
  7  Quistorf, Renee               42 PNA                       1:18.00 
  8  Labelle, Laura L              42 MSCM                      1:18.42 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Tait, Christine M             42 AKMS                      1:12.00 
  2  Cleary, Kelly L               43 SQST                      1:11.32 
  3  McGuire, Kris                 42 INWM                      1:11.00 
  4  Quitasol, Wendy               44 NBAC                      1:10.00 
  5  Poston, Beth A                41 INWM                      1:11.00 
  6  Dantzler, Amy L               42 WH2O                      1:11.30 
  7  Berrueta, Gabriela            40 SC                        1:12.00 
  8  Jurey, Mary K                 41 UNAT                      1:13.20 
Heat 21  Timed Finals   
  1  Hagadorn, Heather             42 CMS                       1:09.49 
  2  Kupan, Cheryl A               42 NEM                       1:08.30 
  3  Campbell, Ellen A             44 CMS                       1:07.40 
  4  Nowak, Elizabeth A            43 NCMS                      1:04.78 
  5  Lee, Sarah B                  40 CMS                       1:06.00 
  6  Joy, Janine                   43 AQUM                      1:07.82 
  7  Rapuano, Lisa                 41 NBAC                      1:09.10 
  8  Scott, Anna T Pettis          44 CMS                       1:10.00 
Heat 22  Timed Finals   
  1  Bybee, Blanche                39 PNA                       1:27.00 
  2  Franklin, Becky L             38 SQST                      1:14.21 
  3  Settimi, Nora C               36 WMAC                      1:14.12 
  4  Burkart, Dana M               35 PAFC                      1:13.78 
  5  Hageman, Heather M            36 NCMS                      1:13.99 
  6  Hulett, Jennifer A            38 FLAQ                      1:14.20 
  7  Law, Cathy                    39 OREG                      1:17.60 
  8  Singer, Shannon R             37 PNA                       1:32.80 
Heat 23  Timed Finals   
  1  Reykdal, Kim                  35 PNA                       1:12.09 
  2  Schwartz, Michelle L          35 NCMS                      1:10.66 
  3  Ward, Jennifer A              35 PNA                       1:10.00 
  4  Eldridge, Beth                37 MOVY                      1:10.00 
  5  Mc Cormick, Jill M            35 SRM                       1:10.00 
  6  Haberstich, Carrie            35 IM                        1:10.18 
  7  Seubert, Trish                38 VMST                      1:12.00 
  8  Gedney, Suzanne               38 NBAC                      1:13.37 
Heat 24  Timed Finals   
  1  Harnett, Jennifer A           35 JAM                       1:08.28 
  2  Farmer, Leanne C              35 CARL                      1:08.00 
  3  Howell, Jan M                 35 SNM                       1:06.52 
  4  Gary, Kristin J               39 REDT                      1:02.00 
  5  Chow, Michelle H              38 DAMM                      1:04.09 
  6  Tobey, Stacey W               38 CMS                       1:06.59 
  7  Murray, Alexis A              36 1776                      1:08.19 
  8  Crecelius, Nancy A            37 WMST                      1:09.00 
Heat 25  Timed Finals   
  1  Chow, Jackie I                28 DAM                       1:18.99 
  2  Sorensen, Jennifer M          26 PNA                       1:15.90 
  3  Bunker, Erin L                27 PNA                       1:15.59 
  4  Smith, Andrea R               25 OREG                      1:15.43 
  5  Potts, Erin E                 29 LVM                       1:15.66 
  6  Aron, Vanessa                 26 FLAQ                      1:16.06 
  7  Mar, Emiko                    20 PNA                       1:24.00 
  8  Churchill, Marisa L           30 USF                       1:26.00 
Heat 26  Timed Finals   
  1  Marvin, Linda L               33 CSI                       1:17.20 
  2  Dyer, Nellie C                33 UNAT                      1:15.09 
  3  Traher, Michelle M            32 SDSM                      1:14.90 
  4  Goldring, Laila S             31 OREG                      1:14.74 
  5  Richardson, Sarah D           30 PNA                       1:14.85 
  6  Gordon, Jennifer W            33 GAJA                      1:15.00 
  7  Piazza, Kelly S               31 AKMS                      1:16.00 
  8  Taggart, Angela R             32 AKMS                      1:17.59 
Heat 27  Timed Finals   
  1  Miracle, Amy L                32 HSNM                      1:12.12 
  2  Parrish, Sally A              32 INWM                      1:11.32 
  3  Welch, Michele A              30 REDT                      1:09.68 
  4  Stich, Chris S                30 WMAC                      1:09.19 
  5  Klotz, Jessica C              30 ANCM                      1:09.45 
  6  Van Enkenvoort, Krista R      33 WMAC                      1:10.77 
  7  Bauman, Jennifer L            34 GSM                       1:11.89 
  8  Strausbaugh, Elizabeth A      30 OREG                      1:14.70 
Heat 28  Timed Finals   
  1  Reaburn, Laurie               30 MOVY                      1:08.00 
  2  Dillon, Jean M                33 PNA                       1:06.47 
  3  Hatakeyama, Chio E            32 ALEX                      1:05.52 
