Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
      2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007      
                        Meet Program - Saturday, May 19                        
 
Event 25  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  2  Johnston, William H           88 WCM                       2:23.59 
  3  Holden, Andrew W              88 OREG                      1:48.00 
  4  Young, Gilbert N              85 OREG                      1:25.30 
  5  Smith, Richard T              87 WCM                       2:10.00 
  6  Triolo, Jim S                 93 LAM                       2:50.00 
Heat 2  Timed Finals   
  2  Strong, Doug                  82 DOC                       1:43.75 
  3  Goldner, Fred H               80 CONN                      1:40.20 
  4  Foster, Warren A              82 O*H*                      1:41.50 
  5  Mellow, Bill                  65 OREG                      1:20.00 
  6  Bronson, Hiram S              72 PNA                       1:35.00 
  7  Moretto, Bob                  75 TOC                       1:52.00 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Truby, Jack O                 82 CMS                       1:32.00 
  2  Wilson, Win B                 80 NEM                       1:30.00 
  3  Lamb, Willard J               84 OREG                      1:18.00 
  4  Piemme, Frank M               82 SDSM                      1:09.50 
  5  Webster, Dale A               81 SDSM                      1:15.06 
  6  Schmidt, Jurgen B             84 SDSM                      1:22.01 
  7  Schomburg, Richard D          81 USF                       1:30.68 
  8  Newton, Dave                  81 PNA                       1:36.00 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Lertzman, Alan                78 UNAT                      1:39.00 
  2  Woods, Albert H               78 METR                      1:19.78 
  3  Dorse, Robert O               75 PNA                       1:14.98 
  4  Johnston, Graham M            76 MOST                      1:03.00 
  5  Sonia, Donald F               77 GOLD                      1:11.00 
  6  Bower, Dick                   76 WMST                      1:15.34 
  7  Conkey, Jim                   75 SNM                       1:22.80 
  8  Kabel, Robert L               75 OREG                      1:44.00 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Plummer, Mark A               70 CMS                       1:15.12 
  2  Szasz, Ivan J                 70 MSBC                      1:14.54 
  3  Rauch, Will                   72 LVM                       1:06.00 
  4  Farrell, Jeff                 70 SBM                         58.00 
  5  Radcliff, David A             73 OREG                        59.91 
  6  Blake, William V              70 SWAM                      1:08.00 
  7  King, Bill                    73 OREG                      1:15.00 
  8  Bevier, Jack                  74 INWM                      1:17.63 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Hinnen, Michael L             65 INWM                      1:09.60 
  2  Southall, Henry               67 VERM                      1:05.00 
  3  Clark, Jerry                  69 NCMS                        58.75 
  4  Landis, Tom                   65 OREG                        55.00 
  5  Freshley, Mike R              66 SDSM                        57.00 
  6  Nakata, Ronald K              68 OREG                      1:04.00 
  7  Laux, Michael A               65 CONN                      1:05.00 
  8  Huber, Steven W               65 PNA                       1:19.00 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Andrus-Hughes, Bruce          55 OREG                      1:15.50 
  2  Batley, Richard M             59 PNA                       1:09.60 
  3  Carlton, Brian L              57 PNA                       1:03.95 
  4  Class, Patrick L              58 SNM                       1:03.45 
  5  Varner, Tim                   56 CMS                       1:03.52 
  6  Sherwood, Reggie              55 OREG                      1:06.11 
  7  Thompson, Doug S              58 PNA                       1:15.00 
  8  Pedersen, Lars                64 FLAQ                      1:16.82 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Winokur, Eliot                63 METR                      1:11.26 
  2  Lambert, Roy D                60 OREG                      1:08.01 
