Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
      2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007      
                         Meet Program - Sunday, May 20                         
 
Event 35  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  2  Johnston, William H           88 WCM                         55.44 
  3  Young, Gilbert N              85 OREG                        38.30 
  4  Holden, Andrew W              88 OREG                        38.00 
  5  Smith, Richard T              87 WCM                         55.00 
  6  Hathaway, Pierre              76 CVM                         40.00 
  7  Lertzman, Alan                78 UNAT                        40.50 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Schomburg, Richard D          81 USF                         42.05 
  2  Schmidt, Jurgen B             84 SDSM                        37.25 
  3  Lamb, Willard J               84 OREG                        35.00 
  4  Piemme, Frank M               82 SDSM                        30.25 
  5  Webster, Dale A               81 SDSM                        32.26 
  6  Truby, Jack O                 82 CMS                         36.50 
  7  Newton, Dave                  81 PNA                         40.00 
  8  Goldner, Fred H               80 CONN                        49.80 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Conkey, Jim                   75 SNM                         36.76 
  2  Woods, Albert H               78 METR                        33.35 
  3  Dorse, Robert O               75 PNA                         32.14 
  4  Sonia, Donald F               77 GOLD                        29.90 
  5  Bower, Dick                   76 WMST                        32.07 
  6  Kimball, Ken                  76 SDSM                        32.90 
  7  Bond, William R               75 ARIZ                        34.54 
  8  Rigley, Tom D                 78 ARIZ                        37.50 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Schaefer, Don H               62 PNA                         31.50 
  2  Looye, Aart                   63 MSBC                        30.45 
  3  Leet, John W                  61 PNA                         29.10 
  4  Fuller, Vern                  60 ARIZ                        29.25 
  5  Pedersen, Lars                64 FLAQ                        31.42 
  6  Dormann, Mike L               66 PNA                         55.00 
  7  Morrow, Albert (Al)           72 PNA                         35.00 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Szasz, Ivan J                 70 MSBC                        33.52 
  2  Bevier, Jack                  74 INWM                        33.06 
  3  Rauch, Will                   72 LVM                         30.00 
  4  Farrell, Jeff                 70 SBM                         25.00 
  5  Blake, William V              70 SWAM                        29.80 
  6  Johnston, Bob                 70 MARY                        30.50 
  7  Plummer, Mark A               70 CMS                         33.19 
  8  Fritz, Jack R                 74 ARIZ                        34.78 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Mellow, Bill                  65 OREG                        35.00 
  2  Kempf, Raymond J              66 UNAT                        33.00 
  3  Clark, Jerry                  69 NCMS                        26.75 
  4  Landis, Tom                   65 OREG                        25.20 
  5  Freshley, Mike R              66 SDSM                        25.90 
  6  Southall, Henry               67 VERM                        29.50 
  7  Huber, Steven W               65 PNA                         34.00 
  8  Monroe, Thomas A              66 ARIZ                        44.53 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Silvey, Michael R             62 OREG                        28.50 
  2  Whitley, John K               64 SSM                         27.90 
  3  Carey, Edwin F                61 UNAT                        27.10 
  4  Stout, Jon                    60 OREG                        26.80 
  5  Stillinger, Richard A         60 SAWS                        26.81 
  6  Amundsen, Joseph S            61 1776                        27.11 
  7  Trull, John I                 62 UNAT                        28.45 
  8  Brown, Wayne R                64 INWM                        28.93 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Smyers, Jesse B               60 WCM                         26.70 
  2  Abbott, William A             61 CMS                         26.20 
  3  Couch, Bob E                  60 AWJ                         26.10 
