Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
      2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007      
                         Meet Program - Sunday, May 20                         
 
Event 45  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  3  Johnston, William H           88 WCM                      13:43.38 
  4  Smith, Richard T              87 WCM                      12:00.00 
  5  Jones, Glynn                  82 TOC                      12:30.00 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Schomburg, Richard D          81 USF                      10:18.76 
  2  Goldner, Fred H               80 CONN                      9:30.52 
  3  Hubbard, Donald J             79 SDSM                      9:06.50 
  4  Bevier, Jack                  74 INWM                      8:31.26 
  5  Young, Gilbert N              85 OREG                      8:50.25 
  6  Hardwick, David M             55 SWOM                      9:07.30 
  7  Stupfel, Don L                79 SMMM                      9:31.49 
  8  Kabel, Robert L               75 OREG                     10:39.00 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Wilson, Win B                 80 NEM                       8:21.60 
  2  Lamb, Willard J               84 OREG                      8:09.00 
  3  Davis, Robert R               66 PNA                       7:52.49 
  4  Plummer, Mark A               70 CMS                       7:45.10 
  5  Hansen, Ron P                 58 PNA                       7:49.05 
  6  Sonia, Donald F               77 GOLD                      7:59.00 
  7  Schmidt, Jurgen B             84 SDSM                      8:19.81 
  8  Cook, Herb S                  65 PNA                       8:30.00 
Heat 4  Timed Finals   
  1  King, Bill                    73 OREG                      7:39.00 
  2  Carlson, Craig C              60 PNA                       7:21.17 
  3  Murphy, Patrick S             52 PNA                       7:15.00 
  4  Monahan, Richard S            65 METR                      7:09.84 
  5  Puchalski, Donald J           68 FACT                      7:12.12 
  6  Rauch, Will                   72 LVM                       7:15.00 
  7  Norris, Robert F              68 DAM                       7:36.31 
  8  Moore, Michael W              56 UNAT                      7:40.00 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Woods, Tom M                  64 VMST                      7:05.00 
  2  Mohr, Ralph W                 65 OREG                      7:03.49 
  3  McGrath, Peter W              55 PNA                       6:59.20 
  4  Looye, Aart                   63 MSBC                      6:55.06 
  5  Weyhrauch, Thomas A           50 OREG                      6:59.04 
  6  Lake, Brent L                 69 OREG                      7:02.43 
  7  Southall, Henry               67 VERM                      7:04.00 
  8  Taylor, Thomas T              76 PNA                       7:07.71 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Colonnese, Michael A          63 MVN                       6:43.92 
  2  Hecker, Dennis                43 LVM                       6:35.00 
  3  Dyck, Mel                     65 Unattached-CO             6:30.00 
  4  Royko, Mark                   42 IM                        6:22.00 
  5  Raffaelli, Larry L            64 VCM                       6:25.00 
  6  Chaney, Richard R             56 MICH                      6:34.00 
  7  Wolcott, Steve J              61 INWM                      6:40.00 
  8  Smith, Melvin H               64 PNA                       6:45.11 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Clark, Jerry                  69 NCMS                      6:20.00 
  2  Foreaker, Don C               54 SRM                       6:14.00 
  3  Carlton, Brian L              57 PNA                       6:12.80 
  4  Boytler, Bruce J              48 PNA                       6:10.30 
  5  Norris, James G               59 PNA                       6:12.00 
  6  De Wit, John N                54 PNA                       6:13.00 
  7  Scovazzo, Vincent A           54 INWM                      6:15.00 
  8  Alne, Thomas J                18 GSM                       6:21.00 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Ghaffarifar, Manu             50 CMS                       6:05.00 
  2  Durban, Eric                  51 PNA                       6:00.01 
  3  Boleda, Orlando               52 PNA                       6:00.00 
  4  Bailey, Hop                   60 ARIZ                      5:59.00 
  5  Worden, Mark F                55 OREG                      5:59.38 
  6  Durban, Lars R                49 PNA                       6:00.00 
  7  Radcliff, David A             73 OREG                      6:04.81 
  8  Tempest, David P              56 PNA                       6:05.40 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Selles, Carl H                60 CMS                       5:55.00 
  2  McColly, Michael              61 PNA                       5:54.60 
  3  Young, Timothy                36 WMAC                      5:50.00 
  4  Gallagher, Jose-Luis          30 MINN                      5:49.66 
  5  Dybdahl, Eric T               47 PNA                       5:50.00 
  6  Porco, Filippo M              29 NCMS                      5:53.49 
  7  Wright, Mark                  53 MERR                      5:55.00 
  8  Stoermer, Paul F              46 PNA                       5:55.50 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Miller, Steven J              53 WM                        5:49.00 
  2  Baird, Fred C                 59 UTAH                      5:48.00 
  3  McIntyre, Frank               56 DAMM                      5:45.00 
  4  Purdie, James L               55 NAM                       5:43.20 
  5  Couch, Bob E                  60 AWJ                       5:44.00 
  6  Thompson, Frank L             55 MICH                      5:45.00 
  7  Penn, William (Bill) J        55 PNA                       5:48.00 
  8  Graham, Frederick A           50 PNA                       5:49.64 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Stites, Jim S                 49 ARIZ                      5:41.99 