  3  Fuller, Vern                  60 ARIZ                      1:04.29 
  4  Stillinger, Richard A         60 SAWS                      1:03.60 
  5  Whitley, John K               64 SSM                       1:04.00 
  6  Colonnese, Michael A          63 MVN                       1:06.08 
  7  Brown, Wayne R                64 INWM                      1:09.31 
  8  McKinlay, Michael             63 PNA                       1:12.97 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Peterson, Steven B            60 PNA                       1:02.90 
  2  Buys, Joe D                   62 MICH                      1:02.00 
  3  Amundsen, Joseph S            61 1776                      1:00.90 
  4  Kronfeld, Louis R             64 NEM                       1:00.58 
  5  Wolcott, Steve J              61 INWM                      1:00.62 
  6  Bailey, Hop                   60 ARIZ                      1:01.00 
  7  Pilger, Robert T              63 PNA                       1:02.50 
  8  Silvey, Michael R             62 OREG                      1:03.00 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Daniels, Larry N              61 TCAM                        59.25 
  2  Smyers, Jesse B               60 WCM                         58.60 
  3  Dennis, D Craig               61 WCM                         57.00 
  4  Dick, Bill M                  60 TOC                         56.50 
  5  Davis, Don M                  62 RHMS                        56.90 
  6  Abbott, William A             61 CMS                         57.20 
  7  Boak, Thomas D                63 WMST                        58.80 
  8  Stout, Jon                    60 OREG                        59.80 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Mc Pherson, Andrew M          60 UNAT                        56.00 
  2  McCormick, Paul               60 CMS                         55.60 
  3  Selles, Carl H                60 CMS                         55.00 
  4  Abrahams, Richard T           62 CMS                         50.50 
  5  De Lacy, James R              60 WCM                         54.50 
  6  Burns, Richard                63 TAM                         55.00 
  7  Meyerhoff, Rick D             60 TAM                         56.00 
  8  Galine, Donald L              61 WCM                         56.28 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Saltzman, Edward M            56 GAJA                      1:01.66 
  2  Penn, William (Bill) J        55 PNA                       1:01.00 
  3  Owens, Carl H                 55 MOST                      1:00.82 
  4  Knopf, Thomas H               59 TOC                       1:00.00 
  5  Cohen, Jeremy M               58 SCAM                      1:00.39 
  6  Callahan, Pat                 57 SLAM                      1:00.98 
  7  Worden, Mark F                55 OREG                      1:01.11 
  8  Voegtlen, R Barney            58 PNA                       1:02.03 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Carter, Gary T                57 WMST                        59.50 
  2  Wright, Larry E               58 PNA                         59.50 
  3  Clark, Gordon F               55 PNA                         59.08 
  4  Capers, Jim                   55 DAMM                        58.92 
  5  Dasch, Vern E                 57 OREG                        59.00 
  6  Fisk, Floyd M                 55 SAWS                        59.23 
  7  Lintz, Steven P               56 SNM                         59.50 
  8  McGraw, Dennis D              55 NCMS                        59.80 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Purdie, James L               55 NAM                         56.21 
  2  Warner, Frank                 58 TYR                         55.50 
  3  Olson, Chuck A                57 MICH                        54.00 
  4  Jacobs, Ronald                55 PNA                         53.70 
  5  Brockhahn, Leonard J          56 MICH                        54.00 
  6  Gruber, Glenn A               57 VCM                         54.08 
  7  Pendleton, Mike L             55 OREG                        55.90 
  8  Ridinger, Kim S               55 LNM                         56.90 
Heat 15  Timed Finals   
  2  Krueger, Kurt                 52 BAM                       2:02.00 
  3  Keith, David R                50 PNA                       1:02.43 