  4  Davis, Don M                  62 RHMS                        25.80 
  5  Galine, Donald L              61 WCM                         25.88 
  6  Boak, Thomas D                63 WMST                        26.20 
  7  Wolcott, Steve J              61 INWM                        26.50 
  8  Pilger, Robert T              63 PNA                         26.70 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Dennis, D Craig               61 WCM                         25.29 
  2  Dick, Bill M                  60 TOC                         25.00 
  3  Smith, Robert S               63 OREG                        24.10 
  4  Abrahams, Richard T           62 CMS                         22.50 
  5  Mc Pherson, Andrew M          60 UNAT                        23.95 
  6  De Lacy, James R              60 WCM                         24.80 
  7  Meyerhoff, Rick D             60 TAM                         25.20 
  8  McCormick, Paul               60 CMS                         25.60 
Heat 10  Timed Finals   
  2  McGrath, Peter W              55 PNA                         30.83 
  3  Sherwood, Reggie              55 OREG                        29.20 
  4  Class, Patrick L              58 SNM                         29.78 
  5  Andrus-Hughes, Bruce          55 OREG                        35.50 
  6  Krueger, Kurt                 52 BAM                         58.00 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Carlton, Brian L              57 PNA                         28.10 
  2  Saltzman, Edward M            56 GAJA                        27.97 
  3  Voegtlen, R Barney            58 PNA                         27.80 
  4  Callahan, Pat                 57 SLAM                        27.48 
  5  Cohen, Jeremy M               58 SCAM                        27.60 
  6  Wikander, Carroll D           55 OREG                        27.94 
  7  Sherrill, Mike B              57 TOC                         28.00 
  8  Varner, Tim                   56 CMS                         28.16 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Ridinger, Kim S               55 LNM                         27.25 
  2  Fisk, Floyd M                 55 SAWS                        26.81 
  3  Dasch, Vern E                 57 OREG                        26.50 
  4  Clark, Gordon F               55 PNA                         26.18 
  5  Wright, Larry E               58 PNA                         26.50 
  6  Lintz, Steven P               56 SNM                         26.74 
  7  Knopf, Thomas H               59 TOC                         27.00 
  8  Carter, Gary T                57 WMST                        27.43 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Frisch, David J               58 SQST                        26.05 
  2  Purdie, James L               55 NAM                         25.46 
  3  Bannan, Charles               55 OREG                        24.92 
  4  Jacobs, Ronald                55 PNA                         24.00 
  5  Olson, Chuck A                57 MICH                        24.50 
  6  Capers, Jim                   55 DAMM                        25.21 
  7  Barnick, Robert A             55 MELO                        25.50 
  8  Owens, Carl H                 55 MOST                        26.14 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Nakhei, Toraj                 51 OREG                        28.27 
  2  Hackett, Ted J                52 PNA                         26.50 
  3  Meacham, Kevin G              51 IAMA                        26.49 
  4  Nelson, James M               52 PNA                         26.31 
  5  Wagoner, Victor E             51 LAPS                        26.32 
  6  Heyes, Greg                   52 LAPS                        26.50 
  7  Cabrey, David D               51 INWM                        26.86 
  8  Keith, David R                50 PNA                         28.50 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Peyton, Mike W                51 OREG                        26.20 
  2  Leonard, Frank W              52 PNA                         26.10 
  3  Smith, Gregory Z              53 NMMS                        25.79 
  4  Lamour, Didier B              50 MINN                        25.43 
  5  Sullivan, James H             54 LTKO                        25.70 
  6  Knowles-Jr., Percival A       52 SWIF                        26.09 
  7  Spellberg, Geoff              51 TAM                         26.10 
  8  Kendrick, James A             54 PNA                         26.24 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Brockbank, Doug               53 OREG                        25.28 
  2  Heather, Michael R            53 MVN                         25.22 
