Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
      2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007      
                        Meet Program - Saturday, May 19                        
 
Event 19  Men 100 Yard IM
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  2  Foster, Warren A              82 O*H*                      2:13.40 
  3  Miesen, Lee J                 80 OREG                      1:56.41 
  4  Piemme, Frank M               82 SDSM                      1:26.00 
  5  Schmidt, Jurgen B             84 SDSM                      1:38.49 
  6  Schomburg, Richard D          81 USF                       2:10.92 
  7  Johnston, William H           88 WCM                       2:40.39 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Hathaway, Pierre              76 CVM                       1:45.00 
  2  Sonia, Donald F               77 GOLD                      1:35.20 
  3  Miller, Bob K                 78 PNA                       1:28.59 
  4  Jones, Ashley O               75 AAM                       1:19.20 
  5  Mc Connell, Stan              75 HBSC                      1:27.00 
  6  Dorse, Robert O               75 PNA                       1:34.30 
  7  Gillin, Gordon H              76 ARIZ                      1:36.07 
  8  Hinnen, Michael L             65 INWM                      1:24.20 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Plummer, Mark A               70 CMS                       1:34.30 
  2  Rauch, Will                   72 LVM                       1:25.00 
  3  Johnston, Bob                 70 MARY                      1:19.50 
  4  Farrell, Jeff                 70 SBM                       1:08.00 
  5  Peterson, Dick A              70 SMMM                      1:15.00 
  6  Best, Bob                     74 SDSM                      1:20.00 
  7  Bellem, Ray D                 70 ARIZ                      1:25.59 
  8  Morrow, Albert (Al)           72 PNA                       1:35.00 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Nordby, Michael C             66 PNA                       1:15.00 
  2  Puchalski, Donald J           68 FACT                      1:13.69 
  3  Sheeley, Cappy R              65 HIMA                      1:10.00 
  4  Todd, Richard T               65 TCAM                      1:06.36 
  5  Freshley, Mike R              66 SDSM                      1:07.00 
  6  Nakata, Ronald K              68 OREG                      1:12.50 
  7  Laux, Michael A               65 CONN                      1:15.00 
  8  McDougall, Allan K            66 PNA                       1:18.01 
Heat 5  Timed Finals   
  1  McKinlay, Michael             63 PNA                       1:19.45 
  2  Whitley, John K               64 SSM                       1:16.00 
  3  Daniels, Larry N              61 TCAM                      1:15.00 
  4  Wolcott, Steve J              61 INWM                      1:14.64 
  5  Lawrie, Jim                   60 SNM                       1:15.00 
  6  Monohon, Paul E               61 PNA                       1:16.00 
  7  Leet, John W                  61 PNA                       1:16.80 
  8  Smith, William R              62 OREG                      1:30.00 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Galine, Donald L              61 WCM                       1:10.88 
  2  Smyers, Jesse B               60 WCM                       1:09.60 
  3  Couch, Bob E                  60 AWJ                       1:09.00 
  4  Parlapiano, Gary J            60 TAM                       1:08.25 
  5  Frost, Kenneth A              62 TAM                       1:08.50 
  6  Stout, Jon                    60 OREG                      1:09.00 
  7  Carey, Edwin F                61 UNAT                      1:10.25 
  8  Parsons, Roger L              60 GOLD                      1:13.50 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Abbott, William A             61 CMS                       1:05.80 
  2  Smith, Robert S               63 OREG                      1:05.00 
  3  Burns, Richard                63 TAM                       1:03.50 
  4  Strand, Robert                61 TOC                       1:00.75 
  5  Abrahams, Richard T           62 CMS                       1:02.50 
  6  Mc Pherson, Andrew M          60 UNAT                      1:04.50 
  7  Dennis, D Craig               61 WCM                       1:05.10 
  8  Kronfeld, Louis R             64 NEM                       1:08.07 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Hansen, Ron P                 58 PNA                       1:38.66 
  2  Carlton, Brian L              57 PNA                       1:23.25 
  3  Knopf, Thomas H               59 TOC                       1:15.00 
  4  Liekkio, Peter J              59 PNA                       1:19.30 
  5  Thompson, Doug S              58 PNA                       1:30.00 
  6  Berner-Hays, Peter            50 PNA                       1:12.00 
  7  Moore, Hugh C                 52 PNA                       1:12.00 