  4  Berner-Hays, Peter            50 PNA                       1:01.00 
  5  Cabrey, David D               51 INWM                      1:01.00 
  6  Nakhei, Toraj                 51 OREG                      1:05.23 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Hampton, Keith                53 INWM                      1:01.00 
  2  Smith, Jim P                  50 NMMS                        59.32 
  3  Norsen, Marc A                50 PNA                         59.00 
  4  Leonard, Frank W              52 PNA                         58.72 
  5  Kendrick, James A             54 PNA                         58.76 
  6  Lamour, Didier B              50 MINN                        59.10 
  7  Knowlton, Bill                54 PNA                         59.60 
  8  Scovazzo, Vincent A           54 INWM                      1:01.00 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Meacham, Kevin G              51 IAMA                        58.70 
  2  Smith, Gregory Z              53 NMMS                        58.52 
  3  Foreaker, Don C               54 SRM                         58.50 
  4  Spellberg, Geoff              51 TAM                         57.75 
  5  Andersen, Chris D             53 MINN                        57.85 
  6  Ghaffarifar, Manu             50 CMS                         58.50 
  7  Peyton, Mike W                51 OREG                        58.65 
  8  Caligiuri, Dan A              51 UNAT                        58.70 
Heat 18  Timed Finals   
  1  Gant, David J                 50 OREG                        57.47 
  2  Knowles-Jr., Percival A       52 SWIF                        56.95 
  3  Graham, Frederick A           50 PNA                         56.44 
  4  Philbrick, Larry K            54 OREG                        55.70 
  5  Welchlin, Bob                 50 MOVY                        55.84 
  6  Heather, Michael R            53 MVN                         56.56 
  7  Miller, Steven J              53 WM                          57.10 
  8  Foss, Lachlan P               50 PNA                         57.75 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Norman, Mark B                52 MVM                         55.00 
  2  Sylvester, John E             50 PNA                         54.90 
  3  Smith, Darrell J              50 MINN                        54.82 
  4  White, Bob L                  52 WMAC                        54.35 
  5  Williams, Scott               52 TOC                         54.55 
  6  Morrison, Robert W            53 INWM                        54.90 
  7  Hercher, Heinz                50 ROSE                        55.00 
  8  Stehlin, Ed H                 51 CMS                         55.10 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Wetzel, Jeffrey T             51 TXLA                        54.03 
  2  O'Brien, Kerry L              50 WCM                         53.88 
  3  Press, Oliver W               54 PNA                         53.00 
  4  Blatt, Michael J              51 VCM                         51.81 
  5  Fochios, Dean T               53 ADMS                        53.00 
  6  Nolte, Christopher C          50 CMS                         53.80 
  7  Busch, Ralph T                50 PNA                         54.00 
  8  Marshall, D Scot              50 WMST                        54.20 
Heat 21  Timed Finals   
  1  Hess, Richard W               52 CMS                         51.50 
  2  Stinchcombe, Maxwell B        50 CTM                         51.00 
  3  Lemaistre, Charles F          53 UNAT                        50.70 
  4  Groselle, Jack R              52 O*H*                        48.91 
  5  Supple, Robert C              52 NMMS                        50.50 
  6  Schatz, Gary L                52 WMST                        50.88 
  7  Krauser, Larry B              53 INWM                        51.37 
  8  Griffith, James M             54 TOC                         51.50 
Heat 22  Timed Finals   
  1  Cattles, Steve                48 CMS                       1:25.06 
  2  Harger, David W               48 SNM                       1:10.00 
  3  Garcia, Doug A                45 WSU                       1:03.00 
  4  Havick, Paul M                46 PNA                       1:10.75 
  5  Austin, Brandon K             35 PNA                         58.35 
  6  Martin, Dan A                 35 PNA                         54.95 