  3  Sylvester, John E             50 PNA                         25.00 
  4  Stehlin, Ed H                 51 CMS                         24.90 
  5  Neville, Richard              50 FAST                        24.90 
  6  White, Bob L                  52 WMAC                        25.18 
  7  Caligiuri, Dan A              51 UNAT                        25.22 
  8  Hercher, Heinz                50 ROSE                        25.30 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Philbrick, Larry K            54 OREG                        24.66 
  2  Welchlin, Bob                 50 MOVY                        24.51 
  3  Schmitz, Robert               54 NCMS                        24.19 
  4  Norman, Mark B                52 MVM                         24.00 
  5  Busch, Ralph T                50 PNA                         24.00 
  6  Williams, Scott               52 TOC                         24.50 
  7  Morrison, Robert W            53 INWM                        24.59 
  8  Marshall, D Scot              50 WMST                        24.70 
Heat 18  Timed Finals   
  1  Croshier, Mark W              51 SDSM                        23.85 
  2  Blatt, Michael J              51 VCM                         23.80 
  3  Fochios, Dean T               53 ADMS                        23.60 
  4  Krauser, Larry B              53 INWM                        23.44 
  5  Supple, Robert C              52 NMMS                        23.50 
  6  Wetzel, Jeffrey T             51 TXLA                        23.64 
  7  Mc Bride, Duncan Q            52 LAPS                        23.80 
  8  Erickson, Tim D               50 FLAQ                        23.90 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Hess, Richard W               52 CMS                         23.30 
  2  Heath, Robert H               50 MAM                         23.20 
  3  Press, Oliver W               54 PNA                         23.00 
  4  Groselle, Jack R              52 O*H*                        22.01 
  5  Schatz, Gary L                52 WMST                        22.40 
  6  Stinchcombe, Maxwell B        50 CTM                         23.10 
  7  Lemaistre, Charles F          53 UNAT                        23.30 
  8  Martin, Doug                  54 ARKM                        23.30 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Shafer, Alexander C           22 PNA                         26.28 
  2  Cleary, Kevin H               23 OREG                        25.12 
  3  Ito, Shingo                   23 PNA                         25.10 
  4  Dibernardo, Dominic J         20 SMSC                        25.67 
  5  Raine, Charlie                47 LAPS                        30.20 
  6  Harger, David W               48 SNM                         32.00 
  7  Thompson, Brian R             30 PNA                         26.00 
  8  Ness, Kerry A                 37 PNA                         30.89 
Heat 21  Timed Finals   
  1  O'Neil, David R               48 PNA                         27.75 
  2  Durban, Lars R                49 PNA                         27.50 
  3  O'Brien, Michael M            45 CMS                         27.00 
  4  Otruba, Zdenek                45 INWM                        26.67 
  5  Igawa, Allen D                45 PNA                         27.00 
  6  Bailey, Dan V                 49 PNA                         27.00 
  7  Boone, Lou                    46 OREG                        27.58 
  8  Anderson, Antonio M           47 PNA                         28.00 
Heat 22  Timed Finals   
  1  Cattles, Steve                48 CMS                         26.32 
  2  Macias, Jesse G               49 INWM                        26.32 
  3  Webster, Jeffrey D            47 SNM                         26.15 
  4  Paulsen, Curtis A             47 WMAC                        26.04 
  5  Naviaux, William J            47 SNM                         26.15 
  6  Wren, Mark B                  48 OREG                        26.15 
  7  Lenhart, Edison S             49 CMS                         26.32 
  8  Havick, Paul M                46 PNA                         26.32 
Heat 23  Timed Finals   
  1  Graham, Errol                 47 WH2O                        26.00 
  2  Tongate, Terry L              46 NOVA                        25.90 
  3  Cary, Dale K                  49 PNA                         25.71 
  4  Romdane, Rachid               48 PNA                         25.60 
  5  Mooney, Jack                  47 NEM                         25.70 
  6  Albright, Philip W            47 MVN                         25.80 
  7  Kriley, Mike R                48 GSM                         25.95 