  8  Hampton, Keith                53 INWM                      1:14.00 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Saltzman, Edward M            56 GAJA                      1:13.30 
  2  Diel, Bruce N                 58 MOVY                      1:13.10 
  3  McGraw, Dennis D              55 NCMS                      1:12.90 
  4  Sherrill, Mike B              57 TOC                       1:12.00 
  5  Wright, Larry E               58 PNA                       1:12.22 
  6  Yonych, Buster                56 UNAT                      1:13.00 
  7  Varner, Tim                   56 CMS                       1:13.25 
  8  Voegtlen, R Barney            58 PNA                       1:14.00 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Barnick, Robert A             55 MELO                      1:10.05 
  2  Callahan, Pat                 57 SLAM                      1:10.00 
  3  Rhodes, Eric E                56 BAM                       1:09.30 
  4  Ridinger, Kim S               55 LNM                       1:07.50 
  5  Owens, Carl H                 55 MOST                      1:07.73 
  6  Clark, Gordon F               55 PNA                       1:09.40 
  7  Atondo, Richard E             57 USF                       1:10.00 
  8  Fisk, Floyd M                 55 SAWS                      1:11.39 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Frisch, David J               58 SQST                      1:06.43 
  2  Gruber, Glenn A               57 VCM                       1:03.76 
  3  Derr, John M                  58 VCM                       1:03.00 
  4  Kerns, Hubie                  57 VCM                       1:01.00 
  5  MacDonald, Lee H              55 CMS                       1:01.50 
  6  Mann, Steve A                 55 OREG                      1:03.50 
  7  Purdie, James L               55 NAM                       1:06.20 
  8  Pendleton, Mike L             55 OREG                      1:06.50 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Dauser, John W                51 NOVA                      1:11.03 
  2  Reeder, Bill D                54 PNA                       1:09.02 
  3  Kopp, Lindsey R               50 MINN                      1:09.00 
  4  Foss, Lachlan P               50 PNA                       1:08.72 
  5  Portelance, Ronald C          50 PNA                       1:08.92 
  6  Andersen, Chris D             53 MINN                      1:09.00 
  7  Leonard, Frank W              52 PNA                       1:10.00 
  8  Lewis, Dave                   50 MOVY                      1:11.80 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Bordovsky, Mauro              50 WH2O                      1:07.50 
  2  Ghaffarifar, Manu             50 CMS                       1:07.00 
  3  Freeborn, Stephen L           51 PNA                       1:06.80 
  4  Edwards, Kenneth S            52 WCM                       1:06.36 
  5  Farrand, David N              52 WCM                       1:06.80 
  6  Spellberg, Geoff              51 TAM                       1:06.90 
  7  Smith, Gregory Z              53 NMMS                      1:07.20 
  8  Baker, Loren A                53 PNA                       1:08.00 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Ryerson, Douglas L            53 WCM                       1:06.00 
  2  Brockbank, Doug               53 OREG                      1:05.50 
  3  Heyes, Greg                   52 LAPS                      1:05.12 
  4  Beaudin, Gilles JA            52 EBSC                      1:04.75 
  5  Reudy, Tom                    52 WH2O                      1:05.00 
  6  Hercher, Heinz                50 ROSE                      1:05.50 
  7  Sylvester, John E             50 PNA                       1:06.00 
  8  Skuse, Brian M                51 BAY                       1:06.06 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Mc Bride, Duncan Q            52 LAPS                      1:04.00 
  2  Bailey, John A                51 PNA                       1:03.60 
  3  Bushey, Lawrence F            54 VCM                       1:03.00 
  4  Marshall, D Scot              50 WMST                      1:02.83 
  5  Philbrick, Larry K            54 OREG                      1:02.89 
  6  Williams, Scott               52 TOC                       1:03.50 
  7  Wetzel, Jeffrey T             51 TXLA                      1:03.64 
  8  Wagoner, Victor E             51 LAPS                      1:04.34 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Schmitz, Robert               54 NCMS                      1:02.54 
  2  Blatt, Michael J              51 VCM                       1:01.77 
  3  Kevan, Stephen D              52 OREG                      1:01.00 
  4  Djang, Philipp A              52 RHMS                      1:01.00 
  5  Busch, Ralph T                50 PNA                       1:01.00 
  6  Von Hoffmann, Gerard          51 NOVA                      1:01.50 
  7  Martin, Doug                  54 ARKM                      1:02.00 