  7  Sanders, Drew Y               37 TOC                         55.60 
Heat 23  Timed Finals   
  1  Campbell, Chris               46 MVM                       1:01.00 
  2  Paulsen, Curtis A             47 WMAC                        59.80 
  3  Igawa, Allen D                45 PNA                         59.00 
  4  Traynor, John                 47 AMS                         59.00 
  5  Rogers, Randy                 48 SRM                         59.00 
  6  Beza, Ion A                   48 SDSM                        59.44 
  7  Bailey, Dan V                 49 PNA                       1:00.11 
  8  Craven, Edward D              46 REDT                      1:01.12 
Heat 24  Timed Finals   
  1  Cummins, James A              46 UNAT                        58.40 
  2  Macias, Jesse G               49 INWM                        57.96 
  3  Romdane, Rachid               48 PNA                         57.90 
  4  Schaufler, Kirby D            47 PNA                         57.83 
  5  Jones, Michael P              46 PNA                         57.85 
  6  Lenhart, Edison S             49 CMS                         57.96 
  7  Cary, Dale K                  49 PNA                         58.06 
  8  Webber, Paul M                48 PNA                         58.50 
Heat 25  Timed Finals   
  1  Freeman, Craig M              48 STAN                        57.50 
  2  Mooney, Jack                  47 NEM                         57.40 
  3  Kosenkranius, Leo             47 PNA                         57.00 
  4  Albright, Philip W            47 MVN                         56.50 
  5  Chinn, Colin                  48 PNA                         56.57 
  6  Mann, Edward R                49 OREG                        57.11 
  7  Schlemmer, Robert M           47 PNA                         57.50 
  8  Graham, Errol                 47 WH2O                        57.80 
Heat 26  Timed Finals   
  1  Hathaway, David L             46 OREG                        56.41 
  2  Auchard, Bob E                46 ALMA                        55.97 
  3  Swanson, Victor B             48 PNA                         55.50 
  4  Franklin, Sam D               49 LVM                         55.37 
  5  Olliges, Paul F               45 PNA                         55.50 
  6  Amick, Jim                    45 RIDG                        55.93 
  7  Boytler, Bruce J              48 PNA                         56.30 
  8  Callahan, James R             45 UNAT                        56.50 
Heat 27  Timed Finals   
  1  Finney, Steve C               47 PNA                         55.10 
  2  Rendell, George L             45 SWOM                        55.06 
  3  Hauptschein, Richard S        48 UNAT                        55.00 
  4  McGoorty, Mike                49 PNA                         54.50 
  5  Rowland, Jim                  46 IM                          54.80 
  6  Washburne, Brent C            45 OREG                        55.00 
  7  Livingston, Gerald C          48 SDSM                        55.08 
  8  Sumerfield, Bill H            46 OREG                        55.23 
Heat 28  Timed Finals   
  1  Roberts, Bill                 45 ALEX                        54.50 
  2  Valley, Eric S                45 PNA                         54.13 
  3  Schilling, Alexander H        47 TOC                         54.00 
  4  Johnston, Mark A              46 CMS                         53.72 
  5  Cooke, Todd                   45 VMST                        53.88 
  6  Kriley, Mike R                48 GSM                         54.00 
  7  Shipp, William M              47 TERR                        54.40 
  8  Littlefield, James R          47 PNA                         54.50 
Heat 29  Timed Finals   
  1  White, Steve G                46 WMST                        53.50 
  2  Deloney, Wayne A              47 MVN                         52.70 
  3  Weiss, Karl A                 46 PNA                         52.50 
  4  Hollett, Peter G              47 NCMS                        51.77 
  5  Burns, Mike E                 46 MINN                        52.00 
  6  Colbeck, Pete L               45 PNA                         52.50 
  7  Leigh, Jay W                  48 PNA                         53.15 
  8  Otto, Douglas E               48 OREG                        53.59 
Heat 30  Timed Finals   
  1  Gendreau, Edmund J            45 GBM                         51.05 