  4  McClelland, Katie             30 DAMM                      1:01.51 
  5  Paulsen, Kristina             30 IM                        1:03.50 
  6  Weeks, Nikki L                34 OREG                      1:05.98 
  7  Schneider, Sarah M            31 WMAC                      1:06.55 
  8  Bode, Christy M               31 MVN                       1:08.19 
Heat 29  Timed Finals   
  1  Einberger, Susan M            26 CMS                       1:12.75 
  2  Seidler, Mindy E              27 WMAC                      1:12.57 
  3  West, Sherry B                29 WH2O                      1:12.00 
  4  Zywica, Jolene                25 IM                        1:11.71 
  5  Gundersen, Adria A            29 INWM                      1:12.00 
  6  Nonaka, Marissa G             28 WCM                       1:12.42 
  7  Crandell, Kelly J             26 PNA                       1:12.66 
  8  Milam, Helen M                25 GAJA                      1:13.05 
Heat 30  Timed Finals   
  1  Seago, Leslie                 25 IM                        1:10.99 
  2  Zolla, Christy N              29 SMSC                      1:09.97 
  3  Melsen, Krisie M              26 MINN                      1:09.19 
  4  Lawrence, Kari C              25 NCMS                      1:08.22 
  5  Showell, Brianna              27 OREG                      1:08.79 
  6  Payne, Jaime J                27 METR                      1:09.66 
  7  Brutzer, Nina                 26 PNA                       1:10.60 
  8  Nelson, Annika T              27 WSU                       1:11.00 
Heat 31  Timed Finals   
  1  Frisch, Alexandria            28 SQST                      1:07.76 
  2  Lyons, Jenny R                25 UNAT                      1:07.00 
  3  Friedman, Jodie L             25 NYCH                      1:06.54 
  4  Sullivan, Brianne             27 NYCH                      1:05.80 
  5  Chamberlin, Melissa           26 METR                      1:06.43 
  6  Elwonger, Stephanie L         29 OREG                      1:06.68 
  7  Kiefer, Stacey L              29 WMAC                      1:07.54 
  8  Lotts, Kelly C                29 PNA                       1:07.80 
Heat 32  Timed Finals   
  1  Lyons, Katie A                26 TOC                       1:04.20 
  2  Martin, Jennifer M            26 FLAQ                      1:03.99 
  3  Livingston, Megan R           29 PNA                       1:02.49 
  4  Lloyd, Allison                26 IM                        1:01.90 
  5  Linke, Lyndsey M              27 CMS                       1:02.37 
  6  Kownslar, Laura H             26 UNAT                      1:02.65 
  7  McLuckie, Lisa                28 FLAQ                      1:04.00 
  8  Matz, Kim E                   25 PNA                       1:04.92 
Heat 33  Timed Finals   
  1  Beattie, Megan R              20 AKMS                      1:15.78 
  2  Couch, Natalie M              24 AWJ                       1:15.00 
  3  Gleckler, Kara M              24 INWM                      1:14.58 
  4  Palenica, Lisa A              20 ARIZ                      1:13.21 
  5  Saval, Amber M                20 INWM                      1:14.00 
  6  Heath, Kristen B              24 OREG                      1:14.99 
  7  Pranke, Bridget A             23 ARIZ                      1:15.28 
  8  Christensen, Britta A         22 AKMS                      1:20.00 
Heat 34  Timed Finals   
  1  Ahmed, Anika D                20 PNA                       1:13.00 
  2  Urbatchka, Colleen A          20 UNAT                      1:13.00 
  3  Ladd, Courtney R              23 UNAT                      1:12.67 
  4  Finley, Katrina R             21 INWM                      1:11.53 
  5  Smith, Lauren E               20 PNA                       1:12.50 
  6  Kunze, Brittany N             23 PNA                       1:12.71 
  7  Ninivaggi, Melissa C          23 UNAT                      1:13.00 
  8  Crooks, Natalie A             22 WSU                       1:13.11 
Heat 35  Timed Finals   
  1  Crawford, Kathryn E           23 IOWA                      1:10.36 
  2  Gray, Kathryn M               22 CRUZ                      1:10.00 
  3  Jacobson, Erin C              22 PNA                       1:09.21 
  4  Skerkoski, Ann E              24 SKY                       1:08.00 
  5  Bonney, Erin R                24 NCMS                      1:08.52 
  6  Brown, Sharnay N              21 INWM                      1:09.57 
  7  Moore, Sarah M                21 PNA                       1:10.00 
  8  Coburn, Angela M              23 OREG                      1:10.83 
Heat 36  Timed Finals   
  1  Pierce, Shona D               22 PNA                       1:07.50 
  2  Leeming, Lindsey A            22 LVM                       1:05.99 
  3  Minehan, Jill N               20 PNA                       1:04.10 
  4  Bailey, Karla                 23 IM                        1:01.99 
  5  Schweitzer, Marifaith         22 IM                        1:03.14 
  6  Urbatchka, Lindsey E          23 MOVY                      1:05.05 
  7  Rietze, Susan M               24 SWOM                      1:06.00 
  8  Verbrugge, Megan K            23 IAMA                      1:07.63