Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
      2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007      
                         Meet Program - Sunday, May 20                         
 
Event 42  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  3  Vallandigham, Jeanette L      60 INWM                      1:58.54 
  4  Stangel, Pauline B            85 OREG                      2:34.84 
  5  Christian, Betty              85 MOVY                      2:45.75 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Robbins-Bonitz, Suzanne E     73 NCMS                      2:20.52 
  2  Bryce, Karen G                73 PNA                       2:16.25 
  3  Ryman, Donna M                70 CMS                       1:48.50 
  4  Buchannan, Peggy              74 CMS                       2:10.06 
  5  Munger, Peony                 72 INWM                      2:16.34 
  6  Gladwell, Gail A              75 PNA                       2:12.90 
  7  Bohl, Nan H                   78 MOVY                      1:45.95 
  8  Snyder, Hannelore             76 SLAM                      2:18.00 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Haworth, Joyce M              69 WCM                       2:01.71 
  2  Dyck, Grace C                 65 CMS                       1:48.00 
  3  Kight, Betty G                65 MOST                      1:43.27 
  4  Jebe, Margit H                68 SWFA                      1:33.50 
  5  Durrant, Betsy                65 VMST                      1:35.00 
  6  Marens, Susan E               65 VMST                      1:45.49 
  7  Whitlock, Shelly              67 MOST                      1:55.48 
Heat 4  Timed Finals   
  3  Weinberg, Wendy L             61 ARIZ                      1:49.99 
  4  Adams, Carol H                63 NEM                       1:46.49 
  5  Schreiber, Shirley J          60 INWM                      1:49.47 
  6  Hansen, Marsha P              60 PNA                       1:50.60 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Christenson, Candy J          60 WMAC                      1:38.31 
  2  Webb, Linda J                 61 FLAQ                      1:36.24 
  3  Litt, Arni H                  61 PNA                       1:34.00 
  4  Pierson, Ginger L             61 OREG                      1:26.00 
  5  Dillon, Sally A               60 PNA                       1:33.49 
  6  Miller, Kaetche               60 PNA                       1:35.43 
  7  Dameron, Pam D                61 SQST                      1:36.50 
  8  Wise, Louise                  64 CMS                       1:40.00 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Reina, Ann E                  56 NAST                      1:43.38 
  2  Ellis, Susan H                59 AKMS                      1:39.00 
  3  O'Brien, Trudy A              57 CMS                       1:34.00 
  4  Hummel, Barbara R             55 NEM                       1:19.38 
  5  Alexander, Martha A           57 WCM                       1:25.23 
  6  Granovsky, Lora               56 NOVA                      1:34.44 
  7  Casey, Kathrine J             58 PNA                       1:41.25 
Heat 7  Timed Finals   
  2  Roof, Anna Lea                46 MOVY                      1:42.60 
  3  Chin-Ogilvie, Adrienne        46 FLAQ                      1:32.37 
  4  White, Lisa L                 48 WMST                      1:34.35 
  5  Cosens, Barbara A             51 INWM                      1:34.71 
  6  Sherwood, Dianne              53 OREG                      1:43.67 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Johns, Margaret S             52 NEM                       1:31.92 
  2  Seaton, Jessica W             54 WH2O                      1:31.00 
  3  Yarbrough, Kim                50 TXLA                      1:27.91 
  4  Rosener, Karen K              53 CMS                       1:24.90 
  5  Kinnear, Renee J              52 SFAM                      1:26.54 
  6  Sullivan, Linda E             51 PNA                       1:30.00 
  7  Johnson, Janet S              52 PNA                       1:31.60 
  8  Smath, Meg                    50 SKY                       1:32.56 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Smith, Paula J                52 AKMS                      1:21.90 
  2  Jaunzeme, Andra               54 PNA                       1:19.00 
  3  Bennett, Lisa A               51 SQST                      1:15.63 
  4  Melick, Karen L               50 TYR                       1:15.00 
  5  Crittenden, Leianne S         50 WCM                       1:15.50 