  8  Krauser, Larry B              53 INWM                      1:02.70 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Heath, Robert H               50 MAM                         59.59 
  2  Hess, Richard W               52 CMS                         59.00 
  3  Graham, Donald                52 PNA                         58.34 
  4  Groselle, Jack R              52 O*H*                        57.10 
  5  Eldred, Spencer C             50 HIMA                        58.30 
  6  Lemaistre, Charles F          53 UNAT                        58.90 
  7  Schatz, Gary L                52 WMST                        59.24 
  8  Croshier, Mark W              51 SDSM                      1:00.76 
Heat 18  Timed Finals   
  2  Havick, Paul M                46 PNA                       1:25.00 
  3  Craven, Edward D              46 REDT                      1:10.00 
  4  Stoermer, Paul F              46 PNA                       1:09.00 
  5  Mooney, Jack                  47 NEM                       1:10.00 
  6  Naviaux, William J            47 SNM                       1:12.40 
  7  Kriekenbeck, Glen             45 PNA                       1:35.00 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Wren, Mark B                  48 OREG                      1:08.30 
  2  Seibert, Thomas B             48 MOO                       1:07.02 
  3  Albright, Philip W            47 MVN                       1:07.00 
  4  Patterson, Terry M            49 BDGR                      1:06.50 
  5  Auchard, Bob E                46 ALMA                      1:06.95 
  6  Kosenkranius, Leo             47 PNA                       1:07.00 
  7  Mann, Edward R                49 OREG                      1:07.90 
  8  Jones, Michael P              46 PNA                       1:08.50 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Raine, Charlie                47 LAPS                      1:06.00 
  2  Burr, Chuck                   49 RIDG                      1:05.55 
  3  Shipp, William M              47 TERR                      1:05.50 
  4  Finney, Steve C               47 PNA                       1:05.10 
  5  Lee, Marshall M               48 CMS                       1:05.20 
  6  Hathaway, David L             46 OREG                      1:05.53 
  7  Kelly, Michael W              48 PNA                       1:05.61 
  8  Wolgemuth, Eric C             46 PNA                       1:06.20 
Heat 21  Timed Finals   
  1  O'Brien, Michael M            45 CMS                       1:05.00 
  2  Moore, Robert B               46 PNA                       1:04.50 
  3  Colbeck, Pete L               45 PNA                       1:04.00 
  4  Huffmire, David B             48 SNM                       1:04.00 
  5  Kinney, John D                48 USF                       1:04.00 
  6  Swanson, Victor B             48 PNA                       1:04.30 
  7  Hamm, Michael L               49 LAPS                      1:04.75 
  8  Allen, Peter J                48 WMAC                      1:05.00 
Heat 22  Timed Finals   
  1  Haynie, Carl B                46 PNA                       1:03.07 
  2  Tongate, Terry L              46 NOVA                      1:02.90 
  3  Washburne, Brent C            45 OREG                      1:02.56 
  4  Leigh, Jay W                  48 PNA                       1:02.10 
  5  Belin, Thomas H               45 IAMA                      1:02.40 
  6  Cooke, Todd                   45 VMST                      1:02.61 
  7  Loudon, Rich                  46 PNA                       1:03.00 
  8  Valley, Eric S                45 PNA                       1:03.15 
Heat 23  Timed Finals   
  1  Heinemann, William A          49 NIAG                      1:01.03 
  2  Otto, Douglas E               48 OREG                      1:00.42 
  3  Johnston, Mark A              46 CMS                       1:00.13 
  4  Vela, Steven P F              46 PNA                       1:00.00 
  5  Holland, David A              48 WMAC                      1:00.00 
  6  Nalli, Lyle A                 47 PNA                       1:00.29 
  7  White, Steve G                46 WMST                      1:00.88 
  8  Keck, Mike                    47 TOC                       1:02.00 
Heat 24  Timed Finals   
  1  Mc Guire, Brian               47 INWM                        59.50 
  2  Hering, Brad V                45 PNA                         58.45 
  3  Anderson, Bruce A             46 LNM                         57.80 
  4  Blank, Jon W                  47 NCMS                        55.84 
  5  Putterman, Dean E             45 HOST                        57.50 
  6  Malsbury, David B             45 VMST                        58.22 
  7  Smiley, Jon M                 45 TXLA                        58.87 
  8  Stultz, Todd W                47 O*H*                        59.50 
Heat 25  Timed Finals   
  3  Groth, Bruce D                44 INWM                      1:07.37 
  4  Lang, Joseph J                44 PNA                       1:05.66 
  5  Keever, Nate                  40 CMS                       1:06.00 
  6  Ferrero, Rick                 43 PNA                       1:11.00 