  2  Emison, Thomas W              48 MINN                        50.99 
  3  Wells, D Scott                46 FACT                        50.40 
  4  Klein, Jonathan E             49 NCMS                        49.71 
  5  Smiley, Jon M                 45 TXLA                        50.22 
  6  Rose, Cameron D               47 SAWS                        50.99 
  7  Nalli, Lyle A                 47 PNA                         51.00 
  8  Stultz, Todd W                47 O*H*                        51.76 
Heat 31  Timed Finals   
  1  Carrasco, Juan J              42 FLAQ                      1:00.62 
  2  Hecker, Dennis                43 LVM                         59.50 
  3  McDermott, David A            44 PNA                         56.50 
  4  Lagerberg, Brian R            44 PNA                         56.30 
  5  Blavatnik, Alex               42 FLAQ                        56.50 
  6  Bratton, Wes L                42 INWM                        57.00 
  7  Ferrero, Rick                 43 PNA                       1:00.00 
  8  Karyukin, Andrei              41 OREG                      1:05.00 
Heat 32  Timed Finals   
  1  Bobrov, Sergey                41 ALST                        56.00 
  2  Ducolon, David                43 PNA                         55.80 
  3  Allen, Murray G               44 INWM                        55.30 
  4  Scheaffer, Raymond E          43 ALMA                        55.00 
  5  Norman, Charles L             40 PNA                         55.17 
  6  Stewart, Doug K               43 OREG                        55.31 
  7  Daugherty, Gordon             41 UNAT                        55.83 
  8  Ogorzelec, Gregg A            40 WH2O                        56.08 
Heat 33  Timed Finals   
  1  Lang, Joseph J                44 PNA                         54.81 
  2  Levy, Daniel J                41 WM                          53.93 
  3  Campbell, Drew D              42 NEM                         53.30 
  4  Butcher, Gano                 43 OREG                        52.77 
  5  Nelson, Timothy D             41 OREG                        53.11 
  6  Ruiter, Steven E              42 PNA                         53.50 
  7  Wagner, Blake J               40 PNA                         54.02 
  8  Dillon, Duffy                 42 FLAQ                        55.00 
Heat 34  Timed Finals   
  1  Cleaver, Oliver               44 SAWS                        52.48 
  2  Goldman, Brian H              42 NCMS                        52.05 
  3  Keppeler, John H              40 PNA                         50.10 
  4  Nygren, Mats                  41 PNA                         50.00 
  5  Eichler, Brad                 41 ARKM                        50.09 
  6  Kahl, Steven E                44 CMS                         51.50 
  7  Bockius, Edward C             40 NEM                         52.30 
  8  Kabel, Douglas A              41 OREG                        52.50 
Heat 35  Timed Finals   
  1  Ballard, Pat M                44 MARY                        49.80 
  2  Stewart, Henry D              43 NCMS                        49.43 
  3  Segal, William N              42 JAM                         48.70 
  4  Romo, Carlos                  40 SC                          48.00 
  5  Hiltabiddle, Steve            40 GSM                         48.69 
  6  Rodrigues, Gerry A            44 UCLA                        49.01 
  7  Rodgers, Jeff M               40 OREG                        49.55 
  8  Landry, Richard               43 MMSC                        49.96 
Heat 36  Timed Finals   
  1  Kuykendall, Jeff J            37 UNAT                        54.64 
  2  Hurley, Todd M                38 PNA                         54.15 
  3  Drawz, Troy A                 39 OREG                        53.75 
  4  Yee, Justin C                 36 OREG                        53.10 
  5  Mattson, Mark E               36 IM                          53.19 
  6  Williams, John M              38 PNA                         54.08 
  7  Ashmore, Michael              35 SMSC                        54.50 
  8  Young, Timothy                36 WMAC                        54.90 
Heat 37  Timed Finals   
  1  Scheiner, Andrew D            38 STAN                        52.87 
  2  Rambadt, Donald C             37 WMAC                        51.95 
  3  Ellis, Andrew F               38 TERR                        51.80 
