Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
      2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007      
                         Meet Program - Sunday, May 20                         
 
Event 39  Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  3  Foster, Warren A              82 O*H*                        56.90 
  4  Piemme, Frank M               82 SDSM                        37.50 
  5  Wilson, Win B                 80 NEM                         46.50 
  6  Holden, Andrew W              88 OREG                        50.00 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Gillin, Gordon H              76 ARIZ                        43.06 
  2  Mc Connell, Stan              75 HBSC                        40.00 
  3  Jones, Ashley O               75 AAM                         33.00 
  4  Bond, William R               75 ARIZ                        38.39 
  5  Sonia, Donald F               77 GOLD                        41.50 
Heat 3  Timed Finals   
  2  Morrow, Albert (Al)           72 PNA                         42.00 
  3  Haworth, A Emory              71 WCM                         33.05 
  4  Farrell, Jeff                 70 SBM                         30.00 
  5  O'Brien, Dennis A             71 CMS                         30.24 
  6  Szasz, Ivan J                 70 MSBC                        39.70 
  7  Fritz, Jack R                 74 ARIZ                        50.41 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Huber, Steven W               65 PNA                         38.00 
  2  Kilbourne, Charles E          67 FACT                        35.50 
  3  Sheeley, Cappy R              65 HIMA                        29.90 
  4  Petersen, Bert L              68 OREG                        28.58 
  5  Nakata, Ronald K              68 OREG                        31.50 
  6  Mc Lachlan, Murray L          66 MELO                        36.10 
  7  Saltzman, Edward M            56 GAJA                        34.36 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Wright, Ben                   64 TAM                         32.20 
  2  Silvey, Michael R             62 OREG                        31.50 
  3  Trull, John I                 62 UNAT                        30.19 
  4  Figueiredo, Paulo             61 WH2O                        30.00 
  5  Dick, Bill M                  60 TOC                         30.00 
  6  Wolcott, Steve J              61 INWM                        30.39 
  7  Whitley, John K               64 SSM                         32.20 
  8  Cohen, Jeremy M               58 SCAM                        33.97 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Meyerhoff, Rick D             60 TAM                         28.50 
  2  Smith, Robert S               63 OREG                        27.90 
  3  McCormick, Paul               60 CMS                         27.50 
  4  Abrahams, Richard T           62 CMS                         25.25 
  5  Mc Pherson, Andrew M          60 UNAT                        27.25 
  6  Abbott, William A             61 CMS                         27.80 
  7  De Lacy, James R              60 WCM                         28.00 
  8  Monohon, Paul E               61 PNA                         29.00 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Zell, Kenneth M               59 OREG                        33.24 
  2  Diel, Bruce N                 58 MOVY                        30.94 
  3  Lintz, Steven P               56 SNM                         30.50 
  4  Clark, Gordon F               55 PNA                         28.82 
  5  Fisk, Floyd M                 55 SAWS                        30.31 
  6  Carter, Gary T                57 WMST                        30.53 
  7  Varner, Tim                   56 CMS                         30.95 
  8  Liekkio, Peter J              59 PNA                         33.30 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Wright, Larry E               58 PNA                         28.45 
  2  Mann, Steve A                 55 OREG                        27.90 
  3  Knopf, Thomas H               59 TOC                         27.54 
  4  Baird, Fred C                 59 UTAH                        26.75 
  5  Derr, John M                  58 VCM                         27.00 
  6  Bannan, Charles               55 OREG                        27.82 
  7  Callahan, Pat                 57 SLAM                        28.02 
  8  Owens, Carl H                 55 MOST                        28.56 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Cattles, Steve                48 CMS                         45.00 
  2  O'Neil, David R               48 PNA                         31.07 
  3  Traynor, John                 47 AMS                         30.05 
  4  Anderson, Antonio M           47 PNA                         30.00 
  5  Boone, Lou                    46 OREG                        31.00 