Heat 26  Timed Finals   
  1  Blavatnik, Alex               42 FLAQ                      1:04.97 
  2  Scheaffer, Raymond E          43 ALMA                      1:04.00 
  3  Kahl, Steven E                44 CMS                       1:03.40 
  4  Kabel, Douglas A              41 OREG                      1:02.50 
  5  Bratton, Wes L                42 INWM                      1:02.63 
  6  Tremain, Kenneth D            43 BDGR                      1:04.00 
  7  Stewart, Doug K               43 OREG                      1:04.28 
  8  Martin, Rob D                 41 PNA                       1:05.20 
Heat 27  Timed Finals   
  1  Segal, William N              42 JAM                       1:01.70 
  2  Yarid, Jay                    44 DAMM                      1:00.92 
  3  Campbell, Drew D              42 NEM                       1:00.30 
  4  Butcher, Gano                 43 OREG                        59.46 
  5  Morley, David F               41 SWIF                      1:00.03 
  6  Stewart, Henry D              43 NCMS                      1:00.49 
  7  Levy, Daniel J                41 WM                        1:01.02 
  8  Goldman, Brian H              42 NCMS                      1:02.42 
Heat 28  Timed Finals   
  1  Meacham, Brad                 41 ALMA                        59.00 
  2  Horgan, Chris T               42 REDT                        58.23 
  3  Ballard, Pat M                44 MARY                        57.65 
  4  Hiltabiddle, Steve            40 GSM                         56.07 
  5  Scottoline, Brian P           42 STAN                        56.50 
  6  Mays, Brent                   42 SCSA                        57.75 
  7  Ozun, Sabri                   43 LVM                         58.50 
  8  Pushka, Dave                  43 IM                          59.00 
Heat 29  Timed Finals   
  1  Thompson, Brian R             30 PNA                       1:06.50 
  2  Eide, Duke                    33 PNA                       1:06.00 
  3  Deangelis, Rocky R            34 WH2O                      1:04.10 
  4  Kaufmann, Jon C               30 WH2O                      1:04.00 
  5  Su, Billy                     33 NCMS                      1:05.02 
  6  Linderman, Ross A             30 PNA                       1:06.00 
  7  Ness, Kerry A                 37 PNA                       1:18.77 
  8  Badiozamani, Kas R            38 PNA                       1:22.90 
Heat 30  Timed Finals   
  1  Kuykendall, Jeff J            37 UNAT                      1:08.55 
  2  Winter, Doug                  38 PNA                       1:05.00 
  3  Rambadt, Donald C             37 WMAC                      1:03.45 
  4  Rubenstein, Joel B            37 GAJA                      1:02.50 
  5  Gundersen, Karl R             37 SLAM                      1:03.30 
  6  Hurley, Todd M                38 PNA                       1:03.99 
  7  Hansen, Mike                  39 PNA                       1:08.00 
  8  Hartley, Michael G            37 INWM                      1:08.86 
Heat 31  Timed Finals   
  1  Waud, Timothy P               39 OREG                      1:00.01 
  2  Robling, Steve W              37 PALM                        59.37 
  3  Campbell, Geoff E             37 WMST                        58.99 
  4  Mitchell, Jeffrey A           38 MVN                         57.99 
  5  Bargwell, Steve T             36 MICH                        58.90 
  6  Gilson, Matthew R             39 NEM                         59.20 
  7  Weitz, Eric D                 37 TYR                         59.54 
  8  Stafford, Jeffrey S           37 FLAQ                      1:01.16 
Heat 32  Timed Finals   
  1  Doherty, Todd S               36 PNA                         57.29 
  2  Taylor, Curtis L              35 OREG                        57.00 
  3  Roddin, Jeffrey H             38 ANCM                        54.15 
  4  Bohlman, Lance                36 SNM                         52.00 
  5  Santos, Roque J               39 WCM                         53.99 
  6  Berg, Roy A                   38 INWM                        54.22 
  7  Goodison, Michael R           35 TERR                        57.17 
  8  Schaetz, Daniel J             36 WMAC                        57.50 
Heat 33  Timed Finals   
  1  Wen, Patrick                  34 WCM                       1:03.80 
  2  Foster, Ryan F                31 SSM                       1:03.30 
  3  Leid, Jeff G                  33 ARIZ                      1:02.69 
  4  Mauk, Christopher D           30 SBAS                      1:01.91 
  5  Kline, Joel R                 34 UNAT                      1:02.58 
  6  Smith, Eric A                 30 WSU                       1:02.98 
  7  Malone, Thomas M              34 NYCH                      1:03.60 
  8  Glass, Mark                   32 DAMM                      1:03.84 
Heat 34  Timed Finals   
  1  Walker, Jon A                 32 PNA                       1:00.58 
  2  Iglesias, Rodrigo J           31 SSM                       1:00.28 