  6  Crabbe, Colette M             50 OREG                      1:16.00 
  7  Finch, Merry B                52 YCRC                      1:20.80 
  8  Wheeler, Barbara C            50 TAM                       1:22.50 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Nolte, Susan D                46 CMS                       1:27.95 
  2  Morton, Andrea N              45 WMST                      1:27.50 
  3  Binz, Karin S                 45 LAPS                      1:26.30 
  4  Bartholomew, Kirsten          48 LAPS                      1:26.00 
  5  Dawson, Mandy W               45 RMST                      1:26.07 
  6  Van Cleave, Julie M           48 WMAC                      1:27.26 
  7  Redwine, Roxanne J            47 OREG                      1:27.95 
  8  Harrington, Susan E           49 OREG                      1:28.00 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Hill, Jayne A                 45 UNAT                      1:24.19 
  2  Utigard-Rathbun, Terry A      49 UNAT                      1:22.48 
  3  Mullaney, Amy B               47 ARIZ                      1:21.50 
  4  Gibson, Kathy S               46 RMST                      1:20.75 
  5  Walker, Melinda B Greig       49 AKMS                      1:21.00 
  6  Gaynor, Patty A               46 NEM                       1:22.07 
  7  Spear, Karlin T               47 INWM                      1:22.55 
  8  Diddams, Margaret A D         45 PNA                       1:25.27 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Henderson, Kristin W          46 RIDG                      1:18.66 
  2  Kessler, Laura L              46 O*H*                      1:17.50 
  3  Wilber, Dara                  47 PALM                      1:14.41 
  4  Krattli, Caroline M           45 SDSM                      1:06.13 
  5  Crouch, Kim H                 45 CMS                       1:12.93 
  6  Heuer, Brigitte C             47 WMST                      1:17.44 
  7  Berg, Tonya K                 48 PNA                       1:18.00 
  8  Howard, Laura T               46 BAM                       1:19.36 
Heat 13  Timed Finals   
  2  Kerley, Lisamarie M           41 ALMA                      1:28.59 
  3  Del Rio, Laura L              41 PNA                       1:26.20 
  4  Speir, Kris                   43 PNA                       1:25.00 
  5  Delmage, Arlene               44 OREG                      1:25.00 
  6  Dillenburg, Roberta G         44 RMST                      1:26.80 
  7  Blomberg, Audrey M            41 PNA                       1:40.29 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Crino, Heide P                40 CMS                       1:24.20 
  2  Soe, Jeanette G               42 ALMA                      1:22.99 
  3  Dantzler, Amy L               42 WH2O                      1:19.95 
  4  Quitasol, Wendy               44 NBAC                      1:19.00 
  5  Jurey, Mary K                 41 UNAT                      1:19.10 
  6  Scott, Sheryl L               44 NEM                       1:22.71 
  7  Whitney, Jamie F              42 PNA                       1:24.19 
  8  Barry, Robin B                40 LVM                       1:24.25 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Cummins, Andrea K             41 UNAT                      1:17.00 
  2  Berrueta, Gabriela            40 SC                        1:15.00 
  3  Campbell, Ellen A             44 CMS                       1:13.50 
  4  Von Der Lippe, Susan G        41 CMS                       1:03.09 
  5  Nowak, Elizabeth A            43 NCMS                      1:12.23 
  6  Lee, Sarah B                  40 CMS                       1:14.00 
  7  Kupan, Cheryl A               42 NEM                       1:15.20 
  8  Watkins, Elizabeth A          41 OREG                      1:18.00 
Heat 16  Timed Finals   
  1  McCullough, Janae E           37 PNA                       1:46.89 
  2  Edberg, Heather C             35 INWM                      1:30.00 
  3  Sanguinet, Amanda K           36 STAN                      1:24.54 
  4  Bussart, Megan M              36 PNA                       1:22.00 
  5  Frieder, Marisa               37 OREG                      1:23.18 
  6  Harnett, Jennifer A           35 JAM                       1:25.00 
  7  Antilla, Kristine L           38 PNA                       1:32.28 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Sondgroth, Tracey A           35 PNA                       1:20.56 
  2  Settimi, Nora C               36 WMAC                      1:17.29 
  3  Duggan, Karen L               36 WCM                       1:14.00 