  4  Nelson, Kirk E                37 PNA                         50.72 
  5  Petrilla, Eric A              37 SNM                         51.27 
  6  Kays, David E                 39 PNA                         51.80 
  7  Connolly, Darrin T            35 USF                         52.00 
  8  Gill, Mark A                  38 SKY                         53.00 
Heat 38  Timed Finals   
  1  Whatley, Devin                38 PNA                         50.50 
  2  Robling, Steve W              37 PALM                        50.27 
  3  Gilson, Matthew R             39 NEM                         49.94 
  4  McClung, Paton M              37 SSM                         49.82 
  5  Power, Michael L              39 UCSB                        49.89 
  6  Tiltmann, Laren A             37 WMAC                        50.01 
  7  Rosinski, Thomas J            37 CMS                         50.50 
  8  Bargwell, Steve T             36 MICH                        50.72 
Heat 39  Timed Finals   
  1  Beach, Christopher E          37 TYR                         48.76 
  2  Mitchell, Jeffrey A           38 MVN                         48.29 
  3  Wegner, Dan                   35 TYR                         47.50 
  4  Hochstein, Erik               38 TYR                         47.00 
  5  Berg, Roy A                   38 INWM                        47.35 
  6  Taylor, Curtis L              35 OREG                        47.50 
  7  Farrell, Andrew J             36 NCMS                        48.38 
  8  Sorensen, Michael J           39 AKMS                        48.97 
Heat 40  Timed Finals   
  1  Shafer, Alexander C           22 PNA                       1:02.37 
  2  Ito, Shingo                   23 PNA                         56.45 
  3  Collins, Ken A                20 PNA                         55.62 
  4  Hawthorne, Nathan             21 WSU                         55.30 
  5  Dibernardo, Dominic J         20 SMSC                        55.35 
  6  Schmelzer, Devin J            23 WSU                         55.80 
  7  Wallace, Taylor C             23 SKY                       1:02.00 
  8  Eide, Duke                    33 PNA                         57.00 
Heat 41  Timed Finals   
  1  Thompson, Brian R             30 PNA                         56.50 
  2  Wen, Patrick                  34 WCM                         55.60 
  3  Linderman, Ross A             30 PNA                         54.99 
  4  Malone, Thomas M              34 NYCH                        54.70 
  5  Smith, Eric A                 30 WSU                         54.82 
  6  Figueres, Ruben               33 IM                          55.25 
  7  Hinds, Christopher R          31 PNA                         55.73 
  8  Rosaria, Steven M             32 PNA                         56.68 
Heat 42  Timed Finals   
  1  Foster, Jared                 31 CMS                         53.90 
  2  Ritter, Justin P              31 SCAM                        53.08 
  3  Glass, Mark                   32 DAMM                        52.60 
  4  Thomas, Michael R             32 UNAT                        52.50 
  5  Walker, Jon A                 32 PNA                         52.52 
  6  Ash, Jeffrey M                30 NEM                         52.82 
  7  Foster, Ryan F                31 SSM                         53.21 
  8  Terndrup, Seth P              31 NCMS                        54.11 
Heat 43  Timed Finals   
  1  Miller, Brian                 34 RIDG                        52.36 
  2  Fitzpatrick, William J        34 OREG                        51.18 
  3  Kline, Joel R                 34 UNAT                        50.12 
  4  Arnold, Mark A                32 PNA                         49.90 
  5  Shipley, Bill                 32 IM                          49.99 
  6  Mc Whorter, Michael C         33 TOC                         51.00 
  7  Alex, Casey K                 34 PNA                         52.22 
  8  Gaggero, David                30 TOC                         52.50 
Heat 44  Timed Finals   
  1  Iglesias, Rodrigo J           31 SSM                         49.57 
  2  Morris, Chad                  30 IM                          49.30 
  3  Commings, Jeff P              33 USF                         48.00 
  4  Blessing, Tyler J             34 TXLA                        46.87 
  5  Wanie, Lee G                  33 TOC                         47.00 
  6  Anderes, Jeffrey S            30 LVM                         49.29 