  8  Schlemmer, Robert M           47 PNA                         26.00 
Heat 24  Timed Finals   
  1  Swanson, Victor B             48 PNA                         25.50 
  2  Auchard, Bob E                46 ALMA                        25.33 
  3  Dunning, Tom E                47 PNA                         25.20 
  4  Jones, Trevor A               45 PNA                         25.05 
  5  Sumerfield, Bill H            46 OREG                        25.10 
  6  Chinn, Colin                  48 PNA                         25.33 
  7  Rabe, Jim D                   46 OREG                        25.49 
  8  Mann, Edward R                49 OREG                        25.57 
Heat 25  Timed Finals   
  1  Hauptschein, Richard S        48 UNAT                        25.00 
  2  Washburne, Brent C            45 OREG                        24.82 
  3  Callahan, James R             45 UNAT                        24.80 
  4  Rendell, George L             45 SWOM                        24.57 
  5  Rowland, Jim                  46 IM                          24.70 
  6  Finney, Steve C               47 PNA                         24.80 
  7  Freeman, Craig M              48 STAN                        24.87 
  8  Tomasik, Joseph E             46 UNAT                        25.00 
Heat 26  Timed Finals   
  1  Boytler, Bruce J              48 PNA                         24.40 
  2  Deloney, Wayne A              47 MVN                         24.21 
  3  Roberts, Bill                 45 ALEX                        24.00 
  4  McGoorty, Mike                49 PNA                         23.90 
  5  Franklin, Sam D               49 LVM                         23.92 
  6  Kelly, Michael W              48 PNA                         24.09 
  7  Cooke, Todd                   45 VMST                        24.39 
  8  Livingston, Gerald C          48 SDSM                        24.51 
Heat 27  Timed Finals   
  1  Nalli, Lyle A                 47 PNA                         23.89 
  2  Johnston, Mark A              46 CMS                         23.75 
  3  Loudon, Rich                  46 PNA                         23.70 
  4  Wells, D Scott                46 FACT                        23.60 
  5  Leigh, Jay W                  48 PNA                         23.65 
  6  White, Steve G                46 WMST                        23.70 
  7  Baca, Jon L                   47 PNA                         23.82 
  8  Mc Guire, Brian               47 INWM                        23.90 
Heat 28  Timed Finals   
  1  Schilling, Alexander H        47 TOC                         23.50 
  2  Putterman, Dean E             45 HOST                        23.30 
  3  Malsbury, David B             45 VMST                        23.16 
  4  Emison, Thomas W              48 MINN                        22.99 
  5  Weiss, Karl A                 46 PNA                         23.10 
  6  Stultz, Todd W                47 O*H*                        23.20 
  7  Hering, Brad V                45 PNA                         23.43 
  8  Rose, Cameron D               47 SAWS                        23.54 
Heat 29  Timed Finals   
  1  Carrasco, Juan J              42 FLAQ                        27.82 
  2  McDermott, David A            44 PNA                         26.62 
  3  Ducolon, David                43 PNA                         25.60 
  4  Keever, Nate                  40 CMS                         25.52 
  5  Brostuen, David A             42 CMS                         25.59 
  6  Kabel, Joe R                  44 PNA                         25.90 
  7  Kennedy, Keith C              44 PNA                         27.00 
  8  Crowley, Kevin J              43 MESC                        31.00 
Heat 30  Timed Finals   
  1  Daugherty, Gordon             41 UNAT                        25.20 
  2  Bobrov, Sergey                41 ALST                        25.00 
  3  Wagner, Blake J               40 PNA                         24.94 
  4  Allen, Murray G               44 INWM                        24.80 
  5  Fitzgerald, Jerome K          41 SWIF                        24.88 
  6  Dillon, Duffy                 42 FLAQ                        25.00 
  7  Stewart, Doug K               43 OREG                        25.00 
  8  Lagerberg, Brian R            44 PNA                         25.50 
Heat 31  Timed Finals   
  1  Fish, Bob A                   43 PNA                         24.33 
  2  Cleaver, Oliver               44 SAWS                        23.68 
  3  Kabel, Douglas A              41 OREG                        23.49 
  4  Bockius, Edward C             40 NEM                         23.20 