  4  Farmer, Leanne C              35 CARL                      1:11.50 
  5  Hegeberg, Linda K             37 PNA                       1:12.58 
  6  Collett, Tracy L              36 GAJA                      1:16.00 
  7  Haberstich, Carrie            35 IM                        1:18.47 
  8  Law, Cathy                    39 OREG                      1:21.78 
Heat 18  Timed Finals   
  1  Tomlinson-Macias, Rachel E    22 INWM                      1:23.77 
  2  Couch, Natalie M              24 AWJ                       1:23.50 
  3  Moore, Sarah M                21 PNA                       1:23.00 
  4  Beattie, Megan R              20 AKMS                      1:23.62 
  5  Taggart, Angela R             32 AKMS                      1:26.37 
  6  Bork, Holly D                 30 PNA                       1:39.74 
  7  Sorensen, Jennifer M          26 PNA                       1:30.00 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Ellis, Emilie C               32 PNA                       1:24.40 
  2  Strausbaugh, Elizabeth A      30 OREG                      1:23.54 
  3  Rea, Maureen R                31 PNA                       1:22.06 
  4  Reaburn, Laurie               30 MOVY                      1:21.60 
  5  Gordon, Jennifer W            33 GAJA                      1:21.87 
  6  Wells, Janette                34 OREG                      1:22.10 
  7  Kramer, Ellen M               32 OREG                      1:24.16 
  8  Barker, Heather M             33 CMS                       1:25.02 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Bauman, Jennifer L            34 GSM                       1:19.65 
  2  Hatakeyama, Chio E            32 ALEX                      1:13.66 
  3  Schneider, Sarah M            31 WMAC                      1:11.44 
  4  McClelland, Katie             30 DAMM                      1:04.64 
  5  Schaetz, Trina R              34 WMAC                      1:10.34 
  6  Dillon, Jean M                33 PNA                       1:11.82 
  7  Logar, Christine M            34 PNA                       1:14.00 
  8  Rees, Karla E                 34 MVM                       1:21.49 
Heat 21  Timed Finals   
  1  Seidler, Mindy E              27 WMAC                      1:21.61 
  2  Smith, Andrea R               25 OREG                      1:20.52 
  3  Lawrence, Kari C              25 NCMS                      1:18.51 
  4  Gustafson, Aubree M           26 OREG                      1:17.36 
  5  Milam, Helen M                25 GAJA                      1:18.00 
  6  Lee, Jackie                   26 REDT                      1:19.50 
  7  Crandell, Kelly J             26 PNA                       1:20.73 
  8  Bunker, Erin L                27 PNA                       1:23.85 
Heat 22  Timed Finals   
  1  Nelson, Annika T              27 WSU                       1:16.00 
  2  Friedman, Jodie L             25 NYCH                      1:15.00 
  3  Picek, Lisa E                 27 STVN                      1:13.79 
  4  Lyons, Katie A                26 TOC                       1:13.50 
  5  Downing, Jennifer             28 NEM                       1:13.69 
  6  O'Reilly, Jennifer M          27 RMST                      1:14.08 
  7  Humphries, Jane E             25 NEM                       1:15.61 
  8  Paquette, Nicole              25 RIDG                      1:16.55 
Heat 23  Timed Finals   
  1  Diel, Jessica A               26 WMAC                      1:12.52 
  2  Kownslar, Laura H             26 UNAT                      1:11.45 
  3  Chamberlin, Melissa           26 METR                      1:10.22 
  4  Lloyd, Allison                26 IM                        1:06.75 
  5  Showell, Brianna              27 OREG                      1:09.79 
  6  McLuckie, Lisa                28 FLAQ                      1:11.00 
  7  Martin, Jennifer M            26 FLAQ                      1:12.34 
  8  Lotts, Kelly C                29 PNA                       1:13.20 
Heat 24  Timed Finals   
  1  Ladd, Courtney R              23 UNAT                      1:22.54 
  2  Coburn, Angela M              23 OREG                      1:16.81 
  3  Leeming, Lindsey A            22 LVM                       1:11.00 
  4  Gallagher, Marion P           24 PNA                       1:09.00 
  5  Bailey, Karla                 23 IM                        1:09.99 
  6  Kunze, Brittany N             23 PNA                       1:15.70 
  7  Kilgore, Stacy L              22 NMMS                      1:18.69 
  8  Heath, Kristen B              24 OREG                      1:22.88