  6  Havick, Paul M                46 PNA                         37.00 
  7  Hampton, Keith                53 INWM                        31.00 
  8  Leonard, Frank W              52 PNA                         33.63 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Peyton, Mike W                51 OREG                        29.80 
  2  Portelance, Ronald C          50 PNA                         29.11 
  3  Hackett, Ted J                52 PNA                         29.00 
  4  Hercher, Heinz                50 ROSE                        28.50 
  5  Spellberg, Geoff              51 TAM                         28.90 
  6  Norsen, Marc A                50 PNA                         29.10 
  7  Reeder, Bill D                54 PNA                         29.40 
  8  Moore, Hugh C                 52 PNA                         29.90 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Heather, Michael R            53 MVN                         28.22 
  2  Romano, Greg                  51 JAM                         27.70 
  3  Williams, Scott               52 TOC                         27.50 
  4  Freeborn, Stephen L           51 PNA                         27.20 
  5  Wetzel, Jeffrey T             51 TXLA                        27.25 
  6  Lamour, Didier B              50 MINN                        27.66 
  7  Edwards, Wes                  53 OREG                        28.00 
  8  Miller, Steven J              53 WM                          28.40 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Croshier, Mark W              51 SDSM                        27.02 
  2  Mc Bride, Duncan Q            52 LAPS                        27.00 
  3  Press, Oliver W               54 PNA                         27.00 
  4  Martin, Doug                  54 ARKM                        26.60 
  5  Russell, Brian A              50 PNA                         26.93 
  6  Norman, Mark B                52 MVM                         27.00 
  7  Kevan, Stephen D              52 OREG                        27.00 
  8  Stehlin, Ed H                 51 CMS                         27.10 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Smith, Darrell J              50 MINN                        26.29 
  2  Heath, Robert H               50 MAM                         25.55 
  3  Schatz, Gary L                52 WMST                        25.36 
  4  Graham, Donald                52 PNA                         24.41 
  5  Hess, Richard W               52 CMS                         25.30 
  6  Stinchcombe, Maxwell B        50 CTM                         25.50 
  7  O'Brien, Kerry L              50 WCM                         25.89 
  8  Lautman, Scott M              54 PNA                         26.50 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Boorstein, Peter P            46 RHMS                        30.00 
  2  Bailey, Dan V                 49 PNA                         29.40 
  3  Paulsen, Curtis A             47 WMAC                        28.89 
  4  Auchard, Bob E                46 ALMA                        28.85 
  5  Cary, Dale K                  49 PNA                         28.87 
  6  Durban, Lars R                49 PNA                         29.00 
  7  Naviaux, William J            47 SNM                         29.80 
  8  Schlemmer, Robert M           47 PNA                         30.00 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Romdane, Rachid               48 PNA                         28.80 
  2  Putterman, Dean E             45 HOST                        28.50 
  3  Graham, Errol                 47 WH2O                        28.50 
  4  Lee, Marshall M               48 CMS                         28.20 
  5  Schaufler, Kirby D            47 PNA                         28.41 
  6  Rabe, Jim D                   46 OREG                        28.50 
  7  Stoermer, Paul F              46 PNA                         28.80 
  8  Otruba, Zdenek                45 INWM                        28.85 
Heat 16  Timed Finals   
  1  McNeal, Kevin C               45 PNA                         28.00 
  2  Finney, Steve C               47 PNA                         27.80 
  3  Rowland, Jim                  46 IM                          27.70 
  4  Coffey, Tom K                 47 CONN                        27.55 
  5  Boytler, Bruce J              48 PNA                         27.60 
  6  Swanson, Victor B             48 PNA                         27.80 
  7  Littlefield, James R          47 PNA                         28.00 
  8  Wren, Mark B                  48 OREG                        28.10 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Cummins, James A              46 UNAT                        27.10 
  2  Callahan, James R             45 UNAT                        26.90 
  3  Kinney, John D                48 USF                         26.80 