  5  Kahl, Steven E                44 CMS                         23.33 
  6  Goldman, Brian H              42 NCMS                        23.50 
  7  Levy, Daniel J                41 WM                          24.21 
  8  Gorman, Philip J              43 SAWS                        24.50 
Heat 32  Timed Finals   
  1  Mays, Brent                   42 SCSA                        23.02 
  2  Nygren, Mats                  41 PNA                         23.00 
  3  Segal, William N              42 JAM                         22.40 
  4  Hiltabiddle, Steve            40 GSM                         22.07 
  5  Stewart, Henry D              43 NCMS                        22.07 
  6  Rodgers, Jeff M               40 OREG                        22.55 
  7  Landry, Richard               43 MMSC                        23.00 
  8  Eichler, Brad                 41 ARKM                        23.10 
Heat 33  Timed Finals   
  1  Brown, Robert A               36 INWM                        26.50 
  2  Sanders, Drew Y               37 TOC                         25.55 
  3  Young, Timothy                36 WMAC                        25.00 
  4  Scheiner, Andrew D            38 STAN                        24.91 
  5  Wiersma, Lenny D              35 SMSC                        24.92 
  6  Martin, Dan A                 35 PNA                         25.13 
  7  Austin, Brandon K             35 PNA                         25.61 
  8  Hartley, Michael G            37 INWM                        26.91 
Heat 34  Timed Finals   
  1  Tessin, Christopher D         36 PNA                         24.50 
  2  Williams, John M              38 PNA                         24.40 
  3  Connolly, Darrin T            35 USF                         23.81 
  4  Hurley, Todd M                38 PNA                         23.65 
  5  Drawz, Troy A                 39 OREG                        23.75 
  6  Ellis, Andrew F               38 TERR                        24.00 
  7  Gill, Mark A                  38 SKY                         24.50 
  8  Kuykendall, Jeff J            37 UNAT                        24.55 
Heat 35  Timed Finals   
  1  Rosinski, Thomas J            37 CMS                         23.50 
  2  Yee, Justin C                 36 OREG                        23.38 
  3  Gilson, Matthew R             39 NEM                         23.10 
  4  Tiltmann, Laren A             37 WMAC                        22.62 
  5  Power, Michael L              39 UCSB                        22.91 
  6  Robling, Steve W              37 PALM                        23.18 
  7  Whatley, Devin                38 PNA                         23.50 
  8  Hochstein, Erik               38 TYR                         23.62 
Heat 36  Timed Finals   
  1  Mitchell, Jeffrey A           38 MVN                         22.30 
  2  Farrell, Andrew J             36 NCMS                        22.21 
  3  Taylor, Curtis L              35 OREG                        22.00 
  4  Bohlman, Lance                36 SNM                         21.00 
  5  Wegner, Dan                   35 TYR                         21.60 
  6  Beach, Christopher E          37 TYR                         22.06 
  7  Sorensen, Michael J           39 AKMS                        22.23 
  8  McClung, Paton M              37 SSM                         22.37 
Heat 37  Timed Finals   
  1  Hinds, Christopher R          31 PNA                         25.26 
  2  Leid, Jeff G                  33 ARIZ                        24.91 
  3  Linderman, Ross A             30 PNA                         24.75 
  4  Foster, Ryan F                31 SSM                         24.72 
  5  Eide, Duke                    33 PNA                         24.73 
  6  Rosaria, Steven M             32 PNA                         24.82 
  7  Wen, Patrick                  34 WCM                         25.00 
  8  Figueres, Ruben               33 IM                          25.35 
Heat 38  Timed Finals   
  1  Gallagher, Jose-Luis          30 MINN                        24.22 
  2  Foster, Jared                 31 CMS                         23.89 
  3  Miller, Brian                 34 RIDG                        23.57 
  4  Iglesias, Rodrigo J           31 SSM                         22.80 
  5  Glass, Mark                   32 DAMM                        23.34 
  6  Shivers, Todd C               32 OOPS                        23.75 
  7  Smith, Eric A                 30 WSU                         24.15 
  8  Terndrup, Seth P              31 NCMS                        24.39 
Heat 39  Timed Finals   
  1  Gaggero, David                30 TOC                         22.50 
  2  Fitzpatrick, William J        34 OREG                        22.49 