  3  Shipley, Bill                 32 IM                          59.00 
  4  Shivers, Todd C               32 OOPS                        58.39 
  5  Arnold, Mark A                32 PNA                         58.40 
  6  Alex, Casey K                 34 PNA                         59.58 
  7  Ash, Jeffrey M                30 NEM                       1:00.42 
  8  Wright, Brian W               32 WH2O                      1:00.70 
Heat 35  Timed Finals   
  1  Anderes, Jeffrey S            30 LVM                         57.32 
  2  Morris, Chad                  30 IM                          56.72 
  3  Hezky, Peter M                31 STVN                        54.10 
  4  Commings, Jeff P              33 USF                         50.98 
  5  Blessing, Tyler J             34 TXLA                        53.54 
  6  Wanie, Lee G                  33 TOC                         54.50 
  7  Walkenhorst, Jared W          32 NEM                         57.00 
  8  Thomas, Michael R             32 UNAT                        57.50 
Heat 36  Timed Finals   
  2  Bogdan, Sander B              28 PNA                       1:10.00 
  3  Tourigny, David P             27 PNA                       1:03.09 
  4  Walker, Martin J              28 DAM                       1:03.40 
  5  Schmelzer, Devin J            23 WSU                       1:04.50 
  6  Goodman, Charles H            23 UNAT                      1:17.00 
Heat 37  Timed Finals   
  1  Hassan, Omar A                26 ARIZ                      1:02.55 
  2  Sayah, George S               28 PNA                       1:02.25 
  3  Tate, Rich                    27 SAWS                      1:01.90 
  4  Hubbard, John                 27 ISF                       1:01.47 
  5  Javorski, John                28 IM                        1:01.50 
  6  Lynch, Bernard A              29 TERR                      1:02.00 
  7  Juliano, Kevin                27 CMS                       1:02.28 
  8  Aydin, Emre B                 26 REDT                      1:03.00 
Heat 38  Timed Finals   
  1  Suida, Nathan T               27 ARIZ                        59.90 
  2  Strahota, Jeffrey R           26 TERR                        59.20 
  3  Ignatov, Alex                 25 DAM                         59.00 
  4  Baker, Matthew T              27 NYCH                        57.60 
  5  Leahy, James P                26 TOC                         57.99 
  6  Snow, McGregor A              28 PNA                         59.00 
  7  Johnsen, Nathan H             26 OREG                        59.87 
  8  Nowak, Peter J                25 WMAC                      1:01.25 
Heat 39  Timed Finals   
  1  Allan, John F                 27 BAC                         57.00 
  2  Wilkins, Paul G               25 MSBC                        56.92 
  3  Ecklund, Tait C               25 SNM                         56.51 
  4  Fain, Jeremy S                29 REDT                        56.09 
  5  Weston, Benjamin C            26 SSM                         56.18 
  6  Ambrose, Shawn P              27 NYCH                        56.76 
  7  Valley, Scott R               29 SSM                         57.00 
  8  Erickson, Ben                 25 LVM                         57.50 
Heat 40  Timed Finals   
  1  Schmidt, Matthew B            29 WH2O                        55.80 
  2  Fry, Jon M                    27 ALEX                        54.83 
  3  Marshall, Gary N              25 TOC                         54.00 
  4  Ervin, Anthony L              25 NYCH                        53.75 
  5  Davie, Matthew G              26 TOC                         53.90 
  6  Cardoso, Rick V               28 NEM                         54.00 
  7  Rasmussen, Cody C             29 SWOM                        55.38 
  8  Esposito, James C             27 STVN                        56.00 
Heat 41  Timed Finals   
  1  Hamma, Lance A                24 INWM                      1:03.25 
  2  Calhoun, Terence A            21 PNA                       1:01.90 
  3  Barrett, Blake M              23 UNAT                      1:00.85 
  4  Ito, Shingo                   23 PNA                       1:00.09 
  5  Swanholm, Benjamin S          23 ARIZ                      1:00.35 
  6  Rice, Jordan R                22 PNA                       1:01.02 
  7  Lyons, Jason M                22 WSU                       1:02.66 
  8  Hercher, Jeremy Q             22 ROSE                      1:03.50 
Heat 42  Timed Finals   
  1  Whitbeck, David               24 PNA                         58.50 
  2  Copsey, Shane R               24 CMS                         56.50 
  3  Kroll, Alden E                24 PNA                         55.46 
  4  Ptasnik, Elliot J             23 NYCH                        53.76 
  5  Bullock, Perry                21 FLAQ                        55.15 
  6  Smith, Christopher S          22 WH2O                        56.42 
  7  Solley, Michael A             23 FLAQ                        57.50 
  8  Jordan, Richard L             21 PNA                       1:00.00