  4  Burr, Chuck                   49 RIDG                        26.49 
  5  Rendell, George L             45 SWOM                        26.60 
  6  Cooke, Todd                   45 VMST                        26.81 
  7  Washburne, Brent C            45 OREG                        27.06 
  8  Webster, Jeffrey D            47 SNM                         27.20 
Heat 18  Timed Finals   
  1  Franklin, Sam D               49 LVM                         26.16 
  2  Kelly, Michael W              48 PNA                         26.01 
  3  Hauptschein, Richard S        48 UNAT                        26.00 
  4  Deloney, Wayne A              47 MVN                         25.59 
  5  Johnston, Mark A              46 CMS                         25.85 
  6  Vela, Steven P F              46 PNA                         26.00 
  7  White, Steve G                46 WMST                        26.12 
  8  Leigh, Jay W                  48 PNA                         26.30 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Mc Guire, Brian               47 INWM                        25.50 
  2  Kriley, Mike R                48 GSM                         25.40 
  3  Klein, Jonathan E             49 NCMS                        24.66 
  4  Emison, Thomas W              48 MINN                        24.00 
  5  Specht, William L             49 SPM                         24.20 
  6  Weiss, Karl A                 46 PNA                         25.00 
  7  Hering, Brad V                45 PNA                         25.47 
  8  Bobrov, Evgeniy N             47 ALST                        25.50 
Heat 20  Timed Finals   
  3  Larrivee, Francois P          44 PNA                         30.50 
  4  Lagerberg, Brian R            44 PNA                         29.10 
  5  Norman, Charles L             40 PNA                         29.87 
  6  Karyukin, Andrei              41 OREG                        31.49 
Heat 21  Timed Finals   
  1  Lang, Joseph J                44 PNA                         28.27 
  2  Martin, Rob D                 41 PNA                         28.10 
  3  McDermott, David A            44 PNA                         27.65 
  4  Fischer, Andy J               40 FLAQ                        27.00 
  5  Stewart, Doug K               43 OREG                        27.31 
  6  Allen, Murray G               44 INWM                        27.90 
  7  Daugherty, Gordon             41 UNAT                        28.13 
  8  Kabel, Joe R                  44 PNA                         28.90 
Heat 22  Timed Finals   
  1  Powers, Robert M              43 PNA                         27.00 
  2  Kabel, Douglas A              41 OREG                        26.29 
  3  Cleaver, Oliver               44 SAWS                        25.95 
  4  Kahl, Steven E                44 CMS                         25.70 
  5  Wagner, Blake J               40 PNA                         25.83 
  6  Meacham, Brad                 41 ALMA                        26.00 
  7  Gorman, Philip J              43 SAWS                        26.90 
  8  Dillon, Duffy                 42 FLAQ                        27.00 
Heat 23  Timed Finals   
  1  Ozun, Sabri                   43 LVM                         24.80 
  2  Rodgers, Jeff M               40 OREG                        24.55 
  3  Segal, William N              42 JAM                         24.40 
  4  Hiltabiddle, Steve            40 GSM                         23.56 
  5  Scottoline, Brian P           42 STAN                        24.40 
  6  Stewart, Henry D              43 NCMS                        24.50 
  7  Mays, Brent                   42 SCSA                        24.64 
  8  Eichler, Brad                 41 ARKM                        25.10 
Heat 24  Timed Finals   
  1  Wiersma, Lenny D              35 SMSC                        28.49 
  2  Drawz, Troy A                 39 OREG                        26.50 
  3  Gill, Mark A                  38 SKY                         25.50 
  4  Robling, Steve W              37 PALM                        25.30 
  5  Power, Michael L              39 UCSB                        25.34 
  6  Ashmore, Michael              35 SMSC                        25.99 
  7  Rosinski, Thomas J            37 CMS                         27.00 
  8  Brown, Robert A               36 INWM                        30.00 
Heat 25  Timed Finals   
  1  Taylor, Curtis L              35 OREG                        25.00 
  2  Mitchell, Jeffrey A           38 MVN                         24.99 
  3  Schaetz, Daniel J             36 WMAC                        24.50 
  4  Sorensen, Michael J           39 AKMS                        23.00 
  5  Bohlman, Lance                36 SNM                         23.00 
  6  McClung, Paton M              37 SSM                         24.86 
  7  Tiltmann, Laren A             37 WMAC                        24.99 