  2  Roberts, Bill                 45 ALEX                      5:39.00 
  3  Landis, Tom                   65 OREG                      5:38.00 
  4  Knowles-Jr., Percival A       52 SWIF                      5:36.05 
  5  Deangelis, Rocky R            34 WH2O                      5:37.00 
  6  Schlemmer, Robert M           47 PNA                       5:39.00 
  7  Stinchcombe, Maxwell B        50 CTM                       5:40.00 
  8  Pendleton, Mike L             55 OREG                      5:43.05 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Gruber, Glenn A               57 VCM                       5:35.00 
  2  McCleery, James T             61 PNA                       5:34.03 
  3  White, Bob L                  52 WMAC                      5:33.12 
  4  Stanchak, Michael B           25 CMS                       5:32.19 
  5  Joyner, Thomas T              42 CMS                       5:32.56 
  6  McCormick, Paul               60 CMS                       5:34.00 
  7  Grandine, Thomas A            48 PNA                       5:35.00 
  8  Olson, Chuck A                57 MICH                      5:35.00 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Davis, Caleb A                33 NEM                       5:30.62 
  2  Shipp, William M              47 TERR                      5:30.00 
  3  Holland, David A              48 WMAC                      5:30.00 
  4  Drawz, Troy A                 39 OREG                      5:29.50 
  5  Pronin, Yan                   26 LVM                       5:30.00 
  6  Noftsker, William K           40 PNA                       5:30.00 
  7  Kriger, Joel                  53 DAM                       5:30.00 
  8  Livingston, Gerald C          48 SDSM                      5:31.45 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Ogorzelec, Gregg A            40 WH2O                      5:29.32 
  2  Nolte, Christopher C          50 CMS                       5:27.00 
  3  Kaufmann, Jon C               30 WH2O                      5:25.00 
  4  Olliges, Paul F               45 PNA                       5:25.00 
  5  Lang, Joseph J                44 PNA                       5:25.00 
  6  Jelen, Doug                   33 UNAT                      5:25.33 
  7  Williams, John M              38 PNA                       5:29.18 
  8  Kuykendall, Jeff J            37 UNAT                      5:29.36 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Keck, Mike                    47 TOC                       5:25.00 
  2  Wiersma, Lenny D              35 SMSC                      5:22.08 
  3  Everett, Travis J             30 SAWS                      5:19.83 
  4  Walker, Jon A                 32 PNA                       5:18.74 
  5  Ash, Jeffrey M                30 NEM                       5:18.91 
  6  Hurley, Daniel                27 WSU                       5:20.00 
  7  Ritter, Justin P              31 SCAM                      5:23.00 
  8  Martin, Greg J                32 PNA                       5:25.00 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Valley, Eric S                45 PNA                       5:18.53 
  2  Ruiter, Steven E              42 PNA                       5:15.50 
  3  Kanzler, Matthew H            50 STAN                      5:15.00 
  4  Jones, Kenton R               39 SDSM                      5:14.90 
  5  Eliott, Scot J                32 OREG                      5:14.99 
  6  Murray, John I                30 PNA                       5:15.00 
  7  O'Brien, Kerry L              50 WCM                       5:16.00 
  8  Martin, Dan A                 35 PNA                       5:18.57 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Ferroggiaro, Fred             53 NCMS                      5:12.00 
  2  Copeland, Rob                 50 GAJA                      5:11.34 
  3  Miller, Brian                 34 RIDG                      5:10.66 
  4  Emison, Thomas W              48 MINN                      5:10.00 
  5  Ellis, Andrew F               38 TERR                      5:10.00 
  6  Wells, D Scott                46 FACT                      5:11.10 
  7  Morales, John R               49 SRM                       5:11.44 
  8  Foster, Ryan F                31 SSM                       5:12.75 
Heat 18  Timed Finals   
  1  Nowak, Peter J                25 WMAC                      5:07.68 
  2  Colbeck, Pete L               45 PNA                       5:05.00 
  3  Hollett, Peter G              47 NCMS                      5:04.14 
  4  Sorensen, Michael J           39 AKMS                      5:02.30 
  5  Strahota, Jeffrey R           26 TERR                      5:03.68 
  6  Gilson, Matthew R             39 NEM                       5:04.50 
  7  Wadley, Brian                 27 WH2O                      5:06.00 
  8  Burns, Mike E                 46 MINN                      5:10.00 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Scheiner, Andrew D            38 STAN                      4:59.79 
  2  Selinger, Ili R               33 MAM                       4:59.00 
  3  Brannock, Justin S            26 WH2O                      4:55.69 
  4  Auxier, James T               28 SKY                       4:52.00 
  5  Shaffer, Mike G               41 VCM                       4:53.00 
  6  Kays, David E                 39 PNA                       4:58.00 
  7  Mc Conica, Jim                56 VCM                       4:59.74 
  8  Nelson, Kirk E                37 PNA                       5:01.77 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Whitbeck, David               24 PNA                       4:50.00 
  2  Magee, Mark A                 39 LVM                       4:49.20 
  3  Wegner, Dan                   35 TYR                       4:45.00 
  4  Baker, Dennis G               45 OREG                      4:41.07 
  5  Hochstein, Erik               38 TYR                       4:45.00 
  6  Russell, Jonathan P           24 WH2O                      4:45.57 
  7  Nygren, Mats                  41 PNA                       4:50.00 
  8  Rodrigues, Gerry A            44 UCLA                      4:50.05