  3  Shipley, Bill                 32 IM                          21.99 
  4  Wanie, Lee G                  33 TOC                         21.50 
  5  Anderes, Jeffrey S            30 LVM                         21.92 
  6  Murray, John I                30 PNA                         22.40 
  7  Walkenhorst, Jared W          32 NEM                         22.50 
  8  Kline, Joel R                 34 UNAT                        22.70 
Heat 40  Timed Finals   
  1  Carse, Michael R              27 FOG                         26.50 
  2  Juliano, Kevin                27 CMS                         24.63 
  3  Lynch, Bernard A              29 TERR                        24.50 
  4  Hassan, Omar A                26 ARIZ                        24.24 
  5  Tourigny, David P             27 PNA                         24.50 
  6  Gould, Harold S               27 UNAT                        24.50 
  7  Decker, Robert C              26 PNA                         24.80 
  8  Price, Joe E                  28 OHSP                        27.07 
Heat 41  Timed Finals   
  1  Uchitel, Dmitry               27 LVM                         23.55 
  2  Paramonov, Dmitri V           28 PNA                         23.21 
  3  Warren, Trevor W              27 SWOM                        23.00 
  4  Fry, Jon M                    27 ALEX                        22.66 
  5  Suida, Nathan T               27 ARIZ                        22.90 
  6  Leahy, James P                26 TOC                         23.00 
  7  Donath, Jonathan L            26 ARIZ                        23.30 
  8  Pronin, Yan                   26 LVM                         23.98 
Heat 42  Timed Finals   
  1  Marshall, Gary N              25 TOC                         22.50 
  2  Brannock, Justin S            26 WH2O                        22.43 
  3  Holsman, Trent T              26 TOC                         22.15 
  4  Greenwood, Scott C            29 TCYS                        22.00 
  5  Fain, Jeremy S                29 REDT                        22.07 
  6  Javorski, John                28 IM                          22.21 
  7  Zwick, Jamie H                26 LVM                         22.50 
  8  Tate, Rich                    27 SAWS                        22.50 
Heat 43  Timed Finals   
  1  Wilkins, Paul G               25 MSBC                        21.62 
  2  Baker, Matthew T              27 NYCH                        21.30 
  3  Gage, Jesse L                 26 USF                         21.00 
  4  Ervin, Anthony L              25 NYCH                        19.91 
  5  Coralle, Steve P              29 HIMA                        20.60 
  6  Davie, Matthew G              26 TOC                         21.30 
  7  Weston, Benjamin C            26 SSM                         21.49 
  8  Allan, John F                 27 BAC                         21.99 
Heat 44  Timed Finals   
  1  Lintz, Ian M                  20 SNM                         24.51 
  2  Heide, Christopher J          20 PNA                         24.32 
  3  Rice, Jordan R                22 PNA                         23.92 
  4  Lippold, Miles R              23 PNA                         23.50 
  5  Hawthorne, Nathan             21 WSU                         23.90 
  6  Chmeliovas, Audrius P         24 PNA                         24.00 
  7  Hercher, Jeremy Q             22 ROSE                        24.50 
  8  Schmelzer, Devin J            23 WSU                         24.90 
Heat 45  Timed Finals   
  1  Calhoun, Terence A            21 PNA                         23.11 
  2  Fanning, Mark A               21 PNA                         23.00 
  3  Whitbeck, David               24 PNA                         22.90 
  4  Kroll, Alden E                24 PNA                         22.40 
  5  Alne, Thomas J                18 GSM                         22.50 
  6  Bernard, Chris D              21 FLAQ                        23.00 
  7  Hamma, Lance A                24 INWM                        23.05 
  8  Lang, Matthew E               24 CMS                         23.30 
Heat 46  Timed Finals   
  1  Walker, Casey                 22 SAWS                        22.26 
  2  Bannan, Brett T               24 UNAT                        22.10 
  3  Egnaczak, Luke K              22 NMMS                        21.83 
  4  Vythoulkas, Chris G           23 FLAQ                        21.78 
  5  Smith, Christopher S          22 WH2O                        21.79 
  6  Solley, Michael A             23 FLAQ                        21.99 
  7  Goldman, Brian M              21 PNA                         22.12 
  8  Copsey, Shane R               24 CMS                         22.28