  8  Campbell, Geoff E             37 WMST                        25.14 
Heat 26  Timed Finals   
  1  Tourigny, David P             27 PNA                         27.17 
  2  Pronin, Yan                   26 LVM                         26.60 
  3  Leahy, James P                26 TOC                         26.00 
  4  Aydin, Emre B                 26 REDT                        27.10 
  5  Hawthorne, Nathan             21 WSU                         27.50 
  6  Lintz, Ian M                  20 SNM                         28.59 
  7  Hinds, Christopher R          31 PNA                         27.53 
Heat 27  Timed Finals   
  1  Mauk, Christopher D           30 SBAS                        26.85 
  2  Mc Whorter, Michael C         33 TOC                         26.50 
  3  Alex, Casey K                 34 PNA                         26.22 
  4  Shipley, Bill                 32 IM                          26.00 
  5  Glass, Mark                   32 DAMM                        26.12 
  6  Malone, Thomas M              34 NYCH                        26.25 
  7  Linderman, Ross A             30 PNA                         26.80 
  8  Kline, Joel R                 34 UNAT                        26.88 
Heat 28  Timed Finals   
  1  Knittle, Brian D              33 PNA                         25.00 
  2  Anderes, Jeffrey S            30 LVM                         24.61 
  3  Shivers, Todd C               32 OOPS                        24.59 
  4  Wanie, Lee G                  33 TOC                         24.50 
  5  Stich, Darryl D               31 WMAC                        24.52 
  6  Arnold, Mark A                32 PNA                         24.60 
  7  Gaggero, David                30 TOC                         24.94 
  8  Leid, Jeff G                  33 ARIZ                        25.32 
Heat 29  Timed Finals   
  1  Uchitel, Dmitry               27 LVM                         26.00 
  2  Juliano, Kevin                27 CMS                         25.99 
  3  Gould, Harold S               27 UNAT                        25.50 
  4  Javorski, John                28 IM                          25.42 
  5  Warren, Trevor W              27 SWOM                        25.50 
  6  Strahota, Jeffrey R           26 TERR                        25.80 
  7  Benedict, William M           27 SMS                         25.99 
  8  Paramonov, Dmitri V           28 PNA                         26.00 
Heat 30  Timed Finals   
  1  Donath, Jonathan L            26 ARIZ                        24.90 
  2  Fain, Jeremy S                29 REDT                        24.52 
  3  Baker, Matthew T              27 NYCH                        24.40 
  4  Rasmussen, Cody C             29 SWOM                        23.86 
  5  Tate, Rich                    27 SAWS                        24.32 
  6  Erickson, Ben                 25 LVM                         24.50 
  7  Ambrose, Shawn P              27 NYCH                        24.72 
  8  Allan, John F                 27 BAC                         25.01 
Heat 31  Timed Finals   
  1  Weston, Benjamin C            26 SSM                         23.82 
  2  Wilkins, Paul G               25 MSBC                        23.62 
  3  Coralle, Steve P              29 HIMA                        23.00 
  4  Greenwood, Scott C            29 TCYS                        23.00 
  5  Gage, Jesse L                 26 USF                         23.00 
  6  Ervin, Anthony L              25 NYCH                        23.32 
  7  Brown, Steven                 28 TOC                         23.75 
  8  Fry, Jon M                    27 ALEX                        23.85 
Heat 32  Timed Finals   
  1  Cleary, Kevin H               23 OREG                        26.90 
  2  Solley, Michael A             23 FLAQ                        26.55 
  3  Dibernardo, Dominic J         20 SMSC                        26.43 
  4  Barrett, Blake M              23 UNAT                        26.21 
  5  Collins, Ken A                20 PNA                         26.40 
  6  Lippold, Miles R              23 PNA                         26.50 
  7  Hamma, Lance A                24 INWM                        26.61 
  8  Ito, Shingo                   23 PNA                         27.00 
Heat 33  Timed Finals   
  1  Calhoun, Terence A            21 PNA                         25.96 
  2  Bernard, Chris D              21 FLAQ                        24.50 
  3  Egnaczak, Luke K              22 NMMS                        23.78 
  4  Bannan, Brett T               24 UNAT                        23.30 
  5  Saez, Devin F                 23 LVM                         23.70 
  6  Ptasnik, Elliot J             23 NYCH                        24.21 
  7  Vythoulkas, Chris G           23 FLAQ                        24.55 
  8  Chmeliovas, Audrius P         24 PNA                         26.00