  7  Selinger, Ili R               33 MAM                         49.50 
  8  Stich, Darryl D               31 WMAC                        49.73 
Heat 45  Timed Finals   
  1  Benedict, William M           27 SMS                         54.73 
  2  Tourigny, David P             27 PNA                         54.70 
  3  Johnsen, Nathan H             26 OREG                        53.99 
  4  Ludwig, Jackson G             26 PNA                         53.54 
  5  Nowak, Peter J                25 WMAC                        53.56 
  6  Hassan, Omar A                26 ARIZ                        54.35 
  7  Suida, Nathan T               27 ARIZ                        54.73 
  8  Juliano, Kevin                27 CMS                         56.62 
Heat 46  Timed Finals   
  1  Uchitel, Dmitry               27 LVM                         53.00 
  2  Gould, Harold S               27 UNAT                        52.00 
  3  Donath, Jonathan L            26 ARIZ                        51.90 
  4  Strahota, Jeffrey R           26 TERR                        51.38 
  5  Zwick, Jamie H                26 LVM                         51.50 
  6  Tate, Rich                    27 SAWS                        51.96 
  7  Paramonov, Dmitri V           28 PNA                         52.12 
  8  Hubbard, John                 27 ISF                         53.10 
Heat 47  Timed Finals   
  1  Pronin, Yan                   26 LVM                         50.50 
  2  Brannock, Justin S            26 WH2O                        48.88 
  3  Wilkins, Paul G               25 MSBC                        48.64 
  4  Auxier, James T               28 SKY                         48.00 
  5  Weston, Benjamin C            26 SSM                         48.42 
  6  Helfers, Alex R               27 IM                          48.73 
  7  Warren, Trevor W              27 SWOM                        50.00 
  8  Javorski, John                28 IM                          50.65 
Heat 48  Timed Finals   
  1  Baker, Matthew T              27 NYCH                        47.53 
  2  Jackson, Kyle                 25 IM                          47.32 
  3  Davie, Matthew G              26 TOC                         47.10 
  4  Ervin, Anthony L              25 NYCH                        44.03 
  5  Gage, Jesse L                 26 USF                         47.00 
  6  Holsman, Trent T              26 TOC                         47.29 
  7  Cardoso, Rick V               28 NEM                         47.50 
  8  Fain, Jeremy S                29 REDT                        47.73 
Heat 49  Timed Finals   
  1  Cleary, Kevin H               23 OREG                        55.00 
  2  Rice, Jordan R                22 PNA                         53.76 
  3  Lang, Matthew E               24 CMS                         53.36 
  4  Fanning, Mark A               21 PNA                         53.00 
  5  Lintz, Ian M                  20 SNM                         53.16 
  6  Barrett, Blake M              23 UNAT                        53.58 
  7  Alne, Thomas J                18 GSM                         54.00 
  8  Heide, Christopher J          20 PNA                         55.05 
Heat 50  Timed Finals   
  1  Walker, Casey                 22 SAWS                        52.18 
  2  Lippold, Miles R              23 PNA                         52.00 
  3  Hamma, Lance A                24 INWM                        51.27 
  4  Bernard, Chris D              21 FLAQ                        50.50 
  5  Whitbeck, David               24 PNA                         50.90 
  6  Calhoun, Terence A            21 PNA                         51.90 
  7  Jordan, Richard L             21 PNA                         52.00 
  8  Hercher, Jeremy Q             22 ROSE                        52.50 
Heat 51  Timed Finals   
  1  Russell, Jonathan P           24 WH2O                        49.57 
  2  Solley, Michael A             23 FLAQ                        48.99 
  3  Lyons, Jason M                22 WSU                         47.89 
  4  Vythoulkas, Chris G           23 FLAQ                        45.86 
  5  Saez, Devin F                 23 LVM                         47.02 
  6  Smith, Christopher S          22 WH2O                        48.47 
  7  Egnaczak, Luke K              22 NMMS                        49.21 
  8  Kroll, Alden E                24 PNA                         50.10